Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Vláda projedná možné dopady řeckého bankrotu na českou ekonomiku

Materiál o možném dopadu řeckého bankrotu na českou ekonomiku projedná vláda ve středu. ČTK o tom informovalo ministerstvo financí, které je jeho spolupředkladatelem. Česku nehrozí přímý dopad řecké finanční krize, uvedl v neděli člen bankovní rady České národní banky Lubomír Lízal. Zátěžové testy podle něj ukázaly, že český finanční sektor je odolný. Nepřímé dopady vývoje v Řecku jsou možné přes eurozónu, její autority ale situaci řeší, dodal.

Mládek navrhuje odložit rozhodnutí o prolomení limitů na dole ČSA

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) navrhne vládě a tripartitě, aby rozhodnutí o prolomení takzvaných těžebních limitů na dole ČSA, kde těží Severní energetická, bylo odloženo na rok 2020. Řekl to na tiskové konferenci. Podle Mládka bude v rozhodnutí o dole hrát roli prodloužení životnosti Jaderné elektrárny Dukovany. Naopak na dole Bílina, který patří Severočeským dolům, by se limity podle Mládka měly prolomit ihned. Podle něj je to nutné kvůli potřebám českého teplárenství.

Vláda v současnosti řeší, k jaké ze čtyř variant ohledně těžby uhlí na severu Čech se přikloní. Vedle zachování limitů a jejich prolomení jen na dole Bílina je ve hře ještě pokračování těžby za limity na lomu ČSA, které by přineslo bourání Horního Jiřetína nebo jeho části. Pomoci mají studie zadané ministerstvem průmyslu.

Sobotka ocenil Pavla Pecháčka a Kevina Klose ze Svobodné Evropy

Premiér Bohuslav Sobotka ocenil novináře Pavla Pecháčka a bývalého prezidenta Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda Kevina Klose za jejich práci pro demokracii a svobodu. Na setkání k výročí 20 let od přestěhování rádia z Mnichova do Prahy oznámil, že jim udělí medaili Karla Kramáře. Stanici označil za pevný bod objektivity ve vesmíru dezinformací.

Babiš je neoprávněně veden coby agent StB,potvrdil slovenský soud

Bratislavský krajský soud potvrdil loňské rozhodnutí soudu první instance, že nynější český ministr financí Andrej Babiš je v archivních svazcích někdejší tajné policie StB evidován coby její agent neoprávněně. Vůči verdiktu krajského soudu, jehož vyhlášení se Babiš nezúčastnil, se již nelze odvolat. Babiš vědomou spolupráci s StB v komunistickém Československu dlouhodobě popírá. Žalobu vůči slovenskému Ústavu paměti národa (ÚPN), který archivní svazky po StB na Slovensku spravuje, podal v roce 2012. U okresního soudu Babiš se žalobou na ochranu osobnosti uspěl, ÚPN se ale odvolal ke krajskému soudu.

ČSÚ zhoršil údaje o HDP, v 1. čtvrtletí rostl o 4,0 pct.

Česká ekonomika v letošním 1. čtvrtletí vzrostla podle zpřesněného odhadu meziročně o 4,0 procenta. Uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ). Předchozí odhad z konce května uváděl vyšší růst hrubého domácího produktu, a to o 4,2 procenta. ČSÚ snížil i odhad mezičtvrtletního růstu z původních 3,1 procenta na 2,5 procenta. Na změnu odhadu tempa růstu hospodářství měly podle statistiků zásadní vliv zpřesněné údaje o dani z přidané hodnoty.

Dluhy domácností vzrostly o sedm miliard na 1,258 bilionu Kč

České domácnosti dlužily bankám ke konci května celkem 1,258 bilionu korun, což je o sedm miliard víc než předchozí měsíc. Za rok se zadlužení zvýšilo o 40 miliard korun. Více zadlužené jsou i podniky. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Firmy na konci května dlužily bankám 1,062 bilionu korun, což je o deset miliard více než v dubnu a o zhruba 65 miliard korun více než loni v květnu.

