Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Bělobrádek: Česko by mohlo přijímat přes tisíc uprchlíků ročně

Česká republika by podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) mohla přijímat přes tisíc uprchlíků ročně. Musí jít ale o lidi, které si vybere a kteří se budou chtít integrovat, řekl na tiskové konferenci ve Sněmovně. Zároveň zdůraznil, že musí jít o dobrovolné rozhodnutí ČR, nikoliv závazné kvóty osmadvacítky. Česko by si podle něj mělo vybírat takové uprchlíky, kteří budou chtít sdílet hodnoty a systém života a dokážou se začlenit do společnosti. K migraci se vyjádřily i další sněmovní strany. Odmítají povinné kvóty Evropské unie, zpřísnění kontrol na hranicích Česka požaduje Úsvit.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) varoval, že bude-li pokračovat současná uprchlická vlna do EU i v příštích měsících, mohou se zhroutit evropské sociální systémy. Podle Sobotky nejsou řešením současné krize ani kvóty na přijímání uprchlíků, ani zvyšování kontrol na hranicích uvnitř schengenského prostoru. Za nutné považuje stabilizaci zemí, odkud lidé do EU utíkají, a zlepšit zabezpečení vnější hranice schengenského prostoru. "Evropa není schopná se vyrovnat s takovýmto proudem uprchlíků. Pokud bude pokračovat i v příštích měsících, může to vést ke zhroucení evropských sociálních systémů," soudí premiér.

Opozice chce mimořádnou schůzi k migrační krizi v EU

Poslanecké kluby opoziční TOP 09, ODS a Úsvitu požádaly o svolání mimořádné schůze Sněmovny k migrační krizi v Evropské unii. Reagují tak na to, že koalice neumožnila debatu o tomto tématu na v úterý zahájené řádné schůzi. O návrhu na mimořádnou schůzi informovali na tiskové konferenci představitelé trojice frakcí.

Ťok zvažuje bonusy pro firmy za dokončení stavby před termínem

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) chce stavebním firmám dávat bonusy za to, že zvládnou práce na silnicích před termínem. Důvodem jsou četné uzavírky na silnicích, které souvisejí s větším množstvím peněz určených na jejich opravy, a potíže, které to způsobuje motoristům. Zároveň úřad zvažuje kvůli posledním mírným zimám zkrátit zimní technologickou přestávku, během níž se práce na silnicích přerušují. Motivační bonusy pro stavební firmy by se mohly objevit v nových smlouvách.

ČNB:Finanční sektor v ČR je odolnější, rizika v úvěrování bydlení

Český finanční sektor posílil již tak vysokou odolnost vůči možným nepříznivým šokům. Oživení poptávky po úvěrech, pokles úrokových sazeb z úvěrů a uvolňování úvěrových standardů ale představují potenciální zdroje rizik pro finanční stabilitu v budoucnosti. Vyplývá to ze Zprávy o finanční stabilitě 2014/2015, kterou zveřejnila Česká národní banka. Podle ní se zdrojem systémového rizika mohou stát očekávání ohledně dalšího růstu cen nemovitostí v kombinaci s příznivými podmínkami na trhu úvěrů na bydlení. Tyto úvěry se stávají dostupnější i pro skupinu dlužníků s nižší úrovní a stabilitou příjmů.

ČNB: Splatnost úvěrů na bydlení by neměla přesáhnout 30 let

Česká národní banka doporučuje při poskytování úvěrů na bydlení, aby jejich splatnost nepřesáhla 30 let. Podíl úvěrů nad 90 procent hodnoty kupované nemovitosti by neměly překročit deset procent celkového objemu úvěrů. Při představení Zprávy o finanční stabilitě to dnes řekl guvernér České národní banky Miroslav Singer. Důvodem je zvýšení rizikovosti u nově poskytovaných bankovních úvěrů na bydlení. ČNB také nechce, aby banky obcházely tato nová pravidla tak, že by klientům poskytly na zbytek hodnoty nemovitosti nezajištěný spotřebitelský úvěr. V případě jeho poskytnutí by pak splatnost úvěru neměla přesahovat osm let. Hodnota úvěru by rovněž neměla překračovat sto procent hodnoty nemovitosti. Banky by též neměly připouštět odsouvání splácení úvěrů.

