Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Ministr Zaorálek: K návrhu na přerozdělování migrantů má výhrady více zemí

Řada členských zemí Evropské unie má podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka výhrady k nedávnému návrhu Evropské komise na automatické rozmísťování uprchlíků podle kvót. Ministr Zaorálek to řekl po bruselském jednání ministrů osmadvacítky odpovědných za evropskou problematiku. Státy podle něj například připomínají, že závěry nedávného summitu EU k migraci hovořily v této souvislosti o principu dobrovolnosti. "Od toho se Evropská komise dost zásadně odchýlila a vytvořila systém automatický a obligatorní (závazný). Je řada členských zemí, které do této chvíle daly najevo, že to je něco, co jim dělá problém," řekl novinářům český ministr. Komise ve svém návrhu z minulého týdne předpokládá v případě potřeby přerozdělování uprchlíků z nejpostiženějších zemí do jiných států EU na základě klíče sestaveného podle velikosti populace daného státu, výkonu jeho ekonomiky, míry nezaměstnanosti a podobně. Státy EU podle ministra Zaorálka nezpochybňují existenci společného problému, kterým je současná masivní migrační vlna a který je třeba společně zvládnout. "Na druhé straně jde o to, abychom se na způsobu, kterým to děláme, dohodli. Není možné, aby to bylo takto nařízeno," míní ministr. Návrh nové migrační agendy je strategickým materiálem. Na jeho základě chce Evropská komise připravit konkrétní první návrhy, první ještě do konce tohoto měsíce. Ty budou ve většině případů vyžadovat souhlas kvalifikované většiny zemí EU, Česko samotné by je nemohlo blokovat. Kvalifikovaná většina odpovídá 15 zemím unie, představujícím ovšem nejméně 65 procent evropských občanů.

Asociační dohoda s Ukrajinou je prostředkem k míru, říká ministr Zaorálek

Asociační dohoda mezi Evropskou unií a Kyjevem je nástrojem, který má pomoci k míru a stabilitě na Ukrajině. Po setkání se svým ukrajinským protějškem Pavlem Klimkinem to prohlásil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Stejnými slovy prý chce dohodu obhajovat ve Sněmovně při jejím schvalování. Podle ministra Klimkina je to cesta k evropské budoucnosti Ukrajiny a prosazení reforem požadovaných EU. Pavel Klimkin, který do Prahy přiletěl na krátkou návštěvu spolu s ministrem Zaorálkem z jednání šéfů diplomacií EU v Bruselu, se na společné tiskové konferenci vyjádřil i ke dvěma ruským vojákům zadrženým o víkendu na Ukrajině. O jejich případné výměně za ukrajinskou letkyni Nadiju Savčenkovu, souzenou v Rusku, musí podle ministra Klimkina rozhodnout ukrajinský soud, ne politici.

Sedm států EU včetně ČR je pro omezení síly obchodních řetězců

Země visegrádské čtyřky (V4) a dále Bulharsko, Rumunsko a Slovinsko vybídly Evropskou komisi, aby připravila opatření k zamezení údajně nepřiměřené ekonomické síly obchodních řetězců ve vztazích s jejich dodavateli. Vyplývá to ze společného prohlášení, na kterém se dohodli ministři zemědělství a jejich zástupci na schůzce v Bratislavě. Českou republiku zastupoval ministr zemědělství Marian Jurečka. "Vyzýváme Evropskou komisi, aby připravila soubor opatření k zamezení dominantní ekonomické síly obchodních řetězců. Předběžné stanovisko žádáme od EK do konce roku 2015. Jsme toho názoru, že jen společný legislativní rámec, který bude schválen v celé EU, může vyřešit tento problém, který má každá ze zúčastněných sedmi zemí tohoto setkání na vlastním trhu," řekl slovenský ministr zemědělství Ľubomír Jahnátek, podle kterého jsou například marže obchodníků vysoké. Ministr Jurečka prosazuje nastavení férových obchodních podmínek, aby obchodní řetězce netlačily malé a střední firmy produkující potraviny do prodeje výrobků pod jejich náklady.

