Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Ve státní službě bude od července přes 68.000 úředníků

Ve státní službě bude od 1. července celkem 68.072 úředníků. Počítá s tím materiál, který schválila vláda. ČTK a České televizi to řekl náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký. Spolu s dalšími posty bude od července ve státních úřadech celkem 75.275 lidí. Vláda dnes také schválila další nařízení související se služebním zákonem. Podle nich budou moci státní úředníci v některých případech pracovat z domova nebo z jiného místa, než je jejich kancelář. Úředníci rovněž budou moct nahlásit korupci ve státní správě, aniž by se tím vystavovali šikaně nebo represím. Pod zákoníkem práce zůstanou obslužné činnosti jako řidiči, uklízečky, údržbáři nebo kuchaři, a politické funkce, které budou vykonávat političtí náměstci. Těchto míst bude celkem zhruba 7200. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) bude systemizace míst schvalována každý rok vždy k 1. lednu.

Výdaje by měly příští rok klesnout zhruba polovině úřadů

Návrh státního rozpočtu na příští rok počítá meziročně s poklesem výdajů u zhruba poloviny ministerstev a dalších státních úřadů. Nejvíce mají klesnout výdaje na státní dluh, a to o 7,5 miliardy korun. Naopak o téměř devět miliard korun by měly výdaje stoupnout ministerstvu práce a sociálních věcí. Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu, který má ČTK k dispozici. Údaje jsou bez započtení peněz z fondů EU a dalších finančních mechanismů. Státní rozpočet i jeho parametry mohou ovšem doznat ještě výrazných změn, vždy tomu tak v předchozích letech bylo.

Centrála svolá odboráře do Prahy, připraví se na jednání o růstu mezd

Odboráři z celé republiky se 16. září sjedou do Prahy, aby se "mobilizovali" před kolektivním vyjednáváním o růstu mezd a platů na příští rok. Do hlavního města je svolává Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS). Dohodla se na tom její rada, kterou tvoří předáci odborových svazů. Podle nich výdělky v Česku rostou pomalu a může to mít dopad i na ekonomiku. "Určitě to nebude schůze. Představte si sportovní halu, kde bude 1500 či 2000 lidí a kde se bude bouřlivě hovořit o růstu mezd a platů. Chceme mobilizovat odboráře před kolektivním vyjednáváním," řekl ČTK předák ČMKOS Josef Středula.

Centrála v tiskové zprávě uvedla, že "svolává 16. září do Prahy velký manifestační mítink". Na něm prý chce "velmi důrazně nejen zaměstnavatelům, ale i široké veřejnosti dokázat, že mzdový vývoj v ČR začíná být vážným ekonomickým problémem". Středula upřesnil, že uspořádání demonstrace v ulicích v plánu není. Odbory doporučují pracovníkům firem vyjednávat pro příští rok se zaměstnavateli o reálném růstu mezd o tři až pět procent, nominálně tedy zhruba o 4,5 až 6,5 procenta. Podle Středuly se za posledních deset let mzdy zvýšily jen o sedm procent a k rakouským odměnám by se ČR tímto tempem přiblížila zhruba za sto let. Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR jsou představy odborů o růstu platů nereálné, firmy prý očekávají růst mezd o jedno až 1,5 procenta.

Senioři by měli dostat jednorázový bonus 600 korun k důchodu

Důchodci by v prosinci měli dostat jednorázový příspěvek k důchodu ve výši 600 korun. Novelu zákona o důchodovém pojištění schválila vláda. Na Twitteru o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Návrh nyní půjde do Parlamentu. Zvláštní bonus přijde na 1,73 miliardy korun z rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí. V příštím roce důchody vzrostou o růst cen a třetinu růstu reálných mezd.

Důchody se v Česku valorizují pravidelně k 1. lednu, a to o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Marksová původně navrhovala přidat důchodcům víc, než nařizuje zákon. Od ledna si měli podle jejího plánu přilepšit v průměru o 205 korun, tedy o 1,8 procenta. Po dohodě politiků by se penze ale měly příští rok upravit podle zákonných pravidel. Ministerstvo práce odhaduje zatím růst o 0,9 procenta, tedy v průměru asi o stokorunu.

Češi a Číňané stvrdili přímou linku Praha-Peking, létat má od září

Český Aeroholding a největší čínské soukromé aerolinky Hainan Airlines podepsaly dohodu o zřízení přímé letecké linky mezi Prahou a Pekingem. Létat má od konce září, konkrétní datum memorandum ale neobsahuje. Podle původního plánu měla přímá linka spojovat Prahu s čínskou obchodní metropolí Šanghají. Nakonec se ale čínské úřady rozhodly pro hlavní město Peking a udělily pro ni povolení aerolinkám Hainan.

