Denní souhrn zpráv

Migrační vlna bude podle Zemana sílit

Migrační vlna bude podle prezidenta Miloše Zemana sílit. Očekává, že uprchlíci budou do Evropy zvát své příbuzné. Migraci také podle něj zhorší pokračující destabilizace některých států. Prezident to řekl na tiskové konferenci. Migraci přirovnal k vlně cunami. Zeman řekl, že si připadá jako turista na thajské pláži, který si chce vyfotit "vlnku" v dáli a netuší, že ho tato vlna zahubí. "Jsou lidé, kteří se domnívají, že migrační vlna je krátkodobá, že ustane. Podle mého názoru bude zesilovat," řekl prezident. Důvodem je podle něj destabilizace některých afrických, ale i dalších států. Za druhý důvod považuje "nasávací efekt". Tedy to, že migranti pozvou do Evropy své příbuzné. Zopakoval, že by si přál, aby Evropská unie zpevnila své hranice. Nevidí prý k tomu ale žádnou akci, domnívá se proto, že by se Česko mělo postarat o své hranice samo.

Vyjádřil se také k výzvě několika set vědců, kteří varovali v souvislostí s migrací před nárůstem xenofobie a nenávisti. Poznamenal, že každý ze signatářů vědecké výzvy, kterou podepsali i lidé mimo vědecké instituce, by si měli vzít domů jednoho uprchlíka. Prokázali by tak prý upřímnost svých úmyslů. Výzva podle Zemana "míří mimo terč", protože český národ není xenofobní. Zeman se proti uprchlíkům výrazně vyhraňuje již několik měsíců. Odmítá především migranty z Blízkého východu a z Afriky. Drtivá většina z nich jsou podle něj ekonomičtí imigranti. Obává se také, že takzvaný Islámský stát migrační vlny využijí k vyslání teroristických takzvaných spících buněk.

Premiéři visegrádské skupiny budou jednat o migrační krizi

Premiéři zemí visegrádské skupiny (V4) se v pátek sejdou v Praze a budou diskutovat o migrační krizi v Evropě. Oznámil to český premiér Bohuslav Sobotka. Termín schůzky se vyjednával v průběhu dneška. Schůzky se zúčastní premiéři Maďarska, Polska a Slovenska. Výsledkem schůzky má být společný postoj visegrádské čtyřky (V4) k migrační krizi.

Lidovci projednají Kalendovo vyloučení kvůli výrokům o migrantech

Lidovec Daniel Kalenda, jenž psal o mrtvých uprchlících jako o "lůze" a "špíně", se omluvil, rezignoval a strana bude jednat o jeho vyloučení, uvedl na Twitteru předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Kalenda psal na Facebooku o 71 uprchlících, kteří byli minulý týden nalezeni mrtví v Rakousku v nákladním automobilu. "Já netruchlím, není mi jich líto... Vůbec! Je to lůza, špína a živel, sem nepatří," napsal podle Mladé fronty Dnes Kalenda, který prý byl dříve předsedou městské organizace KDU-ČSL v Liberci a nyní je členem okresního výboru a členem celostátní rozhodčí komise strany. V neděli se podle listu za své výroky omlouval, vysvětloval je alkoholem a svůj text smazal.

Zeman čeká uzavření významných obchodních dohod v Číně

Prezident Miloš Zeman očekává při své cestě do Číny uzavření významných obchodních dohod. Prezident to řekl na tiskové konferenci, konkrétnější informace k dohodám neuvedl. Doplnil, že Česko například získalo v Číně potvrzení o způsobilosti pro malá a střední letadla a letecké motory, což umožní expanzi českého leteckého průmyslu na čínském trhu. Zeman na pětidenní návštěvu Číny, kde se zúčastní vojenské přehlídky u příležitosti oslav 70. výročí konce druhé světové války v Tichomoří, odletí v úterý odpoledne. Podle čínských médií bude Zeman jediným západním vůdcem, který bude přehlídce v čínské metropoli Pekingu přihlížet.

