Denní souhrn zpráv

E15: Češi získali uranový důl v Mongolsku

Česká firma Uranium Industry začne příští rok dobývat uran v Mongolsku. Získala totiž od mongolské vlády těžební licenci na základě které může začít s těžbou ložiska v hodnotě kolem půl miliardy dolarů. Na informaci upozornil deník E15. Podle deníku získala společnost licenci po tříletém snažení jako jediná z mezinárodní konkurence. Ta čítala například ruský Rosatom, francouzskou Arevu nebo čínskou CNC. Deník podotýká, že firma navíc v Mongolsku jedná o třech dalších průzkumných licencích. Pokud by získala svolení k těžbě i zde, kontroloval by český kapitál naleziště se zásobami kolem 120 tisíc tun uranu. To je zhruba tolik, jako Česko vytěžilo za celou svoji historii, srovnává deník. Deník dodává, že s přípravnými pracemi začne český těžař příští rok na jaře. Důl s životností 15 let by měl za současných tržních podmínek vydělat kolem čtvrt miliardy dolarů, zakončuje E15.

Nezaměstnaných v červenci přibylo, bylo ale i více volných míst

Nezaměstnanost v České republice v červenci stoupla meziměsíčně o desetinu procentního bodu na 6,3 procenta. Bez práce tak bylo 456.341 lidí. Současně ale opět přibylo volných pracovních míst, zaměstnavatelé jich nabízeli nejvíce od prosince 2008, konkrétně 98.055. Informoval o tom Úřad práce ČR. Podle něj za nárůstem počtu nezaměstnaných stojí hlavně příchod části pedagogů a dalších pracovníků ve školství na pracovní úřady. Zveřejněný nárůst nezaměstnanosti se shoduje s odhady analytiků.

"V červenci jsme zaznamenali očekávaný sezonní výkyv. Za mírným nárůstem nezaměstnanosti stojí především každoročně se opakující příchod části pedagogů a dalších pracovníků ve školství do evidence Úřadu práce ČR. Ve vyšším počtu se nám hlásili také rodiče dětí ve školním věku, kteří nemají přes prázdniny hlídání. V menší míře začali přicházet i absolventi škol," uvedla Kateřina Sadílková, která byla pověřena řízením pracovního úřadu. Vůbec největší nezaměstnanost mezi okresy je na Mostecku, kde činí 11,9 procenta. Nejnižší mírou nezaměstnanosti se chlubí Praha - východ, kde byla v červenci 2,9 procenta.

"Červencový růst nezaměstnanosti v porovnání s červnem je takřka pravidelným, každoročním jevem. Je patrný i v časech hospodářské expanze. Důvodem je příliv nových absolventů na pracovní trh," řekl ČTK analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Po odeznění 'absolventské přílivové vlny' bude podle něj od září do začátku zimy míra nezaměstnanosti opět citelně klesat. Míra nezaměstnanosti tak za celý letošní rok vykáže hodnotu 6,4 procenta, dodal. Pokles nezaměstnanosti je jistě pozitivní, podle analytika firmy Deloitte Davida Marka se však otevírá otázka, kam může dále klesat, než se bude stále častěji objevovat nedostatek pracovních sil. V některých oborech a regionech jsou již teď slyšet hlasy, že je obtížné obsazovat volná pracovní místa. Stoupající poptávka po práci může přispět ke zrychlení růstu mezd v příštím roce. Podle posledních dat Eurostatu má ČR druhou nejnižší míru nezaměstnanosti v EU. V případě nezaměstnanosti mužů je ČR dokonce na první příčce z celé EU, upozornil Marek.

Třetina uchazečů prý nezíská práci kvůli chování na sociální síti

Zatímco počet volných pracovních míst meziročně v prvním pololetí letošního roku stoupl o čtvrtinu, počet kandidátů reagujících na inzerát o pětinu klesl. Vyplývá to z výsledků šetření, které zveřejnila personální agentura Grafton Recruitment. Personalisté tak musí častěji vyhledávat kandidáty pro volné pracovní pozice na sociálních sítích. Třetina kandidátů ale práci nezíská kvůli nesprávným informacím uvedeným v profilech nebo sdílení nevhodného obsahu. Z pohledu personalistů i uchazečů o zaměstnání je nejpopulárnější sítí LinkedIn. "Nejčastěji se na této síti rekrutují lidé z informačních technologií a služeb, softwarového inženýrství a finančních služeb," řekla Součková. Celkový počet uživatelů této sítě je 380 milionů, přičemž Čechů je na LinkedIn přes 650 tisíc. Facebook je personalisty rovněž aktivně využíván při vyhledávání vhodných uchazečů o práci.

