Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Vlak u Studénky narazil do kamionu, dva mrtví, 13 zraněných

Dvě oběti na životech a 13 zraněných si vyžádala srážka vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu u Studénky na Novojičínsku. Zranění několika lidí jsou natolik vážná, že jsou stále v ohrožení života. Kamion vjel podle železničářů na přejezd v době, kdy šly závory dolů. Polský řidič seděl v době nárazu v kabině kamionu, která byla mimo koleje. Vystoupil z ní až po srážce, upřesnil mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jakub Ptačinský. Do kamionu narazil vlak Pendolino jedoucí z Bohumína do Františkových Lázní, jde o jednu z páteřních tratí, spojující Prahu a Ostravu. Řidiče kamionu, který vjel na přejezd, policie zadržela. Materiální škody dosahují skoro 90 milionů korun. Z toho 80 milionů korun připadá na vlak Pendolino, odhaduje Drážní inspekce.

Je to nejvážnější nehoda na železnici v České republice za posledních zhruba sedm let, ta před sedmi lety byla ještě tragičtější a stala se nedaleko místa dnešního neštěstí. V srpnu 2008 rovněž ve Studénce havaroval rychlík, který narazil do spadlé části mostní konstrukce. Tehdy na následky nehody zemřelo osm lidí, zraněných bylo sedm desítek.

Premiér Bohuslav Sobotka a někteří další ministři se vydali na místo tragédie, už předtím vyjádřili na Twitteru soustrast obětem nehody. Prezident Miloš Zeman prostřednictvím této sociální sítě uvedl, že je v mysli s blízkými obětí neštěstí i se zraněnými. Ministři ocenili rychlý zásah záchranářů při neštěstí ve Studénce.

Ve Fakultní nemocnici Ostrava je po nehodě na trati pět lidí

Lékaři Fakultní nemocnice Ostrava po nehodě vlaku a kamionu u Studénky ošetřili devět lidí. Pět jich zůstalo v nemocnici, ostatní byli propuštěni do domácího léčení. Stav dvou pacientů je kritický, u dalších dvou velmi vážný, všichni jsou na jednotkách intenzivní péče. Jedna žena má lehčí zranění, jde o zlomeninu končetiny, a je na standardním oddělení, řekl ČTK mluvčí nemocnice Tomáš Oborný. Podle mluvčího jsou mezi vážně zraněnými dvě ženy a dva muži, právě ti jsou v kritickém stavu. "Co se týká rozsahu zranění, jde o těžká poranění hrudníku, břicha, hlavy. Jedná se i o amputace končetin, zlomeniny, oděrky či tržné rány," uvedl Oborný. Novojičínská nemocnice přijala pět zraněných, z toho tři lehce a dva středně těžce raněné pacienty.

Vláda nenašla shodu na předčasném odchodu horníků do důchodu

Vláda se nedohodla na tom, aby všichni horníci, kteří dělají pod zemí a odpracovali určitý počet směn, odcházeli do penze o pět let dříve než ostatní pracující. Na tiskové konferenci to potvrdil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ministři se k tématu podle něj vrátí v září. Dřívější penzi pro havíře navrhlo ministerstvo práce a sociálních věcí, které tak chtělo řešit propouštění kvůli zavírání dolů. S návrhem patřičné novely ale dlouhodobě nesouhlasilo ministerstvo financí.

Ministerstvo práce přišlo s novelou už na jaře, kabinet ji ale neschválil. Resort financí totiž argumentoval tím, že není možné kvůli hrozbě nezaměstnanosti měnit důchodový systém, nutné je spíš investovat do rozvoje regionu. Shoda se nenašla ani dnes. Hornické odbory už přitom varovaly, že když vláda návrh nepodpoří, dají se očekávat protesty. Ministr financí Andrej Babiš (ANO)na tiskové konferenci řekl, že dřívější odchod podporuje, protože si to horníci zaslouží. Vadí mu ale, že by opatření mělo dlouhodobý dopad na rozpočet. "Můj názor je, že by se na tom měl podílet i majitel," řekl. Vláda už v minulosti souhlasila s tím, aby se rozšířila skupina havířů, kteří mohou odcházet na odpočinek o pět let dřív. Týká se to těch, kteří začali fárat před rokem 1993 a odpracovali stanovený počet směn. Už předtím byla penze o pět let dřív pro ty, kteří stihli potřebné směny do konce roku 2008. Nový návrh počítal s tím, že by do dřívějšího důchodu mohli všichni horníci splňující podmínky.