Ve středu má Zeman v Pekingu na programu mimo jiné setkání s velvyslancem ČR v Číně, s nímž bude jednat o chystaném otevření českého generálního konzulátu v pátém největším čínském městě Čcheng-tu. Prezident se ve středu rovněž sejde se zástupci agentur CzechTrade CzechInvest a CzechTourism, položí květiny k náhrobku českého misionáře z 18. století Karla Slavíčka, který bývá označován za prvního českého sinologa, a zúčastní se večeře pořádané čínským prezidentem Si Ťin-pchingem na počest představitelů států a vlád.

Zemana do Číny doprovodí delegace, jejíž součástí budou jako při jeho minulé cestě podnikatelé, ale také kupříkladu držitel Zlatého míče Pavel Nedvěd. Ten by rád v Číně založil fotbalovou školu. Česká vláda již dříve uvedla, že nemá se Zemanovou účastí na oslavách kapitulace Japonska problém. Podle premiéra Bohuslava Sobotky prezidentova cesta do Číny nepoškozuje českou zahraniční politiku ani českou pozici v rámci Evropské unie. Sobotka přitom připomněl, že Čína stála v druhé světové válce na straně Spojenců, nebyla v ní agresorem a ztratila v tomto konfliktu více než deset milionů lidí.

Kreml ohlásil schůzku Putina se Zemanem v Číně

Ruský prezident Vladimir Putin se při nadcházející návštěvě Číny setká s českým prezidentem Milošem Zemanem. Agentuře TASS to oznámil zahraničně politický poradce Kremlu Jurij Ušakov. Schůzka je plánována na čtvrtek, Putin má týž den jednat i s prezidenty Venezuely a Laosu.

Pobočka Bank of China začne v Česku působit do konce roku

Pobočka Bank of China, jedna z největších státem vlastněných bank v Číně, začne v Česku působit do konce letošního roku. Sídlit bude v pražském Florentinu a ze začátku bude mít 15 až 20 zaměstnanců. Novinářům to při slavnostním otevření pobočky na Pražské hradě řekl šéf přípravného výboru banky Wen-po Chou. Dodal, že banka se v Česku bude soustředit nejen na financování velkých firem, ale i na malé a střední podniky. Banka bude těmto firmám poskytovat přeshraniční služby včetně obchodních doporučení, finanční podpory, prevence rizik nebo poradenství. Prezident Miloš Zeman vyjádřil přesvědčení, že otevření banky podpoří obchodní spolupráci. Bank of China (BoC), která vznikla v roce 1912, je čtvrtou největší bankou v Číně.

Analytici důsledky přítomnosti Bank of China na českém trhu nepřeceňují, nicméně podle nich vzájemnému obchodu pomoci může. "Lokální banky již dnes mohu nabídnout případným čínským investorům velmi levné financování, Bank of China může být případně ještě vstřícnější. Přínos její přítomnosti na českém trhu může být pozitivní. ČR by měla vytvářet podmínky, aby byla atraktivní pro jakékoli investice ze zahraničí," řekl ČTK analytik společnosti Deloitte David Marek.

Zeman neočekává, že by se koalice dva roky před volbami rozpadla

Prezident Miloš Zeman zhruba dva roky před sněmovními volbami neočekává, že by se vládní koalice rozpadla. Oba nejsilnější partneři ve vládě podle něj budou zřejmě čekat na výsledky krajských voleb, které se mají uskutečnit v příštím roce. Zeman to řekl na tiskové konferenci na Hradě. Připomněl pravidlo, že každá strana, která vyvolá předčasné volby, na nich prodělá. Jak řekl, jedinou výjimkou byl on sám, když v roce 1998 vyvolal předčasné volby. Sociální demokracie, v jejímž čele tehdy stál, tyto volby vyhrála. "Nicméně i zde platí, že výjimka potvrzuje pravidlo," podotkl.

