Denní souhrn zpráv

Prezident a NGŠ: Na hranicích může pomoci 1500, nejvýš 2600 vojáků

Prezident Miloš Zeman a náčelník generálního štábu Josef Bečvář spolu v Lánech jednali o zapojení armády do ochrany hranic před migrací, může jít o 1500, nejvýše 2600 vojáků. "Nechci hovořit o tom, že by na zámku v Lánech došlo k dohodě na nějakém čísle, to rozhodně ne, ale obecně platí, že se všichni účastníci schůzky shodli na tom, že by se Armáda České republiky měla účastnit obrany území České republiky před nelegální migrací," řekl ČTK prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Bečvář uvedl, že kdyby vláda rozhodla o využití maximálního počtu 2600 vojáků, musela by už armáda zásadně upravit plán výcviku. "Vyčlenit k posílení Policie České republiky můžeme bez zásadních omezení až řádově 1500 vojáků," uvedl Bečvář v tiskové zprávě, kterou ČTK poskytl mluvčí generálního štábu Jan Šulc.

Tématem setkání na byla podle mluvčího štábu i výměna informací k aktuální bezpečnostní situaci a hrozbám ve světě. Prezident se zajímal o bezpečnostní hrozby v místech nasazení českých vojáků v zahraničních operacích i o perspektivy jejich dalšího působení po boku koaličních partnerů z NATO, EU a pod vlajkou OSN. Bečvář se Zemanem mluvili rovněž o "potřebě stabilního a růstového rozpočtu" armády.

Při pochodu hrdosti sexuálních menšin šlo Prahou přes 10.000 lidí

Přes 10.000 lidí prošlo centrem Prahy při pochodu hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a transsexuálů Prague Pride. Svou účastí ho podpořila pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) a několik známých osobností. Proti jejich oslavě sexuální odlišnosti protestovala na Václavském náměstí hrstka odpůrců homosexuality.

V čele s krojovaným jezdcem na bílém jednorožci se hodinu po poledni průvod vydal za zvuků hudby z reproduktorů na zhruba 15 alegorických vozech z Václavského náměstí k Vltavě. Tu pestrobarevný tančící had překročil po Čechově mostě a po schodech na Letnou zamířil do Letenských sadů, kde byl pro účastníky přichystán hudební program. Zatímco podle odhadů policie se do průvodu zapojilo maximálně 15.000 lidí, podle předsedy Gay iniciativy Jiřího Hromady jen z Václavského náměstí vyšlo 18.000 lidí a postupně se počet účastníků rozrostl na zhruba 35.000. Většina z nich nesla duhové vlajky, symbol homosexuální komunity, nebo se vyzdobili jinými duhovými symboly. V čele průvodu šli kromě Krnáčové a Hromady moderátorky Ester Janečková a Lejla Abbasová nebo herečky Jana Bernášková, Michaela Maurerová, Nela Boudová či Jitka Smutná. K nim se připojila i řádová sestra Jeannine Gramicková, jejíž vystoupení na katolické půdě během letošního festivalu Prague Pride nepovolil kardinál Dominik Duka. Ještě než se pochod vydal na svou trasu, protestovaly proti němu u sochy svatého Václava zhruba tři desítky odpůrců homosexuality, kteří, podle svého přesvědčení, obhajovali tradiční rodinu a křesťanské hodnoty.

Za poslední tři dny už při nehodách zemřelo 15 lidí

Poslední tři dny jsou na silnicích mimořádně tragické, ve čtvrtek při nehodách zemřelo pět lidí, v pátek sedm a v sobotu už mají havárie tři oběti. Průměrný denní počet obětí při dopravních nehodách, počítáno za celý rok, je méně než dvě. Ústřední automotoklub tento týden upozornil, že vedra jsou podle některých odborníků v tyto dny zprostředkovaně viníkem až 20 procent nehod. Únava prý na řidiče doléhá hlavně mezi druhou a čtvrtou hodinou ranní a odpoledne.

Požár lesa ve vojenském prostoru Libavá zaměstnal hasiče až do sobotního dopoledne

Hasiči v sobotu zlikvidovali požár lesa u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku. Čtyři hektary půdy ve vojenském prostoru Libavá začaly hořet v pátek odpoledne pravděpodobně po zásahu blesku. Oheň se hasičům podařilo dostat pod kontrolu v pátek večer, v sobotu dopoledne ještě odstraňovali poslední ohniska požáru. K 14 hodině byl požár zcela zlikvidován.

