Denní souhrn zpráv

Ze zařízení pro uprchlíky v Bělé pod Bezdězem odjely rodiny s dětmi

Ze zařízení pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku byly v pátek večer autobusem odvezeny rodiny s dětmi a těhotná žena. V posledních dnech se v zařízení v Bělé bouřili migranti, asi 31 lidí bylo proto z bezpečnostních důvodů přepraveno do zařízení v Zastávce u Brna. ČTK to řekla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Během pátečního dne a noci policie zadržela v ČR 136 migrantů.

Více než 50 běženců se ze zařízení v Bělé pod Bezdězem ve čtvrtek pokusilo uprchnout, místo začaly hlídat policejní posily z Prahy. V pátek místo navštívil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a policejní prezident Tomáš Tuhý. Po jejich návštěvě se asi 100 uprchlíků začalo opět bouřit a demolovat zařízení, policie musela zasáhnout. Cizinci se dožadují propuštění, většina z nich chce odjet do Německa. Usilují také o vrácení mobilních telefonů a hotovosti. Podle Rendlové si ale běženci mohou zatelefonovat a pokud mají vlastní hotovost, je jim průběžně uvolňována na to, aby si v areálu zařízení nakoupili. ČR je podle ní pouze okrajová migrační trasa, přes kterou se většina běženců chce dostat do Německa kvůli štědrému sociálnímu systému.

Chovanec a Tuhý uvedli, že kvůli zvýšené ochraně areálu vedení policie stáhne do Bělé jednotky z několika krajů. Měla by vznikat i nová zařízení pro uprchlíky, do konce roku by pro ně mělo být v ČR vytvořeno 1200 míst. Nyní jich je v zařízeních v Bělé a v Zastávce u Brna asi 500, většinou jde o Afghánce, Syřany a Iráčany.

V Náměšti se v září opět uskuteční rozsáhlé letecké cvičení NATO

V Náměšti nad Oslavou se opět v září uskuteční rozsáhlé letecké cvičení Ample Strike, kterého se zúčastní 18 členských států NATO. Trénovat spolu budou především piloti a předsunutí letečtí návodčí. Oproti loňsku bude letová část cvičení dvojnásobná, tedy dva týdny. Cvičení se opět zúčastní i američtí vojáci s vrtulníky Apache AH-64. Na dotaz ČTK to sdělila Magdalena Dvořáková z tiskového oddělení generálního štábu. Cvičení se uskuteční od 31. srpna do 22. září.

Ve Vietnamu údajně zajistili pašované vojenské zbraně z Česka

Vietnamští celníci a policisté na mezinárodním letišti v Ho Či Minově Městě zajistili velkou zásilku pašovaných vojenských zbraní, které údajně pocházejí z České republiky. S odvoláním na vietnamské úřady o tom informoval server Baomoi. Zbraně se prý našly na palubě letadla přilétajícího z Turecka. Celkem 94 pistolí a 472 nábojových pásů se údajně do Vietnamu dostalo z Česka přes Turecko. Další podrobnosti k případu celní správa ani policie zatím nezveřejnily.

V červenci zemřelo při nehodách 80 lidí, o pět víc než loni

Na českých silnicích zemřelo v červenci při nehodách podle předběžných údajů 80 lidí, což je nejvíc za uplynulých sedm měsíců a o pět více než loni v červenci. Nejtragičtějším dnem prvního prázdninového měsíce i celého roku byl 23. červenec, kdy při dopravních nehodách zemřelo deset lidí. Poslední červencový den si vyžádal čtyři oběti. Od začátku roku zemřelo následkem nehody 343 lidí, zhruba stejně jako minulý rok.

V rakouských Alpách zemřel český horolezec

Český horolezec zahynul v pátek v rakouských Alpách. Zříti se, když se pokoušel zdolat skalní výstup nedaleko štýrské obce Leoben, uvedla agentura APA. Horolezec se společně s dalšími dvěma Čechy snažil zdolat 860 metrů vysokou Stěnu císaře Františka Josefa. V horní třetině stěny se však neudržel na skále a z dosud neznámých příčin se zřítil do hloubky asi 300 metrů. Jeho společníci zavolali záchranáře, ti však s pomocí vrtulníku dokázali vyprostit pouze mrtvé tělo.

