Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Papež František by podle Zemana mohl brzy navštívit Česko

Papež František by mohl v blízké budoucnosti navštívit Českou republiku. Přijal pozvání na Velehrad. Českým novinářům to ve Vatikánu řekl prezident Miloš Zeman, který se s papežem setkal. Návštěva Františka v Česku by se podle Zemana měla uskutečnit do jara 2018, kdy českému prezidentovi končí jeho první funkční období.

Papež František požehnal základním kamenům hospiců, které prezident z Česka přivezl. Prezident již dříve řekl, že by církev na jejich budování měla využít prostředky, které získá v rámci restitucí od státu. Při představování členů delegace Zeman papeži podle serveru iDnes.cz představil ředitele hradního protokolu Jindřicha Forejta i jako "nejdůležitějšího, hluboce věřícího člověka a, doufám, že budoucího velvyslance ve Vatikánu". Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ČTK potvrdil, že o tomto tématu Zeman s papežem mluvil. O Forejtově kandidatuře na velvyslaneckou funkci se v českých médiích už dříve spekulovalo.

Zeman na setkání předal papežovi několik darů - kopii sošky Pražského Jezulátka a také pětici aktovek. "Nejenom klasickou aktovku, která je trochu podobná té, kterou tak rád nosí, ale - a v tom je taková trochu nadnesenost - čtyři další aktovky ve čtyřech základních liturgických barvách církevního kalendáře: zelenou, bílou, červenou a fialovou," řekl k daru Forejt. Prezident navštívil také českou papežskou kolej Nepomucenum, kde diskutoval s českými bohoslovci, kteří na koleji žijí.

Summit rozhodl ztrojnásobit prostředky na záchranné operace EU, pomoc nabízí i Česko

Evropská unie ztrojnásobí prostředky pro operace agentury Frontex ve Středozemním moři, řekla novinářům po mimořádném summitu k migraci německá kancléřka Angela Merkelová. Předseda Evropské rady Donald Tusk doplnil, že premiéři a prezidenti už slíbili lodě, letadla, experty i peníze. Záchrana lidských životů je podle něj základní prioritou Evropské unie ve chvíli, kdy ve Středozemním moři umírají při snaze dostat se do Evropy stovky lidí. Podle Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) OSN připlulo letos do jižní Evropy už více než 35.000 migrantů a žadatelů o azyl. Smrt ve Středozemním moři zřejmě našlo na 1500 lidí. Mimořádný summit Tusk svolal na italskou žádost poté, co o víkendu přišlo o život u libyjských břehů až 900 osob, další lidé ale na moři umírali i v dalších dnech.

Už při příchodu na summit někteří účastníci oznamovali své příspěvky na posílení operací. Evropské agentuře Frontex, která střeží hranice Evropské unie, nabízí Česká republika zhruba šedesátku expertů, asi deset milionů korun a letoun CASA. Británie nabídla svou vlajkovou loď, dvě další plavidla a tři vrtulníky. Německo podle Merkelové počítá se zapojením dvou svých plavidel a je připravené poskytnout v případě potřeby další peníze. Česko může Frontex nabídnout také další prostředky, například terénní vozidla, termovize či speciálně vycvičené psy, doplnil Sobotka.

Arméni v ČR si připomínají 100 let od genocidy, chtějí její uznání

Církevní liturgií a položením věnců si Arméni žijící v České republice připomněli 100. výročí od začátku masového vyvražďování Arménů v Osmanské říši. Současně chtějí docílit toho, aby smrt 1,5 milionu lidí Česko uznalo jako genocidu, jak už učinilo více než 20 zemí a řada mezinárodních organizací. Odpoledne proto plánují předat zástupcům Parlamentu petici s touto výzvou.

Masové vraždění Arménů v letech 1915 až 1923 historici označují za první "moderní" genocidu 20. století. Turecko jako nástupce Osmanské říše však odmítá, že by šlo o genocidu, a popírá i její rozsah. Prezident Miloš Zeman loni vyjádřil názor, že vyvraždění Arménů bylo genocidou. Podle Hradu ale šlo jen o prezidentův soukromý názor.

