Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Zeman, Hamáček a Štěch vyzvali ČNB, aby zmírnila intervence

Šéfové obou komor Parlamentu Jan Hamáček a Milan Štěch (oba ČSSD) i prezident Miloš Zeman vyzvali Českou národní banku (ČNB), aby zmírnila intervence vedoucí k oslabení koruny a nelpěla na hranici 27 korun za euro. Výzvu po společné schůzce v Lánech novinářům tlumočil Štěch. Devizové intervence podle něj poškozují většinu občanů. ČNB uvedla, že na prohlášení reagovat nebude.

O odebírání dětí z rodin v Norsku bude podle premiéra jednat V4

Případy odebírání dětí z rodin v Norsku se budou zřejmě zabývat experti visegrádské čtyřky (V4). Česko, které skupině nyní předsedá, plánuje o tématu začít jednat. Ve své zprávě pro poslance o krocích vlády v kauze bratrů Michalákových to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Norská sociální služba odebrala české matce a otci oba syny v květnu 2011, vyrůstají v pěstounských rodinách. Matka je chce zpět. Podobné případy mají i Slovensko a Polsko.

V Libanonu bude kvůli zmizelým Čechům jednat zvláštní delegace

Česká delegace letí do Libanonu kvůli pětici Čechů, kteří v zemi nedávno zmizeli. Ve středu pozdě večer se pak tým se zástupci diplomacie a policie vrátí. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Přesný čas odletu a návratu delegace ministerstvo sdělovat nechce. Součástí delegace je i náměstek ministra zahraničí Jakub Kulhánek a šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta. Kromě výměny informací s místními úřady má tým připravit cestu šéfa české diplomacie Lubomíra Zaorálka (ČSSD), který ji minulý týden po rozhovoru se svým libanonským protějškem Džibránem Básilem odložil. Delegace s Kulhánkem a Šlachtou bude mít za úkol navázat bližší spolupráci s libanonskými vyšetřovateli. Čeští policisté na místo povezou určité informace, uvedl Zaorálek minulý týden. Upřesnit je ale nechtěl.

Senátní výbor razantně odmítl rušení 23 malých finančních úřadů

Plán na zrušení 23 územních pracovišť finančních úřadů je podle senátorů chybný a nesystémový. Návrh vyhlášky zamítl senátní výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. Finanční správa chce začátkem příštího roku zavřít ty pobočky, kde pracuje méně než 11 zaměstnanců. Přítomní starostové si na výboru stěžovali, že zrušení poboček je diskriminující. Výbor také vyzval premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby zajistil, že veškeré změny v oblasti veřejné správy se uskuteční v souladu se schváleným strategickým rámcem rozvoje veřejné správy.

Novela podporující inkluzi zatíží rozpočet až 1,5 mld. Kč ročně

Nedávno schválená novela školského zákona, která má zlepšit podmínky pro začleňování různým způsobem znevýhodněných dětí do běžných škol, by podle odhadů ministerstva školství mohla znamenat dodatečné nároky na státní rozpočet ve výši miliardy korun v roce 2017 a 1,5 miliardy korun o rok později. Uvádí se to v Akčním plánu inkluzivního vzdělávání na období 2016 až 2018, který úřad zveřejnil na svém webu. Schválená novela školského zákona mění přístup k žákům se speciálními vzdělávacími potřebami, které jsou dané například jejich zdravotním nebo sociálním znevýhodněním. Hlavním výstupem diagnostiky jsou podpůrná opatření, s jejichž pomocí se mohou tyto děti vzdělávat v běžné škole. Na poskytnutí těchto opatření, mezi něž patří třeba speciální pomůcky, odlišný přístup ve výuce nebo asistent pedagoga, mají žáci zákonný nárok. Pro aplikaci tohoto ustanovení v praxi bude zásadní podoba prováděcího předpisu. Návrh vyhlášky by měl být do konce srpna odeslán Evropské komisi, která inkluzi v Česku sleduje zejména z pohledu romské menšiny. Definitivně by měla být vyhláška schválena na konci roku 2015.