Vláda schválila snížení typů věznic ze čtyř na dva

Vláda schválila redukci typů věznic ze stávajících čtyř na dva - věznice se zvýšenou ostrahou a věznice s ostrahou. Na svém twitterovém účtu to uvedl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) s tím, že změna je důležitou reformou vězeňství. V Česku nyní existují věznice se zvýšenou ostrahou, ostrahou, dozorem a dohledem, přičemž o zařazení pachatelů do jednotlivých typů věznic rozhodují výhradně soudy. Ministerstvo upozornilo, že soudci přistupují k zařazování odsouzených rozdílně, takže obdobně rizikoví pachatelé se stejnou délkou trestu a stejnou charakteristikou osobnosti končí v různých typech věznic. Podle návrhu soudům zůstane pravomoc posílat odsouzené do jednoho ze dvou typů věznic, Vězeňská služba ale bude následně vězně sama rozdělovat do tří typů oddělení rozlišených podle způsobu zabezpečení. Nová pravidla by měla začít fungovat v praxi od října 2017.

Vládní zpráva poukazuje mj. na problémy se začleňováním vězňů

Na problémy se začleňováním propuštěných vězňů do společnosti mimo jiné poukazuje zpráva o stavu lidských práv za loňský rok v Česku. Dokument upozorňuje v této souvislosti na poměrně vysokou míru recidivy a doporučuje větší míru využívání alternativních trestů. Zpráva, kterou má ČTK k dispozici, se věnuje mnoha okruhům lidských práv, například dětí, cizinců a homosexuálů. Zmiňuje taky úpravu exekucí, spory o bankovní poplatky za správu úvěrů, domácí porody nebo případ muslimské dívky nosící šátek ve škole.

Počet vězněných lidí za poslední dva roky od amnestie, kterou vyhlásil bývalý prezident Václav Klaus, opět citelně vzrostly, konstatuje zpráva. Loni se zvýšil asi o 2000 skoro na 18.700 osob. Ze 6443 amnestovaných se jich do loňského prosince vrátila za mříže téměř čtvrtina, konkrétně 1498 lidí. "Toto nelichotivé číslo dokládá nepřipravenost systému a celé společnosti amnestované začlenit do svých řad," uvádí zpráva. Poukazuje i na nedostatečnou práci s odsouzenými ve věznicích, což přičítá dlouhodobému podfinancování vězeňství. Stát by měl podle zprávy posílit preventivní a resocializační programy, které mohou pomoci zločinnosti předcházet, a to včetně alternativních trestů, které nevyčleňují odsouzené ze společnosti. Autoři zprávy volají taky po zvýšení odměn pracujících vězňů, aby byli schopni snáze splácet dluhy a měli větší motivaci ve vězení pracovat. Odměny se nevalorizovaly už 15 let.

Začala přípravná fáze leteckého cvičení Ample Strike 2015

Zřízením velitelského stanoviště na základně v Náměšti nad Oslavou a budováním polních letišť ve vojenských výcvikových prostorech v Boleticích a Libavé začalo letecké cvičení Ample Strike 2015. ČTK to řekla mluvčí náměšťské základny Jana Skřivánková. Cvičení potrvá do 22. září. Zasáhne území sedmi krajů, bude řízeno z vrtulníkové základy v Náměšti nad Oslavou. Zúčastní se ho kolem 1200 vojáků z 19 států. Letová část je naplánována od 7. do 18. září.

Zástupci vojenského konvoje USA neplánují setkání s veřejností

Zástupci konvoje americké armády, který v polovině září projede Českem na cvičení do Maďarska, nemají v plánu setkávání s veřejností. Konvoj bude tvořit hlavně kolová technika včetně obrněnců Striker, řekl novinářům ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Průjezd konvoje schválila vláda. Podobný jarní konvoj americké armády vyvolal značný zájem veřejnosti. Konvoj projede Českem ve třech proudech mezi 9. a 14. zářím. Každá z jednotek přenocuje ve Vyškově, v Česku tak stráví nejvýše dva dny.