Česko si za svůj domov zvolilo několik tisíc Arménů a Armének

Česko si za svůj trvalý či dočasný domov zvolilo několik tisíc Arménů a Armének. I když se arménská diaspora v zemi začala víc rozšiřovat teprve před dvěma desetiletími, řada jejích členů se dokázala v českém prostředí výrazně prosadit. Mnozí příslušníci menšiny se shromažďují kolem arménské církve. Funguje i arménská škola. Podle statistik ministerstva vnitra v Česku ke konci února žilo 1738 lidí z Arménie. Mezi Armény v Česku jsou úspěšní výtvarníci, novináři, podnikatelé i inženýři. Armén je například i dirigent sboru a orchestru Univerzity Karlovy. "Arméni jsou talentování a je mezi nimi hodně výrazných osobností," řekl ČTK akademický malíř Tigran Abramjan. V Česku žije 34 let.

ČRo: Dva z pěti Čechů by se nebránili přijmout část běženců

Dva z pěti Čechů (42 procent) by se nebránili přijmout část uprchlíků. Nejvíce lidí, a to téměř tři čtvrtiny, se kloní k tomu, aby se Česko podílelo na humanitárních akcích v zemích původu. Zhruba polovina Čechů by obnovila kontroly na českých hranicích. Vyplývá to z průzkumu agentury Median z tohoto týdne pro Radiožurnál. Podle rozhlasu jsou lidé v Česku, které se imigrantů spíše bojí, ochotnější přijímat uprchlíky. Češi mohli názory změnit po zprávách o tragických osudech běženců, kteří zahynuli při pokusu doplout do Evropy přes Středozemní moře, uvádí Radiožurnál.

K podílu Česka na humanitárních akcích v zemích původu uprchlíků se kloní 72 procent Čechů. Myšlenku podporují častěji lidé s vysokoškolským vzděláním. Obnovení kontrol všech lidí na hranicích je řešením pro 54 procent lidí, vyšší je u starších lidí. "Souvisí to s něčím, co bychom mohli nazvat tradiční vnímání hranic, jako něčeho, co chrání stát před imigrací," uvedl sociolog Medianu Daniel Prokop. Téměř polovina lidí si také myslí, že by Česko mělo pomoci například penězi nejvíce postiženým zemím.

Chládek: Zpráva Amnesty International nevycházela z pravdivých dat

Zpráva Amnesty International, která kritizovala diskriminaci Romů v českém vzdělávacím systému, nebyla založena na pravdivých údajích, myslí si ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Pracovnice této organizace se prý na České školní inspekci dozvěděla, že se jedno z podezření nepotvrdilo, a neinformovala o tom generálního tajemníka Salila Shettyho. Chládek na dnešní tiskové konferenci znovu zůraznil, že školský systém Romy nediskriminuje. Proti závěrům zprávy se důrazně ohradil. Případy porušování práv na rovný přístup ke vzdělání považuje za selhání jednotlivců a vyzval postižené k podání stížnosti k České školní inspekci, která na základě podnětu záležitost prošetří.

CVVM: Sněmovní volby by v dubnu opět vyhrálo hnutí ANO před ČSSD

Sněmovní volby by také v dubnu podle šetření Centra pro průzkum veřejného mínění (CVVM) opět vyhrálo ANO před ČSSD. V porovnání s březnovým volebním modelem by ODS těsně předstihla TOP 09. Poslance by měli ještě lidovci a komunisté. Úsvit přímé demokracie naopak propadl. Vyplývá to z výsledků, které CVVM poskytlo ČTK. Zastoupení i pořadí stran ve Sněmovně podle volebního modelu CVVM po případných dubnových volbách odpovídá předchozímu zveřejněnému průzkumu z poloviny dubna, který pro Českou televizi provedla agentura TNS Aisa.

Hnutí ANO ministra financí a miliardáře Andreje Babiše by podle CVVM dostalo nyní 32 procent hlasů a v porovnání s březnovým šetřením si o jeden procentní bod pohoršilo. ČSSD si naopak stejnou měrou polepšila a měla by 27 procent. O 1,5 procentního bodu se zlepšili komunisté, kteří by dostali 12,5 procenta hlasů. Na čtvrtou příčku by povyskočila ODS s 8,5 procenta hlasů, zlepšila by se o půl procentního bodu. Vystřídala by v této pozici KDU-ČSL, která se ztrátou dvou procentních bodů spadla na 6,5 procenta hlasů. TOP 09 si udržela březnových osm procent hlasů. Podpora Úsvitu po rozkolu v jeho poslaneckém klubu a problémech s financemi klesla podle CVVM k nule. CVVM průzkum provedlo od 4. do 13. dubna mezi 1011 respondenty.

