Denní souhrn zpráv

Rusko zakázalo vstup Schwarzenbergovi, Štětinovi či Fülemu

Rusko zakázalo vstup na své území Karlu Schwarzenbergovi, Marku Ženíškovi, Jaromíru Štětinovi a Štefanovi Fülemu. ČTK to řekla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Na sankčním seznamu Ruska je 89 evropských politiků a diplomatů. "Vnímáme to tak, že seznam nemá žádný mezinárodní právní rámec. Nechápeme, proč tam jména českých politiků jsou," řekla ČTK mluvčí ministerstva zahraničí. Nizozemský premiér Mark Rutte v pátek řekl, že jde o odvetu za evropské sankce, zavedené kvůli postupu Ruska na Ukrajině. Podle předsedy vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) by na tento zákaz ruské strany měla reagovat EU jednotně. Štětina ČTK řekl, že zveřejnění seznamu je dalším krokem začínající studené války.

Bývalý český ministr zahraničí a předseda TOP 09 Schwarzenberg je předsedou zahraničního výboru Sněmovny. Schwarzenberg kroky Ruska na Ukrajině dlouhodobě kritizuje. Místopředseda TOP 09 Ženíšek působí ve sněmovním výboru pro evropské záležitosti a je členem parlamentní delegace při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Füle je bývalý eurokomisař pro rozšíření a politiku sousedství, europoslanec a bývalý senátor za TOP 09 Štětina loni v únoru sledoval protesty Ukrajinců na náměstí Nezávislosti v ulicích Kyjeva.

Údery na islamisty efektivní moc nejsou, odmítá expert plán Zemana

Mezinárodní údery proti Islámskému státu (IS) zatím moc výsledků nepřinesly a nic nezmůžou s obrovskou propagandistickou mašinérií islámských radikálů. V reakci na návrhy prezidenta Miloše Zemana, jak zakročit proti IS, to v rozhovoru s ČTK řekl francouzský politolog a přední světový odborník na islám a arabský svět Gilles Kepel. Vystoupil na končící dvoudenní konferenci Evropské dialogy Václava Havla 2015. Kepel má rodinné vazby na Česko. Jeho dědeček Rudolf Kepl v roce 1908 emigroval do Francie a za první světové války spolupracoval s Masarykem, Benešem a Štefánikem.

Schopností využívat moderní komunikační prostředky, které nabízí internet, se IS podle francouzského politologa stal velmi přitažlivý pro mladé muslimy a muslimské konvertity v Evropě. "Přitahuje mladé lidi, kteří se v Evropě necítí doma, ať už z důvodu, že jsou přistěhovaleckého původu, nebo jsou to lidé evropského původu, ale v radikálním islamismu našli to, co někteří v minulosti našli v komunismu nebo fašismu - radikální rozchod se společností, se kterou se už neidentifikují," popsal důvody, proč se mladí Evropané přidávají k IS. Tito lidé po návratu do Evropy podle Kepela představují nebezpečí, že útoky přenesou na evropskou půdu a budou tam šířit myšlenky radikálního islámu.

Nová koncepce počítá až s 30 pct energie z obnovitelných zdrojů

Nová energetická koncepce České republiky počítá s tím, že obnovitelné zdroje budou v zemi vyrábět až 30 procent energie. Největší objem vyprodukují jaderné elektrárny Dukovany a Temelín. Ty mají v součtu zajistit až 50 procent energie. Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) při návštěvě Temelína řekl, že v budoucnosti by se mohl poměr obnovitelných zdrojů ještě zvýšit.

Vládní koncepce rozvoje energetiky počítá se stavbou dvou nových bloků v jaderných elektrárnách v Dukovanech i v Temelíně. Stavba prvního z nich by měla vzhledem ke stáří elektrárny začít v Dukovanech. Výběrové řízení na dodavatele nového bloku by podle premiéra mohlo být zahájeno koncem roku 2016.

Odbory: Lidé šikanu v práci často snášejí, bojí se o místo

Lidé se často bojí šikanu na pracovišti řešit a snášejí ji dlouhou dobu. Mívají strach ze ztráty práce a chybí jim třeba i dostatek důkazů či svědkové. Případy šikany v práci se zabývaly odbory i kancelář ombudsmana. Jak uvedl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula, jako šikanu je možné brát třeba to, když šéf chce, aby pracovníci byli neustále na telefonu i po pracovní době, ve svátky či v noci a pracovali přesčas bez náležité odměny. "Lidé nemají žádný soukromý život, nemohou si plánovat svůj čas, pracovní život a kontrola nad ním se jim vymykají z rukou," uvedl Středula. Podle něj je důležité, aby člověk situaci "nenechal dojít až ke kolapsu". Odborová centrála podle svého místopředsedy Víta Samka řešila řadu dotazů pracovníků, kteří chtěli vědět, jak mají proti šikaně postupovat.