Vláda schválila zónu Nad Barborou v Karviné, stát dá 750 milionů

Vláda na svém výjezdním zasedání v Ostravě schválila vznik průmyslové zóny Nad Barborou v Karviné. Stát do zóny, která se bude budovat v letech 2016 až 2018, vloží až 750 milionů korun. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Celkové náklady na vybudování zóny Nad Barborou se odhadují na 1,2 miliardy korun. Sobotka řekl, že se podařilo v posledních týdnech přilákat do kraje několik investorů, například společnost Hyundai Mobis, která postaví svou továrnu v průmyslové zóně v Mošnově na Novojičínsku.

Po zaplnění mošnovské zóny by právě zóna v Karviné měla být místem, které bude stát investorům nabízet. Jde o takzvaný brownfield, areál po bývalém Dole Barbora v Karviné-Dolech. Po přestavbě na průmyslovou zónu by tam mělo v dalších letech vzniknout až 2000 pracovních míst. Zóna má rozlohu téměř 90 hektarů a nachází se na území mezi Karvinou, Havířovem a Orlovou. Vytváření nových pracovních míst právě v této oblasti je pro Moravskoslezský kraj velmi důležité, protože Karvinsko patří k okresům s nejvyšší nezaměstnaností v zemi. Na konci června tam činil podíl nezaměstnaných 11,3 procenta.

Foxconn se dohodl s premiérem na investici 2,5 miliardy korun

Technologická firma Foxconn investuje v Česku do roku 2018 zhruba 2,5 miliardy korun. Peníze mají směřovat do jejích závodů, vybudování výzkumného centra a datových center. S premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) se na tom dohodl zakladatel a generální ředitel tchajwanské firmy Terry Gou. O konkrétní podobě investičních projektů bude společnost jednat s ministerstvem průmyslu a obchodu. Foxconn mimo jiné vyrábí spotřebitelské a firemní počítače, notebooky a příslušenství k nim.

Foxconn chce vybudovat výzkumné a designové centrum, které by mělo být jediné svého druhu v Evropě. Firma plánuje vyvinout plně automatizované řešení pro výrobu, které bude aplikovat ve svých provozech v Pardubicích a Kutné Hoře. Dál chce postavit datová centra či využít svých distribučních kanálů v Číně k vytvoření obchodní platformy pro export českých výrobků na perspektivní asijské trhy. Šéf Foxconnu novinářům řekl, že firma se pro další investice v ČR rozhodla kvůli jejímu umístění ve středu Evropské unie, silné vládě a vzdělaným a talentovaným lidem. Premiér uvedl, že za půldruhého roku jeho vlády se povedlo do Česka přilákat už 196 investic v celkovém objemu 108 miliard korun, které vedly nejen k vytvoření nových pracovních míst, ale také k dalšímu růstu ekonomiky.

Gripeny mířící na Island se kvůli závadě vrátily do Čáslavi

Pět stíhaček JAS-39 Gripen, které odletěly na islandskou misi, se muselo vrátit na čáslavskou základnu. Důvodem je závada na jednom z letounů. Nový start bude ve čtvrtek, řekl ČTK velitel základny Petr Hromek. Čeští stíhači mají na Islandu, který nemá vlastní armádu, vystřídat kanadské kolegy působící v operacích proti Islámskému státu. Není možné poslat na Island jen část stíhaček s tankerem na doplňování paliva, zbylý letoun by se tam později bez tankeru neměl jak dostat. Čtvrteční start byl podle Hromka stejně naplánován jako záložní varianta. Nyní se podle něj musí najít závada a odstranit, nebo se pošle na Island jiný letoun. Úkolem českých stíhačů bude měsíc chránit vzdušný prostor nad ostrovem a jeho teritoriálními vodami.

