Denní souhrn zpráv

Sobotka před summitem zopakoval odpor ČR vůči kvótám na uprchlíky

Česká republika odmítá návrhy na povinné přerozdělování uprchlíků, uvedl premiér Bohuslav Sobotka při příchodu na summit Evropské unie v Bruselu. Povinné kvóty, které v květnu navrhla Evropská komise, nejsou podle názoru Prahy řešením nynější migrační krize. "Je chyba, pokud by se summit soustředil na přerozdělování uprchlíků. To není řešení té současné krize," prohlásil český premiér. Mezi způsoby řešení podle něj naopak patří zajištění skutečného fungování vnější hranice schengenského prostoru. Dalším bodem, který premiér zmínil, je nutnost zajistit návrat těch migrantů, kteří do Evropy přijeli z ekonomických důvodů a nemají právo na azyl.

Obnovení plošných odvodů se do branného zákona nedostane

Obnovení povinných plošných odvodů se do branného zákona nedostane. Návrh ministerstva obrany, jak jej v dubnu v novele schválila vláda, narazil u poslanců sněmovního výboru pro obranu. Ministerstvo přišlo s náhradním řešením dobrovolných záloh. Šlo by o dobrovolné odvody s následným povinným cvičením. Ani na této variantě ale mezi poslanci nepanuje shoda. Bude se o ní podle informací ČTK od členů výboru dál debatovat. Proti plošným odvodům se postavili koaliční i opoziční poslanci. "Určitě vypadnou věci, které se týkají povinných odvodů," řekl Antonín Seďa (ČSSD). Podle Ivana Gabala (za KDU-ČSL) by měly být priority jinde. "To znamená v budování a doplňování profesionální armády a doplňování aktivních záloh," uvedl. Povinné plošné odvody by byly čistě jen evidencí, upozornil. Novela branného zákona i s obnovením těchto odvodů, které ovšem neznamenají obnovu základní vojenské služby ani stále platnou všeobecnou brannou povinnost pro lidi od 18 do 60 let věku, je ve Sněmovně před úvodním kolem projednávání. Mělo by se uskutečnit v červenci.

ČNB bude nadále korunu udržovat poblíž 27 korun za euro

Bankovní rada České národní banky oznámila, že bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz poblíž 27 Kč/EUR. Zároveň rada nechala úrokové sazby na historických minimech. Informoval o tom mluvčí centrální banky Tomáš Zimmermann. Základní úroková sazba činí 0,05 procenta. Devizové intervence spustila ČNB v listopadu 2013.

Zeman: V ČR se daří zajišťovat více výnosů z trestné činnosti

Policii a státním zástupcům v ČR se v posledních letech daří zajišťovat podstatně více výnosů z trestné činnosti. Zatímco v roce 2009 se pohybovaly kolem 1,3 miliardy korun, loni dosáhly již bezmála 7,8 miliardy. Jde zhruba o jednu třetinu ze škody, kterou ročně pachatelé v zemi způsobí. ČTK to řekl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Podle něj se zlepšení podařilo dosáhnout větší specializací žalobců na tuto oblast. Zajištěné výnosy tvoří nejen hotovost, ale i peníze uložené na bankovních účtech, cenné papíry nebo majetek všeho druhu. Z nich pak mohou být uspokojeni, v mnoha případech jen částečně, poškození. V některých kauzách propadají výnosy státu.

Brabec jako krajní variantu připouští prolomení limitů v Bílině

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) připouští jako krajní variantu prolomení limitů těžby uhlí na lomu Bílina. Řekl to v Mostě po setkání s těžaři. O limitech musí rozhodnout současná vláda. Na výběr má čtyři možnosti, kromě zachování nebo úplného prolomení limitů je ve hře prolomení limitů v dole Bílina, což doporučuje i studie zadaná ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), a prolomení limitů v Bílině a posunutí limitů v dole ČSA. "V případě ČSA si zatím neumím představit, jaké podklady by musely být dány, aby změnily můj názor," řekl novinářům Brabec. Úplné prolomení limitů by přineslo nutnost zbourat celý Horní Jiřetín. Prolomení v Bílině a posunutí limitů v ČSA, což navrhl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), by pak znamenalo zbourání asi 170 domů v Horním Jiřetíně. Proti tomu se bouří místní obyvatelé i ekologové. Prolomení limitů naopak požadují zástupci tepláren, těžební společnosti i její odbory. Brabec řekl, že podle něj je částečná varianta ekonomicky problematická. "Chci počkat na výsledky studií, které má ministerstvo průmyslu předložit," zdůraznil ministr.