Prezident Zeman dál odmítá tři profesory, schůzka s rektory to asi nezmění

Prezident Miloš Zeman nadále nehodlá jmenovat tři kandidáty na profesory, kterým vyčítá problémy z minulosti. Nic na tom podle všeho nezmění ani schůzka, na níž se 28. května sejde s ministrem školství Marcelem Chládkem (ČSSD) a rektory dvou vysokých škol, na nichž odmítnutí adepti působí. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček řekl, že prezident jim pouze sdělí důvody, proč navzdory protestům akademické obce nemíní jmenovat Jiřího Fajta a Ivana Ošťádala z Univerzity Karlovy a Jana Eichlera navrženého Vysokou školou ekonomickou (VŠE) profesory. Postoj Hradu vyvolal bouřlivé reakce ze strany akademické obce, která rozhodnutí prezidenta označila za nepřijatelný zásah do akademických svobod. Kvůli tomu byli rektoři připraveni bojkotovat slavnostní předávání jmenovacích dekretů naplánované na 7. května. Vzhledem k tomu, že se množily i omluvy nových profesorů, byl ceremoniál odložen na červen. Kontakty s StB byly důvodem, proč Miloš Zeman odmítl jmenovat docenta Ivana Ošťádala. V případě docenta Jiřího Fajta byly Hradu důvodem odmítnutí informace o tom, že Národní galerie chtěla od Komerční banky, aby část sponzorského daru sloužila jako příspěvek k Fajtovu ředitelskému platu. Jiří Fajt kvůli tomu zvažuje žalobu. V případě docenta Jana Eichlera z Ústavu mezinárodních vztahů považuje Miloš Zeman za problém to, že prý před rokem 1989 působil v propagandistických útvarech československé armády.

Ministr Stropnický upozornil na nutnost změny v nákupu vojenské techniky

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) při zahájení zbrojařského veletrhu Idet v Brně prohlásil, že bezpečnostní situace ve světě se za poslední dva roky nepříjemně změnila. Českou republiku zneklidňují agresivní kroky států s velmocenskými ambicemi, řekl. Konkrétní zemi ale nejmenoval. Podle něj si z aktuální situace bere český stát ponaučení, které se týká i nákupu vojenské techniky. "Samotná kvalita a cena už nestačí, důležité je i množství a původ našeho vybavení," uvedl ministr. Mezitím před branami výstaviště protestovalo asi 15 aktivistů, kterým se nelíbí, že veletržní akce podporuje obchod se zbraněmi. Jejich mluvčí Peter Tkáč z hnutí Nesehnutí uvedl, že ČR vyváží zbraně i do problematických zemí, jako jsou Egypt, Alžírsko nebo Jemen. Před výstaviště dorazila skupina oblečená za smrtky s transparentem "Brno obchází smrt!". Protesty proti Idetu jsou ale každým ročníkem mírnější. Ministr Stropnický si neumí představit, že by Česká republika do budoucna spoléhala pouze na vybavení ze zemí, které mohou ohrožovat české spojence a partnery a nakonec i ji samou. "I proto nastupujeme cestu hledání nových dodavatelů. Česká armáda samozřejmě nemůže uspokojit všechny své požadavky z domácích zdrojů. Pokud ale domácí průmysl přijde s atraktivním řešením našich potřeb, bude pro nás preferovaným dodavatelem," uvedl ministr Stropnický. V případě kontraktů se zahraničními firmami chce navíc ministerstvo trvat na participaci českých firem.

V Čáslavi havaroval Gripen, piloti jsou v pořádku

Na letecké základně v Čáslavi v úterý havaroval dvoumístný letoun Jas-39 Gripen maďarské armády. Piloti se katapultovali, jsou v pořádku. Letadlo skončilo za přistávací drahou v poli, řekla ČTK Magdalena Dvořáková z tiskového oddělení generálního štábu. Podle ní maďarská posádka při přistání letoun nedobrzdila. Na vojenském letišti v Čáslavi na Kutnohorsku se koná mezinárodní cvičení Lion Effort pro armády, které provozují stíhačky gripen. Kromě českých pilotů se do něj zapojili zástupci vzdušných sil Maďarska a Švédska, účastní se ho i Thajsko, ale bez své letecké techniky. Maďaři podle Magdaleny Dvořákové havarovali, když přilétali na cvičení z Maďarska. Nehodu vyšetřuje komise odboru vojenského letectví sekce dozoru a kontroly minisrerstva obrany. Cvičení v Čáslavi začalo 11. května a má trvat do 24. května.

