Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

ČR na případu zmizení Čechů v Libanonu spolupracuje s partnery

Česká republika spolupracuje s řadou zahraničních tajných služeb ve snaze najít pětici Čechů, kteří nedávno zmizeli v Libanonu. Novinářům to v Bruselu řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Zdůraznil ale, že v této konkrétní situaci zůstává hlavním partnerem na politické i zpravodajské úrovni samotný Libanon.

V sobotu v údolí Bikáa na východě Libanonu zjistila policie zmizení pěti českých občanů i řidiče jejich taxíku. Kauza by mohla podle tamních médií souviset s případem muže zadrženého loni v Praze kvůli údajné spolupráci s teroristy, právě řidič byl prý jeho blízkým příbuzným.

Pátý z pětice Čechů pohřešovaných v Libanonu je podle libanonského listu L´Orient-Le Jour vysoce postavený činitel bezpečnostních složek. Deník se odvolal na dobře informovaný vojenský zdroj, který si přál zůstat v anonymitě. Podle něj jde s největší pravděpodobností o únos. "Já to nemohu potvrdit ani vyvrátit. Rezortu ministerstva vnitra žádný expert nechybí," řekl ministr vnitra Chovanec novinářům v Bruselu, kam přijel na jednání s kolegy z Evropské unie. Téma se ale podle něj může dostat na jednání Bezpečnostní rady státu. České zpravodajské služby informaci odmítly komentovat.

EU chce Tunisku pomoci též ulehčením přístupu na trh unie

Evropská unie plánuje usnadnit přístup na svůj trh pro zemědělské zboží z Tuniska ve snaze pomoci severoafrické zemi, která se snaží vyrovnat s nedávným teroristickým útokem na turistické letovisko s desítkami mrtvých. Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová v Bruselu na společné tiskové konferenci s tuniským premiérem Habíbem Sídem zmínila konkrétní možnost zvýšení dovozních kvót na tuniský olivový olej. V říjnu by podle Mogheriniové měla unie s Tunisem začít jednání o smlouvě o volném obchodu. EU také uvažuje, jak v budoucnu co nejlépe podpořit turistický průmysl v zemi, který tvoří významnou součást tuniské ekonomiky.

Český ministr Lubomír Zaorálek novinářům řekl, že EU může pomoci při ochraně tuniské hranice s Libyí. Země střední Evropy podle něj mají pro potíže tuniské vlády mimořádné pochopení. ČR je podle něj připravena pomoci Tunisku v podpoře demokratického prostředí v zemi. Praha také nabízí odborníky na bezpečnost, konkrétní detaily ale bude ještě třeba dojednat.

Zaorálek: Dohoda s Íránem je příležitost, úspěch ale není jistý

Ministři zahraničí zemí evropské osmadvacítky přivítali dohodu s Teheránem o íránském jaderném programu. Novinářům to v Bruselu řekl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Je to podle něj velká příležitost ke zlepšení vztahů unie s Íránem. Teprve se ale musí ukázat, do jaké míry bude dohoda skutečně dodržována, dodal český ministr. Dohodu světových mocností a Íránu podpořila také Rada bezpečnosti OSN. Její rezoluce obsahuje sérii opatření vedoucích ke zrušení sankcí přijatých vůči Íránu před devíti lety.

Na Island odletěl tým, který připraví zázemí pro české gripeny

Na Island z Čáslavi odlétla první část vojáků, kteří tam do středy připraví zázemí pro pět českých stíhaček JAS-39 Gripen, jež tam budou měsíc chránit vzdušný prostor. Samotné gripeny se na tamní letiště Keflavík přesunou až ve středu. V zemi čeští piloti se svými letadly vystřídají kanadské kolegy. O nasazení stíhaček požádala Česko Severoatlantická aliance. Čeští piloti na Islandu působili již loni na podzim. Piloty bude doprovázet i český pozemní personál. Celkem by mělo být do 20. srpna nasazeno 65 až 70 vojáků. Dříve se česká armáda podílela na zajišťování bezpečnosti vzdušného prostoru Litvy, Lotyšska a Estonska.

