Denní souhrn zpráv

Zaorálek: Sankce proti Rusku se nejspíš prodlouží do konce roku

Stávající evropské sankce proti Rusku se podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) pravděpodobně prodlouží do konce letošního roku. Jejich zesílení, či naopak zeslabení nyní neočekává. Záleží podle něj ale na aktuálním vývoji na východě Ukrajiny. Šéf české diplomacie to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Červnová Evropská rada bude mít podle Zaorálka v zásadě tři možnosti. Buď se ukáže, že strany konfliktu na Ukrajině dodržují Minské dohody a bude možné směřovat k postupnému odbourávání sankcí, nebo bude zřejmé, že pokrok není jednoznačný, sankce zůstanou v současné podobě a situace se bude dále sledovat. Třetí možností je pak další zesílení sankcí v případě, že dojde k novým střetům. Jako příklad Zaorálek uvedl nedávné zapojení asi 20 tanků a až tisíce vojáků do bojů na východě Ukrajiny. Pokud by se něco takového opakovalo, byl by to důvod k přikročení k dalšímu kroku sankcí, míní.

Česko a EU budou čelit dlouhodobým hrozbám, varuje vládní dokument

Česko a Evropská unie bude v příštích 20 letech čelit vážným dlouhodobým hrozbám. Budou charakteristické vysokou dynamikou změn, celistvostí a provázaností jednotlivých trendů. Očekává to dlouhodobý výhled obrany do roku 2030, který bude v pondělí schvalovat vláda. Materiál, ze kterého vychází i připravovaná Koncepce výstavby armády (KVAČR), má sloužit pro obranné plánování, zejména pro tvorbu pětiletých střednědobých plánů. Stanovuje základní směr, jakým by se měly rozvíjet vojenské schopnosti české armády. Před několika týdny ho již schválila Bezpečnostní rada státu.

Dokument se zabývá například hlavními nebezpečími, se kterými se Česko a jeho spojenci v NATO a Evropské unii budou muset vypořádat. Podle vojenských stratégů bude například přinášet nestabilitu více diverzifikované rozložení politické moci a ekonomického a politického potenciálu ve světě. Přinese to větší množství střetů a bude to znamenat hrozbu přímého vojenského ohrožení spojenců Česka. Obranný výhled také varuje před cíleným zneužíváním médií pro účely informační války, hybridní válkou, ale i před rychlým šířením pandemií. Předpovídá, že Rusko a mimoevropské regiony budou vynakládat více peněz na obranu, což umožní intenzivnější využívání moderních vojenských technologií.

Vláda projedná úseky dálnic, kde se bude moci jezdit bez poplatku

Vláda v pondělí projedná návrh na vyřazení čtyř úseků dálnic a rychlostních silnic z povinnosti mít dálniční známku. Důvodem je fakt, že motoristé platí za dálnici i tam, kde po ní jedou jen krátký úsek a nemohou se jí vyhnout, pokud chtějí pokračovat ve své trase po silnici první třídy. Uvedlo to ministerstvo dopravy. Od ledna 2016 ministerstvo navrhuje vyjmout ze zpoplatnění 28 kilometrový úsek dálnice D1 Kývalka - Brno, Brno - Holubice mezi exity 182 a 210, tři km dálnice D3 Mezno - Čekanice, sedm kilometrů rychlostní silnice R6 Jesenice - Cheb sever mezi exity 162 a 169 a sedm kilometrů rychlostní silnice R10 Mladá Boleslav, Bezděčín - Mladá Boleslav. Pro vozidla s hmotností nad 3,5 tuny ministerstvo nenavrhuje žádné výjimky.

Vláda má na programu návrh na růst odvodů státu do zdravotnictví

Stát by měl podle návrhu ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) za děti, důchodce či nezaměstnané zvýšit od ledna příštího roku odvody na zdravotní pojištění z nynějších 845 korun za měsíc na 904 Kč za jednoho státního pojištěnce. Celkem to systému přinese ročně navíc 4,3 miliardy korun. Němečkův návrh má v pondělí na programu vláda. Nárůst chce ministr využít na zvýšení platů zdravotníků. Nárůst odvodů za státní pojištěnce odůvodnil Němeček tím, že tato skupina čerpá ze zdravotního pojištění největší díl. Stát přitom za tuto kategorii platí nejméně. I lidé zcela bez příjmů platí měsíční pojistné 1242 Kč, tedy téměř o polovinu víc.

Finančním úřadům se loni lépe dařilo vymáhat daňové nedoplatky

Finančním úřadům se loni více dařilo vymáhat nedoplatky na daních. Podařilo se jim takto získat 11,2 miliardy korun, což bylo o 3,7 miliardy meziročně víc. Finanční správa vymáhala loni 92,2 miliardy z celkových nedoplatků 110,6 miliardy korun. Uvádí to návrh státního závěrečného účtu za loňský rok. Stát nejvíce vymáhal dlužnou daň z přidané hodnoty a v jejím případě byl také nejúspěšnější.

Komunální volby voliče lákaly, úspěch slavili nezávislí kandidáti

Opakované komunální volby, které se v sobotu konaly ve dvou desítkách obcí v celé ČR, voliče lákaly. Účast na několika místech přesáhla 80 procent. Většinou slavila úspěch sdružení nezávislých kandidátů, zjistila ČTK. Volilo se tam, kde se dosavadní zastupitelstva během půlroku od loňských komunálních voleb rozpadla. Největší zájem o volby byl v Bludově na Kutnohorsku, kde k urnám přišlo dokonce 92 procent voličů. Kandidovalo tam však jediné uskupení, a to Rozvoj Bludova.

