Denní souhrn zpráv

Zeman kritizoval Polsko kvůli jeho hlasování pro uprchlické kvóty

Prezident Miloš Zeman při setkání se zaměstnanci hutního podniku Třinecké železárny v Třinci na Frýdecko-Místecku kritizoval Polsko, které v úterý jako jediná země z visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) hlasovalo pro zavedení kvót na rozdělení uprchlíků. Řekl, že slušný člověk dohodu neporušuje. Naopak ocenil stanovisko Slovenska, které kvóty odmítá. Polsko svůj hlas pro zavedení kvót pro rozdělení uprchlíků v rámci Evropské unie odůvodňuje tím, že pro něj byla důležitější solidarita s migranty a s Evropou.

Sobotka nechce žalobami na kvóty dál stupňovat napětí v EU

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nechce žalobami proti kvótám na přerozdělování uprchlíků dále stupňovat napětí v unii. Evropa se kvůli migrační krizi nesmí rozpadnout, napsal ČTK. Ministři vnitra států Evropské unie v úterý v Bruselu většinou hlasů schválili kvóty pro rozdělení uprchlíků, kteří dorazili do Evropy, mezi unijní země. Proti byly Česko, Slovensko, Rumunsko a Maďarsko, zatímco Finsko se zdrželo.

Otázka kvót není pro českou vládu tak důležitá, aby kvůli ní vytvářela v Evropské unii neshody. Před odletem na summit EU to novinářům řekl český státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Dodal, že přestože Polsko na úterním jednání ministrů vnitra nehlasovalo podle předem dojednané pozice takzvané Visegrádské skupiny (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko), spolupráce V4 bude pokračovat.

Vláda schválila rozpočet na příští rok se schodkem 70 miliard Kč

Vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 70 miliard korun. Informovali o tom představitelé vlády na tiskové konferenci po zasedání kabinetu. Rozpočet počítá mimo jiné se růstem platů hasičů, učitelů, policistů, zdravotníků či úředníků nebo i s výdaji souvisejícími s aktuální migrační vlnou. Nyní návrh projedná Sněmovna a musí ho podepsat prezident. Opozice rozpočet kritizuje kvůli výši deficitu. Celkové výdaje rozpočtu budou 1,251 bilionu a příjmy 1,181 bilionu korun.

Vláda schválila povinnou školku i jednotné přijímačky na SŠ

Od září 2017 by měl být povinný poslední rok předškolního vzdělávání, na jaře téhož roku by se měly poprvé konat jednotné přijímací zkoušky na maturitní obory středních škol a od roku 2021 by měla být pro některé obory povinná maturita z matematiky. Tyto novinky, které ministerstvo školství zapracovalo do návrhu novely školského zákona, schválila vláda. Schválením povinného posledního roku předškolního vzdělávání vláda vlastně podpořila prodloužení povinné školní docházky o jeden rok. Vzdělávání by se mělo odehrávat především v registrovaných státních nebo soukromých mateřských školách. Dalšími možnostmi jsou přípravné třídy základních škol nebo domácí vzdělávání. Ke vzdělávání doma by rodiče potřebovali povolení od ředitele mateřské školy a dítě by do této MŠ docházelo na pravidelné přezkušování.

Vláda schválila zvýšení daňových slev na děti

Daňové zvýhodnění na druhé dítě by mělo od příštího roku stoupnout o 1200 korun za rok a na třetí a další dítě o 3600 korun. Počítá s tím novela zákona o dani z příjmů, kterou schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr financí Andrej Babiš (ANO). V roce 2017 by mělo podle plánů ministerstva financí nastat další zvýšení. Pro rodiny s jedním dítětem se výše slevy měnit nebude.

