Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Šéf NATO debatoval s prezidentem Zemanem o Islámském státu

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se sešel s prezidentem Milošem Zemanem. Zásadním tématem setkání bylo podle Hradu nebezpečí, které představuje Islámský stát. Na schůzkách s předsedou Sněmovny Janem Hamáčkem a ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO) probíral šéf aliance úlohu NATO při řešení uprchlické krize či rozpočet české armády. Prezident Zeman hovořil s šéfem NATO také o svém návrhu na vytvoření mezinárodních antiteroristických sil. Podle dřívějších informací chce český prezident návrh na vznik společné protiteroristické jednotky pod záštitou Rady bezpečnosti OSN přednést tento měsíc na Valném shromáždění OSN.

Jan Hamáček: Řešení migrační krize je na EU, ne na NATO

Bezprostřední řešení nynější migrační krize je na Evropské unii, nikoli na Severoatlantické alianci. Shodli se na tom při pražském jednání generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a předseda Sněmovny Jan Hamáček. Mluvili spolu i o rozpočtové politice Česka ohledně obrany. Předseda Sněmovny hosta informoval o dohodě koaličních stran navyšovat obranný rozpočet postupně až na 1,4 procenta hrubého domácího produktu, což prý generální tajemník NATO ocenil.

Ministr Babiš: NATO se chová účelově a uprchlíci ho nezajímají

Severoatlantickou alianci podle vicepremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše uprchlíci nezajímají; chová se účelově. Ministr Babiš NATO vyzval k zahájení námořní operace proti pašerákům. Pokud nezasáhne, měly by to podle ministra financí udělat armády evropských členů aliance. "NATO se chová účelově. Proti somálským pirátům zasáhlo, protože tam byl ekonomický zájem členských zemí NATO a dalších zemí Bezpečnostní rady OSN," řekl Andrej Babiš. "NATO uprchlíci nezajímají, přitom jejich vstupní branou do Evropy je Turecko, člen NATO, a pašeráci na území Turecka, člena NATO, operují," poznamenal také.

Česko nemá informace o uprchlících napojených na IS na svém území

České úřady nemají žádné informace o tom, že by mezi uprchlíky zadrženými v Česku byl někdo napojený na Islámský stát. Na tiskové konferenci po jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu to řekl premiér Bohuslav Sobotka. Ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD) uvedl, že migrační proud do ČR v posledních dnech slábne. Míst pro ubytování uprchlíků je podle něj dostatek. Česko má nyní podle ministra vnitra přes 300 volných míst. Od 1. října bude otevřen objekt v Drahonicích na Lounsku s kapacitou 220 míst, od začátku příštího roku pak zařízení v Balkové na Plzeňsku s kapacitou 200 míst.

Česko svolalo schůzku šéfů diplomacie V4, Německa a Lucemburska

Česko bude v pátek hostit schůzku ministrů zahraničí visegrádské skupiny k migračním otázkám. Setkání se zúčastní i šéfové diplomacie Německa a Lucemburska, informoval Černínský palác v tiskovém prohlášení. Německo je největší unijní zemí, Lucembursko v tomto pololetí předsedá Evropské radě. "Cílem setkání je navázat na jednání předsedů vlád V4 v Praze dne 4. září 2015, dále rozpracovat teze přijaté společné deklarace v zahraničněpolitické oblasti a seznámit s nimi partnery z Lucemburska a Německa. Setkání ministrů zahraničních věcí si klade za cíl přispět k porozumění mezi členskými zeměmi EU v některých rozdílných náhledech na řešení současné migrační krize," uvedlo ministerstvo.

Průzkum: České firmy jsou ochotné hned zaměstnat 5000 uprchlíků

České podniky, které nyní trápí nedostatek zejména technických profesí, jsou ochotné okamžitě zaměstnat 5000 uprchlíků ze zemí, jako je Sýrie. Plyne to z průzkumu Svazu průmyslu a dopravy. Firmy preferují zahraniční pracovníky, kteří mají technické vzdělání, umí anglicky a jsou ochotni se rekvalifikovat. Překážkou může být jazyková bariéra a velmi zdlouhavý proces získání pracovního povolení, vyplývá z ankety ČTK mezi zaměstnavateli a personálními agenturami.

