Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Česko i Slovensko odmítají zavedení povinných kvót pro uprchlíky

Česko i Slovensko odmítají zavedení povinných kvót pro uprchlíky, o kterých se mluví v Evropské unii. Na tiskové konferenci po společném zasedání vlád obou zemí to řekli premiéři Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Robert Fico (Směr), kteří tak potvrdili dlouhodobý postoj svých vlád. Systém rozmísťování žadatelů o azyl v zemích EU podle určitého kvótového klíče ve středu zřejmě navrhne Evropská komise. Jednotlivé země prý nejlépe vědí, jaká opatření mohou v rámci solidarity uskutečnit. "To nemůžou žádné kvóty nahradit," poznamenal Sobotka.

Slovenský premiér Robert Fico (SMER) před jednáním poděkoval české vládě za pomoc při převozu Slováků do vlasti po dubnovém zemětřesení v Nepálu. Považuje ji za důkaz nadstandardních vztahů mezi Českem a Slovenskem a za gesto skutečného přátelství.

Česká a slovenská vláda se dohodly na společné ochraně nebe

Česká a slovenská vláda se dohodly na společné ochraně vzdušného prostoru. Smlouva by měla být sjednána v nejbližším možném termínu. V budoucnosti by se mohly do projektu zapojit i další sousední země. Vyplývá to ze společného prohlášení předsedů vlád Bohuslava Sobotky a Roberta Fica. Oba premiéři ho podepsali po společném zasedání svých kabinetů ve Valticích. Podle českého ministra obrany Martina Stropnického je nyní připravován právní rámec pro vzájemné přeshraniční zásahy stíhacích letounů v případě, že by bylo civilní letadlo zneužito k teroristickému útoku. Česko-slovenskou spolupráci při ochraně vzdušného prostoru by měla zintenzivnit také plánovaná výměna slovenských stíhaček. Dosluhující stroje ruské výbavy MIG-29 by podle předpokladů měly nahradit stíhačky Jas-39 Gripen, které využívá i české stíhací letectvo. Obě země by pak mohly vzájemně školit piloty nebo koordinovat logistickou podporu, což by mělo přinést úspory.

Fico: Projekt kanálu Dunaj-Odra-Labe je důležitý a realizovatelný

Projekt kanálu Dunaj-Odra-Labe, který dlouhodobě prosazuje prezident Miloš Zeman, je podle slovenského premiéra Roberta Fica (Směr) nejen důležitý, ale i realizovatelný. Byl by podle něj poměrně levnou a rychlou dopravní cestou. Řekl to po společném zasedání české a slovenské vlády. Studii proveditelnosti k projektu má připravit české ministerstvo dopravy. Slovenský premiér v návaznosti na kanál hovořil také o možném propojení řek Moravy a Váhu. Sobotka připomněl, že jeho koaliční vláda slíbila zajistit studii proveditelnosti kanálu, jehož vybudování by podle některých odhadů přišlo až na stovky miliard korun. Teprve až bude studie hotová, bude podle Sobotky možné hovořit o tom, jestli je projekt efektivní a jestli na něm budou další české vlády pracovat. Oba premiéři mluvili také o zlepšení a zrychlení vlakového spojení mezi Břeclaví a Bratislavou nebo lepším silničním spojení mezi oběma státy. Právě na to je podle českého premiéra možné využít i evropské prostředky.

Státy EU poskytly loni azyl více než 185.000 lidí

Více než 185.000 osob loni získalo v zemích Evropské unie ochranu ve formě poskytnutí azylu. Ve srovnání s předchozím rokem to představuje nárůst skoro o polovinu. Od roku 2008 státy EU vyhověly žádosti o azyl už ve více než 750.000 případech, vyplývá ze zprávy, kterou zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Nejvíce úspěšných žadatelů loni pocházelo z válkou zmítané Sýrie. Česká republika loni přiznala azyl či obdobný stupeň ochrany celkem 765 lidem, nejčastěji občanům Ukrajiny (40 procent), Sýrie (19 procent) a Kuby (téměř osm procent). Na Slovensku získalo azyl 175 lidí. Nejvíce uprchlíkům poskytlo útočiště Německo (47.600), Švédsko (33.000), Francie (20.600) a Itálie (20.600).