Místo soukromé akce je na Teplicku technoparty pro tisíce lidí

Na technoparty v bývalém utečeneckém táboře v Červeném Újezdu na Teplicku přijelo několik tisíc lidí, nahlášena byla původně soukromá akce pro 400 lidí. Problémy jsou v dopravě i s hlukem, účastníci nerespektují ani soukromé vlastnictví a táboří, kde se jim zlíbí, řekla ČTK starostka Měrunic Jitka Nová. Podle odhadu policie je na místě 4000 lidí, starostka nedalekých Hrobčic Jana Syslová počet účastníků odhadla dokonce na 10.000 lidí. Pořadatelé nahlásili, že technoparty bude ode dneška do pondělí. Pozemek si pronajali od soukromého majitele. Zakázat akci podle starostky zřejmě nebude možné. Na místě jsou převážně cizinci, z různých zemí Evropy.

Vláda: Poptávka po lihovinách pochybného původu klesla

Poptávka zákazníků po lihovinách pochybného nebo neznámého původu klesla a stejně tak se výrazně omezila jejich nabídka. Chování části spotřebitelů se změnilo a víc než v minulosti dávají přednost nákupu lihovin z bezproblémových zdrojů, jako jsou kamenné obchody nebo obchodní řetězce. Uvádí to vláda v návrhu státního závěrečného účtu. Jde podle ní o dlouhodobější stav po metanolové kauze ze září 2012. Důkazem podle materiálu může být to, že celkové příjmy ze spotřební daně z lihu loni vzrostly meziročně o šest procent. Stát na ní vybral 6,8 miliardy korun.

Podle vlády však výběr daně z lihu ovlivňuje negativně snižující se spotřeba lihovin, která vyplývá zejména z růstu cen. Naopak pozitivní vliv měl zákon o povinném značení lihu, který také zavedl povinnou registraci distributorů. Takzvaná metanolová kauza, tedy série otrav závadným alkoholem, si od září 2012 do února 2014 v Česku vyžádala 48 životů.

Caterpillar propustí v Ostravě všech více než 200 zaměstnanců

Americká firma Caterpillar propustí do konce roku všech více než 200 zaměstnanců divize Caterpillar Global Mining Czech Republic (bývalé Bastro) v Ostravě-Radvanicích. Důvodem je zvyšující se konkurence na trhu zařízení pro důlní těžbu. Výrobu firma přesunuje do Číny, napsal server novinky.cz.

Hlásit živočišné výrobků z dovozu stačí den předem

Lhůta pro hlášení dovozů potravin živočišného původu před příchodem zboží se ode dneška zkracuje ze dvou na jeden den. Nahlašovací povinnost se tak sjednocuje s rostlinnými výrobky. Vyplývá to z rozhodnutí vlády, které začalo platit. V některých případech podle veterinářů nebylo možné dva dny dodržet. "Není možné požadovat takto dlouhou lhůtu pro některé potraviny, jako jsou například čerstvé ryby, které 48 hodin před příjezdem k příjemci ještě plavou v moři," řekl dříve ČTK mluvčí veterinářů Petr Pejchal.

Centrem Olomouce prošel v historii první průvod lesbiček a gayů

Zhruba osm desítek lidí se zapojilo do pestrobarevného průvodu leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů, který poprvé v historii prošel centrem Olomouce. Za doprovodu šesti policejních vozů pochodovali zhruba dvoukilometrovým úsekem města. První ročník Rainbow Pride Olomouc, který byl inspirován pražskou akcí, měl dát najevo veřejnosti, že se tito lidé za svou orientaci nestydí. Průvod s vlajkami vzbudil v centru poměrně velkou pozornost. Někteří kolemjdoucí se k němu chtěli přidat v domnění, že vyjadřuje nesouhlas s přílivem imigrantů.

Ve Velkých Losinách se otevřel dlouho očekávaný termální park

V Lázních Velké Losiny na Šumpersku se otevřel dlouho očekávaný termální park. V prostorách lázní se začal budovat na konci roku 2013, otevření mělo kvůli technickým potížím několikaměsíční zpoždění. Stavba včetně vnitřního vybavení stála zhruba 200 milionů korun. Zprovozněna je zatím vnitřní část se čtyřmi bazény, dalších pět najdou návštěvníci venku. Venkovní areál by se měl otevřen ještě letos v září, řekl ČTK David Křepský, obchodní manažer společnosti Royal Spa, která lázně provozuje.