Právo: Mynář bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň nezískal

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) odmítl podle informací deníku Právo kancléři prezidenta Vratislavu Mynářovi udělit bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň přísně tajné. "Nekomentuji komentáře Práva, počkám na rozhodnutí Národního bezpečnostního úřadu," reagoval prezident na dotazy novinářů při zahájení návštěvy Českého Těšína. Mynář se k záležitosti nevyjádřil. V středu přišel do Senátu místo prezidenta republiky kvůli volbě ústavního soudce. Následně zrušil avizované vyjádření k výsledkům volby a s novináři se nesetkal.

Rozhodnutí NBÚ zatím není pravomocné. Mynář proti němu může podat takzvaný rozklad, o kterém by rozhodoval šéf úřadu Navrátil. Pokud by ho zamítl, má Mynář možnost podat žalobu k pražskému městskému správnímu soudu. Jako poslední možnost pak zůstává kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Senát schválil exšéfa Soudcovské unie Jirsu jako ústavního soudce

Bývalý prezident Soudcovské unie Jaromír Jirsa bude ústavním soudcem. Senát jeho nominaci v tajné volbě schválil. Podle potvrzených výsledků Jirsa získal 55 z 69 odevzdaných hlasů. Po Jirsově jmenování prezidentem Milošem Zemanem bude patnáctičlenný tým ústavního soudu znovu kompletní.

Armáda může nasadit k ochraně hranic ČR až pět tisíc vojáků

V případě eskalace migrační krize je česká armáda připravena nasadit až 5000 vojáků k ochraně státních hranic Česka. Omezený počet vojáků je připravena vyslat také k řešení situace v záchytných táborech v okolí krizových míst. Šlo by například o zdravotníky nebo personál k zajištění bezpečnosti. ČTK to sdělilo ministerstvo obrany.

Čechy asi čeká kontrola některých aut společnosti Volkswagen

Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) zatím neví, kolika aut v Česku se týká skandál kolem falšování emisních údajů u aut vyráběných koncernem Volkswagen. Ministerstvo dopravy je připraveno majitele daných aut svolat ke kontrole, kde jim prý výrobce bezplatně všechny parametry motoru zkontroluje a opraví.

Odboráři Unipetrolu vyhlásili stávkou pohotovost

Odboráři v Unipetrolu vyhlásili stávkovou pohotovost. Žádají zvýšení platů o osm procent. Pohotovost se týká 1800 zaměstnanců chemičky u areálu u Litvínova na Mostecku, sdělil ČTK předseda odborové organizace Pavel Dvořák. Mluvčí petrochemického holdingu Mikuláš Duda ČTK řekl, že krok odborů je pro firmu překvapující. Stávkovou pohotovost už v pondělí vyhlásili odboráři České rafinérské, která Unipetrolu patří. Požadují zvýšení tarifů a smluvních mezd o 2000 korun.

Hainan spustil přímou linku do Pekingu a hledá v ČR zaměstnance

Čínská letecká společnost Hainan Airlines zahájila provoz na přímé lince Praha - Peking. Její letadlo z Pekingu ráno poprvé přistálo na pražském letišti Václava Havla. Hainan současně vyhlásí nábor zaměstnanců z Česka, uvedl prezident aerolinek Sie Chao-ming. Firma hledá piloty, letušky a další profese spojené s letectvím. Premiér Bohuslav Sobotka řekl, že přímé letecké spojení mezi Prahou a Pekingem je důkazem, že vláda zlepšuje vztahy s Čínou.

ČR je poslední zemí v Evropě, kde jsou v ústavech děti do tří let

Česko je poslední zemí v Evropě, v níž je možné posílat do dětských domovů děti mladší tří let. Na jednání sněmovního sociálního výboru to řekla předsedkyně asociace Dítě a rodina Věduna Bubleová. Podle ředitelky Nadace Sirius Dany Lipové loni v ústavních zařízeních skončilo 1606 chlapců a děvčat, kterým nebyly ani tři roky. Mezinárodní organizace a instituce Česko za vysoký počet dětí v ústavech kritizují.