Důvěra v prezidenta stagnovala na březnových 47 procentech

Prezidentu Miloši Zemanovi aktuálně věří stejně jako v březnu 47 procent lidí. Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) se těší o procentní bod nižší důvěře, o měsíc dříve dosáhla úrovně 45 procent. Tradičně nejvyšší důvěru mezi ústavními institucemi mají obecní zastupitelstva a starostové, věří jim 64, respektive 63 procent Čechů. Vyplynulo to z dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Centrum provedlo průzkum v době od 4. do 13. dubna mezi tisícovkou lidí starších 15 let.

Sobotka jednal s Junckerem o lepším dočerpání peněz z fondů EU

O možnostech lepšího dočerpání evropských peněz z minulého finančního období v Bruselu jednal český premiér Bohuslav Sobotka s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Novinářům poté předseda české vlády řekl, že věci by mohlo napomoci takzvané fázování, tedy rozdělení už zahájených projektů mezi dvě finanční období. Jedná se hlavně o velké a na dobu realizace náročné projekty, například dopravní infrastrukturu, které Česká republika nestihne dokončit do konce letošního roku. Sobotka připomněl, že v minulých dvou letech ČR nestihla vyčerpat přibližně 20 miliard korun.

Deficit veřejných financí by měl klesnout do 2018 o dvě třetiny

Deficit veřejných financí bude podle ministerstva financí postupně klesat z letos odhadovaných 1,9 procenta hrubého domácího produktu (HDP) až na 0,6 procenta HDP v roce 2018. Vyplývá to z aktualizované verze Konvergenčního programu, kterou v pondělí projedná vláda. Loni byl deficit veřejných financí 1,98 procenta HDP. Program zároveň počítá s tím, že ekonomika poroste letos o 2,7 procenta. V příštím roce její růst zpomalí na 2,5 procenta.

Elkán: Česká pošta letos skončí v mírném zisku

Česká pošta letos počítá s mírným ziskem. Pro udržení ziskovosti bude ale potřebovat příspěvek od státu, který by měl letos dosáhnout až půl miliardy korun. Na tiskové konferenci to uvedl generální ředitel Martin Elkán. Loni podnik vykázal zisk před zdaněním 245 milionů Kč. Poště podle ministra vnitra Milana Chovance vzniká roční ztráta z provozu pobočkové sítě ve výši 1,5 miliardy korun. Podnik provozuje 3217 poboček a z toho je asi 1400 ztrátových, především na vesnicích. Během deseti let by mělo kolem 2500 poboček přejít na smluvní partnery a poště by mělo zůstat jen 691 vlastních poboček.

Osobnosti z ČR a Slovenska vyzvaly k zákazu vstupu Nočních vlků

Skupina 75 osobností veřejného života z České republiky a Slovenska vyzvala úřady svých zemí, jakož i Německo, Polsko a Rakousko, aby neumožnily ruským motorkářům z klubu Noční vlci vstup na území svých států při jejich plánované jízdě z Moskvy do Berlína. Pod společné prohlášení se podepsal mimo jiné Jiří Šesták, vodní slalomář Vavřinec Hradilek či hudebník a bývalý ministr Michael Kocáb. ČTK o tom informoval jeden z autorů výzvy Juraj Mesík. Signatáři v prohlášení také uvedli, že Noční vlci plní úlohu politického nástroje ve službách ruské vládní moci a že členové klubu jsou provokatéři a vědomě porušují zákony platné v demokratických zemích.

Plánovaná jízda motorkářů z Moskvy do Berlína má připomenout vítězství sovětských vojsk nad nacistickým Německem před 70 lety. Proti akci se zvedla vlna odporu, cestu kritizovali i polští a čeští politici. Polsko vjezd ruského motorkářského klubu Noční vlci do země zakázalo.

Prezident Zeman nevidí na chystaném průjezdu ruských motorkářů nic špatného. Dělá se z toho podle něj hysterie.

Vládní rada pro výzkum schválila Bělobrádkův návrh na další zvýšení peněz na vědu

Vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) na svém zasedání schválila návrh vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) na zvýšení rozpočtu na vědu o dalších 500 milionů korun. Stát by tak na výzkum a vývoj přispíval příští rok přes 29,1 miliardy. Proti letošnímu roku by to byl růst o více než dvě miliardy korun. Ministerstvo financí k tomu na dotaz ČTK pouze uvedlo, že o státním rozpočtu na rok 2016 se teprve bude jednat.