Studie: ČR se zhoršila v poskytování informací o rozpočtu

Česká republika se zhoršila v poskytování informací o státním rozpočtu. Vyplývá to ze studie washingtonského Centra pro rozpočet a politické priority. Nicméně centrum hodnotí celkový přístup země k poskytování informací o veřejných financích jako velmi dobrý. Česko se umístilo se 69 body ze 100 možných na 14. místě, v roce 2012 získalo 75 bodu a bylo tak deváté. Studie, na kterou upozornila Katedra veřejných financí VŠE v Praze, byla publikována na internetu. Materiál se týká 102 zemí světa. Hlavní příčinou zhoršení je malá účast veřejnosti v rozpočtovém procesu a pomalé přizpůsobování zveřejňovaných informací měnícím se požadavkům na rozpočtovou transparentnost.

Vláda bude jednat v Ústeckém kraji, mohla by rozhodnout o těžbě

Vláda bude v polovině října jednat v Ústeckém kraji a padnout by tam mohlo rozhodnutí ohledně prolomení těžebních limitů hnědého uhlí. Při čtvrteční návštěvě Mostecka to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec, kterého doprovázel ministr financí Andrej Babiš (oba ANO). Oba se přitom shodli, že o budoucnosti těžby hnědého uhlí v severočeské pánvi je nutné rozhodnout brzy. Ministr Brabec zopakoval, že na vládě je shoda na prolomení limitů uhlí na dole Bílina, kde těží Severočeské doly. Nesouhlasí ale s návrhem ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) posunout rozhodnutí o prolomení limitů na dole ČSA, kde těží Severní energetická, na rok 2020. Rychlé rozhodnutí si přejí i obyvatelé Horního Jiřetína, který by byl případným posunem hranic těžby dotčen. Podle výsledku celorepublikového průzkumu agentury Ipsos odmítá bourání obcí kvůli těžbě uhlí až 70 procent Čechů.

Předvoj amerického konvoje opustil ČR, míří do Maďarska

Předsunutá část amerického vojenského konvoje, mířícího z Německa na cvičení NATO do Maďarska, opustila přes česko-slovenský hraniční přechod Lanžhot - Brodské Českou republiku. ČTK to řekla mluvčí Vojenské akademie ve Vyškově Monika Nováková. Úkolem amerických vojáků je vyzkoušet, nakolik je trasa do Maďarska průjezdná. Předvoj přenocoval v kasárnách ve Vyškově. Předvoj tvoří 60 amerických vojáků, kteří cestují ve 20 vozidlech. Hlavní konvoj projede ČR v neděli a pondělí. Tvořit jej bude 550 vojáků ve 150 vozidlech. V kasárnách v Praze-Ruzyni se s vojáky setkal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Vojáci uctili památku šesti obětí havárie britského vrtulníku

Vojáci u památníku v údolí řeky Oslavy mezi obcemi Kuroslepy a Kladruby nad Oslavou uctili památku obětí tragické nehody britského vojenského vrtulníku Lynx. Vrtulník se zřítil 9. září 2004 při mezinárodním cvičení Flying Rhino. Zahynulo v něm šest britských vojáků. Pietního aktu u příležitosti 11. výročí nehody se zúčastnili příslušníci náměšťské základny včetně velitele Miroslava Svobody.

Cenu Havlovy nadace letos získá profesor historie Tymothy Snyder

Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 dostane letos americký profesor historie a stálý člen ústavu humanitních věd na Yaleově univerzitě Timothy Snyder. Věnuje se dějinám střední a východní Evropy, zaměřuje se při tom na problematiku holokaustu. Cenu převezme tradičně v den Havlových narozenin, tedy 5. října. ČTK to sdělil mluvčí nadace Michal Peterka. "Profesor Timothy Snyder bude vyznamenán jako člověk, který svým dílem výrazným způsobem překračuje tradiční rámec historického bádání, navíc v kontextu židovské otázky, která se zásadním způsobem dotýká také dějin České republiky," uvedl Michal Peterka.