Žně vrcholí, výnosy jsou vysoké

V Česku v těchto dnech vrcholí žně. Již je posekáno 83,1 procent ploch obilovin, řepka je prakticky sklizená. Uvedlo to ministerstvo zemědělství. Výnosy obilovin jsou vysoké, činí 6,16 t/ha, v loňském rekordním roce touto dobou to bylo 6,20 t/ha. Výnos řepky je 3,48 t/ha. Kvalita obilovin je podle ministerstva na dobré úrovni. Kvůli suchu zemědělci letos očekávají nižší výnosy brambor, chmele, řepy, některých druhů zeleniny a pícnin.

Ministerstvo: Letiště budou muset vypořádat vztahy k pozemkům

Letiště budou muset nejpozději do deseti let vypořádat vlastnické vztahy k pozemkům, které využívají, ale v řadě případů nevlastní. Počítá s tím návrh na změnu zákona o civilním letectví a živnostenského zákona, který připravilo ministerstva dopravy. Současný stav podle úřadu nenutí provozovatele letišť dohodnout se s vlastníky pozemků na odkupu, nebo jiné formě zplnomocnění k jejich užívání. V nejextrémnějších případech mohou být tyto pozemky vyvlastněny, o čemž by rozhodoval Úřad pro civilní letectví (ÚCL), uvedlo ve zprávě k návrhu ministerstvo dopravy.

Komory se dohodly na lepší organizaci misí do Číny

Na lepší organizaci podnikatelských misí do Číny se dohodla Hospodářská komora ČR a Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce. Šéfové obou podnikatelských svazů podepsali dohodu, v níž si komory mimo jiné vytyčily za cíl podpořit české a čínské podnikatele a propagovat ČR a její podnikatelskou sféru v Číně. "Od této dohody si slibujeme užší spolupráci obou komor při organizování akcí s čínskými podnikateli a zároveň vznik nových obchodních vztahů českých a čínských firem při pracovních cestách ústavních činitelů do Číny," uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Trojkoalice chce seznam, který zhodnotí fungování Prahy

Pražský zastupitelský klub Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) si chce vypracovat seznam, který zhodnotí dosavadní fungování vedení města. Následně se rozhodne, jak bude nadále postupovat. Novinářům to po mimořádném jednání zastupitelů Trojkoalice řekl náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ/Trojkoalice). Důvodem jednání bylo odebrání přípravy stavebních předpisů Stropnickému, nyní je má v gesci primátorka Adriana Krnáčová (ANO). "Je třeba udělat sumář věcí, které se daří a nedaří. Ten následně projednají jednotlivé strany a poté bude projednán na zasedání zastupitelského klubu," řekl Stropnický. Výsledný materiál chce Trojkoalice předložit ANO a ČSSD. Dokument by mohl být hotov do konce tohoto týdne. Podle Stropnického je ale v rámci koalice více problémů. Mezi problematickými oblastmi jmenoval regulaci hazardu, financování městských částí nebo neshodu na dopravních opatřeních spojených s otevřením tunelu Blanka.

Hasiči v pondělí jeli k 199 požárům, největšímu počtu za posledních 5 let

V pondělí vyjížděli hasiči k nejvíce požárům za posledních pět let, bylo jich 199. Na vině jsou vedra, normálně je denní průměr kolem 50 požárů. ČTK o tom informovala mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová. Podle ní jindy také platí, že nejvíc požárů je na jaře, kdy lidé uklízejí zahrady po zimě, vypalují trávu a spalují biologický odpad. Zaoralová také připomněla, že ve většině krajů platí zákaz rozdělávání ohňů či pořádání ohňostrojů. "Pokud lidé nedodrží tato omezení, hrozí jim ze strany hasičů vysoké pokuty," uvedla. U firem a podnikatelů mohou pokuty dosáhnout statisíců korun, jednotlivec může dostat pokutu až 25.000 korun.