Meziroční inflace zpomalila na 0,5 pct

Meziroční inflace v červenci zpomalila na 0,5 procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu méně než v červnu. Meziměsíčně spotřebitelské ceny klesly o 0,1 procenta, zejména kvůli zlevnění zeleniny a oděvů a obuvi, uvedl Český statistický úřad.

Za zpomalením meziroční inflace je podle ČSÚ hlavně vývoj cen potravin a nealkoholických nápojů, letos v červenci byly totiž o jedno procento levnější než před rokem ve stejný měsíc. Prohloubil se meziroční cenový pokles pohonných hmot, které v červenci stály o 10,8 procenta méně než loni touto dobou. Zelenina v červenci meziročně zlevnila o 2,7 procenta. Na zvyšování meziroční cenové hladiny naopak "tlačily" zejména alkoholické nápoje a tabák, kde ceny tabákových výrobků vzrostly v červenci za rok o 8,6 procenta.

Kofola chystá v Česku expanzi na trhu s rychlým občerstvením

Nápojářská skupina Kofola otevře v úterý v Praze svou první restauraci rychlého občerstvení s názvem NaGrilu. Půjde o pilotní koncept, restaurace je umístěna v pražské Jindřišské ulici. Kofola chce s tímto konceptem restaurací v následujících pěti letech expandovat v ČR i na Slovensku především formou franšíz. V dlouhodobějším horizontu má jít o desítky restaurací. ČTK to řekla mluvčí Kofoly Jaroslava Musilová. Kofola má osm výrobních závodů, působí v Polsku, České republice, na Slovensku, ve Slovinsku a v Rusku. Zaměstnává 2300 lidí, z toho zhruba 700 v Česku.

NKÚ: Pozemkový úřad nestihl 42 pct žádostí o církevní restituce

Státní pozemkový úřad (SPÚ) nestihl v zákonné lhůtě vyřešit 42 procent žádostí o církevní restituce, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). V tiskové zprávě uvedl, že důvodem byla krátká lhůta, kterou pozemkovému úřadu zákon stanovil na řešení restitučních výzev. Podle NKÚ zákon o církevních restitucích stanovil pozemkovému úřadu při posuzování výzev k vydání majetku sice značné povinnosti, na uzavření dohody o vydání majetku mu ale dal jen šest měsíců. V této lhůtě musel například porovnávat historický a platný stav v katastru nemovitostí, musel geometricky obnovit neexistující hranice pozemků, ověřovat v archivech, zda je nárok na vydání pozemku nezpochybnitelný, a připravovat dohody o vydání. Státní pozemkový úřad tak konci letošního dubna nedodržel šestiměsíční lhůtu u 1424 z 3404 výzev k vydání majetku.

Žádosti o azyl by mohly přezkoumávat zvláštní tribunály

Přezkumem žádostí o udělení azylu by se mohly místo správních soudů zabývat zvláštní nezávislé tribunály. Uvedl to server HlídacíPes.org. Ministerstvo spravedlnosti připustilo, že se k této variantě přiklání, podrobnosti však zatím nechce komentovat. Server napsal, že zřízení tribunálů je jednou ze dvou možností, jak reagovat na požadavek Evropské komise ohledně sjednocení azylové politiky v členských zemích EU. Druhou variantou by bylo posílení správních soudů, pod které nyní přezkum rozhodnutí ministerstva vnitra o azylu spadá.

„Ministerstvo spravedlnosti se kloní k variantě zřízení zvláštního kvazi soudního orgánu, na který by se předmětná agenda přesunula,“ sdělil serveru Jiří Hovorka z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti. Detaily prý úřad v současné době řeší s ministerstvem vnitra. Tribunály by podle serveru mohly začít fungovat nejdříve za půl roku. Složeny by měly být z odborníků, možná za laické účasti.

