Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Šéf lucemburské diplomacie: K migraci panují stále rozdíly

Lucembursko udělá vše pro to, aby ministři vnitra našli v otázce migrace kompromis. Po jednání ministrů zahraničí visegrádské čtyřky, Lucemburska a Lotyšska to řekl šéf lucemburské diplomacie Jean Asselborn. Připustil, že rozdíly v názorech na povinné kvóty nadále panují. Asselborn se nevyjádřil k tomu, zda v úterý na zasedání ministrů vnitra EU budou země odmítající kvóty v případě potřeby přehlasovány. Řekl pouze, že je jeho úkolem, aby našel společné řešení. Snahu Lucemburska ocenil i český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek: "Lucemburské předsednictví se snaží dělat všechno proto, aby nevznikaly propasti mezi státy a bere práci velmi vážně."

Česko společně se zeměmi V4 (Slovensko, Polsko, Maďarsko) dlouhodobě odmítá plán Evropské komise na povinné mimořádné přerozdělení 120.000 žadatelů o azyl ze tří unijních zemí, které čelí největšímu náporu migrantů. Výhrady ke kvótám mají i další země například z Pobaltí. O tématu budou jednat nejprve v úterý ministři vnitra Evropské unie, ve středu se pak v Bruselu sejde mimořádný summit EU.

Ministerstvo vnitra vypracovalo analýzu, podle které jsou povinné kvóty zřejmě nezákonné

Ministerstvo vnitra vypracovalo analýzu, podle které jsou povinné kvóty zřejmě nezákonné. Systém povinných kvót pro přerozdělování uprchlíků už jednou selhal při migrační krizi na Maltě před šesti lety. EU by měla spíše uprchlíkům poskytovat dočasnou ochranu, uvádí dále analýza. České ministerstvo vnitra dokument zaslalo lucemburské straně, která nyní předsedá unii. Podle analýzy jsou v návrhu na povinné uprchlické kvóty tři nejasnosti. Současný návrh totiž vychází z modelu, kterým se EU pokoušela řešit maltskou krizi a který podle vnitra selhal. Podle analýzy také není jasné, jak se technicky a právně uskuteční nedobrovolné umístění uprchlíka, který bude přidělen určitému státu. Zároveň není zřejmé, jak se zajistí, aby uprchlík zemi neopustil a nevydal se jinam. Analýza také tvrdí, že není vyřešeno, jestli nedobrovolné umístění uprchlíků není v rozporu s evropskou listinou práv a svobod.

Policie minulý týden zadržela v Česku 171 uprchlíků

Policisté zajistili minulý týden v Česku 171 uprchlíků. 80 procent lidí bylo ze Sýrie, Iráčané a Afghánci. ČTK o tom informovala mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Počet běženců se tak v ČR v minulých dnech nijak výrazně nezvýšil. Zemi se zatím zcela vyhnula migrační vlna, která pouze o tomto víkendu přivedla do střední Evropy přinejmenším 25.000 lidí, většinou ze Sýrie. V Česku zadržela policie od pátku do pondělního rána 14 uprchlíků, téměř všechny v Jihomoravském kraji. Například do Rakouska pouze v neděli dorazilo okolo 10.700 migrantů z Maďarska a další zhruba tisícovka migrantů se do země za oba víkendové dny dostala ze Slovinska.