Na pořádek na problémovém sídlišti Mojžíř dohlížejí místní Romové

Radnice ústecké části Neštěmice zaměstnala v rámci takzvané dohledové služby Romy, kteří pomáhají zklidnit napjatou situaci na problémovém sídlišti Mojžíř. Podle starostky Yvety Tomkové (nez.) vybrala radnice takové, kteří v Mojžíři a okolí sami žijí a u místních obyvatel mají autoritu. Pokud se pilotní projekt osvědčí, chce ho radnice rozšířit i do dalších problémových míst.

Vlna veder končí, má být kolem 25, později 20, bude také pršet

Vlna veder zřejmě končí, v příštích čtyřech týdnech má být přes den kolem 25, později kolem 20 stupňů Celsia. Mělo by také začít pršet, nejvíc hned příští týden, uvedl Český hydrometeorolgický ústav ve výhledu počasí od 17. srpna do 13. září. Období jako celek bude teplotně nadprůměrné až průměrné.

Sedlčanský kostel bude zdobit odhalená středověká freska

Kostel svatého Martina v Sedlčanech na Příbramsku bude po mnoha staletích opět zdobit středověká freska s motivem klanění tří králů. Restaurátorky v těchto dnech šetrným způsobem odstraňují vrchní novodobé vrstvy. Po nezbytných technologických pauzách přijde na řadu tmelení a retuš. Práce na obnově vzácné fresky ze 14. století by měly skončit na podzim, řekla ČTK restaurátorka Markéta Pavlíková. Na fresce zobrazující tři krále přinášející dary je vidět jen část pláště panny Marie s Ježíškem, další část bohužel chybí kvůli narušení zdi. Restaurátorky na elegantní malbě oceňují hlavně vyobrazení koní. Kromě fresky ze 14. století v kostele odhalují i mladší malbu pocházející ze 17. století.

V šumperských ulicích tančily folklorní soubory z celého světa

V jedno velké taneční pódium se proměnilo centrum Šumperka, kterým postupně prošly pestrobarevné zástupy folklorních souborů z celého světa. Před zraky stovek lidí tančili členové místních folklorních souborů i lidoví umělci z Peru, Kostariky, USA, Srbska, Nového Zélandu, Itálie nebo Indonésie. Akce s názvem Roztančená ulice se stala vyvrcholením prestižního Mezinárodního folklorního festivalu, kterého se letos v Šumperku od středy účastní 500 účinkujících ze 12 zemí. Do města přijelo celkem 24 souborů.

Festival Lípa Musica začne venkovním koncertem v ruinách kostela

Venkovním koncertem v ruinách klášterního kostela v Žitavských horách odstartuje v pátek 21. srpna mezinárodní festival Lípa Musica. Nabídne do konce listopadu 24 koncertů na 16 místech Libereckého a Ústeckého kraje a v saském pohraničí. Zájem o vstupenky je zatím obdobný jako loni. ČTK to řekla mluvčí festivalu Lucie Johanovská. "Na velké koncerty zbývá už jen pár vstupenek, více jich je na komorní," uvedla Johanovská. Loni festival navštívilo zhruba 4000 lidí.

Slavnosti v Č. Skalici nabídnou výstavu jiřin i kulturní program

Tradiční Jiřinkové slavnosti, které se od 11. do 13. září uskuteční v České Skalici na Náchodsku, nabídnou kromě výstavy tisíců květů jiřin také doprovodný kulturní program, například ukázky aranžování jiřin. ČTK o tom informovala v tiskové zprávě českoskalická radnice. Součástí výstavy budou také ukázky aranžování květin, připravená bude také výtvarná dílna. V sobotu i v neděli se uskuteční a areálu koncerty, program slavností zakončí v neděli 13. září vyhlášení vítězů ankety o nejkrásnější jiřinku výstavy, která získá titul Královna jiřinkových slavností. Tradici výstav ve městě inicioval založením spolku pěstitelů jiřinek kněz František Hudrálek. Poprvé uspořádal výstavu v roce 1837. Po požáru města v roce 1847 a úmrtí zakladatele výstav slavnosti v České Skalici na 78 let ustaly.

Sport

Motocyklista Karel Hanika obsadil v kvalifikaci na Velkou cenu České republiky v Brně sedmé místo ve třídě Moto3 a do nedělního závodu odstartuje ze třetí řady. Jakub Kornfeil byl dvacátý. V královské kategorii MotoGP byl Karel Abraham poslední a vyrazí z 25. pozice..

Počasí v neděli

Polojasno až oblačno s přeháňkami a bouřkami. Teploty v Čechách 23 až 28 stupňů Celsia, na Moravě a ve Slezsku 28 až 33 stupňů Celsia.