Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Ministr Zaorálek se před velvyslancem Ruska ohradil proti sankčnímu seznamu i filmu

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) ruskému velvyslanci v ČR Sergeji Kiseljovovi vyjádřil své znepokojení nad ruským sankčním seznamem osob z EU, které nesmějí vstoupit do země, i nad ruským dokumentem o invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 do Československa, který má za hrubě zkreslený. Zaorálek to po schůzce řekl novinářům. Zařazení čtyř českých politiků na seznam Česko podle něj pokládá za neodůvodněné. Odmítá takové zacházení s českými občany. Kiseljov podle Zaorálka popsal vznik sankčního seznamu, který čítá celkem 89 jmen evropských politiků a diplomatů. Z Česka jsou na něm bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, poslanec Marek Ženíšek (oba TOP 09), europoslanec Jaromír Štětina a bývalý eurokomisař Štefan Füle. Vznikal prý rok a půl a jsou na něm osoby, které podle Moskvy sehrály nějakou roli nebo podporovaly "převrat na Ukrajině".

Podle Zaorálka má tato černá listina nebezpečnou souvislost s dokumentem ruské státní televize o dosud neznámých stránkách Varšavské smlouvy. Invaze vojsk paktu v srpnu 1968 byla podle dokumentu zákrokem proti chystanému převratu v Československu, který mělo na svědomí NATO a bývalí esesáci a fašisté, jak snímek mluví o tehdejší československé opozici. Zaorálek zdůraznil, že tyto konspirační teorie a nasazování "zlé psí hlavy" Západu v Rusku ho velmi znepokojují. Velvyslanec se podle ministra snažil význam snímku bagatelizovat a zdůraznil, že stále platí dřívější vyjádření sovětského prezidenta Michaila Gorbačova i jeho ruských nástupců, kteří se přihlásili k ruské morální odpovědnosti za invazi do Československa v roce 1968.

Zeman uvedl, že bude vetovat zákon o národních parcích

Prezident Miloš Zeman vetuje novelu zákona o národních parcích. Vadí mu mimo jiné, že legislativní úprava má na Šumavě zvýšit rozsah bezzásahových zón. Zeman to řekl při setkání se zastupiteli Jihočeského kraje v Českých Budějovicích, kde zahájil třídenní návštěvu regionu. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) ale rozšíření bezzásahových zón novela neobsahuje. Brabcův úřad naopak předpokládá, že norma otevře národní parky více návštěvníkům, kteří se nově dostanou na místa, kam člověk doposud nemůže.

Prezident se také pozastavil nad podporou návrhu od některých šumavských starostů. "Možná si neuvědomují, jaká past se na ně chystá. Citoval bych zde starostu Lipna, který na mou otázku, proč Lipno prosperuje, suše odpověděl: Protože není na území šumavského národního parku. A je to bohužel pravda," uvedl Zeman. Žádná past se podle Brabce ale na obce nechystá, budou mít naopak díky navrhovanému opatření obecné povahy vyšší pravomoci. Brabce nicméně udivilo, že prezident nepochopitelně řeší to, co bude vetovat, ačkoli se ještě neví, co parlamentem skutečně projde.

Podle Zemana univerzální zákon o národních parcích obecně není špatná myšlenka. Ale záleží prý vždy na tom, kdo stojí v čele konkrétní organizace. "Jestliže národní park vede fanatik, který chce vytvořit divočinu tam, kde nikdy nebyla, tak se v důsledku své práce za sebou ohlédne, uvidí tři miliony mrtvých stromů a ani se za to nestydí," uvedl Zeman. Takový počet dřevin podle něj na Šumavě zahynul kvůli zeleným fanatikům. Dodal, že pokud by podobní lidé vládli v 16. století, rybníkář Jakub Krčín by nemohl vytvořit soustavou třeboňských rybníků.