Soudce nebude potrestán za to, jak rozhodoval o žďárské útočnici

Opavský soudce Petr Polák nebude kárně potrestán za to, jak postupoval při rozhodování o ambulantní léčbě pozdější žďárské útočnice Barbory Orlové. Podle senátu Nejvyššího správního soudu (NSS) se Polák kárně neprovinil. Senát podle svého předsedy Radovana Havelce v podstatě ani nemohl dospět k jinému závěru za situace, kdy Nejvyšší soud nedávno potvrdil zákonnost Polákova postupu. Polák podle svých slov podobný výsledek předpokládal. Kárnou žalobu podala někdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Ve čtvrtek ji přednesl nástupce Válkové Robert Pelikán (za ANO), podle kterého Polák postupoval mimořádně nedbale a nezvážil všechny okolnosti. Ministr kárnému senátu nejprve řekl, že Polákova nedůslednost zasluhuje potrestání. Později ale změnil stanovisko, dostatečným postihem je podle něj samo projednání žaloby. Pelikána ke změně názoru přiměly například informace z Polákova osobního spisu, podle kterých jde o řádného soudce. "Neměli bychom být krvelační," konstatoval Pelikán. Polák se domnívá, že postupoval podle zákona a nic podstatného nezanedbal. "Kárný návrh vidím jen jako výsledek horečného a překotného hledání viníka, které nastává vždycky, když se stane nějaká tragická událost," řekl senátu Polák. Při rozhodování o psychiatrických pacientech podle něj nelze nikdy zcela vyloučit negativní následek.

Za znečištěním vody v Praze 6 je kanalizace ze Střešovic

Nedávnou kontaminaci vody v Praze 6 nezpůsobily splašky ze slepého kanalizačního ramene, ale průsak z kanalizace, na kterou je mimo jiné napojena Ústřední vojenská nemocnice, na jednání zastupitelstva Prahy 6 to řekl ředitel Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Petr Mrkos. Několik tisíc obyvatel Dejvic a Bubenče bylo bez pitné vody od 24. do 28. května. Onemocnělo 4144 lidí, z toho 33 skončilo na lůžku v nemocnici. Z vody kontaminované bakteriemi a viry měli střevní potíže.

ČŠI: Přírodovědný a společenskovědní test zvládla pětina deváťáků

Jen pětina žáků devátých tříd uspěla v testování přehledu znalostí z chemie, fyziky, přírodopisu, dějepisu či zeměpisu. Základní otázky testů ze společenských a přírodních věd zvládli z požadovaných dvou třetin. Stejné zadání takto udělala jen čtvrtina studentů třetích ročníků středních škol. Ukázaly to výsledky testování ve 2311 základních a středních školách a víceletých gymnáziích, které na tiskové konferenci zveřejnil ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal. Podle něj "fatálně nízkou neúspěšnost" s méně než pětinou zvládnutých úloh mělo méně než procento testovaných. Nízký je ale i podíl žáků a žákyň s vynikajícím výsledkem nad 80 procent. Bylo jich jen kolem pěti procent. Každý desátý deváťák měl podprůměrný výsledek, tedy mezi pětinou a dvěma pětinami splněného zadání.

Rozhlas spustí experimentální digitální vysílání 6. srpna

Český rozhlas spustí plnohodnotné experimentální digitální vysílání pro Prahu a okolí 6. srpna. Generální ředitel Peter Duhan to uvedl na zasedání Valného shromáždění Evropské vysílací unie (EBU) v Praze. Digitalizace má umožnit širší programovou nabídku, kvalitního přenos vysílání a nové multimediální služby. Na valné shromáždění EBU v Praze se sjely téměř dvě stovky představitelů nejvyššího vedení veřejnoprávních vysílatelů z pětašedesáti zemí Evropy. Valné shromáždění je nejvyšším rozhodovacím orgánem EBU. Jeho úkolem je stanovovat celkovou strategii společného rozvoje. Český rozhlas a Česká televize jsou členy EBU od roku 1993.