ÚOHS zastavil řízení, SÚKL může podepsat smlouvu na konopí

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zastavil správní řízení, ve kterém zkoumal tendr Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) na českého pěstitele léčebného konopí. ČTK to dnes řekl předseda úřadu Petr Rafaj. SÚKL tak může podepsat smlouvu s vítězem. Podle mluvčí ústavu Lucie Šustkové ale bude trvat nejméně několik měsíců, než bude vítězná firma moci zahájit dodávky. České lékárny už pacientům nabízejí konopí dovážené z ciziny. Jeho cena je však několikanásobně vyšší, než kolik by mělo stát tuzemské konopí. Gram z dovozu stojí v lékárnách kolem 300 korun. Lékový ústav už koncem loňského roku uvedl, že v soutěži o českého dodavatele zvítězila s nejlepší cenou firma Elkoplast Slušovice, která nabídla cenu 68 korun bez DPH za gram.

Léčba konopím je v Česku legální od dubna 2013 na zmírnění obtíží dospělých s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. V praxi se ale zatím téměř neprovádí.

Manažerem roku 2014 se stal generální ředitel ČEZ Daniel Beneš

Manažerem roku 2014 se stal generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš, manažerkou roku ředitelka společnosti Petrof Zuzana Ceralová Petrofová. Ocenění převzali v pražském Žofíně. Dvaadvacátý ročník soutěže pořádaly Svaz průmyslu a dopravy ČR, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR a Česká manažerská asociace. Vynikajícím manažerem malé firmy je ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Helena Štáchová. Titul Mladý manažerský talent získala Monika Šimánková ze společnosti Hestigo. Hlavním cílem projektu je ocenit vynikající manažerské osobnosti jako příklad pro ostatní.

Plán včelí farmy vyhrál v Ústeckém kraji v soutěži podnikatelů

Projekt včelí farmy v Úštěku na Litoměřicku vyhrál v soutěži pro začínající podnikatele v Ústeckém kraji. Dvě kamarádky zatím vyrábí hlavně svíčky a bonbony, chtějí ale zužitkovat všechny včelí produkty. V regionu se do soutěže přihlásilo 17 projektů. Vítěze vyhlásili organizátoři v Ústí nad Labem. První místo majitelky společnosti překvapilo. "Vlastně jsme společnost s ručením omezeným založily teprve v dubnu, ale na trhu působíme už delší dobu," řekla ČTK Andrea Novotná, která původně chtěla s podnikáním skončit. "Pak ale přišla Kateřina Svobodová a přesvědčila mě, abychom živnost naopak rozjely," uvedla spolumajitelka firmy AnnKas. V Úštěku podnikatelky plánují otevřít velkou včelí farmu.

Ropákem roku 2014 je Mládek, Zelenou perlu dostal prezident Zeman

Anticenu Ropák za největší protiekologický počin loňska dostal ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) za jeho údajně špatnou energetickou koncepci a snahu prolomit limity těžby hnědého uhlí na Mostecku. Anticenu Zelená perla za protiekologický výrok obdržel prezident Miloš Zeman za výrok z článku, v němž hovoří o "zločinech ekologických nebo zelených fanatiků". Novinářům to v Brně sdělil Miroslav Patrik z pořádajícího sdružení Děti Země.

Mládkovi udělili ekologové Ropáka hlavně za to, že prosazuje výrobu energie nikoli z obnovitelných zdrojů, ale s využitím jaderných a tepelných elektráren. Vytýkají mu jeho snahu o stavbu nových jaderných bloků v Temelíně i Dukovanech, snahu o prolomení těžebních limitů na Mostecku a podporu otevření nových dolů na těžbu uranu u obcí Brzkov a Věžnice na Jihlavsku. Zelenou perlu dostal Zeman za výrok "Jako prezident udělám vše pro to, aby zločiny ekologických nebo zelených fanatiků dále nepokračovaly." Jde o úryvek z článku publikovaného loni v květnu s titulkem "Žádné ústupky zeleným fanatikům. Jsou to jezinky."

Počet požárů v Česku vzrostl na dvojnásobek kvůli pálení trávy

Počet požárů v Česku vzrostl v posledních dnech až na více než dvojnásobek obvyklého počtu, a to hlavně kvůli vypalování trávy či spalování odpadu ze zahrad. Hasiči evidují i první zraněné. ČTK to sdělila mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová. Každoročně si požáry související s pálením trávy vyžádají škody za miliony korun, desítky zraněných i ztráty na životech. Minulý týden Česko zasáhlo neobvyklé teplo, na jižní Moravě rtuť vystoupala až na rekordních 26,9 stupně Celsia. Téměř letní počasí ale přineslo kromě slunce a tepla také vyšší riziko požárů. Již v neděli prudce vzrostl denní počet požárů z pěti desítek na téměř 90. V pondělí bylo požárů dokonce 121 a v úterý 115, dlouhodobý průměr přitom činí 51 požárů.