Znalosti třeťáků jsou podle testů Kalibro obdobné jako v r. 2010

Výsledky žáků třetích tříd základních škol byly v češtině, matematice i prvouce obdobné jako v roce 2010, ukázaly letošní testy Kalibro. Nezhoršily se navzdory tomu, že podle ředitelů se v posledních pěti letech objevila řada faktorů s negativním vlivem na výuku. Na tiskové konferenci to řekl ředitel společnosti Kalibro Projekt David Souček. Zlepšení zaznamenaly aktivnější školy, kde působí méně nekvalifikovaných pedagogů a více asistentů pedagoga. Testován byl soubor stejné stovky škol, jednotlivé testy vyplňovaly tisíce dětí. Zadání bylo totožné jako před pěti lety. Ve všech předmětech se úspěšnost velmi mírně zvýšila.

Veřejně zazní jména obětí války z řad duchovních

Jména katolických kněží vězněných či zavražděných v době druhé světové války se budou číst na sedmi desítkách míst v České republice. Projekt Naši pastýři 1938-1945, který zaštítil kardinál Dominik Duka, se koná u příležitosti 70. výročí ukončení druhé světové války v Evropě a Dne české státnosti. Seznam více než tří stovek osob není konečný a organizátoři se obracejí i na veřejnost, aby případná další jména kněží doplnila. Novinářům to řekl iniciátor projektu poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09). Inspirovala ho prý kniha katolického kněze Bedřicha Hoffmanna A kdo Vás zabije, v níž je seznam duchovních, kteří prošli koncentračním táborem Dachau či v něm zemřeli.

Kniha o českých skepticích provádí jejich myšlenkami i humorem

O všech anticenách Bludný balvan, humorných skeptických tématech a především o činnosti skeptiků je kniha Čeští skeptici Kdo jsou a co chtějí. Vznikla ke 20. výročí založení klubu Sisyfos a dnes byla představena na setkání s novináři. Autorkou je spoluzakladatelka klubu novinářka a spisovatelka Věra Nosková. Kniha má veřejnosti Český klub skeptiků Sisyfos ukázat jako sdružení racionálně uvažujících lidí i jeho osvětovou práci. Sisyfos je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v roce 1976 v USA z iniciativy desítek vědců a filozofů jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti. Český klub vznikl v roce 1995. V současnosti sdružuje přes 350 členů nejrůznějších profesí, vzdělání a věku, což je zřejmě nejvíce v Evropě.

Karel Pacner získal literární cenu za dvě knihy o špionáži

Hlavní cenu Egona Ervína Kische v literární soutěži spolupořádané Klubem autorů literatury faktu získal Karel Pacner za knihy Velké špionážní operace dvou světových válek a Velké špionážní operace časů studené války. Ocenění za celoživotní dílo získal Přemysl Veverka za publikaci Nelehká cesta za snem, první cenu si odnesl Vladimír Plešinger za cestopis Amazonie a řeky příběhů. ČTK to řekla vedoucí odboru sociálněsprávního, školství a kultury letohradské radnice Magdalena Navrátilová.

Sport

Martina Sáblíková si v úterní časovce na mistrovství světa v silniční cyklistice splnila dlouhodobý sen a zajistila si účast na letní olympiádě. Trojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení již dříve uvedla, že šlo pravděpodobně o poslední pokus okusit také atmosféru letních her. V časovce skončila dvanáctá, ale vešla se jako devátá do desítky redukovaného pořadí zemí pro Rio, neboť před ní bylo kromě jiných po dvou závodnicích z Nizozemska, Německa a USA. Zatím neví, zda a případně jak moc s ohledem na Rio pozmění své plány v rychlobruslení, jež pro ni zůstává sportem číslo jedna.

Počasí ve čtvrtek

Oblačno až polojasno. Teploty v Čechách 14 až 18 stupňů Celsia, na Moravě a ve Slezsku 18 až 22 stupňů Celsia.