Tatra zahájila dodávky sad k finální montáži vozidel do Indie

Kopřivnická automobilka Tatra zahájila dodávky sad k finální montáži vozidel do Indie. Ještě do konce roku tam dodá 120 rozložených sad, podepsané smlouvy se týkají 260 sad. ČTK o tom informoval mluvčí automobilky Andrej Čírtek. Prvních 120 sad dodá letos automobilka ve třech várkách. "Tyto kontrakty otevírají významné a stabilní zdroje zakázek pro celou továrnu až do poloviny příštího roku a lze předpokládat, že objemy budou dále narůstat," uvedl David Pipal, který v Tatře od roku 2014 vede obchod a marketing. Poukázal také na více než 8000 vozidel Tatra, které používá indická armáda a bude třeba je posupně obměňovat.

Rolls-Royce otevře prodejnu v Praze na jaře

Britský výrobce luxusních aut Rolls-Royce otevře své první autorizované dealerství v Česku na jaře příštího roku. Bude umístěné v pražské Pařížské ulici. Oznámili to zástupci společnosti. Letos se v Česku prodalo již 12 vozů britské značky, loni to bylo šest aut za celý rok. Podle statistik Sdružení automobilového průmyslu je v Česku registrovaných okolo devíti desítek vozů Rolls-Royce, jejichž průměrné stáří je kolem 11 let.

Na jižní Moravě začala hlavní část sklizně vinné révy

Na jižní Moravě začala hlavní část sklizně vinné révy. Vinaři si nakonec pochvalují, že po dlouhých vedrech ještě před sklizní zapršelo. Vláha přišla na poslední chvíli a zachránila úrodu, řekl ČTK výkonný ředitel Svazu vinařů Martin Půček. "Nynější noční chladné počasí a slunce přes den je ideální ke zrání. Kyseliny klesají rychleji než by bylo zdrávo, ale to souvisí s tou teplou sezonou. Je tomu stejně i v Německu či Rakousku. Technologové si s tím poradí. Pro svatomartinské víno je to velmi dobrá zpráva," uvedl Martin Půček.

Američtí filmaři v ČR utratí za dva snímky přes miliardu korun

Američtí filmaři na podzim v České republice utratí za velkorozpočtové snímky The Zookeeper's Wife a Underworld: Next Generation přes jednu miliardu korun. Oba štáby využijí tuzemské lokace a studia. Tvůrci čerpají filmové pobídky od českého státu, které umožňují získat zpět 20 procent prokazatelně utracených peněz. ČTK o tom informovala Ludmila Claussová, vedoucí filmové kanceláře Czech Film Commission. Tuzemský systém pobídek dosud fungoval tak, že výzva k podávání žádostí se zveřejňovala jen začátkem roku. Letos přijatá novela příslušného zákona zavádí možnost podávat žádosti kdykoliv během fiskálního roku.

V Moravské galerii jsou díla umělců, jež žili za války ve Francii

Díla českých umělců, které druhá světová válka zavála do Francie, vystavuje Moravská galerie v Brně. Velká plátna i drobné kresby zachycují tísnivou atmosféru doby i dramatické osudy jednotlivých umělců, z nichž někteří se zapojili do odboje a jiní poznali odvrácenou stranu francouzské pohostinnosti v tamních věznicích a internačních táborech. Podle ředitele galerie Jana Presse je výstava díky tématu nedobrovolné migrace velmi aktuální. K výrazným dílům ve výstavních síních Místodržitelského paláce patří olejomalba Mnichov Jana Zrzavého, Sladkost žití Františka Kupky a obraz Pod střechami Paříže Aléna Diviše, stejně jako jeho kvaše inspirované rytinami na vězeňských zdích. Hojně jsou zastoupeni také Josef Šíma nebo Adolf Hoffmeister. Kritériem výběru podle kurátorky Anny Pravdové nebyla jen kvalita děl nebo věhlas autorů, ale také zajímavý kontext vzniku. Někteří autoři jsou širší veřejnosti neznámí, některá díla jsou vystavena poprvé.

