Denní souhrn zpráv

Češi a Poláci jsou pro spolupráci u vod, plynu, silnic a potravin

Pro spolupráci v oblasti vodního hospodářství, ve výkupu kovů, budování silnic a plynovodů a také v dohledu na kvalitu potravin se na společném zasedání v Praze vyslovili zástupci české a polské vlády. Česko a Polsko při třetích mezivládních konzultacích podepsaly memorandum o spolupráci v oblasti zemního plynu. Cílem je propojit plynárenské sítě obou zemí v rámci projektu Stork II. Propojovat chtějí obě země i svou dálniční síť, konkrétně českou R11 a S3 na Trutnovsku. "Pro to, abychom se mohli ucházet o prostředky z evropského nástroje na propojení, to znamená z fondu CEF, je důležité, abychom podali společnou žádost během roku 2016," uvedl Sobotka. Podle českého premiéra Česko a Polsko také dojednaly úzkou spolupráci kontrolních orgánů, které v obou zemích dohlížejí na kvalitu potravin. Cílem má být lepší ochrana spotřebitelů v Česku i Polsku. Novou dohodu o spolupráci v oblasti vodního hospodářství podél hranic podepsali ministři životního prostředí obou zemí Richard Brabec (ANO) a Maciej Grabowski. Dohoda nahrazuje dosud platnou úmluvu o vodním hospodářství na hraničních vodách mezi Československem a Polskem z roku 1958. Nová smlouva podle českého ministerstva životního prostředí více zohledňuje ochranu vod před znečištěním, ochranu jakosti a množství vod a ochranu před povodněmi.

Hrad zveřejnil příjmy - vedoucí měli 50.000 až 80.000 Kč čistého

Pražský hrad dnes zveřejnil příjmy vedoucích pracovníků své kanceláře. Z informací na hradním webu vyplývá, že ředitelé odborů loni brali včetně odměn v průměru 50.000 až 80.000 Kč čistého za měsíc. Průměrný čistý měsíční příjem vedoucího kanceláře Vratislava Mynáře činil 119.636 korun, jeho zástupce měl zhruba o 36.000 méně. Mynář se zveřejnění platu dlouho bránil, nedávno ho kvůli tomu kritizovala poslankyně za TOP 09 Věra Kovářová a opakovaně na to upozorňoval tisk. Mynář tuto kritiku odmítl jako hysterické a účelové výkřiky. Ve spolupráci s legislativním odborem kanceláře prezidenta prý nechal připravit několik variant zveřejnění platů vedoucích úředníků na Hradě a tu výslednou poslal k posouzení ÚOOÚ.

Zeman: Intervence by mohla ohrozit přijetí eura ve výhodném kurzu

Česko by při možném přijetí eura nemuselo kvůli intervenci ČNB přijímat společnou měnu v tak výhodném kurzu, jako dříve Slovensko. Na Žofínském fóru to řekl prezident Miloš Zeman. "Slovákům se podařilo dosáhnout, že z původních 36 slovenských korun za euro se dostali na 30 korun, takže euro přijímali ve výhodném kurzu, a právě proto je 70 procent slovenské populace s eurem spokojeno," uvedl prezident. Pokud by Česko v době intervence ČNB vstoupilo do systému směnných kurzů ERM II, může mít podle Zemana poměrně značné potíže s kurzem koruny. Mechanismus sice povoluje posílení měny, toto posílení je však do jisté míry kontrolováno Evropskou komisí, uvedl.

Hrad zveřejnil Peroutkův článek, který má za kontroverzní

Hrad na svém webu zveřejnil první z článků Ferdinanda Peroutky, který považuje za kontroverzní. Jde o článek s názvem Češi, Němci a židé, který byl publikován 22. února 1939 v časopise Přítomnost. Na postupnou publikaci článků upozornil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček před týdnem. Článek "Hitler je gentleman", který prezident Miloš Zeman připsal Ferdinandu Peroutkovi a mluvčí po něm několik týdnů pátrá, zatím prezident nemá. Prezident v lednu ve svém projevu na pražském fóru k holokaustu hovořil mimo jiné o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakým byl nástup nacismu, a o jejich fascinaci nacismem. "Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem 'Hitler je gentleman'. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: 'Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky'," řekl tehdy Zeman. Zeman minulý týden při návštěvě Mariánských Lázní řekl, že pokud se článek nenajde, omluví se. "Přestože ho skutečně četl," uvedl a dodal, že Peroutka napsal v době okupace ještě horší věci.

