Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Stát by podle Zemana měl podpořit jen lidi, kteří chtějí pracovat

Stát by podle prezidenta Miloše Zemana měl podporovat pouze nezaměstnané, kteří chtějí pracovat. Řekl to ve Větřní na Českokrumlovsku, kde jsou sociálně vyloučené lokality. Lidem, kteří odmítnou nabízenou práci, by podle Zemana měl naopak stát snížit sociální dávky. Vyplacené dávky na bydlení v posledních letech rostou. V roce 2012 na ně stát vydal zhruba 7,4 miliardy korun, loni už téměř 12,1 miliardy. Ministerstvo práce chystá návrh koncepce sociálního bydlení, z něhož pak bude vycházet nový zákon. Nová pravidla by měla začít platit od roku 2017.

Zeman má ve čtvrtek schůzku s Chládkem, v pátek se Sobotkou

Prezident Miloš Zeman se v pátek setká s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), který mu chce představit svého kandidáta na ministra školství. ČTK to řekl mluvčí vlády Martin Ayrer. Končící šéf resortu Marcel Chládek (ČSSD) se s hlavou státu podle České televize sejde ve čtvrtek odpoledne. Sobotka chce Chládka odvolat, protože podle něj nesplňuje přísné nároky na výkon funkce. Odvolání ministra navrhl na konci minulého týdne v souvislosti s údajnou šikanou zaměstnanců na ministerstvu. Chládek ji popírá. Premiér podle některých hlasů ze sociální demokracie čekal, že Zeman jeho návrh na Chládkovo odvolání přijme již o víkendu, kdy se s ním sešel v Lánech. Prezident tak ale zatím neučinil, s Chládkem se chce nejprve setkat.

Dobšík: Jméno nového ministra školství bude zveřejněno v pátek

Jméno nového ministra nebo ministryně školství premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) oznámí v pátek. Po ranní schůzce s premiérem to řekl předseda školských odborů František Dobšík. Sobotka s odbory konzultoval výběr nástupce Marcela Chládka (ČSSD), kterého v pátek navrhl na odvolání. Ačkoliv prezident Miloš Zeman návrh ještě nepodepsal a chce se s Chládkem sejít, Sobotka už hledá nového ministra. Situaci konzultoval s odboráři.

"Probírali jsme, jak by se měl vytvořit funkční tým, aby se do konce dotáhlo jednání o rozpočtu a rozpracované návrhy, jako je například změna financování regionálního školství," řekl ČTK Dobšík. Premiér s ním probíral jména, která se v souvislosti s novým ministrem školství objevila v posledních dnech v médiích. V tisku se spekulovalo například o prorektoru Univerzity Karlovy Stanislavu Štechovi, poslankyni Vlastě Bohdalové, senátorce Evě Sykové nebo bývalé senátorce Aleně Gajdůškové. Sobotka a Dobšík diskutovali také o dalších osobnostech, které mohou ovlivňovat chod českého školství. "Premiér chtěl vědět (náš) názor na klíčové lidi v resortu," řekl Dobšík. Konkrétní jména nekomentoval.

OSN je nenahraditelná, soudí Zaorálek a ocenil ji za lidská práva

OSN je klíčovou organizací, za niž není náhrada. Na konferenci k 70. výročí založení Spojených národů a 70 letům českého členství v nich to řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). OSN je podle něj platformou pro nalézání shody na tématech, na kterých se jinak státy shodnout nedokážou. Ocenil ji především za rozšíření tématu lidských práv, i když zapochyboval, zda se jejich stav ve světě daří zlepšovat. Spolu s ministrem zahraničí konferenci v Černínském paláci zahájil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ten se ve svém projevu zaměřil na problematiku udržitelného rozvoje, jehož globální cíle bude OSN stanovovat na podzim v New Yorku. Podle předsedy vlády je to příležitost propojit tyto globální plány s domácím rozhodováním o budoucím směřování. "Česká republika není, nebude a vlastně ani nikdy nebyla odlehlým ostrovem, který by ležel mimo vliv globálních trendů," zdůraznil Sobotka.

EK potvrdila, že tendr na monitorovací systém provázely chyby

Evropská komise dala ve sporu ministerstev financí a pro místní rozvoj (MMR) za pravdu resortu spravujícímu státní pokladnu. Potvrdila totiž závěry auditu monitorovacího systému evropských fondů MS2014+, podle nichž tendr provázelo množství závažných chyb. Česku to napsala v dopise, jehož přijetí ČTK potvrdil první náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht. Auditní orgán spadá pod ministerstvo financí, naopak za monitorovací systém je zodpovědné MMR. O sankcích Evropská komise zatím nerozhodla, chce počkat na konec policejního šetření.

