Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Evropská komise podle Sobotky zaspala při řešení migrace

Evropská komise (EK) podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) zaspala při naplňování opatření přijatých pro ukončení migrační krize. O počtu uprchlíků, který by Česko mělo podle představ komise přijmout, nemá nyní smysl debatovat. Ministerský předseda to řekl novinářům po návštěvě Nejvyššího kontrolního úřadu. "Já se obávám, že Evropa, Evropská komise poněkud zaspala z hlediska dotažení všech závěrů, které k tomu v minulosti byly přijaty," uvedl Sobotka. Evropa podle něj nyní nepotřebuje nové a nové plány, ale dotažení toho, na čem se Evropská rada dohodla v minulosti - zejména zesílení ochrany schengenského prostoru a vytvoření přijímacích center v Itálii a Řecku, kde budou všichni tam příchozí uprchlíci registrováni.

O novém návrhu EK na přerozdělení dalších 120.000 uprchlíků bude ve středu jednat Evropský parlament. Prezident Miloš Zeman jakékoli kvóty i nadále odmítá. "Pokud jde o kvóty, stanovisko pana prezidenta je jednoznačné ne," řekl na tiskové konferenci hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Sobotka předpokládá, že europoslanci ČSSD budou při jednání Evropského parlamentu postupovat v souladu se stanoviskem k migraci, které strana schválila o víkendu. "My odmítáme systém kvót. Já ho nepokládám za efektivní, nemyslím si, že to přispěje k nějakému řešení, a nemá v tuto chvíli význam debatovat o jakýchkoliv číslech," podotkl premiér. Česko by podle aktuálního návrhu mělo přijmout dalších asi 3000 uprchlíků. Sobotka má ale za to, že číslo nemusí již za několik měsíců platit. "Já jakákoliv čísla beru s velkou rezervou, protože už dnes mohou být velmi rychle překonána," podotkl. Ministerský předseda se také vyslovil pro to, aby uprchlíci na území Česka měli možnost rychle začít pracovat.

Letos zatím v ČR požádalo o azyl 990 cizinců, o 420 víc než loni

Za prvních osm měsíců letošního roku požádalo o azyl v Česku 990 cizinců, což je o 420 více než za stejné období loni. Téměř polovinu tvořily žádosti občanů Ukrajiny, následovali žadatelé z Kuby, Sýrie a Vietnamu. Vyplývá to z aktuálních statistik odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra, které byly zveřejněny na webu. Za celý loňský rok požádalo o mezinárodní ochranu v tuzemsku 1156 lidí. Ukrajinci tvoří dlouhodobě největší část žadatelů o azyl. Od ledna do konce srpna podali 467 žádostí, loni jich bylo 250. Poměrně velký nárůst zřejmě způsobili krajané, kterým české úřady letos udělily ve zrychleném řízení povolení k pobytu.

Šéf NATO Stoltenberg a Sobotka se setkají s americkým konvojem

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a premiér Bohuslav Sobotka se ve středu v Praze setkají se zástupci amerického konvoje. Stoltenberg v Česku stráví dva dny. Ve středu bude jednat s vládní delegací vedenou Sobotkou. "Hlavním tématem rozhovorů bude adaptace NATO na proměny bezpečnostního prostředí," uvedl Ayrer. Ve vládní delegaci bude kromě premiéra také první místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš (ANO), místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Stoltenberg se ve středu také setká s předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD) a o den později se šéfem Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD). Ve čtvrtek Stoltenberga přijme i prezident Miloš Zeman. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček ČTK řekl, že tématem jednání bude mezinárodní terorismus. Prezident bude chtít šéfa NATO také seznámit se svým návrhem na rezoluci OSN o vzniku mezinárodní protiteroristické jednotky.

Před bilaterálním jednáním se generální tajemník společně se Sobotkou setká ve vojenských kasárnách v Praze-Ruzyni s vojáky amerického konvoje. Jeho první část tvořená asi 20 vozidly a 60 vojáky Českem projede právě ve středu a ve čtvrtek. Za úkol mají připravit trasu, po které se v neděli a v pondělí přesune hlavní část konvoje. Jeho trasa povede přes Rozvadov, Ostrov u Stříbra, Prahu, Bernartice a Brno do Vyškova, kde vojáci přenocují. Druhý den pak přes Brno zamíří do Lanžhotu na slovenských hranicích.