U příležitosti návštěvy čínské vicepremiérky Liou Jen-tung Čína a Česko podepsaly dalších osm memorand a dohod o spolupráci. Na jejich základě má vzniknout celovečerní koprodukční animovaný film Panda a Krteček, v horských lázních Karlova Studánka se bude léčit dalších 40 čínských dětí s dýchacími obtížemi, Česko a Čína si budou uznávat vysokoškolské diplomy, vyměňovat studenty a spolupracovat řadě oblastí zdravotnictví.

ČR bude čelit dlouhodobým hrozbám, tvrdí dokument schválený vládou

Česko i Evropská unie budou v příštích 20 letech čelit vážným dlouhodobým hrozbám. Očekává to dlouhodobý výhled obrany do roku 2030, který schválila vláda. Dokument předpokládá, že česká armáda v příštích 20 letech bude nejčastěji nasazovat své síly mimo území Česka ve spolupráci se spojenci. Nevylučuje ale ani nasazení čistě národní třeba kvůli záchraně českých občanů nebo kvůli evakuaci ambasády. Počítá s růstem rozpočtu na obranu na dohodnutých 1,4 procenta HDP do roku 2020 a s plánem dosáhnout do roku 2030 závazku v NATO, aby obranný rozpočet byl dvě procenta HDP.

USA prý chtějí rozmístit na východě Evropy těžkou výzbroj

Spojené státy plánují rozmístění těžké vojenské výzbroje v pobaltských a východoevropských státech, aby uklidnily tamní spojence, které znervóznila ruská intervence na Ukrajině. Uvedl to v sobotu podle agentury Reuters nejmenovaný vysoký představitel Spojených států. Řekl to v reakci na zprávu listu The New York Times, že Pentagon je připraven rozmístit v těchto zemích tanky, bojová vozidla a další těžké zbraně až pro 5000 amerických vojáků. Polsko či Litva již chystají vhodné lokality pro umístění výzbroje. "Pokud někdo cítí ohrožení, tak to je věc, kterou chápeme. Domnívám se ale, že v případě České republiky pro to vojenské důvody nejsou," řekl České televizi ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Státní dluh v prvním čtvrtletí o 550 milionů

Státní dluh během prvního čtvrtletí klesl o 550 milionů na 1663,1 miliardy korun. Údaje z poloviny dubna potvrdilo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak připadá dluh téměř 158.000 korun. Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Během celého roku 2014 státní dluh klesl meziročně o zhruba 20 miliard na 1663,7 miliardy korun. Šlo o první pokles dluhu od roku 1995.

Analýza: Nejvíc loni rostl vývoz do Maďarska, Británie a Francie

Nejrychleji loni z hlavních vývozních trhů rostl český export do Maďarska, Velké Británie a Francie. Jedinou z prioritních zemí, kam tuzemský vývoz klesl, bylo Rusko. Export do Německa přesáhl bilion korun. Celkem se v roce 2014 export tuzemských firem zvýšil meziročně o 413 miliard korun, tj. o 13 procent. Vyplývá to z Analýzy exportu Asociace malých a středních podniků a živnostníků. "Dominantní pozici si drží rozhodující sousední země, tj. Německo, Slovensko, Polsko, kam směřuje 48 procent našeho exportu. Silně rovněž posilujeme v exportech do USA a Japonska," uvedl předseda představenstva asociace Karel Havlíček. Z první desítky hlavních vývozních destinací nejvíc vzrostl český export do Maďarska, a to o 22 procent na 100 miliard korun.

Celkem bylo loni v Česku 20.937 exportérů, meziročně o 0,8 procenta víc. Malé a střední firmy se podílí na celkovém exportu přibližně polovinou, s ohledem na zvyšující se vývozy strojů a dopravních prostředků jejich celkový podíl klesá. Letos zatím nejrychleji roste export do Velké Británie a na Slovensko.

NKÚ: Dotace na rozvoj venkova dostaly i nevhodné projekty

Evropské dotace určené na rozvoj venkova šly v letech 2010 až 2013 kvůli špatně nastaveným pravidlům ministerstva zemědělství i na projekty, které k těmto účelům nesloužily. Například z peněz na naučné stezky příjemci dotací v neúměrné míře stavěli další stavby jako rozhledny či altány, nebo velká část kontrolovaných dotovaných kotelen na biomasu byla v rodinných domech, i když měly sloužit k podpoře podnikání. Vyplývá to z výsledků prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), o kterých ČTK informovala mluvčí kontrolorů Olga Málková. Kontroloři prověřili celkem 120 projektů, které získaly dotace za více než 375 milionů korun.