Rodina spojovaná se zmizením Čechů se prý sešla s velvyslancem ČR

Rodina Alího Fajáda, který byl loni zatčen v Česku a je bratrem muže zmizelého spolu s pěti Čechy v Libanonu, se údajně sešla s českým velvyslancem v Bejrútu Svatoplukem Čumbou. Napsal to libanonský list As-Safír, podle něhož Fajádova rodina ujišťuje, že nemá nic společného se zmizením skupiny. Alí Fajád byl v Česku zadržen spolu se dvěma muži kvůli podezření z úmyslu prodat zbraně a kokain americkým agentům, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC. Nyní čekají, zda budou vydáni do USA. České ministerstvo zahraničí už v minulosti uvedlo, že s ohledem na vyřešení zmizení českých občanů v Libanonu nebude spekulace v tisku komentovat. Tento přístup nehodlá měnit ani ohledně údajného setkání Fajádovy rodiny s českým velvyslancem, řekla ČTK mluvčí české diplomacie Michaela Lagronová.

Eurostat: Česko je sedmou nejméně zadluženou zemí v EU

Celkový vládní dluh Česka klesl v prvním čtvrtletí na 42,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z 42,6 procenta na konci loňského roku. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Eurostat. Česko je tak sedmou nejméně zadluženou zemí EU a zároveň spolu s Německem patří mezi 12 zemí EU, kde se dluh ve čtvrtletí snížil. Vládní dluh je tvořen dluhem vlády a dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů. V celé EU stoupl dluh ve čtvrtletí na 88,2 procenta z necelých 87 procent. V zemích platících eurem dluh stoupl na 92,9 procenta z 92 procent. Přitom požadavky na přijetí eura, tzv. maastrichtská kritéria, například požadují vládní dluh pod 60 procenty HDP.

Na podnikatelskou misi do Íránu odletí v září zástupci 30 firem

Zástupci 30 českých firem odletí 19. září na podnikatelskou misi do Íránu. Zástupci firem z oborů hutnictví, energetiky, farmacie, logistiky a bankovnictví navštíví Teherán a Tabríz, kde se uskuteční podnikatelská fóra a jednání se zástupci íránského byznysu. V tiskové zprávě to uvedla Hospodářská komora, která misi organizuje. Ministerstvo průmyslu a obchodu uvedlo, že zvažuje otevření nové kanceláře agentury CzechTrade v Teheránu. Tento krok je reakcí na podepsání mezinárodní dohody s Íránem o jeho jaderném programu. Výměnou za omezení nukleárního programu odvolá Západ sankce a otevřou se dveře nové vzájemné spolupráci. O záměru bude resort jednat s ministerstvem zahraničních věcí ve středu 22. července.

Sazby hypoték v červnu zůstaly na minimu 2,05 procenta

Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v červnu zůstala na květnových 2,05 procenta a byla tak stále na nejnižší hodnotě za dobu sledování. "Objemy a počty hypotečních úvěrů byly v červnu rekordní. Strach se zvyšování sazeb, stále příznivé ceny nemovitostí a více času na zařizování hypotečních úvěrů vehnalo lidi do bank," uvedl vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl. V červnu bylo uzavřeno 10.794 hypotečních úvěrů, což je o 1717 více než v květnu.

Solus: Podíl Čechů kteří neplatí včas dluhy klesl na 8,1 procenta

Schopnost Čechů splácet své závazky se letos zlepšuje. Ke konci června mělo dluhy po splatnosti 8,1 procenta dospělých, koncem loňského roku to bylo 8,23 procenta. Jejich podíl klesl třetí čtvrtletí v řadě. ČTK o tom informovalo sdružení Solus. Významnými faktory zlepšení jsou rostoucí ekonomika, snižující se nezaměstnanost a celkově vyšší ochota občanů řešit své závazky po splatnosti, uvedl tajemník sdružení Jan Stopka. Přes zlepšující se trend je neschopnost hradit své závazky u občanů v některých regionech dál vysoká. V Ústeckém kraji neplní dlouhodobě u některého z členů sdružení své závazky 15 dospělých obyvatel ze sta. Desetiprocentní hranici překračují Karlovarský, Liberecký a Moravskoslezský kraj.

Letušky a stevardi ČSA se v hlasování vyslovili pro stávku

Letušky a stevardi Českých aeroliníí se v hlasování jednoznačně vyslovili pro stávku. O jejím případném vyhlášení by rozhodovala výkonná rada Odborové organizace posádek letadel. ČTK to řekla zástupkyně letušek a stevardů z Odborové organizace posádek letadel (OOPL) Petra Posová. Palubní personál se tak chce domáhat opětovného zvýšení platů po únorových škrtech, kdy platy některých letušek a pilotů klesly až o 40 procent. Odboráři chtějí nejdříve s vedením aerolinií dál jednat.

