Denní souhrn zpráv

Premiér Sobotka: Česko pomůže Nepálu i českým turistům, kteří tam jsou

Česká republika podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) pomůže silným zemětřesením postiženému Nepálu. O humanitární pomoci i situaci velkého počtu Čechů, kteří jsou nyní v Nepálu na horolezeckých a turistických výpravách, by měla v pondělí jednat vláda, řekl Sobotka novinářům na pietním aktu v Javoříčku na Olomoucku.

Silné zemětřesení zasáhlo Nepál v sobotu a jen v této zemi si vyžádalo nejméně 2500 obětí. Situace v Nepálu je kritická, do země už ale proudí mezinárodní humanitární pomoc. Paniku vyvolaly nedělní následné otřesy o síle 6,7 stupně, které byly cítit i v indickém Dillí a vyvolaly další laviny v Himálajích.

Podle posledních informací českého velvyslanectví v Dillí je v Nepálu 194 Čechů, s 39 z nich se jejich blízkým ani diplomatům nepodařilo navázat kontakt. Většina z nich vyrazila na vysokohorské či turistické treky do hor, kde není signál. České úřady zatím nemají zprávy o tom, že by Češi byli mezi zraněnými nebo mrtvými, řekl ČTK David Frous z tiskového odboru ministerstva zahraničí. V pondělí by měli zpátky do České republiky odcestovat někteří čeští občané včetně skupiny klientů cestovní kanceláře Livingstone, kteří nocovali ve stanech v Káthmándú. Situaci ale komplikuje fakt, že letiště v hlavním nepálském městě je momentálně pro civilní lety uzavřené. O situaci českých turistů po zemětřesení má v pondělí jednat i vláda, která je podle premiéra Bohuslava Sobotky připravena lidem pomoci například s odletem do vlasti.

Humanitární organizace vyhlásily sbírky na pomoc Nepálu

České humanitární organizace vyhlásily finanční sbírky na pomoc obětem ničivého zemětřesení, které v sobotu postihlo Nepál a okolní země. Uvolnily také peníze pro okamžitou pomoc nejpotřebnějším. Místní úřady zatím hlásí přes 2000 obětí a tisíce zraněných. Češi mohou přispívat na sbírková konta Českého červeného kříže, Člověka v tísni, Charity ČR a organizace ADRA.

Jako nejhorší hororový film, říká odbornice o situaci žen v IS

Situace žen v takzvaném Islámském státě (IS) je jako ten nejhorší hororový film, ve kterém jsou prvky doby kamenné i sci-fi. V rozhovoru s ČTK to řekla odbornice na Blízký východ Lamis Khalilová Bartůšková, Čechopalestinka s vazbami na Sýrii. Ženy na území ovládaném radikály se podle ní dělí do různých rolí od sexuálních otrokyň až po bojovnice. Ty nejaktivnější válečnice paradoxně pocházejí ze Západu a k IS se připojují kvůli touze po dobrodružství, nudě či pocitu vykořenění.

V brigádách podle ní platí velmi přísná pravidla a přísné tresty. Radikálové podle ní navíc páchané hrůzy na ženách a dětech záměrně stupňují, aby demonstrovali svou sílu. "Vždycky, když si myslíme, že jsme viděli maximum, tak nás překvapí a vidíme ještě něco horšího," poznamenala Khalilová, která tento týden vystoupila na debatě o ženách v Sýrii pořádané Knihovnou Václava Havla a sdružením Arabfest.

Babiš: Zákon o evidenci tržeb by měla vláda projednat 6. května

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) chce předložit návrh zákona o elektronické evidenci tržeb na jednání vlády 6. května. Vyplývá to z jeho vyjádření v pořadu Partie televize Prima. Ministerstvo financí (MF) si od on-line evidence tržeb slibuje omezení šedé ekonomiky a lepší výběr daní, a to hlavně daně z přidané hodnoty (DPH). Inspirací pro zavedení byly zkušenosti z Chorvatska.