Ministerstvo se závěry úřadu nesouhlasí, stavba odpočinkových míst a rozhleden podle něj k rozvoji venkovské krajiny přispívá, navíc lákají turisty k návštěvě.

ČR bude dál dávat na rozvojovou pomoc aspoň 854 milionů Kč ročně

Dvoustranná rozvojová pomoc České republiky nemá v příštích třech letech klesnout pod 854 milionů korun ročně. Návrh ministerstva zahraničí schválila vláda. Rozvojová podpora, kterou bude Česko poskytovat dalším zemím, tak má zůstat minimálně na stejné úrovni jako dosud. Černínský palác totiž usiluje o to, aby se český příspěvek na rozvojovou pomoc přiblížil závazku Evropské unie, neboť je zatím hluboko pod představami Bruselu. Česká republika v současnosti přispívá na rozvojové projekty částkou odpovídající 0,11 procenta HDP. Unijní závazek je přitom 0,7 procenta.

Česká rozvojová pomoc by podle schváleného materiálu měla i nadále primárně směřovat do 12 zemí, jejichž rozvoj Česko podporuje dlouhodobě - do Afghánistánu, Bosny a Hercegoviny, Etiopie, Moldavska, Mongolska, Gruzie, Kambodži, Kosova, Palestina, Srbska, Zambie a na Ukrajinu. I v souvislosti s aktuálními debatami v EU chce Česko zaměřit svou rozvojovou pomoc na prevenci migrace.

IHNED.cz: Hypoteční a Komerční banka zdražují hypotéky

Dva z největších finančních ústavů v Česku, Hypoteční banka a Komerční banka, zdražují hypotéky. Uvedl to server IHNED.cz. Hypotéky přitom zatím zlevňovaly, průměrná úroková sazba v Česku v dubnu klesla na 2,11 procenta, nejnižší hodnotu za dobu sledování. Další banky ale podle serveru prudké zdražení neplánují nebo naopak zlevní. Hypoteční banka, která je jedničkou českého hypotečního trhu, zvyšuje nyní sazby až o 0,5 procentního bodu. Mluvčí banky Marie Mocková serveru řekla, že u krátkodobých fixací bude změna nulová nebo jen malá, nejvýrazněji naopak zdraží hypotéky s nejdelší fixací.

Lidé z ubytoven předali radnicím petice kvůli doplatku na bydlení

Lidé z ubytoven vyrazili na radnice v Bohumíně na Karvinsku a některých ostravských obvodech, aby tam vyjádřili svůj nesouhlas s jejich postupem při rozhodování o doplatku na bydlení. Právě souhlas obce je od května nezbytnou podmínkou pro přiznání této dávky. Bohumín ale žadatelům souhlas odmítl udělit, obvod Moravská Ostrava a Přívoz se k žádostem nevyjádřil, což ale fakticky také znamená, že lidé dávku nedostanou.

Zákon o hmotné nouzi je podle Sobotky nutné novelizovat

Zákon o hmotné nouzi, který obcím v důsledku umožňuje zrušit všechny ubytovny pro potřebné na jejich území, se musí novelizovat, je přesvědčen premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Změnou chce předejít nárůstu počtu lidí bez domova. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) chce o novele diskutovat s obcemi. Od 1. května rozhodují obce namísto úřadů práce o vyplácení doplatku na bydlení. Tuto pravomoc jim dala novela zákona o hmotné nouzi, konkrétně pozměňovací návrh šéfa poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury. Někde ale už vedl k problémům. "Některé obce vyhlásily, že udělovat souhlas nebudou, a že ty lidi z ubytoven chtějí vystěhovat," uvedla nedávno Marksová. Sobotka proto chce změnu. "Já se domnívám, že je nezbytné, aby ministerstvo práce reagovalo tím, že připraví novelu zákona, kde musíme nastavit jasná pravidla tak, aby se nestávalo, že se teď budou hromadit na ulici lidé, kteří nebudou mít nárok na jakoukoliv podporu ze strany státu," řekl dnes premiér na tiskové konferenci po jednání vlády.

Příspěvek na bydlení patří mezi dávky státní sociální podpory. Dosáhnou na něj lidé, jimž na přiměřené bydlení nestačí 30 procent příjmu. V Praze je to 35 procent příjmu.

