Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Zeman bude vetovat novelu umožňující jet po dálnicích až 150 km/h

Prezident Miloš Zeman bude vetovat novelu, která má umožnit jízdu na vybraných úsecích dálnic za příznivých technických a stavebních podmínek rychlostí až na 150 km/h. Toto rozhodnutí většiny poslanců považuje za nezodpovědné. Zeman to řekl novinářům na závěr své třídenní návštěvy Středočeského kraje. Novelu ještě neprojednal Senát.

Zeman: Kvóty pro uprchlíky jsou v pravomoci národních parlamentů

Evropský parlament sice může podpořit systém kvót pro přijímání uprchlíků, ale realizace je plně v pravomoci národních parlamentů a vlád, prohlásil v Brandýse nad Labem prezident Miloš Zeman. Reagoval tak na poslední rozhodnutí europoslanců, kteří se v rezoluci o situaci uprchlíků ve Středomoří shodli, že EU by měla zavést kvóty pro přijímání uprchlíků jednotlivými zeměmi, jež mají věnovat více peněz na pomoc běžencům. Zeman na závěr své třídenní návštěvy Středočeského kraje připomněl svůj názor, že pomoc uprchlíkům je efektivní tehdy, je-li poskytována přímo na jejich vlastním území nebo na území sousedním.

Koalice se shodla na schodku 70 miliard, mzdy vzrostou o tři pct

Vláda se na nočním jednání shodla na deficitu státního rozpočtu pro příští rok 70 miliard korun. Koaliční rada se předtím po delší debatě dohodla na tom, že státním zaměstnancům vzrostou příští rok platy o tři procenta. Výdaje na vědu a výzkum se oproti původnímu návrhu ministerstva financí zvýší o 1,5 miliardy korun na 28,1 miliardy korun. Ministři mají hledat ve svých resortech další úspory. Novinářům to sdělili šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Je to dílčí kompromis. Dohodli jsme se na tom, že budeme držet schodek 70 miliard, což je dobrá zpráva. Dohodli jsme se na tom, že je shoda v rámci koalice na navýšení platů státních zaměstnanců o tři procenta, což představuje dopad do státního rozpočtu ve výši zhruba pět miliard korun," řekl Faltýnek. Premiér na tiskové konferenci po jednání vlády oznámil, že vláda přijala usnesení, ve kterém se zavazuje najít v další debatě peníze zejména na bezpečnost, valorizaci důchodů, zvýšení plateb za státní pojištěnce, další prostředky na zvýšení podpory vědy a výzkumu a spolufinancování programu rozvoje venkova.

Zadání na monitorování fondů EU provází podezření z podvodu

Zadání monitorovacího systému fondů EU provází podle auditu podezření z podvodu, kartelové dohody a porušení zákona o veřejných zakázkách. Řekl to poslancům ministr financí Andrej Babiš (ANO). Podle oponentů auditu to neodpovídá předchozím kontrolám. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) trvá na tom, že audit byl proveden neprofesionálně. Na základě žádosti Sněmovny má audit prověřit Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zvláště s ohledem na námitky ministerstva pro místní rozvoj. Vedení NKÚ se zřejmě postaví k žádosti vstřícně a kontrolu zařadí do svého plánu.

Jourová: Znát pravdu o monitorovacím systému je v zájmu ČR i EU

V zájmu České republiky i Evropské komise je, aby se o českém monitorovacím systému evropských fondů zjistila pravda, řekla eurokomisařka a někdejší ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová. Nechtěla ale nijak komentovat rozhodnutí české vlády, která se nedávno usnesla, že náklady na systém v řádu stovek milionů raději uhradí z rozpočtu, aby nebylo ohroženo čerpání miliardových částek z fondů EU. Monitorovací systém MS2014+ je nutný kvůli čerpání evropských peněz v současném víceletém období. Podle auditu ministerstva financí, který už dostala Evropská komise, ale výběrové řízení na tvorbu tohoto systému provázela řada chyb.