ČR pošle do Nepálu další pomoc

Česko chce v noci z pátku na sobotu vyslat do Nepálu další letadlo, které do země postižené silným zemětřesením dopraví zdravotnický materiál. Zpět by pak mělo letadlo podle původních plánů přepravit záchranářský tým, který v Nepálu pomáhá dva týdny. Po dnešních otřesech se ale nejspíš bude jednat o tom, zda záchranáři ještě na místě nezůstanou. ČTK to řekla mluvčí tuzemských hasičů Nicole Zaoralová.

Nepál dnes postihlo další mohutné zemětřesení, jehož síla dosáhla 7,4 stupně. Úřady hlásí na šedesát mrtvých v Nepálu, Indii a Číně a více než tisíc zraněných. Země se přitom stále vzpamatovává z ničivých otřesů z 25. dubna. Dvacet původně pohřešovaných Čechů i český záchranářský tým, který pomáhá v Nepálu, je po nových otřesech půdy v pořádku. "I přes další otřesy intenzivně pokračují v ošetřování zraněných a připravují se na příliv většího počtu zraněných," uvedla Zaoralová. Humanitární organizace v ČR dosud vybraly na Nepál na 35,4 mil. Kč. Mnohé z peněz jdou na nákup plachet pro dočasná obydlí.

Armáda sestavuje novou speciální jednotku s bojovým komandem

Armáda sestavuje novou speciální jednotku, její součástí bude bojové komando. Armáda tak reaguje na nové hrozby spojené například s takzvanou hybridní válkou. Úkolem jednotky bude spolupracovat a doplňovat vojáky 601. skupiny speciálních sil (601. skss), a to především při ofenzivních akcích. Jedna její část se bude zaměřovat na informační a psychologické operace. Na dotaz ČTK to řekla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Armáda již vypsala výběrové řízení na členy nového Útvaru podpory speciálních operací (ÚPSO). Úkolem jejich členů bude pro armádu analyzovat, plánovat a koordinovat vlastní vojenské informační operace. Komando bude mít za úkol pro specialisty z 601. skupiny zajistit vnější kordon, palebnou podporu nebo zajistit konvoj při vniknutí na cizí území. Jednotka, která bude sídlit v Olomouci, by měla být schopna nasazení od začátku roku 2017. Plného stavu, který je plánován na 200 osob, by měla dosáhnout asi za pět let.

Nezaměstnanost v dubnu klesla na 6,7 pct., volných míst přibylo

Nezaměstnanost se v dubnu snížila na 6,7 procenta z březnových 7,2 procenta. Počet nezaměstnaných klesl pod půl milionu, bez práce bylo 491.585 lidí. Zaměstnavatelé nabízeli 83.692 volných míst, což je nejvíce od prosince 2008, uvedl Úřad práce ČR. "Situaci na pracovním trhu ovlivňují sezónní práce, které už jsou v plném proudu, především ve stavebnictví a zemědělství, dále pak v lesnictví, těžbě, potravinářství, lázeňství či turistickém ruchu," uvedla Kateřina Sadílková, která je pověřena řízením Úřadu práce ČR. Nezaměstnanost by měla podle úřadu nadále klesat, protože zaměstnavatelé budou v nadcházející měsících nabírat další pracovníky. V dubnu byl největší zájem o řidiče nákladních automobilů, autobusů a tramvají, pomocné pracovníky ve výrobě, kováře a nástrojáře, kamnáře, montážní dělníky či pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory, například po obráběčích kovů, zámečnících a soustružnících.

Nejvyšší nezaměstnanost zůstává v Ústeckém kraji, a to deset procent. Naopak nejnižší míra nezaměstnanosti je v Praze, a to 4,8 procenta. Těsně za ní je Plzeňský kraj se 4,9 procenta. Mezi Pražany hledajícími práci bylo ke konci dubna 40.448 lidí ve věku 15 až 64 let, kteří mohli okamžitě nastoupit do zaměstnání. Na jedno volné místo připadali čtyři uchazeči. V porovnání krajů má sice Praha nejnižší nezaměstnanost, ale ve srovnání okresů je nejlepší situace na Praze-východ, kde je míra nezaměstnanosti 3,1 procenta.