Bazény s teplotou vody kolem 33 stupňů jsou naplněny vodou z termálního minerálního léčebného pramene Žerotín. Termální sirná voda z Velkých Losin má léčebné účinky na pohybový aparát a na nemoci kůže, jako jsou různé ekzémy či lupénka. Areál je vybaven několika saunami, prostorem pro poskytování masáží, zázemím pro rodiče s dětmi, či restaurací. Velikostí a zaměřením lze losinský projekt podle jeho tvůrců srovnávat s proslulými rakouskými areály Laa an der Thaya či Gmünd.

Slovanská epopej bude opět veřejnosti přístupná

Po dvouměsíční přestávce bude ode dneška ve Veletržním paláci znovu zpřístupněná návštěvníkům Slovanská epopej. Důvodem krátkodobého uzavření výstavy byla oprava omítky. Soubor Muchových pláten zachycující slovanskou mytologii je v Praze vystaven od roku 2012. Předtím byl desítky let v Moravském Krumlově na zámku. Plátna podle malířova odkazu patří Praze, která pro ně léta neúspěšně hledá místo a ve Veletržním paláci jsou umístěna provizorně. Za dva roky je čeká dočasný přesun na výstavu v Japonsku a zřejmě i do Číny a Jižní Koreje. Podle dřívějších vyjádření reprezentantů města by do té doby mělo být jasné, do jakých prostor se epopej vrátí.

V jízdárně Světce zněla po 292 letech monumentální barokní opera

Poprvé po 292 letech zazněla v barokní jízdárně ve Světcích u Tachova v obnovené světové premiéře opera skladatele Johanna Josepha Fuxe a libretisty Pietra Pariatiho Costanza e fortezza (Stálost a síla). Dílo složené na objednávku vídeňského dvora zaznělo jen dvakrát v roce 1723 - u příležitosti narozenin císařovny Alžběty Kristýny a při korunovaci Karla VI. českým králem. Nyní ho jako součást barokního festivalu projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015 připravil soubor Musica Florea, řekla ČTK dramaturgyně a choreografka Helena Kazárová.

V době premiéry v 18. století byla monumentální inscenace uvedena v Jelením příkopě Pražského hradu. Představení vidělo 4000 lidí, orchestr tehdy čítal sto hráčů, přes 200 bylo zpěváků. Současné provedení se odehrává v unikátním prostředí národní kulturní památky Windischgrätzovy jízdárny, v bohatých kostýmech a v ručně malovaných historicky věrných replikách barokních kulis. V opeře, jejíž děj se odehrává v Římě krátce po vyhnání krutovládce a vzniku republiky, vystupuje devět sólistů, tanečníci a asi 30 členů sboru a stejně početný orchestr.

Britská pošta by mohla uctít Wintona pamětní známkou jako ČR

Britská pošta by měla vydat speciální pamětní známku k poctě sira Nicholase Wintona, který ve věku 106 let zemřel začátkem července. Požaduje to petice podepsaná desítkami tisíc lidí, kterou na internetu iniciovala dvojice novinářů britského židovského listu Jewish News. Pokud královská pošta výzvu vyslyší, dočká se zachránce stovek především židovských dětí v Británii stejné pocty, kterou mu na září chystá pošta v Česku.

Winton zachránil z tehdejšího Československa 669 hlavně židovských dětí před smrtí v koncentračních táborech. Česká známka navržená malířem a grafikem Zdeňkem Netopilem bude v prodeji od 2. září a pošta jí vytiskne 750.000 kusů.

Limonádový Joe herec Karel Fiala oslaví devadesátiny na chalupě

Na chalupě v Českém Švýcarsku 3. srpna oslaví devadesátiny v okruhu svých nejbližších Karel Fiala, který proslul jako Limonádový Joe. Pokaždé sem zve své čtyři syny s rodinami a bývá veselo. Málokdo ví, že roli slavného pistolníka, která mu změnila život, "vyfoukl" Jiřímu Kodetovi - a to mu tehdy bylo už 39 let. Jako hvězda karlínské operety byl zkrátka pro režiséra Oldřicha Lipského v roce 1964 tím pravým typem milovníka se sladkým úsměvem, kterého do svého filmu potřeboval.