ČOI: Na 80 pct internetových obchodů porušuje předpisy

Velká část internetových obchodů podle zjištění České obchodní inspekce stále porušuje předpisy. Inspektoři to zjistili u 80 procent e-shopů, které kontrolovali v letošním prvním čtvrtletí. Nejčastějším problémem bylo klamání spotřebitele. Mnozí obchodníci totiž dosud nezapracovali do svých obchodních podmínek občanský zákoník, který platí od loňského ledna. ČTK to sdělil mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. ČOI od ledna do konce března provedla 350 kontrol internetových obchodů a porušení právních předpisů zjistila u 279 z nich. E-shopům uložila 225 pokut za milion korun.

Pacientem s podezřením na MERS je Čech (25), cestoval po Koreji

Prvním pacientem, kterého pražská Nemocnice Na Bulovce přijala kvůli podezření na nákazu virem MERS, je pětadvacetiletý český mladík. Koncem května se vrátil z turistické cesty po Koreji. Výsledky jeho vyšetření by měly být známy nejpozději ve středu dopoledne. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). "Jedná se o muže, tuším ročník 1989, který se 30. května vrátil z turistického pobytu v Koreji. Dne 14. června dostal rýmu, 16. června dostal teploty, které byly pod 38 stupňů Celsia. Zavolal zdravotnickou záchrannou službu a s ohledem na pobyt v Koreji byl převezen na infekční kliniku a umístěn do bioboxu," popsal ministr. Podle něj jsou příznaky "velmi nespecifické". Ministr podotkl, že i když rýmu může dostat každý, kvůli mladíkovu korejskému pobytu je "lépe být více opatrný, než situaci podcenit". Uvedl, že další postup se zvolí podle výsledků vyšetření.

STEM: ČR nejvíce ohrožuje radikální islám, rostou obavy z migrace

Češi považují za největší nebezpečí pro republiku islámský fundamentalismus, mezinárodní organizovaný zločin a terorismus. Z aktuálního průzkumu společnosti STEM vyplývá, že oproti roku 2011 ve společnosti výrazně vzrostly obavy z politiky Ruska a přílivu uprchlíků.

Podpora ministerstva se na ZŠ dostává jen ke zlomku dětí z ciziny

Z rozvojových programů ministerstva školství je na základních školách podporován jen zlomek cizinců, kteří na to mají ze zákona nárok. Dotace putovaly školám na potřeby 1800 žáků, pro něž není čeština mateřským jazykem, řekla ČTK Kristýna Titěrová z obecně prospěšné společnosti META, která se této problematice dlouhodobě věnuje. Podle statistik ministerstva školství je v tomto školním roce na základních školách asi 16.500 cizinců. Z toho je 3775 Slováků, kteří neřeší jazykovou bariéru. Na druhé straně ale statistiky sledují jen žáky s cizí státní příslušností, přičemž problémy mohou mít i děti s českým občanstvím, pro něž čeština není mateřským jazykem. Ze zákona mají nárok na minimálně 70 hodin jazykové přípravy mimo běžnou výuku a podporu přímo při hodinách, která jim pomůže překonat jazykovou i kulturní bariéru a začlenit se do kolektivu. V praxi ale podpora cizinců pokulhává. Podporované školy dostávají na každého žáka bez znalosti češtiny přibližně tři až čtyři tisíce korun ročně.

ČR využije zkušeností tradiční čínské medicíny, Čína české lázně

Větší využití tradiční čínské medicíny pro české pacienty a kvalitní české léky a lázeňská léčba pro čínské pacienty, to jsou jedny z nejviditelnějších projevů prohlubující se spolupráce Česka a Číny ve zdravotnictví. O konkrétních projektech jednali na vůbec prvním zdravotnickém summitu v Praze zástupci Číny s ministry zdravotnictví 16 zemí střední a východní Evropy. Podepsali deklaraci o spolupráci ve zdravotnictví mezi Čínou a střední a východní Evropou. Deklarace vyzdvihuje přínos integrace západní a tradiční čínské medicíny a počítá se stážemi zdravotníků k předávání zkušeností. Častější a užší by také měly být kontakty mezi zdravotnickými zařízeními v Číně a ve střední a východní Evropě a komunikace Číny se Světovou zdravotnickou organizací.

Lidé z ubytoven v Ostravě hrozili, že vyjdou do ulic

Lidé z ubytoven v Ostravě hrozili, že jsou ochotni kvůli doplatkům na bydlení vyjít do ulic. Od května totiž pro přiznání této dávky potřebují souhlas obce. Některé ostravské obvody nebo třeba i Bohumín na Karvinsku jim ale souhlas nechtějí udělit. Hrozí tak, že by o bydlení mohlo podle odhadů přijít až několik tisíc lidí.