Vláda zahájí debatu o rozpočtu

Vláda ve středu začne debatovat o návrhu státního rozpočtu na příští rok. Ministerstvo financí ho navrhuje se schodkem 70 miliard korun. Stejně jako každý rok ovšem nelze očekávat, že vláda rozpočet hned ve středu schválí. Podle vyjádření ministra financí Andreje Babiše (ANO) tomu tak bude až na konci září. Jednání se zúčastní také prezident Miloš Zeman. Ministerstvo financí ve srovnání s červnovým návrhem zvýšilo v návrhu státního rozpočtu na příští rok celkové výdaje a příjmy, výdaje vzrostly o zhruba 16 miliard korun na 1,155 bilionu korun. Většině úřadů proti červnovému návrhu výdaje bez peněz z EU a dalších mechanismů na příští rok MF zvýšilo. Včetně peněz z EU a dalších finančních mechanismů by měly být výdaje rozpočtu příští rok 1,249 bilionu korun a příjmy 1,179 bilionu korun.

Nezaměstnanost v Česku v srpnu klesla na 6,2 procenta

Nezaměstnanost v České republice klesla v srpnu na 6,2 procenta z 6,3 procenta v červenci. Úřady práce evidovaly 450.666 lidí bez práce. Opět se zvýšil počet volných pracovních míst, kterých bylo nejvíc od prosince 2008. Informoval o tom Úřad práce ČR. Analytici odhadovali stagnaci nezaměstnanosti na červencové úrovni.

Manpower: Firmy budou ve 4. čtvrtletí zvyšovat počet zaměstnanců

Zaměstnavatelé budou ve čtvrtém čtvrtletí již jen opatrně zvyšovat počet zaměstnanců. Přijímat chce šest procent firem, propouštět hodlá pět procent, vyplývá ze studie Manpower Index trhu práce. Průzkum se uskutečnil mezi 750 českými firmami. Celkem 86 procent firem nepředpokládá změny v počtu zaměstnanců. Pro předchozí čtvrtletí plánovaly pracovníky propouštět dvě procenta firem, nabírat hodlalo devět procent, což byl nejoptimističtější výsledek od začátku roku 2008.

ČNB v červenci intervenovala za 28 mld. Kč, objem je překvapivý

Česká národní banka v červenci provedla na devizovém trhu intervence proti posilující koruně za zhruba 28 miliard korun, koupila více než miliardu eur. Vyplývá to ze zveřejněných údajů o devizových obchodech ČNB ke konci července. Analytiky červencový objem překvapil a navíc počítají, že v srpnu byly intervence výraznější. Centrální banka zasáhla v červenci poprvé od zahájení intervencí v listopadu 2013, tehdy nakoupila eura za zhruba 200 miliard korun. Cílem intervencí je držet kurz koruny poblíž 27 Kč/EUR, v červenci se koruna k této hranici přiblížila. Samotná ČNB v červenci uvedla, že v pátek 17. července byla na trhu poprvé od listopadu 2013 aktivní. Objem obchodů tehdy neuvedla.

Majetkový úřad vytvořil mapu s 1,6 miliony nemovitostí státu

Mapa majetku státu, kterou nově vytvořil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), obsahuje téměř 1,63 milionu nemovitostí. Z toho je 1,58 milionu pozemků, přes 43.000 staveb a 784 bytových a nebytových jednotek. Na tiskové konferenci o tom informovala šéfka úřadu Kateřina Arajmu. Přes 25.000 nemovitostí je přitom vedených na 1380 neexistujících či likvidovaných státních institucí, vyplývá z mapy. Z toho přes 24.000 jsou pozemky, 892 staveb a 22 jednotek. Nejvíce takových nemovitostí se nachází v Praze, okresech Litoměřice, Česká Lípa a Teplice. Podle Arajmu jsou nemovitostí stále psané například na bývalé Federální ministerstvo pro technický a investiční rozvoj, Federální ministerstvo obrany, Lucernafilm nebo státní podnik Gramofonové závody. "Situací jsme se začali okamžitě zabývat. Předpokládám, že první výsledky budou do konce letošního roku," uvedla Arajmu. Úřad podle ní zaslal svým územním pracovištím instrukce, aby zmapovaly, zda neexistující firmy nemají právní nástupce. "Pokud ano, tak je vyzveme, aby si udělali pořádek v katastru nemovitostí. Tam kde není nástupce, tak se stanou majetkem ÚZSVM," dodala šéfka úřadu.

