Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Zeman papeži přiveze kopii sošky Pražského Jezulátka

Prezident Miloš Zeman přiveze v pátek papeži Františkovi jako dar kopii sošky Pražského Jezulátka. Do Vatikánu s ním poletí část pěveckého sboru z velehradského gymnázia. Novinářům to při představení programu oficiální návštěvy Vatikánu řekl šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Zemana na audienci k papeži, která bude trvat asi hodinu, doprovodí jeho žena Ivana. "V první části se jedná o soukromé přijetí hlavy státu, a poté se připojí delegace," řekl novinářům Forejt. Zeman se poté setká s vatikánským sekretářem pro vztahy s cizími státy Paulem Richardem Gallagherem. Následovat bude návštěva baziliky sv. Petra, kde se u oltáře sv. Václava uskuteční modlitba za vlast. "To je ceremoniální akt, který provede kardinál Dominik Duka," poznamenal Forejt. Během dalšího programu český prezident uctí památku bývalého papeže Jana Pavla II. a kardinála Josefa Berana. Navštíví také českou papežskou kolej Nepomucenum, kde bude diskutovat s českými bohoslovci, kteří na koleji žijí. Podle Forejta chce Pražský hrad během Zemanovy cesty připomenout několik výročí. Jedním z nich je 25 let od návštěvy Jana Pavla II. na Velehradě.

Vnučka Ferdinanda Peroutky zažalovala stát kvůli Zemanovým výrokům

Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky dnes zažalovala stát kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana na Peroutkovu adresu. Chce, aby se za ně hlava státu omluvila. O podání žaloby ČTK informoval advokát František Vyskočil, který žalobu Obvodnímu soudu pro Prahu 1 připravil. Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka půjde o soud nad českými dějinami.

Spory o Peroutkovo dílo začaly Zemanovým lednovým projevem na pražském fóru k holocaustu, kde hovořil mimo jiné o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu. "Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem 'Hitler je gentleman'. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: 'Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky'," řekl tehdy Zeman. Podle odborníků a Společnosti Ferdinanda Peroutky ale Peroutka nikdy článek s názvem Hitler je gentleman nenapsal. Druhý text existuje, ale nenapsal ho Peroutka. Sdružení proto prezidenta otevřeným dopisem vyzvalo, aby svá tvrzení buď doložil, nebo se veřejně omluvil. Zeman slíbil, že se omluví, pokud se dotyčný článek nenajde. Zatím tak neučinil, i když po článku už týdny marně pátrá jeho mluvčí Ovčáček.

Sobotka chce s Merkelovou probrat dopravu i minimální mzdy

Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka chce při své plánované cestě do Německa 4. května probrat s kancléřkou Angelou Merkelovou problematiku dopravního propojení, českou ropu v Německu i německou minimální mzdu, která komplikuje život českým dopravcům. Vystoupí také s přednáškou o Evropské unii na Humboldtově univerzitě. Premiér to řekl ČTK při návštěvě Karlovarského kraje. Na pracovním obědě chce Sobotka s německou kancléřkou probrat například udržení splavnosti Labe, což je pro Českou republiku podle Sobotky strategická otázka. "Pak samozřejmě rozvoj dopravní infrastruktury, naše propojení po silnici i úvahy o tom, jak nastavíme budoucí projekty rychlého železničního spojení mezi našimi zeměmi. Pak to jsou témata krizová, jako je záležitost Viktoriagruppe," uvedl Sobotka.

Advokát žádá vyloučení soudce Pacovského z Rathova případu

Advokát bývalého poslance Davida Ratha obžalovaného z korupce dnes požádal soud, aby znovu rozhodl o případném vyloučení soudce Roberta Pacovského z případu. Důvodem jsou předchozí rozsudky v první části kauzy, ve kterých soudce udělil devíti spoluobviněným tresty od pěti do 7,5 roku a tři podmínky. Soud případ v únoru rozdělil do dvou částí kvůli průtahům, Rath se poté podle advokáta nemohl vyjadřovat k důkazům. Hlavní líčení v Rathově části kauzy pokračuje před Krajským soudem v Praze po zhruba dvouměsíční přestávce.