Klaus: Nápor běženců je zcela zásadním nebezpečím

Bývalý prezident Václav Klaus vnímá současný nápor migrantů jako zcela zásadní nebezpečí. Podle něj by evropské země měly přijmout opatření na hranicích, která by příchodu uprchlíků zamezila. Klaus to řekl novinářům během Svatovavřinecké poutě na Sněžku. V polovině června česká policie kvůli nynější migraci uprchlíků z Asie a Afriky do Evropy zesílila kontroly a odhalených migrantů stále přibývá. Mezi zadrženými jsou zejména občané Sýrie, následují Iráčané a Afghánci. Většina lidí se do ČR dostává z Řecka přes Maďarsko a Rakousko a téměř všichni uvádějí jako svůj cíl Německo. Ministerstvo vnitra očekává, že v příštím roce přijde do Česka 5000 až 7000 běženců. Letos jich má být kolem 3500.

Na Strakonicku hoří pole a les, oheň zasáhl plochu 150 hektarů

U Bavorova na Strakonicku hoří pole a les na ploše 150 hektarů. Na místě zasahuje několik jednotek hasičů, požár hasí i pomocí vrtulníku. Po 14:00 vyhlásili hasiči třetí stupeň poplachu. Příčina zatím není známá, ale vznikl pravděpodobně od kombajnu, který žnul pole. ČTK to řekla mluvčí jihočeských hasičů Jana Neškodná. Podle prvotních informací nebyl při požáru nikdo zraněn.

Se dvěma požáry polí a lesů bojují hasiči v Plzeňském kraji. U Horního Hradiště nedaleko Manětína na severním Plzeňsku hasí rozsáhlý požár 20 jednotek z Plzeňského a Středočeského kraje, další požár na Domažlicku likviduje zatím devět jednotek, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Pavla Jakoubková.

Podél železniční trati u Starého Města směrem na Moravský Písek opět vzplál travní porost a keře. Vznikl pravděpodobně po průjezdu vlaku, od jehož kol odletěly jiskry. Na místě je jedenáct hasičských jednotek, tedy zhruba 60 hasičů. S likvidací ohně jim pomáhá policejní vrtulník, který na ohniska shazuje vodu z vaku. ČTK to řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Přibližně ve stejných místech se potýkali s obdobným požárem hasiči také v neděli. Plameny zničily několik set metrů čtverečních podél tratě mezi Bzencem na Hodonínsku a Nedakonicemi na Uherskohradišťsku.

V prvním pololetí zemřelo při požárech v Česku 55 lidí

Počet požárů v Česku v prvním pololetí klesl o 698 na 9153. Za prvních šest měsíců roku při požárech zemřelo 55 lidí, což byl meziroční nárůst o sedm zemřelých. Při požárech vznikly škody za téměř 787 milionů korun. Hasičský záchranný sbor zveřejnil pololetní statistiky na svém webu. Nejčastější příčinou požárů v první půlce roku byla nedbalost dospělých, následovaly technické závady či požáry, u nichž se hasičům nepodařilo prokázat, kdo je zavinil. Na opačném konci byly požáry, které vznikly kvůli úderu blesku nebo výbuchu.

Zdravotní gramotnost Češek a Čechů je podle průzkumu špatná

Celková zdravotní gramotnost Češek a Čechů je podle mezinárodně srovnávacího průzkumu špatná. Z celkem osmi sledovaných zemí EU skončilo Česko na sedmém místě a nedosáhlo ani průměru. Obdobný průzkum se v ČR konal poprvé, informace zveřejnil Státní zdravotní ústav na webu. Zdravotní gramotnost umožňuje správnou volbu zdravého chování. Její nízká úroveň je spojena s rizikovým chováním, horším zdravotním stavem, častější hospitalizací a zvýšenými náklady na zdravotní péči.

Podle průzkumu má nesprávné nebo problematické návyky téměř polovina dospělých Evropanů. V celkové zdravotní gramotnosti uspělo v Česku jen 31,8 procenta respondentů, zatímco v nejlepším Nizozemsku jich uspělo 37,1 procenta. Průměr EU je 33,8 procenta. Při porovnání jednotlivých oblastí zdravotní gramotnosti vyšli Češi nejlépe v porozumění a orientaci v oblasti zdravotní péče, kde uspělo 50,6 procenta, nejhůře ve sféře podpory zdraví, kde uspělo jen 35,7 procenta. Naopak lépe než průměr EU vyšli Češi v pochopení příbalového letáku k lékům.