V dubnu pokračoval meziroční pokles cen v zemědělství i průmyslu

Výrobní ceny v dubnu meziročně opět klesly v zemědělství a průmyslu. Ceny zemědělských výrobců se snížily o deset procent a průmyslových výrobců o 2,6 procenta. Naopak ceny stavebních prací stouply o jedno procento. U tržních služeb byly ceny vyšší proti loňskému dubnu o 0,1 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad. Rovněž v meziměsíčním srovnání se ceny v zemědělství snížily, zatímco v průmyslu stouply. "Celková čísla za výrobní inflaci nepřinášejí žádné překvapení a stejně jako ve většině evropských zemí se ceny ve výrobě ještě stále snižují. Obrat přinese až silnější poptávka nebo třeba zdražení energií, které ovšem v dohledné době moc pravděpodobné není," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Meziroční pokles cen průmyslových výrobců je přitom podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera nadále tažen zejména poklesem cen ropy a také nadprůměrnou úrodou v minulém roce. "Tyto faktory budou udržovat meziroční dynamiku cen průmyslových výrobců zápornou i v následujícím období," uvedl. Ceny zemědělských výrobců byly proti březnu nižší o 0,2 procenta, zlevnilo mléko a vejce, naopak zdražila čerstvá zelenina, ovoce a drůbež. V průmyslu se ceny meziměsíčně zvýšily o 0,4 procenta, přičemž nejvíce se zvyšovaly ceny chemických látek a výrobků. Ceny stavebních prací se podle odhadů zvýšily ve srovnání s březnem o 0,1 procenta a ceny tržních služeb v podnikatelské sféře o půl procenta. Zdražovaly reklamní služby, průzkum trhu a architektonické a inženýrské služby, zlevnily však služby v oblastech nemovitostí a zaměstnání.

Odbory doporučují vyjednávat o růstu mezd reálně o 3 až 5 pct

Odbory doporučují pracovníkům firem vyjednávat pro příští rok se zaměstnavateli o reálném růstu mezd o tři až pět procent. Ve veřejném sektoru budou požadovat přidání o pět procent. Sdělil to předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Odboráři budou podle něj usilovat také o zvýšení nemocenské pro dlouhodobě nemocné pracovníky. "Za posledních deset let jsme měli sedmiprocentní nárůst mezd. Pokud bychom se chtěli přiblížit k Rakousku na jejich současnou úroveň, tak nám to podle optimistického předpokladu bude trvat do roku 2100, spíš do roku 2115. Aby se doba zkrátila, musí být dynamika růstu vyšší - na reálnou úroveň někde kolem tří, spíše pěti procent," uvedl Josef Středula. Podle něj by tak měli zástupci zaměstnanců se zaměstnavateli pro příští rok vyjednávat o nominálním růstu výdělků o zhruba 4,5 až 6,5 procenta. S pokrytím inflace by se neměli spokojit. Předák podotkl, že česká ekonomika znovu roste a mnohé firmy mají zisk. Podle Josefa Středuly by se to mělo promítnout do výdělků. Pokud by zaměstnavatelé nebyli ochotni pracovníkům přidat, pohrozil Josef Středula případnou stávkou.

KDU se nebrání diskuzi o zavedení poplatků za pobyt v nemocnici

Lidovci by se nebránili nové diskuzi o znovuzavedení poplatku za pobyt v nemocnici. Jeho zrušení považuje za chybu i hnutí ANO. Třetí koaliční partner - sociální demokracie - ale změnu koaličního smlouvy nebo programového prohlášení vlády nadále odmítá. "My jsme spíše na straně toho, že tento poplatek - a skutečně bych to nenazýval žádný regulační poplatek, ale poplatek za hotelové služby - že má své opodstatnění a je běžný všude ve světě," řekl ve Sněmovně jeden z lidoveckých odborníků na zdravotnictví Vít Kaňkovský. Lidovci si podle něj dokážou představit poplatek ve výši 60 korun za den omezený maximálně na 30 dnů v roce. V takové výši se poplatek hradil už dříve, po nárůstu na 100 korun za den ho ale zrušil Ústavní soud. "My jsme řekli, že byla chyba tento poplatek za pobyt v nemocnici, jak říkáte hotelového typu, znovu nezavést, nicméně v rámci koalice jsme se dohodli, že ho nebudeme zavádět, takže pokud to téma chceme otevřít, musíme k tomu mít všechny partnery," poznamenal na tiskové konferenci po jednání klubu šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. ČSSD jakékoliv změny koaliční smlouvy nebo programového prohlášení odmítá. Toto stanovisko zopakoval předseda jejího poslaneckého klubu Roman Sklenák.

Nezávislí poslanci z hnutí Úsvit založili stranu Národní zájmy

Nezávislí poslanci z hnutí Úsvit založili novou stranu Národní zájmy. ČTK to řekl její předseda poslanec Petr Adam. Do budoucna se uskupení, které má nyní 12 členů, asi s Úsvitem sloučí. Návrh na založení nové strany vznikl v době rozepří mezi většinou poslanců hnutí a jeho tehdejším šéfem Tomiem Okamurou. Mluvčí Úsvitu Jan Zilvar ČTK řekl, že v polovině června lze očekávat zásadní stanovisko k případnému spojení obou uskupení a změně názvu či loga. Ve hře je přitom i další využívání značky Úsvit. Po sloučení by se také volilo nové stranické vedení. Úsvit bude svou budoucnost řešit již tento čtvrtek, kdy se sejde jeho celostátní konference, která po odchodu Tomia Okamury a Radima Fialy z hnutí čítá sedm členů. PodleJana Zilvara chce hnutí změnit své sídlo, které je zatím shodné se sídlem Okamurovy cestovní kanceláře. Konference se znovu také podívá na stranické hospodaření, které bylo v poslední době předmětem kontroverzí.

