Denní souhrn zpráv

Vláda chce, aby ČR do roku 2020 stanovila, kdy přijme euro

Vláda chce rozproudit debatu o přijetí eura, aby Česká republika mohla před rokem 2020 stanovit termín vstupu do eurozóny. Počítá s tím koncepce politiky ČR v EU, kterou schválila vláda. Podle státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy (ČSSD) by mělo Česko nejpozději do pěti let mít jasno, kdy začne eurem platit. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dříve označil rok 2020 jako technicky nejbližší možný termín vstupu Česka do eurozóny. Koaliční hnutí ANO je ale proti tomu, aby vláda termín stanovila. Podle prezidenta Miloše Zemana, který je dlouhodobým stoupencem společné evropské měny, by ji Česko technicky mohlo stihnout přijmout do tří let.

Obětem zemětřesení v Nepálu pomohou čeští záchranáři

Obětem zemětřesení v Nepálu pomůže český záchranářský tým. Jeho vyslání odsouhlasila vláda. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) by tým 36 lékařů, sester a hasičů mohl do Nepálu odletět už dnes v noci. Působit tam má minimálně dva týdny. Nazpátek by letoun mohl vzít Čechy, kteří v zemi jsou. Na vyslání záchranářského týmu vláda uvolnila 20 milionů korun.České úřady zatím nemají informace o všech českých občanech v oblasti.

Češi zatím poslali na pomoc Nepálu zhruba dva miliony korun

Na sbírkových kontech českých humanitárních organizací na pomoc Nepálu se zatím dohromady sešly necelé dva miliony korun a částka se každou hodinou zvyšuje. Lidé posílají peníze převodem, využívají oblíbené dárcovské textové zprávy či on-line platbu kartou. V místě ničivé přírodní katastrofy pomáhají čeští koordinátoři pomoci nebo jejich zahraniční partneři. Podle nejnovějších zpráv si zemětřesení vyžádalo na 4000 obětí a hrozivá bilance stále není konečná.

LN: ČR vypraví do léta na Ukrajinu další humanitární konvoj

Česká republika vypraví ještě do léta na Ukrajinu další konvoj s humanitární pomocí. Lidem postiženým boji poveze rozkládací stany pro poskytování první pomoci a zdravotnické vybavení. Jeho součástí budou i tři nebo čtyři sanitky. Lidovým novinám (LN) to řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Česko poslalo na Ukrajinu humanitární pomoc už letos v zimě. Konvoj bude stát zhruba šest milionů korun. Česká pomoc Ukrajině tím ale neskončí. "Letos by mělo jít na Ukrajinu nejméně devadesát milionů," řekl deníku Zaorálek. Podle něj je momentálně velký tlak na navýšení pomoci pro uprchlíky do jižní Evropy. "Tyhle peníze se ale perou s Ukrajinou a hrozí, že nám to Ukrajinu úplně vybrakuje. Proto si myslím, že bychom my z regionu měli víc tlačit na geografickou rovnováhu při rozdělování pomoci. Domluvili jsme se ve V4, že teď budeme Ukrajinu víc zvedat na radách v EU," dodal ministr.

Zaorálek kritizuje Bartušku za výroky o upalování na Ukrajině

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) ostře zkritizoval vládního zmocněnce pro energetickou bezpečnost Václava Bartušku za jeho výrok o upalování a zabíjení na Ukrajině jako způsobech, jak řešit ruskou intervenci. Podle Zaorálka je nepřípustné, aby se zaměstnanec ministerstva zahraničí tak cynicky vyjadřoval. Šéf diplomacie to uvedl v prohlášení, které jeho úřad zaslal ČTK. Bartuška sám nechtěl věc komentovat do doby, než se s ministrem setká.