EK brzy rozhodne, zda posune řízení s ČR kvůli diskriminaci Romů

Evropská komise by měla příští týden rozhodnout, zda bude pokračovat v řízení vůči České republice kvůli diskriminaci romských dětí ve školství. V rozhovoru s českými médii to uvedla eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová. "Chceme vidět reálná čísla, pokrok v té věci samé a nikoliv zatím jen v zákonu, tak jak to teď vypadá," podotkla komisařka. Česko by - pokud se komise nakonec skutečně rozhodne další fázi řízení spustit - dostalo určitý čas na nápravu neuspokojivého stavu. Pokud by se ani poté nic nezměnilo, může věc teoreticky skončit až u evropského soudu, připomněla komisařka. Česko bylo první zemí, vůči které komise kvůli diskriminaci Romů začala tímto způsobem postupovat. Tuto středu zahájila evropská exekutiva z obdobných důvodů také řízení se Slovenskem. Komise obvykle své kroky vůči členským zemím, které nemají svou legislativu v souladu s evropskými pravidly, zveřejňuje jednou měsíčně. Na trvající diskriminaci Romů ve školství poukázala minulý týden také nevládní organizace Amnesty International (AI). Její zprávu vzápětí odmítl ministr školství Marcel Chládek jako předpojatou, kontraproduktivní a věcně nesprávnou.

Do ČR se vrátilo letadlo z Nepálu, přivezlo Čechy a další Evropany

Na pražském ruzyňském letišti ve čtvrtek odpoledne přistálo letadlo s 45 Čechy a občany dalších zemí Evropské unie evakuovanými z Nepálu, který minulý týden postihlo ničivé zemětřesení. Stroj vypravený českou vládou v noci na čtvrtek dopravil do nepálského hlavního města Káthmándú české zdravotníky a hasiče, kteří mají v zemi působit minimálně dva týdny. Letadlo s týmem českých záchranářů odletělo do Nepálu v noci na středu. Kvůli přetížení letiště v Káthmándú ale muselo zamířit do Indie a v Dillí několik hodin čekat na dokončení cesty do nepálské metropole. Tam skupina 36 lékařů, sester a hasičů dorazila v noci čtvrtek. S sebou přivezla asi 10,5 tuny vybavení a zásob. Hlavním úkolem českých zdravotníků bude ošetřování lehkých a středně těžkých poranění.

Český úřad se v Norsku ohradil proti případné adopci českých dětí

Český Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí (ÚMPOD) se v Norsku ohradil proti tomu, aby se při projednávání případu hochů Michalákových řešila adopce. Námitku zaslal příslušné norské instituci, teď čeká na odpověď. ČTK to řekl ředitel ÚMPOD Zdeněk Kapitán. Norská sociální služba odebrala české matce a otci syny v květnu 2011 pro podezření ze zneužívání a zanedbávání. Podle Kapitána norská strana ve své odpovědi českému úřadu teď v dubnu uvedla, že by se při projednávání případu mohlo diskutovat o adopci. "Přestože to je formulováno takto volně, tak jsme se proti tomu už ohradili, protože se domníváme, že to je v rozporu s proklamacemi, které v minulosti norská strana učinila," řekl Kapitán. Dodal, že ho na dřívějším jednání norští zástupci ujistili, "že adopce nepřipadá v úvahu".

Chalánková vyzývá Sobotku k zásahu v kauze českých dětí v Norsku

Poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková vyzvala premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby ověřil, v jakém stavu jsou české děti v norských pěstounských rodinách. Na tiskové konferenci kritizovala nízkou aktivitu Sněmovny v kauze bratří Michalákových, které úřady v Norsku odebraly jejich matce Evě Michalákové před čtyřmi lety. Dolní komora ve středu zamítla návrh Chalánkové požádat vládu, aby si prostřednictvím konzulátu sjednala s bratry styk, zjistila jejich aktuální stav a vyvinula maximální úsilí k dosažení návratu dětí do Česka.

Výzkum: Depresí trpí 31 procent pracujících Čechů od 25 do 65 let

Tři z deseti pracujících Čechů a Češek od 25 do 65 let trpí depresemi, hrozbu vyhoření cítí 34 procent lidí. Zdravý životní styl dodržuje jen necelá pětina dotázaných. Ukázal to výzkum psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a agentury STEM/MARK. Loni na podzim se do něj zapojila víc než tisícovka lidí mezi 25 a 65 lety. Podle expertů jsou deprese, stres a vyhoření v Česku poměrně časté, souvisí to i s pasivním životním stylem a nadměrným pitím alkoholu.