Vědci z Liberce se pokusí vyvinout speciální dron pro hasiče

Vědci z Technické univerzity v Liberci se pokusí pro hasiče vyvinout speciální bezpilotní letoun, zvaný také dron. Pomáhat by mohl při povodních, hledání ohnisek požáru či dopravě materiálu. ČTK o tom informovala krajská mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová. Dron by bylo možné využít i třeba při detekci nebezpečných látek v ovzduší či při zajištění přenosu drobného materiálu.

Házení vajec na Zemana nebylo ani přestupkem, uvedla radnice

Házení vajec a dalších předmětů na prezidenta Miloše Zemana, které odpůrci hlavy státu uskutečnili loni 17. listopadu na pražském Albertově, nebylo ani přestupkem. K tomuto závěru dospěla radnice Prahy 2, která proto vrhače nijak nepotrestala. Na dotaz ČTK to sdělil vedoucí odboru správních agend Ondřej Jícha. Policie už dříve vyhodnotila, že incident nebyl trestným činem. Při listopadovém odhalení pamětní desky k 25. výročí pádu komunistického režimu vypískaly Zemana stovky lidí. Na transparentech mu vytýkaly náklonnost k Rusku, vztah k alkoholu či vulgární výroky v rozhlase. Ze shromážděného davu létaly předměty a zaznívaly výzvy k prezidentovu odstoupení, osobní strážci bránili hlavu státu rozevřenými deštníky. Zeman nazval vrhače předmětů zbabělci.

Táborská zoo obnoví pod novým majitelem provoz 30. června

Táborská zoologická zahrada obnoví provoz 30. června. Nový majitel komplexu Evžen Korec uvedl, že se primárně pokusí zajistit kolaudaci nelegálních staveb v areálu. Zadlužená zoo loni skončila v insolvenci a věřitelé nyní souhlasili s jejím prodejem za 16,2 milionu korun. Nový vlastník hodlá nabídnout bývalému majiteli Liboru Hrubému funkci poradce zoologické zahrady. Tu bude vlastnit nově založený subjekt, jehož ředitelem se stane Korec. "Rád bych, aby se z této zoologické zahrady stala největší a nejatraktivnější zoo v Jihočeském kraji," řekl Korec.

Do Prahy podesáté dorazil k výročí konce války Konvoj osvobození

Symbolickým naplněním přání amerického generála George Pattona osvobodit Prahu na konci druhé světové války byl dnešní příjezd kolony historických vozidel americké armády, která dopoledne dorazila před velvyslanectví USA v hlavním městě. Jubilejní 10. ročník Konvoje osvobození vítaly desítky přihlížejících, řada z nich v dobových úborech. S konvojem v jednom z džípů přijel i americký velvyslanec v Praze Andrew Schapiro s manželkou. Ambasador mimo jiné uvedl, že události před 70 lety mají souvislost se současností, protože projekt svobodné Evropy stále pokračuje. Američtí vojáci podle něj nepřišli zemi porobit, ale bojovat za ideje a hodnoty - svobodu, demokracii a bezpečnost.

Na Božím Daru dokončili obnovu unikátní štoly Johannes

Středověká štola Johannes u Božího Daru se poprvé otevřela odborné veřejnosti. Tři roky trvající obnova unikátní hornické památky skončila ve čtvrtek kolaudací. Pro veřejnost se otevře pravděpodobně v půlce května nebo v červnu, řekl ČTK starosta Božího Daru Jan Horník (STAN). Pro veřejnost jsou připraveny tři trasy, nejlehčí na asi 1,5 hodiny. Unikátnosti dolu, kde se těžilo od 16. století a naposledy pak v 19. století, ale bude odpovídat i cena prohlídky, která je na osobu 350 korun. Podle Horníka ale nemá být Johannes masovou záležitostí, prohlídka je určena spíše milovníkům výjimečných zážitků a odborníkům.

V dole se těžil cín a měď. Na zdech jsou zachovány i stopy těžko představitelného ručního dobývání. Asi hlavní atrakcí dolu je velký sál o rozměrech 60 krát 20 metrů s mnoha odbočkami nebo replika žentouru, který je jedním ze dvou v Česku.