Do tendru na propagaci potravin se přihlásilo 18 agentur

Do dvouleté zakázky na propagaci kvalitních potravin, vypsané Státním zemědělským intervenčním fondem (SZIF), se přihlásilo 18 agentur s 34 nabídkami. Její předpokládaná hodnota včetně započítání dvacetiprocentní opce činí 298 milionů Kč bez daně z přidané hodnoty. Tendr je rozdělen na čtyři menší části. Přestože to v názvu ani popisu zakázky není uvedeno, mluvčí SZIF Vladimíra Nováková ČTK potvrdila, že má jít především o propagaci značky Klasa. Nabídky nyní vyhodnotí devítičlenná komise. Nejdražší částí zakázky je její strategická, kreativní a PR část s předpokládanou hodnotou 128 milionů Kč. Na ni dostal SZIF devět nabídek.

Každý druhý pacient s rakovinou v ČR je ohrožen podvýživou

Každý druhý pacient s rakovinou v Česku je ohrožen podvýživou, u téměř třetiny klesla váha půl roku od zahájení léčby minimálně o pět procent. Zhruba každý pátý sní méně než polovinu toho, co jedl před nemocí. Ukázal to Nutriční den v onkologii, v němž 29. dubna na 42 onkologických pracovištích odpovídalo 2400 pacientů. S výsledky seznámil novináře předseda České onkologické společnosti profesor Jiří Vorlíček. Celý národ se snaží hubnout, ale my se snažíme vysvětlit onkologicky nemocným, že je strašně důležité, aby nehubli, ale drželi svoji váhu, protože jenom tak mohou vzdorovat nemoci a zvládat poměrně obtížnou léčbu," řekl. Dodal, že podvýživa onkologických pacientů je problémem i v jiných zemích, Česko není výjimkou. roti obdobnému průzkumu z let 2010 a 2011 se nyní mírně snížil počet pacientů ve středním a vysokém riziku podvýživy. Přispělo k tomu podle Vorlíčka to, že se onkologové více věnují výživě pacientů a mohou jim od roku 2013 předepisovat speciální přípravky klinické výživy, jež zdravotní pojišťovny hradí.

Ozbrojenci zabili devět Afghánců pracujících pro Člověka v tísni

Devět afghánských zaměstnanců české organizace Člověk v tísni bylo zabito při útoku spáchaném ozbrojenci na severu Afghánistánu. Informovaly o tom afghánské úřady a ČTK zprávu potvrdil ředitel organizace Šimon Pánek. Organizace oznámila, že okamžitě pozastavuje práci ve všech oblastech v Afghánistánu a podniká potřebné kroky k posílení bezpečnosti svých pracovníků v zemi. Pánek uvedl, že zaměstnanci Člověka v tísni nebudou chodit do terénu a kanceláří. Na místě neštěstí probíhá vyšetřování, totožnost útočníků není známa, ale podle dostupných informací nepocházeli z dané oblasti, ve které Člověk v tísni působí 13 let.

Wichterleho prémii dostali vědci za klonování myší i výzkum virů

Unikátní klonování myší, výzkum v oblasti kostních implantátů či hledání léku proti virům jsou některé z prací, za které mladí vědci obdrželi prestižní Prémii Otto Wichterleho. Odborná porota přitom vybrala badatele, kterým není více než 35 let a kteří již v Akademii věd ČR dosáhli špičkových výzkumných výsledků. Celkem 21 laureátů si rozdělí více než sedm milionů korun. Ocenění převzali od předsedy Akademie věd ČR Jiřího Drahoše v pražské Lannově vile.

Etická komise vyznamenala šest účastníků odboje proti komunismu

Etická komise České republiky pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu na úřadu vlády vyznamenala šestici účastníků třetího odboje. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), který se slavnostního aktu zúčastnil, vyznamenané označil za vzor pro dnešní dobu. "Vy a vaši rodinní příslušníci jste živými svědky toho, že i v extrémních podmínkách nepředstavitelného zla a utrpení je možné si zachovat rovnou páteř. Za to vám chci jako člen vlády České republiky poděkovat," řekl šestici oceněných Herman. Pamětní dekrety a odznaky účastníků odboje a odporu proti komunismu obdržela dvojice odbojářek Alexandra Součková a Jaroslava Králová. Za účastníky třetího odboje oceněné in memoriam - Františka Havelku, Karla Krále, Václava Topše a Bohumila Jakubka - převzali ocenění jejich rodinní příslušníci. Šestice vyznamenaných se zapojila do odbojových skupin, které například šířily literaturu a letáky proti komunistickému režimu, nebo posílaly zprávy o něm do zahraničí.

Domácí péče a Kobry a užovky soutěží na karlovarském festivalu

Mezi sedmi světovými a šesti mezinárodními premiérami se v hlavní soutěži filmového festivalu v Karlových Varech objeví dva domácí tituly - Domácí péče a Kobry a užovky. Česko-polský debut Cesta do Říma Tomasze Mielnika zahájí soutěž Na východ od Západu, v níž bude uvedeno i rodinné drama debutujícího Víta Zapletala Prach. Do soutěže dokumentů byla přijata road-movie Jana Foukala Amerika a časosběrný snímek Heleny Třeštíkové s názvem Mallory.