Veletrh v Ostravě představuje nové vlaky i nízkopodlažní tramvaj

Za dosud největší účasti vystavovatelů začal v Ostravě třídenní Mezinárodní veletrh drážní techniky, výrobků a služeb pro potřeby železniční a městské kolejové dopravy Czech Raildays. Na jeho 16. ročníku se prezentuje 192 firem. K vidění jsou letos především vozidla určená pro regionální dopravu, řekl ČTK manažer veletrhu Stanislav Zapletal. Mezi novinky patří nízkopodlažní tramvaj EVO1 nebo dieselová lokomotiva Vectron společnosti Siemens.

Zemřel Josef Topol, významný český dramatik druhé pol. 20. stol.

V pondělí zemřel po dlouhé nemoci ve věku 80 let jeden z nejvýznamnějších českých dramatiků druhé poloviny 20. století Josef Topol. ČTK to řekla jeho snacha Barbara Topolová. Slavné jsou zejména Topolovy hry z 60. let, mimo jiné podobenství z kolektivizovaného venkova Konec masopustu či existenciální Kočka na kolejích, jíž zahajovalo Divadlo Za branou. Po podpisu Charty 77 upadl Topol v nemilost tehdejšího režimu a publikoval jen v samizdatu či pod cizím jménem. Josef Topol, jehož starší syn Jáchym (52) je spisovatelem a mladší Filip byl hudebníkem (zemřel v roce 2013), je nositelem literární Ceny Karla Čapka a zvláštní ceny Kolegia pro udělování cen Thálie za mimořádný přínos českému divadelnímu umění. V roce 1998 mu prezident Václav Havel udělil medaili Za zásluhy.

Pražské quadriennale nabídne díla umělců ze 78 zemí

Tisícovku umělců z rekordních 78 zemí uvede během jedenácti dnů prostřednictvím 600 akcí v historickém centru města Pražské quadriennale scénografie a divadelního prostoru (PQ). Nejvýznamnější přehlídka v oblasti divadla na světě s tradicí od roku 1967 se uskuteční od 18. do 28. června. Hlavní programovou částí PQ je Sekce zemí a regionů, která návštěvníkům nabídne labyrint scénografických výstav 68 zemí s živými akcemi. Diváci se na mnoha místech stanou součástí interaktivních expozic a ovlivní podobu desítek výstav inspirovaných letošním tématem - SdílenýProstor: Hudba Počasí Politika.

V problematickém tunelu Blanka bude v srpnu koncert vážné hudby

V tunelovém komplexu Blanka se v létě uskuteční koncert vážné hudby. Ve vjezdu do tunelu na Letné zahraje 20. srpna Pražská komorní filharmonie. Vstupné bude zdarma. Očekává se účast 5000 až 10.000 lidí. Na dotaz ČTK to řekl autor nápadu, pražský kavárník a iniciátor Pián na ulici Ondřej Kobza. Vedení města podle náměstka primátorky Petra Dolínka (ČSSD) záměr přivítalo. Blanka, která je podstatnou součástí městského okruhu, se má řidičům po několika odkladech otevřít v polovině září.

Národní technické muzeum připomene 150 let osobních lodí v Praze

U příležitosti 150 let existence osobní lodní dopravy na Vltavě pořádá Národní technické muzeum v Praze (NTM) výstavu Umění paroplavby po řece Vltavě 1865 - 2015. Expozice vzniklá ve spolupráci s Pražskou paroplavební společností bude pro veřejnost otevřena od 17. června do 1. listopadu. Zástupce médií o tom dnes informoval generální ředitel NTM Karel Ksandr. "Vedle modelů parníků, vystavených dokumentů a filmových záběrů na návštěvníky čeká galerie obrazů zachycujících paroplavbu na Vltavě, díla významných autorů Jakuba Schikanedera, Bohumila Kubišty, Josefa Šímy a dalších," uvedl autor výstavy Nikolaj Savický. NTM tak vedle parníků a jejich součástek návštěvníkům výstavy nabídne malířskou galerii paroplavby na Vltavě od jejího počátku do poloviny 20. století.

V Jáchymově se otevře obnovená naučná stezka po stopách lágrů

Spolek Političtí vězni.cz obnovuje v Jáchymově naučnou stezku Jáchymovské peklo. Návštěvníky povede po stopách někdejších komunistických lágrů, připomene ale i historii těžby stříbra nebo místní přírodu. Stezka bude slavnostně otevřena 27. června, uvedl předseda spolku a spoluautor dobrovolnického projektu Tomáš Bouška.

Počasí ve středu

Oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Teploty 15 až 19 stupňů Celsia.