Denní souhrn zpráv

Vláda bude asi proti snazšímu dávání dotace postiženým na auto

Vláda se postaví patrně proti návrhu, aby úřady práce při rozhodování o příspěvku zdravotně postiženým lidem na koupi automobilu nemusely až na výjimky posuzovat majetkové poměry domácnosti žadatele. Podle autora novely zákona o poskytování dávek Jana Bartoška (KDU-ČSL) už vozidla nejsou luxusním zbožím a posuzování majetkových poměrů žadatele proto není zdůvodnitelné. Kabinet ale podle předběžného stanoviska pro pondělní poukáže na zbytečné rozpočtové dopady. O předloze rozhodne Parlament.

Vláda asi podpoří zjednodušení výplat příspěvků postiženým dětem

Úřady možná budou moci vyplácet příspěvky na zvláštní pomůcku zdravotně postiženým dětem bez toho, že by rodiče museli žádat o souhlas soud. Novelu zákona o poskytování dávek a občanského zákoníku, kterou předložil místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL), by měla v pondělí podpořit vláda. Požadavek na soudní schválení není podle něho v těchto případech důvodný a přináší potíže. O předloze rozhodne Parlament.

Fond ohrožených dětí změnil stanovy i šéfa, novým je Jan Vaněk

Fond ohrožených dětí do svého čela zvolil dosavadního ředitele klokánku ve Štěrboholech Jana Vaňka. Předchozí vedení v čele s Marií Vodičkovou se funkcí vzdalo. Fond na zasedání v Praze také upravil své stanovy. O budoucnosti zadlužených klokánků, tedy zařízení pro děti v tísni, chce začátkem příštího týdne jednat se zástupci vlády. Má příslib, že se situace bude řešit. Vaněk to řekl ČTK. Kvůli dluhům dosahujícím desítky milionů korun fondu hrozí exekuce a klokánkům zrušení. Změna stanov umožní z poboček a azylových domů Fondu ohrožených dětí udělat takzvané pobočné spolky. Nadále budou fungovat pod zastřešující organizací, ale už nebudou odpovídat za její dluhy. Samy si také budou obstarávat peníze na provoz a žádat kraje o dotace. O tom, které z poboček se stanou pobočnými spolky, rozhodne nové předsednictvo fondu. Zadlužených klokánků se ale tato změna netýká. "Co se týče klokánků, tak zatím se to nezměnilo. Pokud neprojde změna zákona, tak to není možné, protože samostatné klokánky by nebyly schopny samy o sobě fungovat," řekl ČTK na jednání fondu jeho nový předseda Vaněk.

Voda v Trnové u Prahy je kontaminována, lidé ji nesmí používat

Hygienici zakázali lidem ve středočeské obci Trnová používat pitnou vodu. Hrozí, že by mohli mít střevní potíže. Ukázaly to předběžné rozbory vody, informoval v sobotu Český rozhlas Radiožurnál. Lidé vodu nesmí nejen pít, ale ani z ní vařit nebo se v ní umývat. Podle Libuše Polanské z krajské hygienické stanice není vyloučené, že by voda mohla být kontaminována fekáliemi. "Přímé důkazy o tom nemáme, ale mikrobiologický nález je opravdu ne zrovna moc hezký. Z toho důvodu jsme vydali ten zákaz," řekla Radiožurnálu Polanská. Kompletní výsledky hygienických rozborů by měly být známé na začátku příštího týdne.

V Brumově-Bylnici byl pohřben spisovatel Ludvík Vaculík

V Brumově-Bylnici na Zlínsku byl pohřben na tamním hřbitově přední český spisovatel a publicista Ludvík Vaculík. Do valašského městečka se za ním přijely rozloučit stovky lidí. Kromě rodiny, známých a přátel nechyběla mezi smutečními hosty i řada spisovatelů včetně Pavla Kohouta či Ivana Klímy. Ludvík Vaculík zemřel minulou sobotu ve věku 88 let v Dobřichovicích v kruhu své rodiny. Ve své rodné obci byl pohřben na vlastní přání.

Českobudějovický biskup Kročil přijal svěcení a ujal se úřadu

Nový českobudějovický biskup Vlastimil Kročil v sobotu přijal biskupské svěcení. Jeho hlavním světitelem byl pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Obřadu v katedrále sv. Mikuláše se zúčastnila řada českých i zahraničních představitelů římskokatolické církve i veřejného života a stovky věřících. Kročil se stal 13. českobudějovickým biskupem. Úřad převzal po biskupu Jiřím Paďourovi, který před rokem rezignoval ze zdravotních důvodů. "Když jsem 20. září roku 1988 opouštěl svoji vlast, abych uskutečnil svou touhu stát se knězem, přemýšlel jsem, kam mne jednou služba Bohu zavede," uvedl Kročil v závěrečné promluvě. Emigroval, když nebyl přijat do kněžského semináře v Litoměřicích, kam se třikrát hlásil. Teologii pak studoval v Římě. Přítomné hosty v promluvě oslovil i italsky a německy. Skoro tříhodinová slavnost s průvodem duchovních skončila po poledni. Katedrálu zaplnilo kolem 500 lidí a podobný počet věřících sledoval obřad před chrámem na velkoplošných obrazovkách.