Nezaměstnanost by měla podle analytiků díky vývoji ekonomiky klesnout ke konci roku až k šesti procentům. Negativní důsledky poslední recese podle analytika ČSOB Petra Dufka z trhu práce zmizely. Nižší nezaměstnaností se mohou podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka pochlubit jen Německo, Rakousko a Lucembursko. Zlepšování trhu práce se ovšem zatím podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy nepromítá v odpovídající míře do růstu reálných mezd v soukromém sektoru. "Ale v tomto ohledu lze čekat brzký obrat," uvedl.

Meziroční inflace v Česku zrychlila na půl procenta

Spotřebitelské ceny v Česku meziročně vzrostly o půl procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu víc než v březnu. Informoval o tom Český statistický úřad. Meziměsíční růst činil 0,3 procenta, tempo růstu bylo ovlivněno zejména zvýšením cen oděvů a obuvi, dopravy, potravin a nealkoholických nápojů. Údaje podle analytiků naznačují, že se do cen začínají promítat známky silnějšího ekonomického růstu. Inflace nicméně zůstane podle analytiků po celý letošní rok nízká, kolem současných hodnot. "V příštím roce se pak mírně zvýší a měla by se pohybovat mezi jedním až dvěma procenty," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Zeman děkoval hlavě Kurdů za boj s islamisty, nabídl mu podporu ČR

Prezident Miloš Zeman poděkoval prezidentu autonomního Kurdistánu Masúdovi Barzánímu za příspěvek Kurdů v boji proti radikálům z hnutí Islámský stát (IS) a nabídl mu veškerou podporu České republiky v tomto boji. ČTK to po jednání obou prezidentů na Pražském hradě řekl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Barzání podle něj projevil zájem o modernější zbraně pro kurdské jednotky. O případných dodávkách výzbroje pro Kurdistán státníci podle Ovčáčka ale nemluvili. Původně měl Zeman s Barzáním diskutovat také o ekonomické spolupráci obou zemí. Podle Ovčáčka se ale nakonec celé jednání věnovalo dění v Kurdistánu a bojům s islámskými extremisty.

MPO: Česku se zatím nepodařilo oživit vývoz do Vietnamu

Česku se zatím nepodařilo oživit vývoz do Vietnamu. Na vietnamském trhu existuje potenciál pro prohloubení hospodářské spolupráce pro české firmy v oborech, jako jsou geologie, průzkum a těžba nerostných surovin, zařízení pro důlní průmysl, v energetice či při výstavbě tepelných a vodních elektráren. Na Vietnamsko-českém obchodním fóru to řekl zástupce ředitele odboru zahraničně-ekonomických politik ministerstva průmyslu a obchodu Petr Kulovaný. Vietnamští podnikatelé považují za jeden z problémů vzájemné obchodní spolupráce obtížné získání víz.

Cestovní ruch mezi ČR a Vietnamem je velmi malý. Vietnamci nicméně tvoří třetí největší skupinu cizinců v Česku. Předloni jich v Česku legálně pobývalo téměř 60.000. Vietnamsko-české obchodní fórum se v Praze uskutečnilo během návštěvy prezidenta Vietnamu Truong Tan Sanga, který přijel do Česka na pozvání prezidenta Miloše Zemana.

Pracovníci agentury pro začleňování přerušili stávku

Pracovníci vládní agentury pro sociální začleňování přerušili stávku, kterou zahájili v pondělí. Vyčkají na výsledky jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), které se má konat 19. května. O den později rozhodnou o dalším postupu. ČTK to sdělil místopředseda Nezávislých odborů zaměstnanců Úřadu vlády ČR Petr Čáp. Do stávky v pondělí vstoupila většina pracovníků agentury. Žádají nezávislost a osamostatnění své instituce.

Agentura je jedním z odborů úřadu vlády a je v sekci pro lidská práva, která spadá pod ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD). Spor mezi ním a pracovníky vyvolalo nedávné odvolání šéfa agentury Martina Šimáčka, neshody se týkají i případné reorganizace či využití evropských peněz a sledování jejich účinnosti při integraci Romů. Agentura působí ve 36 městech a obcích, kde pomáhá řešit problémy s ghetty. V příštích letech by mohla na začleňování čerpat až deset miliard korun z EU. Pracovat by mohla v sedmi desítkách míst a měla by mít stovku zaměstnanců, plánuje Dienstbier. Chystá také reorganizaci kvůli služebnímu zákonu, a to od ledna. Protestující se obávají, že změny povedou k politizaci a znemožní jim vykonávat činnost jako dosud.