Armáda chce pro gripeny techniku umožňující zásah pozemních cílů

Armáda chce rozšířit schopnosti nadzvukových stíhaček gripen. Ministerstvo obrany proto plánuje vypsat zakázku, díky které by letouny mohly zasahovat i pozemní cíle. Tendr bude mít hodnotu podle předpokladů úřadu 427 milionů korun bez DPH. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva Petr Medek. Díky vylepšení se podle něj zvýší možnost nasazení strojů do společných vzdušných operací NATO. Novou technologií by gripeny měly být vybaveny do roku 2018. Česká armáda má ve výzbroji 14 gripenů, které si od výrobce, společnosti Saab, pronajímá.

Ministerstvo obrany počítá se zvýšením rozpočtu na 46 miliard Kč

Ministerstvo obrany počítá na příští rok s mírným zvýšením rozpočtu na zhruba 46 miliard korun z letošních 43,8 miliardy. Armádě ale chybí dlouhodobý rozpočtový plán, aby bylo jasné, za jaké peníze může nakupovat armádní techniku. ČTK to v Brně řekl ministr Martin Stropnický (ANO). Resort plánuje například nákupy vrtulníků, radarů nebo spojovací techniky, což trvá často i více než dva roky. Ministerstvo už má za sebou první jednání s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Ten podle Stropnického počítá s tím, že 800 až 900 milionů navíc půjde na nové rekruty. Česká armáda chce přibrat v příštím roce asi 1800 vojáků. Nyní je její stav zhruba 21.000 mužů. Měla by jich ale mít asi o 6000 více.

Chovanec: Dohoda o azylantech bude jen začátkem řešení problému

Na postoji zástupců Španělska a několika dalších zemí bude podle českého ministra vnitra Milana Chovance záviset, zda se v Bruselu podaří najít řešení způsobu rozdělení 40.000 žadatelů o azyl, kteří se zdržují v Itálii a Řecku. Český ministr při příchodu na jednání se svými kolegy z dalších zemí EU ale zároveň zdůraznil, že i případná dohoda o této pomoci dvěma zemím zasaženým nynější migrační vlnou, je jen začátkem dlouhé cesty ke skutečnému vyřešení migrační krize.

Unijní země se dohodly, že odpovídající počet si v příštích dvou letech rozdělí na dobrovolném základě. Česko následně na neformálním ministerském jednání počátkem měsíce nabídlo 1100 míst, například Německo až 9000, Francie přes 6700. Několik dalších zemí ale s žádným příslibem nepřišlo a lucemburské předsednictví EU od té doby o věci intenzivně vyjednává. Česko například, jak opět zopakoval Chovanec, žádá, aby se jeho odborníci mohli přímo v táborech v Itálii a Řecku podílet na výběru těch uchazečů o azyl, které by země následně přijala. Ministr dnes připomněl také další aspekty k debatě - od zamýšlené evropské vojenské operace proti pašeráckým sítím přes opatření, která budou postupně zmírňovat migrační tlak, snahu o lepší řešení návratové politiky, či debatu o možnosti zřízení bezpečných táborů mimo evropské území.

CVVM: Islámský stát mají Češi za větší hrozbu než dění na Ukrajině

Češi mají radikalismus spojený s organizací Islámský stát za větší bezpečností hrozbu pro Českou republiku než dění na geograficky bližší Ukrajině. Vyplývá to červnového průzkumu Centra po výzkum veřejného mínění (CVVM). Islámský stát (IS) cítí jako hrozbu pro Česko 72 procent respondentů, dění na Ukrajině o osm procent méně. O vývoj situace kolem IS se v současnosti zajímá podle vlastního vyjádření 57 procent občanů ČR, ukrajinský konflikt sleduje o pět procent méně dotázaných. Zájem o vývoj situace v souvislosti s aktivitami Islámského státu převyšuje zájem o dění v jiných oblastech, který CVVM zkoumalo v minulosti.

ČNB poprvé od listopadu 2013 v pátek intervenovala

Česká národní banka v pátek poprvé od zahájení intervencí v listopadu 2013 intervenovala. Prodávala korunu a kupovala eura, aby zabránila posilování měny, uvedl server iHNED.cz s odvoláním na mluvčí ČNB. Koruna v pátek posílila na 27,04 Kč/eur.