Babiš popřel, že by chtěl koupit část řetězce Tesco

Ministr financí a majitel koncernu Agrofert Andrej Babiš (ANO) popřel zájem o koupi části obchodního řetězce Tesco. Že chce Babiš část řetězce získat, píše v pondělním vydání týdeník Euro na základě informací nejmenovaných zdrojů z finančních kruhů. Babiš ale novinářům řekl, že jsou tyto informace nepravdivé. Tesco v České republice provozuje přes 200 obchodů, 19 čerpacích stanic a sedm obchodních center. Podle Eura by hodnota české části řetězce mohla dosáhnout až 55 miliard korun.

EK odblokovala čerpání 38 mld.Kč, ale na chybové projekty dá méně

Evropská komise (EK) po dvou letech odblokovala čerpání 38 miliard korun z Operačního programu Podnikání a inovace (OPPI), které pozastavila v lednu 2013. Komise tím reagovala na 52 auditů z loňského roku, které ukázaly zlepšení a zefektivnění kontroly, řekl ČTK první náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht. Kvůli chybám u kritizovaných projektů však na ně EK pošle o 3,4 miliardy korun méně. Operační program spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu a v letech 2007 až 2013 v něm bylo k dispozici 82 miliard korun.

Schodek státní rozpočtu ke konci května stoupl na 22 miliard Kč

Schodek státního rozpočtu stoupl ke konci května na 22,1 miliardy korun z dubnových 0,4 miliardy korun. Loni v květnu byl schodek 9,5 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 100 miliard korun. Daňové příjmy rozpočtu jsou meziročně nižší.

Škoda Electric loni utržila 6,2 mld. Kč, meziročně o 82 pct více

Plzeňská Škoda Electric loni utržila historicky rekordních 6,2 miliardy korun, což je téměř dvojnásobek oproti roku 2013. Letos plánuje významný světový výrobce trolejbusů prodeje kolem 5,4 miliardy korun. Podnik loni vyrobil rekordních 300 trolejbusů, meziročně trojnásobek, které zajistily asi 60 procent tržeb. ČTK to řekl generální ředitel Škody Electric Jaromír Šilhánek.

RegioJet žaluje České dráhy o 717 milionů Kč

RegioJet požaduje od Českých drah náhradu škody 717 milionů korun. Vznikla mu prý tím, že ČD po vstupu soukromých dopravců na trať Praha - Ostrava výrazně snížily ceny, čímž dorovnaly ceny konkurence, ale samy jezdily nezákonně za podnákladové ceny. Na setkání s novináři to řekl majitel společnosti Radim Jančura. Zároveň oznámil postupnou expanzi na linkách na jižní Moravu a na Slovensko. Náhradu škody po Českých drahách za využívání údajných podnákladových cen požaduje i druhý soukromý dopravce Leo Express. Ten žalobu na státní dráhy podal vloni v létě a požaduje 418 milionů korun.

Unikátní českou technologii recyklace oleje využijí v Číně

Českou technologii na recyklaci použitého fritovacího oleje využijí v Číně. Pilotní česko-čínská továrna se už začala stavět v průmyslové zóně města Su-čou, do provozu by měla být spuštěna v letošním roce. Novinářům to řekli zástupci Vysokého učení technického, kde byla technologie vyvinuta, a společnosti NAFIGATE Corporation, která se na projektu v Číně podílí. Z použitého oleje bude možné vyrábět biopolymer a z něj bioplastové obaly, které se samy postupem času rozpadnou a nebudou zatěžovat životní prostředí. Česká technologie Hydal, kterou vyvinul tým vědců Ivany Márové z Vysokého učení technického (VUT) v Brně, má oproti svým konkurentům výhodu v tom, že kromě použitého oleje nespotřebovává jiné suroviny, například kukuřici nebo cukr. Škola na projekt prodala licenci a nyní chystá nové.

Rozhodné období k přiznání podpory zůstane dvouleté, potvrdil ÚS

Rozhodné období pro přiznání podpory v nezaměstnanosti zůstane i nadále dvouleté. Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh na zrušení sporného ustanovení zákona o zaměstnanosti, který podal Krajský soud v Hradci Králové. Zákon říká, že rozhodným obdobím pro posuzování nároků na podporu jsou poslední dva roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání. V rozhodném období musí člověk získat zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností alespoň 12 měsíců důchodového pojištění. Započítává se také třeba péče o dítě nebo bezmocného člověka. Podle ústavních soudců zákon není diskriminační.