Policie otevřela Rathovy bezpečnostní schránky, nic v nich nebylo

Protikorupční policie ve čtvrtek otevřela dvě bezpečností schránky v pobočce České spořitelny v pražské Rytířské ulici, které patří Davidu Rathovi a jeho manželce Evě. Měly v nich být důkazy o tom, že Rath přijal v souvislosti se stavbou pavilonu v mladoboleslavské nemocnici úplatky ve výši 675 milionů korun. Obě schránky ale byly prázdné. Informoval o tom server ceska-justice.cz. Rath je podezřelý, že se korupce v souvislosti s mladoboleslavskou nemocnicí dopouštěl v letech 2008 až 2012. Rath tvrdí, že jde o "pohádky pro veřejnost", které mají za cíl ho ještě více poškodit.

Policie obvinila bývalou ředitelku litoměřického muzea

Policie obvinila bývalou ředitelku litoměřického muzea z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Uvedla to Česká televize. Litoměřická okresní zástupkyně Kateřina Doušová ČTK řekla, že z muzea zmizelo několik tisíc věcí v hodnotě milionů korun. Nevyloučila, že kvůli rozkrádání exponátů v okresním muzeu policisté obviní ještě další lidi.

Mezi zmizelými předměty je většina ze sbírky společenské vědy, která zahrnuje nejcennější exponáty, jako jsou zbraně, výtvarné umění, rukopisy. "Jako jednotlivost ohodnotili znalci nejvýše ukradený středověký graduál, a to na 900.000 korun," řekl současný ředitel Tomáš Wiesner. Vzácný graduál z poloviny 15. století sloužící k nácviku zpěvů s žáky v husitském kostele Všech svatých v Litoměřicích se později ocitl v Rakouské národní knihovně.

Kompletní výsledky rozborů prokázaly kontaminaci vody v Trnové

Kompletní výsledky rozborů prokázaly kontaminaci vody v Trnové u Prahy, kde od víkendu platí zákaz používání pitné vody. Ve vodě je zvýšené množství bakterií. Potvrdily se tak předběžné rozbory, na jejichž základě hygienici zakázali vodu používat.

Bouřky v Česku shazovaly stromy i střechy

Stromy i střechy shazovaly nedělní večerní bouřky v Česku. Hasiči vyjížděli v několika krajích k desítkám případů, včetně zatopených sklepů či silnic i k rozvodněným potokům. ČTK to oznámili mluvčí regionálních hasičských sborů. Hasiči mimo jiné také vytahovali dva lidi z auta uvázlého ve vodní laguně. Hasiči nejčastěji odstraňovali stromy spadlé na silnice a čerpali vodu ze sklepů, a to většinou v okresech České Budějovice, Český Krumlov a Jindřichův Hradec. Také Plzeňský a Ústecký kraj zasáhly bouřky, které navíc přinesly krupobití a přívalové deště. Třeba v Měděnci na Chomutovsku napršelo jen během jediné hodiny 55 milimetrů srážek, tedy 55 litrů na metr čtvereční. Jižní Moravu opět trápily popadané stromy a větve, které ztížily provoz na silnicích. Vítr navíc poškodil střechu na fotbalovém stadionu na Vyškovsku.

Na karlovarské silnici před Prahou shořel autobus, lidé stačili vystoupit

Na karlovarské rychlostní silnici R6 před Prahou shořel v neděli večer autobus. Evakuováno bylo 51 lidí včetně řidiče, nikomu se nic nestalo. Škoda byla vyčíslena na 3,8 milionu korun, příčinou byla pravděpodobně prasklá pneumatika.

Vláda schválila koncepci veřejné doprav do roku 2020

Vláda schválila koncepci ministerstva dopravy týkající se veřejné dopravy do roku 2020. ČTK to řekl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Materiál označovaný jako bílá kniha veřejné dopravy obsahuje návrhy na možné změny ve financování regionální železnice, zefektivnění plánování jízdních řádů, nebo například návrh na veřejnou podporu výstavby parkovišť u železničních stanic.

Zefektivněním by podle ministerstva dopravy měl projít systém plánování krajských jízdních řádů. Ty by nově měly jednotlivé kraje posílat k připomínkování sousedním krajům a zároveň obcím, které objednávají vlastní obecní veřejnou dopravu. Pokud by se jednotliví objednatelé nedokázali shodnout tak, aby na sebe spoje navazovaly, mělo by mít poslední slovo právě ministerstvo dopravy. Podmínku zapojit se do plánování veřejné dopravy, a tím zlepšit návaznost, spojů by podle návrhu ministerstva měly mít nově obce s počtem obyvatel nad 15 tisíc.