Evidence by se měla týkat ubytovacích a stravovacích služeb, velkoobchodu a maloobchodu. U dalších činností bude záležet na tom, jak provoz systému vyhodnotí Finanční správa. MF stále počítá se spuštěním evidence tržeb od ledna 2016, které bude předcházet testování systému. Babiš potvrdil, že ministerstvo společně s tím navrhuje snížit sazby DPH v oblasti stravovacích služeb z 21 na 15 procent a zavádí jednorázovou slevou 5000 korun pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce vznikla povinnost evidovat tržby. S elektronickou evidencí tržeb však nesouhlasí řada subjektů, včetně opozičních TOP09 a ODS.

Mládek: Realistický letošní růst mezd jsou 3 až 4 procenta

Realistický růst mezd v letošním roce jsou tři až čtyři procenta. Odhadl to ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) v pořadu Otázky Václava Moravce. Podle Mládka se oslabení kurzu koruny a následný růst exportů a výkonnosti podniků do odměňování zaměstnanců dosud plně nepromítly. Odbory požadují pětiprocentní růst mezd.

Člen bankovní rady ČNB Jiří Rusnok k mzdovému vývoji uvedl, že ČNB byla překvapena poměrně nízkým růstem mezd ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku. Průměrná mzda v Česku ve čtvrtém čtvrtletí stoupla o 2,3 procenta na 27.200 korun. ČNB podle únorové prognózy počítá letos s růstem průměrné mzdy o 2,8 procenta a příští rok o 3,6 procenta. Ohledně minimální mzdy Mládek řekl, že cílem je dostat její úroveň na 40 procent průměrné mzdy. Průměrná mzda loni činila 25.686 Kč.

Lidé ušetří za teplo až tisíce, uplynulá zima byla opět mírná

Dodávky tepla většiny tepláren se v letošní zimní sezoně opět snížily, lidé by tak měli za tepelnou energii ušetřit. Vyplývá to z informací firem a Teplárenského sdružení ČR. Podle sdružení by mohli lidé loni za teplo ušetřit dva až tři tisíce korun. Mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann ČTK řekl, že přeplatky dostávají lidé za spotřebu za celý rok, nikoliv za zimu.

Roční spotřeba tepla průměrné české domácnosti v bytovém domě je přibližně 30 gigajoulů (GJ). Z toho 20 GJ se spotřebuje na vytápění a deset GJ na ohřev teplé vody. Podle dat Českého hydrometeorologického ústav byl loňský rok nejteplejší za posledních 54 let, tedy v celé historii měření průměrné teploty pro území Česka. Průměr loňských teplot činil 9,4 stupně Celsia, dva stupně nad dlouhodobým průměrem za roky 1961 až 1990.

Na stavební veletrhy přišlo 44.000 lidí, mírně více než loni

Na stavební veletrh v Brně, který se konal od středy do soboty společně s veletrhy Dřevo a stavby a veletrhem nábytku Mobitex, se přišlo podívat 44.000 lidí. Oproti minulému roku je to mírný nárůst. Stavebnictví po pěti letech poklesu začalo letos v lednu a v únoru meziročně růst o šest procent a lidé z oboru hledí do budoucnosti s mírným optimismem, vyplývá z informací, které poskytl organizátor Veletrhy Brno. Mírnému optimismu odpovídal i počet firem, kterých bylo 769, což bylo o deset procent více než loni.

Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) v ČR Václava Matyáše jsou firmy za mírně zlepšující se čísla rády. "Ekonomická krize působila nejdéle právě ve stavebnictví a zanechala velmi hluboké dopady, se kterými bude nutné se vyrovnávat" uvedl. Kritizoval také bývalou vládu Petra Nečase (ODS), která výrazně seškrtala investice a zastavila mnohé stavby. "Tento přístup způsobil výpadek stavební produkce za šest let ve výši 565 miliard korun, což je více než roční produkce nejúspěšnějšího roku 2008," uvedl Matyáš.