Výstava v Plzni nabízí japonské kaligrafie a sochy kimon

Ojedinělou výstavu, která kombinuje keramické, skleněné a bronzové sochy kimon americké výtvarnice Karen LaMonteové s velkoformátovými tušovými kaligrafiemi japonské umělkyně Šóko Kanazawaové nabízí Západočeské muzeum v Plzni. Třicetiletá Kanazawaová, která je postižená Downovým syndromem, je v Japonsku mimořádně uznávanou umělkyní. Po březnovém vystoupení v OSN v New Yorku při příležitosti Světového dne Downova syndromu je výstava v Plzni její druhou cestou mimo Asii, řekl ČTK kurátor výstavy kaligrafií Robin Heřman. Kaligrafii se Kanazawaová začala věnovat pod vedením své matky, rovněž kaligrafky, v pěti letech. Tradiční japonské umění se pro ni stalo prostředkem, který ji postavil na vlastní nohy a vytvořil jí životní prostor. Od dvaceti let, což je v Japonsku hranice dospělosti, je profesionální kaligrafkou. Její velkoformátová díla si pořizují chrámy a svatyně, kde plní funkce oltářních obrazů, řekl Robin Heřman.

V Jičíně začal 25. ročník pohádkového festivalu

Průvodem masek začal festival Jičín město pohádky, který do neděle nabídne různé dětské dílny, divadelní i hudební vystoupení či velkou pohádkovou hru. Letošní 25. ročník má podtitul Ať žijí pohádky a pořadatelé chtějí připomenout smysl a vnitřní hodnotu pohádek i svět fantazie. ČTK to řekla Věra Rychterová z Nadačního fondu Jičín město pohádky. "Pohádky jsou úžasný literární žánr, který by neměl chybět v našich rodinách, a proto chceme, aby pohádka doslova kráčela městem," řekla Věra Rychterová. Pohádky například připomínají kulisy hradu na Valdštejnově náměstí, kde budou také připravené řemeslné a tvůrčí dílny.

Petra Kvitová prohrála ve čtvrtfinále US Open s Italkou Pennettaovou

Česká tenistka Petra Kvitová skončila na letošním US Open ve čtvrtfinále. Turnajová pětka v boji o svoji premiérovou účast v semifinále newyorského grandslamu prohrála s Italkou Flavií Pennettaovou po dvou hodinách a 23 minutách 6:4, 4:6 a 2:6. Pro Kvitovou byla už účast ve čtvrtfinále nejlepším výsledkem na US Open v kariéře. Ve světovém žebříčku WTA si upevnila čtvrtou pozici a přiblížila se účasti na Turnaji mistryň v Singapuru, který se uskuteční na přelomu října a listopadu.

Hlaváčková a Kubot skončili v mixu na US Open v semifinále

Tenistka Andrea Hlaváčková na US Open nezíská svůj druhý titul ve smíšené čtyřhře. Spolu s Polákem Lukaszem Kubotem prohráli semifinále s americkou dvojicí Bethanie Matteková-Sandsová, Sam Querrey 4:6, 3:6. Devětadvacetiletá Andrea Hlaváčková má ve sbírce jeden grandslamový titul ze smíšené čtyřhry, který vybojovala předloni na US Open s Bělorusem Maxem Mirným.

Volejbalistky Sluková s Hermannovou v Soči vyhrály i třetí zápas ve skupině

Plážové volejbalistky Markéta Sluková s Barborou Hermannovou vyhrály na turnaji Světového okruhu v Soči i třetí zápas v základní skupině a z prvního místa postoupily přímo do druhého kola play off. Další český pár Martina Jakubšová, Diana Žolnerčíková souboj o postup prohrál a na turnaji nižší kategorie Open skončil.

Krátce o počasí v Česku:

Jasno až polojasno, místy déšť. Teploty 15 až 19 stupňů Celsia.