Marksová: Příspěvek na péči se nejspíš od července 2016 zvýší

Příspěvek na péči se zřejmě od července příštího roku zvýší. Ministerstvo práce připraví dvě varianty novely - přidat by se mohlo od pololetí 2016 buď naráz o deset procent, nebo o pět procent od pololetí a o dalších pět od ledna 2017. Novinářům to po jednání členů vlády se zástupci Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) řekla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). Stát vyplácí handicapovaným či seniorům příspěvky na péči od roku 2007. Mají si za ně zaplatit opatrování doma či v nějakém zařízení. Dávka se dosud nezvýšila. Rada postižených trvá na jednorázovém zvýšení příspěvku o deset procent.

Dospělí dostávají podle své závislosti na pomoci měsíčně 800, 4000, 8000 a 12.000 korun a děti 3000, 6000, 9000 a 12.000 korun. Na konci loňska pobíralo dávku 331.000 lidí. Proti roku 2007 jich bylo o 75.000 víc. Loni do příspěvků putovalo 20,4 miliardy korun.

Na výměnu kotlů půjde v Moravskoslezském kraji až 1,3 mld Kč

Obyvatelé Moravskoslezského kraje budou moci na výměnu starých kotlů za nové šetrnější k životnímu prostředí čerpat do roku 2020 zřejmě až 1,3 miliardy korun z evropských dotací. Novináře o tom po výjezdním zasedání vlády informoval ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Umožnilo by to výměnu více jak deseti tisíc kotlů. Kraje musejí ministerstvo životního prostředí požádat o dotace do 30. září. Brabec předpokládá, že Moravskoslezský kraj bude připraven dříve. Patří mezi oblasti s nejvíce znečištěným ovzduší v Česku a Evropě. Na jeho území jsou pravidelně plošně překračovány koncentrace polétavého prachu a rakovinotvorného benzo(a)pyrenu.

Rozsudek v Rathově kauze padne po dvou letech hlavního líčení

Soud ve čtvrtek vysloví rozsudek v kauze bývalého poslance Davida Ratha obžalovaného z ovlivňování veřejných zakázek a přijímání úplatků. Soud očekává značný zájem veřejnosti a médií. Rathovi hrozí 12 let vězení, žalobce Petr Jirát navrhuje nejméně devět let a propadnutí majetku. Hlavní líčení začalo v srpnu 2013. Rath od počátku kauzy, která vypukla v polovině května 2012, vinu odmítá a soud označuje za politický proces. Krajský soud v Praze zamluvil na rozsudek největší jednací síň v budově, do které se vejde až 80 lidí. Minulý týden se jednání dostalo do finále, když Rath přednášel od pondělí do středy závěrečnou řeč. Čistého času zabrala téměř 12 hodin. Podrobně v ní rozebíral veřejné zakázky, kritizoval odposlechy a popisoval, v čem odmítá obžalobu státního zástupce Jiráta.

Soud přiznal muži viněnému z loupeže století 255.000 korun

Obvodní soud pro Prahu 2 přiznal Františku Hajnovi, který dříve čelil obžalobě z takzvané loupeže století, 255.000 korun jako odškodné za pobyt ve vazbě. Verdikt zatím není pravomocný, Hajn požadoval celkem dva miliony korun. Justice muže původně v jeho nepřítomnosti potrestala deseti lety vězení, po jeho zadržení v Dominikánské republice musela proces zopakovat. Nakonec dospěla k závěru, že se Hajnovu účast na loupeži nepodařilo prokázat. Hajn se žalobou domáhal 1,5 milionu korun za nezákonné trestní stíhání, 480.000 za vazbu a 20.000 korun za údajnou nepřiměřenou délku jeho řízení. Soudkyně Otília Hrehová však většinu jeho požadavků zamítla. Uznala, že za pobyt ve vazbě si Hajn odškodné zaslouží, a vypočetla částku 255.200 korun. Dodala, že by nedostal nic, pokud by se prokázalo, že si vazbu přivodil sám. Podle ní ale taková situace nenastala. "Českou republiku opustil v době, kdy proti němu ještě nebylo vedeno trestní stíhání," upozornila.

