Denní souhrn zpráv

Zeman v Terezíně varoval před lhostejností k náboženské nenávisti

Před lhostejností, která přispívá k vzestupu nenávisti, a islamistickými radikály varoval prezident Miloš Zeman během Terezínské tryzny. Uvedl, že zatímco ve 40. letech společnost rozdělovala rasová nenávist, v současnosti od jihu přichází náboženská nenávist. Zopakoval výzvu k aktivní obranné akci proti základnám a pobočkám radikálů Islámského státu (IS). Na Národním hřbitově prezidenta poslouchaly stovky lidí, kteří si přišli připomenout oběti terezínského ghetta a zdejší věznice gestapa. Tryzna se konala již po devětašedesáté. Vedle hlavy státu se jí zúčastnili premiér Bohuslav Sobotka, několik ministrů, zástupci obou parlamentních komor, náboženských obcí a organizací připomínajících odkaz obětí druhé světové války. Památku obětí Terezína uctili také zástupci diplomatického sboru a řady obcí.

Český vojenský speciál se vrátil z Nepálu, kam dopravil pomoc

Do Prahy se vrátil český vojenský speciál, jenž dopravil do Nepálu humanitární pomoc a také skupinu lidí střídajících některé členy českého záchranného týmu, kteří v této asijské zemi postižené mohutným zemětřesením působí. Zpět do Česka letadlo dopravilo vystřídané záchranáře a 13 občanů ČR a dalších zemí Evropské unie. ČTK o tom informovala mluvčí Hasičského záchranného sboru České republiky Michaela Franclová. Letoun odstartoval na zpáteční cestu z Káthmándú v sobotu kolem 13:45 SELČ, když v nepálské metropoli strávil pouhé tři hodiny. Součástí nové humanitární zásilky Českého červeného kříže byly obvazy, chirurgický materiál, injekční jehly a stříkačky, analgetika, antibiotika a další zdravotnické potřeby. Obvazový a další chirurgický materiál je určen pro sedm nemocnic a polních nemocnic. Letadlem cestovalo do Nepálu také deset hasičů, čtyři zdravotníci a čtyři zástupci Českého červeného kříže, který zajistil humanitární pomoc. Zpět do Evropy pak odletělo 13 vystřídaných hasičů a zdravotníků plus průvodce, uvedla mluvčí hasičů Franclová.

Chovanec: Správu registru smluv by mohlo převzít vnitro

Ministerstvo vnitra převezme registr smluv, pokud na tom bude politická shoda, ministr Milan Chovanec si ale stále myslí, že by registr mělo spravovat ministerstvo financí. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že se na případné správě registru v rámci současné aplikace ministerstvem vnitra dohodl s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Správa registru smluv je posledním sporným bodem v návrhu zákona o registru smluv. "My si myslíme, že by registr mělo spravovat ministerstvo financí primárně, když ne ministerstvo financí, tak sekundárně ministerstvo pro místní rozvoj," řekl Chovanec.

Ministr: Zásah proti squatterům na Cibulce stál asi 250.000 korun

Policejní zásah proti squatterům v památkově chráněné usedlosti Cibulka v Praze stál zhruba čtvrt milionu korun. V Otázkách Václava Moravce České televize to řekl ministr vnitra Milan Chovanec. O poměrně masivním zákroku stále pochybuje, zprávu od policie, kterou si vyžádal, zatím nedostal. Ředitel pražské policie Luděk Procházka už dříve řekl, že zásah byl v souladu se zákonem. "Chci vědět, zda byl zásah přiměřený, zda finanční prostředky nebyly vynaloženy marně. Vedle toho by mě zajímalo, proč jsme konali takto rychle," uvedl Chovanec, jenž podotkl, že tamní obyvatelé měli s majitelem usedlosti smlouvu, která skončila. Ministr se obává, aby zásah nevedl tomu, že se na policii budou obracet vlastníci dalších nemovitostí, kteří mají problém v občanskoprávních sporech o jejich vyklizení. Sympatizanti squattingu uspořádali v neděli proti zásahu na Cibulce v Praze protest.

Doprava pošle majitelům přístavů 70 milionů na povodňové škody

Ministerstvo dopravy vyplatí finanční pomoc vodní dopravě za předloňské povodně. Bude to ale podstatně méně než 250 milionů korun, které dopravcům slíbil bývalý ministr Antonín Prachař, jehož plán současný ministr Dan Ťok zastavil začátkem března. Nově ministerstvo nabízí 70 milionů korun, a to pouze majitelům přístavů. V původním plánu měli větší část peněz získat provozovatelé nákladních lodí. "Připravovaný program je na rozdíl od dřívějších úvah omezen pouze na škody na infrastruktuře, kde považujeme za férové pomoc poskytnout. Tomu odpovídá i celkový objem programu," uvedl mluvčí resortu Tomáš Neřold. Podle něj se program podpory teprve připravuje, podrobnosti k němu a lhůty, do kdy by se majitelé přístavů mohli o pomoc přihlásit, ministerstvo oznámí později.