Náklady na stavbu metra D překročí hranici 50 miliard

Náklady na stavbu metra D z náměstí Míru do Písnice včetně výkupu pozemků překročí 50 miliard korun. V rozhovoru s ČTK to řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) s tím, že Praha znovu zvažuje zavedení automatického metra bez řidiče. Bude sice o dvě miliardy korun dražší, jeho provoz ale bude levnější. Stavět se začne za tři roky a práce potrvají pět až šest let. Metro D spojí centrum s jižní částí města. Pro cestující se nedávno otevřely nové stanice metra A do Motola. Na novou linku metra D chce vedení města žádat vládu o finanční podporu. Chystá se využít i prostředky z EU.

Od ledna nebude potřeba známka na čtyřech úsecích dálnic

Od příštího roku nebudou řidiči potřebovat dálniční známku na čtyřech úsecích, které chce ze zpoplatněné dálniční sítě vyjmout ministerstvo dopravy. Jde o krátké úseky dálnic u Brna, Mladé Boleslavi nebo Mezna na Táborsku. O záměru vládu informoval ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Ministerstvo nepředpokládá výrazný propad tržeb pro rok 2016, protože vyjmuté úseky budou nově používat především řidiči, kteří dosud tato místa objížděli po silnicích nižších tříd.

Indonésie zrušila 30denní víza pro řadu států, včetně ČR

Indonéská vláda oficiálně zrušila vízovou povinnost na pobyt do 30 dnů pro občany desítek zemí světa, včetně České republiky. Kromě turistů se opatření týká i lidí, kteří do země přijíždějí na návštěvu příbuzných, za obchodem, jako novináři, zaměstnanci vládních úřadů, za vzděláním či za jinými kulturními a společenskými aktivitami. Informoval o tom ve svém internetovém vydání deník Bangkok Post a magazín pro cestovní ruch TTG Asia.

Čechům nákaza MERS nehrozí, opatření nechystáme, tvrdí Zaorálek

Českým občanům nyní žádné přímé nebezpečí nákazy koronavirem MERS nehrozí. Česká republika proto zatím nechystá žádná opatření proti jeho šíření. Po jednání s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem to novinářům řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. V Jižní Koreji se koronavirem dosud nakazilo 150 lidí a 16 osob chorobě podlehlo. Hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta ČTK řekl, že o situaci budou jednat v Ženevě experti Světové zdravotnické organizace. Podle Zaorálka by Češi měli zvážit cestu do regionu a ti, kteří se vrací z oblastí zasažených nákazou, by měli pečlivě sledovat svůj zdravotní stav.

S opětovným zavedením poplatku v nemocnici nesouhlasí většina

Devětašedesát procent lidí je proti tomu, aby byl znovu zaveden poplatek za pobyt a stravu v nemocnici. Naopak pětina by s tímto krokem souhlasila. Vyplynulo to z průzkumu, který pro Český rozhlas zpracovala agentura Median. Stokorunové poplatky v nemocnicích či lázních byly zrušeny loni v lednu. Opětovné zavedení poplatků zvažují členové vládní koalice. "Závisí to na příjmovém statusu - čím je člověk chudší, tím víc s tím nesouhlasí. A na věku - protože staří lidé tyto služby využívají více, takže jsou častěji proti," uvedl analytik Medianu Daniel Prokop. Do 60 korun by bylo ochotno zaplatit za pobyt v nemocnici konkrétně 20 procent veřejnosti, dalších 22 procent by přistoupilo na částku mezi 60 až 100 korunami a osm procent by dalo i více.

Tomáš Halík sloužil zádušní mši za Ludvíka Vaculíka

V pražském kostele Nejsvětějšího Salvátora se v neděli večer lidé sešli na zádušní mši za spisovatele Ludvíka Vaculíka. Známý novinář a spisovatel zemřel 6. června ve věku 88 let a v sobotu byl pohřben ve své rodné vsi na Moravě. Ve společných modlitbách na něj vzpomněla manželka Madla s rodinou a přátelé z řad někdejšího disentu či literárních kruhů. Bohoslužbu vedl farář od Nejsvětějšího Salvátora Tomáš Halík.

Zemřel profesor národního hospodářství a mecenáš Kruliš-Randa

Ve věku 89 let zemřel počátkem června profesor národního hospodářství a mecenáš Jan Kruliš-Randa. ČTK o tom informovala Randova nadace, která podporuje nadané studenty práv a oceňuje nejlepší diplomové práce na českých právnických fakultách. Kruliš-Randa pocházel ze slavného rodu, jeho pradědečky byli vynálezce obloukové lampy František Křižík a rytíř Antonín Randa, uznávaný profesor občanského práva a děkan právnické fakulty. Represe po roce 1948 ho donutily k odchodu do exilu, podařilo se mu uprchnout přes Šumavu do Bavorska. V zahraničí získal stipendium a vystudoval v Curychu národní hospodářství. Při studiích založil studentský exilový spolek boje proti komunismu.