Soud odmítl snahu ČR prosadit užívání termínu "pomazánkové máslo"

Tribunál Soudního dvora EU v Lucemburku zamítl žalobu, kterou Česká republika chtěla zrušit rozhodnutí Evropské komise neuznat české označení "pomazánkové máslo" jako zaručenou tradiční specialitu. Vyplývá to z tiskové zprávy soudu. Je to podruhé, kdy se evropský soud českým výrobkem musel zabývat. Česko už totiž základní spor o pomazánkové máslo prohrálo v roce 2012. Tehdy dal Soudní dvůr EU za pravdu názoru komise, že výrobek nelze kvalifikovat jako máslo, protože neobsahuje dostatečné množství mléčného tuku, a tudíž jej nelze pod tímto názvem prodávat. V reakci na tehdejší rozsudek čeští potravináři začali pomazánkové máslo přejmenovávat na "tradiční pomazánkové", ačkoliv s postupem evropské exekutivy dál hlasitě nesouhlasili.

Soud s Rathem se chýlí ke konci; ve středu začnou závěrečné řeči

Soud s bývalým poslancem Davidem Rathem obžalovaným z korupce se přiblížil ke konci. Soudce uzavřel v jeho kauze fázi dokazování. Ve středu začnou závěrečné řeči. Kdy soud vynese rozsudek, zatím není známé. Trestní senát soudce Roberta Pacovského z Krajského soudu v Praze, který případ projednává od srpna 2013, přečetl poslední listinný důkaz navržený obžalobou. Ostatní návrhy obhajoby na doplnění dokazování zamítl jako nadbytečné. Rathův advokát Roman Jelínek namítal, že rozhodnutí o závěru dokazování je pro něj překvapivé a nebylo možné se připravit. Pacovský to odmítl, podle něj bylo dost času na seznámení se s průběhem hlavního líčení a soud prý obhájce již dříve vyzval, aby návrhy písemně doplnili.

Pokračování hlavního líčení provázely dohady ohledně zdravotního stavu Ratha, který se před 17 dny zranil při pádu z kola na cyklostezce na Kladensku. Exposlanec soudu řekl, že se stále necítí dobře. Soud ale rozhodl na základě znaleckého posudku, který nařídil na minulý týden, že Rath může k hlavnímu líčení docházet. Trestní stíhání Ratha a ostatních se týká údajné korupce při stavebních a zdravotnických tendrech. Rathovi hrozí až 12 let vězení. Obžalobu odmítá. Podle něj nebylo možné veřejné zakázky ovlivňovat, protože byly pod vícenásobnou kontrolou.

Průzkum: Přes 40 procent lidí se v práci bojí o své zdraví

Pracovních úrazů podle nejnovějších statistik v tuzemsku meziročně ubývá, přesto se více než 40 procent lidí v zaměstnání bojí o své zdraví. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti CRDR, která se zabývá poskytováním poradenství v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Průzkumu se zúčastnilo 500 lidí a 300 firem. Bezpečně se v práci podle průzkumu cítí 59 procent zaměstnanců. Dalších 39 procent ale pociťuje nebezpečí při vykonávání některých úkolů a dvě procenta pak mají strach o své zdraví při všech činnostech.

Za rok 2014 došlo v Česku podle Českomoravské konfederace odborových svazů ke 40.358 pracovních úrazů, z toho 105 bylo smrtelných a 1394 závažných. Ačkoli mezi nejrizikovější práce patří řízení nákladních automobilů a práce na stavbě, nevyhýbají se úrazy ani pedagogickým a zdravotnickým pracovníkům nebo úředníkům. Zaměstnavatelé přitom tvrdí, že ochranu zdraví svých zaměstnanců nepodceňují.

Praha po 16 letech odvolala ředitele záchranné služby Schwarze

Pražští radní po 16 letech odvolali z funkce ředitele záchranné služby hlavního města Zdeňka Schwarze. Ve funkci skončí 30. června, řekl novinářům radní pro zdravotnictví Radek Lacko (ANO). Praha podle něj vypíše výběrové řízení. Rozhodnutí padlo po vleklých sporech mezi vedením záchranky a zaměstnanci.