Hajn k soudu nepřišel. Dříve soudkyni řekl, že trestní stíhání mělo velký dopad na celou jeho rodinu. Dcera se prý dodnes schovává před policisty a jeho rodiče a starší děti žijící v ČR byli předmětem pozornosti médií. Dominikánská policie mu údajně při zatýkání vyhrožovala. Obžaloba původně tvrdila, že Hajn nejméně se dvěma dalšími lidmi přepadl v září 2002 v přestrojení za policistu vůz bezpečnostní agentury G4S. S vozem a se 154 miliony korun pak odjeli. Loupež zůstala nepotrestána, soudy postupně osvobodily všechny obžalované. Peníze se nikdy nenašly. Soudy v této souvislosti kritizovaly údajně nedůslednou práci policie.

Na Plzeňsku hořel v úterý večer les, hasiči jsou stále na místě

Čtyři požární jednotky stále střeží 6,5 hektaru lesa, který začal hořet v úterý u Nýřan na severním Plzeňsku. Třinácti zasahujícím jednotkám s padesáti lidmi se podařilo relativně rychle zastavit požár podrostu, problémy ale měly s hořící hrabankou a kořeny v zemi, kde se oheň sířil několik hodin a dosud není zlividován. ČTK to řekl velitel krajských hasičů Jan Hora. V současném suchu šlo zatím o největší požár v Plzeňském kraji. Nikdo nebyl zraněn. Škoda na obecním lese v lokalitě Doubrava, zhruba 3,5 kilometru od Nýřan, zatím nebyla vyčíslena. Nejvíce byla zřejmě poškozená lesní školka.

U Vyškova hoří les a pole, na místě je 11 hasičských jednotek

U vyškovské místní části Lhota hoří kus lesa a pole. Oheň zachvátil hektarový pozemek. Na místě je 11 hasičských jednotek. Pomáhá jim policejní vrtulník, který na hořící porost shazuje z vaku vodu načerpanou z Opatovické přehrady. ČTK to řekl operační důstojník jihomoravských hasičů. Na místě byl vyhlášen třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu.

Ve Středočeském kraji se kvůli suchu nesmějí rozdělávat ohně

Ve Středočeském kraji se kvůli dlouhotrvajícímu suchu nesmějí rozdělávat ohně. Opatření, jehož cílem je zabránit vzniku požárů, vyhlásil hejtman Miloš Petera (ČSSD). Za porušení zákazu hrozí pokuta až 25.000 korun, v případě podnikatelů a právnických osob až půl milionu. Součástí opatření je zákaz kouření a rozdělávání otevřeného ohně na místech, kde se plameny mohou rozšířit, a dále zákaz pálení suché trávy, plevele či větví na volném prostranství, zejména v blízkosti porostů a polí s obilovinami či pícninami, a klestí a kůry v lesích. Zakázány jsou také jízdy parních lokomotiv bez přijatých protipožárních opatření či táboření mimo vyhrazené prostory.

Dlouhotrvající sucho a velká horka dělají starosti vinařům

Dlouhotrvající sucho a velká horka dělají starosti vinařům. Někteří už nyní hovoří o katastrofě, která vinice postihla. Bez dostatku vláhy trpí zejména mladá réva, která si ještě nenatáhne vodu z hloubky, zjistila ČTK od vinařů. Přímo o katastrofě hovoří výkonný ředitel Svazu vinařů Martin Půček. Podle generálního ředitele Vinia Velké Pavlovice Libora Výlety hrozí kvůli suchu špatná úroda hroznů. "Je šance, že úroda vína může být ještě zachráněna, pokud by napršelo zhruba do tří týdnů. Kdyby ovšem nastaly velké deště v době zrání, bobule popraskají a začnou hnít," uvedl Výleta. Podle manažera vinohradnictví ve společnosti Bohemia sekt Josefa Svobody je vliv horkého počasí na úrodu vinné révy na každé vinici jiný. Výhodu mají ty, které leží v nížinách a s hlubokým podložím. Zde naopak hroznům slunce a teplo prospívá. Oproti tomu na suchých a propustných půdách vláha rostlinám pomalu dochází.

Současné sucho v Česku je nejhorší za posledních 12 let. Postihlo toky i podzemní vody a situace se bude zhoršovat, protože trvalý a vydatný déšť se v nejbližší době nečeká. Dosavadní sucho má podle meteorologů podobný průběh jako v roce 2003, kdy bylo suché a horké léto. Rychle vyschla půda, klesly řeky, což se s určitým zpožděním projevilo i na podzemních vodách.