V 50. letech přesídlil do USA a pracoval tam pro americké koncerny. V roce 1963 se vrátil do Švýcarska, kde se oženil s Rosemarie Spühlerovou, dcerou významného politika Willyho Spühlera, který v roce 1968 zastával funkci švýcarského prezidenta. Díky tomuto politikovi Švýcarsko v srpnu 1968 bezprostředně po okupaci Československa odsoudilo tento akt jako agresi a otevřelo své hranice desetitisícům československých uprchlíků. V roce 2011 Jana Kruliše - Randu český prezident vyznamenal medailí za zásluhy.

Historici zachytí vzpomínky pamětníků z let 1938 až 1948

Historici zachytí na základě vzpomínek pamětníků události let 1938 až 1948. Jihomoravský kraj je podpoří třímilionovým grantem, který chce spustit od roku 2016. Novinářům to řekl hejtman Michal Hašek (ČSSD). Cílem je zachytit svědectví dosud žijících pamětníků - Čechů i Němců v České republice, na jižní Moravě, v Německu i Rakousku. "Jsou to lidé, kteří mají většinou kolem devadesáti let a více. Jsem ale přesvědčený, že je pro budoucí práci historiků důležité mít tyto informace k dispozici," uvedl Hašek.

Papež se setkal se zástupci českých církví, připomněli si Husa

Papež František u příležitosti 600. výročí smrti Jana Husa ve Vatikánu přijal zástupce českých křesťanských církví. Ve své řeči pak znovu vyjádřil lítost nad upálením českého kněze a reformátora a vyzval k tomu, aby církev sporné otázky z minulosti řešila s novým vhledem. Audience v Apoštolském paláci trvala téměř hodinu a podle českého velvyslance ve Vatikánu Pavla Vošalíka šlo o mimořádně přátelské setkání. Kromě zástupců církví byl v české delegaci i historik Jaroslav Šebek a místopředsedkyně Senátu Miluše Horská.

Fasádu Betlémské kaple od července doplní nápis Za pravdu

Betlémská kaple v Praze, v níž kázal Jan Hus, dostane u příležitosti letošního 600. výročí jeho mučednické smrti na své průčelí nápis Za pravdu. Bude instalován také v Kostnici, kde katolický kněz našel kvůli svým reformním názorům smrt. Pražská instalace bude odhalena 6. července. Nápis na fasádě vzniká prostoupením slunečních paprsků skrz několik malých kovových destiček připevněných k fasádě. To, zda je vidět, či nikoli, záleží na počasí. Autory díla jsou Adam Jirkal, Martin Papcún a Jerry Koza z pražského Atelieru SAD. V Kostnici se objeví v německém jazyce na fasádě Stephanschule, kde byl Jan Hus vězněn. Odhalen bude 28. června. Iniciátorem projektu je podnikatel Libor Burian, který se rozhodl, že bude u příležitosti husovského výročí financovat počin, jež by Husa trvale připomínal.

V Trocnově v pátek otevřou novou expozici Jana Žižky

V Trocnově na Českobudějovicku v pátek otevřou novou expozici Jana Žižky. Návštěvníci uvidí 400 exponátů, o významném českém vojevůdci se dozvědí i zcela nové informace. Expozici Jihočeské muzeum vybudovalo k 600. výročí upálení Jana Husa a 590 letům od Žižkovy smrti. Na rozdíl od předchozích výstav se nová expozice pokusí postihnout Žižkův osobnostní profil, jeho charakter, vlastnosti i hodnoty, které vyznával. Při páteční vernisáži bude mít premiéru nový film o Janu Žižkovi, k němuž libreto napsal historik Petr Čornej a komentář čte Viktor Preis.

Brněnský kryt by měl být zpřístupněn veřejnosti do dvou let

Do dvou let chce obecně prospěšná společnost Americký fond zpřístupnit lidem dříve tajný protiatomový kryt pod brněnským hradem Špilberk. Pro návštěvníky připraví zážitkovou expozici s připomínkou studené války a komunismu. Projektu zatím chybí peníze, řekl ČTK historik Pavel Paleček. V neděli se do dříve tajných prostor se vstupem z Husovy ulice dostaly desítky prvních návštěvníků. Původního nábytku se zachovalo jen několik kusů, například skříň ještě z dob německého wehrmachtu. Podle ředitele Vojenského historického ústavu Praha Aleše Knížka je prostor brněnského krytu unikátní. Řada jiných obdobných staveb už zanikla. Například z protiletadlového krytu pod Václavským náměstím v Praze jsou podzemní garáže pro auta, v jiném pražském krytu pod vrchem Vítkov fungovalo v 90. letech jedno z místních rádií. Prostor v Brně je podle Knížka původní a nedotčený něčím, co se odehrálo po roce 1990.