S Holíkem se přišly rozloučit hokejové osobnosti i stovky fandů

Zhruba tisícovka lidí se přišla v Jihlavě rozloučit s hokejovou legendou Jaroslavem Holíkem, který zemřel před týdnem po dlouhé nemoci ve věku 72 let. Ze svého amerického domova dorazil na pohřeb Holíkův syn Robert, dvojnásobný vítěz Stanleyova poháru. Dceru Andreu, někdejší vítězku wimbledonské juniorky, doprovázel manžel František Musil, bývalý hokejový reprezentant. "Když jsem byl kluk, tak byl mým vzorem. Když jsem jej poznal jako trenéra a přímého a upřímného člověka, tak jsem si na něm vážil, že nikdy nebyl samolibý," řekl bývalý reprezentační trenér Alois Hadamczik.

S Duklou získal Holík sedm titulů jako hráč a další čtyři jako trenér. Kromě slavného triumfu na pražském šampionátu v roce 1972 získal na mistrovství světa ještě dvě stříbrné a tři bronzové medaile a bronz z olympiády v Sapporu 1972. Za národní mužstvo odehrál v letech 1965 až 1973 celkem 142 zápasů a dal 57 gólů.

Litvínov vyhrál v Třinci 2:0 a slaví premiérový titul

Hokejisté Litvínova vyhráli v rozhodujícím sedmém utkání finále na ledě Třince 2:0 a slaví ve své 56. sezoně v nejvyšší soutěži premiérový titul. O zisku Masarykova poháru rozhodl v čase 52:54 útočník František Lukeš, který v závěru ještě dovršil výsledek gólem do prázdné branky. Gólman Pavel Francouz udržel podruhé v boji o zlato a celkově počtvrté v letošním play off čisté konto.

Litvínov se oblékl do žlutočerné. V barvách svého klubu přivítaly zhruba dva tisíce fanoušků své "zlaté hochy". Vysněný Masarykův pohár přivezli hokejisté z Třince na Zimní stadion Ivana Hlinky před sedmou hodinou. Na extraligové šampiony čekal rozjásaný dav mužů, žen i dětí. Pod Krušnými horami čekali na hokejový titul 56 let. "Tohle je pravděpodobně z mého pohledu nejlepší sezona, kterou jsem prožil," řekl po návratu do rodného města čtyřiačtyřicetiletý útočník Martin Ručinský, kterého lidé vyvolávali stejně často jako jméno Pavla Francouze. Právě litvínovského brankáře označilo nejvíce fandů za nejlepšího hráče týmu. Stejně jako trenér Radim Rulík.

Další výsledky ze sportu

Trenér hokejové reprezentace Vladimír Růžička má už z 90 procent jasno o složení týmu, který se představí na nadcházejícím mistrovství světa. Na Růžičkově seznamu nechybí ani útočník Jaromír Jágr, který se připojil k mužstvu. Třiačtyřicetiletá hvězda sice svůj start na šampionátu v Praze a Ostravě definitivně nepotvrdila, Růžička si však nepřipouští, že by Jágr nehrál.

Čeští hokejisté do 18 let vypadli na mistrovství světa ve Švýcarsku ve čtvrtfinále po prohře 2:7 s USA. Tým Jakuba Petra tak loňské stříbro neobhájí.

Tenistka Petra Kvitová v prvním utkání na WTA Tour po dvouměsíční pauze neuspěla. Světová čtyřka prohrála v druhém kole turnaje ve Stuttgartu 3:6 a 6:7 s Madison Brengleovou ze Spojených států amerických. Ztroskotala i její fedcupová kolegyně Lucie Šafářová, která podlehla Dánce Carolině Wozniacké 6:7, 1:6.

Český tenista Jiří Veselý postoupil na antukovém turnaji v Bukurešti potřetí v sezoně do semifinále. Chorvata Iva Karloviče porazil v úvodním čtvrtfinálovém duelu za 80 minut 6:4, 6:4. Neuspěl naopak Lukáš Rosol, vítěz turnaje z roku 2013 a loňský finalista, který prohrál téměř dvouhodinovou bitvu s Guillermem Garcíou ze Španělska 4:6 a 6:7.

Počasí

Jasno až polojasno, během dne v Čechách od západu oblačno až zataženo a později večer na západě Čech místy přeháňky. Na Moravě přibývání oblačnosti až během večera. Nejvyšší teploty 20 až 24 °C, v 1000 m na horách kolem 15 °C.