Existenci článku "Hitler je gentleman" zpochybnil jak historik Petr Zídek, tak Společnost Ferdinanda Peroutky. Sdružení Ferdinanda Peroutky otevřeným dopisem vyzvalo prezidenta, aby svá tvrzení buď doložil, nebo se veřejně omluvil. Podle informací médií se chystá prezidenta žalovat Peroutkova vnučka Terezie Kaslová. V žalobě na ochranu osobnosti hodlá požadovat prezidentovu omluvu.

Sobotka: Česko je připraveno posílit pomoc uprchlíkům

Tragédie ve Středozemím moři nemohou nikoho nechat klidným. Aby se jim předešlo, musí Evropská unie usilovat o stabilizaci zemí, odkud uprchlíci přicházejí, je přesvědčen premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Řekl to řekl po jednání české a polské vlády v Praze. Uvedl také, že Česko je připraveno zvýšit pomoc uprchlíkům. Při víkendové tragédii v moři u libyjského pobřeží nalezly smrt stovky lidí - podle některých zdrojů by se počet mrtvých mohl pohybovat až kolem 900. Stovky migrantů zahynuly i v minulém týdnu.

Šéf ukrajinské diplomacie Klimkin se v květnu chystá do Prahy

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin navštíví v květnu Prahu před očekávanou ratifikací dohody o přidružení Ukrajiny k Evropské unii v českém parlamentu. Klimkin to napsal ve svém twitterovém účtu. Smlouvu o přidružení Ukrajiny k EU už ratifikovalo 18 unijních zemí, loni ji hlasováním podpořil český Senát.

Sobotka: Jízda ruských motorkářů je reakcí na americký konvoj

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) považuje chystanou jízdu ruských motorkářů z organizace Noční vlci Evropou za reakci ruské vlády na nedávný průjezd amerického konvoje. Řekl to novinářům po setkání s polskou premiérkou Ewou Kopaczovou. Jeho názor na průjezd motorkářů se prý v zásadě shoduje názorem ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), který jízdu označil za provokaci. Noční vlci, které mnozí označují za nacionalisty a násilníky, chtějí podle ruských médií při příležitosti výročí ukončení druhé světové války cestovat do Berlína přes Bělorusko, Polsko, Slovensko, Rakousko, Bavorsko a Česko.

Do českého přístavu v Hamburku se vrátí lodě

Do českého přístavu v německém Hamburku by se ještě do konce letošního roku mohly vrátit nákladní lodě. Ministerstvo dopravy jej plánuje rekonstruovat, což si vyžádá investice za sto až 150 milionů korun. ČTK to řekl mluvčí ministerstva Tomáš Neřold s tím, že materiálem na obnovu přístaviště se bude ve středu zabývat vláda. "Chceme, aby přístavní území v Hamburku sloužilo především jako zázemí pro české podnikatele a pro stát dával jeho provoz ekonomický smysl," uvedl ministr dopravy Dan Ťok. V současnosti již bylo zahájeno první kolo oprav, které má odstranit havarijní stav budov a dalšího vybavení, do něhož český stát posledních 15 let vůbec neinvestoval. Tyto opravy úřad vyčíslil na patnáct milionů korun. Ve druhé polovině letošního roku by podle ministerstva mělo být možné části přístavu využívat k nakládce a vykládce zboží z lodí z otevřených ploch. Po rekonstrukci budov, sociálního a administrativního zázemí by mohly české společnosti využívat i krytých prostor, uvedl úřad s tím, že opravy administrativního a sociálního zázemí jsou plánovány na konec letošního roku a na příští rok.

Průzkum MF: Ekonomika poroste do 2018 tempem zhruba 2,5 pct ročně

Česká ekonomika v následujících letech poroste tempem kolem 2,5 procenta ročně. Vyplývá to ze zveřejněných výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz 20 tuzemských odborných institucí. Letos i příští rok by podle materiálu měl být růst ekonomiky tažen domácí poptávkou. V letošním roce by měl podle průzkumu hrubý domácí produkt stoupnout o 2,4 procenta, příští rok a v roce 2017 o 2,6 procenta a v roce 2018 o 2,5 procenta.