Podle hradeckého soudu je současná právní úprava v některých případech diskriminační. Jde například o zaměstnance, jimž v době dlouhé pracovní neschopnosti skončil pracovní poměr na dobu určitou a po uzdravení se zařadili do evidence uchazečů. Dvouleté rozhodné období mají dvě třetiny států Evropské unie, někde se posuzují tři roky, jinde je úprava naopak přísnější.

Vodárny evidují 1318 žádostí o odškodnění kvůli vodě v Praze 6

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) obdržely 1318 žádostí o odškodnění kvůli kontaminované vodě, která v Praze 6 způsobila průjmová onemocnění. Všechny žádosti jsou od obyvatel. ČTK to řekl mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Vodu v Dejvicích kontaminovaly bakterie předminulý pátek a do čtvrtka odpoledne bylo bez vody 32.000 lidí. Hygienici zaznamenali více než čtyři stovky nakažených. Každý, kdo o pětitisícovou kompenzaci žádá, musí PVK předložit lékařskou zprávu či účtenky z lékárny. Pojišťovna Kooperativa na řešení události vyčlenila tým likvidátorů. Firmy z Prahy 6, které kalamita postihla, zatím žádosti o odškodnění neposlaly. Firmy a podnikatelé musí vodárnám dodat kromě základních údajů a vyčíslení ušlého zisku také daňové přiznání či další doklady prokazující vzniklou škodu.

Vedení Prahy 6: Lidé by kvůli vodě měli být odškodněni plošně

Podle vedení Prahy 6 by Pražské vodovody a kanalizace (PVK) mělo odškodnit plošně všech 32.000 lidí z Dejvic a Bubenče, kteří byli bez pitné vody. ČTK o tom po dnešním jednání obou stran informovala vedoucí tiskového odboru radnice Libuše Stoklasová. Podle starosty Jana Koláře (TOP 09) by lidé neměli vodu platit celý měsíc, ne jen dva týdny, jak navrhují vodohospodáři.

V Dole Paskov by se mohlo těžit uhlí i po roce 2017

Těžební společnost OKD zvažuje, že v Dole Paskov bude těžit i po roce 2017. Musely by ale pokračovat dobré výsledky, jaké důl vykazuje v letošním roce. Novinářům to řekl moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) po jednání regionální tripartity, na které aktuální situaci prezentovali zástupci OKD. Mluvčí OKD Marek Síbrt uvedl, že je nutné v dole dál snižovat náklady a zvyšovat efektivitu provozu, aby dál těžil. V roce 2013 společnost OKD oznámila, že prodělečný Důl Paskov zavře. Stát se ale s majitelem OKD, společností New World Resources, dohodl, že těžba v tomto dole bude pokračovat do konce roku 2017 a vláda za to zaplatí 600 milionů korun na sociální programy pro horníky. "Dosavadní výsledky jsou pozitivní, ale vzhledem k nízkým cenám uhlí důl nadále generuje ztrátu. Proto je nutné v úsilí pokračovat a snižovat náklady a zvyšovat efektivitu provozu, aby mohl důl fungovat i po roce 2017," řekl mluvčí OKD.

Škoda JS vyrobí kontejnery na vyhořelé palivo pro JE Temelín

Plzeňská Škoda JS zvítězila v tendru společnosti ČEZ na dodávku kontejnerů na vyhořelé palivo pro jadernou elektrárnu Temelín. Hodnota kontraktu je 2,682 miliardy korun. První kontejner dodají plzeňské strojírny v závěru roku 2018 a poté budou vyrábět dva až šest nádob ročně až do roku 2035. Podle informací ČTK by mělo jít téměř o 60 kontejnerů.