Návrh: Oběti nucené sterilizace by mohly dostat odškodné 300.000

Oběti protiprávních sterilizací z minulých desetiletí by se mohly v příštích letech možná dočkat odškodnění od státu. Podle návrhu obrysů zákona, který připravil tým ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD), by mohly dostat 300.000 korun. Týkat by se to mělo třeba romských žen či postižených osob. Záměr dostane k projednání vláda. Některé resorty jsou proti. Podle nich se oběti mohly kvůli odškodnému obrátit na soud a mělo by také stačit, že se jim stát už omluvil a pravidla zákroku změnil.

Yo-Yo Ma se zařadil mezi laureáty Ceny Antonína Dvořáka

Americký violoncellista Yo-Yo Ma od ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) v pražském Nostickém paláci převzal letošní Cenu Antonína Dvořáka za propagaci české klasické hudby v zahraničí i v České republice. Zařadil se tak k dosavadním majitelům ceny v podobě skleněného violoncella, kterými jsou Jiří Bělohlávek, Josef Suk, Ivan Moravec, Jiří Kout, Ludmila Dvořáková a Jiří Kylián.

Ostravské divadlo P. Bezruče se chystá na 70. sezonu

Ostravské divadlo Petra Bezruče se chystá na jubilejní 70. sezonu. V ní uvede celkem pět premiér. Například hru Nahniličko herce a moderátora Jana Krause či ve světové premiéře Zbabělce Josefa Škvoreckého. Novinářům to řekla dramaturgyně souboru Daniela Jirmanová. Dramatizace slavného románu, který se odehrává v posledních dnech 2. světové války, se ujal Filip Nuckolls. "Nepůjde ale temné drama. Naopak připravujeme komedii, při níž ale lidem občas naskočí husí kůže. Hlavně v momentech, kdy si uvědomí, čeho všeho jsme či jsme byli schopni," řekla dramaturgyně.

Na Podzimní knižní veletrh do H. Brodu se chystá 163 nakladatelů

Na jubilejní 25. ročník Podzimního knižního veletrhu, který se v Havlíčkově Brodě uskuteční 9. a 10. října, se přihlásilo 163 nakladatelů. Většina z nich se akce účastní pravidelně, ani letos však nebude chybět několik nových vystavovatelů. ČTK to sdělila ředitelka veletrhu Markéta Hejkalová. Tradiční součástí bude bohatý doprovodný program. "Letošní novinkou je účast několika zahraničních překladatelů české literatury. V programu nazvaném Trh spisovatelů jim své knihy nabídnou k překladu přímo autoři," řekla Hejkalová. Programovou novinkou bude také několik kolektivních pořadů, v nichž se představí sdružení amatérských literátů Druhá múza, a autoři a redaktoři Pravého domácího časopisu.

Sport

Tenistka Petra Kvitová si poprvé v kariéře zahraje čtvrtfinále grandslamového US Open. Pátá nasazená se mezi turnajovou osmičku v New Yorku dostala po výhře 7:5 a 6:3 ve 4. kole nad Britkou Johannou Kontaovou. Její středeční soupeřkou o semifinále bude Italka Flavia Pennettová. Na Kvitovou nenavázal Tomáš Berdych, který svůj duel 4. kola s Francouzem Richardem Gasquetem prohrál ve čtyřech setech 6:2, 3:6, 4:6 a 1:6.

Čeští tenisté odehrají baráž o Světovou skupinu Davis Cupu proti Indii bez Tomáše Berdycha. V nominaci jsou Jiří Veselý, Lukáš Rosol, Radek Štěpánek a Adam Pavlásek. Složení týmu oznámil kapitán Jaroslav Navrátil. Zápas se uskuteční 18. až 20. září v Dillí.

Počasí ve středu

Oblačno až zataženo, místy občasný déšť nebo přeháňky. Teploty 14 až 18 stupňů Celsia.