Politici jako Merkelová činí podle Klause Evropě medvědí službu

Prohlášení evropských politiků, jako jsou německá kancléřka Angela Merkelová či německý prezident Joachim Gauck, že migranti budou moci v Evropě žít, nejsou humanitárním gestem, ale medvědí službou pro Evropu. V aktuálním komentáři zveřejněném na portálu německého listu Die Welt to napsal někdejší český prezident Václav Klaus. Ten také poznamenal, že Němci se mýlí, pokud věří v hladkou integraci migrantů do společnosti. Důkazy o tom podle něj přináší dosavadní zkušenosti Německa s přistěhovalci. Klaus se rovněž podivuje nad tím, že se politici vůbec nezabývají tím, jak současnou migrační vlnu zastavit, ale že se věnují jen tomu, jak nově příchozí přivítat, zaopatřit a přislíbit jim lepší život. "Proč to tomu tak je?" ptá se Klaus. V odpovědi se pak odvolává na názor svého kolegy a bývalého hradního kancléře Jiřího Weigla, že smyslem a cílem vítací politiky je snaha rozložit současné společnosti Evropy, na jejíž troskách by pak vznikla nová Evropa. "Samozřejmě bez nás, kteří jsme se současnou Evropou spokojeni," dodal s tím, že migranti by tak posloužili jako katalyzátor vzniku nového a vysněného evropského národa.

Kraje podpořily odmítání povinných kvót pro uprchlíky

Zástupci krajů dnes v Praze vyjádřili jednoznačnou podporu české vládě v odmítání povinných kvót pro uprchlíky. Oznámil to na tiskové konferenci po setkání hejtmanů či náměstků deseti krajů a pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO) s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) předseda Rady Asociace krajů ČR a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD). Na jednání se účastníci rovněž dohodli na prohloubení spolupráce v ekonomické diplomacii.

Hašek také připomněl, že k dnešnímu dni mají kraje uzavřeno 132 smluvních partnerství doslova po celém světě. Nejvíce se jejich spolupráce soustředí na vztahy se sousedními zeměmi (Německem, Rakouskem, Polskem a Slovenskem). Jihomoravský hejtman též informoval, že minulý týden jeho kraj uzavřel smlouvu o spolupráci s Oděskou oblastí. Jako další regiony pro možnou spolupráci uvedl Čínu a Vietnam. Zaorálek zástupce krajů také informoval o nových perspektivách investic v Íránu, který začátkem tohoto měsíce navštívil s podnikatelskou misí. Jako důležitý cíl ekonomické diplomacii zmínil šéf diplomacie i Balkán a v této souvislosti uvedl, že dnes zástupci krajů jednali i o možných společných cestách.

V Sellier&Bellot explodoval střelný prach, 3 lidé pohřešováni

V podniku výrobce munice Sellier&Bellot ve Vlašimi na Benešovsku explodoval střelný prach. Výbuch si podle prvních informací hasičů vyžádal nejméně jedno úmrtí, policie to ale zatím oficiálně nepotvrdila a mluví jen o třech pohřešovaných pracovnících. Podnik v prohlášení dodal, že exploze nastala ve skladu materiálu pro výrobu zápalek. Okolí areálu střeží městská policie. Mluvčí báňského úřadu Bohuslav Machek ČTK řekl, že exploze nastala, když jeden ze zaměstnanců firmy v kelímku přenášel třaskavinu z místa výroby do meziskladu. Třaskavinou byl trinitroresorciát, což je poloprodukt, který slouží k dalšímu zpracování střelného prachu, dodal mluvčí báňského úřadu. Na místě je také několik jednotek hasičů, dva vrtulníky a záchranáři.

Sellier&Bellot je jedním z nejvýznamnějších výrobců malorážové munice, kterou vyrábí už od roku 1825. Výrazně exportní firma dodává zboží do 80 zemí.

Ministr Babiš kritizoval EK, že se dostatečně nevěnuje daňovým únikům

Evropská komise se dostatečně nevěnuje daňovým únikům u daně z přidané hodnoty (DPH) a návrhům v této oblasti, které předložilo Česko společně s dalšími změnami. Uvedl to ministr financí Andrej Babiš (ANO). V tomto smyslu Babiš poslal dopis komisaři Pierru Moscovicimu, v jehož portfoliu daňové otázky jsou. Daňové úniky zůstávají v EU vysoké - v roce 2012 to bylo 165 miliard eur a v roce 2013 168 miliard eur (4,5 bilionu korun), uvedlo ministerstvo financí (MF).