Praga Cars vyrobí 68 supersportů, jeden vyjde na 5,3 milionu Kč

Tuzemská společnost Praga Cars vyrobí celkem 68 supersportovních silničních vozů R1R. Auto z limitované edice bude stát 198.000 eur, tedy přes 5,3 milionu korun. První dodávky firma předpokládá v prvním čtvrtletí příštího roku. Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Počet vozů v limitované sérii má připomenout 68 let od chvíle, kdy z rozhodnutí tehdejší vládní komunistické strany skončila společnost Praga s výrobou osobních aut a plně se koncentrovala na výrobu nákladních vozů. Stejně jako závodní okruhová Praga R1 je R1R jednosedadlový vůz s designem a funkčností okruhových prototypů. Součástí jeho výbavy může být přídavná sedačka pro spolujezdce.

Policisté objevili Preislerův obraz Koupání ukradený před 19 lety

Policisté objevili obraz Koupání od Jana Preislera, jednoho z průkopníků české moderní malby. Obraz byl před 19 lety ukraden z výstavy v Chrudimi a jeho hodnota dnes dosahuje sedmi až osmi milionů korun. Vyplývá to z informací policie, která obraz odvezla do úschovy depozitáře Národní galerie. Kdo obraz odcizil, policie stále vyšetřuje. Výstava se konala v srpnu 1996 a majitelem obrazu, který měl tehdy hodnotu 600.000 až milion korun, byla Národní galerie.

Knížák chce po Hermanovi, aby odvolal šéfa Národní galerie Fajta

Bývalý šéf Národní galerie v Praze Milan Knížák požaduje po ministru kultury Danielu Hermanovi (KDU-ČSL), aby okamžitě odvolal Jiřího Fajta z postu generálního ředitele NG. Pokud tak neučiní, chce Hermanovu demisi. Knížák to uvedl v otevřeném dopise ministru kultury, který má ČTK k dispozici. Na vědomí jej zaslal prezidentovi a dalším třem nejvyšším ústavním činitelům. Fajt podle Knížáka nerozumí provozu muzea umění, zbavuje se dlouholetých pracovníků a galerii údajně zadlužuje. Podle Fajta jde o nesmyslná obvinění, na která nelze ani reagovat. "Galerie není zadlužena. Je to nesmysl, absurdní a neustále totéž," odpověděl Fajt v souvislosti s Knížákovou dlouhodobou kritikou.

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) v pondělí uvedl, že v NG chybí desítky sbírkových předmětů. Zjištění NKÚ jsou podle Fajta důsledkem špatně nastaveného vnitřního kontrolního systému a vztahují se na předchozí vedení. Knížák vedl galerii téměř jedenáct let. V květnu 2011 byl odvolán a nahradil ho Vladimír Rösel. Fajt patřil ke Knížákovým velkým kritikům, právě po Knížákově nástupu z galerie odešel. Oba se pak spolu soudili. Fajt je ředitelem od 1. července 2014.

Festival Hudební léto v Jezeří připomene Vídeňský kongres

Na zámku Jezeří se od 1. srpna uskuteční čtvrtý ročník hudebního festivalu. Koncerty akce s názvem Hudební léto v Jezeří letos spojuje téma Vídeňského kongresu, který po napoleonských válkách přinesl mír Evropě. Na zahajovacím koncertu zazní mimo jiné díla Ludwiga van Beethovena. Novináře o tom v Praze informovala organizátorka festivalu Alena Hönigová. Hudební léto v Jezeří tradičně prezentuje díla skladatelů, kteří se účastnili produkcí na zámku na sklonku 18. a začátku 19. století.

Česká filharmonie po roce vyrazí do východoslovenských osad

Skupina členů České filharmonie (ČF) po roce vyrazí do východoslovenských romských osad, kde příští týden na koncertech v obcích Hermanovce, Raslavice a Lenartov doprovodí Idu Kelarovou a romskou skupinu Čhavorenge. Hudebníci se tak opět připojují k dlouhodobému úsilí Kelarové podporovat děti a mladé lidi ohrožené sociálním vyloučením. Součástí výjezdu budou také setkání s tamními obyvateli a workshopy filharmoniků. ČTK o tom informovala mluvčí ČF Kateřina Motlová.

