Denní souhrn zpráv

Kvůli kauze České pošty se ve čtvrtek sejde bezpečnostní rada

Kvůli kauze České pošty se ve čtvrtek po jednání vlády sejde předsednictvo Bezpečnostní rady státu (BRS). ČTK to sdělil mluvčí vlády Martin Ayrer. Premiéra Bohuslava Sobotku o schůzku předsednictva BRS požádal ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD). "Důvodem je ohrožení ekonomických zájmů státního podniku Česká pošta a rovněž s tím související pokus destabilizovat pomocí zpravodajsko-bezpečnostních prostředků situaci v resortu ministerstva vnitra," informovala ČTK mluvčí ministerstva Lucie Nováková. Ministrova aktivita souvisí s informacemi o údajné korupci při jednání s poštou, které ve středu zveřejnil server Neovlivní.cz. V případu je zmiňováno právě i Chovancovo jméno, který ale jakékoli takové obvinění odmítl.

Potrubí v Unipetrolu zabezpečené, otevření silnice I/27 odloženo

Hasiči společně s techniky dokončili zabezpečení poškozeného potrubí v chemičce Unipetrol v Záluží u Litvínova. Otevření silnice I/27 mezi Mostem a Litvínovem se prozatím odkládá, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Původně se mluvilo o tom, že by silnice mohla být zprovozněna už v poledne. Průjezdná je zatím od Mostu ke kruhovému objezdu na Dolní Jiřetín. Rozsáhlý požár zasáhl chemičku ve čtvrtek ráno, předcházel mu výbuch. Na místě zasahovalo 42 jednotek hasičů z celého Ústeckého kraje. Oheň dostali hasiči pod kontrolu po několika hodinách, pak nechávali řízeně vyhořet zbytky látek.

VPI: Češi bankrotují ve stále mladším věku

Věk lidí, kteří podávají sami na sebe insolvenční návrhy, se snižuje. Zatímco v předešlých letech o oddlužení žádali zpravidla lidé ve věku kolem 35 let, nyní se věk žadatelů snížil na 28 roků. S odkazem na data ministerstva práce a sociálních věcí to ČTK sdělila společnost Vše pro insolvenci (VPI). "Od začátku letošního roku počet fyzických osob, které vyhlásily osobní bankrot, klesá. Naopak živnostníků, kteří na sebe podávají insolvenční návrh, je čím dál více. A mezi nimi roste i počet mladých lidí. Čerství absolventi bez praxe totiž v naději najít si zaměstnání si sami zřizují živnostenské listy, kýžený efekt v podobě stabilní práce se ale často nedostaví," uvedl jednatel VPI Jan Malý.

Drůbež hromadně hyne hlavně v horkých dnech, letos 72.500 kusů

Veterináři letos evidují již 10 hromadných úhynů drůbeže, osm z nich nastalo od června. Nejčastěji šlo o brojlery, ale také o slepice a krocany. Drůbež hyne nejčastěji na přehřátí a udušení poté, co v chovu vypadne elektrický proud a následně přestane fungovat klimatizace. Na Ústecku takto v srpnu uhynulo 15.000 kusů brojlerů, elektřina přestala fungovat po pádu stromu. Celkem letos při hromadných úhynech zemřelo cca 72.500 kusů drůbeže, řekl ČTK mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal. Podle Agrární komory nemají drůbežáři peníze na investice do lepšího vybavení.

Chemie na polích se loni spotřebovalo méně

Zemědělci loni snížili spotřebu přípravků na ochranu rostlin skoro o desetinu. Klesla spotřeba skoro ve všech kategoriích, kromě insekticidů a přípravků na hubení hlodavců. Vyplývá to z údajů Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ). Asociace pro bezpečnost potravin si přesto stěžuje, že Česko nezvládá nahrazovat chemické prostředky biologickými. Podle ÚKZÚZ zemědělci loni využili 5022 tun přípravků, o rok dříve šlo o 5520 tun.

Prodej školních potřeb dosáhne v příštím týdnu vrcholu

Prodej školních pomůcek před začátkem školního roku dosáhne v příštím týdnu vrcholu, jejich ceny přitom zůstaly podle oslovených obchodníků meziročně stejné. Letošním trendem jsou u školáků personalizované věci, například penály s fotkou podle vlastního výběru. Roste také zájem rodičů o školní sety, které obsahují všechny potřebné pomůcky. I obchodníci s elektrem registrují zvýšenou poptávku zejména po tabletech. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci.

Pražské ČVUT připravilo pro 40 středoškolaček letní školu IT

České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) připravilo společně se sdružením CZECHITas týdenní Letní školu IT pro dívky se zájmem o výpočetní techniku. Tábora, jehož součástí je vedle odborně zaměřeného programu také stravování a ubytování pro mimopražské, se od 24. do 29. srpna zúčastní čtyřicet středoškolaček. ČTK o tom informovala tisková mluvčí univerzity Andrea Vondráková. Dívky stráví většinu času v laboratořích a učebnách Fakulty informačních technologií ČVUT. Budou se učit vytvářet webové stránky, pracovat s grafikou i programovat. První ročník letní školy je další ze série aktivit, které se snaží zvýšit zájem středoškolaček o technické obory. V předchozích letech pro ně univerzita organizovala řadu technicky orientovaných soutěží a exkurzí na zajímavá pracoviště. Na dívky se dlouhodobě zaměřuje projekt Holky pozor!, který se je snaží přitáhnout na tuto vysokou školu mimo jiné prostřednictvím prezentace příběhů současných studentek i úspěšných absolventek.