Nový přístroj FN Plzeň umožní lepší vyšetření i diagnostiku

Lepší diagnostiku hlavně nádorových onemocnění umožní lékařům Fakultní nemocnice Plzeň nový přístroj PET/MRI. Přístroj za 110 milionů korun zobrazuje tkáně lidského těla magnetickou rezonancí (MRI) v kombinaci se zobrazením látkové výměny pozitronovou emisní tomografií (PET). Kromě rakoviny bude nemocnice využívat metodu při vyšetření mozku, například na Alzheimerovu nemoc, při hledání ložisek vyvolávajících epilepsii a při posuzování onemocnění srdce, řekl novinářům primář kliniky zobrazovacích metod Jiří Ferda. I když takových přístrojů je v Evropě už několik, používají se zatím většinou k výzkumným účelům, Plzeň je jedním z prvních míst, kde slouží pouze pacientům.

OECD: Nejvíce zkušeností s alkoholem mají 15letí v ČR

Počet patnáctiletých, kteří mají zkušenosti s alkoholem, se v České republice v letech 2002 až 2012 zvýšil ze 70 na 94 procent. Uvádí se to ve zprávě Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), kterou v Paříži zveřejnil její generální tajemník José Ángel Gurría. Ze všech zemí, které OECD sleduje, Česká republika vychází nejhůře. I celková spotřeba alkoholu je v České republice nad průměrem zemí zkoumaných OECD, ale je relativně "stabilní". Nicméně průměr v rámci celé organizace má klesající tendenci. V roce 2012 připadalo na jednoho Čecha 11,6 litru spotřebovaného čistého alkoholu, zatímco odhadovaný průměr v zemích OECD činil 9,1 litru. To je ekvivalent zhruba stovky lahví vína.

Jako vhodné kroky v boji proti alkoholismu OECD doporučuje především péči lékařů. Důležité jsou i přísnější zákony upravující možnou spotřebu alkoholu před jízdou, čímž lze snížit počet obětí dopravních nehod. Vhodné je podle OECD také zdražování alkoholických nápojů zvýšenými daněmi nebo zavádění minimálních cen levnějšího alkoholu. Pomoci může i větší regulace reklamy nebo investice do výchovy mládeže zaměřené na varování před škodlivostí pití alkoholu.

Kramný obviněný z vraždy půjde před soud, byla podána obžaloba

Státní zástupce předal soudu obžalobu na Petra Kramného. Podle ní zavraždil v Egyptě manželku a dceru. ČTK to řekl dozorující žalobce Vít Legerský. Kramný vinu odmítá. Okolnosti případu tak bude projednávat senát Krajského soudu v Ostravě.

Ve Frýdlantu nad Ostravicí havarovalo letadlo, dva muži zraněni

Na letišti ve Frýdlantu nad Ostravicí havarovalo malé letadlo. Dva muži utrpěli lehčí zranění. Během letu stroj přišel o vrtuli. Pilot se pak nedaleko letiště pokusil nouzově přistát. ČTK to sdělili mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela a mluvčí krajské zdravotní záchranné služby Lukáš Humpl. Podle Humpla byli oba muži při příjezdu záchranářů venku z letounu, při vědomí a mimo ohrožení života.

Kniha Sedm let v Gulagu představuje příběh i básně českého vězně

Téměř neznámé vzpomínky pražského právníka a bývalého vězně v sovětském pracovním táboře Františka Poláka představuje kniha Sedm let v Gulagu, která vyjde poprvé v České republice. Polák jako uprchlík před nacismem se v dobré víře na začátku druhé světové války dostal do Sovětského svazu, zde jej však sovětský režim na sedm let uvěznil do nápravně pracovního tábora. Přestože sepsal vzpomínky už koncem 50. let, nedostalo se jim důstojného vydání a zasloužené pozornosti, řekl ČTK historik Adam Hradilek z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Součástí obsáhlé knihy jsou i unikátní básně z lágru. Ve středu je ÚSTR, který publikaci vydává, představí v Knihovně Václava Havla. "Polák byl v SSSR dvakrát zatčen, dostal se do Československa 14 dnů po komunistickém puči. Na nic nečekal a uprchl do Německa," uvedl historik. Zde spolupracoval například s Pavlem Tigridem. Poté odešel do USA, kde v roce 1970 ve věku 80 let zemřel.