Soud udělil podmínku za vulgární schvalování vražd českých vojáků

Soud udělil roční podmíněný trest sedmatřicetiletému členu KSČM z Ostravy-Vítkovic Michalu Kesudisovi za schvalování loňského sebevražedného útoku na české vojáky v Afghánistánu. Komentář, ve kterém útok chválil a vyjadřoval se vulgárně o mrtvých vojácích, zveřejnil na sociální síti. Hrozilo mu až tříleté vězení. Rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 6 je pravomocný, obžalovaný trest přijal a vzdal se práva na odvolání, stejně jako žalobce.

Odsouzený napsal text loni počátkem července na svůj profil na sociální síti a zkopíroval také na profil armády. Kesudis již dříve uznal, že své vyjádření přehnal. Řekl, že chtěl vyjádřit nesouhlas s prací vojáků v Afghánistánu, kterou považuje za okupační. Podle soudního znalce bylo jeho vyjádření společensky nepřijatelné. Kesudis se v době výroku, který je již ze sociální sítě smazaný, živil jako operátor, nyní je nezaměstnaný. Členství v KSČM má kvůli kauze pozastavené.

Američan obviněný z čtyřnásobné vraždy byl převezen do Česka

V Praze přistálo letadlo s Kevinem Dahlgrenem, který byl obviněn ze čtyřnásobné vraždy v Brně-Ivanovicích z roku 2013. Američana do Česka vydaly Spojené státy, což se stalo poprvé v historii. ČTK to oznámilo ministerstvo spravedlnosti. Dahlgren je ve vězení od května 2013, kdy přiletěl do Washingtonu. České úřady od té doby vyjednávaly s USA o jeho vydání. Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána je jeho vydání mimořádný úspěch. S vydáním americké soudy souhlasily již před časem, Dahlgrenovi právníci však podali stížnost proti legálnosti vazby, což celé řízení výrazně zpomalilo.

České úřady Dahlgrena obvinily, že brutálně zavraždil svoji sestřenici, jejího manžela a jejich dva syny. U rodiny bydlel a v Česku se živil jako učitel angličtiny. Po činu odjel do Vídně na letiště a vrátil se za oceán. Podle české policie jsou důkazy proti němu jasné, pochybnosti však panují ohledně motivu.

Českým drahám v pololetí klesl zisk na 102 milionů korun

Skupina České dráhy měla v pololetí čistý zisk 102 milionů korun, meziročně o 56 milionů korun méně. Pokles je způsoben především nákladní dopravou, kterou provozuje dceřiné ČD Cargo. V osobní dopravě se naopak Českým drahám dařilo, rostly tržby i přepravní výkon. Na setkání s novináři to řekl předseda představenstva Českých drah Pavel Krtek. Celkem s Českými drahami cestovalo 85,5 milionu lidí, což je o sto tisíc meziročně víc. Podle člena představenstva ČD zodpovědného za osobní dopravu Michala Štěpána dopravce zaznamenal úbytek cestujících v místech s nejmasivnějšími výlukami.

Zlepšení hospodářských výsledků za první pololetí už oznámila dvojice soukromých konkurentů státního dopravce RegioJet a Leo Express. Zatímco RegioJet ze skupiny Student Agency se v pololetí po loňské ztrátě přehoupl do zisku 7,5 milionu korun, Leo Express zmírnil ztrátu na 38 milionů korun z 63,6 milionu o rok dřív. Oběma dopravcům k lepším výsledkům pomohl zejména růst počtu cestujících.

České dráhy nakoupí trenažéry pro strojvedoucí za 40 milionů Kč

České dráhy nakoupí dvojici trenažérů pro strojvedoucí. Ti si na nich budou moci vyzkoušet, jak zvládají krizové situace, které není s běžným vozidlem na kolejích možné zkoušet. Záměr koupit přístroje za zhruba 40 milionů korun má souhlas představenstva. Na setkání s novináři to řekl člen představenstva ČD odpovědný za osobní dopravu Michal Štěpán. Důvodem je mimo jiné řada závažných nehod, které v létě dopravce postihly. Šlo zejména o havárii osobního vlaku na pražském Masarykově nádraží, vykolejení rychlíku v Horažďovicích a střet pendolina s kamionem na železničním přejezdu ve Studénce.