Babiš již delší dobu na evropské úrovni prosazuje, aby státy mohly samostatně určovat jaké zboží a služby budou podléhat přenesené daňové povinnosti, tzv. reverse charge. DPH patří v unii mezi takzvané harmonizované daně, jejichž pravidla jsou určována na celounijní úrovni. Přenesená daňová povinnost je založena na principu, že při poskytnutí služeb nebo zboží nepřiznává DPH prodejce, ale odběratel. Cílem opatření je zamezit podvodům a spekulacím v souvislosti s platbou DPH. Opatření se netýká koncových drobných spotřebitelů, ale plátců DPH, tedy firem a podnikatelů.

Premiér Sobotka věří, že Řecko realizuje reformy a zůstane v eurozóně

Výrazné vítězství levicové SYRIZY Alexise Tsiprase v předčasných parlamentních voleb v Řecku dává podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) staronové řecké vládě silný mandát k realizaci nutných reforem. Sobotka v prohlášení svému řeckému protějšku pogratuloval k volební výhře a vyjádřil naději, že Tsiprasovi se podaří Řecko ekonomicky stabilizovat, i když v současné uprchlické krizi to bude ještě složitější než dříve. V nedělních předčasných volbách zvítězila SYRIZA se ziskem 35,47 procenta hlasů před konzervativní Novou demokracií.

Česko zřejmě v dopravě nevyčerpá z peněz EU až 12 miliard Kč

Česku se zřejmě nepodaří vyčerpat deset až 12 miliard korun na stavby silnic, železnic a další dopravní infrastruktury z evropského Operačního programu doprava I (OPD I). ČTK to řekl Zbyněk Hořelica, ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury, který v Česku peníze pro stavby a údržbu komunikací rozděluje. Sumu fond odhadl na základě čerpání investorských organizací k letošnímu září. Poslední možnost využít peníze z celkových zhruba 150 miliard korun má ČR do konce letošního roku. Důvodem, proč se nedaří využít všechny nabízené peníze, je zejména nedostatek připravených staveb, na které by šlo evropské peníze použít, uvedl Hořelica.

Operační program doprava představuje v rámci ČR největší evropský program, jehož prostřednictvím do Česka směřovala v letech 2007 až 2013 zhruba pětina všech peněz z fondů EU. Primárně slouží pro výstavbu významných dopravních spojení v rámci Evropy (tzv. prioritní sítě Ten - T). Přestože program slouží k financování staveb v rámci sedmiletého období končícího rokem 2013, čerpat peníze je z něj možné ještě další dva roky. Na OPD I navazuje druhý operační program doprava, ve kterém může Česko na dopravní stavby vyčerpat do roku 2020 zhruba 110 miliard korun.

ČR je ochotna vyměnit své přístavy v Hamburku za jiné území

Česko je připraveno vyměnit dvě svá přístavní území v Hamburku za jinou lokalitu. Zástupci německého města přitom nabízejí místo, které je výhodnější než to současné, řekl ČTK ministr dopravy Dan Ťok, který v Hamburku jednal o budoucnosti přístavů. Hamburk plánuje v místě, kde jsou nyní české přístavy, výstavbu pro olympijské hry. Česká republika má v Hamburku tři přístavní území: Sálský a Vltavský přístav, které k sobě přiléhají a byly propůjčeny Československu k užívání na základě Versailleské smlouvy, a samostatný Peutský přístav, který v roce 1929 Československo zakoupilo. Ťok zdůraznil, že Česko má zájem využívat své přístavy v Hamburku dlouhodobě, určitě i po roce 2028, kdy vyprší platnost Versailleské smlouvy.

První česká podnikatelská mise zamíří v říjnu na Kubu

Na Kubu zamíří z Česka první podnikatelská mise v novodobé historii. Zhruba 15 zástupců českých podniků doprovodí na zahraniční cestě náměstka ministra zahraničních věcí Martina Tlapu. Na čtyřdenní misi by podnikatelé měli odletět 11. října. "České firmy mají značnou výhodu. Mohou totiž navázat na historickou spolupráci s Kubou a dobré jméno českých výrobků," uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý, který českou podnikatelskou delegaci na Kubu povede. Hospodářská komora plánuje během mise uspořádat Česko-kubánské podnikatelské fórum, usiluje také o návštěvu centra genetického inženýrství nebo zóny volného obchodu Mariel. Ta se podle informací kubánské vlády bude výrazně rozšiřovat a zahraničním firmám nabídne četné příležitosti.