Soud: David Rath nemá advokáta, byl mu přidělen ex offo

Bývalý poslanec David Rath obžalovaný z korupce podle soudu nemá advokáta a soud neměl jinou možnost než mu ho ustanovit. Soudce Robert Pacovský jednání odročil na červen. David Rath tvrdí, že má od minulého týdne nového advokáta Michala Pacovského. Ten ale soudu v pondělí písemně sdělil, že obhajobu odmítl. David Rath tvrdí, že nedostal výpověď plné moci, a i kdyby platila, advokát má zákonnou povinnost ho ještě 15 dní hájit. Žalobce hovoří o "extrémní obstrukci" z Rathovy strany. Soudce odkázal Davida Ratha ohledně jeho údajných nejasností s obhájcem Michalem Pacovským na Českou advokátní komoru, která je příslušná podobné věci řešit. Soud nyní vybral advokáta ze seznamu komory, který byl podle zákona na řadě. Právník bude mít nárok na lhůtu k seznámení se spisem, kterou určí soud podle velikosti spisu. Hlavní líčení bude pokračovat 2. června. David Rath podle žalobce Petra Jiráta ale také může přinést plnou moc od původních obhájců. Exposlanec i jeho dřívější advokáti Roman Jelínek a Adama Černý již v pondělí sdělili, že jsou připraveni v obhajobě, které zbývá přednést závěrečnou řeč, pokračovat.

Radku Nečasovou sledovali u školy či na nákupech

Při projednávání kauzy údajného zneužití Vojenského zpravodajství soudkyně přečetla záznamy ze sledování někdejší manželky premiéra Petra Nečase Radky. Zpravodajci dali ženě krycí jméno "Darwin" podle názvu ulice, kde s rodinou bydlela. Sledovali ji na nákupech, při vyzvedávání dcery ze školy či na schůzkách s kamarádkou. Podle obžaloby si sledování nezákonně objednala tehdejší šéfka Nečasova kabinetu Jana Nagyová (dnes Nečasová), která tak údajně chtěla sehnat kompromitující materiály na svou sokyni v lásce. Obhajoba tvrdí, že akce kolem Radky Nečasové v listopadu 2012 nebyla sledováním, ale snahou ochránit premiérovu rodinu před hrozícím nebezpečím. Ve zveřejněných zprávách ovšem zpravodajci sami píšou o "sledování". Ze záznamů vyplývá, že monitorovali nejen manželku předsedy vlády při běžných denních činnostech, ale i příchody jeho dětí domů včetně toho, kdo je doprovázel. Několikrát také zřejmě zaznamenali i příjezd Petra Nečase - zmínili osobu s krycím jménem "Nepohoda". Vedle Jany Nagyové, kterou si Petr Nečas později vzal za manželku, čelí obžalobě ze zneužití pravomoci bývalí šéfové Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek. Hrozí jim až pětileté vězení.

ČOI: Polovina prodejců během šampionátu šidila zákazníky

Česká obchodní inspekce (ČOI) zjistila nedostatky v polovině (53 pct) kontrol zaměřených na obchody, stánky a restaurace během hokejového šampionátu. Inspektoři se soustředili přímo na sportovní areály v Praze a Ostravě, kde se zápasy odehrávaly, a na dalšíh místa zaměřená na prodej nejrůznějšího zboží a suvenýrů souvisejících s šampionátem. ČOI také zabavila 200 kusů padělků v ceně 539.000 korun. Nejčastěji šlo o dres s ochrannou známkou Jágr 68. Inspekce to oznámila v tiskové zprávě. "Naši inspektoři za méně závažné prohřešky uložili na místě 58 pokut za téměř 90.000 korun, dalším 66 kontrolovaným subjektům budou uloženy pokuty ve správním řízení," uvedl ředitel inspektorátu ČOI v Praze Jan Štěpánek. Mezi zjištěné nedostatky patřilo nedodržení deklarované míry podaných nápojů, neseznámení spotřebitele s cenou prodávaných výrobků či prodej padělků hokejových dresů. Celkem provedli inspektoři 232 kontrol, porušení některého z předpisů zjistili ve 123 z nich.