S Grossem se ve středu rozloučí Sobotka, ministři i přátelé

S bývalým premiérem Stanislavem Grossem, který zemřel minulý týden po těžké nemoci, se ve středu na Vyšehrad přijde rozloučit řada politiků, dřívějších kolegů a přátel. Jeho památku uctí ministerský předseda Bohuslav Sobotka (ČSSD) i několik ministrů. Naopak prezident Miloš Zeman, který Grossovi svědčil na svatbě, účast neplánuje. Samotný pohřeb se uskuteční v rodinném kruhu.

Státním tajemníkem úřadu vlády se stal Petr Špirhanzl

Státním tajemníkem na úřadu vlády se stal Petr Špirhanzl. ČTK o tom informoval mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Nový státní tajemník byl do funkce jmenován na pět let a podle nového služebního zákona má zaručit oddělení úřednických a politických funkcí. Doposud působil ve Strakově akademii jako ředitel technicko-hospodářského odboru.

Správce předběžně popřel pohledávky ČR vůči Viktoriagruppe

Insolvenční správce Mirko Möllen před okresním soudem v německém městě Weilheim in Oberbayern předběžně popřel všechny pohledávky České republiky vůči zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe. ČTK to sdělil mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Pavel Hortig. Úřad Česko před soudem zastupuje. Hortig dodal, že pokud správce nezmění názor, podá ÚZSVM v dané věci žalobu. Veškeré pohledávky českých úřadů vůči zkrachovalé firmě dosahovaly podle zjištění ČTK až 1,8 miliardy korun. Největší část, 1,5 miliardy korun, nárokovala Správa státních hmotných rezerv. Ta má mimo jiné ve skladu Viktoriagruppe v německém Kraillingu uloženu naftu za 1,2 miliardy korun. Již dříve oznámila, že kromě podmínečného přihlášení této nafty přihlásila i pohledávky za dalších 300 milionů korun.

Singer: Koruna by před přijetím eura měla posílit

Česká koruna by měla před přijetím eura posílit, uvedl na Fóru Zlaté koruny guvernér České národní banky Miroslav Singer. Důvodem budou především jako u jiných zemí včetně Slovenska spekulace investorů. "Důvod není ani tak fundamentální, jako spekulativní. Když věříte, že ta měna té země do té eurozóny nakonec vstoupí, tak ta sázka na posílení měny je poměrně triviální finanční hra. Protože to posílení znamená, že země spíše splní inflační podmínky a spíše splní úrokovou podmínku," řekl Singer. Zároveň ale upozornil, že současná vláda nemá přijetí eura v programu, takže o vstupu do eurozóny bude nejdříve rozhodovat nový kabinet vzešlý z voleb v roce 2017. Následně koruna musí dva roky setrvat v systému směnných kurzů ERM II. Takže technicky je podle Singera nejbližší možný termín přijetá eura v roce 2020.

NK má podle soudu platit miliony za soutěž, již vyhrál Kaplický

Národní knihovna má zaplatit architektonickému studiu HŠH architekti zhruba 2,9 milionu korun za umístění v soutěži na nový objekt knihovny, který měl vzniknout v Praze. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 1. Studio v žalobě tvrdilo, že návrh Jana Kaplického zvítězil v rozporu se zadanými podmínkami a že porota nehodnotila soutěž spravedlivě. Podle soudu měl být vítězný návrh ze soutěže vyloučen. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat. NK podle pověřeného ředitele Miroslava Rovenského zváží další právní kroky. O stavu soudního zřízení chce také informovat zřizovatele, kterým je ministerstvo kultury. Studio podalo žalobu už na podzim roku 2007. Předtím se architekti několikrát obrátili na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který opakovaně uvedl, že nemůže soutěž posuzovat, protože nebyla vypsána podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Architekti poukazovali například na to, že jedna z podmínek určených před prvním kolem soutěže ukládala umístit Národní konzervační fond nad zem, což Kaplický se svou takzvanou chobotnicí nesplnil.