Analýzou chce Mládek vyvrátit pochybnosti o zóně Nad Barborou

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) připravil pro vládu informační materiál, který má vyvrátit pochybnosti o průmyslové zóně Nad Barborou v Karviné. Podle Mládka jsou průmyslové zóny v Moravskoslezském kraji téměř obsazené a je třeba hledat nová místa pro investory. Zóna Nad Barborou je z dostupných lokalit nejvýhodnější.

Vznik průmyslové zóny Nad Barborou schválila vláda v červenci na výjezdním zasedání v Ostravě. Na vybudování zóny v areálu bývalého dolu má stát dát až 750 milionů korun. Celkové náklady se odhadují na 1,2 miliardy korun a mělo by tam vzniknout až 2000 pracovních míst. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) ale chce vládní rozhodnutí zrušit. Kabinet podle něj neměl před schvalováním informaci o tom, že kraj má pozemky vykoupit asi za 200 milionů korun od společnosti podnikatele Zdeňka Bakaly. Mládek uvedl, že Babišovy aktivity budování zóny ohrožují. Moravskoslezský kraj patří k regionům s nejvyšší nezaměstnanosti v zemi.

Odboráři České rafinérské ráno vyhlásili stávkovou pohotovost

Odboráři České rafinérské vyhlásili stávkovou pohotovost na podporu svých požadavků zvýšení tarifů a smluvních mezd o 2000 korun. ČTK to řekl předseda odborové organizace Martin Machačný. Odbory nyní vyzvou ministerstvo práce a sociálních věcí, aby určil zprostředkovatele, s nímž budou dále jednat. O uzavření dodatku k platné kolektivní smlouvě odboráři zatím bez výsledku jednali od letošního května. Česká rafinérská provozuje dvě největší ropné rafinérie v Česku situované v Litvínově a Kralupech nad Vltavou.

Bytová výstavba roste šestý rok, začalo se stavět 12.930 bytů

Bytová výstavba v Česku roste šestý rok v řadě. Podle Českého statistického úřadu zahájily firmy v prvním pololetí stavbu 12.930 bytů, což je meziročně o 798 více. Nově postaví 10.290 bytů, zbytek se týká změny dokončených staveb. Více bytů se letos začalo stavět v rodinných domech, do konce června jich bylo 6466. To je meziročně o 525 více. Nejvíce se na tom podílí Středočeský kraj. "Vedle historicky nejnižších úroků hypoték a příznivé cenové úrovně podporuje obrovskou poptávku po nových nemovitostech také dlouhodobá solidní výkonnost české ekonomiky a klesající nezaměstnanost. A developeři vycházejí této poptávce vstříc. V podstatě platí, že každý, kdo jen trochu může, staví," poznamenal předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský.

Přestože se realitní trh po nedávné krizi vrací v absolutních číslech k rekordním hodnotám, ekonomická krize ho výrazně změnila. Nejvýrazněji je to patrné u výstavby bytových domů. Zatímco před rokem 2008 je firmy stavěly po celém území Česka, nyní jasně dominuje Praha. Ještě v roce 2010 se na nové výstavbě v bytových domech podílela čtvrtinou a loni polovinou. V letošním prvním pololetí připadalo na hlavní město 74 procent zahájených bytů.