Tchajwanská HTC otevře opravárenské centrum v Brně

Tchajwanská společnost HTC otevře v brněnském průmyslovém parku Černovická terasa své opravárenské centrum mobilů pro Evropu 15. června. Nabrala už prvních 200 zaměstnanců. Novinářům to v Brně řekl viceprezident společnost Bruce Lee. V České republice chce společnost investovat stovky milionů dolarů.

Poslední májový víkend byl tragický, o život přišlo osm lidí

Poslední květnový víkend patřil na českých silnicích k nejtragičtějším v letošním roce. Při sobotních a nedělních dopravních nehodách zahynulo podle policejních statistik osm lidí, dalších 18 osob se těžce zranilo. Více obětí tento rok zaznamenali policisté pouze o první jarním víkendu 21. a 22. března, kdy přišlo o život deset lidí. Za celý květen podle dosavadních informací zahynulo 48 lidí, což je stejně jako za stejné období loňského roku a nejméně za květen od roku 1990. O život přišli o uplynulém víkendu mimo jiné tři motorkáři. Mezi oběťmi je i cyklista, který se smrtelně zranil v lese u Mouchnic na jižní Moravě.

Soud umístil vražedkyni ze Žďáru do detenčního ústavu

Krajský soud v Brně rozhodl o umístění vražedkyně Barbory Orlové do detenčního ústavu, kde se bude intenzivně léčit pod dohledem odborníků. Loni v říjnu zabila ve škole ve Žďáru nad Sázavou šestnáctiletého studenta Petra Vejvodu, který bránil spolužačku. Podle znalců byla v době činu nepříčetná, trpí schizofrenií. Proto státní zástupce už dříve zastavil trestní stíhání a vrchní státní zastupitelství v Olomouci zamítlo stížnost rodičů zavražděného proti zastavení. Umístění do detenčního ústavu navrhla státní zástupkyně na základě odborného posudku znalkyně v oboru psychiatrie Marty Holanové.

Orlová trpí schizofrenií, a když jí soudce povolil ambulantní léčbu místo ústavní, přestala brát jeden ze dvou léků. Lékařům přitom tvrdila, že je užívá a cítí se v pořádku. Holanová uvedla, že existuje jednoduchý krevní test, který zjistí hladinu léků v krvi. Lékaři ho však běžně nedělají, protože se pokaždé musejí dotazovat pojišťovny, zda test uhradí. "Není divu, že nyní lékaři test dělají výjimečně. Pokud by jej pojišťovna hradila automaticky, lékaři by test dělali i kvůli tomu, aby byli krytí, a nemuseli by se spoléhat na tvrzení pacientů," míní soudce Vrbík. Podle něj je nutná změna systému kontroly pacientů trpících schizofrenií či jinou duševní nemocí. Odvolávání ředitelů léčeben či návrhů na kárné řízení se soudci odmítl jako populistické a nesystémové.

Češi svou životní situaci vnímají jen o málo hůř než je průměr EU

V hodnocení své životní situace jsou Češi v Evropské unii velmi lehce pod průměrem. Plyne to z průzkumu, který zveřejnil Eurostat. V souhrnu sledovaných aspektů, jako jsou osobní vztahy, životní prostředí, ale i využití času, zaměstnání nebo finanční situace, byli z evropské osmadvacítky nejspokojenější lidé v Dánsku, Finsku a Švédsku. Nejmenší celkovou spokojenost se životem projevovali Bulhaři.

S průměrnou hodnotou 7,8 na škále od nuly do 10 bodů byla oblast osobních vztahů nejlépe celoevropsky hodnoceným aspektem vlastní životní situace dotazovaných. Češi byli v této věci dokonce ještě optimističtější a osobní vztahy "oznámkovali" hodnotou 8,1 bodu. Spokojenost se vztahy přitom byla nejvýše hodnocena ve většině zemí EU. Nejméně byli lidé v EU spokojeni se svou finanční situací. Úplně nejhůř svou finanční situaci přitom nevnímají krizí stíhaní Řekové (4,3 bodu), ale Bulhaři. Ti svou nespokojenost vyjádřili na desetibodové škále velmi nízkou hodnotou 3,7. Češi jsou ve vnímání své finanční situace přesně na celoevropském šestibodovém průměru.