Setkání v Římě k Husovi završuje podle Vlka úsilí Jana Pavla II.

Jako dovršení snah, k nimž vyzval sv. papež Jan Pavel II., vnímá pondělní bohoslužbu smíření v Římě kardinál a emeritní pražský arcibiskup Miloslav Vlk. Uskuteční se u příležitosti blížícího se 600. výročí mučednické smrti katolického kněze a učence Jana Husa. Českou delegaci, v níž budou vedle Vlka mimo jiných také představitelé tuzemské církve husitské a evangelické, přijme papež František. V pátek prohlásil, že Husovým upálením byla zraněna římskokatolická církev.

Ve věku 85 let zemřel zakladatel SOS vesniček Jiří Dunovský

Ve věku 85 zemřel v sobotu doyen české pediatrie a duchovní otec SOS dětských vesniček profesor Jiří Dunovský. ČTK o tom informovala jeho dcera Kateřina Dunovská. Uznávaný dětský lékař a vědec stál v minulosti také za vznikem výzkumné laboratoře sociální pediatrie, Společnosti sociální pediatrie v ČR a dalších institucí na pomoc ohroženým dětem. V roce 1992 Dunovský například spoluzakládal a poté vedl pražské Dětské krizové centrum, jež vniklo jako první zařízení v ČR orientované na problematiku syndromu týraných, zneužívaných a zanedbávaných dětí. Čestný člen řady domácích i mezinárodních vědeckých institucí a někdejší předseda Sdružení přátel SOS dětských vesniček v ČR publikoval více než 250 odborných prací a knih v oboru pediatrie a sociální pediatrie.

Na 150.000 návštěvnických vstupů zaznamenala muzejní noc v Praze

Téměř 150.000 návštěvnických vstupů zaznamenali ze soboty na neděli organizátoři Pražské muzejní noci. Loni jich evidovali zhruba o dvacet tisíc více. I tak ale na mnoha místech převyšoval zájem kapacity otevřených objektů. Těch byl letos rekordní počet, když o přízeň usilovalo osm desítek objektů 48 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí. ČTK to řekla koordinátorka muzejní noci Petra Belaňová z Národního muzea, která ji hodnotí jako úspěšnou. "Mezi objekty s nejvyšší návštěvností patřily už tradičně Letecké muzeum Kbely a Národní technické muzeum. Z objektů Národního muzea pak České muzeum hudby a Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur. Z nováčků lákal návštěvníky nejvíce Vládní salonek Českých drah na pražském Hlavním nádraží," uvedla Belaňová. Pražská muzejní noc se konala podvanácté. Tato akce tradičně v metropoli završuje Festival muzejních nocí, který byl zahájen v polovině května v Liberci. Zapojilo se do něj 418 institucí ze 161 měst.

Lidé mají v centru Brna další místo, kam mohou za přírodou

Lidé mají od neděle v centru Brna další místo, kam mohou za přírodou. První návštěvníky po letech přivítala Boromejská zahrada v Údolní ulici. V zahradě se budou konat letní příměstské tábory, výukové programy pro děti i dospělé nebo bylinkové dílny. Už dnes zahrada slouží lidem, kteří si na pronajatých vyvýšených záhoncích pěstují ovoce, zeleninu i květiny. Novinářům to řekli zástupci Nadace Partnerství, která se o zahradu stará. Boromejky v Údolní působily od roku 1864 do roku 1950. Provozovaly zde mateřskou školu, ubytování pro studenty a staraly se o staré lidi. U kláštera byly rozsáhlé zahrady, které sloužily k odpočinku i k pěstování ovoce, zeleniny a k chovu drobného zvířectva. "Tyto zahrady nám byly vráceny v rámci církevních restitucí. Jsme rády, že se jejich obnovy ujala Nadace Partnerství. Podporujeme jejich záměr otevřít zahrady veřejnosti a využívat je k vzdělávacím aktivitám," řekla generální představená Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského Bohuslava Marie Kubačáková.

Na výstavě libereckého archivu jsou i vandrovní knížky

Okresní archiv v Liberci v pondělí zahájí výstavu věnovanou cechům na Liberecku. Nejstarší dokumenty jsou z 16. století, mezi exponáty budou i veduty, cechovní artikule, pečetidla nebo vandrovní knížky. ČTK o tom informoval mluvčí archivu Petr Kolín. Výstavu z archiválií, dlouhá desetiletí ukrytých v depozitářích, pořádá liberecký archiv jednou do roka v rámci oslav Mezinárodního dne archivů. V minulých letech byly výstavy zaměřené například na kroniky, turistické spolky nebo divadelnictví. Na jedné výstavě archiv ukázal do té doby nepublikované snímky z bourání liberecké radnice na konci 19. století. Tentokrát si archiv vybral za téma cechy, neboť v dějinách středověkých měst tvořili řemeslníci významnou skupinu obyvatel.

Počasí v pondělí

Oblačno až zataženo. Místy s deštěm nebo přeháňkami. Teploty 18 až 24 stupňů Celsia.