Počet profesionálních pěstounů se loni ztrojnásobil, je jich 421

Profesionálních pěstounů v Česku přibývá. Loni se jejich počet téměř ztrojnásobil. Zatímco na začátku loňska jich bylo 153, na konci roku už 421. Ministerstvo práce počítá s dalším posílením pěstounské péče na přechodnou dobu. Novinářům to řekla ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD). Důležitost vyrůstání dětí ve vlastní či náhradní rodině zdůrazňuje i kampaň Právo na dětství, kterou ministerstvo zahájilo. "Podporujeme to, aby děti vyrůstaly ve své původní rodině. V případech, kdy to není možné, hledá se péče v širší rodině mezi příbuznými. Když se nepodaří ani to, pak se přistoupí k umístění do náhradní rodiny," uvedla Marksová.

Pěstounská péče na přechodnou dobu se v ČR zavedla od roku 2006. Využívala se málo. V roce 2011 se do ní dostalo jen šest dětí. Systém změnila od roku 2013 novela o ochraně dětí. Upřednostnila péči v rodině před ústavem. Upravily se i odměny pěstounů. Podle kritiků, mezi něž patří i někteří poslanci, není profesionální pěstounská péče vždy kvalitní a část lidí ji chce poskytovat jen pro peníze. "Ministerstvo práce v žádném případě nehodlá pěstounskou péči na přechodnou dobu rušit, naopak ji chceme posílit," uvedla ministryně.

Nemovitosti budou zdražovat letos i příští rok, odhaduje asociace

Ceny nemovitostí letos meziročně vzrostou o tři až čtyři procenta, příští rok zdražování zrychlí na čtyři až pět procent. Vyplývá to z publikace o stavu českého nemovitostního trhu Trend Report 2015 zpracované Asociací pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN). Ceny jsou výrazně ovlivňovány regionálními rozdíly, dodala asociace. Zájem o rezidenční nemovitosti by kromě očekávaného růstu ekonomiky měl růst díky nízkým úrokovým sazbám u hypoték.

Komise: Bakalářský titul na UJAK se dal získat za míň než půl roku

Každý čtvrtý absolvent bakalářského programu na Univerzitě Jana Amose Komenského získal titul za nestandardně krátkou dobu, někdy dokonce za méně než půl roku. Uvedla to Akreditační komise jako jeden z argumentů v podnětu k odebrání státního souhlasu s činností této soukromé vysoké školy. Kompletní znění podnětu komise zveřejnila na svém webu. Akreditační komise zjistila, že v letech 2011 až 2014 absolvovalo tříletý bakalářský program 6641 studentů. Z toho 1718 za dobu kratší než dva roky, z nichž 1491 za dobu jednoho roku, a někteří dokonce za méně než šest měsíců. Akreditační komise to hodnotí jako vysoce neobvyklé a může to podle ní svědčit o existenci dalších závažných systémových pochybení v činnosti této vysoké školy. Podnět shrnuje zásadní výtky Akreditační komise vůči největší soukromé vysoké škole v Česku. Jde o opakované přijímání nadměrného počtu studentů, kterému neodpovídá personální zabezpečení, jen zdánlivé napravování prohřešků a poskytování zkreslených informací veřejnosti. Škola ve vyjádření na svém webu podnět jako celek odmítá. Zatím ho však nemá oficiálně k dispozici, takže ho nechce detailně rozebírat.

Ostrava si za účasti veteránů připomněla 70. výročí osvobození

Ostrava si za účasti válečných veteránů včetně tří posledních žijících tankistů, kteří se účastnili Ostravské operace, připomněla 70. výročí osvobození a konce druhé světové války. Celodenní program začal pietním aktem u památníků v Komenského sadech, kterého se účastnil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Ostravsko-opavská operace byla jednou z nejdůležitějších vojenských operací, které vedly k osvobození Československa. Zahynulo tady při osvobozování Ostravy, Opavy a dalších měst na severu Moravy více než 22.000 vojáků. Myslím si, že je na místě, abychom si při příležitosti 70. výročí osvobození Ostravy připomněli jejich památku a jejich oběti," řekl novinářům Sobotka. Oslav výročí se účastnili také tankisté Mikoláš Končický, Karel Šerák a Bedřich Opočenský, který v ostravských bojích dokázal s osádkou svého tanku obsadit a držet přístup ke strategickému Říšskému mostu, tedy dnešnímu mostu Miloše Sýkory.