CzechTourism čeká v Číně jednání s cestovkami i Hainan Airlines

Zástupce agentury CzechTourism čekají během Dnů ČR v Šanghaji, které začaly v pondělí a potrvají do neděle 26. dubna, jednání s aerolinkami Hainan Airlines o spolupráci v souvislosti s plánovaným otevřením přímé letecké linky Peking - Praha. Ředitelka agentury Monika Palatková se také setká se zástupci cestovních kanceláří Caissa a BYTS. Agentura o tom informovala v tiskové zprávě. Na Dny České republiky v Šanghaji zamířila do Číny podnikatelská mise 80 zástupců českých firem.

Vítěz tendru na rekonstrukci Národního muzea může začít pracovat

Zástupci Národního muzea v Praze (NM) předali symbolický klíč od historické budovy vítězi tendru na její rekonstrukci - Sdružení M-P-I Národní muzeum, jehož členy jsou Metrostav, Průmstav a IMOS Brno. Slavnostní akt v Pantheonu už téměř čtyři roky vyklizeného objektu zahájil generální ředitel muzea Michal Lukeš. Přivítal předsedu vlády Bohuslava Sobotku i ministra kultury Daniela Hermana. Sdružení zvítězilo ve výběrovém řízení s nabídkovou cenou 1,352 miliardy korun bez DPH. Rekonstrukce má trvat 42 měsíců. Budova má být muzeu předána v polovině října 2018, ovšem bude bez expozic. Veřejnou architektonickou soutěž na ně muzeum právě vypisuje - je na ně vyčleněno 483 milionů korun. Lukeš chce jednat o možnosti zkrácení lhůty, ale ne za každou cenu.

Průměrná domácnost by z úspor přežila kratší dobu než loni

Průměrná česká domácnost by v případě výpadku veškerých příjmů dokázala vyžít ze svých úspor tři měsíce a 18 dní. Našetřené peníze by jí tak vystačily na dobu o 15 dní kratší, než tomu bylo na konci loňského roku. V meziročním srovnání jde naopak o třídenní nárůst. Vyplývá to z pravidelného průzkumu ING Bank. Finanční odborníci doporučují mít úspory alespoň v té výši, aby stačily pokrýt výpadek příjmů na čtyři až šest měsíců. České domácnosti jsou v posledních dvou letech schopné pokrýt z úspor minimálně tři měsíce. Banka však upozorňuje, že jde o průměr. "Některé domácnosti by se při nenadálém výpadku příjmů dostaly do nesnází už během několika málo týdnů," uvedl ředitel retailu ING Bank Libor Vaníček.

Janov se mění v sídliště hrůzy, popsali obyvatelé Dienstbierovi

Obyvatelé sídliště Janov v Litvínově na Mostecku označují situaci v lokalitě za nezvladatelnou. Po ministrovi pro lidská práva Jiřím Dienstbierovi (ČSSD) při jeho návštěvě žádali konkrétní pomoc. Ministr slíbil peníze na projekty v sociální oblasti. Na soužití se sociálně nepřizpůsobivými si stěžovali lidé v petici. "Cílem návštěvy bylo, abych si udělal objektivní obrázek, což se stalo," řekl ministr, který se prošel po sídlišti. Podle obyvatel však neviděl to podstatné. "Proč jste se nešel podívat do vchodů, kde je špína, odpadky, kde se ničí cizí majetek a člověk se bojí si stěžovat, aby ráno neměl zničené auto," vytýkala ministrovi Eva Marešová. Petici, kterou před měsícem předalo město Úřadu vlády ČR, zorganizovali zástupci družstva Krušnohor, které na janovském sídlišti vlastní nebo spravuje 1300 bytů. Dva domy už nechalo družstvo zakonzervovat. Škody na jeho majetku jdou podle předsedy Krušnohoru Františka Ryby do milionů korun. "S výsledkem návštěvy spokojen nejsem, chtěli jsme slyšet, o kolik se zvýší počet asistentů kriminality, jak budou posílena práva vlastníků, kdy se budeme moci zřizovat funkce domovníků," řekl Ryba ČTK.