Člověk v tísni pořádá sbírku na podporu vzdělávání v Česku

Organizace Člověk v tísni v úterý spustí kampaň ke druhému ročníku sbírky Lepší škola pro všechny. Loni přinesla šest milionů korun na provoz předškolních klubů pro nejchudší děti, doučování prostřednictvím dobrovolníků, školení učitelů nebo projekty pro aktivní žáky, kteří chtějí zlepšovat své prostředí. ČTK o tom informoval vedoucí mediálních a informačních projektů Člověka v tísni Tomáš Urban. Tato nezisková organizace v rámci svých vzdělávacích projektů spolupracuje se 3300 tuzemskými školami. Zaměřuje se především na sociálně znevýhodněné děti a také provozuje audiovizuální vzdělávací portál Jeden svět na školách. Na něm mají školy k dispozici 160 filmů s výukovými materiály zaměřenými například na tematiku lidských práv, občanské společnosti nebo moderních československých dějin.

Průzkum: 30 procent rodičů je nespokojených se současnou školou

Třicet procent rodičů je nespokojených se současnou školou, ukázal průzkum zadaný pěti organizacemi, které se vzdělávání věnují. Rodiče požadují individuálnější přístup k dětem. Velká skupina rodičů je ochotna za alternativní vzdělávání v základní škole platit a v případě potřeby děti do školy dovážet. Martin Drnek ze společnosti Scio na tiskové konferenci připomněl, že ministerstvo školství se postoji rodičů vůbec systematicky nezabývá.

Průzkum v červnu uskutečnila agentura NMS. Zapojilo se do něj 1035 mužů a žen, kteří jsou rodiči alespoň jednoho dítěte ve věku od dvou do jedenácti let. "Znalosti a vědomosti rodičů o alternativních možnostech ve vzdělávání jsou na vzestupu. Očekávání rodičů jsou poměrně vysoká na rozdíl od toho, co současná škola nabízí," komentoval výsledky průzkumu Tomáš Houška ze spolku Vysněná škola. Rodiče uznávají, že škola poskytuje dětem základní vědomosti, ale v dalších aspektech podle nich zaostává. Jen čtvrtina je přesvědčena, že současná škola talenty rozvíjí. Téměř polovina rodičů preferovala rozdělení dětí podle jejich zájmu, nikoliv podle věku jako v současné škole. Jana Udatná ze Společnosti Montessori je přesvědčena, že by ve věkově smíšených skupinách nebyla taková soutěživost jako v současných třídách. Rodiče by také preferovali výuku podle aktuálního zájmu dětí, nikoliv podle jednotných programů.

Zeman chce pomoci klokánkům z prezidentského fondu

Prezident Miloš Zeman chce pomoci Fondu ohrožených dětí provozujícímu klokánky ze svého nadačního fondu na splácení státního dluhu. Zeman novinářům řekl, že si kvůli situaci těchto zařízení pro děti pozve ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou (ČSSD). Fond má vysoké dluhy. Zeman požádá správní radu prezidentského fondu, aby přesměrovala výdaje klokánkům. Nadační fond není schopen nahradit celý výpadek 20 milionů korun, do konce roku by ale měly dostat z fondu první injekci, uvedl prezident. Na účtu prezidentského fondu je nyní podle údajů z internetových stránek asi 1,1 milionu korun. Ministryně Marksová se domnívá, že pokud prezident nabízí pomoc klokánkům, měly by na ni mít nárok i jiné organizace, které řeší stejné problémy. Vláda před deseti dny rozhodla, že Fondu ohrožených dětí mimořádnou dvacetimilionovou dotaci nedá. S návrhem pomoci přišel ministr financí Andrej Babiš (ANO), podle Marksové by ale nebyla mimořádná dotace fér k ostatním provozovatelům. Na počátku letošního roku fungovalo 28 klokánků a na konci roku by jich mělo zůstat podle plánů fondu 20.