V části Moravskoslezského kraje je kvůli ozonu smogová situace

Kvůli vysoké koncentraci troposférického ozonu v ovzduší vyhlásili meteorologové v Moravskoslezském kraji smogovou situaci. Týká se aglomerace Ostravska, Karvinska a Frýdecko-Místecka s výjimkou Třinecka. Oznámil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Přízemní ozon je zdraví škodlivý. Způsobuje podráždění dýchacích cest a očí, bolesti hlavy a zvyšuje riziko astmatického záchvatu. Za přibýváním přízemního ozonu stojí pravděpodobně vedra a silné sluneční záření.

ČRo: Spor o Peroutku může skončit smírem, vnučka trvá na omluvě

Prezidentská kancelář nevylučuje, že se pokusí s vnučkou Ferdinanda Peroutky ve sporu kolem prezidentova výroku na adresu slavného českého novináře dohodnout mimosoudně. Uvedl to Český rozhlas Radiožurnál. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová podala na Miloše Zemana žalobu kvůli jeho tvrzení, že Peroutka napsal článek Hitler je gentleman. Podle odborníků takový text nenapsal, nenašla ho ani prezidentská kancelář. Podle Kaslové je podmínkou smíru veřejná omluva, bez ní žalobu nestáhne. Právníci obou stran se mají sejít. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček mimosoudní dohodu nevylučuje. "Je zcela běžné u soudních sporů tohoto typu, že jednou z variant je pro obě strany mimosoudní dohoda. A to bych chtěl zdůraznit, jednou z variant," řekl Radiožurnálu.

Léto slovenských hvězd se uskuteční v pražském Studiu Dva

Podruhé je na druhou polovinu srpna připraveno do divadla Studia Dva v paláci Fénix v Praze Léto slovenských hvězd, které je součástí přehlídky hereckých osobností na Vyšehradě. Podle mluvčího scény Tomáše Přenosila se minifestival bratislavských divadelních souborů uskuteční od 17. do 27. srpna. "Odehráno bude sedm představení, mezi nimiž jsou tři české premiéry. Diváci se mohou těšit na taková jména slovenského divadla, jakými jsou Emília Vášáryová, Milan Lasica, Milan Kňažko, Anna Šišková, Kamila Magálová, Marta Sládečková, Maroš Kramár či Zuzana Mauréry," řekl Přenosil ČTK. První českou premiérou budou podle něj 19. srpna Tajemné variace, fascinující příběh spisovatele a nositele Nobelovy ceny za literaturu Abela Znorka a novináře Erika Larsena, který s ním chce udělat rozhovor o jeho posledním románu.

V Praze začíná festival Prague Pride

V Praze dnes začíná týdenní festival Prague Pride, který přibližuje život gayů, leseb, bisexuálů a transsexuálů (LGBT). Pátý ročník přehlídky nabízí 120 koncertů, diskusí, výstav, filmových projekcí, sportovních akcí i večírků. Program vyvrcholí v sobotu karnevalovým průvodem hrdosti centrem metropole. Festival se letos soustředí do tří míst. Festivalová vesnička je na Střeleckém ostrově, kde bude také letní kino, sportovní akce či program pro rodiče s dětmi. Ve festivalovém domě v Langhansu se uskuteční diskuse, k vidění budou výstavy. Ve festivalovém Pride Theateru ve Švandově divadle se odehraje několik představení, doplní je debaty s tvůrci.

Dokumentární film Václava Kučery připomene osobnost Filipa Topola

Film Václava Kučery Takovej barevnej vocas letící komety připomene jednu z nejdůležitějších osobností českého kulturního života posledních let Filipa Topola. Dokumentární snímek, který vstoupí do tuzemských kin 24. září, vypráví o skladateli, textaři, klavíristovi a zpěvákovi skupiny Psí vojáci, jehož tvorba zasáhla tři generace. ČTK o tom za tvůrce informovala Michaela Braná. Snímek odkrývá, jak se v jeho životním osudu a postojích odrážela doba před i po sametové revoluci, jeho posedlost hudbou a láska k Mozartovi, ale také jeho závažná nemoc. "Celým filmem prostupují písně, které sám autor označoval za formu svých deníků, a jeho povídky, doplněné postřehy a vzpomínkami jeho životních souputníků a přátel. V neposlední řadě obsahuje záznamy rozhovorů s hlavním protagonistou v unikátních archivech, z nichž mnohé dosud nebyly publikovány," sdělila Braná. Filip Topol zemřel 19. června 2013 ve věku 48 let.