Stížnosti na šikanu v práci dostává i kancelář ombudsmanky. Podle její mluvčí Ivy Hrazdílkové je počet ale spíš "v řádu jednotek". Kancelář se zaměřuje pak na to, jak případ řešil inspektorát práce. "Většinou se naráží na to, že inspektoráty šikanu neprokážou, nezajistí důkazy. Případy skončí. Když se případ řeší, zjistí se, že ti lidé na místě už nepracují. Obtížné je i získat svědky," přiblížila potíže mluvčí. Ochránce práv spory mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem neřeší. Při šikaně tak přímo zasáhnout nemůže.

ODS chce základní sazbu daně 19 procent pro DPH, lidi i firmy

Občanští demokraté chtějí snížit základní sazbu DPH z 21 na 19 procent. Strana také navrhuje, aby byla zrušena superhrubá mzda a zavedla se rovná daň z příjmu fyzických osob ve výši 19 procent. Ve stejné výši 19 procent by měla být zachována daň z příjmů firem. Vyplývá to z priorit programu, které ODS zveřejnila na kongresu v Praze. Podle předsedy ODS Petra Fialy by se měly také zrušit tři druhy daní - z nemovitosti, nabytí nemovitosti a silniční daň. "Jsou to daně, které pro stát nejsou z hlediska příjmů tak důležitě," řekl ekonomický expert strany Jan Skopeček.

Další část nových programových priorit ODS se týká sociální politiky. "Přestaneme sociální dávky plošně rozdávat, ale budeme je dávat jen těm, kteří chtějí pracovat," uvedl Fiala. Zároveň by se podle šéfa občanských demokratů mělo kontrolovat, kdo dávky dostane a kam tyto peníze pak investuje. Občanští demokraté také nechtějí zavést registrační pokladny, o což se snaží současná vláda. Pokud se zavedou, tak je v budoucnosti chtějí zrušit. ODS je také proti přijetí jednotné evropské měny.

Ministr financí a vicepremiér Babiš v reakci na návrhy ODS prohlásil, že je nebere moc vážně. "Když byla ODS u moci, tak navyšovala daně. Superhrubou mzdu chtějí zrušit, když ji oni zavedli," řekl Českému rozhlasu.

V Praze přistáli čeští záchranáři, kteří pomáhali v Nepálu

V Praze přistálo v pátek odpoledne letadlo se zdravotníky a hasiči, kteří od začátku května pomáhali v Nepálu kvůli zemětřesení. Za měsíc ošetřili přes 1100 zraněných. První zemětřesení postihlo Nepál 25. dubna a už 1. května začal na místě neštěstí pomáhat český tým tvořený devíti lékaři, deseti zdravotními sestrami, 14 hasiči a jedním tlumočníkem. Záchranáři působili ve městě Melamči, které leží asi 40 kilometrů severovýchodně od nepálské metropole Káthmándú. Svou činnost tam ukončili v pondělí. Veškerý nespotřebovaný zdravotnický materiál předali tamnímu zdravotnickému centru jako humanitární pomoc.

Velitel týmu Petr Vodička uvedl, že situace v Nepálu je všeobecně špatná. "Domy sestavené z kamenů mnohdy nevydržely. Blíží se období monzunů, takže všichni teď řeší problém, jak přežít toto období, které bude trvat do srpna. Lidé začínají rozebírat svoje domy kámen po kameni, aby měli v srpnu až září z čeho stavět," dodal. Tým se ze začátku potýkal s problémy místního záchranného systému, který prý příliš nefungoval. Situace se později zlepšila. Češi museli například denně dezinfikovat až 600 litrů vody pro běžné užívání a odolávat vysokým teplotám a prašnému prostředí, řekl Vodička. Komunikaci s pacienty podle něj nejdřív zajišťovali dva místní lidé, kteří studovali v Česku.

V Praze protestovalo 200 lidí proti krokům norské sociální služby

V Praze a Brně se konaly pochody na podporu rodin, z nichž norská sociální služba odebrala děti. Dohromady necelé tři stovky lidí prostřednictvím transparentů a hesel kritizovaly podle nich nezákonné postupy norské sociální služby. Lidé poukazují hlavně na případ Evy Michalákové, které v Norsku odebrali dva syny. Chlapci jsou tak již roky u pěstounů. Stejné demonstrace jsou v dalších evropských zemích, včetně Norska. "Akce vznikla z popudu organizátorů v Oslu, kde probíhá poměrně velká demonstrace.

