Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Zeman vystoupí v OSN, navrhne vznik protiteroristické jednotky

Prezident Miloš Zeman vystoupí letos v září na Valném shromáždění OSN s návrhem na vznik mezinárodní protiteroristické jednotky pod záštitou Rady bezpečnosti OSN. Řekl to na besedě s lidmi v Novém Veselí na Žďársku během prvního dne oficiální návštěvy Kraje Vysočina. Ke sjednocené ozbrojené akci proti teroristům vyzval Miloš Zeman už na konci ledna na pražské konferenci k výročí osvobození nacistického tábora v Osvětimi. Tehdy uvedl, že by tato akce měla být na mezinárodní úrovni pod Radou bezpečnosti OSN a své síly by měli vyslat pokud možno všichni stálí členové rady. Jeho výzvu tehdy odmítl český premiér Bohuslav Sobotka i šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (oba ČSSD), proti islamistům podle nich musí zakročit muslimové.

ČR může dobrovolně přijmout stovky migrantů, řekne Sobotka summitu

Česká republika je schopna dobrovolně přijmout stovky migrantů, konstatuje mandát vlády pro premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), s nímž předseda vlády vystoupí na nadcházejícím summitu EU. Novinářům to po schválení mandátu řekl státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáše Prouza (ČSSD). O konkrétních číslech se ale podle něj v Bruselu jednat nebude a Sobotkův mandát je ani neobsahuje. Do konce léta chce vláda podle Prouzy prověřit, kolik migrantů může Česko skutečně vzít. Českou pozici kritizuje opoziční ODS.

Babiš nepočítá s dalším navýšením deficitu rozpočtu na příští rok

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) nepočítá s dalším navýšením deficitu státního rozpočtu na příští rok nad 70 miliard korun. Naopak chce ještě hledat další zdroje, plánuje například revizi všech státních firem. Babiš to řekl novinářům po jednání vlády, která projednala předběžné parametry rozpočtu. Ministři také schválili střednědobé výdajové rámce na roky 2016 až 2018. V rámci kapitol, u kterých je ochoten navýšit rozpočet, Babiš zmínil investice do výstavby dálnic a železnic, sociální bydlení či rozvoj venkova.

Platby za státní pojištěnce se zvednou o 1,8 miliardy korun

Platby za státní pojištěnce se od ledna příštího roku zvednou o 1,8 miliardy korun. O navýšení plateb za téměř šest milionů státních pojištěnců, mezi nimiž jsou děti, důchodci či nezaměstnaní, napotřetí rozhodla vláda. Předchozí pokusy o navýšení ztroskotaly na neshodách ministra financí Andreje Babiše (ANO) a ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), který požadoval nárůst o 4,3 miliardy korun.

Koalice stáhne ze Sněmovny sporný zákon o pojišťovnictví

Šéfové koaličních stran se dohodli, že z projednávání ve Sněmovně stáhnou sporný návrh zákona o pojišťovnictví. Novinářům to během jednání kabinetu řekl vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO). S návrhem na stažení přišli v úterý lidovci, aby uklidnili spor mezi sociální demokracií a hnutím ANO. Kvůli zákonu se Babiš opakovaně střetl se sociálnědemokratickým poslancem Ladislavem Šinclem.

Velký pátek by se měl stát svátkem, vláda záměr podpořila

Velký pátek se s velkou pravděpodobností stane svátkem a dnem pracovního klidu. Novelu, která vzešla z lidovecké poslanecké frakce, podpořila vláda. Na Twitteru to uvedli lidovečtí členové kabinetu. Návrh nyní půjde do Sněmovny, kde by jej měly podpořit i některé opoziční strany.