Šestice protifašistických odbojářů dostala medaile Senátu

Šestice protifašistických odbojářů dostala stříbrné pamětní medaile Senátu od jeho předsedy Milana Štěcha. Patřili mezi ně vězeň z Osvětimi Adolf Burger, který byl jako knihtiskař nucen podílet se na padělatelské operaci namířené proti Velké Británii, dále účastník Slovenského národního povstání Ladislav Havrišák nebo Bořivoj Sedláček, který se zapojil do partyzánského odboje v někdejší Jugoslávii. Ocenění dostali rovněž Růžena Borská spojka partyzánské brigády Mistra Jana Husa, která operovala zejména na Vysočině, Josef Henek, jenž jako teprve třináctiletý působil v partyzánské skupině Generál Svoboda v okolí Boskovic a lékař Juraj Straus, který bojoval v řadách československé armády na Blízkém Východě a ve Francii u města Dunkerque. Medaile byly předány v rámci mezinárodní konference historiků s názvem "Na prahu svobody. Vítězství 1945", kterou spolu s Milanem Štěchem zahájili ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier a předseda Sněmovny Jan Hamáček (všichni ČSSD).

Kouření v restauracích vadí v ČR stále více lidem

Kouření v restauracích, kavárnách či barech vadí v Česku stále více lidem, ukázal letošní výzkum Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK) a agentury Ipsos. Oproti roku 2012 stoupl jejich počet o deset procentních bodů, na 52 procent. Razantně také přibylo těch, kteří by rozhodně zákaz kouření uvítali, z 28 na 40 procent, řekl vedoucí studentského projektu FSV UK Miroslav Slíž. V ČR kouří třetina dospělých. "Letošní průzkum ukázal jasný nárůst lidí, kteří by rozhodně uvítali zákaz kouření v restauracích," řekl s tím, že celkově si zákaz kouření v restauracích přeje 78 procentech dotázaných. Výsledky byly zveřejněny při příležitosti Světového dne bez tabáku, který je 31. května. Zákaz kouření v restauracích platí ve většině zemí EU.

Časopis Newsweek bude od listopadu vycházet v češtině

Zpravodajský časopis Newsweek bude od listopadu vycházet v češtině. Vlastník časopisu IBT Media uzavřel licenční dohodu se společností Business Consulting & Media, která kromě Česka působí na slovenském, maďarském či rakouském trhu. Vydavatelem týdeníku bude její dceřiná firma MediaRey SE, která v češtině několik let vydává magazín Forbes. Vydavatelé to oznámili ve společném prohlášení. Český Newsweek bude obsahovat překlady článků originálního časopisu spolu s materiály psanými českou redakcí. Šéfredaktorem titulu bude Jiří Nádoba, který kromě českého Forbese prošel rovněž Hospodářskými novinami nebo MF DNES. "Český mediální trh je hladový po kvalitním obsahu založeném na nezávislé novinařině a globálních zkušenostech. Nepochybujeme, že Newsweek je pro tuto misi správnou volbou," uvedl spoluzakladatel Business Consulting & Media Erik Conrad. Česká verze je devátou mezinárodní mutací Newsweeku.

Výstava Glastonbury představí multižánrový festival v Praze

Přestože 13. ročník Pražského quadriennale (PQ), nejvýznamnější mezinárodní přehlídky v oblasti divadla a scénografie na světě, začne 18. června, koncem května se mohou zájemci těšit na první programovou ochutnávku. Půjde o výstavu věnovanou hudebnímu festivalu Glastonbury, která bude 28. května otevřena v Galerii Jaroslava Fragnera. "V rámci této pozoruhodné videoinstalace, kterou připravilo londýnské Victoria and Albert Museum, bude představen i dosud nepromítaný dokument z roku 2014. V Praze bude přístupna po celý měsíc pod názvem Glastonbury: Země a legenda," oznámila ČTK mluvčí PQ Eliška Míkovcová. Ve světové premiéře se tak poprvé v atraktivní multimediální instalaci představí video archiv tohoto největšího uměleckého festivalu na světě odehrávajícího se v zelených polích. Multižánrový festival Glastonbury má kořeny v hippies kultuře 70. let minulého století.