ČNB zahájila intervence v roce 2013 kvůli obavě z deflace, tedy snížení cenové hladiny, která by oslabila hospodářství. Centrální banka tehdy během několika dní nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun. Koruna kvůli intervencím tehdy mezi 6. a 7. listopadem skokově oslabila ze zhruba 25,79 Kč/EUR na 26,98 Kč/EUR a v dalších dnech nad 27 korun. V následujících měsících kurz nad 27 korunami za euro držel trh. Na začátku letošního roku koruna krátkodobě oslabila nad 28 korun za euro. Od června ale kurz vytrvale klesal. Letos v červnu bankovní rada zopakovala, že bude v intervencích pokračovat a bránit posílení koruny pod 27 korun k euru. Dnes se koruna dotkla hladiny 27 Kč za euro.

Vláda bude v Ostravě řešit nezaměstnanost i ovzduší

Nezaměstnanost, kvalita ovzduší či dopravní infrastruktura budou hlavními tématy středečního výjezdního zasedání vlády v Moravskoslezském kraji. ČTK to řekl hejtman Miroslav Novák (ČSSD). Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) plánuje, že v letošním roce uspořádá tři výjezdní zasedání v krajích, na první míří právě do regionu, který se potýká s mnoha problémy. V Moravskoslezském kraji je po kraji Ústeckém dlouhodobě druhá nejvyšší nezaměstnanost v zemi, v červnu byla 8,6 procenta a bez práce bylo 73.265 lidí. Nezaměstnanost v ČR přitom činila 6,2 procenta. K 30. září zavře svou ocelárnu v Ostravě společnost Vítkovice Steel. Kolik z 300 jejích zaměstnanců skončí na úřadu práce, se zatím neví, podle údajů z krajské tripartity by jich ale mohlo být skoro 200.

Investiční pobídky dosáhly v prvním pololetí dvou miliard korun

V prvním pololetí letošního roku získalo příslib investiční pobídky od státu 25 projektů investorů, celková výše pobídek dosáhla 2,08 miliardy korun. Stát tak podpořil investice v objemu 8,9 miliardy korun. Firmy slíbily vytvořit 1877 nových pracovních míst. Vyplývá to z údajů agentury CzechInvest. Mezi největší podpořené investice letos patří plán na expanzi pardubické společnosti Ronal za 1,7 miliardy korun, počet zaměstnanců se navýší o 110.

CzechInvest zprostředkoval v letošním prvním pololetí v Česku 49 domácích a zahraničních investic v hodnotě 21 miliard korun. Loni od ledna do června objem investic dosáhl 78 miliard. Letošní investice by měly vytvořit 6507 nových pracovních míst. Loni většina investic směřovala do prvního pololetí, protože se v červenci měnil systém investičních pobídek. Od loňského července je podle rozhodnutí Evropské komise maximální míra veřejné podpory v českých regionech snížena ze 40 na 25 procent.

Vláda se bude zabývat možností pomoci obcím s demolicí domů

Ministerstvo pro místní rozvoj připraví program, jak pomoci obcím s bouráním zničených domů. "Právě demolice těchto objektů jsou dílčím příspěvkem k řešení situace v sociálně vyloučených lokalitách," řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) při své návštěvě v Ústí nad Labem. Ústecký kraj vyčíslil částku, která by byla potřeba na bourání, zhruba na 250 milionů korun. Podle Sobotky jsou dvě varianty pomoci, a to buď možnost využití evropských peněz, nebo pouze státních. "Jak se zdá, evropské peníze by mohly být použity pouze tehdy, pokud by se na daném místě znovu vybudovala nějaká forma sociálního bydlení," uvedl premiér. "Pokud budeme chtít udělat program čistě pro demolici, což bych osobně pokládal za velmi užitečné, tak budeme muset využít národní peníze," doplnil.

Program pomoci by se podle hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka (KSČM) týkal zřejmě domů, v jejichž případě vyjde zbourání podstatně levněji než rekonstrukce. Za ještě důležitější, než je demolice domů, pokládá Sobotka sociální práci v terénu. "Mluvili jsme také o potřebě posílit kontrolu vyplácení sociálních dávek, aby nebyly v těchto lokalitách zneužívány," uvedl premiér. Podle něj je potřeba pracovat na vytváření pracovních míst. V Ústeckém kraji je dlouhodobě nejvyšší nezaměstnanost v zemi. Sobotka si po setkání na krajském úřadě prohlédl vznikající technologický park u dálnice D8.

