Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

ČR na summitu nabízí pro Frontex šedesát expertů a miliony korun

Česká republika nabízí pro evropskou agenturu Frontex zhruba šedesátku expertů a asi deset milionů korun. Novinářům to při příchodu na summit Evropské unie věnovaný problematice migrace řekl český premiér Bohuslav Sobotka. Agentura Frontex, zabývající se ostrahou vnější hranice EU, odpovídá za nynější námořní operaci Triton ve Středozemním moři. Summit, mimořádně svolaný kvůli nynější sílící migrační vlně a rostoucímu počtu utonulých utečenců, by měl podle návrhu závěrečné deklarace rozhodnout o zdvojnásobení prostředků i financí pro tuto operaci. Triton není přímo evropskou záchrannou akcí, jeho lodě se však fakticky na záchraně životů v mnoha případech podílejí. Sobotka také zdůraznil, že summit by měl rozhodnout o potřebě zásahu proti pašerákům a převaděčům, tedy proti "kriminálním živlům, které si z migrační vlny udělaly výnosný byznys".

Ministři obrany V4 prosazují společnou ochranu vzdušného prostoru

Země visegrádské čtyřky (V4) plánují vytvořit společnou ochranu vzdušného prostoru. Na společné schůzce na Slovensku se na tom shodli ministři obrany Slovenska, ČR, Maďarska a Polska. Český ministr obrany Martin Stropnický označil projekt "společného nebe" za klíčový. Ministři se rovněž dohodli na společných cvičeních armád států V4 a vyjádřili ochotu nadále podporovat Ukrajinu v zájmu posílení její bezpečnosti.

Zeman chce uctít všechny sovětské padlé - včetně vlasovců

Prezident Miloš Zeman hodlá květnovou návštěvou Moskvy uctít i památku takzvaných vlasovců, tedy padlých příslušníků Ruské osvobozenecké armády, která za druhé světové války bojovala po boku Němců proti sovětským vojákům, ale na konci války pomohla zachránit Prahu. Zeman to uvedl v rozhovoru pro ruskou redakci Českého rozhlasu - Radia Praha. Na dotaz, zda by nebylo záhodno na státní úrovni po 70 letech uctít i památku vlasovců, Zeman odvětil, že vlasovci páchali i špatnosti, ale nakonec se jim povedla i jedna dobrá věc."... má účast na akcích v Moskvě bude k uctění památky všech sovětských občanů, včetně vojáků takzvané osvobozenecké armády. Plně s vámi souhlasím, že (za pražského povstání) už nebyli pod německým velením," řekl Zeman v interview zveřejněném v ruštině na webu ČRo. "Je to jako s lidským životem. Uděláte špatné skutky, které Vlasov samozřejmě udělal, ale na konci svého života uděláte jednu dobrou věc. Vlasovovi vojáci byli také Rusové," řekl.

Amnesty kritizuje ČR za diskriminaci Romů ve školách

Diskriminace Romů v českém vzdělávacím systému přetrvává, upozornila ve zveřejněné zprávě mezinárodní organizace na ochranu lidských práv ve světě Amnesty International (AI). Vedle nepřiměřeně vysokého podílu romských žáků na základních školách praktických se podle zprávy Romové potýkají s diskriminací také v hlavním vzdělávacím proudu. Vznikají segregované romské školy, na kvalitnějších školách bývají Romové šikanováni. České ministerstvo školství ve vyjádření zaslaném ČTK upozornilo, že vláda přijala řadu proinkluzivních opatření v čele s novelou školského zákona. Generální tajemník AI Salil Shetty, který během návštěvy Česka zavítal mimo jiné i do Ostravy, ale na tiskové konferenci upozornil, že v terénu se vládním slibům příliš nevěří.

Také podle spoluautorky zprávy Barbory Černušákové výzkum ukázal, že se legislativu nedaří promítnout do praxe. Případy vydařeného začlenění Romů do běžných škol jsou podle ní dílem individuální snahy učitelů a ředitelů, nikoliv systémovým tlakem. Výzkumný tým během loňského roku navštívil 24 běžných škol a čtyři praktické školy v Ostravě, Českých Budějovicích, Děčíně a Brně. Výzkumníci mluvili nejen s desítkami romských žáků a jejich rodičů, zpovídali také učitele a ředitele.

Nejlepší z diplomacie v těžkých časech, chválil Schapiro Kmoníčka

Americký velvyslanec v Česku Andrew Schapiro při předávání výtěžku z diplomatického bazaru charitativním organizacím složil hold řediteli zahraničního odboru Hradu Hynku Kmoníčkovi, který urovnával nedávnou slovní rozepři mezi prezidentem Milošem Zemanem a Schapirem. Podle ambasadora zosobňuje Kmoníček to nejlepší z diplomacie v těžkých časech. Hradní diplomat na to reagoval slovy, že i přes roztržku měl a stále má se Schapirem přátelské vztahy.

Asociace partnerů diplomatického sboru (DSA) v Schapirově rezidenci v Praze-Bubnech předala 2,5 milionu korun z výtěžku svého tradičního vánočního bazaru 28 neziskových organizací, které pomáhají znevýhodněným. Letos podpořila projekty hospicové a terapeutické péče, centra pro mladé i seniory, chráněné bydlení pro týrané ženy nebo dílny pro postižené děti.