Arcidiecézní muzeum v Olomouci vystavuje vzácné nizozemské tisky

Vzácné nizozemské tisky budou ozdobou nové expozice, kterou ve středu otevře Arcidiecézní muzeum v Olomouci. Výstava nese název Barokní knihkupectví světa a odkazuje tím na klíčovou roli Nizozemí v 16. až 18. století v oblasti mezinárodního knižního obchodu. Zhruba 140 vystavených exponátů je reprezentativním výběrem ze zhruba 4000 nizozemských tisků ve sbírkách Vědecké knihovny v Olomouci. K tématu nizozemské kultury se Muzeum umění vrací po 13 letech. "Představujeme produkci nizozemských tiskařů, která byla hlavně v 17. století nejdůležitější knižní produkcí v Evropě. Výstava je rozčleněna do čtyř témat. V první místnosti se návštěvníci seznámí s počátky nizozemského tisku, v dalších mapujeme cesty, kterými se nizozemské knihy dostaly do sbírek Vědecké knihovny v Olomouci," řekla kurátorka výstava Gabriela Elbelová. Poslední místnost je věnována jednotlivým specifickým žánrům nizozemského tisku. Historické fondy olomoucké Vědecké knihovny ukrývají na 4000 nizozemských tisků z této doby.

Festival Prague Fringe uvede 45 divadelních souborů

Přes dvě stovky představení uvede od 22. května na několika místech Malé Strany v Praze 14. ročník mezinárodního divadelního festivalu Prague Fringe. Do 30. května představí 45 souborů z Velké Británie, USA, Japonska, Austrálie, Kanady, Itálie, Nizozemska, Srbska, Maďarska, Irska, Německa, Švédska, Jižní Afriky a České republiky, sdělil ČTK ředitel přehlídky Steve Gove. Soubory vystoupí v Malostranské besedě, Divadle Kampa, A Studiu Rubín, Muzeu alchymistů, Divadle Na Prádle, v Kavárně 3+1 a v Mosaic House. Od pozdního odpoledne do půlnoci se na jeviště dostanou kratší projekty v angličtině. První rok navštívilo festival asi 400 lidí, v posledních letech jich chodí kolem šesti tisíc, jimž festival nabízí eklektický mix divadla, komedie, hudby, tance a poezie. Zahraničí účastníci sehrají několik představení za sebou, některé denně ve stejný čas, jiné skončí po třech reprízách. "Pražský Fringe festival je nezbedné vnouče Fringe festivalu v Edinburgu. Od skromných počátků v roce 2002 jsme ušli mílovými kroky pořádný kus cesty, kdy každý rok pro nás znamenal vývoj směrem k většímu a populárnějšímu festivalu," dodal Steve Gove. Z letošního programu upozornil například na jihoafrického kouzelníka Stuarta Lightbodyho či divadelní soubor Alliance for new music-theatre z Washingtonu. Jeho členové loni vzdali hold dramatikovi Václavu Havlovi a letos přijedou s produkcemi dvou Kafkových děl.

V Rudolfinu je výstava fotografií z historie Pražského jara

Výstavu sedmi desítek historických snímků připravili k letošnímu 70. ročníku Pražského jara jeho pořadatelé. Přístupná je od 13. května do 1. června ve foyeru Rudolfina. Výstava představuje legendární dirigenty, sólisty i pěvce, jímž uplynulá desetiletí aplaudovalo festivalové publikum. Fotografie pocházejí převážně od Jovana Dezorta a Zdeňka Chrapka. Za sedm desetiletí se na Pražském jaru odehrálo přes 3800 koncertů, počet vystupujících umělců pořadatelů přirovnávají k počtu obyvatel středně velkého krajského města. Z takového množství autoři výstavy vybrali 70 fotografií - jsou mezi nimi portréty osobností jako Leonard Bernstein, Herbert von Karajan, Emil Gilels, Elisabeth Schwarzkopf či Martha Argerich. Také fotografové Dezort a Chrapek svým způsobem patří k legendám festivalu. V jejich archivech je na tisíce fotografií pořízených během festivalových koncertů. Jovan Dezort se fotografii věnuje šest desítek let a 15 let byl fotoreportérem České tiskové kanceláře. Na sklonku loňského roku oslavil 80. narozeniny. Získal třeba Zlatou pečeť na World Press Photo v Haagu v roce 1970 a v březnu mu Asociace profesionálních fotografů ČR udělila cenu Osobnost české fotografie. Věnoval se převážně oblasti kultury, kromě Pražského jara dokumentoval mnoho dalších umělců, třeba fotografa Josefa Sudka, malíře Jana Zrzavého, mima Ladislava Fialku, Jana Wericha, Olgu Schoberovou a řadu umělců z oblasti populární a vážné hudby. Také Zdeněk Chrapek dokumentuje koncerty Pražského jara desítky let.