Tatínek odešel v 90 letech, maminka v 89," poznamenal herec. Nebýt bolesti zad, která ho trochu zlobí, bylo by podle něho vše perfektní. Zásluhu na tom připsal i své manželce Věře Vlkové, vedle které desítky let na karlínském jevišti účinkoval. "Už jsme spolu celé půlstoletí," podotkl Fiala, který se vyučil kominíkem a rád si zpíval. Jednou při vymetání na střeše hudební školy ho zaslechl profesor - a tak vystudoval konzervatoř.

Portréty Maorů patří v Plzni k nejúspěšnějším výstavám galerie

Přes 10.000 návštěvníků si od května dosud prohlédlo výstavu portrétů novozélandských Maorů od plzeňského rodáka Gottfrieda Lindauera. Jedna ze stěžejních výstav projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury (EHMK) 2015 je zároveň historicky jednou z nejúspěšnějších výstav Západočeské galerie v Plzni, řekla ČTK Eva Reitspiesová z galerie. Novozélandská galerie do Plzně exkluzivně půjčila 44 maorských portrétů a dva žánrové obrazy, které dosud neopustily zemi svého vzniku, řekla Reitspiesová. Obrazy Maorů doprovázejí i texty s příběhy portrétovaných osobností. Lindauer prožil na Novém Zélandu většinu svého života - odešel tam v roce 1874 jako pětatřicetiletý a zůstal tam až do své smrti v roce 1926.

Velký úspěch mají u návštěvníků také další výstavy spojené s projektem EHMK. Kromě Lindauera patří k hlavním programovým bodům projektu odkaz dalšího plzeňského rodáka Jiřího Trnky. Výstavu Ateliér Jiřího Trnky v Galerii města Plzně a Galerii Jiřího Trnky vidělo na jaře za čtyři měsíce přes 20.000 návštěvníků, což ji rovněž zařadilo mezi nejúspěšnější výstavy v historii obou galerií.

Letošní ročník festivalu v Jičíně bude poctou autorům pohádek

Letošní 25. ročník festivalu Jičín - město pohádky, který se s podtitulem Ať žijí pohádky! uskuteční od 9. do 13. září, připomene smysl a vnitřní hodnotu pohádek. Akce má být také poctou autorům, ilustrátorům pohádek či hercům, s některými z nich se návštěvníci setkají na besedách, čteních či autogramiádách. ČTK o tom informovala Věra Rychterová z Nadačního fondu Jičín - město pohádky, který akci pořádá.

Festival tradičně zahájí průvod pohádkových bytostí, které na Valdštejnově náměstí převezmou z rukou jičínského starosty klíč od města a tím i symbolicky vládu nad městem. Na Valdštejnově náměstí vyrostou kulisy hradu, v podhradí budou řemeslné a tvůrčí dílny. Připravená bude také hra nazvaná Jak najít cestu do pohádky, která vychází z nejznámějších pohádek.

Do Prahy a Ostravy se na podzim vrátí francouzská zpěvačka Zaz

Po loňském úspěšném vystoupení na Colours of Ostrava a beznadějně vyprodaných koncertech v Praze a Brně se do Česka na podzim vrátí francouzská zpěvačka Zaz. V rámci turné na podporu loni vydaného alba Paris vystoupí 29. listopadu v pražském Fóru Karlín a 1. prosince v ostravské Aréně. ČTK o tom za pořádající agenturu Pragokoncert informoval Vladimír Sandler.

Makakové v olomoucké zoo stále překonávají zábrany výběhu

Makakové, kterým se v pátek otevřely nové prostory v zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce, stále překonávají zábrany svého výběhu. Zatímco dnes dopoledne pracovníci zoo hlásili, že se většina opic vrátila zpět do svého domova, během dne se situace změnila. Momentálně si svobody užívají čtyři z devíti samic, které se pohybují po areálu zoo, řekla ČTK mluvčí zoo Karla Břečková.

Makakové si začali užívat svobody v pátek dopoledne ve chvíli, kdy vedení zoo jejich výběh slavnostně otevřelo. K překvapení vedení zoo přitom prokázali svou zdatnost a šestimetrovými skoky překonali zábrany. Opravený výběh, kterým mohou procházet návštěvníci zoo, je zabezpečen elektrickým ohradníkem a plotem. Chytré opice však našly slabé místo v podobě stromu, o kterém si ošetřovatelé mysleli, že z něj žádný makak nemůže přeskočit několik metrů vzdálený plot.