E15: Stát dvojnásobně zvýší dotace na dojnice na 2,24 mld. Kč

Stát více než dvojnásobně zvýší dotace na chovy dojnic, a to z loňských 930 milionů na 2,24 miliardy korun. Na základě vyjádření ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) to uvedl deník E15. Zemědělci čelí podle Jurečky nízkým výkupním cenám. Český statistický úřad uvedl, že ceny mléka klesly v 1. čtvrtletí roku oproti loňsku o více než desetinu. Dosavadní podpora pro chovatele dojných krav z evropských fondů vzroste o 430 milionů korun na 1,36 miliardy a kromě toho ministerstvo spustí dva nové dotační programy, píše deník. První program určený na vylepšování životních podmínek dojnic rozdělí 420 milionů korun a druhý pro podporu produkce krmiv 456 milionů. Ministr zemědělství řekl E15, že tak chce stát posílit oblasti, které v poslední době čelí nízkým výkupním cenám. Nákup mléka podle statistiků sice v 1. čtvrtletí roku vzrostl o 3,6 procenta, ale ceny se meziročně propadly o 10,5 procenta. Pokles cen mléka pokračoval i v dubnu a květnu. Chov dojného skotu patří podle Jurečky k prioritám, takže by ministerstvo chtělo chovatelům zajistit stejně vysoké dotace i v příštích letech.

Úřady práce budou i přes nesouhlas obcí vyplácet doplatek na byt

Úřady práce budou i přes případný nesouhlas obcí s vyplacením doplatku na bydlení lidem tuto dávku poskytovat. Na jednání sněmovního sociálního výboru to řekla šéfka odboru sociálních věcí generálního ředitelství úřadu práce Zdeňka Cibulková. Podle ní úředníci dostali od radnic zatím 952 nesouhlasných stanovisek. "Úřad práce případy i přes nesouhlas obcí bude považovat za případy hodné zvláštního zřetele, doplatek bude poskytovat," uvedla Cibulková. Ustanovení o souhlasu obcí s dávkou se dostalo do zákona o pomoci v hmotné nouzi loni jako pozměňovací návrh, platí od letoška. Ministerstvo práce požádalo ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) na začátku roku o jeho posouzení. Své původní stanovisko o závaznosti souhlasu obcí Chovanec nyní změnil. Vychází z názoru svého poradního sboru. Ten navíc stejně jako legislativní rada vlády upozornil na pochybnosti o ústavnosti. Vládní agentura pro sociální začleňování spočítala, že by kvůli nesouhlasu radnic s doplatkem mohla až 17.000 lidí z ubytoven hrozit ztráta střechy nad hlavou.

Veřejné instituce snížily investice, objem tendrů klesl o třetinu

Veřejné instituce zpomalily tempo investic, od začátku roku vypsaly o šest procent méně tendrů než loni. Jejich objem klesl o 30,1 procenta na 96 miliard korun. Během prvních pěti měsíců letošního roku do Věstníku veřejných zakázek zapsaly 3346 soutěží. Vyplývá to z analýzy společnosti CEEC Research, kterou má ČTK k dispozici.

Novou primátorkou Ústí nad Labem je Věra Nechybová (ANO)

Novou primátorkou Ústí nad Labem zvolili zastupitelé Věru Nechybovou (ANO). Jejími náměstky budou Jiří Madar z Ústeckého fóra občanů (UFO) a Pavel Dufek (ANO). Volbu nového vedení města podpořily opoziční ODS, ČSSD a KSČM. Zastupitelé těsně před tím odvolali celé vedení složené z hnutí ANO a PRO!Ústí, které město vedlo od loňských komunálních voleb. Primátorem byl Josef Zikmund (ANO). Podle zastupitelů, kteří odvolání iniciovali, vedení města v podstatě nefungovalo. Nechybová po zvolení řekla, že byla velice zneklidněná situaci ve městě, bývalé koalici vytkla i špatnou komunikaci. Zaměřit se chce na finance a dotace.

Podnikatelům v kauze Promopro uložil soud až devítileté vězení, úředníky osvobodil

V kauze státní zakázky na zajištění audiovizuální techniky při českém předsednictví EU uznal soud vinnými někdejšího jednatele firmy Promopro Jaroslava Veselého i šest zástupců subdodavatelských společností. Nejpřísnější trest - devět let odnětí svobody - uložil Veselému a jednateli hlavní subdodavatelské firmy Vlastimilu Maxovi, kteří podle obžaloby spáchali vedle praní špinavých peněz i podvod. Ostatní podnikatelé dostali tresty od tříleté podmínky do šesti let vězení. Obviněnou trojici úředníků ze sekce pro předsednictví naopak soud osvobodil. Verdikt není pravomocný.