Ministerstvo obrany dnes ocenilo přes 40 účastníků třetího odboje

Ministerstvo obrany dnes ocenilo přes 40 účastníků třetího odboje. Protikomunističtí bojovníci dostali pamětní dekret a odznak za své působení v odbojových skupinách, za spolupráci se západními agenty nebo za protirežimní činnost. Osvědčení za účast na třetím odboji dostalo do poloviny září přes 960 lidí, ministerstvo obrany jim a jejím pozůstalým vyplatilo asi 61 milionů korun. Na dnešní slavnosti byla ocenění předána většinou potomkům odbojářů, pouze 12 si je mohlo vyzvednout osobně. Ocenění si převzala například Iva Vodrážková za aktivní spolupráci s lidmi z okruhu Charty 77 a Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Za Josefa Nastoupila, který působil v odbojové protikomunistické skupině v roce 1949, ocenění převzala jeho dcera. Jeho činnost spočívala především ve vykonávání funkce spojky, zabezpečování převozu střeliva a finanční podpoře činnosti skupiny.

K 17. září ministerstvo obrany registrovalo 4331 žádostí, vyřízeno z nich bylo téměř 70 procent. Ministerstvo vydalo dosud 964 osvědčení, přes 1600 jich zamítlo a 413 odložilo, a to především kvůli úmrtí nebo kvůli tomu, že byly vzaty zpět.

Olomoučtí lékaři v Jordánsku operovali desítky syrských uprchlíků

Tři desítky zraněných syrských uprchlíků operoval v Jordánsku pětičlenný tým odborníků z Fakultní nemocnice v Olomouci, který v muslimské charitativní nemocnici strávil zhruba dva týdny. Skupina olomouckých lékařů doplněná o fyzioterapeutku na misi do Jordánska odjela v rámci mezinárodního humanitárního programu MEDEVAC a do Česka se vrátila minulý čtvrtek. Operovaní pacienti měli zlomené ruce či nohy. Zlomeniny většinou utrpěli po zásahu projektilem či při tlakové vlně, která následovala po výbuchu granátu v jejich blízkosti. Lékaři například ošetřili pacienta, kterému se špatně zahojila prostřelená stehenní kost. Chirurgové mu zraněnou nohu upravili a poté zahájili jeho rehabilitaci, díky které opět může bez větších problémů chodit. Operovali také dítě, jehož zlomená ruka nebyla poprvé dobře ošetřena, což by mělo negativní vliv na její další růst.

ČLK odmítá návrh úhradové vyhlášky, žádá přidat 5 pct ambulancím

Česká lékařská komora (ČLK) zásadně odmítá návrh nové úhradové vyhlášky, podle níž by se měla příští rok proplácet péče ze zdravotního pojištění. Podle komory je nový předpis nespravedlivý k ambulancím a příjmy řady soukromých lékařů by snížil. Žádá jeho přepracování a zvýšení plateb privátním ambulantním doktorům minimálně o pět procent. V prohlášení komory to uvedl její prezident Milan Kubek. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) uvedl, že je jednání otevřen, zdroje financí jsou ale omezené.

Úhradová vyhláška každoročně stanoví hodnoty bodu, výši úhrad a regulační omezení. Pojišťovny podle ní platí nemocnicím a lékařům. Němeček chystaný předpis představil minulý týden. Podle návrhu by nemocnice měly příští rok dostat o 2,5 procenta peněz víc za akutní i následnou péči. Zubařům se mají přidat dvě procenta. Lékaři by měli mít bonus za pohotovost.

Záchranáři v Krušných horách budou vyjíždět i za hranice

Záchranáři na hranici Česka se Saskem budou od listopadu v nutných případech vyjíždět i na opačnou stranu hranice. Dohoda mezi Saskem a Karlovarským, Ústeckým a Libereckým krajem začne platit ještě před začátkem lyžařské sezony. Pokud nebudou zásah schopni zajistit domácí záchranáři, mohou prostřednictvím operačního střediska požádat české či německé kolegy, řekl ČTK náměstek hejtmana Karlovarského kraje Miloslav Čermák (ČSSD). V roce 2016 budou krajští zastupitelé projednávat ještě spolupráci s Bavorskem.