Od 1. července přecházejí tisíce úředníků pod státní službu

Přes 68.000 státních zaměstnanců přejde od středy do služebního poměru, který jim přinese některé nové povinnosti, ale také pracovní jistoty. Na ministerstvech rovněž začne oficiálně fungovat rozdělení náměstků na politické a odborné. Zatímco dříve hojně diskutovaná pozice politického náměstka se na některých resortech ani neobsadí, počty odborných náměstků někde značně narostly. Kritiku vyvolalo i houfné přijímání nových lidí bez výběrového řízení ještě před 1. červencem, proti čemuž se ozvaly třeba odbory ministerstva zahraničí. Cílem služebního zákona, který začal platit od letošního ledna, bylo odpolitizovat státní správu a dát státním úředníkům jistotu, že po každých volbách s nástupem nové vládnoucí garnitury nenastane kompletní obměna vedení úřadů. Kvůli změně fungování státní správy vznikl na jednotlivých ministerstvech a na úřadu vlády post státního tajemníka, pod něhož organizační a personální záležitosti nově spadají.

Zájem opozdilců způsobil na registrech aut fronty

Lidé, kteří nechali dokončení převodu vozidel na poslední den, čekali na úřadech vesměs fronty. Ještě kolem 14:00 čekala na odbavení na pražském Bohdalci fronta čítající 140 lidí. Řada pracovišť kvůli očekávanému náporu prodlužovala otevírací hodiny, v menších obcích, kde úterý není na registru vozidel pracovním dnem, měli mimořádně otevřeno. Možnost podat žádost o registraci vozidla 30. června skončila, od července už vozidla v takzvaném polopřevodu přihlásit nepůjde, uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo dopravy.

Ministr Ťok navrhne vznik výboru pro přestavbu nádraží v Brně

Ministerstvo dopravy opětovně předloží vládě návrh na jmenování řídicího výboru pro přípravy přestavby brněnského nádraží. Členy výboru by měli být zástupci ministerstva, Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), města i Jihomoravského kraje. Materiál ministr Dan Ťok (za ANO) k projednání kabinetu přinesl už dvakrát, vláda tento bod ale opakovaně odložila. O nové podobě brněnského nádraží se intenzivně diskutuje posledních deset let, kdy město začalo prosazovat odsun nádraží o zhruba 800 metrů jižně do místa nynějšího dolního nákladového nádraží. Tato varianta ale narazila na odpor části veřejnosti a občanských sdružení, kterým vadí odsun nádraží z centra.

Za špatnou vodu v Praze 6 může stáří a špatné vedení potrubí

Za nedávnou kontaminaci vody v Praze 6 může stáří sítě a špatné vedení vodovodu a kanalizace. Dospěla k tomu zvláštní komise sestavená Pražskou vodohospodářskou společností (PVS). Novinářům to řekli radní Jana Plamínková (STAN) a předseda představenstva PVS Petr Žejdlík. Zdravotně závadná voda se z kanalizace do vodovodního řadu dostala na konci května a nakazila přes 4000 lidí. Bez vody bylo asi 32.000 lidí. Vodovodní řad je nyní odstaven a již nebude znovu napojen do sítě. "Nikdo situaci nezanedbal ani nepodcenil, my se nyní musíme postarat, aby k tomu už nikdy nedošlo," řekla Plamínková.

Ministr Brabec potvrdil Hubeného ve funkci ředitele NP Šumava

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) jmenoval ředitelem šumavského národního parku Pavla Hubeného. Ten organizaci vede od loňského května jako pověřený ředitel. Hubený podle Brabce obstál v manažerských i odborných aspektech. Ministr se domnívá, že jeho jmenování povede k další stabilizaci národního parku. Brabec to uvedl na briefingu ve Vimperku na Prachaticku. Jmenování Hubeného kritizují zástupci šumavských obcí, ekologové ho naopak vítají.

Starostové pod kaskádou podporují snížení hladiny Orlíku o 4,5 m

Starostové obcí pod Vltavskou kaskádou budou pravděpodobně požadovat, aby se zvýšila ochrana před povodněmi zvýšením retenčního prostoru v Orlické přehradě. V tiskové zprávě, zaslané ČTK, to tvrdí společnost Povodí Vltavy. Ta začala různé varianty zvýšení povodňové ochrany představovat dotčeným obcím na základě studie Českého vysokého učení technického (ČVUT), která se těmito možnostmi zabývala. Naopak starostové z oblasti nad kaskádou jsou podle zjištění ČTK proti. Navrhované zvýšení retenčního prostoru v Orlické přehradě, tedy pokles její hladiny o 4,5 metru, by podle nich znamenal zásah do rekreační funkce přehrady. Zejména se jim nelíbí varianta, podle které by se snížila zásoba vody ve Slapech o 30 milionů kubíků, neboť by se tak přerušila vodní doprava mezi přehradami.