Do Prahy přijíždějí slavní korejští spisovatelé

Nakladatelství Argo je v polovině projektu, během něhož vydá české překlady deseti titulů moderní korejské literatury. Dva z autorů, Kim Jong-ha a I Munjol, jejichž romány již česky vyšly, přijíždějí do Prahy představit svou tvorbu osobně. Zúčastní se středeční Noci literatury a veletrhu Svět knihy, na kterém s nimi budou moci čtenáři v pátek od 18:00 v Průmyslovém paláci besedovat o korejské literatuře.

Pietní akt u hrobu Smetany otevřel 70. ročník Pražského jara

Pietním aktem u hrobu Bedřicha Smetany na vyšehradském hřbitově vstoupil do svého 70. ročníku mezinárodní hudební festival Pražské jaro. V den Smetanova úmrtí v souladu s tradicí desítky lidí uctili památku českého komponisty, jehož cyklus symfonických básní Má vlast každoročně přehlídku zahajuje. Také dnes zazní na slavnostním koncertu ve Smetanově síni Obecního domu v přednesu Severoněmeckého rozhlasového orchestru Hamburk za řízení Thomase Hengelbrocka. Před vzpomínkovým aktem pořadatelé položili věnce a květiny i u hrobů Antonína Dvořáka, Zdeňka Fibicha a Josefa Suka.

Slavnosti Navalis v Praze nabídnou také seskok parašutistů

Součástí letošních svatojánských slavností Navalis bude 15. května v Praze seskok parašutistů, z nichž jeden bude prolétávat pod Karlovým mostem. Novináře o tom informoval Zdeněk Bergman, ředitel pořádající společnosti Pražské Benátky. Seskočí šest parašutistů, pět jich přistane na Vltavě, šestý proletí pod Karlovým mostem a přistane ve vodě. V novodobé historii se slavnosti Navalis konají posedmé. Také letos budou jejich součástí alegoricky ozdobené lodě. V rámci doprovodného programu vystoupí několik folklorních sdružení na Křižovnickém náměstí a vyvrcholením oslav bude koncert barokní hudby na hladině Vltavy, který povede skladatel František Xaver Thuri, a světelná show. Mimo to návštěvníky stejně jako loni čeká regata dračích lodí. Společnost Pražské Benátky opět přiveze do Prahy benátské, vídeňské a bavorské gondoliéry. Dvě stovky Moravanů ze Slovácka poprvé v metropoli předvedou Jízdu králů v tradičních krojích.

Svatá Hora v Příbrami byla kvůli chystané rekonstrukci uzavřena

Příbramská národní kulturní památka Svatá Hora byla uzavřena. Důvodem je příprava rozsáhlé rekonstrukce, díky níž má v areálu vzniknout badatelské centrum zaměřené na barokní kulturu s hudebním archivem. Bohoslužby byly přesunuty do nedalekého exercičního domu, řekl ČTK Jan Traxler ze svatohorského areálu. Do obnovy poutního místa má být podle dřívějších informací celkově investováno kolem 190 milionů korun. Většinu má zaplatit Evropská unie a zbytek by měl být uhrazen ze státního rozpočtu.

Příbramská Svatá Hora je nejvýznamnějším a nejstarším mariánským poutním místem v Čechách. Sošku zdejší Panny Marie s Ježíškem vytvořil podle církevní tradice v polovině 14. století arcibiskup Arnošt z Pardubic.

Ve svatokopecké bazilice bude uložena kapka krve Jana Pavla II.

V bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce budou v neděli uloženy ostatky papeže Jana Pavla II. Půjde o kapku jeho krve. Stane se tak při slavnostní mši, která bude zároveň připomínkou 20. výročí jeho návštěvy v Olomouci a na Svatém Kopečku. Mši povede polský arcibiskup a někdejší osobní sekretář papeže, kardinál Stanislaw Dziwisz, který tehdy Jana Pavla II. doprovázel. V bazilice bude uložena kapka krve na kousku látky, která je umístěna v malé ampulce. Bazilika na Svatém Kopečku je jedním z nejvýznamnějších poutních míst na Moravě. Jan Pavel II., vlastním jménem Karol Wojtyla, který stál v čele katolické církve od roku 1978 do své smrti v roce 2005, ji navštívil v květnu 1995.