Vláda by se měla zabývat obnovou lesů v Krušných horách

Vláda se bude zabývat obnovou lesů v Krušných horách. Soukromí vlastníci by mohli získat dotace na obnovu porostů, řekl při návštěvě Krušných hor premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Přibližně polovina zdejších lesů patří státnímu podniku Lesy České republiky, druhou polovinu vlastní soukromníci, obce nebo církve. Zlepšit kvalitu půdy by mělo vápnění, které chystá ministerstvo zemědělství. Kabinet by se krušnohorskými lesy mohl podle premiéra zabývat na podzim při výjezdním zasedání v Ústeckém kraji. Lesy ČR mají v plánu letos obnovit přes 450 hektarů lesních porostů na severozápadě Čech. Loni firmy investovala do prací v Krušných horách zhruba 84 milionů korun, z toho 30 milionů bylo na obnovu lesa. Investice v letošním roce rovněž překročí 80 milionů Kč. Podle premiéra je nutné, aby vedle Lesů ČR do obnovy investovali také vlastníci zbylých ploch.

NKÚ: Národní galerii chybí desítky sbírkových předmětů

Národní galerii (NG) v Praze chybí desítky sbírkových předmětů, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Při inventarizaci sbírky ukončené v roce 2012 galerie nenalezla například 31 kreseb, mezi které patří díla Josefa Lady, Františka Kupky či Jana Zrzavého. Trestní oznámení kvůli ztrátě Zrzavého kresby Zeyerova zahrada podala Národní galerie až během kontroly NKÚ, tedy minimálně 13 let od ztráty díla. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě o kontrole, která se týkala hospodaření Národní galerie, Národní knihovny a Národní technické knihovny v Praze.

Ředitel Národní galerie Jiří Fajt nevyloučil, že kvůli chybějícím dílům, na která upozornila kontrola NKÚ, padnou další trestní oznámení. V galerii se podle něj v nejbližších dnech chystá reorganizace, která by měla podobným problémům zabránit. "K nejzávažnějším bezpochyby patří zjištění týkající se nedohledaných uměleckých děl a jejich zákonného vypořádání, zvláště z doby po povodni v roce 2002," uvedla Národní galerie v tiskovém prohlášení. Fajt zdůraznil, že všechna zjištění NKÚ se vztahují na dobu předchozích vedení galerie

Ve Vodňanech otevřeli halu pro intenzivní chov dravých ryb

Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích otevřela ve Vodňanech experimentální halu, ve které testuje intenzivní chov ryb v recirkulačním akvakulturním systému. Ryby jsou v hale umístěny ve speciálních nádržích, kterými protéká 65.000 litrů recyklované vody s řízenými parametry kvality. V České republice, zaměřené především na tradiční rybníkářství, jde o prototypové zařízení, řekl ČTK vedoucí laboratoře intenzivní akvakultury Tomáš Policar.

Recirkulační akvakulturní systémy recyklují používanou vodu, nejsou tedy náročné na zdroj vody a ani nevypouštějí znečištěnou vodu do vodních toků a nádrží. Ve světě se využívají už několik desítek let. Jejich výhodou je kontinuální, kvalitní a vyrovnaná produkce ryb po celý rok, šetrnost k životnímu prostředí a ochrana chovaných ryb před predátory.

Dalajlama přijme v srpnu zástupce iniciativy Češi Tibet podporují

Tibetský duchovní vůdce dalajlama přijme počátkem srpna zástupce iniciativy Češi Tibet podporují a dalších českých neziskových organizací. Předají mu blahopřání k 80. narozeninám. Setkání se uskuteční v sídle tibetské exilové vlády v indické Dharamsale. ČTK o tom za organizátory cesty informovali ředitelka knihovny Václava Havla Marta Smolíková a bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík. Součástí gratulace bude i dárek - čajový hrneček od návrháře Bořka Šípka, který připomene "pevné pouto mezi Českou republikou a Tibetem, Václavem Havlem a Jeho Svatostí dalajlámou." Z podšálku se v hrnečku zrcadlí Václav Havel s dalajlámou.