Postavičky Zdeňka Smetany často žijí svůj vlastní život

Režisér a výtvarník Zdeněk Smetana vytvořil řadu postaviček, které se zařadily do zlatého fondu českého animovaného filmu. Skřítci Křemílek s Vochomůrkou, psíci Štaflík a Špagetka, nesmělá Malá čarodějnice či neposeda Rákosníček, ti všichni baví, těší a vychovávají už několikátou generaci dětí. Smetana, který 26. července oslaví devadesáté narozeniny, sice zpočátku kreslil i vážnější témata, tou pravou láskou se ale pro něj staly děti. Do studia, založeného Jiřím Trnkou, přišel v roce 1946 - a už zůstal. "Byli jsme tam skutečně jako bratři, vůbec jsme si nekonkurovali, ani si nezáviděli ocenění," poslal Smetana atmosféru v ateliérech, kde se potkával s Jiřím Brdečkou, Zdeňkem Milerem nebo Václavem Bedřichem. Koncem 80. let Smetana své tempo, jež mu vedle nadšených reakcí dětí vyneslo i ocenění na filmových festivalech, výrazně zvolnil. "U každého bílého domku seděl bílý dědek, demižon vína u nohy a koukal. Tehdy jsem si řekl: To je vyvrcholení života! Já blbec se furt honím, ze života nic nemám," popsal okamžik z dovolené na Krétě, po které téměř ze dne na den "vystoupil z pracovního vlaku". Výtvarnému umění sice úplně vale nedal, od té doby ale tvoří především volnou grafiku.

V Lenoře bude v sobotu tradiční Slavnost chleba

Pečení chleba, placek, houstiček i svátečního pečiva v obecní peci, tvůrčí dílny pro děti, koncerty, soutěže i trh nabízí lenorská Slavnost chleba. Na devátém ročníku, který začne v sobotu v 09:00, nebude chybět ani přehlídka výrobků nejlepších regionálních pekáren, řekla ČTK starostka Lenory Jaroslava Krnáková. Pečením chleba je Lenora proslavená. "Místní pec pochází z roku 1837. Sloužila nemajetným občanům, kteří neměli dost peněz na to, aby si mohli doma vybudovat pec vlastní. Na pečení se většinou domluvilo více rodin najednou, aby ušetřili na palivu," uvedla starostka. Pecí bylo v obci několik.

V dochované peci se peklo ještě několik let po druhé světové válce. Od roku 1958 je zapsaná jako nemovitá kulturní památka. Tradici pečení v roce 1998 oživil Václav Mráz, teď v ní pokračuje Augustin Sobotovič. I letos mohou jeho výrobky ochutnat místní, chalupáři i turisté každou poslední sobotu v měsíci od dubna do prosince.

Sport

Fotbalisté Plzně se ve 3. předkole Ligy mistrů utkají s Maccabi Tel Aviv. Izraelský šampion sice v úvodním duelu 2. předkola prohrál na Maltě s Hibernians 1:2, v domácí odvetě ale zvítězil 5:1 a postoupil. První zápas mezi Maccabi a Plzní by se měl odehrát v úterý 28. července v Tel Avivu.

Družstva zdravých i handicapovaných cyklistů vyrazí 28. července z Václavského náměstí na třetí ročník nejdelšího cyklomaratonu ve střední Evropě. Na tiskové konferenci to uvedl ředitel závodu Heřman Volf. Mezi cyklisty jsou vozíčkáři, lidé po amputacích, nevidomí i neslyšící. Závodu se zúčastní 232 cyklistů, handicapovaných je zhruba čtvrtina. Trasu dlouhou 2222 kilometrů musí cyklisté zajet do 111 hodin. Závod je postaven jako štafeta osmi, čtyř nebo dvou členných týmů, kdy se jednotlivci na silnici nepřetržitě střídají. V každém družstvu musí být minimálně jeden člověk s handicapem. Každý člen musí během závodu absolvovat minimálně 100 kilometrů na kole.

Počasí

Oblačno až zataženo, na východě zpočátku polojasno. Nejvyšší teploty 25 až 29 °C, na Moravě a ve Slezsku 29 až 33 °C, v 1000 m na horách kolem 18 °C.