Kvůli nevhodné stravě stoupá u dětí riziko civilizačních nemocí

Českým dětem kvůli nevhodné skladbě jídelníčku hrozí zvýšené riziko rozvoje vysokého tlaku v dospělosti, infarktu, mrtvice, řídnutí kostí a nemocí štítné žlázy. Vyplývá to ze série studií Společnosti pro výživu. U každého desátého dítěte zjistily studie nadměrný příjem soli, cukru a nevhodnou skladbu tuků ve stravě. Studie se konaly v letech 2007 až 2014 a zahrnuly děti od půl roku do 15 let. Výsledky na svém webu zveřejnil Státní zdravotní ústav. Podle studií byl u kojenců od šesti do 11 měsíců nadměrný příjem bílkovin, což zakládá na obezitu v dospělosti. U 26,8 procenta bylo málo jódu, což má zase vliv na vývoj mozku. Málo železa přijímalo 42,5 procenta kojenců, deset procent bylo podle laboratorních nálezů chudokrevných.

BDO: Polovina manažerů o dovolené pracuje, pětina z vlastní vůle

Strávit celou dovolenou jen relaxováním a vyvarovat se práce je pro polovinu českých manažerů a vedoucích pracovníků jen velmi těžko splnitelný úkol. Podle průzkumu poradenské sítě BDO přitom pouze pětina z nich o dovolené pracuje z vlastní vůle, ostatní jsou nuceni nadřízenými, klienty či okolnostmi. Vůbec nejčastějším problémem je však nezastupitelnost, která nutí o dovolené pracovat většinu z nich. Nejhorší jsou ve schopnosti nepracovat na dovolené ženy a mladí manažeři.

Sdružení Ackermann-Gemeinde ocenilo Schwarzenberga

Sdružení Ackermann-Gemeinde, které se snaží o zlepšení česko-německých vztahů, udělilo své nejvyšší ocenění někdejšímu českému ministrovi zahraničí Karlu Schwarzenbergovi. Sdružení to oznámilo v tiskové zprávě. Medailí usmíření sdružení oceňuje ty, kteří usilují o nápravu bezpráví a utrpení minulosti, podílejí se na dobrých sousedských vztazích mezi Čechy, Němci a Slováky a kteří se snaží prohloubit evropskou jednotu. Ocenění v minulosti dostali například kardinál Miloslav Vlk, plzeňský biskup František Radkovský či nezisková organizace Antikomplex, která se věnuje kritické reflexi dějin českých zemí. Čtyřdenní česko-německé setkání Ackermannova sdružení se konalo do neděle v Českých Budějovicích.

Na jih Čech přijedou špičkoví jazzmani

Třeboň a České Budějovice budou od čtvrtka 13. do soboty 15. srpna dějištěm hlavních koncertů letní části Jihočeského jazzového festivalu ČEZ 2015. Po roce na náměstí dvou jihočeských měst budou hostovat špičkoví domácí i zahraniční jazzmani. Tváří letošní open air akce je britský band Incognito.

V centru Prahy koncertovali flašinetáři z šesti zemí

Atmosféru venkovních zábav 19. století vrátilo do centra Prahy Národní muzeum. V rámci Mezinárodního festivalu flašinetářů, který pořádá, se hráči na tento nástroj z různých koutů světa setkali v úterý dopoledne na Kampě a čekají je i další vystoupení. Festival má název Flašinet žije!, o čemž se v parném dopoledni přesvědčili především zahraniční turisté pod Karlovým mostem. Zvuky kouzelných hracích strojků vyloudila ze svých historických i současných nástrojů třináctka flašinetářů z Česka, Německa, Rakouska, Švýcarska, Slovenska a Francie a vyvrátila tak zažité představy o flašinetech jako nástrojích nevalné zvukové i technické kvality. Druhý ročník festivalu Flašinet žije! navazuje na výstavu, která se Českém muzeu hudby uskutečnila v roce 2013, a zahajuje sezonu dalších flašinetářských setkání: Liberecký flašinetář (12. - 13. srpna), Pekařovská pouť (15. srpna) a Mezinárodní setkání flašinetářů v Brně (17. - 18. srpna).

Kvůli vedrům vznikají ve středních Čechách napajedla pro zvěř

Ve středních Čechách vznikají kvůli vedrům a suchu napajedla pro lesní zvěř. Cílem je udržet ekosystém v krajině v suchých měsících, kdy zvěř nemá možnost se napít v přirozeném prostředí. ČTK to sdělila mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová. Napajedla vznikla například na území Mělnické Vrutice, Řepínského dolu a Jenichova na Mělnicku.

Počasí ve středu

Jasno až polojasno. Teploty 32 až 35 stupňů Celsia.