Hradecká nemocnice otevřela ambulanci tradiční čínské medicíny

Ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové od dnešního dne funguje ambulance tradiční čínské medicíny, která při léčbě bude využívat akupunkturu, čínské byliny či baňkování. V dalších letech má v nemocnici vzniknout klinika zaměřená na tento způsob léčby. Novinářům to řekl ředitel hradecké nemocnice Roman Prymula. Ambulance má léčit především různé neurologické problémy, chronické bolesti, migrénu a další problémy. "Každý pacient bude nejdříve vyšetřený českým lékařem západním způsobem, poté pokračuje na ošetření tradiční čínskou medicínou," řekl Prymula. Vyšetření ani léčba čínským lékařem nejsou hrazené pojišťovnami.

Jihomoravský projekt odhalil neochotu mladých starat se o seniory

Tři čtvrtiny dětí a mládeže se staví negativně k pečování o seniory a raději by je na stáří umístily do domovů a podobných zařízení. Vyplývá to z projektu zaštítěného Jihomoravským krajem, který v 16 základních a středních školách oslovil dotazníkem 4000 dětí. Na základě vyhodnocení projektu vznikne pro školy metodická příručka, jejímž cílem je zanést do výuky takové nástroje, které dětem přiblíží problematiku stáří a vyvolají v nich pocit, že rodina má o starší rodinné příslušníky pečovat. Evropský průzkum v roce 2013 ukázal, že v Evropské unii má negativní postoj k lidem starším 55 let necelá třetina lidí. V Německu to je necelá pětina, kdežto v České republice hodnota negativních postojů přesahuje více než polovinu. V Jihomoravském kraji je skoro 1,2 milionu obyvatel. Z toho zhruba jednu pětinu tvoří senioři a jejich počet se neustále zvyšuje.

Ministerstvo školství se chystá na možný příchod dětí uprchlíků

Ministerstvo školství chystá konkrétní kroky, aby bylo připraveno reagovat na případný příchod většího počtu dětí uprchlíků do českých škol. Podle české ministryně školství Kateřiny Valachové by to systémově nebyla nová situace, děti cizinců už v Česku do škol běžně chodí. Přesto je podle ní nutné připravit se třeba na příchod dětí ze zemí či kultur, na které zatím nejsou učitelé zvyklí a běžně připravení. Jedním z očekávaných problémů v souvislosti s dětmi uprchlíků může být potřeba tlumočení. Valachová se v Bruselu setkala s českou eurokomisařkou Věrou Jourovou. S tou ale řešila především otázku začleňování sociálně znevýhodněných dětí do školského systému.

Investice do vzniku sociálního bydlení by ročně byly 3 mld korun

Investice do pořízení sociálního bydlení v Česku by ročně měly činit tři miliardy korun, a to po dobu deseti let od začátku platnosti příslušného zákona. Celkové náklady by v prvním roce po zavedení zákona měly činit zhruba 4,6 miliardy korun. Vyplývá to z analýzy dopadů vzniku sociálního bydlení, kterou připravilo ministerstvo práce. Podle materiálu by "dostupné nájemné bydlení" mohlo být v budoucnu zhruba pro 270.000 domácností. Podle chystané koncepce by sociální bydlení mělo mít tři stupně - krizové ubytování, sociální byt a dostupný byt. Pokud by vláda podle resortu koncepci nepřijala, nenaplnila by svůj program a zmařila by se práce expertů. Dopad by to mohlo mít i na čerpání evropských peněz, které by se daly na byty využít. Navíc by dál rostly výdaje na dávky na bydlení, uvedli autoři.

Srpnové srážky zachránily na Moravě úrodu vinné révy

Srpnové dešťové srážky, které přišly po dlouhotrvajících vedrech, zachránily letošní úrodu hroznů. Podle prvních odhadů jsou výnosy zatím nadprůměrné. Svaz vinařů odhaduje sklizeň na úrovni šesti tun na hektar. ČTK to řekl výkonný ředitel Svazu vinařů Martin Půček. Vinobraní na většině míst jižní Moravy začalo reálně 7. září sklizní raných zejména aromatických odrůd a nyní se pokračuje odrůdou Müller Thurgau. V některých případech se už sklízí i na Znojemsku. Hlavní část sklizně potrvá ještě celé září a říjen. Po tu dobu vinice hlídají takzvaní hotaři, kteří vinohrady chrání zejména před špačky.