V interview pro server Neovlivní.cz, zveřejněném v pátek, odpovídal vládní zmocněnec na dotaz na připravenost na možný zásah neoznačených ruských vojáků v Pobaltí tak, jako předtím intervenovali na Krymu a východě Ukrajiny. "Pokud se jim postavíte rychle čelem, jako to udělali třeba v Oděse, kde je prostě upálili, nebo v Dněpropetrovsku, kde je prostě zabili a pohřbili u silnice, tak máte klid. Když to neuděláte, tak máte válku. To je celé," řekl v rozhovoru Bartuška. Zaorálek s jeho vyjádřením nesouhlasí. "Václav Bartuška použil výkladu, který je věcně nesprávný a morálně neobhajitelný. Je naprosto nepřípustné, aby zaměstnanec ministerstva zahraničních věcí mluvil o upalování a zabíjení lidí jako o prostých metodách řešení konfliktů. Panu Bartuškovi jsem jeho výrazy ostře vytkl a vyjádřil jsem zásadní odpor k podobně cynickým prohlášením," uvedl ministr zahraničí. Novinářům později Zaorálek řekl, že ho záležitost velmi nepříjemně překvapila, považuje ji za obrovskou chybu. Jaké dopady bude vyjádření pro Bartušku mít, nechtěl komentovat před tím, než bude s vládním zmocněncem mluvit.

Monitorovací systém fondů EU přijde rozpočet na stovky milionů Kč

Monitorovací systém evropských fondů bude nově podle dnešního rozhodnutí vlády financován ze státního rozpočtu a ne z EU. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informovala ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Rozpočet by to podle ní mělo stát stovky milionů korun. Zároveň dodala, že tímto krokem tak nebude ohroženo čerpání peněz z EU. Dosud stál systém podle ministryně 590 milionů korun. EU v rámci tzv. korekce neproplatí podle Šlechtové 252 milionů korun. "To je částka, kterou může ještě finanční úřad nebo EK upravit. Dále ale musíme platit dodavatelům další faktury," uvedla ministryně. Ta rovněž řekla, že sice schválený krok přijde na stovky milionů korun, ale ČR díky tomu získá stovky miliard korun z fondů EU. Problémy s monitorovacím systémem způsobil závěry auditu ministerstva financí, podle kterého provázelo výběrové řízení množství chyb. O monitorovací systém se zajímá i protikorupční policie. Kvůli auditu vypukl spor mezi ministerstvem financí a ministerstvem pro místní rozvoj. Šlechtová uvedla, že hlavní výhrada MMR byla, že úřad nedostal prostor pro vypořádání námitek k auditu.

Zaměstnavatelé a odboráři chtějí po vládě plán čerpání z fondů EU

Zaměstnavatelé a odboráři vyzvali vládu, aby co nejdřív představila časový plán, kdy bude možné žádat o peníze z evropských fondů pro nové programové období 2014 - 2020. Zájemci o peníze by tak měli vědět, kdy jednotlivá ministerstva výzvy k předkládání projektů zveřejní. Podnikatelé a předáci nabídli kabinetu také spolupráci na zvyšování finanční gramotnosti. Novinářům to po jednání tripartity řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Babiš: Tendr na jaderné elektrárny má být nejpozději příští rok

Energetická společnost ČEZ by měla vypsat nový tendr na výstavbu jaderných bloků nejpozději v příštím roce. Českému rozhlasu to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Jeden blok má vyrůst v Dukovanech, další v Temelíně. "Příští rok je nejzazší termín. Musíme postavit nový blok v Dukovanech a následně v Temelíně. ČEZ je na tom finančně velice dobře, jeho zadlužení je nejmenší v Evropě," uvedl ministr financí. Podle šéfa ČEZ Daniela Beneše ale zatím není o termínu ani o lokalitě rozhodnuto. ČEZ podle něj bude svou další činnost plánovat také podle státní energetické koncepce, kterou má teprve schvalovat vláda. Materiál má mimo jiné definovat, kdy a kde by měly vyrůst nové jaderné bloky v České republice.