Dienstbier v debatě s občany shrnul připravované legislativní kroky vlády, zmínil navýšení počtu úředníků na úřadech práce a slíbil peníze na projekty měst, která mají se sociálně vyloučenými lokalitami problémy. Podle něj by v následujících sedmi letech mohlo na tyto projekty jít až deset miliard korun. Starostka Litvínova Kamila Bláhová (ANO) ČTK řekla, že na konci dubna budou zastupitelé schvalovat memorandum o spolupráci mezi městem a vládní agenturou pro sociální začleňování.

Mikuláš Bek bude opět rektorem Masarykovy univerzity v Brně

Rektorem Masarykovy univerzity v Brně nejspíš bude další čtyři roky muzikolog Mikuláš Bek. Získal podporu akademického senátu, před který předstoupil jako jediný kandidát. Získal 41 hlasů, pět členů senátu hlasovalo proti, tři se zdrželi. Do funkce jej ještě musí jmenovat prezident.

Výstavní projekt spojí v Olomouci všechny nezávislé galerie

Nezávislé galerie v Olomouci spojí ve čtvrtek výstavní projekt, který představí současné české umění. V jeden den bude v těchto výstavních prostorách otevřeno naráz celkem sedm výstav, během kterých se osobně představí i autoři děl. Akce olomouckých nezávislých galerií má název XY: Výstavy s procházkou - procházka s vernisážemi. Na sebe navazující sérii sedmi vernisáží zakončí večer koncerty, řekla ČTK dramaturgyně Přehlídky animovaného filmu (PAF) Marie Meixnerová. "V průběhu výstav s procházkou či procházky s výstavami, jak pořadatelé akci nazvali, bude v nezávislých výstavních prostorech napříč celou Olomoucí za přítomnosti umělců slavnostně zahájeno celkem sedm výstav současného českého umění," uvedla Meixnerová. Lidé se budou moci vydat na cestu současného českého umění například do Galerie W7, Galerie dé, Galerie Horká, LaVor, Hidden Gallery či do Vitríny Denisky. Z výtvarníků se osobně představí Tomáš Hodboď, Eva Jaroňová, Jana Kasalová, Veronika Vlková, Anna Wolf, Markéta Wágnerová a Vojtěch Maša.

Marek Eben a Prázdninová škola Lipnice získali Komenského cenu

Moderátor Marek Eben a Prázdninová škola Lipnice získali na slavnostním večeru v pražském Divadle na Vinohradech Komenského cenu nadace Pangea Za úsilí o nápravu věcí lidských. Nadace ocenila Ebenovo mnohastranné umělecké působení, zejména moderátorské, hudební a herecké, po léta kultivující veřejný prostor. V případě Prázdninové školy Lipnice (PŠL) upozornila na její dlouholetou úspěšnou výchovnou práci s mládeží, na to, že moderními metodami inspiruje mladé lidi k sebeuvědomění vlastních kvalit, k dobrovolné práci a k angažovanému občanství.

V Muzeu Kampa začíná výstava Vladislava Mirvalda

Retrospektivní výstavu průkopníka geometrické abstrakce Vladislava Mirvalda (1921 až 2003) zahajuje Muzeum Kampa. Výstava nazvaná Konstruktivní variace potrvá do 6. července a návštěvníkům představí autorovu malbu i kresbu, experimenty s fotografií a kolážemi. Mirvaldova tvorba není přes jeho novátorské postupy všeobecně příliš známá. Před pěti lety jeho velkou výstavu uspořádala Západočeská galerie v Plzni, v Praze tak obsáhlou přehlídku své tvorby ještě neměl. Současná výstava v Muzeu Kampa přibližuje Mirvaldovo dílo v celé jeho šíři, připravil ji kurátor Jiří Machalický.

Sport

Hokejisté Třince porazili v pátém finále Litvínov 2:1 po samostatných nájezdech a na úterý si vynutili šestý duel na severu Čech. Hosty po gólu Jiřího Guly dělilo od historického titulu v řádné době 36 vteřin, pak ale v power play vyrovnal Tomáš Plíhal a v nájezdech rozhodl Vladimír Dravecký. Třinec tak ve finále poprvé využil domácí led a snížil stav série na 2:3.

Počasí v úterý

Jasno až polojasno. Teploty 15 až 19 stupňů Celsia.