CVVM: Důvěra lidí prezidentovi a vládě mírně klesla

Prezidentu Miloši Zemanovi aktuálně věří 46 procent lidí, což je o procentní bod méně než v dubnu. O dva body klesla i důvěra vládě, která se nyní těší důvěře 44 procent občanů. Nejvyšší důvěru mezi ústavními institucemi mají tradičně obecní zastupitelé a starostové, kterým věří shodně 62 procent Čechů. I u nich se ale důvěra mírně snížila. Vyplynulo to z květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Ústavní soud potvrdil pětiprocentní klauzuli v eurovolbách

Pravidla pro volby do Evropského parlamentu se nezmění. Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh na zrušení pětiprocentní vstupní klauzule, která podle nálezu neporušuje principy demokratického právního státu a brání přílišné fragmentaci europarlamentu. Návrh na zrušení klauzule podal Nejvyšší správní soud (NSS) z podnětu Strany zelených a Pirátů. Obě strany zůstaly těsně pod pěti procenty, mandáty tak nezískaly. Rozhodování ÚS bylo náročné, plénum nad klauzulí debatovalo při pěti svých zasedáních. Pod výsledným nálezem jsou tři odlišná stanoviska.

Vědec Golubjov, obviněný kvůli přednášce v Česku, byl amnestován

Z vazební věznice v ruském Nižním Novgorodu byl propuštěn ruský vědec Vladimir Golubjov, který čelil obvinění z prozrazení státního tajemství v přednášce pronesené a publikované na jaře 2013 v Česku. Podle informace agentury TASS byl Golubjov zahrnut do amnestie vyhlášené k 70. výročí konce druhé světové války. Bývalý vědecký pracovník jaderného střediska v ruském Sarovu je odborník na výbušniny, kterým věnoval i referát v Česku Po pražské přednášce byl propuštěn ze zaměstnání a nyní je v důchodu. Golubjov považuje obvinění za vykonstruované, vinu odmítá a tvrdí, že všechny poznatky, které údajně prozradil v referátu na konferenci v Praze, byly publikovány v odborné literatuře již v 80. a 90. letech minulého století.

Zdravotníkům ztěžovalo v Nepálu práci vedro, vlhko a prach

Čeští zdravotníci, kteří v Nepálu za uplynulý měsíc ošetřili přes 1100 lidí zraněných při zemětřeseních, pracovali v mimořádně obtížných klimatických podmínkách. Denní teploty okolo 40 stupňů Celsia, vysoká vlhkost a především prašnost, před níž se nedalo uniknout, ztěžovala ošetřování lidí, z nichž někteří měli kromě zlomenin a pohmožděnin i velmi složitá poranění. Novinářům to řekl odborný vedoucí týmu - lékař Petr Nestrojil. "Zranění k nám putovali pěšky, sami nebo za pomoci svých blízkých, i tři až čtyři hodiny. Mnozí měli starší poranění a jejich rány již byly infikované," uvedl lékař. V paměti mu utkvěla žena, která si poranila páteř, když při zemětřesení vyskočila z prvního patra rozpadajícího se domu.

Skupina působila ve městě Melamči, asi 40 kilometrů severovýchodně od Káthmándú. U trosek z toho, co z města zbylo, vytvořili tábor. Tým tvořený devíti lékaři a deseti zdravotními sestrami se pustil do práce po šesti dnech. Složité případy odvážel vrtulník na další ošetření do jiných nemocnic. "Když už se zdálo, že nejhorší vlnu zraněných máme za sebou, přišlo další zemětřesení," uvedl Nestrojil. Asi nejtěžší byla pro zdravotníky situace, kdy po něm museli ošetřovat skupinu dětí, které popadaly ze stromu a byly těžce zraněné. Členy týmu dnes ve Fakultní nemocnici ocenilo vedení Jihomoravského kraje.