Mozek Palackého se z Národního muzea přestěhuje do jeho památníku

Němými svědky rekonstrukce historické budovy Národního muzea v Praze (NM) budou kostra velryby (plejtváka myšoka) a vycpaniny slona afrického a žirafy Rothschildovy. V muzeu byly sestaveny a z budovy se dveřmi nedostanou. Stěhování však čeká ještě jeden exponát uschovaný ve skleněné nádobě s fixační tekutinou - mozek historika, politika a spisovatele Františka Palackého uložený v Pantheonu. V pátek 15. května bude pietně přemístěn do Památníku Františka Palackého a Františka Ladislava Riegra v jednom z bytů v Palackého ulici. Mozek Palackého (1798-1876) byl po jeho smrti uschován a v černě mořené dřevěné skříňce 30. srpna 1958 uložen do stěny Pantheonu. V nice, kterou kryje mramorová deska bez označení, je dodnes.

Vedení Prahy schválilo návrh změny pravidel pro pouliční umělce

Pražští radní schválili záměr novely pravidel pro pouliční umělce. Tzv. buskeři mají mít zakázáno používat neomezeně například zesilovače, rovněž bude zakázáno využívání zvířat při produkci. Vyplývá to z materiálu, který projednali radní. Novela vyhlášky by měla platit od letošního 1. července, její znění ještě není definitivní. Pouliční produkce je v ulicích Prahy povolena více než dva roky. K první změně ve vyhlášce sáhlo město již loni. Vznikl seznam míst, kde je busking zcela zakázán, nebo částečně omezen.

V paláci YMCA začíná výstava fotografií z návratu legionářů

V pražském paláci YMCA začíná unikátní výstava fotografií z návratu československých legionářů z ruských bojišť v roce 1919. Během putování vojáků přes Asii a Ameriku je vyfotografoval legionář Václav Balcar. Výstava potrvá do 15. července, sdělila ČTK za organizátory Jana Bryndová. Expozici "Cesta z války" připravil vnuk fotografa Vladimír Balcar ve spolupráci s palácem YMCA. Představí na nich asi 50 fotografií, část z nich uvidí veřejnost poprvé.

"Výstava zahrnuje nejzajímavější fotografie, které můj dědeček nafotil při svém návratu z první světové války," uvedl Balcar. "Byl v prvním transportu a díky negativům, které pečlivě popsal a zachoval, tak máme zdokumentovanou celou cestu československých legionářů kolem světa, která vedla z Vladivostoku, přes Tichý oceán, Ameriku a Evropu až do Prahy," dodal.

Animovaný film Malá z rybárny bude uveden na festivalu v Annecy

Animovaný loutkový film Malá z rybárny režiséra a výtvarníka Jana Baleje byl zařazen do oficiálního výběru mezinárodního festivalu ve francouzském městě Annecy. Akce se uskuteční od 15. do 20. června. Snímek byl vybrán z rekordního počtu přihlášených filmů - celkem 2606 titulů, z nich 73 celovečerních z 95 zemí. ČTK to oznámila mluvčí projektu Marie Grofová. Připomněla, že festival v Annecy je Mekkou světové animované tvorby. V český kinech se Malá z rybárny podle ní objeví 28. května. Tato moderní adaptace předlohy Hanse Christiana Andersena (Malá mořská víla) vznikala téměř čtyři roky v produkci společnosti Miracle Film za účasti koproducentů ze Slovenska, Francie a Německa. "Je jedním z prvních českých celovečerních animovaných filmů využívajících zároveň loutkovou a digitální animaci," řekla Grofová.

Snímek Malá z rybárny jde do kin s podtitulem Když láska bolí. Je příběhem o nenaplněné lásce a o morálních hodnotách dneška. Autoři scénáře Jan Balej a Ivan Arsenjev posunuli děj z moře do rušného prostředí přístavního města, které již příliš pohádkové není. Novodobá mořská víla jménem Malá se nezamiluje do prince, nýbrž do majitele pochybného domu, jehož vchod sice zdobí blikající neonová srdíčka, avšak láska má za jeho zdmi zcela jinou podobu. V Malostranské besedě v Praze je nyní výstava loutek a scén z tohoto filmu.