Státy protestují proti odebírání dětí svých občanů," řekl ČTK na místě jeden z organizátorů Pavel Pešan z občanského sdružení Jeden domov. Případů úřední šikany se podle něj objevuje celá řada, rodiče se ale prý bojí o nich hovořit. "Jsou zastrašováni, pokud budou případ medializovat, tak jim nebude umožněno své děti vídat. Razíme opačnou strategii, říkáme, že musíme o tom maximálně mluvit, pak je šance na to případy vyhrát," dodal. Sdružení podle něj již dříve uspořádalo také peněžní sbírku pro Michalákovou, ve které lidé přispěli 550.000 korunami. Finance jsou prý použité na právní pomoc v Norsku. Pochodu se účastnilo také několik osobností, které Michalákovou podpořily již dříve, například hokejový brankář Dominik Hašek či zakladatelka Nadace Naše dítě a senátorka (za hnutí Ano) Zuzana Baudyšová. Michaláková byla na shromáždění v Oslu. Podobná demonstrace se koná kromě Prahy a Osla a ve Vilniusu, Londýně, Dublinu či Stockholmu.

Hasiči museli kvůli požáru haly v Praze evakuovat 500 lidí

Asi 500 lidí museli evakuovat hasiči kvůli požáru ve sportovní hale na pražském Chodově. Na místě se zrovna konal dětský den, ale zraněn naštěstí zřejmě nikdo nebyl. ČTK to řekla mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Příčina požáru ani výše škod zatím nejsou známy. K hale muselo vyjet celkem sedm hasičských jednotek. Byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu ze čtyř, který se používá pro středně velké požáry při ohrožení jednotlivých budov.

Lidé si v Pohořelicích připomněli oběti odsunu a vyrazili k Brnu

Hromadné vyhnání německy mluvících obyvatel Brna si v Pohořelicích na místě někdejšího provizorního tábora a pohřebiště připomnělo asi 300 lidí. Nechyběli mezi nimi pamětníci událostí, jež se odehrály přesně před 70 lety a které si vyžádaly stovky až tisíce životů - názory historiků se různí. Většina účastníků se pak vydala na pěší třicetikilometrovou pouť do Brna. Městské zastupitelstvo nedávno schválilo Deklaraci smíření a společné budoucnosti, ve které vyjádřilo lítost nad divokým odsunem německy mluvícího obyvatelstva. Mezi politiky však má deklarace i své odpůrce, kritizoval ji například hejtman Michal Hašek (ČSSD). Piety se zúčastnilo několik členů brněnského HaDivadla, které má na repertoáru hru Vyhnání Gerty Schnirch podle románu Kateřiny Tučkové, jež se vztahuje právě k odsunu Němců z Brna. Hra je trvale vyprodaná.

Divoký odsun, který se odehrál 30. a 31. května 1945, dosud vzbuzuje dohady a polemiky o příčinách a průběhu události. Prakticky během jedné noci muselo z Brna odejít nejméně 19.500 Němců. Při pochodu směrem do Rakouska, který se někdy kontroverzně nazývá brněnský pochod smrti, zahynulo nejméně 1700 lidí. Podle sudetoněmeckých historiků bylo obětí 5000 až 10.000. Mnozí podlehli nemocem a vyčerpání, další se stali obětí násilí.

Továrnu Škody Auto v Mladé Boleslavi si prohlédlo 80.000 lidí

Den otevřených dveří automobilky Škoda Auto v Mladé Boleslavi navštívilo rekordních 80.000 lidí. Škoda Auto si letos připomíná 120. výročí svého založení. Do továrny se přijel podívat také Augustin Dlouhý, který je už v důchodu, ale pracoval ve Škodě téměř celý život. "Přišel jsem se podívat na změny, najela nová auta, tak potřebuju vědět nové technologie a podívat se, jak se to vyvíjí a jak to jde všechno dopředu," řekl ČTK.

V Praze začínají Dny víry, představí křesťanství v dnešním světě

Dny, víry, týdenní ekumenický festival, který chce představit víru a životní styl současných křesťanů ostatním lidem, zahájí dnes v 18:00 bohoslužba v katedrále sv. Víta. Během prvního červnového týdne se v centru hlavního města uskuteční řada přednášek, diskuzí, koncertů, výstav nebo nabídek k modlitbě a duchovnímu programu. Projekt budou doprovázet i větší události, mezi něž patří například festival filmů s křesťanskou tematikou v kině Světozor nebo závěrečný koncert Hradišťanu v sobotu 6. června s následným průvodem světla v centru Prahy. V programu, který zahrnuje desítky akcí, je ale třeba i možnost zahrát si fotbal s řádovými sestrami na hřišti školy sv. Voršily nebo zajít na pivo s knězem v zahradě u kostela Panny Marie Královny míru na Lhotce.

