Denní souhrn zpráv

Šlechtová: ČR nemůže zahájit čerpání peněz z EU

Česko nemůže zahájit čerpání peněz z fondů EU, důvodem je podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (za ANO) zpráva z auditu monitorovacího systému evropských fondů MS2014+, která použití systému pozastavila. Audit týmu ministerstva financí považuje Šlechtová za neprofesionální a opřený o spekulace. Ministra financí Andreje Babiše (ANO) požádala o jeho prošetření. Babiš si proto od svého náměstka vyžádal podklady. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je komplikacemi znepokojen. Podle Šlechtové je monitorovací systém pro čerpání dotací z EU nenahraditelný. "Bez tohoto systému Česká republika nemůže čerpat finanční prostředky z EU ve výši 650 miliard korun. Systém je klíčový, aby byly vyhlašovány první výzvy, aby řídící orgány do něj mohly vkládat data," dodala ministryně.

Zaorálek: Kvůli jízdě ruských motorkářů ČR o vízum nikdo nežádal

V souvislosti s ohlášeným průjezdem prokremelských motorkářů z klubu Noční vlci přes Česko zatím nikdo o vízum na zastupitelských úřadech ČR v Rusku nezažádal. Novinářům to řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Šéf diplomacie ve čtvrtek plánovaný přejezd stoupenců ruského prezidenta Vladimira Putina označil za provokaci.

ČR a Egypt se podpoří při kandidaturách v OSN,dohodli se ministři

Česko a Egypt se vzájemně podpoří při kandidaturách do mezinárodních institucí v rámci OSN. Dohodli se na tom v Praze ministři zahraničí obou zemí Lubomír Zaorálek (ČSSD) a Samí Šukrí. Česko letos podpoří snahu Káhiry stát se nestálým členem Rady bezpečnosti OSN pro roky 2016-2017 a Egypt bude zase hlasovat pro Prahu při obsazování Rady OSN pro lidská práva a ekonomicko-sociální rady.

Zájem o spolupráci se STAN dali najevo ODS, TOP i lidovci

Zájem o spolupráci s hnutím Starostové a nezávislí (STAN) na jeho sněmu dali najevo zástupci většiny parlamentních stran. TOP 09, s níž je hnutí spjato nyní, věří v dobrý způsob spolupráce do budoucna, zástupci lidovců se nechali slyšet, že mají STAN rádi, a ODS zase projevila zájem o "nemanželský poměr". V programové diskusi se vedla debata zejména o takzvaném domovském právu nebo rozpočtovém určení daní v krajích. Pro STAN platí do začátku roku 2017 smlouva o spolupráci na celostátní úrovni s TOP 09, s níž má i společný poslanecký klub. V něm je hnutí zastoupeno pěti poslanci. Zatím se nezdá pravděpodobné, že by smlouva byla prodloužena, a proto se jako o možných partnerech hnutí do budoucna hovoří i o dalších stranách - lidovcích, hnutí ANO nebo také sociální demokracii.

Státní dluh ve čtvrtletí mírně klesl na 1663,1 miliardy korun

Státní dluh během prvního čtvrtletí klesl o 550 milionů na 1663,1 miliardy korun. Na každého Čecha tak připadá dluh téměř 158.000 korun. Informovalo o tom ministerstvo financí. Čisté úrokové výdaje na obsluhu státního dluhu byly meziročně o 1,1 miliardy nižší a činily 0,9 miliardy korun. Podle ministerstva je vývoj korunové hodnoty státního dluhu stabilizovaný.

Ministerstvo oživuje plány na stavbu kanálu Dunaj-Odra-Labe

Ministerstvo dopravy oživuje plány na lodní propojení Dunaje, Odry a Labe, jehož velkým zastáncem je prezident Miloš Zeman. Úřad se chystá vypsat výběrové řízení na studii proveditelnosti takzvaného koridoru D.O.L. za 25 milionů korun. Vyplývá to z oznámení zveřejněného ve Věstníku veřejných zakázek. Soutěž na vypracování tohoto materiálu před rokem zastavil exministr dopravy Antonín Prachař. Uvedl tehdy, že stát má ve výstavbě dopravní infrastruktury jiné priority a ohledně stavby mamutího vodního díla není mezinárodní shoda. Původní soutěž na studii za desítky milionů korun vypsal Prachařův předchůdce Zdeněk Žák.