Nové zákony by měly snížit počet hazardních heren na pětinu

Soubor tří zákonů proti hazardu by měl snížit počet provozoven s výherními automaty na 15 až 20 procent proti současnému stavu. Ještě více by pak měl klesnout počet hazardních hráčů. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl náměstek ministra financí Ondřej Závodský. Ministerstvo financí předložilo minulý týden legislativní radě vlády návrh zákona o hazardních hrách, zákona změnového a zákona o daních. Podle organizace Transparency International je nynější podoba návrhu loterijního zákona měkčí než předchozí verze z prosince loňského roku a neobsahuje například opatření proti gamblerství. "My jsme některé nástroje, které byly v dřívějším návrhu zákona o hazardních hrách, přesunuli do zákona o daních," uvedl Závodský s tím, že 95 procent opatření v návrzích zůstalo. Zmínil opatření proti utrácení sociálních dávek, hraní lidí v úpadku nebo zákaz malých heren hospodského typu s méně než 15 automaty nebo automatů u čerpacích stanic. Přibyla daňová restrikce, která hazard zdaňuje 35 procenty namísto současných dvaceti. Ministerstvo chce zároveň zdanit i internetové sázení.

Pošta má ve 3. čtvrtletí začít přijímat všechny platební karty

Ve třetím čtvrtletí by měla Česká pošta spustit pilotní provoz akceptace platebních karet všech bank na pobočkách. Zhruba do tří měsíců by měla pošta také rozhodnout, zda požádá o bankovní licenci nebo bude hledat bankovního partnera. Pošta už vybrala poradce, který jí pomůže rozhodnout. Nynější smlouva s ČSOB o poskytování bankovních služeb na poštách vyprší v roce 2017. V pořadu Otázky Václava Moravce to uvedl ministr vnitra Milan Chovanec.

Výdaje na dávky na bydlení každý rok rostou, loni přesáhly 12 mld

Výdaje na dávky na bydlení v posledních letech každoročně rostou. Loni překročily už 12 miliard korun, zatímco předloni stát vyplatil přes deset miliard a v roce 2012 zhruba 7,4 miliardy korun. Vyplývá to ze zpráv ministerstva práce o vyplácených dávkách. Na bydlení dostávají potřební dvě dávky - příspěvek a doplatek. Ministerstvo plánuje, že by v budoucnu byla dávka jen jedna. Příspěvek na bydlení patří mezi dávky státní sociální podpory. Dosáhnou na něj lidé, jimž na přiměřené bydlení nestačí 30 procent příjmu. V Praze je to 35 procent příjmu. Doplatek patří mezi dávky hmotné nouze. Získají ho ti, kteří mají nárok na příspěvek na bydlení a jimž ani s ním nezbývá na živobytí. Další dávka tedy potřebným výdaje za byt dorovnává tak, aby jim na živobytí zůstalo.

Lékárníci budou měřit zájemcům zdarma tlak

Při příležitosti Světového dne hypertenze, který připadá na neděli, budou lékárníci od pondělí do pátku měřit zájemcům ve vybraných lékárnách zdarma tlak a poskytnou jim preventivní rady. ČTK to sdělil mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs. V Česku trpí vysokým tlakem téměř dva miliony dospělých a hypertenze podle odhadů stojí až za čtvrtinou všech úmrtí do 40 let věku.

Veletrh Svět knihy navštívilo přes 38.000 milovníků literatury

Končící veletrh Svět knihy navštívil v Průmyslovém paláci Výstaviště v Praze 7 podle předběžných odhadů minimálně stejný počet zájemců o literaturu jako loni, tedy přes 38.000. Mluvčí veletrhu Jana Chalupová ČTK řekla, že překvapivě velký úspěch mělo zaměření akce na literaturu a kulturu Egypta.

Sport

Čeští hokejisté prohráli v zápase o bronz na mistrovství světa v Praze s týmem Spojených států amerických 0:3 a stejně jako před rokem na šampionátu v Minsku skončili čtvrtí. Český tým získal medaili na vrcholném turnaji naposledy v roce 2012 v Helsinkách, kde vybojoval bronz. Hokejový útočník Jaromír Jágr po porážce českých hokejistů prohlásil, že v národním týmu končí.

Bývalý brankář Dominik Hašek a útočník Robert Reichel vstoupili do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace (IIHF). Olympijským vítězům z Nagana se dostalo této pocty při slavnostním ceremoniálu před vyvrcholením mistrovství světa v pražském hotelu Clarion Congress. Rozšířili počet českých zástupců ve vybrané společnosti na 24, před nimi byl naposledy oceněn v roce 2012 bývalý kanonýr Milan Nový.

Fotbalisté Českých Budějovic sestupují z fotbalové ligy. Rozhodla o tom definitivně jejich prohra v Ostravě 3:4.

Počasí v pondělí

Jasno až polojasno. Nejvyšší teploty 20 až 24 stupňů Celsia.