Festival outdoorových filmů navštíví letos 46 míst

Mezinárodní festival outdoorových filmů (MFOF), který je každoročně oblíbenou putovní přehlídkou, opět rozšiřuje své pole působnosti, a to jak v České republice, tak na Slovensku. Letos se uskuteční na rekordních 46 místech. Jeho třináctý ročník začne 10. října tradičně v Ostravě a vyvrcholí 12. prosince v Praze, oznámil ČTK manažer Petr Bidzinski. Festival vzbuzuje čím dál tím větší pozornost na Slovensku, kde zavítá celkem do šesti měst. Loni festival uvedl 95 filmů z jednadvaceti zemí. Hlavní cenu získal slovenský dokument Rastislava Hatiara Slepá důvěra. Za celoživotní přínos v oblasti outdooru byl oceněn novinář, reportér, spisovatel a průkopník expedičního raftingu v Česku Jaromír Štětina. Jednotlivé kategorie programu se zaměřují na cestopisy, snímky z vodáckého prostředí či s horskou tematikou. Soutěží také filmy zachycující extrémní sportovní výkony.

Svatovavřinecká pouť přilákala na Sněžku stovky lidí

Stovky lidí zamířily na nejvyšší horu České republiky Sněžku, kde se uskutečnila tradiční Svatovavřinecká pouť. Zatímco v nížině panovalo opět tropické počasí, na vrcholu Sněžky bylo polojasno a přijatelných 20 stupňů Celsia. Na vrchol vystoupal také bývalý prezident Václav Klaus se synem a vnoučaty. Účastníci Svatovavřinecké pouti v minulosti čelili výrazně chladnějšímu počasí, teploty se pohybovaly i pouze pár stupňů nad bodem mrazu a foukal ledový vichr. Poutníci na Sněžku vyrazili z Pece pod Sněžkou, Špindlerova Mlýna či z Polska. Na vrcholu Sněžky se v pravé poledne uskutečnila mše.

Pouť na Sněžku se koná tradičně na svátek svatého Vavřince, který je patronem nejen kuchařů, cukrářů, pivovarníků či hostinských, ale i nejvyšších českých hor. Jméno svatého Vavřince nese kaple, která stojí na vrcholu Sněžky.

V Plzni začíná dosud největší festival Živá ulice

Dva týdny hlavního programu nabídne ode dneška do 23. srpna dosud největší a nejbohatší ročník plzeňského multižánrového festivalu Živá ulice. Na sedmi scénách se při něm vystřídá přes 100 kapel, součástí doprovodného programu bude například letní kino v Proluce, živá galerie, jóga a tanec či dny módy. Podle pořadatelů největší český multižánrový festival nabízí vstup na akce zdarma, řekla ČTK jeho mluvčí Dominika Antonie Skalová. V červenci se už odehrála část festivalu věnovaná pouličnímu divadlu, dozvuky Živé ulice budou ještě v září.

Výherce rekordních 2,5 mld. Kč už má peníze na svých účtech

Výherce rekordních 2,466 miliardy korun z Eurojackpotu má všechny peníze na svých účtech, sdělil ČTK mluvčí Sazky Václav Friedmann. Výherce se přihlásil 11. června, tedy po 26 dnech od losování. Na peníze však čekal další dva měsíce. U takto vysokých výher jde podle Friedmanna o standardní postup, že se čeká až na poslední chvíli. "Čekali jsme, až nám výherce sdělí čísla účtů. Vzal si dlouhý čas na rozmyšlenou, pravděpodobně se s někým radil," řekl minulý týden Friedmann s tím, že s výhercem se na tomto postupu dohodli. Sázenku přinesl muž středního věku, který ji také osobně vsadil v Pardubickém kraji, kde žije. Nejprve ráno zavolal na telefonické centrum Sazky, aby si byl jistý zachováním anonymity. Poté sám do sázkové kanceláře přišel.

Sport

Denisa Rosolová vyhrála na atletickém mítinku ve Štětíně běh na 400 metrů překážek. Česká reprezentantka dosáhla času 55,82 sekundy. Její letošní maximum má hodnotu 55,15 a Rosolová s ním je ve světových tabulkách šestnáctá.