Zadluženou táborskou zoo koupí podnikatel Evžen Korec

Zadluženou táborskou zoologickou zahradu koupí nový majitel. Za více než 16 milionů korun objekt získá předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec. Prodej odsouhlasil výbor věřitelů zoo, která je v insolvenci. Původně zvažoval i možnost prodeje zvířat a následné zhodnocení nemovitostí, protože se mu dříve nabízené ceny za celý komplex zdály nízké. ČTK o rozhodnutí řekla insolvenční správkyně Eva Procházková.

Pasivních domů se loni v ČR připravil dvojnásobek, celkem tisíc

Loni se v Česku připravila projektová dokumentace pro tisíc pasivních rodinných domů. Oproti roku 2013 jde o dvojnásobek počtu úsporných domů, informovala aliance Šance pro budovy. Zhruba třetina pasivních domů se obešla bez státní podpory. Zásadní vliv na tento nárůst má program Nová zelená úsporám, jen loni tento program podpořil výstavbu 800 domů v pasivním standardu. Během let 2009 až 2012 přitom v Česku vyrostlo přes 700 pasivních domů. I ty byly většinou podpořeny z původního programu Zelená úsporám.

Důvodem pro odvolání šéfa agentury byly prý chyby v zakázkách

Porušení pravidel při zadávání zakázek či odmítnutí debaty o reorganizaci vládní agentury pro sociální začleňování byly důvodem k odvolání jejího šéfa Martina Šimáčka. Novinářům to řekl ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), pod jehož úřad agentura spadá. Šimáček považuje důvody za zástupné a v některých částech za "lživé a urážlivé". Postavili se za něj jeho podřízení i známé neziskové organizace. Vyzvali ministra, aby své rozhodnutí přehodnotil. Šimáček byl odvolán minulý čtvrtek.

Čech prý chtěl v USA do vojenského zařízení, čeká ho deportace

Český občan se minulý pátek pokusil za podezřelých okolností proniknout do vojenského zařízení ve Spojených státech. Dnes o tom informovala agentura AP s tím, že muže podle všeho čeká deportace. Jeho zadržení bez bližších podrobností ČTK potvrdilo i české ministerstvo zahraničí. Prozatím není jasné, zda 46letému Čechovi hrozí nějaké obvinění. Imigrační soudce by měl jeho případ řešit za dva týdny. Server TAPinto s odvoláním na své zdroje uvedl, že poplach vyvolal podezřelý náklad ve voze, mimo jiné kanystry s palivem a dráty. Incident se odehrál u zařízení Picatinny Arsenal ve státě New Jersey. Do areálu, který je zaměřen na výzkum a vývoj konvenčních zbraní a munice, se prý Čech pokusil vjet osobním vozem přes bránu pro nákladní auta. U kontrolního stanoviště ale vůz vyvolal poplach. Úřady následně podle médií postupovaly jako v případě možného ohrožení bombou: areál evakuovaly a uzavřely také přilehlé silnice. Pozdější kontrola vozu ale žádnou trhavinu neodhalila.

Kámen zmizelých připomíná Olomoučanům příběhy židovských obyvatel města

Tragické osudy olomouckých Židů, kteří byli zavražděni v koncentračních táborech, připomínají lidem v Olomouci další dvě desítky kamenů. Usazeny jsou od úterka v dlažbách před domy, kde tito lidé žili. Jeden z nich je věnován i muži, který nelidské řádění nacistů naopak přežil. Jde o jednoho ze dvou Čechů, kterým se podařilo utéct z nacistického vyhlazovacího tábora Treblinka, o Olomoučana Karla Ungera. ČTK to řekl Tomáš Hrbek z Židovské obce Olomouc. Kámen připomínající osud Karla Ungera a jeho rodiny je ode dneška vsazen před domem v Pavlovické ulici. "Z 18.000 osob deportovaných do Treblinky z Terezína přežili jen dva Češi, Pražák Richard Glazar a Olomoučan Karel Unger, který by se před několika dny dožil 94 let. Zemřel v roce 1990 v USA," uvedl Hrbek. Osudy obou přátel popsal Glazar v knize, která vyšla česky s názvem Treblinka, slovo jako z dětské říkanky.

