Denní souhrn zpráv

Zeman: Ziskové státní podniky se nemají privatizovat, ztrátové ano

Vláda by podle prezidenta Miloše Zemana neměla privatizovat ziskové státní firmy, avšak odstátnění ztrátových podniků je možné a má své opodstatnění. Případnou privatizaci je nutné posuzovat případ od případu, řekl Zeman novinářů v Šumperku, kde odpoledne zakončil svoji třídenní návštěvu Olomouckého kraje. Ministr financí Andrej Babiš Hospodářským novinám řekl, že plánuje prodat části státních podílů ve strategických firmách přes burzu. Chce tak zajistit desítky miliard korun pro státní rozpočet a zároveň pomoci českému kapitálovému trhu. Babiš zmínil například Lesy ČR, vlastníka a provozovatele ropovodů Mero a společnost Čepro, která skladuje a prodává ropu. Na seznamu státních podniků, o jejichž privatizaci Babiš uvažuje, je také Letiště Praha, jež patří Českému Aeroholdingu.

Maturitní testy nezvládlo 15,7 procenta středoškoláků

V maturitních testech neuspělo 15,7 procenta středoškoláků. Nejhůře dopadla matematika, kterou nezvládlo bezmála 24 procent maturantů. Téměř 20 procent žáků propadlo z němčiny. Úspěšnost ve všech předmětech byla přibližně stejná jako v loňském roce, v matematice se mírně zlepšila. Nejlépe dopadla tradičně gymnázia, nejhůře maturanti v nástavbovém studiu, kde si mohou absolventi učňovských oborů doplnit maturitu. Průběžné výsledky jarního termínu státních maturit na tiskové konferenci oznámil ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Ministerstvo školství plánuje do měsíce vypracovat analýzu jednotlivých otázek v maturitních testech, předmětů a způsobu jejich výuky i jednotlivých oborů. V testech se podle náměstka Jaroslava Fidrmuce ukázalo, že žáci výrazně lépe zvládají uzavřené otázky s výběrem z několika možností. "Dlouhodobě má český systém problém s otevřenými otázkami, kde musejí žáci odpověď vymyslet. Ale je nezbytné postupovat tímto směrem, protože tak jsou konstruovány například i testy v mezinárodním šetření PISA," doplnil ho ministr.

Země V4 podpořily užší spolupráci se státy Východního partnerství

Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Polsko podporují užší spolupráci mezi EU a šesti postsovětskými státy v rámci projektu Východního partnerství, shodli se schůzce v Bratislavě ministři zahraničí zemí visegrádské čtyřky (V4) s kolegy ze zemí Východního partnerství. Na nadcházejícím summitu Východního partnerství v Rize by zástupci zúčastněných zemí měli hovořit i o liberalizaci vízové politiky. Českou republiku na jednání zastupoval Lubomír Zaorálek. Schůzky se zúčastnila také vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, eurokomisař pro evropskou sousedskou politiku a jednání o rozšíření, jakož i šéfové diplomacií Lotyšska, Rumunska a Švédska.

Z Česka v noci vyrazí do Nepálu letecký speciál s další pomocí

V noci z pátku na sobotu podle plánu vyrazí do Nepálu z vojenského letiště v pražských Kbelích vojenský speciál, který do země postižené zemětřesením dopraví čtyři tuny zdravotnického materiálu. Do asijské země dopraví také deset hasičů a čtyři zdravotníky, kteří vystřídají část záchranářského týmu. Ten v asijské zemi působí od konce dubna. Na palubě budou také čtyři zástupci Českého červeného kříže, který zajistil humanitární pomoc. Let by měl trvat zhruba deset hodin. V Nepálu už několik týdnů působí český tým 36 lékařů, zdravotních sester a hasičů. K pátku ošetřili 654 zraněných. Délka jejich mise byla původně plánována minimálně na dva týdny, počítalo se ale s případným prodloužením až na měsíc. Ve středu vláda schválila prodloužení pomoci o dalších 15 dní.

Česká ekonomika rostla v 1. čtvrtletí rekordně a nejrychleji v EU

Česká ekonomika rostla v prvním čtvrtletí ve srovnání s předchozím čtvrtletí rekordním tempem 2,8 procenta. Zároveň to byl největší růst ze zemí EU. Vyplývá to z prvních odhadů Českého statistického úřadu, které úřad zveřejnil. V meziročním srovnání HDP vzrostl o 3,9 procenta, což je nejrychlejší růst od poloviny roku 2008. Výsledky překonaly odhady analytiků, ti nyní říkají, že za celý rok by ekonomika mohla stoupnout o více než tři procenta; dosud odhadovali růst kolem 2,5 procenta.