Bývalý hygienik Vít má za uzavření podivných smluv podmínku

Za uzavření nadbytečných smluv pro ministerstvo zdravotnictví zůstala bývalému hlavnímu hygienikovi Michaelu Vítovi tříletá podmínka. Ministerstvu má zaplatit 1,7 milionu korun. V odvolacím řízení o tom pravomocně rozhodl pražský městský soud. Zkušební dobu soud Vítovi zkrátil z pěti na čtyři roky. Vít se dopustil porušení pravomoci úřední osoby a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Vít se necítí vinen. V odvolacím řízení chtěl, aby soud zrušil původní podmínku a kauzu vrátil k novému projednání. Žalobci naopak chtěli, aby soud původní trest zpřísnil, a to na trest vězení.

Armáda si připomněla Den ozbrojených sil

Čeští vojáci si na pražském Vítkově připomněli Den ozbrojených sil. Slaví se jako připomenutí slavnostní přísahy československých legionářů na konci června 1918 ve francouzském Darney. Několik z českých vojáků při této příležitosti dostalo vyznamenání. Záslužným křížem nebo čestnými odznaky bylo oceněno přes deset vojáků, včetně hlavního vojenského kaplana Jana Kozlera nebo primáře Ústřední vojenské nemocnice Miloše Sokola.

Festival Za dveřmi oživí Prahu pouličním divadlem už posedmé

Pražský festival pouličního divadla Za dveřmi oživí už tradičně centrum hlavního města. Jeho sedmý ročník se koná od 13. do 18. července a přinese několik novinek. "Akrobati, herci, performeři, hudebníci i velké loutky zaplaví nejen centrum metropole, ale oživí i holešovické Výstaviště. V programu se objeví hvězdy pouličního divadla včetně zahraničních a zástupci nejlepší domácí tvorby. Na představení je vstup zdarma," sdělila ČTK mluvčí přehlídky Dominika Antonie Skalová. Festival Za dveřmi se letos navíc rozroste o nové prostory. Mimo tradiční Václavské a Jungmannovo náměstí bude probíhat i v okolí Můstku, v ulici Na Příkopě, kolem náměstí Republiky, u Florence, Anděla a také na Výstavišti v Holešovicích.

Sport

V pondělí zesnulý legendární český fotbalista Josef Masopust získal Cenu prezidenta UEFA za rok 2014. Každoroční ocenění si od šéfa UEFA Michela Platiniho vysloužil za výjimečný přínos fotbalu, vynikající úspěchy i mimořádné osobní kvality. Platini Masopustovi cenu udělil v neděli, kdy ho přišel osobně navštívit těsně před jeho smrtí během nynějšího pobytu v Praze. "Před rokem jsem se rozhodl, že dám Cenu prezidenta UEFA české legendě, skvělému Josefu Masopustovi. Chtěl jsem Josefovi cenu dát v jeho rodné zemi a viděl jsem ho v neděli u něj doma předtím, než zemřel. Byl to dojemný zážitek, na který nikdy nezapomenu," uvedl Platini.

Tenistka Petra Kvitová vykročila rázně za obhajobu triumfu na trávě ve Wimbledonu. Světová dvojka v 1. kole na centrkurtu v All England Clubu deklasovala Nizozemku Kiki Bertensovou 6:1 a 6:0. V dalším kole se svěřenkyně trenéra Davida Kotyzy střetne s Japonkou Kurumi Naraovou.

Tři míče dělily letošní finalistku antukového Roland Garros Lucii Šafářovou od vyřazení už v 1. kole Wimbledonu. Loňská semifinalistka prohrávala s Alison Riskeovou z USA 3:6 a 4:5, ale zápas otočila a zvítězila 3:6, 7:5 a 6:3.

Kristýna Plíšková postoupila stejně jako její dvojče Karolína do 2. kola Wimbledonu. V českém duelu porazila Terezu Smitkovou 3:6, 7:5, 7:5. Jedenáctá nasazená Karolína Plíšková porazila Irinu Falconiovou 6:4, 4:6, 6:1.

Počasí ve středu

Polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky. Teploty 24 až 28 stupňů Celsia.