Rozhlas k výročí povstání odhalí další jména padlých obránců

Odhalením pamětní desky dosud neznámým obráncům Československého rozhlasu, výstavou nezveřejněných dobových fotografií nebo multimediální laserovou show připomene Český rozhlas (ČRo) 5. května 70. výročí Českého národního a Pražského povstání v roce 1945. Na tiskové konferenci to oznámil náměstek generálního ředitele ČRo René Zavoral. Výročí připomenou také jízdy historických vozidel a další akce. Při tradičním pietním aktu u budovy rozhlasu na Vinohradské třídě, kde letos promluví premiér Bohuslav Sobotka, předseda Sněmovny Jan Hamáček (oba ČSSD) nebo pražská primátorka Adriana Krnáčová (za ANO), bude odhalena pamětní deska se jmény dalších 81 lidí, kteří v bojích o rozhlas padli. Podle Zavorala se je podařilo dohledat historikům a pracovníkům rozhlasu. Kromě pietního aktu před rozhlasem bude v budově k vidění výstava archivních fotografií Zdeňka Roučky z Pražského povstání. Expozici doplní dobové muzejní exponáty, které se váží ke konci druhé světové války, a dokumentární film složený také z dosud nezveřejněných dobových záběrů. Úterní rozhlasové akce vyvrcholí večer na Staroměstském náměstí koncertem Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma a takzvaným videomappingem.

Ochranáři nechali upravit zničenou historickou papírnu v Podyjí

V Národním parku Podyjí u Hnanic na Znojemsku nechali ochranáři s vodohospodáři upravit areál historických papíren. Původně šlo o rozpadající se kamenný objekt, jehož zdi hrozily zřícením. Nyní je zpevněný, zbavený náletových dřevin a přístupný turistům. Opraven je i nedaleký náhon na řece Dyji, řekl ČTK mluvčí parku David Grossmann. Práce přišly na šest milionů korun, většinu uhradil stát. Papírna stojí v místě nazývaném Devět mlýnů. Kdysi jich v této oblasti stálo skutečně devět, a právě podle toho jej lidé pojmenovali. Z mlýnů se zachoval jediný. Ten za první republiky předělal brněnský podnikatel na papírny. Devět mlýnů patří k nejvyhledávanějším lokalitám Podyjí. Leží těsně pod vinicí Šobes, o níž odborníci mluví jako o nejkrásnější vinici na Moravě.

Sport

Karolína Plíšková zatím plní roli nejvýše nasazené hráčky tenisového turnaje J&T Banka Prague Open a ve Stromovce jako první postoupila do semifinále. Světová čtrnáctka porazila Denisu Allertovou 6:2, 5:7 a 6:1. Druhou semifinalistkou se překvapivě stala osmnáctiletá Kateřina Siniaková po výhře nad třetí nasazenou Barboru Strýcovou 6:4 a 6:2. Její soupeřkou o finále bude účastnice kvalifikace Lucie Hradecká, která zdolala Kláru Koukalovou 7:5, 4:6 a 7:5.

Útočník Martin Ručinský z Litvínova ani obránce Marek Židlický z Detroitu na mistrovství světa v Praze hrát nebudou. Informoval o tom tiskový mluvčí Českého svazu ledního hokeje Zdeněk Zikmund. Čtyřiačtyřicetiletý Ručinský má ze závěru play off extraligy problémy s nateklým nervem v oblasti páteře a naděje na jeho start po vyšetření u fyzioterapeuta Pavla Koláře definitivně padla. Židlický nehrál v noci na čtvrtek rozhodující sedmý zápas první kola play off NHL proti Tampě Bay kvůli otřesu mozku. Hokejový šampionát začíná v pátek.

Čeští házenkáři zvítězili v třetím utkání kvalifikace mistrovství Evropy na půdě Švýcarska 30:26. Reprezentanti se dočkali první výhry ve skupině a zvýšili své postupové šance. Na kontě mají tři body a dotáhli se na druhý tým tabulky Makedonii. V sobotu sehrají Češi se Švýcarskem odvetu v Plzni.

Počasí v pátek

Většinou zataženo, občas déšť nebo přeháňky. Teploty 10 až 14 stupňů Celsia.