Sport

Čeští skokané na lyžích vstoupili do letní Grand Prix čtvrtým místem v soutěži družstev ve Wisle. Suverénně zvítězili domácí Poláci. Kvartetu Jakub Janda, Antonín Hájek, Lukáš Hlava a Roman Koudelka se podařilo především druhé kolo. Všichni čtyři se v něm dokázali oproti prvním skokům zlepšit, český lídr Koudelka až na 128 metrů, a posunuli se z šestého místa na konečné čtvrté. Polsko vyhrálo o 42 bodů před Němci, třetí bylo Norsko.

Beachvolejbalisté Přemysl Kubala a Jan Hadrava vypadli na mistrovství Evropy v Klagenfurtu v osmifinále. S Nizozemci Alexandrem Brouwerem a Robertem Meeuwsenem, senzačními mistry světa z roku 2013, prohráli po další třísetové bitvě. Česká dvojice se dělí o deváté místo.

Český travní lyžař Tomáš Šoltík získal na mistrovství světa juniorů ve Štítné nad Vláří už druhou stříbrnou medaili. Po čtvrtečním druhém místě v superobřím slalomu dosáhl na stejné umístění i v páteční kombinaci. Na stupně vítězů se dostal i další český lyžař Martin Barták, který skončil třetí. Nedařilo se naopak vítězce superobřího slalomu Adéle Kettnerové, která minula branku a byla diskvalifikována.

Matěj Kozubek i Lenka Štěrbová vybojovali na plaveckém mistrovství světa v Kazani shodně 15. místo v závodech na 25 kilometrů. Oba se na nejdelší vypsané trati postarali o nejlepší české výsledky mezi dálkovými plavci na šampionátu. Devatenáctiletý Kozubek strávil ve vodě pět hodin a pět minut, zhruba o 12 minut více než vítězný Ital Simone Ruffini, který ve finiši těsně porazil Američana Alexe Meyera. Druhý český reprezentant Vít Ingeduld obsadil 19. místo. Štěrbová ztratila kontakt s čelní skupinou v šestém z deseti okruhů a závod dokončila se ztrátou přes 22 minut za vítěznou Brazilkou Anou Marcelou Cunhaovou.

Fotbalisté Sparty porazili ve 2. kole první ligy 3:1 Ostravu a ukončili dva roky a tři zápasy dlouhou sérii bez vítězství proti Baníku. Letenští přitom doma dlouho prohrávali po brance Martina Kouřila, třemi góly v posledních deseti minutách ale skóre otočili. Postarali se o to David Lafata, Bořek Dočkal a Kehinde Fatai.

České volejbalistky podlehly v semifinále turnaje Final Four Grand Prix druhé divize Nizozemsku 0:3. V neděli je čeká utkání o třetí místo s poraženým z druhého semifinálového duelu Polsko - Portoriko. Dnešní prohrou ztratil český tým naději na start v první divizi, kam postoupí vítěz turnaje v polském Lublinu.

Po absolvování tratě dlouhé 2222 kilometrů dorazili do cíle účastníci cyklomaratonu napříč Českem a Slovenskem. Zdraví a handicapovaní cyklisté byli na trati od úterka, cílem bylo zvládnout trasu do 111 hodin. Nejlepší to zvládli pod 76 hodin a do cíle dorazili už v pátek odpoledne. I když první v cíli může být jen jeden, vyhráli všichni, kteří v pořádku přijeli na Ladronku, zdůraznil v rozhovoru s ČTK organizátor Heřman Volf. Cyklomaraton vyhrál stejně jako loni tým Desafío, který měl při zohlednění bonusů čas 75 hodin a 45 minut.

Počasí

Oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Nejvyšší teploty 24 až 28 °C, v 1000 m na horách kolem 19 °C, na Šumavě kolem 21 °C.

Teploty v Česku budou v druhé půlce prázdnin nadprůměrné. Nejvýše vystoupá rtuť teploměru příští týden, kdy by měly být teploty extrémně vysoké. Pršet by mělo příští týden minimálně, což ještě více zesílí problémy související se suchem. Vyplývá to z měsíční předpovědi počasí, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle meteorologického grafu by se maximální teplota v průměru za celý příští týden měla vyšplhat na 34 stupňů Celsia. V dalších týdnech začnou teploty pozvolna klesat, v závěru prázdnin by měly dosáhnout nejvýš 29 stupňů v průměru za týden.