Projekt na stavbu kanálu počítá s pokračováním splavnění Labe prostřednictvím jezu v Děčíně a místním prohloubením řeky na německé straně. Dunaj by se s Odrou mohl propojit prostřednictvím splavnění řek Moravy a Bečvy. Západ republiky by se na severojižní cestu napojil prodloužením vodního koridoru z Přerova do Pardubic, kde by se napojil na Labe. Stavba by podle předběžných odhadů měla vyjít na 400 miliard korun, z čehož velkou část má podle zastánců kanálu zaplatit Evropská unie. Ta ale s financováním této vodní cesty zatím nepočítá. Úvahy o propojení Labe s Odrou a Dunajem se objevily už ve středověku, konkrétnější plány se začaly rodit od 19. století. Blízko k realizaci měla tato vodní cesta například ve 30. letech minulého století, z rozsáhlých plánů se na českém území nakonec zrodil alespoň Baťův kanál.

Obří pohledávku za Čeprem bude vymáhat původní firma, rozhodl ÚS

Ústavní soud (ÚS) se znovu postavil proti tomu, aby pohledávku 2,6 miliardy korun vůči státnímu podniku Čepro uplatňovala místo původního žalobce neprůhledná lichtenštejnská společnost. Převod pohledávek totiž provázejí podezřelé okolnosti. ÚS tak vyhověl stížnosti Čepra, které nesouhlasilo s tím, aby do civilního sporu místo firmy Venturon Investment vstoupila společnost Global Licence and Services Establishment. Pohledávka je podle Čepra fiktivní, což však nebylo předmětem stížnosti. Šlo o procesní nástupnictví, tedy o to, kdo smí pohledávku u soudu uplatňovat.

Deník: Kancléř Mynář bere plat 120.000 korun měsíčně

Hradní kancléř Vratislav Mynář bere plat 120.000 korun měsíčně včetně odměn. Řekl to v rozhovoru pro Deník. Hrad podle něj zveřejní platy a odměny kancléře, jeho zástupce a všech ředitelů odborů v pondělí na svých webových stránkách. Stanovisko Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), které si pro tento krok Mynář vyžádal, bylo kladné. "Můj základní plat je necelých 80.000 korun, a když k tomu připočtu kvartální odměny, které jsou variabilní, tak plat dělá téměř 120.000 korun. Je to nejvyšší úřednický plat na Hradě," řekl Deníku kancléř. Mynář, který se zveřejnění platu dlouho bránil, minulý týden uvedl, že jakmile obdrží kladné stanovisko ÚOOÚ, zveřejní nejen svůj plat, ale i platy všech vedoucích pracovníků prezidentské kanceláře včetně odměn. Chtěl se tak prý vyhnout tomu, aby dopadl jako Vrchní státní zastupitelství v Praze. Zastupitelství na příkaz své šéfky Lenky Bradáčové zveřejnilo informace o platech zaměstnanců. Úřad pro ochranu osobních údajů mu za to uložil pokutu.

HN: Babiš chce od Foreign Policy omluvu, jinak bude soud

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš chce po americkém zpravodajském webu Foreign Policy omluvu za údajnou snůšku lží, jež o něm tento zdroj napsal. Babiš, který je na návštěvě v USA, se jinak prý bude s tímto médiem soudit. Informovaly o tom Hospodářské noviny, s nimiž ministr o tématu hovořil. Foreign Policy v článku s názvem Už i Češi mají problém s oligarchy označil Babiše za možnou hrozbu pro demokratické instituce v srdci Evropy.