Odstávka bloku v dukovanské elektrárně bude o několik dní delší

Odstávka druhého bloku Jaderné elektrárně Dukovany se prodlouží o další tři až čtyři dny. Důvodem je zjištěná netěsnost na armatuře primárního okruhu pasivního bezpečnostního systému. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Odstávka začala 27. března. Proti původnímu plánu už se protáhla o deset dní kvůli snížené pohyblivosti zjištěné u jednoho z celkových 349 palivových souborů v reaktoru tohoto bloku.

"Blok se v současné době opět vychlazuje. Pracovníci potom armaturu přetěsní. Najetí bloku očekáváme 29. až 30. dubna," řekl Bezděk. Netěsnost je podle něj poměrně obvyklá, určité netěsnosti se projeví při všech závěrečných tlakových zkouškách a následně se opraví. "Pokud se netěsnost projeví v sekundárním okruhu, je možné ji opravit za provozu. V tomto případě opravu za provozu udělat nelze," dodal Bezděk. Situace podle něj nepředstavuje žádné bezpečnostní riziko.

Blanik Aircraft CZ v Přerově chystá obnovit výrobu kluzáků Blaník

Hangár v bývalé vrtulníkové základně v Přerově, který dříve sloužil k opravám stíhacích bombardérů, by už příští rok mohly opustit první modernizované kluzáky Blaník L-23. Produkci legendárních kluzáků v roce 2006 po několika desetiletích ukončila v Kunovicích společnost Aircraft Industries a nyní ji v Přerově plánuje obnovit firma Blanik Aircraft CZ vlastněná ruskými investory. Do projektu chce postupně vložit 100 až 200 milionů korun. O modernizaci kluzáků Blaník byl zájem na nedávném veletrhu AERO 2015 v německém Friedrichshafenu.

Konvoj Nočních vlků zamířil přes Katyň do Běloruska

Konvoj bikerů z ruského motorkářského klubu Noční vlci, který v sobotu vyrazil z Moskvy a hodlá dojet až do Berlína, navštívil Katyň a zamířil do Běloruska. Polské hranice chce podle polského serveru Wiadomości WP překročit v pondělí. Jiná a mnohem početnější skupina Nočních vlků už bez problémů polské hranice překročila, informoval ruský server Svobodnaja pressa. Cílem konvoje byla návštěva hřbitova s padlými sovětskými vojáky.

Noční vlci chtějí během cesty a v Berlíně, kam chtějí přijet 9. května, uctít památku rudoarmějců, kteří padli při osvobozování Evropy na konci 2. světové války, před 70 lety. Projet chtějí Běloruskem, Polskem, Českou republikou, Slovenskem, Rakouskem a nakonec Německem. Polsko oznámilo, že je na své území nevpustí a jen za určitých podmínek je nechá projet Německo. Výhrady mají i další země včetně Česka.

Přes 60 procent zájemců o práci policisty neprojde psychotesty

Loni se k policii hlásilo skoro 5000 lidí, psychotesty ale úspěšně složilo jen 39 procent z nich. Podle odborníků zájemci neuspějí často kvůli tomu, že jsou nevyzrálí a závislí na rodičích, uvedl Český rozhlas - Radiožurnál. Vychází přitom z výroční zprávy psychologů Policejního prezidia za rok 2014. Psychotesty zkoumají kromě inteligence také mentální stabilitu, odolnost proti stresu či logické myšlení.

Úskalí u mladých mužů většinou nastává, když nemají za sebou vojnu. "Uchazeči, kteří za sebou základní vojenskou službu měli, tak se přece jenom zdálo, že byli v některých kritériích dál. Týká se to především samostatnosti, otužilosti, určité odolnosti," vysvětlil psycholog z Policejního prezidia Vladimír Voska.