Bulovka první v ČR bude dopravovat potrubní poštou cytostatika

Nemocnice Na Bulovce jako první v Česku bude dopravovat na kliniky cytostatika za pomoci potrubní pošty. ČTK to řekl její mluvčí Martin Šalek. Potrubní poštu nemocnice zbuduje do podzimu. Vzniknou dva systémy, první pro běžnou přepravu vzorků, druhý pro přepravu přípravků na léčení rakoviny. V minulosti už v nemocnici potrubní pošta fungovala, na chodbách ještě jsou nefunkční skříňky. "Potrubní pošta výrazně usnadňuje práci a šetří peníze," vysvětlil mluvčí důvod obnovy. Potrubí bude dlouhé pět kilometrů a bude obsluhovat všechny nemocniční pavilony prostřednictvím 45 stanic.

V Praze se dnes otevře vzdělávací kancelář kosmické agentury

V Praze se dnes otevře vzdělávací kancelář Evropské kosmické agentury (ESA). Má pomáhat českým učitelům základních a středních škol více zapojit téma vesmíru do výuky. Česká pobočka kanceláře ESERO (European Space Education Resources Office) bude součástí mezinárodní sítě. S podporou ESA se stará o rozvoj a začleňování moderních výzkumných a technologických metod satelitního průzkumu Země a průzkumu vesmíru do vzdělávání.

Zařazení Velkého pátku mezi svátky má patrně šanci na schválení

Zařazení Velkého pátku mezi svátky bude mít ve Sněmovně patrně velkou šanci na schválení. Novelu, která vzešla z lidovecké frakce, podepsalo 93 poslanců ze všech klubů. Předkladatelé dokonce navrhují, aby dolní komora schválila novelu zákona o státních svátcích zrychleně už v úvodním kole projednávání. Nejprve ji ale čeká posouzení ve vládě. Velký pátek, který připomíná biblické ukřižování Ježíše Krista, je státním svátkem v řadě evropských států, připomínají autoři v důvodové zprávě. Patří mezi ně Německo, Rakousko, Slovensko a skandinávské země.

Pražské jaro nabídne Kühnův dětský sbor a Paula Lewise

Na festivalu Pražské jaro dnes v kostele sv. Šimona a Judy zazpívá Kühnův dětský sbor pod vedením svého sbormistra Jiřího Chvály. V rámci večerního Nokturna III. v Rudolfinu vystoupí klavírista Paul Lewis, který je v současnosti jedním z nejuznávanějších interpretů klavírního díla Ludwiga van Beethovena. Kühnův dětský sbor nabídne program složený z děl Jakuba Jana Ryby, Jiřího Temla, Zdeňka Šestáka a Jana Hanuše. Koncert je určen především dětem.

Dražba filmových klapek na zlínském festivalu vynesla 1,66 mil.Kč

Dražba umělecky ztvárněných filmových klapek ve Zlíně vynesla 1,656 milionu korun. Aukce klapek je tradiční součástí filmového festivalu pro děti a mládež. Výtěžek půjde na projekty studentů filmových oborů, řekl ČTK mluvčí festivalu Martin Pášma. Za nejvyšší částku byla vydražena klapka Jiřího Dudychy Zlatá rybka, za 100.000 korun. Loni dali lidé nejvíce, 46.000 korun, za klapku Kristiána Kodeta. Letos se na výstavě klapek objevilo 119 děl. Klapky namalovali například Jan Saudek či Olbram Zoubek.

Nad Českým rájem létala vzducholoď s pěti balony

Nezvyklou podívanou nabídl Český ráj. Nad přírodními i historickými památkami vpodvečer létala vzducholoď doprovázená několika horkovzdušnými balony. Vzducholoď je údajně jediná svého druhu v Evropě a v Česku byla naposledy k vidění před třemi lety v okolí Brna a Karlštejna. Nad Českým rájem by měla létat i v pondělí ráno a večer a v úterý ráno. ČTK to za pořadatele řekl pilot firmy Baart Luboš Baloun. Vzducholoď pro šest pasažérů provozuje nadnárodní společnost Festo, která s ní postupně objíždí země, kde působí. "Do České republiky se tak vrátí za tři až čtyři roky," odhadl Baloun.