Jablek je letos na jižní Moravě dost, kvůli suchu jsou místy menší

Úroda jablek je letos na jižní Moravě dobrá až nadprůměrná, pěstitelé si pochvalují i kvalitu. Jediné, co je trochu trápí, je velikost některých jablek, která nedorostla kvůli velkému suchu v létě. Taková jablka lze prodat na moštování, případně za nižší cenu, vyplývá z odpovědí pro ČTK. Kromě sucha letos pěstitele jiné přírodní negativní vlivy výrazně nepostihly. Vlastimil Pokorný z Agrodružstva Brťov-Lipůvka na Blanensku zmínil také problém, který pociťuje řada podnikatelů, a to nedostatek pracovní síly. "Když se sklízí peckovice v létě, rodiče ještě naženou studenty, aby si něco vydělali. Ale teď ve školním roce je to složitější. A lidé z úřadu práce se k nám nehrnou, nebo se s nimi musíme rychle rozloučit, protože nedělají práci pořádně," poznamenal Pokorný.

Pražská zoo se musí omluvit Cihlářovi za užívání podobných děl

Pražská zoologická zahrada se musí omluvit autorovi svého původního loga Michalu Cihlářovi za to, že ve svém areálu využívala díla, která se nápadně podobala výtvarníkově tvorbě. Dnes o tom rozhodl Vrchní soud v Praze, který zamítl odvolání zahrady. Verdikt je pravomocný. Stěžejním důkazem byl znalecký posudek. Sporná díla zoo už dříve odstranila.Zahrada se doposud odmítala omluvit s tím, že Cihlářovi nevznikla žádná újma. Cihlář spolupracoval s pražskou zoo devět let. V roce 2006 se s ní ve zlém rozešel a následně na ni podal několik žalob.

Prezident Zeman představil knihu o Pražském hradě, "trenýrky" nekomentoval

Prezident Miloš Zeman představil novou obrazovou publikaci o Pražském hradu Herberta Slavíka. Při slavnostním křtu mluvil o tisícileté historii Hradu a tradicích s ním spojenými. "Soustředil jsem se na místa, kde se odehrávají významné státní akty, jako je třeba jmenování vlády, státní recepce, oslavy státních svátků, přísahy vojáků na nádvoří, a samozřejmě jsem se snažil dostat i do míst, které užívá prezident republiky ke své běžné pracovní agendě," řekl Herbert Slavík.

Oproti očekávání novinářů, kterých na křest knihy přišlo značné množství, se prezident nijak nevyjádřil k víkendové akci performerské skupiny Ztohoven. Její členové převlečeni za kominíky stáhli prezidentskou standartu a vyvěsili místo ní nad Hradem velké červené trenýrky. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček akci odsoudil jako zneuctění státních symbolů.

Ochranka Hradu opět zadržela jednoho ze skupiny Ztohoven

Ochranka Pražského hradu zadržela dnes odpoledne jednoho z členů skupiny Ztohoven při pokusu znovu vylézt na lešení v areálu Hradu. ČTK to řekl mluvčí policejního prezidia David Schön. Zadržen zřejmě byl, když České televizi (ČT) poskytoval rozhovor o sobotní akci skupiny, kdy výtvarníci vyvěsili na Hradě místo standarty rozměrné rudé trenýrky. ČTK to řekl jeden z aktérů sobotní performance. Naznačil, že ochranka Hradu je po víkendu velmi ostražitá.