Průzkum: Nový občanský zákoník hodnotí kladně 75 pct manažerů

S revoluční proměnou soukromého práva v podobě nového občanského zákoníku a zákona o obchodních korporacích souhlasí po roce od jejich účinnosti 75 procent nejvyšších manažerů předních českých firem. Většina z nich vítá větší smluvní svobodu. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnily společnosti Mazars a PRK Partners. Jasný nesouhlas s oběma novými normami vyjádřily v průzkumu čtyři procenta respondentů. Naopak tři čtvrtiny s rekodifikací souhlasí zcela nebo s dílčími výhradami.

Historii vypálené obce Javoříčko připomíná nová expozice

Pohnutou historii vypálené obce Javoříčko na Olomoucku připomíná nová expozice, která byla otevřena v prostorách někdejší školy u příležitosti 70. výročí osvobození a vypálení Javoříčka nacisty. K vidění je model původní obce i dobové emotivní fotografie, které návštěvníky nutí k zamyšlení.

Podle pamětnice Anežky Suchánkové Javoříčko na začátku května 1945 znenadání obklíčili němečtí vojáci s kulomety, kteří začali popravovat mužské obyvatele. "S mámou, bratrem a sestrou se nám podařilo utéct do Střemeníčka, kde jsme zůstali ležet v příkopě, až to všechno skončilo. Slyšeli jsme rány, řvát dobytek a viděli kouř valící se z domů, do kterých Němci stříleli z pancéřových pěstí," uvedla Suchánková, které bylo v roce 1945 12 let. Její otec měl obrovské štěstí, že krátce před příjezdem německých vojáků odjel do nedaleké Luké nakupovat. Tragédie v Javoříčku se odehrála na samém sklonku války, 5. května 1945. Osadu tehdy obklíčili nacisté a 38 mužů a chlapců, kteří se v ní nacházeli, na místě zastřelili. Většinu domů zničili pancéřovými pěstmi a zápalnými granáty. Co bylo přesným důvodem zničení osady, dodnes obestírá řada spekulací. Podle olomouckého historika Pavla Urbáška, který se tragédií zabývá, souvisí se mstou za podporu partyzánského oddílu Jermak. V oblasti působil a Javoříčko bylo jedním z jeho opěrných míst.

V Hlučíně byly pohřbeny ostatky vojáka padlého za války

Na ruském vojenském hřbitově v Hlučíně na Opavsku byly pohřbeny ostatky ukrajinského letce Rudé armády Vasilije Alexejeviče Staška. Dvaadvacetiletý pilot padl 27. dubna 1945 během osvobozovacích bojů, když byl se svou stíhačkou Lavočkin La-7 sestřelen u Klimkovic nedaleko Ostravy, kde byly loni jeho ostatky nalezeny. Ostatky pilota byly k hřbitovu dovezeny v malé bílé rakvi na dobovém vojenském vozidle. Stráž drželi členové Československé obce legionářské v historických uniformách. Staško byl dnes in memoriam oceněn i Záslužným křížem honorárního konzula Ruské federace v Ostravě.

Na pohřeb do Hlučína přicestovala i Staškova dvaasedmdesátiletá neteř Lydie Konstantinovna Maximova se svou rodinou. "Cítím obrovský smutek, ale současně velké štěstí, že jsme po tolika letech našli svého příbuzného. Jsem strašně vděčná českému národu, že se podařilo vypátrat jeho identitu a mohu tady být," řekla novinářům vojákova neteř.

Sazba odvodu z loterií se asi zvýší, novelu posoudí vláda

Sazba odvodu z loterií se zřejmě zvýší od příštího roku o pět procentních bodů na 25 procent a denní místní poplatek za každý herní přístroj se zdvojnásobí na 110 korun. Předpokládá to loterijní novela poslance Jana Volného (ANO), kterou v pondělí projedná vláda. Ačkoli předběžné stanovisko doporučuje ministrům zaujmout k předloze neutrální postoj, koalice se ve středu dohodla navzdory některým výhradám na její podpoře. Lidovci žádají debatu o využití peněz.