Tenistka Karolína Plíšková na titul ve Stanfordu nedosáhla. Turnajová čtyřka prohrála v nedělním finále s Němkou Angelique Kerberovou ve třech setech 3:6, 7:5 a 4:6 za dvě hodiny a sedm minut. Plíšková se v novém vydání žebříčku dvouhry WTA poprvé posune do světové desítky, ve které budou premiérově tři hráčky reprezentující Česko. Plíšková je díky účasti ve finále osmá za sedmou Lucií Šafářovou, Petra Kvitová figuruje na čtvrtém místě. "Dokázala jsem, že do desítky patřím," řekla třiadvacetiletá Plíšková. V tomto roce hrála již páté finále, ale titul získala jen v Praze.

Biker Ondřej Cink skončil v závodu Světového poháru ve Windhamu desátý, Jaroslav Kulhavý dojel až na 32. místě. Vyhrál lídr SP Švýcar Nino Schurter.

Motocyklový jezdec Karel Hanika skončil ve Velké ceně Indianapolisu na bodované 12. pozici, Jakub Kornfeil byl dvaadvacátý. Závod Moto3 překvapivě vyhrál osmnáctiletý Belgičan Livio Loi, třebaže startoval až z deváté řady za oběma českými jezdci. Dokázal ale vytěžit maximum z pneumatikové loterie, kterou před startem vyvolal hrozící déšť. Kategorii MotoGP ovládl v Indianapolisu španělský jezdec Marc Márquez, jenž si po startu z pole position připsal třetí vítězství v sezoně a po letní pauze navázal na triumf ve Velké ceně Německa z poloviny července. Lídr šampionátu Valentino Rossi dojel na třetím místě a jeho náskok v průběžném pořadí před nyní druhým Jorgem Lorenzem se ztenčil na devět bodů. Karel Abraham v MotoGP v Indianapolisu opět nestartoval a dál se zotavuje po zranění z pádu v závěrečném tréninku červnové Velké ceny Katalánska.

Česká bikerka Kateřina Nash skončila na Světovém poháru cross country ve Windhamu v USA patnáctá, mistryně republiky Karla Štěpánová dojela do cíle na 28. místě. Vyhrála světová šampionka na silnici Pauline Ferrandová-Prévotová z Francie. Sedmatřicetiletá Nash, dlouholetá česká jednička, plánovaně vynechala úvodní tři díly SP v Evropě a do seriálu se zapojila až nyní v zámoří, kde žije. Před týdnem v kanadském Mont-Sainte-Anne byla sedmá, nyní však ztratila na vítězku téměř šest minut a dojela až v polovině druhé desítky.

Motocyklové legendy Angličan Phil Read a Australan Wayne Gardner budou hlavními osobnostmi čtvrteční vzpomínkové jízdy ulicemi Brna. Akce připomene 50 let od prvního závodu mistrovství světa na Masarykově okruhu. Ze zahraničních závodníků se představí ještě Španěl Aleix Espargaró, Ital Danilo Petrucci, Němec Stefan Bradl a Švýcar Tom Lüthi. Z českých jezdců na ní nebudou chybět bývalé motocyklové hvězdy Peter Baláž, Bohumil Staša ani současní závodníci Karel Abraham, Karel Hanika a Jakub Kornfeil. "Po dohodě s promotérem pojede Abraham tuto jízdu na ostrém závodním motocyklu MotoGP Honda RC213V-RS. V Brně to bude v novodobých dějinách poprvé, co fanoušci mohou vidět ostrou závodní motorku jet mimo závodní okruh," uvedl mluvčí Automotodromu Jiří Smetana.

Počasí

Jasno až polojasno. Během dne místy až oblačno, ojediněle přeháňky nebo bouřky, zejména na horách. Nejvyšší teploty 33 až 37 °C, v 1000 m na horách kolem 29 °C.

Vlna veder a sucha bude pokračovat v celé republice nejméně do pátečního večera, do té doby teď podle Českého hydrometeorologického ústavu platí varování před velmi vysokými teplotami. Na celém území rovněž zůstává vysoké nebezpečí požárů. O víkendu jich bylo 353, čtyřikrát více než běžně. Teploty by v příštích dnech měly nejčastěji být mezi 32 a 37 stupni Celsia.