Uměleckoprůmyslové muzeum získalo stovky japonských plakátů

Uměleckoprůmyslové muzeum získalo do svých sbírek rozsáhlou kolekci japonských plakátů. Na základě dlouholeté spolupráce je pražskému muzeu darovala japonská společnost Dai Nippon Printing. Soubor čítá 1140 položek a je mimořádným obohacením grafické sbírky muzea, sdělila ČTK mluvčí muzea Jana Ulipová. Uměleckoprůmyslové muzeum má kromě sbírek nábytku, drobnějších užitých předmětů, skla, porcelánu, textilu a hraček také sbírku grafiky a fotografie. Její významnou částí jsou plakáty, téměř 45.000 kusů řadí tuto sbírku mezi nejbohatší svého druhu v Evropě. Je zaměřena zejména na českou produkci, obsahuje ale i sbírku francouzského a německého plakátu, bohatě je zastoupen také Alfons Mucha.

V Lucerně se budou promítat filmy o módě

Pod názvem Oh La La! začne dnes večer v pražském kině Lucerna dvoudenní program věnovaný filmům o módních návrhářích, slavných krejčovských salonech a trendech. Představí například dokumentární portrét špičkového návrháře Jeana Paula Gaultiera a snímek o anglické "královně módy" Vivienne Westwoodové. Zájemci budou moci nahlédnout do salonů firem Yves Saint Laurent či Dior. Minipřehlídku zahájí francouzský dokument nazvaný Cesty krásy - Libanon o tom, že ženy v hlavním městě Bejrútu chodí na závratných podpatcích a mají vždy dokonalou manikúru. Honba za krásou je tu prý takřka národním sportem.

Módní přehlídkou italské značky Twin-set začíná dnes večer v Praze další týden módy nazvaný Unique Fashion Week. Jeho hlavní hvězdou je podle pořadatelů návrhářka zmíněné značky Simona Barbieriová. Unique Fashion Week představí také kolekce několika českých návrhářů a zahraničních značek pro současnou sezonu včetně prací mladých tvůrců a studentů českých návrhářských škol. Potrvá do neděle.

Sport

Kajakář Jiří Prskavec se stal v Londýně poprvé v kariéře světovým šampionem ve vodním slalomu. Dvaadvacetiletý vicemistr světa z Prahy 2013 navázal na sobotní zlato Kateřiny Kudějové a Češi tak v Lee Valley ovládli obě kategorie K1. Třetí českou individuální medaili vybojovala kanoistka Kateřina Hošková, jež dojela v této neolympijské kategorii druhá. Dvě zlata a jedno stříbro znamenají pro český vodní slalom nejúspěšnější šampionát z hlediska individuálních medailí od roku 1969.

Barbora Strýcová postoupila na tenisovém turnaji v Tokiu do druhého kola. Domácí hráčku Naomi Osakaovou, sedmnáctiletou držitelku divoké karty, porazila 7:5, 6:2 a její další soupeřkou bude třetí nasazená Španělka Garbiňe Muguruzaová. Strýcová proti mladé Japonce potvrdila roli favoritky, do níž ji pasoval rozdíl 142 míst ve světovém žebříčku.

Myšlenka vybudovat v Brně rychlobruslařskou halu se podle MfDnes s největší pravděpodobností neuskuteční. Stavba jediné haly tohoto zaměření v České republice je místo univerzitního kampusu v Bohunicích plánována do Nového Města na Moravě, kde by měla být součástí lyžařského a biatlonového areálu. Zastupitelé Kraje Vysočina už předminulý týden jednomyslně schválili dotaci ve výši 40 milionů korun. Náklady na výstavbu haly vyjdou zhruba na 300 milionů korun. O možnosti vybudovat rychlobruslařský stadion v jihomoravské metropoli jednal před časem ministr financí Andrej Babiš s brněnským primátorem Petrem Vokřálem a trenérem rychlobruslařů Petrem Novákem. Babiš podle MfD neviděl v budování takového sportovního zařízení v desetitisícovém Novém Městě na Moravě logiku.

Počasí

Bude jasno až polojasno. Během dne v Čechách od západu přibývání oblačnosti a večer v západní polovině Čech občasný déšť nebo přeháňky. Nejvyšší teploty 18 až 22 °C, v 1000 m na horách kolem 14 °C.