Kryt s kódovým označením 10-Z je ale nadále součástí integrovaného záchranného systému kraje. Musí tedy současně splňovat kritéria využití v případě krizového řízení. První kryt pod Špilberkem vznikl v době nacismu v souvislosti s americkým a sovětským bombardováním města. Po druhé světové válce byl na místě úspěšný velkoobchod vínem firmy Löwy a Šmíd. "Ten komunisté dva dny po puči ihned majitelům sebrali, aby v něm vybudovali atomový úkryt, odolný proti zbraním hromadného ničení. Mohlo v něm zůstat naráz 500 osob po dobu tří dnů. Až do roku 1993 jej spravovala armáda a byl přísně tajný," uvedl Paleček.

Zámek Fryštát v Karviné bezplatně otevře Lottyhaus

Na karvinském zámku Fryštát si budou moci návštěvníci až do konce srpna bezplatně prohlédnout křídlo Lottyhaus, kde se mohou seznámit se životem šlechty i ukázkou měšťanského bydlení 19. století. Lottyhaus je poslední rekonstruované křídlo zámku, které bylo zpřístupněno v roce 2003. V patnácti místnostech návštěvníci vidí nejen dobový nábytek, ale i unikátní, na míru zhotovené kopie dobových textilních tapet. Město podle mluvčí znovu chystá i letní jízdy kočárem. Během prázdnin se bude možné projet centrem Karviné v pátky a soboty od 15:00 do 18:00.

Sedm českých chovatelů odletí pomáhat zoo v Tbilisi

Z Prahy do Gruzie odletí tým sedmi zkušených chovatelů, kteří budou pomáhat zoologické zahradě v Tbilisi postižené záplavami. Pražská zahrada posílá pět lidí v čele s kurátorem Petrem Velenským, k nimž se připojí ještě dva chovatelé z ústecké a zlínské zoo. ČTK to sdělila Jana Ondrejchová ze Zoo Praha. "Na základě našich zkušeností s povodněmi jsme se rozhodli sestavit tým chovatelů, kteří do gruzínské zoo odjedou pomáhat při zajištění péče o zvířata," uvedl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Trojský areál se potýkal s ničivými povodněmi v letech 2002 a 2013. Bobek se rozhodl kromě vyslání chovatelů pomoci zoo v Tbilisi i tím, že jako prezident Unie českých a slovenských zoologických zahrad začal organizovat finanční sbírku. Ze zoo v Tbilisi během víkendových záplav uprchli lvi, tygři, medvědi, vlci, jeden jaguár a hroch, který byl později uspán a vrácen do zahrady, podobně jako například tučňáci.

Lví safari ve dvorské zoo zahájí zkušební provoz příští týden

Unikátní lví safari, které vzniklo v areálu Zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku, zahájí zkušební provoz koncem příštího týdne. Ve střeženém výběhu, jímž vede zhruba 500 metrů dlouhá cesta, po které budou lidé projíždět ve svých vozech, se volně pohybují tři lví samci. Novinářům to při prohlídce areálu řekl ředitel dvorské zoo Přemysl Rabas.

V areálu se nyní pohybuje trojice lvích samců, kteří pocházejí ze safari parku v britském Woburnu. Skupinu čtyř samic dovezenou ze zoo v nizozemském Arnhemu museli chovatelé po konfliktu mezi zvířaty oddělit a pokusí se o další sloučení smečky. V pavilonu lvů, který vznikl v sousedství safari, jsou ještě dva berberští lvi. Náklady na vybudování lvího safari dosáhly zhruba 18 milionů korun, součástí jsou kromě bezpečnostního plotu například speciálně střežený vjezd, nový pavilon lvů či vyhlídky pro pěší, ze kterých se lze dostat přímo nad lví výběh.