Český rozhlas vyhlásil sbírku pomoci lidem v Nepálu

Český rozhlas (ČRo) vyhlásil sbírku na pomoc lidem postiženým při zemětřesení v Nepálu. Zájemci mohou poslat peníze na zvláštní konto nebo dárcovskou SMS. Finanční dar mohou lidé přinést v pátek i přímo do pražského sídla rozhlasu, sdělili ČTK zástupci ČRo. V pátek bude ve studiu ČRo fungovat call centrum, ve kterém sbírku podpoří známé osobnosti, jako třeba textař Michal Horáček, olympijská vítězka ve snowboardingu Eva Samková, kanoista Vavřinec Hradilek a horolezec Radek Jaroš. Centrum bude fungovat na telefonním čísle 221 555 555. "Záměrem našeho projektu je pomáhat konkrétnímu místu a konkrétním lidem. Vybrali jsme proto ve spolupráci s nadací Namasté Nepál dvě postižené vesnice - Simthalí a Dahú, jejichž prostředí a situaci známe. Vybrané příspěvky zde budou použity na rekonstrukce domů a stavbu školy," uvedl generální ředitel rozhlasu Peter Duhan. Kampaň rozhlasu začala v úterý a vyvrcholí páteční sbírkou. Peníze lze posílat na konto Nadačního fondu Českého rozhlasu 2009999200/0300 nebo jako třicetikorunovou dárcovskou SMS na číslo 87777. SMS musí být zaslána ve tvaru DMS PRONEPAL.

Půlrok s jubilujícími Voskovcem a Werichem vyvrcholí v červnu

Dvě speciální představení v Divadlech Rokoko a ABC zakončí akci nazvanou Půlrok s V+W aneb Od Wericha do Voskovce. Městská divadla pražská (MDP) si významná jubilea velikánů českého divadelnictví - 110 let od narození - nepřipomínají bezdůvodně. Slavné Osvobozené divadlo totiž sídlilo v prostorách dnešního Divadla ABC. "Kromě soutěže a speciálních představení putuje Prahou také výstava archivních fotografií, kterou si do 1. června mohou zájemci prohlédnout v budově magistrátu. Divadlo ABC navíc právě nahrává CD s písněmi z inscenace V+W Revue. Jeho křest plánuje na 25. září v den narozenin Jaroslava Ježka, jenž s dvojicí V+W vytvořil nesmrtelné trio," oznámila ČTK mluvčí MDP Tereza Mrzenová. A tak se 30. května v Rokoku odehraje Soirée V+W aneb Co se do revue nevešlo. Diváci se dozvědí zajímavosti ze zákulisí úspěšné inscenace V+W Revue a poslechnou si písně z pera Voskovce, Wericha a Ježka v nečekaných aranžích Jiřího Janoucha. Na 19. června se pak v Divadle ABC chystá speciální představení V+W Revue s překvapením pro diváky, kterým připomene 110. výročí narození Jiřího Voskovce.

Zkrácený festival v Českém Krumlově zahájí sopranistka Sumi Jo

Letní hudební přehlídku v Českém Krumlově zahájí 17. července pod širým nebem v Pivovarské zahradě korejská koloraturní sopranistka Sumi Jo. Na úvodním galakoncertu ji doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Petrem Vronským. Festival do 8. srpna nabídne celkem 13 koncertů, kvůli chybějícím financím bude ale o týden kratší. Informoval o tom prezident festivalu Jaromír Boháč. "Museli jsme se tak rozhodnout, abychom dostáli závazkům umělcům. My v tuto chvíli například ještě nevíme, jakou částkou se na rozpočtu bude podílet ministerstvo kultury," uvedl Jaromír Boháč. Posluchači tak proti původnímu plánu neuslyší australského trumpetistu Jamese Morrisona, harfenistku Kateřinu Englichovou a slovenské operní hvězdy v závěrečném galakoncertu. Loni program nebyl krácen a festival s rozpočtem přes 40 milionů korun skončil ve ztrátě. Festival Český Krumlov 2015 nabídne dva symfonické koncerty v Zámecké jízdárně s dirigentem Manuelem Hernández-Silvou, který povede Moravskou filharmonii Olomouc. Na pódiu se objeví také domácí umělci. Například houslový virtuos Pavel Šporcl vystoupí společně s Jihočeskou komorní filharmonií pod taktovkou Jana Talicha. V Maškarním sále zámku se 24. července představí Václav Hudeček společně s klavíristou Janem Simonem.