Odbory žádají od ledna růst minimální mzdy o 1000 Kč na 10.200 Kč

Odbory žádají pro příští rok zvýšení minimální mzdy o tisíc korun na 10.200 korun. Chtějí, aby nejnižší výdělek o tisícovku vzrostl i v letech 2017 a 2018. Na sjezdu školských odborů to řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Podle něj zaměstnavatelé navrhují růst o 500 korun. O minimální mzdě by měla jednat v pondělí tripartita. Podle Hospodářské komory je požadavek odborů absurdní.

Růst platů o 3 pct je pro odbory nepřijatelný, budou žádat 5 pct

Tříprocentní navýšení objemu peněz na platy ve veřejném sektoru pro příští rok, na němž se koncem dubna dohodla koalice, není podle odborů dostatečné. Budou po vládě žádat pro učitele, zdravotníky a další pracovníky veřejných služeb růst výdělků o pět procent. ČTK to na sjezdu školských odborů řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. "Návrh zvýšení o tři procenta pro rozpočtovou sféru s odbory nikdo neprojednal. Tři procenta jsou pro nás nepřijatelná," uvedl Středula. Odboráři chtějí o růstu platů jednat s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

Češi letos budou podle institutu pracovat na stát nejméně od 2000

Den daňové svobody připadá letos podle výpočtů Liberálního institutu na 5. června, loni to bylo 10. června. Češi tak budou na stát letos pracovat 155 dní, což je nejméně od roku 2000. Institut, který údaje o dni daňové svobody zveřejňuje právě od roku 2000, to uvedl v tiskové zprávě. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby veškerý jeho příjem připadá státu.

Ministerstvo práce chystá nový systém péče o blízké

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce zavést ošetřovatelskou dovolenou pro blízké osoby, která by mohla trvat i několik měsíců nebo let. Zaměstnavatel by musel svému zaměstnanci držet pracovní místo stejně jako například v případě rodičovské dovolené. Lidé, kteří pečují o své blízké, by tak neměli přijít o práci. Na tiskové konferenci v Poděbradech to řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD).

Schwarz: Mé odvolání je šikana ze strany odborů

Ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz označil své odvolání z funkce za důsledek šikany ze strany odborů. Odboráři to odmítají, podle svých slov se jen bránili. Zřizovatel, jímž je hlavní město, podle Schwarze postupoval nestandardně, audit zadaný vedením Prahy označil za "vyhozené peníze". Po odchodu Schwarze už více než rok volala část zaměstnanců a odbory. Letos v lednu vyhlásily stávkovou pohotovost, kterou podpořilo 170 z 450 zaměstnanců záchranné služby. Zaměstnanci si od loňského května stěžovali na špatné chování vedení záchranné služby. Ředitel pochybení opakovaně odmítl.

Odvoz munice z Vrbětic potrvá nejméně do druhého čtvrtletí 2016

Odvoz munice z areálu ve Vrběticích na Zlínsku potrvá podle policie minimálně do druhého čtvrtletí příštího roku. Do pátku odjelo 153 nákladních vozidel. Vyprázdněno zatím bylo 17 z celkem čtyřiceti skladů, ve kterých je uložena munice a výzbrojní materiál. ČTK o tom informovala zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Vyskladňování začalo 2. února, policie odhaduje počet kamionů, které by měly odjet, zhruba na 400. Část materiálu si firmy odvážejí do svých skladů či k zákazníkům, část končí v armádním skladu v Květné na Svitavsku.

Havlovu cenu má súdánské hnutí, indonéská komička a umělec z Kuby

Súdánské hnutí nenásilného odporu Girifna, indonéská komička Sakdiyah Ma’rufová a kubánský autor graffiti a kubánský opoziční aktivista El Sexto dostanou 27. května v norské metropoli Oslu letošní cenu Václava Havla za kreativní disent. Informovala o tom nadace Human Rights Foundation (HRF), která ocenění uděluje. Havel byl předsedou Human Rights Foundation od roku 2009 do své smrti v prosinci 2011.

Český národní den na Expu 2015 přilákal davy lidí

Na světové výstavě Expo 2015 v Miláně se konal český národní den, jehož základními tématy byly voda, energie a fantazie. Do různých představení se postupně zapojilo na 200 tanečníků a hudebníků. Akce vyvolala velký zájem návštěvníků výstavy a český pavilon zaplnily davy lidí. Vyvrcholením byl podvečerní koncert skupiny The Tap Tap, který v zastřešeném auditoriu uvedla tvář českého pavilonu modelka Alena Šeredová. Voda je klíčovým tématem českého pavilonu a velká část národního dne se proto odehrávala v brouzdališti před expozicí. Prvním bodem kulturního programu byla opera Rusalka, k vidění bylo také pouliční divadlo V.O.S.A. Theatre vedené Jakubem Vedralem.