Nemocnice se nedohodly na úhradách, chtějí jednat s ministrem

Nemocnice se nedohodly se zdravotními pojišťovnami na úhradách péče pro příští rok, dohodovací řízení skončilo bez výsledku. ČTK to zjistila na webu Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN). Návrhy nemocnic i zdravotních pojišťoven dostane ministerstvo zdravotnictví, které má do konce roku vydat úhradovou vyhlášku. Podle nemocnic hrozí, že když úhrady nestoupnou, nebude příští rok na navýšení platů a mezd, jež ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) slíbil. "Zástupci poskytovatelů odmítli návrhy zdravotních pojišťoven, protože obsahovaly návrh na zachování úhrad z roku 2015, u následné a dlouhodobé péče dokonce na jejich snížení, a to poklesem úhrady při překročení časového limitu," uvádí se na webu.

Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý ČTK řekl, že slibovat cokoliv pro příští rok je ošemetné vzhledem k tomu, že nelze s jistotou přesně říci, jak se bude vyvíjet ekonomika, jak bude vypadat úhradová vyhláška a další klíčové faktory.

VZP plánuje zvýšit dostupnost praktiků v příhraničí

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) bude finančně motivovat praktické lékaře, aby si otevírali praxi v příhraničních okresech, kde mohou být problémy s dostupností péče. Od příštího roku začne víc platit těm praktikům pro dospělé, děti a dorost, kteří budou mít ordinaci v méně atraktivních lokalitách. ČTK to řekl mluvčí VZP Oldřich Tichý. Ke konci loňska měla VZP smlouvy s 5394 praktickými lékaři pro dospělé a s 2191 praktickými lékaři pro děti a dorost. U VZP je pojištěno téměř 60 procent obyvatel. Dojezdová vzdálenost, která podle nařízení vlády má být 35 minut, byla pro klienty VZP podle Tichého vesměs do 20 minut. Chystaný motivační systém podle něj tedy nemá řešit nedostatek lékařů, ale pomoci předejít problémům v budoucnosti. Ty by teoreticky mohly nastat i v souvislosti s relativně vysokým průměrným věkem praktických lékařů.

Ve věku 87 let zemřel uznávaný houslista Václav Snítil

Ve věku 87 let zemřel po krátké nemoci v neděli 19. července v Praze přední český houslista a vysokoškolský pedagog Václav Snítil. ČTK to řekl jeho syn, dirigent Jan. Václav Snítil patřil k nejužší špičce českých houslistů 20. století a byl přímým pokračovatelem proslulých učitelů houslové hry - Otakara Ševčíka a Jaroslava Kociana.

Jako uznávaný vysokoškolský pedagog vychoval profesor Snítil řadu uznávaných virtuosů - mezi nimi i Václava Hudečka, Bohuslava Matouška, Jaroslava Svěceného a Pavla Šporcla. Mnoho let byl předsedou poroty Kocianovy houslové soutěže v Ústí nad Orlicí. Na klasické hudební scéně působil více než 55 let. Byl členem světoznámých komorních souborů - Vlachova kvarteta, Smetanova tria či Českého noneta a také jako sólista hrál s předními českými a zahraničními orchestry. Se jménem Václava Snítila byla spjata vynikající interpretace houslových koncertů soudobých autorů a některá díla byla napsána přímo pro něj a byla mu i věnována.

Hudečkův festival v M. Budějovicích představil letošní program

Hlavní koncert srpnového mezinárodního hudebního festivalu Václav Hudeček a jeho hosté v Moravských Budějovicích nabídne posluchačům Malou noční hudbu Wolfganga Amadea Mozarta a Čtvero ročních období Antonia Vivaldiho. Houslového virtuosa doprovodí komorní soubor Barocco sempre giovane. O kompletním programu informují webové stránky festivalu, který se koná 21. až 23. srpna. Letos stejně jako loni, kdy přehlídka poprvé získala mezinárodní rozměr, uslyší zahajovací koncert s názvem Mozart v objetí italského baroka návštěvníci zámku Riegersburg v Dolních Rakousích. Hudební program doplní přednáška Umění, krása a lidský mozek psychiatra Cyrila Höschla. Festival zakončí nedělní večerní koncert skupiny Spirituál kvintet na zámeckém nádvoří.

