Denní souhrn zpráv

Zaorálek: Rusko do Donbasu posílá zbraně a vojáky

Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek dal v rozhovoru pro ruský internetový list Gazeta.ru najevo, že Evropská unie by měla příští měsíc prodloužit sankce, které uvalila na Rusko kvůli ruské roli v konfliktu v Donbasu na východě Ukrajiny. "Dnes už je jasné, že Rusko pokračuje v dodávkách těžkých zbraní svým stoupencům v Donbasu a tisíce ruských vojáků se nalézají nejen na hranicích, ale i pronikají na ukrajinské území. Všechny tyto věci nesvědčí o zmírnění konfliktu," řekl český ministr. Moskva stále popírá, že by se přímo angažovala v konfliktu mezi proruskými separatisty a prozápadní vládou v Kyjevě.

Český vojenský speciál se vrací z Nepálu, kam dopravil pomoc

Český vojenský speciál dopravil do Káthmándú čtyři tuny humanitární pomoci a také skupinu lidí střídajících některé české záchranáře, kteří v Nepálu postiženém mohutným zemětřesením působí. Podle mluvčí Hasičského záchranného sboru České republiky Michaely Franclové byl letoun v nepálské metropoli pouhé tři hodiny a kolem 13:45 SELČ odstartoval zpět do Prahy. Na palubě je část českého záchranného týmu, který v Nepálu pomáhá od konce dubna. Do Káthmándú z Česka nově přiletělo deset hasičů a čtyři zdravotníci. V letadle přicestovali i čtyři zástupci Českého červeného kříže, který zajistil humanitární pomoc. Zpět do Evropy pak odletělo kromě hasičů a záchranářů také 13 občanů z Česka i dalších zemí Evropské unie.

Školské odbory mají výhrady k návrhu kariérního systému učitelů

Školské odbory mají výhrady k návrhu kariérního systému učitelů. Požadují také jednotné přijímací zkoušky na střední školy, zejména s maturitními obory. Závěry dvoudenního pražského sjezdu Českomoravského odborového svazu pracovníků školství představili na tiskové konferenci předseda a místopředsedkyně svazu František Dobšík a Markéta Seidlová. Oba ve volbě vedení obhájili funkce. Delegáti debatovali taky o chystané reformě financování škol a začleňování dětí se speciálními vzdělávacími potřebami do běžných škol.

Ordinace alergologů jsou nyní plné pacientů s akutními obtížemi

Ordinace alergologů jsou v současnosti plné pacientů s akutními obtížemi a ještě jich s nastupující sezónou trav přibude. ČTK to řekl předseda České společnosti alergologie a klinické imunologie docent Vít Petrů. Pyly letos mohou být agresivnější, protože se astmatické záchvaty objevují i u lidí, kteří je nikdy neměli, dodal. "Nápor pacientů alergiků už pociťujeme a ještě jich přibude. Břízy už trošku ustaly a trávy pomalu začínají. Hlavně ale chodí letos pacienti s projevy astmatu, přitom to byli většinou lidé, kteří dřív měli alergické rýmy, nebyli tedy astmatici," řekl Petrů. To, že běžní alergici mají projevy dusivého kašle a sípavého dechu, není obvyklá situace, upozornil Petrů. "V podstatě to jsou typické astmatické nálezy, zřejmě letos pyly jsou agresivnější, že i u neastmatiků se třeba poprvé v životě objevil astmatický záchvat," poznamenal. Vedle klasické léčby tak musel letos některým svým pacientům v Nemocnici Na Homolce předepsat léky na astma. Komplikace postihují děti i dospělé.

Replika vlaku legionářů v úterý vyjede na svou pouť po Česku

Replika vlaku legionářů vyjede v úterý z Prahy na svou pouť po Česku. Souprava 11 zrekonstruovaných vagonů představí život a boj československých vojáků na Transsibiřské magistrále. Od středy si ji budou moct lidé prohlédnout v Mladé Boleslavi. ČTK to sdělil tiskový mluvčí Československé obce legionářské Miloš Borovička. "Legiovlak představíme 19. května slavnostně partnerům a médiím. Hned se ale vydá na svou pouť, aby plnil účel, pro který jsme ho postavili," uvedl Jiří Charfreitag, tajemník projektu Legie 100. Zahájení pouti na pražském Hlavním nádraží se zúčastní i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nebo velvyslanec Slovenské republiky Petr Weiss. V Mladé Boleslavi zůstane vlak týden, poté se od 28. května představí v Liberci.

Zlínský divadelní festival Setkání přilákal asi 7000 návštěvníků

Čtení pohádek herci, výtvarné dílny, loutkové divadlo, bublinová show i žonglérský workshop ve Zlíně uzavřely pětidenní divadelní festival Setkání 2015/Stretnutie. Festival představuje současnou českou a slovenskou dramatickou tvorbu, letos se konal 20. ročník.

Padesátý ročník pochodu Praha-Prčice přilákal kolem 20.000 lidí

Jubilejní padesátý ročník pochodu Praha - Prčice přilákal podle prvních odhadů kolem 20.000 lidí. To je více než loni, kdy se akce zúčastnilo necelých 15.000 lidí. Do cíle už dorazili pochodníci z kratších tras, řekl ČTK jeden z hlavních organizátorů Petr Karlovský. Pořadatelé letos pro pěší připravili 16 tras dlouhých od 23 do 70 kilometrů. Nejvíce kilometrů urazí ti, kteří se na start vydali z Prahy. Čtyři trasy jsou určeny pro cyklisty a jedna třináctikilometrová pro vozíčkáře.

Hokejisté budou o na MS hrát o bronz, Kanadě podlehli 0:2

Čeští hokejisté budou hrát na mistrovství světa v Praze o bronz. V semifinále podlehli svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky Kanadě 0:2 a v neděli od 16:15 je čeká souboj o první medaili od bronzu v roce 2012 s poraženým týmem z duelu mezi USA a Ruskem. O výhře na turnaji dosud neporažené Kanady rozhodli Taylor Hall a Jason Spezza.

Do konce května bude chladněji, začátkem června se oteplí

Do konce měsíce bude v Česku na květen poměrně chladné počasí. Týdenní maximální teploty se vyšplhají k 18 stupňům Celsia, nejnižší teploty budou kolem sedmi stupňů. V první polovině června by se již mělo oteplit. Přes den bude přes 20 stupňů, v noci kolem deseti. Vyplývá to z měsíčního výhledu, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Počasí v neděli

Oblačno až polojasno. Teploty 14 až 18 stupňů Celsia.