V soutěži Pražského jara uspěli Korejci Kim Ju-pin a Kim Sang-jun

Vítězi 67. ročníku mezinárodní hudební soutěže Pražského jara se stali Korejci Kim Ju-pin v oboru flétna a Kim Sang-jun v oboru klarinet. Do soutěžního klání se letos přihlásilo rekordních 412 kandidátů z celého světa. Loni to bylo celkem 295 účastníků. Sedmnáctiletý talent z Jižní Koreje Kim Ju-pin okouzlil podle mluvčího festivalu Pavla Trojana ve finále svým bezchybným a hudebně temperamentním provedením Koncertu d moll pro flétnu, smyčce a basso continuo Carla Philippa Emanuela Bacha. Jeho o deset let starší krajan Kim Sang-jun mimo jiné provedl Sonátu pro klarinet a klavír f moll Johannese Brahmse.

Obliba audioknih roste, ty nejlepší dostaly ceny

Fenomén audioknih je mezi českými posluchači stále oblíbenější. Počty vydávaných titulů rostou geometrickou řadou, podle odhadu vydavatelů je na trhu ve formě fyzických nosičů či v digitální podobě 2500 titulů. Nekrácená četba vychází stále častěji ve formátu CD-MP3, která audioknihy otevřela širšímu publiku. Největším producentem audioknih, respektive mluveného slova na CD, je vydavatelství Českého rozhlasu Radioservis. "Ročně vydáváme přibližně 30 titulů s mluveným slovem, z velké části z archivu či nové produkce Českého rozhlasu," řekla ČTK Kateřina Konopásková z Radioservisu, která je i předsedkyní loni vzniklé Asociace vydavatelů audioknih. Ta v pátek na veletrhu Svět knihy podruhé předala své ceny. Hlavním vítězem se stala četba knihy Frederika Backmana Muž jménem Ove (vydavatelství OneHotBook), kterou interpretoval Jan Vlasák. Posluchači dali svou cenu audioknize Analfabetka od Jonase Jonassona v interpretaci Martina Stránského (Panteon). Stránský dostal od asociace i zvláštní cenu - patří podle ní nejen k nejrespektovanějším interpretům audioknih, ale zasazuje se i o jejich propagaci. Cenu za nejlepší interpretaci dostal Oldřich Kaiser za načtení povídek Bohumila Hrabala Bambini di Praga (Radioservis).

Zelný trh v Brně se po více než roční opravě otevřel veřejnosti

Brno po více než roční rekonstrukci slavnostně otevřelo náměstí Zelný trh. Za 67,7 milionu korun se historické místo proměnilo v odpočinkovou zónu s tržištěm. Historické jádro města má nový prostor, kam může chodit široká veřejnost, řekl při přestříhávání pásky primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Od června by se měli na náměstí vrátit trhovci, kteří na opraveném prostoru najdou přes stovku prodejních míst. Kromě nákupu ovoce a zeleniny si lidé budou moct na Zelném trhu odpočinout a posedět na lavičkách.

Výstava v Jihočeské muzeu o Husovi je určena hlavně pro děti

Netradiční formou připomíná události kolem kostnického koncilu výstava Jihočeského muzea. Středověkou dobu a historické souvislosti jsou vytvořeny ze stavebnic a figurek. Výstava Mistr Jan Hus a kostnický koncil je určena především pro děti, kterým má 600 let staré události přiblížit. ČTK to řekla její kurátorka Nora Jelínková. "Osoby představují figurky, které se podobají našim igráčkům. Výstavu jsme si zapůjčili z archeologického zemského muzea v německém Baden-Württembergu," uvedla Jelínková. Podle ní měla tato forma prezentace historie velký úspěch. V Německu byla výstava otevřena pro veřejnost dva roky.

Sport

Čeští hokejisté porazili ve čtvrtfinále mistrovství světa v Praze Finsko 5:3. Svým druhým gólem v zápase rozhodl v 56. minutě Jaromír Jágr. Dvakrát se mezi střelce zapsal i Jan Kovář. O poslední gól se při power play soupeře postaral Vladimír Sobotka. V sobotním semifinále čeká české hokejisty Kanada. V tomto zápase je posílí útočník Montrealu Tomáš Plekanec.

Nejlepší čeští tenisté Tomáš Berdych a Petra Kvitová vypadli z antukového turnaje v Římě ve čtvrtfinále. Berdych prohrál 3:6, 3:6 se Švýcarem Rogerem Federerem a Kvitová podobným výsledkem 3:6, 2:6 s Carlou Suárezovou ze Španělska, které letos podlehla už potřetí.

Počasí v sobotu

Jasno až polojasno. Teploty 19 až 23 stupňů Celsia.