Pospíšilova kniha představí hudební underground a novou vlnu

Vzpomínky na český předrevoluční underground, nástup hudební nové vlny i překotné kulturní a celospolečenské změny kolem roku 1989 nabízí kniha Iva Pospíšila s názvem Příliš pozdě zemřít mladý. Známý hudebník, mimo jiné zakladatel kultovní skupiny Garáž, společně s Vladimírem Juráskem sestavil více než třísetstránkovou publikaci, jejíž křest se uskuteční 6. května v pražském Experimentálním prostoru NoD. ČTK o tom informovalo nakladatelství BiggBoss. Vedle obsáhlé obrazové přílohy složené z často doposud nepublikovaných fotografií se mohou čtenáři seznámit se zákulisím skupin jako The Plastic People of the Universe, DG 307, nebo Garáž a připomenout si osobnosti typu Ivana Martina Jirouse, Pavla Zajíčka, Mejly Hlavsy, Ester Krumbachové, Jiřího Muchy či Ivana Krále.

Národní technické muzeum vystaví historické vozy Rolls-Royce

V Národním technickém muzeu (NTM) budou od středy do 3. května k vidění historické luxusní vozy Rolls-Royce a Bentley. Rolls-Royce budou reprezentovat modely Wraith, Silver Wraith a 25/30 z konce 30. a 40. let a Bentley model Mark VI z roku 1949. Uvedli to organizátoři akce. Podle Petra Kožíška z NTM muzeum ve svých sbírkách žádný "rolls" nemá, protože tyto vozy se historicky v Česku téměř nevyskytovaly. Jsou ale údaje o tom, že zakázkové karosérie na podvozek RR vyrobily tuzemské věhlasné firmy Sodomka a Uhlík.

Skauti oslaví v Uherském Brodě 100 let své existence na Moravě

Skauti oslaví v sobotu v Uherském Brodě 100 let své existence na Moravě. Oslavy se odehrají v Uherském Brodě právě proto, že tam vznikl první moravský oddíl skautů, řekla ČTK za pořadatele Klára Majíčková. Skauting je největší hnutí pro děti a mládež na světě - hlásí se k němu kolem 50 milionů dětí a mladých lidí ve 216 zemích. Oslavy zahájí páteční vernisáž věnovaná jubileu, která se koná v uherskobrodském muzeu. Hlavním dnem oslav bude sobota, kdy bude v 15:00 odhalen pamětní kámen a zasazen jinan dvoulaločný u cyklostezky pod lesem Rubaniska, na místě, kde skauti před stoletím postavili svůj první srub. Oslavy moravských skautů navazují na sté celosvětové výročí skautingu v roce 2007 a na stejné české výročí připomenuté v roce 2012.

Sport

Hokejovou reprezentaci čeká poslední soupeř před domácím mistrovstvím světa. Národní tým se ve středu ve Znojmě a v pátek v Brně utká s Finskem, poté trenér Vladimír Růžička plánuje oznámit nominaci na šampionát. Téměř jistě neoznámí kompletní kádr a bude čekat na výsledky 1. kola play off NHL.

Horolezec Radek Jaroš, který vylezl na všechny osmitisícovky bez kyslíku, získal od ČOV Cenu Jiřího Gutha-Jarkovského za rok 2014.

Počasí ve středu

Jasno až polojasno, během dne přibývání oblačnosti. Teploty 15 až 19 stupňů Celsia.