V Husinci zahájil provoz opravený památník Jana Husa

V Husinci na Prachaticku byl otevřen opravený rodný dům Jana Husa. Náklady na projekt, který připomíná odkaz významného středověkého kazatele, činily 26 milionů korun. Více než 20 milionů korun na obnovu objektu uvolnila vláda. Letos uplyne 600 let od Husova upálení v Kostnici. Příprava rekonstrukce jeho rodného domu trvala několik let a v minulosti jeden z projektů počítal s částkou na opravu 150 milionů korun. Tento záměr však nebyl realizován.

Otevření Husova památníku se zúčastnil ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) i předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj patří Hus mezi nejvýznamnější postavy českých dějin. "Byl to myslitel, reformátor a především vnitřně naprosto čistý a poctivý člověk. Významně ovlivnil naše dějiny," řekl Sobotka. Centrálním a nejpamátnějším prostorem obnovené památky je Husova světnička, spojovaná s Husovým narozením a dětstvím, v její bezprostřední blízkosti je Husova modlitebna. Autorem architektonického a výtvarného řešení expozice s využitím současné multimediální komunikace je architekt Petr Fuchs.

Na Karlštejně byla objevena chodba z přelomu 15. a 16. století

Pod hlavním nádvořím hradu Karlštejn byla objevena gotická spojovací chodba z přelomu 15. a 16. století, o jejíž existenci se dosud pouze spekulovalo. Podle archeologů je to nejvýznamnější objev na Karlštejně od jeho přestavby na konci 19. století. Návštěvníci by si chodbu mohli prohlédnout do tří let. Informovala o tom Česká televize (ČT). Gotický hrad Karlštejn založil v roce 1348 český král a římský císař Karel IV.

Britský herec MacKay: Filmový festival zaměřený na děti je unikát

Dva své filmy představí na zlínském filmovém festivalu britský divadelní a filmový herec George MacKay. Přehlídka filmu zaměřená na mladé lidi je podle něj výjimečná. Takový festival ještě neviděl, řekl novinářům MacKay, který patří k vycházejícím hvězdám filmového nebe. Ve Zlíně ho diváci uvidí ve snímcích Slunce nad Leithem a Bypass, u obou projekcí bude herec přítomen.

Slunce nad Leithem režiséra Dextera Fletchera z roku 2013 je veselý a srdečný muzikál o teple rodinného krbu, rodině a lásce. Naproti tomu Bypass je příběh o mladém muži Timovi, hraje ho MacKay, který právě přišel o matku, má se mu narodit syn a peněz se nedostává. Navíc je nemocný, ale neví, jak moc. MacKay v pátek večer viděl zahajovací film festivalu, českou pohádku Sedmero krkavců, která se mu líbila. Do úterního odjezdu si také prohlédne muzeum automobilových veteránů podnikatele s automobily Ladislava Samohýla.

Pod hradem Okoř začal hudební festival Okoř se šťávou

Pod zříceninou hradu Okoř v blízkosti Prahy v poledne za drobného deště začal 17. ročník hudební akce Okoř se šťávou. Festival na vedlejším pódiu zahájila skupina Nothing, dění na hlavní scéně otevřela alternativní skupina Zrní. V areálu jsou již stovky lidí, další neustále přicházejí. Pořadatelé podle výsledků předprodejů očekávají návštěvu více než 4000 hudebních fanoušků. Na festivalu poprvé vystoupí skupiny Nebe a Jelen.

Festival Colours of Ostrava opět nabídne básnickou scénu

Hudební festival Colours of Ostrava, který se uskuteční od 16. do 19. července v industriálním areálu Dolních Vítkovic, už podruhé návštěvníkům nabídne také básnickou scénu. Vystoupí na ní například dvě držitelky cen Magnesia Litera Olga Stehlíková a Kateřina Rudčenková. ČTK to řekl mluvčí festivalu Jiří Sedlák. Festival Colours of Ostrava nabídne čtyři dny plné koncertů hvězd světové i domácí hudby, divadel, diskusí, workshopů, filmů i výtvarných aktivit.