V ČR je asi 80 stanic pro elektromobily, chystají se další

V České republice je v současnosti kolem 80 nabíjecích stanic pro elektromobily, 15 z nich je tzv. rychlodobíjecích. ČTK to řekl Jan Horčík ze serveru Hybrid.cz, který trh s alternativními palivy dlouhodobě sleduje. Z ankety ČTK mezi provozovateli vyplývá, že do konce roku by jich mohlo přibýt až dalších několik desítek. Podle odhadů by zároveň do konce roku v tuzemsku mělo jezdit zhruba 1000 elektromobilů.

Ekonomické problémy Řecka Čechy od dovolené v zemi neodrazují

Ekonomické problémy Řecka či jeho možný odchod z eurozóny české turisty od strávení dovolené na ostrovech neodrazují. Poptávka po letních zájezdech do Řecka stále roste, vyplývá z ankety ČTK mezi subjekty v cestovním ruchu. V rámci leteckých zájezdů je Řecko mezi Čechy nejpopulárnější destinací. Řecko navštěvuje v průměru okolo 300.000 Čechů ročně.

ČR má nejnižší úmrtnost novorozenců do týdne života v Evropě

Česká republika má nejnižší úmrtnost novorozenců do prvního týdne života v Evropě; loni činila 4,7 promile. Je to hlavně díky funkční síti specializovaných center, ve kterých se rodí přes 90 procent dětí z rizikových těhotenství a nedonošených dětí, jež jsou kvůli nízké váze ohroženy úmrtím nejvíc. ČTK to řekl vědecký sekretář České gynekologické a porodnické společnosti Petr Velebil, který zpracovává pro Světovou zdravotnickou organizaci data za ČR a je členem vědeckého výboru projektu Europeristat.

V Česku se začala budovat síť center v půli 90. let 20. století. Ještě v 70. letech byla perinatální úmrtnost kolem 20 promile, v roce 1991 téměř deset promile. Podle stejné definice klesla na současná 3,5 promile a podle novější přísné definice, kterou ale řada zemí neužívá, je to 4,7 promile, což podle Velebila stále je nejlepší v Evropě.

Muž z Trutnova měl 42 zbraní, z toho 13 nelegálně včetně samopalů

Policie v pátek obvinila devětatřicetiletého muže Trutnova z nelegálního držení 13 zbraní, mezi nimž bylo i několik samopalů. Vedle toho muž na zbrojní průkaz legálně držel dalších 29 zbraní. Proti předpisům měl pět zbraní nabitých a připravených k okamžité střelbě, z nich perkusní revolver vozil v autě. Muži za nedovolené ozbrojování hrozí až osm let vězení. V krátké době jde na Trutnovsku o druhý případ rozsáhlého nedovoleného ozbrojování.

Šímův obraz koupilo ministerstvo kultury, Drtikol má nový rekord

Portrét Marguerite Neveux od Josefa Šímy se na aukci v Praze prodal za 4,45 milionu korun. Jeho vyvolávací cena byla 4,1 milionu korun. Pro Národní galerii v Praze jej získalo ministerstvo kultury, které za obraz i s aukční přirážkou zaplatí zhruba 5,3 milionu korun. ČTK to řekl Vladimír Lekeš ze společnosti Adolf Loos Apartement and Gallery, která aukci v pražském Mánesu pořádala.

Na částce půl milionu korun startovala fotografie Františka Drtikola The Bow (Oblouk či Kruhové výseče) z roku 1928. Snímek srovnatelný s vrcholnými autorovými díly draženými za vysoké částky v zahraničí se nakonec prodal za 1,85 milionu korun. "Je to rekordní částka zaplacená za fotografii v České republice," uvedl Lekeš.