Lidé mohou ode dneška hlasovat v anketě Strom roku

Lidé mohou ode dneška hlasovat v dalším ročníku ankety Strom roku 2015. Do finále postoupilo dvanáct stromů z různých koutů republiky, které chtějí zaujmout veřejnost a zároveň získat finance na odborné ošetření nebo výsadbu ve svém okolí. Uvedla to Nadace partnerství, která soutěž organizuje. Loni titul získala borovice stojící u zámku ve Velkých Opatovicích na Blanensku. Rozhodovat o vítězi ankety bude možné prostřednictvím dárcovských SMS a hlasovacích archů až do 10. října. Podrobné informace o finálových stromech a hlasování najdou zájemci na stránkách http://www.stromroku.cz www.stromroku.cz. Oproti minulému ročníku, kde početně dominovaly duby, letos ve finále převažují lípy.

Kromě toho, že anketa zviditelňuje stromy se zajímavou historií nebo příběhem, pomáhá získat finance na jejich ošetření nebo péči o zeleň v jejich okolí. Každý, kdo pošle vybranému finalistovi dárcovskou SMS nebo zakoupí hlasovací arch, zároveň přispívá na konkrétní účel, který si zástupci stromu zvolili.

Frýdek-Místek bude hostit 650 tanečníků a muzikantů

Lidové tance, písně a muziku z různých koutů světa nabídne Mezinárodní folklorní festival, který v úterý začne ve Frýdku-Místku. Na 21. ročníku přehlídky se představí 650 muzikantů a tanečníků, řekla ČTK mluvčí magistrátu Jana Matějíková. "Účast poprvé v historii festivalu přislíbila Anglie, ale také Portoriko a Čína. Přijedou i muzikanti a taneční soubory z Moldavska, Finska, Polska," řekla ředitelka festivalu Zuzana Mojžíšková. Hlavní program festivalu, který potrvá do 22. června. Chybět nebude ani oblíbená páteční a sobotní večerní lidová veselice.

Sport

Česká výprava získala ve třetím soutěžním dnu na Evropských hrách v Baku první cenné kovy. Stříbrnou medaili vybojoval kanoista Martin Fuksa v závodě na 1000 metrů a stal se historicky prvním českým medailistou na hrách. Trojnásobný evropský šampion z pětistovky Fuksa nestačil ve finále jen na německého rivala Sebastiana Brendela, který navázal na květnový evropský primát z Račic. "Byl to super závod a jsem rád, že jsem Sebastianovi stačil, je to můj největší konkurent. Bohužel byl opět silnější ve finiši, ale to se nedá nic dělat. Budu stejně pokračovat dál a doufám, že ho jednou předjedu," řekl Fuksa novinářům po závodě.

Bronz poté přidaly na Evropských hrách stolní tenistky v soutěži družstev. Porazily v duelu o bronz 3:1 Ukrajinu. Roli týmové jedničky potvrdila Iveta Vacenovská, jež v první dvouhře zdolala 3:1 Teťjanu Bilenkovou a zápas ukončila jasnou výhrou 3:0 nad Žannou Gaponovovou.

Čeští házenkáři si na evropském šampionátu v příštím roce nezahrají. V rozhodujícím závěrečném utkání kvalifikace podlehli v oslabené sestavě bez kapitána Filipa Jíchy domácí Makedonii 28:32 a v tabulce čtyřčlenné skupiny obsadili nepostupovou třetí příčku. Nestali se ani nejlepším celkem z třetích míst, který si rovněž zajistil účast na závěrečném turnaji.

Čeští volejbalisté prohráli ve Světové lize ve Francii i druhý zápas 0:3, suverénům skupiny D ale v Tourcoingu podlehli po mnohem vyrovnanějších setech 25:27, 24:26 a 22:25. Výběr trenéra Zdeňka Šmejkala klesl v tabulce s čtyřmi body za dvě předchozí pětisetové výhry v Asii na poslední čtvrté místo, zato Francouzi mají s plným počtem 18 bodů a jediným ztraceným setem už téměř jistý postup do Final Four druhé divize. Odvetnou část Světové ligy zahájí čeští volejbalisté znovu proti Francii 19. června v Českých Budějovicích. Poté přivítají v Liberci Korejce a nakonec v Opavě japonský tým.

Triatlonista Jan Čelůstka obsadil sedmé místo na Světovém poháru v Huatulcu. Na sprinterských tratích 750 metrů plavání, 20 kilometrů jízdy na kole a pět kilometrů běhu v Mexiku zaostal o 19 sekund za vítězným domácím závodníkem Irvingem Perezem.

Fotbalista Milan Baroš opouští Ostravu. Třiatřicetiletý bývalý reprezentační útočník od vedení Baníku nedostal nabídku na prodloužení smlouvy a jako volný hráč hledá nové angažmá.

Počasí

Oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Nejvyšší teploty 17 až 21 °C, na jihovýchodě Moravy až 23 °C, v 1000 m na horách kolem 12 °C.