NKÚ: Nové mechanismy proti daňovým únikům výběr DPH nezlepšily

Zavedení nových mechanismů proti daňovým únikům nepřineslo lepší výběr daně z přidané hodnoty, tvrdí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Daňové úniky na DPH rostou od roku 2011 a předloni vystoupaly na 105 miliard korun. O závěrech prověrky za roky 2011 až 2013 dnes ČTK informovala mluvčí NKÚ Olga Málková. Takzvaná mezera DPH, která představuje rozdíl mezi teoretickým výběrem daně při splnění všech daňových povinností všemi subjekty a skutečným inkasem DPH, tak podle NKÚ předloni stoupla na 25,7 procenta. "Od roku 2011 mezera DPH stále roste a podle údajů Evropské komise se pohybuje nad evropským průměrem," uvedl úřad.

Posudek: Opencard stála Prahu 1,74 miliardy Kč, je předražená

Karta opencard stála Prahu 1,74 miliardy korun, projekt je předražený, zastaralý a neužitečný. Vyplývá to z posudku společnosti Nexia AP a.s., který si nechalo město zpracovat. Projekt je výhodný podle posudku pouze pro majitele majetkových práv k opencard, firmu eMoneyServices (EMS). Na setkání s novináři to řekl Valdemar Linek z Nexia AP. Nexia další rozvoj karty nedoporučila. Mluvčí EMS Martin Opatrný výsledek posudku od Nexie zpochybnil.

ČLK navrhuje výrazné zvýšení odvodů státu do zdravotnictví

Za děti, důchodce či nezaměstnané by stát podle České lékařské komory (ČLK) měl do zdravotního pojištění odvádět více peněz. Nyní dává za každého státního pojištěnce měsíčně 845 korun, státních pojištěnců je šest milionů. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) chce platbu pro příští rok zvýšit na 904 korun a v dalších letech ji pravidelně valorizovat. Podle návrhu ČLK by stát měl změnit způsob výpočtu této platby, čímž by stoupla měsíčně až na 1808 korun.

Smrtelných úrazů v práci ubývá, loni jich bylo podle odborů 105

Smrtelných úrazů v práci v Česku postupně ubývá. Od roku 2002 jejich počet poklesl zhruba na polovinu. Zatímco v roce 2002 se jich stalo 206, loni 105. Na tiskové konferenci to řekla místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Radka Sokolová. Odbory vycházejí ze statistik inspekce práce. Na 28. dubna připadá mezinárodní den smutku za oběti pracovních úrazů a nemocí z povolání. "Od roku 2002 je to 1952 životů. Jakoby vymřela jedna celá docela velká vesnice," uvedl předák ČMKOS Josef Středula. Za každou z loňských 105 obětí vypustili odboráři k obloze bílý balonek jako symbolickou památku. Podle údajů Státního úřadu inspekce práce se nejvíc smrtelných úrazů stává ve stavebnictví, lesnictví, ve zpracovatelském průmyslu, dopravě a skladech.

Rath nepřišel k soudu, je v nemocnici

Bývalý poslanec David Rath obžalovaný z korupce nepřišel k soudu. V esemesce ČTK sdělil, že v neděli spadl z kola do jámy a byl v bezvědomí. Nyní je v nemocnici, kde si ho údajně chtějí nechat nadále. Neuvedl ale ve které. Média žádá o pár dní klidu. Hlavní líčení v případu zmanipulovaných zakázek, kde Rathovi hrozí až 12 let vězení, soudce odročil do středečního dopoledne.

TIC žádá, aby vláda po zbrojařích chtěla protikorupční opatření

Česká pobočka organizace Transparency International (TIC) vyzvala vládu a ministerstvo obrany, aby po uchazečích o zbrojní zakázky požadovaly zavedení etických a protikorupčních pravidel. Na Tatru a další firmy se zbrojní výrobou TIC apeluje, aby tato pravidla přijaly. Programový ředitel pobočky Radim Bureš to uvedl na tiskové konferenci, která představila mezinárodní Protikorupční index zbrojních firem.