Cenu Franze Kafky dostane španělský spisovatel Mendoza

Laureátem Ceny Franze Kafky pro letošní rok se stal španělský spisovatel Eduardo Mendoza. V Praze ho v pondělí vybrala mezinárodní porota. Mendoza je autorem bestsellerových detektivních románů, mistr parodie, humorista, ale také vážný politický komentátor a odpůrce katalánského separatismu. "Jeden z nejuznávanějších a nejpřekládanějších španělských spisovatelů současnosti je oceněním velmi poctěn a přicestuje v říjnu do Prahy, aby cenu osobně převzal," sdělila ČTK Daniela Uherková z pořádající Společnosti Franze Kafky. Mezinárodní literární Cenu Franze Kafky uděluje Společnost Franze Kafky od roku 2001. Jejími dosavadními nositeli jsou spisovatelé Philip Roth, Ivan Klíma, Péter Nádas, Harold Pinter, Haruki Murakami, Yves Bonnefoy, Arnošt Lustig, Peter Handke, Václav Havel, John Banville, Amos Oz a Jen Lien-kche, mezi ženami zatím jsou jen dvě laureátky, rakouská spisovatelka Elfriede Jelineková a Daniela Hodrová. Letos porota prý volila mezi deseti osobnostmi současné světové literatury.

Festival Devět týdnů baroka v létě ukáže památky, umění i zábavu

Představit dobu baroka a barokní kulturu jako soulad ducha a hmoty, krajiny a architektury a akcentovat západočeské barokní památky chce festival Devět týdnů baroka. Uskuteční se v červenci a srpnu v šesti desítkách lokalit Plzeňského kraje jako součást programu Evropského hlavního města kultury. Ještě před zahájením festivalu se jako pozvánka na Plzeňsko uskuteční 13. června ve Valdštejnské zahradě Barokní slavnost. I tam lidé uslyší barokní hudbu, uvidí tance baroka či představení Kouzelná flétna, které spojuje operu, činohru a loutkové divadlo.

Letošní festival Skupova Plzeň se zaměří na světové loutkářství

Jako oslavu světového loutkářství koncipovali letos organizátoři loutkový festival Skupova Plzeň, který se jinak soustředí na tuzemské loutkové a alternativní divadlo. Díky plzeňskému titulu Evropské hlavní město kultury bude program přehlídky od 28. srpna do 6. září delší a bohatší o vystoupení loutkových divadel a loutkářů z Evropy, Asie, Ameriky i Austrálie, řekl novinářům ředitel spolupořádajícího Divadla Alfa Jakub Hora. Lákadly by měly být obří kráčející loutky, pouliční divadlo, v jednání je i vystoupení tradičního vietnamského vodního loutkového divadla.

Letošní Bahna ukážou válku technologií i konec druhé světové války

Jak vypadá moderní válka technologií, uvidí návštěvníci 26. ročníku Dne pozemního vojska Bahna 2015, který se uskuteční v sobotu 20. června v prostoru vojenského cvičiště Bahna u Strašic ve Vojenském újezdu Brdy. Kromě představení současných bojových postupů a armádní techniky organizátoři tradičně připravili i historické ukázky, které letos připomenou 100 let od vzniku československých legií a 70 let od konce druhé světové války v Evropě. Armáda na letošní Bahna nasadí přes 1000 vojáků a 325 vozidel všech druhů. Další technika dorazí ze zahraničí. Ti, kdo neměli možnost při nedávném průjezdu amerických jednotek přes Českou republiku, si například budou moct prohlédnout osmnáctitunové americké obrněné transportéry Stryker. Třetí červnovou sobotu přijedou na vojenské cvičiště do Brd dvě tato vozidla z Německa. Současnou techniku doplní historické tanky, obrněné a nákladní vozy, dělostřelectvo, motocykly, džípy a stíhačky, které používala americká, sovětská a německá armáda v roce 1945, kdy vrcholily boje druhé světové války ve střední Evropě.

Sport

Tenistka Lucie Šafářová poprvé postoupila do semifinále Roland Garros. Třináctá nasazená porazila v pařížském čtvrtfinále Španělku Garbiňe Muguruzaovou 7:6, 6:3 a ve čtvrtečním utkání o finále se utká s vítězkou turnaje z roku 2008 Srbkou Anou Ivanovičovou.

Tenistka Petra Kvitová nepostoupila do čtvrtfinále Roland Garros. Turnajová čtyřka prohrála na pařížské antuce se Švýcarkou Timeou Bacsinszkou ve třech setech 6:2, 0:6 a 3:6.

Počasí ve středu

Skoro jasno až polojasno. Teploty 25 až 29 stupňů Celsia.