Na únorové uherskobrodské tragédii se podílel jen jeden člověk

Na tragické únorové střelbě v Uherském Brodě, kde střelec usmrtil osm lidí, se podílela jen jedna osoba, řekl novinářům státní zástupce Roman Kafka. Policie zahájila kvůli případu kázeňská řízení se dvěma policisty z operačního střediska, podle krajského ředitele Jaromíra Tkadlečka ale jejich případná pochybení neměla vliv na životy obětí. Tragédie se stala 24. února v uherskobrodské restauraci Družba, kde třiašedesátiletý muž zastřelil sedm mužů a jednu ženu ve věku 27 až 66 let a pak i sebe.

V automobilce Škoda Auto vzrostou tarifní mzdy o 3,5 procenta

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto se dohodla s odbory a dokončila kolektivní vyjednávání. Od dubna tam vzrostou tarifní mzdy o 3,5 procenta. Odbory automobilky to uvedly na svých webových stránkách, ČTK to potvrdila i mluvčí automobilky Jana Bahníková. Tisíce zaměstnanců Škody minulý týden protestovaly za vyšší mzdy před budovou vedení firmy, odbory hrozily několikadenní stávkou. Nová dohoda platí na 12 měsíců. Průměrná mzda na dělnických pozicích je ve Škodě Auto 34.000 korun.

Dohodu o platech podepsali všichni soudci Nejvyššího soudu

Dohodu o narovnání platů za léta 2012 až 2014 podepsali k dnešku všichni soudci Nejvyššího soudu (NS). Právě verdikt NS o nesprávně vypočítaných soudcovských mzdách je prvotním podnětem ke kompromisní dohodě, jež má státu ušetřit až čtyři miliardy korun. Všichni soudci NS na ni podle mluvčího Petra Knötiga přistoupili při vědomí své společenské zodpovědnosti a v zájmu zachování důvěry veřejnosti v soudní moc. NS loni v pilotním případu přiznal soudkyni z Brněnska zpětné dorovnání platu jednak kvůli nesprávně vypočítané platové základně, jednak kvůli dlouhodobě sníženému koeficientu pro určení soudcovských mezd. Vláda soudcům nabídla kompromisní dorovnání platů. Dohoda, kterou podle dostupných údajů patrně přijme většina soudců v Česku, výrazně omezí rozpočtové výdaje, jež by si jinak verdikt vyžádal.

ČSÚ: Do ČR loni přijelo 26 mil. cizinců, většina jen na den

Do Česka loni přijelo 25,7 milionu zahraničních návštěvníků, meziročně o 3,8 procenta více. Většina z nich (51,6 procenta, resp. 13,2 milionu) ale strávila v ČR jen jeden den. V tuzemských hotelech a penzionech se ubytovalo 8,1 milionu turistů z ciziny. Téměř desetina ze zahraničních návštěvníků použila Česko pouze jako tranzitní zemi. Naopak do zahraničí vyjelo loni 41 procent dospělých Čechů. Vyplývá to z nových údajů Českého statistického úřadu a ministerstva pro místní rozvoj.

Zelení zahájili kampaň za zachování územních limitů těžby uhlí

Strana zelených zahájila kampaň za zachování územních limitů těžby uhlí, jejíž součástí je podepisování petice adresované vládě. Kampaň souvisí s chystanou aktualizací Státní energetické koncepce, v níž by mohly být limity na těžbu uhlí v Ústeckém kraji prolomeny. Kampaň má podle předsedkyně zelených Jany Drápalové vyvrcholit v červnu v návaznosti na jednání vlády o energetické koncepci.

Ekologická inspekce loni uložila pokuty za více než 148 milionů

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) loni uložila téměř 3000 pokut v celkové výši přes 148 milionů korun. Nejvíce prohřešků ze 14.634 kontrol zaznamenala v nakládání s odpady, kde inspektoři udělili 1020 pokut. Na tiskové konferenci to uvedl ředitel ČIŽP Erik Geuss. Zatímco celkový počet kontrol i udělených pokut ve srovnání s rokem 2013 rostl, objem pokut se meziročně snížil o dvacet milionů korun. Geuss upozornil, že za tím stojí řada podnětů na drobné prohřešky někdy až na úrovni sousedských sporů, kde bývají pokuty spíše symbolické. Nejvyšší pokutu více než čtyři miliony korun dostala loni společnost KLIO s.r.o. provozující čističku odpadních vod v Praze na Zličíně. Za znečištění Zličínského potoka byla potrestána opakovaně. Inspektoři loni provedli také bezmála 600 kontrol podle zákona o obchodování s ohroženými druhy rostlin a zvířat. Za to celkem uložili pokuty ve výši 376.200 korun, ale nejzávažnější případy končí v trestním řízení. Případy mají různý charakter. Někdy jde jen o neznalost turistů, kteří si přivážejí zakázané suvenýry z dovolené, ale jindy se čelí i organizovaným skupinám. Nelegálně se dováží také nosorožčí rohy, slonovina nebo tygří kosti.