Děti zdobí zeď baťovského areálu ve Zlíně díly Adolfa Borna

Motivy očí různých postav a zvířat z dílny malíře, ilustrátora a karikaturisty Adolfa Borna ozdobí zeď ohraničující bývalý baťovský tovární areál v centru Zlína. Na zeď je namalují žáci základních uměleckých škol ze Zlína a Kroměříže. Vzdají tak hold Adolfu Bornovi, který je hostem letošního ročníku zlínského filmového festivalu. Výtvarník dílo na zdi dokončí, řekl ČTK Čestmír Vančura, majitel festivalu a společnosti Kovárna Viva, která je vlastníkem zdi. "Chtěli jsme vzdát poctu panu Bornovi, je to úžasný člověk, jeho tvorba zaměřená na děti je snadno rozpoznatelná, původní, originální, je to dílo velmi vysoké hodnoty," uvedl Čestmír Vančura. Stometrový úsek zdi ozdobí pohledy Macha, Šebestové, opičky Žofky či Robinsona. Děti ji promění v políčka filmového pásu. Autorem grafického konceptu Oči Adolfa Borna je malíř a grafik Zdeněk Macháček. Bornovy postavy budou zeď zdobit do dalšího ročníku festivalu, kdy na ní bude namalován jiný motiv. Festival se letos koná 55. rokem, potrvá od 29. května do 4. července, Adolf Born převezme Uznání za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě po děti a mládež.

Na pražské kbelské letiště se po dvaceti letech vrátí letecký den

Pražské vojenské letiště ve Kbelích bude po více než dvaceti letech hostit letecký den. V rámci letecké show, která se uskuteční v sobotu 13. června, budou moci návštěvníci vidět ukázky pilotáže historických letounů, Spitfire, Mig 15 nebo Mustang. K vidění má být i velká většina typů v současnosti používaných armádou a rovněž i celá řada civilních letadel a vrtulníků. Sdělil to letový ředitel celé události Petr Schwarz. Poslední letecký den se na kbelském letišti uskutečnil v roce 1993. Sedmdesáté výročí osvobození republiky je vhodná příležitost k tomu, aby armáda tento druh akcí pro veřejnost obnovila, uvedl zástupce velitele vzdušných sil armády ČR, brigádní generál Jaromír Šebesta. Letecký den bude od čtvrtka 11. června provázet výstava letecké techniky zaměřená na odbornou veřejnost i letecké nadšence. Samotné letové ukázky má podle náčelníka štábu kbelské základny dopravního letectva plukovníka Martina Bojkovského zahájit průlet formace tvořené dopravním letounem Casa doprovázeným dvojící stíhačů Jas 39 Gripen a rovněž dvojicí bitevních letounů L159. Rovněž by měly být k vidění ukázky záchranných prací a slaňování z vrtulníku Mi 17, případně výsadky parašutistů.

Čechova budoucnost není v mých rukou, připustil Mourinho

Trenér fotbalistů Chelsea José Mourinho připustil, že budoucnost Petra Čecha už není v jeho rukou. Portugalský kouč sice dál touží českého reprezentačního brankáře udržet, ale chápe, že momentální dvojka "Blues", která ve středu oslaví 33. narozeniny, chce ve svém věku pravidelně chytat. Petr Čech v této sezoně ztratil po deseti letech místo prvního gólmana Chelsea, novou jedničkou se stal Belgičan Thibaut Courtois. Přestože má plzeňský rodák v londýnském klubu ještě rok platnou smlouvu, počítá se s jeho letním odchodem. Mezi nejčastěji zmiňované zájemce patří Arsenal, Manchester United, Liverpool nebo Paris St. Germain. Potvrdil to také Čechův agent Viktor Kolář.

Martina Sáblíková změnila cyklistické plány, na Evropské hry nepojede

Martina Sáblíková se nezúčastní premiérových Evropských her v Baku, kde měla v červnu startovat v silniční cyklistice. Trojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení změnila plány a kvůli tréninkovému deficitu se rozhodla svoji účast v Ázerbájdžánu zrušit. "Necítím se být dostatečně připravena, abych mohla podat plnohodnotný výkon. Hlavním cílem sezony je cyklistické mistrovství světa a moje příprava bude nadále směřovat k šampionátu," uvedla Martina Sáblíková v tiskové zprávě společnosti Sport Invest. Mistrovství světa se uskuteční na konci září v USA. Sedmadvacetiletá držitelka deseti domácích cyklistických titulů touží vybojovat si účast na olympijských hrách v Riu de Janeiro v příštím roce. "Letošní pauza po náročné rychlobruslařské sezoně byla delší než obvykle, tréninkovým režimem se nám proto už nepodařilo dohnat plánovaný objem," vysvětlil trenér Petr Novák.

Krátce o počasí v Česku:

Oblačno až zataženo, místy déšť nebo bouřky. Teploty 17 až 21 stupňů Celsia.