V Praze začíná festival nového cirkusu Letní Letná

Představením Bianco zahájí soubor NoFit State z Velké Británie 12. ročník festivalu nového cirkusu Letní Letná. Soubor je zajímavý tím, že diváci jsou součástí představení. V šapitó nejsou židle, nikdo nemá své pevné místo, produkce se často odehrává nad hlavami návštěvníků. Po vystoupení se na stanu uskuteční videomapping odkazující k nerealizované stavbě knihovny Jana Kaplického. Festival v Letenských sadech potrvá do 3. září a nabídne 135 představení. Mnoho představení je vhodných i pro děti, jimž je určena i festivalová škola.

Oratorium Stabat mater zakončilo festival Petra Dvorského

Oratorium Stabat Mater Gioacchina Rossiniho v zámecké zahradě v Jaroměřicích nad Rokytnou zakončilo 17. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského. Český filharmonický sbor Brno řídil sbormistr Jan Ocetek, Moravskou filharmonii Olomouc dirigoval Jakub Klecker. Letošní festival patřil díky příznivému počasí k divácky úspěšným. Koncerty v Jaroměřicích, na zámku ve Valči a v dalešickém pivovaru navštívilo do závěrečného galakoncertu asi 4500 diváků.

Chodské slavnosti v Domažlicích navštívily desetitisíce lidí

Desítky tisíc lidí, které zlákala lidová hudba či vyhlášené, bohatě zdobené chodské koláče, prošly o víkendu Domažlicemi. V neděli tady končí 61. ročník Chodských slavností, nejstaršího a největšího západočeského národopisného svátku a jedné z nejstarších národopisných akcí v ČR. Kromě slavností, které nabízejí desítky hodin hudby na několika scénách a velký jarmark na náměstí, slavily Domažlice také církevní Vavřineckou pouť. V sobotu i v neděli se na Veselé hoře, takzvaném Vavřinečku, nad městem konaly bohoslužby pod širým nebem.

V H. Brodě začala Letní žurnalistická škola

Česko-polské vztahy jsou hlavním tématem letošního 11. ročníku Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského, který začal v Havlíčkově Brodě. Mladí lidé se budou týden věnovat médiím, ale také historii a kultuře střední Evropy. V šesti skupinách se budou vzdělávat v různých druzích médií. Součástí školy jsou také přednášky českých i zahraničních mediálních odborníků. Kromě Čechů se žurnalistické školy účastní také mladí lidé z Polska, Ukrajiny, Slovenska, Rakouska a Německa.

Národní muzeum představuje své sbírky i ve stanici metra v Praze

Nezvyklou výstavní síň zvolilo pro představení svých nejatraktivnějších exponátů pražské Národní muzeum. Ve vstupních prostorách stanice metra Muzeum umožňuje kolemjdoucím poznat prostřednictvím výstavních panelů nejcennější předměty ze svých sbírek. V celkem 13 výstavních vitrínách instituce upozorňuje na pozoruhodné objekty a představuje nové výstavy i další zajímavosti. Především se však lidé mohou seznámit s desítkou nejvzácnějších předmětů, mezi které nepochybně patří hlava Kelta ze Mšeckých Žehrovic, kostra plejtváka myšoka nebo vzácný Jenský kodex. Dalšími jsou například odlitek mozkovny neandrtálce, Mozartův klavír, horoskop Albrechta z Valdštejna či Masarykův oblek.

Motocyklovou Velkou cenu v Brně navštívil rekordní počet diváků

Závody Velké ceny České republiky silničních motocyklů v Brně navštívilo v průběhu tří dnů 248.434 diváků, což je nejvíce v historii. Dosavadním maximem byl počet 245.039 lidí, kteří sledovali akci na Masarykově okruhu v roce 2007. Letos byl vyšší zájem o dražší vstupenky a pořadatelé také výrazně omezili počet volných lístků. Přesná čísla Automotodrom zveřejní v listopadu.

Sport

Španěl Jorge Lorenzo ovládl závod královské kategorie MotoGP na Velké ceně České republiky v Brně a dostal se do čela průběžného pořadí mistrovství světa. Třetí Ital Valentino Rossi má ale stejný počet bodů. Zdravotními problémy limitovaný Karel Abraham byl poslední, jedenadvacátý.

Motocyklista Jakub Kornfeil obsadil deváté místo ve Velké ceně České republiky v Brně. Závod mistrovství světa ve třídě Moto3, který byl po pádech zkrácený z 19 na 12 kol, vyhrál Ital Niccolo Antonelli, jenž si tak připsal premiérový triumf v šampionátu. Další Čech na startu Karel Hanika dojel po pádu šestadvacátý.

Deblkanoisté Jonáš Kašpar s Markem Šindlerem se ve francouzském Pau dočkali druhého vítězství v sezoně Světového poháru. První oslavili na konci června v Krakově. V konečném pořadí slalomářského seriálu skončili druzí před další českou posádkou Ondřej Karlovský, Jakub Jáně. Karlovský s Jáněm obsadili čtvrté místo stejně jako nejlepší z českých kajakářek Kateřina Kudějová.

Nejlepším českým basketbalistou byl potřetí za sebou zvolen Tomáš Satoranský. Mezi ženami se poprvé v kariéře dočkala ocenění Jana Veselá, která ukončila panování Evy Vítečkové. Výsledky ankety České basketbalové federace byly vyhlášeny v Mariánských lázních. Svými hlasy o nich rozhodli trenéři, hráči, vedení ČBF a novináři.

Počasí v pondělí

Zataženo, zpočátku místy, postupně na většině území s deštěm. Teploty 22 až 29 stupňů Celsia.