Manažerem roku 2014 se stal generální ředitel ČEZ Daniel Beneš

Manažerem roku 2014 se stal generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš, manažerkou roku ředitelka společnosti Petrof Zuzana Ceralová Petrofová. Ocenění převzali v pražském Žofíně. Dvaadvacátý ročník soutěže pořádaly Svaz průmyslu a dopravy ČR, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR a Česká manažerská asociace.

Drahoš: Stát by měl omezit podporu podnikům na výzkum

Stát by měl omezit podporu podnikům na výzkum na úroveň obvyklou ve vyspělých zemích. Vyřešil by tak aktuální hrozbu neudržitelnosti nových vědeckých center. Na sněmu Akademie věd ČR (AV ČR) to řekl její předseda Jiří Drahoš. Ušetřené miliardy by podle něj pomohly i ke stabilizaci kvalitních výzkumných organizací. Podle šéfa největší výzkumné instituce v Česku je také otázkou, zda plánované výdaje státního rozpočtu na příští tři roky odpovídají jejich budoucím nárokům. "Má-li být plně využit potenciál nových výzkumných center, nesmíme připustit destabilizaci stávajících výzkumných organizací," řekl Drahoš. Zcela v rozporu se situací ve vyspělých zemích se podle něho v tuzemsku masivně přesouvají veřejné zdroje, které by měly jít na výzkum a vývoj, do podnikatelského sektoru.

Špičkoví odborníci z ciziny hodnotí práci vědců v Akademii věd

Špičkoví zahraniční odborníci začali hodnotit kvalitu výzkumu a výsledků 52 ústavů Akademie věd (AV ČR). Celkem má "známkováním" projít téměř 400 týmů a více než šest tisíc lidí. Podobné hodnocení podstupuje největší tuzemská vědecká instituce každých pět let. Posuzovat se bude například publikační činnost, spolupráce s aplikovaným výzkumem nebo výuka na vysoké škole. Nejlepších šest až osm týmů by už v roce 2016 mohlo od akademie získat peníze navíc, řekl ČTK předseda AV ČR Jiří Drahoš. Výsledky hodnocení za léta 2010 až 2014 by měly být známy už na podzim. Plně se promítne do rozpočtu až v roce 2017.

Michaláková se v Norsku letos ještě dvakrát setká s mladším synem

Eva Michaláková, které norské úřady odebraly děti, se letos bude moci ještě dvakrát setkat se svým mladším synem. Setkání se starším jí sociální služba neumožní. ČTK to sdělil Petiční výbor na podporu rodiny Michalákových, podle něhož plán schůzek vyplývá z dopisu, který prostřednictvím rodiny dostali její právníci v Norsku i Česku. Michaláková se naposledy setkala s šestiletým Davidem v březnu, kdy ho viděla po roce. Jeho o tři roky starší bratr Denis na schůzku nedorazil.

Podle lednové dohody se sociálními pracovníky má matka syny vidět dvakrát ročně po 15 minutách. Pokud si to děti přejí, může trvat schůzka déle. Nově prý naplánovala norská sociální služba dvě schůzky Michalákové s jejím mladším synem na srpen a prosinec. Z bezpečnostních důvodů budou vždy na jiném místě, přičemž matka místo setkání nebude znát předem. Sociální služba současně podle zástupců Michalákové tvrdí, že kvůli údajné nevoli Davida nesmí k setkáním jeho matku na schůzku nikdo doprovázet. Norská sociální služba odebrala české matce a otci děti v květnu 2011 pro podezření ze zneužívání a zanedbávání.

Na Novoměstské radnici začal veletrh starožitností

Novoměstská radnice od čtvrtka po čtyři dny patří prodejnímu veletrhu starožitností Antique. Starožitníci tentokrát zvolili téma Se starožitnostmi kolem světa. Návštěvníci tak uvidí vedle obvyklých starožitností předměty, které jsou inspirované dálkami. Pořadatelé vyhlásili jako nejlepší exponát slonovinové okimono, jemně řezanou japonskou plastiku z přelomu 19. a 20. století s mnoha figurálními motivy. Vystavuje ji Galerie Arcimboldo ve své expozici koncipované jako kunstkomora. Vzhledem k tématu veletrhu pořadatelé kromě umění nabízí návštěvníkům praktické informace o tom, jak lze starožitnosti převážet přes hranice, a chtějí seznámit zájemce s pravidly, se kterými je třeba při jejich nákupu či prodeji v jednotlivých státech počítat.

Sport

Trenér hokejové reprezentace Vladimír Růžička má už z 90 procent jasno o složení týmu, který se představí na nadcházejícím mistrovství světa. Na Růžičkově seznamu nechybí ani útočník Jaromír Jágr, který se připojil k mužstvu. Třiačtyřicetiletá hvězda sice svůj start na šampionátu v Praze a Ostravě definitivně nepotvrdila, Růžička si však nepřipouští, že by Jágr nehrál.

Počasí v pátek

Polojasno až oblačno, na Moravě a ve Slezsku místy přeháňky. Teploty 16 až 20 stupňů Celsia.