Plzeň podruhé oslaví Den sousedů, nabídne desítky večeří

Přes 50 zahrad, dvorů a míst, kde se sousedé setkají ke společné večeři, 13 ohnisek s odpoledním programem místních komunit pro veřejnost a pět netradičních komentovaných sousedských procházek nabídne letos v Plzni Evropský den sousedů. Město se k projektu, do něhož se zapojují miliony lidí ve stovkách evropských měst, přidává podruhé. Program je rozvržen na 30. a 31. května a doplní ho i další akce, jako je tradiční Noc kostelů, jízda historických vozidel či turecký den, řekl novinářům Christian Potiron, který stál u zrodu akce v Plzni. Den sousedů je součástí projektu Evropské hlavní město kultury 2015.

Loni se do akce zapojilo v Plzni 5000 lidí, letos organizátoři očekávají větší účast. Zájemci o uspořádání sousedských večeří se mohou hlásit ještě do 15. května, od organizátorů mohou získat k oživení programu například živou hudbu, taneční nebo divadelní představení.

Prague Food Festival začne 29. května na Pražském hradě

Česká historicky první gastronomická přehlídka určená pro širokou veřejnost - Prague Food Festival - vstoupí letos do IX. ročníku. Uskuteční se od 29. do 31. května v Královské zahradě Pražského hradu, kde příchozí ve 40 stáncích ochutnají vybrané pokrmy a nápoje od nejzajímavějších producentů, oznámil ČTK mluvčí akce Marko Bačevič. Loni na tuto prezentaci předních restaurací pod širým nebem zavítalo na 18.000 lidí, což podle něj odpovídalo zájmu posledních let. Nebude chybět hmyzí menu, biosýry, Ugova zmrzlina z čerstvých surovin, rawfood neboli jídla bez vaření a speciální várka festivalového piva Summer Ale z Pivovarů Lobkowicz. Mezi hostiteli budou například michelinský Roman Paulus, rodina kuchařů Sapíkových, jeden z nejúspěšnějších restauratérů v ČR Ind Sanjiv Suri či biokuchařka Hanka Zemanová.

Jedlička chce v Liberlandu hausbóty a otevřít restauraci

Aktivista Vít Jedlička, který vystupuje jako prezident samozvaného státu Liberland, chce na území u toku Dunaje dopravit hausbóty a otevřít restauraci. Od dobrovolných dárců na chod a rozvoj území vybral kolem 600.000 korun. Řekl to ČTK. Jedlička vyhlásil vznik nového státního útvaru v polovině dubna na sporném území mezi Srbskem a Chorvatskem. O víkendu ho tam krátce zadržela chorvatská policie. Sám ale vztahy s policií okolních států považuje za dobré.

Sport

Tenistce Karolíně Plíškové se první start na antukovém turnaji v Římě nevydařil. Česká fedcupová reprezentantka prohrála 4:6, 0:6 se Švýcarkou Timeou Bacsinszkou a letos poprvé vypadla v prvním kole. Skončily i další dvě Češky - Barbora Strýcová prohrála s Christinou McHaleovou z USA 6:7, 1:6 a Kateřina Siniaková nestačila na další Američanku Venus Williamsovou.

Na atletickou Zlatou tretru přijede také aktuálně nejrychlejší muž sezony Asafa Powell. Jamajský sprinter se v Ostravě představí počtvrté a poběží stometrovou trať. Dvaatřicetiletý bývalý světový rekordman se o víkendu na mítinku v Kingstonu zaskvěl nejlepším výkonem za poslední čtyři roky 9,84 sekundy. Na mítinku se v úterý 26. května kromě českých a jiných hvězd světové atletiky představí na dvoustovce také Powellův krajan Usain Bolt. Do výšky bude skákat Ukrajinec Bohdan Bondarenko, který letos už zvládl 237 cm, a poběží i keňský půlkař David Rudisha.

Počasí

Skoro jasno až polojasno, během dne od západu pozvolné přibývání oblačnosti a večer v Čechách místy přeháňky nebo bouřky, zejména na severozápadě. Nejvyšší teploty 22 až 26 °C, v Čechách místy až 28 °C, v 1000 m na horách kolem 19 °C.

Zítra bude polojasno. Nejnižší noční teploty 13 až 9 °C. Nejvyšší denní teploty 18 až 22 °C.