Senioři jsou pro cestovní kanceláře stále důležitějšími klienty

Senioři tvoří stále důležitější skupinu klientů pro české cestovní kanceláře. Průměrná cena dovolené, kterou koupili senioři, je zhruba o 2000 Kč vyšší než je celkový průměr. Starší turisté tvoří již asi pětinu klientů tuzemských CK a nabídka zájezdů určených pro seniory roste. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci zájezdů. U cestovní kanceláře Firo-tour tvoří klienti starší 55 let u pobytových zájezdů 25 procent klientů, u poznávacích zájezdů 55 procent. "Při poznávacích zájezdech upřednostňují leteckou dopravu, a to do celého světa, s kvalitními průvodcovskými službami a plným programem," uvedla mluvčí CK Eva Němečková. Podle CK Fischer senioři jezdí k moři stále častěji a také nabídka cestovní kanceláře se na ně orientuje více než v minulých letech.

Cestovní kanceláře seniorům nabízejí řadu slev, zejména mimo hlavní sezónu. Prodlužuje se věk dožití, starší lidé jsou v lepší kondici a roste jejich ekonomická síla. Nejstarší ročníky preferují spíše klidnější letoviska a destinace, ale ani to už dnes není pravidlem. Podle marketingového ředitele CK Alexandria Petra Šatného má CK spoustu dříve narozených zákazníků, kteří naopak chtějí trávit dovolenou někde kde to žije. "Představa typického seniora, jehož nejdůležitějším požadavkem je 'doktor v domě', tak rozhodně není nejčastější případ mezi těmi, kteří s námi vyráží na dovolenou," dodal.

Táborská setkání letos připomenou i upálení Jana Husa

Historické průvody, koncerty středověké i současné hudby, divadla a výstavy a další společenské aktivity nabízí program festivalu Táborská setkání. Konat se bude letos počtyřiadvacáté od 11. do 13. září a připomene i 600. výročí od upálení mistra Jana Husa v Kostnici. Městské slavnosti v posledních letech do Tábora přilákaly každoročně kolem 20.000 návštěvníků, řekli novinářům pořadatelé. Do hlavní části programu patří třeba pochodňový průvod vedený Janem Žižkou a videomapping, kostýmovaný průvod husitů vedený Mikolášem z Husi, ohňostroj nad Jordánem a závěrečný ceremoniál, jenž připomene Husovo upálení. V neděli se město připojí ke Dnům evropského dědictví. K festivalu tradičně patří středověké tržiště.

Velký svět techniky v Ostravě má novou expozici o oceli

Společnost ArcelorMittal Ostrava ve Velkém světě techniky v Dolní oblasti Vítkovice otevřela novou stálou expozici Ocel - materiál našeho bytí. Interaktivní a zábavnou formou se v ní návštěvníci mohou seznámit s výrobou oceli, řekla novinářům mluvčí společnosti Barbora Černá Dvořáková. Hlavní exponát dlouhý 15 metrů zobrazuje hutní výrobu krok za krokem od přeměny železa na ocel přes plynulé odlévání, řezání, válcování, lisování až po finální produkt. V expozici ho symbolizuje malá kávová lžička, kterou si návštěvníci mohou odnést domů. Kromě toho obsahuje výstava i stanoviště s kvízem, kde si dva hráči proti sobě mohou otestovat nově nabyté znalosti o hutnictví. Součástí je i minikino nebo fotokoutek.