Opravený benediktýnský klášter v Broumově si prohlédly 4000 lidí

Opravený benediktýnský klášter v Broumově na Náchodsku si o víkendu při mimořádných dnech otevřených dveří prohlédly asi 4000 lidí. Velký zájem budily bývalé mnišské cely, z nichž vznikly pokoje pro ubytování hostů kláštera. Rekonstrukce, která se týkala klášterní zahrady a asi jedné pětiny klášterní budovy, stála zhruba 250 milionů korun. V opravených prostorech bude kulturní a vzdělávací centrum.

Broumovský klášter byl i při opravách přístupný návštěvníkům. Lákadlem pro turisty je kopie takzvaného Turínského plátna, v němž byl zabalen Kristus, když jej sňali z kříže. Kopie pocházející z roku 1651 byla v klášterním kostele nalezena v roce 1999. Klášter přechovává i takzvané mumie z

V strážnickém skanzenu začala sezona výstavou o stavitelství

Ve skanzenu ve Strážnici na Hodonínsku začala turistická sezona vernisáží výstavy Hliněné stavitelství na Moravě. Ukazuje tradiční postupy při stavbě venkovských domů v minulosti a děti si mohou zkusit s hlínou i hrát. ČTK to řekl Zdeněk Bobčík z Národního ústavu lidové kultury. Skanzen funguje jako muzeum vesnice jihovýchodní Moravy. Výstava, která začala, je podle Bobčíka ojedinělá ve středoevropském kontextu. Ve Strážnici potrvá minimálně letos a příští rok.

Ptačí park u Josefova láká stále více ptáků, zjištěno bylo 154 druhů

Ptačí park Josefovské louky, který spravuje Česká společnost ornitologická (ČSO) u Josefova na Náchodsku, láká stále více druhů ptáků. Letos na jaře se podařilo zjistit 154 druhů, v roce 2008 to bylo 143 druhů. ČTK to řekl správce parku Břeněk Michálek. Park o rozloze 76 hektarů umožňuje návrat mokřadních ptáků na dříve zaplavované louky v nivě Metuje a současně zpřístupňuje celé území veřejnosti. Jeho páteří je sto let starý závlahový systém, který ČSO opravila a který nyní umožňuje regulaci výšky spodní vody na okolních loukách. Zájemci o organizovanou prohlídku budou mít šanci park navštívit například 2. května při Vítání ptačího zpěvu.

Na Helfštýně byla zahájena výstava kovaných plastik Metamorfózy

Přehlídka kovaných plastik od sochaře Michala Ptáčka a díla kolektivu autorů z Kovárny Milostovice odstartovala na hradě Helfštýně na Přerovsku letošní sezónní výstavu s názvem Metamorfózy. Výstava na Helfštýně potrvá do konce srpna.

K vidění je například padlý drak vykovaný v roce 2014 během Kovářského fóra v historické hradní kovárně. Ocelové sochy doplnily kresby, modely a videoukázky z dílen autorů. Ptáček komponuje moderní sochy z masivních kovaných prvků, často se pouští do nadživotních lidských figur a zvířat. Pro návštěvníky Helfštýna je známý jako autor plastiky I. N. R. I. dominující expozici uměleckého kovářství. Černé řemeslo je s Helfštýnem úzce spojeno posledních 34 let. Je to především díky každoročnímu mezinárodnímu setkání uměleckých kovářů Hefaiston, které se koná vždy na konci srpna.

V Jizerských horách vznikne cyklotrasa, která spojí ČR a Polsko

V Jizerských horách vznikne ucelená cyklotrasa, která propojí Česko a Polsko. Projekt připravuje Euroregion Nisa a zapojilo se do něj 21 měst a obcí na obou stranách hranice. Cílem projektu je propojit stezky, vytvořit ucelenou trasu, a přilákat tak do regionu víc turistů a cyklistů, pro které cyklotrasa zpřístupní místa kulturního a přírodního dědictví. ČTK o tom informoval manažer projektu Ondřej Havlíček. Podle starosty Frýdlantu Dana Ramzera (ODS) je to velká šance pro trochu opomíjené Frýdlantsko.