Muzeum umění chystá výstavu Sterna, propojí Kroměříž a Dub n.Mor.

Olomoucké Muzeum umění chystá první reprezentativní výstavu nejvýznamnějšího malíře 18. století regionu Josefa Sterna. Jeho dílo bude vystaveno v Obrazárně Arcibiskupského zámku v Kroměříži a v poutním kostele v Dubu nad Moravou na Olomoucku. Tam se nachází malířův obraz pro hlavní oltář, který odborníci řadí mezi jeho nejvýznamnější díla. Výstava je součástí projektu Duchovní osa Moravy, která propojuje turistické objekty Olomouce a Kroměříže.

V Roztokách se znovu otevře ateliér malířky Zdenky Braunerové

V Roztokách bude otevřen opravený ateliér malířky Zdenky Braunerové u Braunerova mlýna. Areál poškodila předloni povodeň, opravy budou stát zhruba devět milionů korun. Náklady na opravy budou zaplaceny z pojistky. V ateliéru vznikla expozice o životě a díle významné české malířky přelomu 19. a 20. století včetně originálních děl, nábytku, knižních ilustrací i kreseb na skle. K vidění bude i její kufřík s malířskými potřebami, řekla ČTK mluvčí Středočeského muzea v Roztokách Marcela Uhlíková. Ateliér Zdenky Braunerové bude poprvé po opravě otevřen v sobotu 13. června, tedy v den Muzejní noci.

Sport

Tenistka Lucie Šafářová se postarala o největší překvapení letošního Roland Garros. Třináctá nasazená česká hráčka v osmifinále vyřadila obhájkyni titulu Rusku Marii Šarapovovou po setech 7:6, 6:4 a poprvé si na pařížské antuce zahraje čtvrtfinále. Její soupeřkou bude Španělka Garbiňe Muguruzaová.

Tomáš Berdych skončil na Roland Garros v osmifinále. Český tenista v deštivém dnu v Paříži prohrál s domácím Jo-Wilfriedem Tsongou 3:6, 2:6, 7:6 a 3:6 a po turnaji přijde o čtvrté místo ve světovém žebříčku, na které se poprvé v kariéře dostal týden před druhým grandslamem sezony.

Zlatý míč ČR pro nejlepšího fotbalistu sezony poprvé v historii získal zástupce české nejvyšší soutěže, anketu Klubu sportovních novinářů ovládl David Lafata. Kanonýr Sparty porazil své klubové spoluhráče Pavla Kadeřábka a Bořka Dočkala a ukončil pětileté panování brankáře Petra Čecha, který v této sezoně vypadl ze základní sestavy Chelsea a obsadil až osmé místo. Všech 18 předchozích ročníků ovládli fotbalisté působící v zahraničí, z toho polovinu Čech, tentokrát však výrazně zabodovali hráči z české nejvyšší soutěže.

Akrobatický pilot Martin Šonka v chorvatské Rovinji vybojoval podruhé v kariéře stupně vítězů v seriálu Red Bull Air Race a díky druhému místu dosáhl životního maxima. Ve třetím závodu sezony poprvé bodoval. Jeho jediným přemožitelem byl Rakušan Hannes Arch, celkový vítěz z roku 2008 a v posledních třech ročnících vždy druhý muž konečného pořadí. Závodů mají před sebou piloti ještě pět, další bude 4. a 5. července hostit Budapešť.

Trenérem fotbalistů Plzně zůstává Miroslav Koubek, který dovedl Viktorii k mistrovskému titulu. Vedení klubu oznámilo, že s ním prodloužilo smlouvu o dva roky. Majitel klubu Tomáš Paclík nevyloučil ani dlouhodobější spolupráci.

Počasí

Polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Na Moravě a ve Slezsku přeháňky místy a odpoledne i bouřky. Nejvyšší teploty 23 až 27 °C, v 1000 m na horách kolem 18 °C.