Soud podmínečně propustil Berdycha z vězení

Soud propustil podmínečně z vězení Davida Berdycha odsouzeného na 15 let za loupeže a únosy. Odpykal si přes 11 let. Soud dále stanovil sedmiletý dohled probačního úřadu. Rozhodnutí bude zřejmě pravomocné, protože podobný návrh měl i státní zástupce. Berdych si odpykal více než dvě třetiny trestu. Zůstal ze skupiny odsouzených za mřížemi jako poslední a tvrdí, že se z trestu poučil, a proto chce na svobodu dříve. Kauza takzvaného Berdychova gangu byla největším případem organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky.

Česká pobočka Lékařů bez hranic pomáhala loni ve 13 zemích

Česká pobočka Lékařů bez hranic financovala loni pomoc ve 13 zemích částkou 55,4 milionu korun z darů občanů a institucí v Česku. Na zahraničních misích bylo 37 Čechů a Slováků, hlavním úkolem byl boj s ebolou v Africe. Novinářům to při představování výroční zprávy řekl ředitel pobočky mezinárodní zdravotnické organizace Pavel Gruber. V současnosti narůstá význam zdravotnické pomoci uprchlíkům, kteří míří na evropský kontinent, dodal Gruber.

Děti z dětských domovů nemají plán na dobu po odchodu do života

Děti, které opouštějí dětské domovy, nejsou na odchod do běžného života většinou připraveny. Chybí jim plán postupu, pokud jejich představy nevyjdou. Nemají informace o životě mimo zařízení. Navíc jsou příliš fixované na vychovatele a vychovatelky. Ukázal to výzkum agentury Ipsos pro organizaci Mimo domov. Autoři vedli hloubkové rozhovory s 27 mladými, kteří dětský domov v posledních pár letech opustili. Zaměřili se také na stovku dětí, které mají ze zařízení nejpozději do roka odejít. Sledovali situaci ve 13 domovech.

Do roku 2060 stoupne podle vědců v Česku teplota o 2,5 °C

Do roku 2040 má podle vědců průměrná teplota v České republice stoupnout minimálně o 1 °C a do roku 2060 až o 2,5 °C. Přibude tropických dnů, kdy teplota překročí 30 °C a ubude naopak mrazových dnů. Vzrůst má také počet letních dnů, tedy dnů, kdy je teplota nad 25 stupňů. V letech 2040 až 2060 jich přibude až 35. Vyplývá to ze závěrů studie, které zveřejnili experti z Katedry fyziky atmosféry Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Výzkum ostatků prokázal, že patří umučenému knězi Toufarovi

Výzkum tělesných ostatků vyzdvižených loni z hromadného hrobu na pražském hřbitově v Ďáblicích prokázal, že patří umučenému knězi Josefu Toufarovi. Podle kněze Biskupství královéhradeckého Tomáše Petráčka genetická expertiza potvrdila shodu odebraných vzorků, a lze tudíž považovat za prokázané, že kosterní pozůstatky Toufarovi patří. ČTK to řekla koordinátorka projektu Radka Prošková. Na neděli 12. července je naplánován pohřeb v Číhošti na Havlíčkobrodsku, kde kněz působil, než byl nezákonně zatčen komunistickou Státní bezpečností (StB). Několik dní předtím podle informací ČTK dostane urnu s ostatky Toufarova rodina.

V Praze se desítky lidí rozloučily s dramatikem Josefem Topolem

V zaplněné bazilice sv. Markéty v Praze-Břevnově se zástupci kulturní obce i veřejnost rozloučili s dramatikem a básníkem Josefem Topolem. Zádušní mši vedl biskup Václav Malý. Posledního rozloučení za účasti přibližně dvou set lidí se vedle rodinných příslušníků zúčastnili i ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian, ředitel činohry ND Michal Dočekal, herec Jan Potměšil nebo bývalý ministr Alexandr Vondra. Josef Topol zemřel po dlouhé nemoci 15. června ve věku 80 let.

Sport

Čeští fotbalisté do 21 let na domácím evropském šampionátu do semifinále neprošli. V závěrečném utkání skupiny A sice po výborném výkonu remizovali s favorizovaným Německem 1:1, ale v tabulce obsadili nepostupové třetí místo. Skóre v Edenu otevřel v 55. minutě Nico Schulz, v 66. minutě srovnal Ladislav Krejčí. Němci postoupili spolu s Dánskem.

Počasí ve čtvrtek

Jasno až polojasno s přeháňkami. Teplota 19 až 23 stupňů Celsia.