Místopředseda Senátu Sobotka v Lidicích vyzval k neustupování zlu

Lidé by se měli poučit z historie a včas čelit zlu a neustupovat mu, prohlásil v Lidicích na Kladensku místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) na pietním aktu k 73. výročí vyhlazení obce nacisty. Spolu s ním si památku lidické tragédie připomnělo několik stovek lidí včetně pamětníků, zástupců armády, skautů či sokolů. Věnce k hromadnému hrobu lidických mužů položili mimo jiné ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip (KSČM) a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Pietnímu aktu předcházela bohoslužba na základech kostela svatého Martina, kterou sloužil biskup Václav Malý. Na programu pietní vzpomínky byla i přehlídka dětských sborů Světlo za Lidice.

Začátkem prázdnin bude zveřejněna identifikace kněze Toufara

Závěry ze zkoumání kosterních pozůstatků, které pravděpodobně patří umučenému knězi Josefu Toufarovi, zveřejní experti začátkem července. ČTK to řekla mluvčí Národního muzea Tereza Petáková. Na neděli 12. července je přitom naplánován pohřeb v Toufarově Číhošti na Havlíčkobrodsku, kde kněz působil, než jej zatkla komunistická Státní bezpečnost. Církev připravuje proces Toufarova blahořečení, který zřejmě potrvá několik let. Pokračovat bude i bez ohledu na výsledek výzkumu.

Osmdesát objektů 48 muzeí a galerií nabídne Pražská muzejní noc

Rekordních osmdesát objektů 48 pražských muzeí, galerií a dalších kulturních zařízení otevře dnes úderem 19. hodiny své brány, aby přivítaly návštěvníky na netypické noční prohlídce. Expozice, výstavy a zpřístupněné objekty doplní řada programů a doprovodných akcí pro dětské i dospělé příznivce kultury. Jako každoročně nebudou na mnoha místech chybět divadelní a taneční představení, komentované prohlídky, koncerty, projekce filmů a dokumentů, výtvarné dílny a workshopy. Vstup do muzeí je tradičně zdarma, stejně jako doprava speciálními autobusovými linkami Dopravního podniku. Loni zaznamenali organizátoři jen v Praze téměř 170.000 návštěvnických vstupů, otevřeno přitom bylo "jen" 69 objektů devětatřiceti institucí. Mezi letošní nováčky patří Knihovna Akademie věd, 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, Galerie Hollar, Muzeum historických nočníků a toalet, Plynárenské muzeum, Muzeum Montanelli či vládní salonek Českých drah na hlavním nádraží.

Frýdlantský zámek poprvé nabízel prohlídky knihovny

Historicky první prohlídky knihovny se vzácnými tisky návštěvníkům nabídl zámek ve Frýdlantu na Liberecku. Jsou v ní i první vydání Balzacových románů, vědecké svazky vydané při tažení Napoleona do Egypta nebo kniha z počátku 18. století, která se velmi podrobně věnuje architektuře zámku Versailles. Knihovna obsahuje kolem 13.800 svazků. ČTK to řekla kastelánka zámku Jana Pavlíková s tím, že i nadále budou prohlídky knihovny výjimečné. Knihovnu v letech 1674 až 1691 založil František Ferdinand Gallas. Běžní návštěvníci ale dosud neměli možnost si ji prohlédnout, i když jde o nejdéle přístupnou památku bývalého Rakousko-Uherska. Veřejnosti zámek otevřeli už v roce 1801 Clam-Gallasové.

V Radči u Úpice je nové venkovské muzeum

V Radči u Úpice na Trutnovsku se veřejnosti poprvé otevřelo venkovské muzeum. Představuje exponáty zemědělského a řemeslného náčiní z Podkrkonoší. ČTK to dnes řekl předseda spolku Chalupění Pavel Melichar. "Bylo nám líto, že z našich vesnic mizí, co naši předci používali. Od roku 2002 jsme získali asi tři tisícovky exponátů, které nám darovali původní majitelé nebo jejich potomci, kteří se tak významně zasloužili za vznik muzea," řekl Melichar. Expozice zemědělství ukazuje pluhy, rádla, sečky, žací stroje, obracečky, nahrabovačky, mlátičky, vyorávače brambor, šrotovníky, krouhačky, řezačky či lisy. Řemeslná část soustřeďuje vrtačky či obráběcí hlavice.

Příští čtyři týdny budou teplotně průměrné, pršet bude méně

Nadcházející čtyři týdny budou teplotně průměrné, nejteplejší by měl být přelom června a července, tedy začátek letních prázdnin. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Období by mělo být spíše suché, jen občas se mohou vyskytnou vydatné srážky.

Sport

Oštěpař Vítězslav Veselý vyhrál závod Diamantové ligy v New Yorku. Prvním pokusem hodil 83,62 metru a zvítězil o 25 centimetrů před Finem Arim Manniem, kterému se naopak počítal nejdelší pokus ze závěrečné série. Český mistr světa si i přes potíže s tříslem upevnil s 11 body vedení v průběžném pořadí disciplíny.

Čeští fotbalisté prohráli v utkání kvalifikace mistrovství Evropy na Islandu 1:2. Reprezentanti v šestém zápase skupiny A utrpěli první porážku a klesli na druhé místo tabulky dva body za severského soupeře. Třetí Nizozemsko ztrácí další tři body. V Reykjavíku otevřel v 55. minutě skóre Bořek Dočkal, ale Aron Gunnarsson a Kolbeinn Sigthórsson otočili skóre.

Počasí v neděli

Polojasno. Během dne přibývání oblačnosti a postupně přeháňky a bouřky. Teploty 25 až 29 stupňů Celsia.