Shakespearovské slavnosti v Brně zahájí příběh Romea a Julie

Inscenace Romeo a Julie otevře brněnskou část Letních shakespearovských slavností. Režijní tandem Skutr, tedy Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, pojal příběh slavného mileneckého páru jako erotický sen, jež se postupně mění v noční můru. Na velkém nádvoří brněnského hradu Špilberk se lidé mohou těšit celkem na 17 představení šesti her. Po Romeovi a Julii se do Brna vrátí loňská úspěšná inscenace Mnoho povyku pro nic s Petrem Čtvrtníčkem a Leošem Nohou v rolích Puškvorce a Šťovíčka.

Holešovský Festival židovské kultury bude věnován výročí války

Holešovský Festival židovské kultury bude letos věnován 70. výročí konce druhé světové války. Téma se promítne v přednáškách, komentovaných prohlídkách i kulturních vystoupeních, řekla novinářům dramaturgyně festivalu Jana Slovenčíková. Patnáctý ročník festivalu začne 28. července a potrvá do 2. srpna. Pořadatelé připravili také výstavy, koncerty, taneční vystoupení, projekce filmů i ochutnávku tradičních židovských pokrmů. Holešov patřil v minulosti k jedné z největších židovských obcí na Moravě. Tamní Šachova synagoga pocházející z 16. století je druhá nejstarší na Moravě a čtvrtá nejstarší v Česku. "Ve městě byla před válkou početná židovská komunita, po válce se jich vrátilo asi 15, prakticky byla vyvražděna. Oficiálně zemřelo ve vyhlazovacích táborech 253 Židů z Holešova, ale bylo jich asi více," uvedl starosta města Rudolf Seifert.

Koncertem zpěváka Mika vyvrcholil čtvrtý den rekordních Colours

Koncertem britského zpěváka libanonsko-amerického původu, který vystupuje pod pseudonymem Mika, vyvrcholil čtvrtý den festivalu Colours of Ostrava. Pořadatelé po roce opět hlásí rekordní návštěvnost. Do areálu přišlo celkem 43.700 lidí. Proti loňskému roku to je o téměř tři tisíce více. ČTK to řekl mluvčí festivalu Jiří Sedlák. Mika, který se do povědomí veřejnosti se dostal díky svým písním Relax, Take It Easy a hlavně Grace Kelly z alba Life in Cartoon Motio, patřil mezi hlavní hvězdy programu 14. ročníku festivalu. Ten se v posledních několika letech koná v industriálním prostředí ostravských Dolních Vítkovic. Kromě britského zpěváka do moravskoslezské metropole letos zavítala i Björk či kapely Kasabian a Rudimental. Celkem bylo letos v programu 300 různých bodů. Nešlo jen o koncerty, ale i divadla, diskuse či recitace básní.

Lákadlem pro návštěvníky byla nástavba na vysoké peci, která nabízí ve čtyřech patrech ve výšce od 60 do 70 metrů nad areálem vyhlídku, kavárnu a terasu. Celkem od čtvrtka do soboty věž navštívilo 2300 lidí. Pořadatelé rovněž uvedli, že se během tří festivalových dnů vypilo víc jak 400.000 piv, spotřebovalo 20 tun ledu a například 600 kilogramů limetek.

Pochod hrdosti Prague Pride projde centrem Prahy 15. srpna

Centrem Prahy i letos projde průvod hrdosti leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride, a to v sobotu 15. srpna. Trasa povede stejně jako loni z Václavského náměstí na Letnou. Karnevalovým pochodem vyvrcholí pátý ročník týdenního festivalu, který 10. srpna na koncertu zahájí spolu s dalšími hudebníky vousatá rakouská zpěvačka Conchita Wurst. ČTK to sdělila mluvčí festivalu Bohdana Rambousková. Festival s průvodem se konal poprvé v srpnu 2011. Tehdy vyvolal bouřlivé protesty konzervativců. V dalších letech protestní akce postupně slábly.

Ve sporu Knížáka s Černým musí znovu rozhodnout vrchní soud

Nejvyšší soud (NS) podruhé zrušil verdikt, podle kterého měl výtvarník David Černý zaplatit bývalému řediteli Národní galerie Milanu Knížákovi 100.000 korun za urážku v dokumentu České televize. Spor se vrátil k Vrchnímu soudu v Praze, který musí lépe zdůvodnit výši odškodnění, zjistila ČTK z rozsudku. Vrchní soud opakovaně dospěl k závěru, že použité hrubé výrazy zasahují do osobnostních práv natolik, že pouhá omluva není dostačující satisfakcí. Na druhou stranu - i Knížák se v minulosti o Černém vyjadřoval neuctivě či hrubě, proto vrchní soud nevyhověl žalobě v plné výši.