Marcus Miller dnes v pražském Roxy představí své nové album

Jako hlavní hvězda šestého ročníku festivalu Mladí Ladí Jazz dnes v pražském klubu Roxy vystoupí baskytarista Marcus Miller, který představí své nové album Afrodeezia. Multiinstrumentalista, skladatel, producent a držitel dvou cen Grammy se vrací do Prahy po třech letech. Festival, který začal v Praze 3. dubna, nabízí zejména představitele současné americké jazzové scény. Poslední večer festivalu bude 28. dubna v Jazz Docku patřit mladé rakouské pianistce, zpěvačce a skladatelce Susane Sawoffové.

Sport

Kajakář Jiří Prskavec se stal v Brazílii slalomářským mistrem světa v kategorii do 23 let. Dvojnásobný seniorský evropský šampion potvrdil ve Foz do Iguacu roli favorita a ve finále zvítězil po čisté jízdě o tři a půl sekundy před Španělem Davidem Llorentem. Titul pak Prskavec získal také s hlídkou, jejímiž dalšími členy byli Ondřej Cvikl a Petr Binčík. V závodě juniorských kanoistů skončil Václav Chaloupka třetí a byl i členem bronzového týmu. Stříbrné medaile vybojovala družstva kanoistek v obou kategoriích, bronz přidali kanoisté do 23 let. Vodní slalomáři přitom nemohli na MS v Brazílii trénovat. Do turbíny umělého kanálu vlezl třímetrový krokodýl a způsobil poruchu, kvůli níž několik dní netekla divoká voda.

Volejbalisté Dukly Liberec získali po 12 letech extraligový titul. Finálovou sérii s obhájci prvenství z Českých Budějovic vyhráli svěřenci trenéra Michala Nekoly 4:1 na zápasy, v posledním utkání doma zvítězili 3:0. Mistrem české ligy je Dukla potřetí, celkově triumfovala už posedmnácté. "Momentálně jsem strašně šťastný, protože to je můj první titul v roli trenéra a v takovéhle elektrizující atmosféře je to fantastický zážitek," řekl Nekola.

Házenkářky Baníku Most obhájily Český pohár, získaly ho podruhé v historii. Úřadující mistryně porazily ve finále v domácím prostředí pražskou Slavii vysoko 30:19. Oba týmy teď čeká semifinále ligového play off, v němž Slavia nastoupí proti Porubě a Most proti Olomouci.

Hokejisté Ruska podlehli v závěrečném utkání série Euro Hockey Tour doma v Mytišči Švédsku 2:3 v prodloužení a skončili poslední o dva body za třetí Českou republikou. Švédové už měli v pátek jistý triumf v EHT a po vítězství skončili na první pozici o pět bodů před druhým Finskem. V čase 61:26 rozhodl Marcus Sörensen.

Český tenista Jiří Veselý titul na antukovém turnaji v Bukurešti nezískal. Ve finále podlehl 6:7 a 6:7 Španělovi Guillermu Garcíovi. V tie-breaku druhého setu odvrátil jednadvacetiletý daviscupový reprezentant pět mečbolů a prohrál ho 11:13.

Cyklista Roman Kreuziger obsadil po aktivním výkonu páté místo ve slavné belgické klasice Lutych-Bastogne-Lutych. Sobotní pětatřicáté narozeniny oslavil po 253 km třetím vítězstvím v tomto závodě Španěl Alejandro Valverde.

Martin Prokop obsadil v Argentinské rallye čtvrté místo, kterým vyrovnal vlastní české maximum v mistrovství světa. Stejně dopadl v jihoamerické soutěži před třemi roky. První vítězství v kariéře vybojoval Brit Kris Meeke.

Počasí

V Čechách zpočátku polojasno, od západu postupně oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo bouřky, zejména později odpoledne a večer. Na Moravě a ve Slezsku skoro jasno až polojasno, odpoledne při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 21 až 25 °C, v 1000 m na horách kolem 16 °C.