Kampaň Proti ztrátě paměti připomene sovětskou okupaci

Památku obětí srpnové okupace v roce 1968 a případy, kdy Moskva použila tanky, aby zabránila zemím vystoupit ze sféry svého vlivu, připomíná kampaň nazvaná Proti ztrátě paměti. Pořádá ji organizace Člověk v tísni u příležitosti Dne památky obětí komunistického režimu. Ten připadá na sobotu 27. června. Toto datum spojuje i 24. výročí odchodu posledního sovětského vojáka z Československa. Kampaň se koná pátým rokem a ode dneška nabídne několik akcí.

Toufarovy ostatky budou uloženy v číhošťském kostele

Ostatky kněze Josefa Toufara, umučeného komunistickým režimem, budou v červenci uloženy pod kamennou desku uprostřed kostela v Číhošti na Havlíčkobrodsku. Ostatky spočinou v kovové schráně. Novinářům to řekl autor návrhu hrobu a schránky pro páterovy ostatky Norbert Schmidt. Kosterní ostatky byly loni v listopadu vyzdviženy z hromadného hrobu na pražském hřbitově v Ďáblicích. Forenzní genetici na základě analýzy DNA a genetických profilů považují za prokázané, že patří Toufarovi. Podle antropologických závěrů lze předpokládat, že jde o Toufarovu kostru. S ohledem na stav zachovalosti lebky ale nemohl osteologický výzkum identitu plně potvrdit, uvedl antropolog Petr Velemínský. Slavnostní uložení ostatků se uskuteční 11. a 12. července v kostele Nanebevzetí Panny Marie.

Národní galerie zahajuje letní sezonu, představuje absolventy AVU

Národní galerie v Praze čtveřicí výstav ve Veletržním paláci zahajuje letní výstavní sezonu. Představí mimo jiné práce letošních absolventů pražské Akademie výtvarných umění či málo známého architekta Lubora Marka. Spolu s výstavami bude otevřen také nový pop up obchod galerie Září, který vznikne nad knihkupectvím v prostorách Malé dvorany. V paláci Kinských pak začíná výstava mistrů současné japonské kaligrafie.

Hluboká nad Vltavou ožije v sobotu vábením jelenů

Nejlepší experti na vábení jelenů se v sobotu sejdou v Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Koná se tam mistrovství republiky v této soutěži. Z 15 účastníků si nejlepší tři zajistí postup na evropský šampionát ve vábení jelenů, který se uskuteční v Maďarsku. Mistrovství republiky se koná jako součást národních mysliveckých slavností, řekl ČTK jejich organizátor Jiří Kasina z časopisu Myslivost. Účastníci šampionátu imitují na libovolný nástroj hlas jelena. Celá soutěž se skládá z osmi disciplín. "Jedná se například o hlas mladého jelena, hlas starého jelena, výzva mladšího jelena na staršího, vítězný ryk nebo odpočinkové mrmlání," jmenoval Kasina některé z disciplín.

Noc byla chladná, rekordní minima naměřila téměř třetina stanic

Noc na čtvrtek byla v Česku ještě chladnější než ta předchozí. Rekordní teplotní minima v noci zaznamenalo asi 50 měřicích stanic, tedy téměř třetina míst. Nejchladněji bylo na šumavské Rokytské slati, kde meteorologové naměřili minus 3,9 stupně Celsia. Mráz zaznamenali také v Jizerských a Krušných horách a Adršpachu.

Sport

Útočník Jiří Hudler získal v NHL jako první český hokejista v historii Lady Byng Trophy za gentlemanské chování v kombinaci s hokejovým uměním. Jednatřicetiletý ofenzivní lídr Calgary převzal ocenění na slavnostním vyhlášení v Las Vegas.

Badmintonista Petr Koukal postoupil na Evropských hrách v Baku do čtvrtfinále. V prvním kole vyřazovací části porazil Rakušana Luku Wrabera 2:0.

Počasí v pátek

Skoro jasno až polojasno ojediněle s přeháňkami. Teploty 21 až 25 stupňů Celsia.