Vláda nepodpořila ustanovení dalšího významného dne

Výročí svatby Elišky Přemyslovny a Jana Lucemburského vláda nepokládá za tak významné, aby se stalo významným dnem. Nepodpořila tak návrh 33 poslanců ze stran napříč Sněmovnou, který navrhoval ustanovení nového významného dne právě k výročí spojení rodu Přemyslovců a Lucemburků. Připadat měl na 31. srpna. Návrh projedná Sněmovna. Už v předběžném stanovisku vláda pokládala sňatek za historickou událost bez hlubšího soudobého významu. Většina ustanovených významných dnů se vztahuje spíše k novodobým událostem, jako je výročí upálení Jana Palacha, nebo vstupu České republiky do Severoatlantické aliance.

Výstava na Hradě zachycuje válku očima českých fotografů

Sedm desítek méně známých nebo zcela neznámých snímků představuje výstava nazvaná 2. světová válka objektivem českých fotografů. Pořízeny byly na bojištích, v zázemí i v okupovaném protektorátu a přibližují osudy československých a spojeneckých vojáků i civilního obyvatelstva. Na každý rok války připadá deset fotografií. Výstava v prostorách Jiřského kláštera na Pražském hradě bude veřejnosti zpřístupněna v úterý 28. dubna, již v pondělí si ji první desítky lidí mohly díky slavnostnímu zahájení prohlédnout zdarma. Trvat bude do 26. července.

Výstava představuje Jana Husa v prostředí Karlovy univerzity

V Karolinu začíná výstava, kterou Karlova univerzita připravila u příležitosti letošního 600. výročí mučednické smrti kněze, kazatele a svého někdejšího rektora Jana Husa. K vidění je v Křížové chodbě Karolina až do 28. srpna. Výstava se zaměří na vztah mistra a pražské univerzity, jejímž byl studentem, učitelem i rektorem. Svým obsahem mapuje nejen historické okolnosti a prostředí, ve kterém se Hus vzdělával, ale také seznámí návštěvníky s Husovými učiteli, spolužáky a žáky, kteří dotvářeli rámec jeho života v Praze. Pořadatelé výstavu připravili nejen pro dospělé návštěvníky, ale i děti různého věku. Námět je členěn do tematických celků, mezi nimi je zahrnuto Husovo dětství a mládí, působení na pražské univerzitě, učení a kazatelská činnost, stejně tak jako vysvětlení jeho myšlenek, které se odrazily v jeho reformním úsilí a vzdoru vůči autoritě církve. Témata doplňuje poslechový program, promítané obrázky, smyčka s dokumentárním filmem a doprovodný program pro děti.

Soubor Buchty a loutky připravuje premiéru norské pohádky

Pražské Divadlo Buchty a loutky připravuje premiéru inscenace s názvem Norská pohádka. Uskuteční se 2. května ve Studiu Švandova divadla na Smíchově. Je určena dětem od tří let, vznikla na motivy norské předlohy Na východ od slunce, na západ od měsíce a její reprízy se uskuteční i ve školkách a kulturních domech. Režisérem byl Marek Bečka, hudbu složil Vít Brukner. "Divadlo Buchty a loutky tak vstoupilo do mezinárodního projektu srovnávajícího různorodé cesty loutkového nastudování této norské pohádky, ve kterém se v různých rovinách propojí s Divadlem ANPU, norskou scénou Teater Innlandet a Bernd Ogrodnik z Islandu. Norskou pohádku Buchty a loutky uvedou i na festivalech v Čechách i v Norsku. Diváci ji budou moci srovnat s inscenací nastudovanou norskými herci s tvůrčím týmem Divadla ANPU," řekl ČTK produkční Daniel Schenk.

Sport

Až ve středu se podle všeho rozhodne, zda na hokejovém mistrovství světa v Praze bude hrát útočník Martin Ručinský. Opora mistrovského Litvínova má stále zdravotní problémy a je v péči docenta Pavla Koláře. Čtyřiačtyřicetiletý olympijský vítěz a trojnásobný světový šampion se připojil k týmu, na ledě O2 areny ale trénovat nebude.

Počasí v úterý

Zataženo až oblačno s deštěm nebo přeháňkami. Teploty teploty od 5 stupňů Celsia na západě do 20 stupňů Celsia na východě republiky.