Ve věku 87 let zemřel sochař a šperkař Pavel Krbálek

Ve věku 87 let zemřel v Praze 29. srpna sochař, malíř a šperkař Pavel Krbálek. ČTK to oznámila jeho manželka Antonie Krbálková. Krbálek pocházel z moravské kovářské rodiny a jako jeden z mála sochařů na světě zpracovával zlato kováním. Podílel se na úspěšné kolekci šperků československých výtvarníků pro světovou výstavu Expo 67. Jeho celoživotním motivem se staly figurální kompozice - jeho díla znamenala v domácím prostředí návrat k abstraktnímu pojetí v kované plastice. V roce 1961 vystavil své práce na přehlídce uměleckého kovářství v Lindau u Bodamského jezera, kde zastupoval Československo jako jediný účastník. V roce 1968 Krbálek opustil Československo a usadil se ve švýcarském Lucernu. Po roce 1989 žil Krbálek střídavě v Lucernu, v Praze a Miroslavi, kde rekonstruoval kovárnu, která patřila jeho předkům.

Na festivalu Vltava žije! se budou moci návštěvníci zasnít

Laserová show, vzdušná akrobacie, projekce do vodní stěny, 3D videomapping a řadu dalších prvků bude letos spojovat unikátní multimediální show Vltava žije! Její čtvrtý ročník se uskuteční v pátek 4. září na náplavce u Dlouhého mostu v Českých Budějovicích. Nese podtitulek Dreaming (Snění) a je připraven k 750. výročí vzniku města.

Konference o technologiích a módě zahájí pražský týden módy

Konferencí o módě a technologiích dnes v Praze začíná podzimní Mercedes-Benz Prague Fashion Week. Od čtvrtka do neděle budou na programu módní přehlídky, otevřená studia a ateliéry, výstavy, pop-up obchody s módou a jeden den se bude věnovat konceptu udržitelné módy. Módní akce s pětiletou tradicí se letos změnila z módního víkendu na módní týden. Tváří festivalu je česká modelka Eva Doll, která má za sebou spolupráci s prestižními módními časopisy. Mercedes Benz Prague Fashion Week patří jako jediná módní akce v ČR do celosvětové sítě fashion weeků organizovaných pod hlavičkou Mercedes-Benz podobně jako New York, Berlín, Sydney, Moskva, Istanbul či Mexiko. V Praze se koná od roku 2010 a loni na podzim jej navštívilo 15.000 diváků.

Muzeum na letitých snímcích ukáže mizející tvář Slovácka

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti ukáže na letitých snímcích mizející tvář Slovácka. Fotografie zdejších slavností pořídil doktor práv Alexander Tobek (1895 - 1955). Uherskohradišťská veřejnost bude mít nejspíš možnost spatřit tyto snímky poprvé v životě, řekl ČTK mluvčí muzea Pavel Princ. Alexander Tobek působil v Uherském Hradišti, ale současné generaci jeho jméno zřejmě už nic neříká. Kromě notářské praxe, kterou vedl v letech 1931 až 1943, se ve volném čase věnoval své velké zálibě, kterou bylo fotografování. Díky péči syna Zdeňka Tobka a snaze o uchování otcova odkazu se dostal unikátní soubor fotografií loni do sbírek Slováckého muzea.

Sport

Oštěpařka Barbora Špotáková má nad čím přemýšlet. Nadcházející podzim totiž bude klíčový pro závěr kariéry čtyřiatřicetileté světové rekordmanky. V letošní sezoně se rozhodla trénovat pod vedením své vlastní hlavy a dokázala, že se umí připravit. Házet na mistrovství světa však bez kouče nejde. A dvojnásobná vítězka někoho musí co nejdřív najít. Dvouletý syn Janek a přítel Lukáš dostali letos přednost před kariérou. To byl hlavní důvod rozchodu s koučem Janem Železným. Špotáková dokonce uvažovala, že celý rok pojme volně, že klidně šampionát v Pekingu vynechá. Ale začalo se jí dařit, šance na druhý titul mistryně světa byla relativně blízko. Rozhodla se jít s kůží na trh. Deváté místo je zklamání. Příští sezona je ale olympijská, rodina půjde stranou.

Počasí

Jasno nebo skoro jasno. Během odpoledne v Čechách, večer i na Moravě a ve Slezsku, přibývání oblačnosti od západu a místy přeháňky nebo bouřky, ojediněle intenzivní. Nejvyšší teploty 31 až 35 °C, v 1000 m na horách kolem 27 °C.