Na nové varhany do Betlémské kaple se už vybralo přes půl milionu

Ve sbírce na nové varhany do Betlémské kaple, kterou vyhlásil Spolek absolventů a přátel Českého vysokého učení technického (ČVUT) se od loňského října shromáždilo více než půl milionu korun. Sbírka bude pokračovat do vybrání dvanácti milionů korun potřebných k zakoupení originálních píšťalových varhan místo současných digitálních. ČTK o tom informovala mluvčí univerzity Andrea Vondráková.

V Chabařovicích bylo zpřístupněno jezero Milada

V Chabařovicích na Ústecku se oficiálně otevřelo jezero Milada, které vzniklo napuštěním jámy hnědouhelného lomu. Do budoucna by se lokalita měla stát atraktivní rekreační zónou nejen pro obyvatele Ústecka, řekl ČTK primátor Ústí nad Labem Josef Zikmund (ANO). Jezero o rozloze 252 hektarů se začalo napouštět v roce 2001 a v létě 2010 napouštění skončilo, maximální hloubka je 24,7 metru. Revitalizace lokality po těžbě stála přes pět miliard korun. Milada má zatím status vodní plochy a koupání bude na vlastní nebezpečí.

Oblast by v budoucnu mohly spravovat okolní města a vesnice, které vytvořily Dobrovolný svazek obcí jezero Milada. Čekají ještě na to, až stát převede do jejich vlastnictví přilehlé pozemky. To by se mělo podle Zikmunda stát nejpozději do konce roku 2017. Teprve poté na nich bude možné stavět. V okolí jezera zatím není téměř žádná infrastruktura. Ústecká radnice proto uvolnní 700.000 korun na dopracování projektových dokumentací na stavbu kanalizace a přístaviště.

Přes 120 auto a moto veteránů křižovalo Plzeňskem

Kolem 120 posádek starých aut a motocyklů, které vládly silnicím v 20. až 70. letech minulého století, se sjelo do Plzně na tradiční Jízdu historických vozidel okolím Plzně. Jeden z největších srazů historických automobilů a motocyklů v ČR se konal po šestadvacáté. K perlám veteránů, na které se přišly podívat na historickou boleveckou náves stovky lidí, patřil například nejstarší vůz Chandler Opera Coupe z USA z roku 1919, řada českých aerovek z 30. let, hasičská auta nebo francouzský Salmson Grand Sport z roku 1926, řekl ČTK Václav Cipra z pořádajícího Veteran Car Clubu v Plzni.

Sport

Tenistka Petra Kvitová postoupila poprvé po třech letech a počtvrté v kariéře do osmifinále Roland Garros. Světová čtyřka na pařížské antuce hrála ve srovnání s předchozími koly skoro bezchybně a Rumunku Irinu-Camelii Beguovou porazila za necelou hodinu 6:3 a 6:2. V prvním a druhém kole vyhrála Kvitová až po třísetových bitvách, v kterých nasbírala celkem 101 nevynucených chyb. V duelu s Beguovou jich udělala jen devět.

Do osmifinále v Roland Garros postoupili také Tomáš Berdych a Lucie Šafářová. Čtvrtý nasazený Berdych si poradil s Francouzem Benoitem Pairem 6:1, 6:7, 6:3 a 6:4. Šafářová zdolala německou tenistku Sabine Lisickou 6:3, 7:6.

Kajakář Jiří Prskavec potřetí za sebou mistrovství Evropy ve vodním slalomu nevyhrál, v německém Markkleebergu skončil šestý. Na trati se dopustil jedné chyby při těsném dotyku branky a stálo jej to bronz. Fatální minela v samotném závěru trati odsunula ze stupňů vítězů také kanoistu Stanislava Ježka, nakonec desátého muže finále. Kajakář Vavřinec Hradilek, stříbrný olympijský medailista, vypadl už v semifinále.

Český cyklista Leopold König dojel v 19. etapě Gira d'Italia osmý a v průběžném pořadí se posunul o jednu příčku na pátou pozici. Etapu vyhrál Ital Fabio Aru, lídrem zůstal bezpečně Španěl Alberto Contador.

Čeští volejbalisté na úvod Světové ligy prohráli v Okajamě s Japonskem 1:3 po setech 25:21, 18:25, 22:25 a 20:25. Stejného soupeře vyzvou v neděli.

Počasí

Skoro jasno až polojasno, během dne přechodně až oblačno a ojediněle možnost přeháňky. Nejvyšší teploty 19 až 23 °C, v 1000 m na horách kolem 16 °C.

Červen bude zřejmě nadprůměrně teplý, v prvním týdnu může rtuť vystoupat až na 28 stupňů. Pršet bude asi méně než obvykle, ale zvláště ve druhém červnovém týdnu mohou přijít bouřky. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).