Spory mezi Černým a Knížákem jsou letité. V roce 2000 odmítl Černý převzít cenu Jindřicha Chalupeckého v Národní galerii do doby, dokud Knížák neodejde z jejího vedení. Knížák ho nechal po sporu o instalaci jeho díla vyvést a ocenění Černému následně předal prezident Václav Havel na chodníku před Veletržním palácem. Právě při vysvětlování této situace použil Černý v televizním dokumentu vulgární výraz.

V Opavě na ploše 4000 metrů čtverečních vznikne japonská zahrada

V Opavě na ploše 4000 metrů čtverečních vznikne japonská zahrada, největší na Moravě a ve Slezsku. První až 100 let staré bonsaje určené právě pro ni, dorazily to Česka přímo z Japonska. Za sebou už sice mají tříměsíční karanténu, na vysazení ale ještě čekají. Japonskou oázu klidu začne pro opavskou tradiční školu bojových umění Sakura dojo budovat pěstitel bonsajů Lukáš Sirotný na podzim. Zahrada podle něj bude určena k výcviku, tréninku, cvičení jógy či jen k meditaci a odpočinku. Její součástí bude japonské jezírko a malá čajovna. Vše by mělo vzniknout příští rok.

Velkou cenu v Brně má od roku 2016 pořádat spolek města a kraje

Velkou cenu silničních motocyklů v Brně má od příštího roku pořádat nově vytvořený spolek, jehož členy budou město a Jihomoravský kraj, případně ještě někdo další. Řekla to ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) na brífinku po jednání s primátorem Petrem Vokřálem (ANO) a hejtmanem Michalem Haškem (ČSSD). Spolek jako držitel licence chce jednat s vlastníkem okruhu Automotodromem Brno, který má jako dosavadní pořadatel závod mistrovství světa organizačně zajistit. Jednání Valachová iniciovala po předchozím setkání s ředitelem promotérské společnosti Dorna Carmelem Ezpeletou. Automotodrom záměr vytvoření spolku vítá. Jak uvedl jeho mluvčí Jiří Smetana, je také třeba mít na paměti, že Dorna stále čeká na zaplacení zalistovacího poplatku za loňský a letošní rok; za každý rok činí jeho hodnota přes 70 milionů korun.

Sport

Jan Doležal se stal juniorským mistrem Evropy v desetiboji. Devatenáctiletý český atlet zvítězil na šampionátu ve Švédsku výkonem 7929 bodů, druhý Karsten Warholm z Norska za ním zaostal o 165 bodů. Doležal, bronzový vícebojař z předloňského MS do 17 let, si v pěti sobotních disciplínách vylepšil dva osobní rekordy a v polovině soutěže mu patřilo třetí místo. V neděli dopoledne svěřenec trenéra Vítězslava Peruna šokoval soupeře v disku, kterým hodil 54,75 a zvítězil téměř o sedm a půl metru. Rázem měl český atlet v čele průběžného pořadí dvousetbodový náskok.

Olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý český titul v cross country na horských kolech neobhájil, v Kutné Hoře skončil druhý za Ondřejem Cinkem. Závod žen vyhrála Karla Štěpánová. Čtyřiadvacetiletý Cink se vrátil na mistrovský trůn po roční pauze. Čtyřnásobného českého šampiona Kulhavého porazil o 46 sekund, třetí s odstupem 1:11 minuty skončil Jan Škarnitzl.

Ostravská plavkyně Barbora Závadová vyhrála dlouhou polohovku a završila mistrovství republiky v Praze pátým individuálním zlatem. Dvě další přidala ve štafetách, během tří dnů ji dokázala porazit pouze Tereza Grusová na znakařské stovce. Mezi muži kraloval šampionátu s čtyřmi tituly Jan Šefl.

Počasí

Polojasno, během dne přechodně oblačno a ojediněle přeháňky, na horách i bouřky. Nejvyšší teploty 28 až 32 °C.