Šabatová nechce přípravné třídy jako alternativu povinnou MŠ

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová nesouhlasí s návrhem ministerstva školství, aby se povinný poslední rok předškolního vzdělávání mohl odehrávat také v přípravných třídách. Obává se, že by to mohlo vést k segregaci dětí hned na začátku vzdělávací dráhy. Ministerstvo školství s touto variantou počítá v návrhu novely školského zákona, který nedávno prošel připomínkovým řízením. Podle náměstka pro vzdělávání Jaroslava Fidrmuce (KDU-ČSL) se přípravné třídy osvědčily. Šabatová doufá, že se to podaří změnit a podala kvůli tomu zásadní připomínku. "Je velmi nebezpečné to založit ve dvou liniích, protože tím vzniknou dva proudy, které už se pak nikdy nespojí," upozornila Šabatová při panelové diskusi na téma rovného přístupu ke vzdělávání. V praxi podle ní vznikají přípravné třídy především při praktických školách nebo při základních školách se značným podílem romské komunity. Náměstek Fidrmuc oponoval, že se přípravné ročníky osvědčily a nově už nemusejí být určeny pouze pro sociálně znevýhodněné děti. "Jsou s nimi velmi dobré zkušenosti hlavně u dětí, kteří mají odklad. Ty se potřebují z mateřské školy posunout o krok dále a v přípravné třídě jsou vlastně jednou nohou ve škole," poznamenal.

ČRo: Britská královna vyznamená romského policistu z ČR

Vysoké britské civilní vyznamenání, Řád britského impéria, udělí v květnu královna Alžběta II. českému Romovi Petru Torákovi. Informoval o tom Český rozhlas. Torák působí už několik let v řadách britské policie, královna mu řád propůjčí za služby romské komunitě. Torák žije ve Spojeném království od roku 1999. Ve městě Peterborough, které leží asi 120 kilometrů severně od Londýna, pracuje jako policista. Kromě práce na běžných kriminálních případech Torák často pomáhá britským kolegům při komunikaci s romskou komunitou. Hodí se mu tak prý nejen jazyková vybavenost a znalost mentality, ale i osobní kontakty mezi lidmi, kteří do Peterborough přišli mimo jiné z Česka či Slovenska. Po práci se Torák podílí na mnoha projektech pomáhajících lidem z romské komunity. Spoluzakládal mimo jiné Asociaci romských policistů. Mnozí lidé Toráka vnímají jako příklad zdařilé integrace přistěhovalců do britské společnosti, uvádí web Českého rozhlasu.

Zemřel legendární hokejista Jaroslav Holík, bylo mu 72 let

Ve věku 72 let zemřel legendární hokejista a později úspěšný trenér Jaroslav Holík. Mistr světa a bronzový olympijský medailista z roku 1972 v noci na pátek podlehl dlouhé nemoci. U stadionu Dukly Jihlava, kde hrál Holík více než 18 let, i na zimním stadionu v jeho rodném Havlíčkově Brodě vzniklo pietní místo. Bývalí spoluhráči, soupeři i současní hokejisté na Holíka vzpomínají zejména jako na bojovníka, který byl tvrdý na ledě i v životě. Na světových šampionátech získal s reprezentací celkem šest medailí. Holík v dresu jihlavské Dukly vybojoval sedm ligových titulů jako hráč a další čtyři jako trenér. V letech 1999 až 2003 byl hlavním koučem reprezentační dvacítky a jako dosud jediný ji dovedl ke zlatu na mistrovství světa, a to hned dvakrát po sobě (2000 a 2001).

Aneta Langerová za album Na Radosti získala čtyři ceny Anděl

Čtyři Ceny Akademie populární hudby Anděl za rok 2014 získala zpěvačka Aneta Langerová. Sošku s andělskými křídly v Hudebním divadle Karlín v Praze převzala v kategorii Zpěvačka roku, další ocenění si odnesla za album Na Radosti a skladbu a videoklip roku Tráva. Zpěvákem roku se stal Michal Hrůza, který uspěl s nahrávkou Den. Mezi skupinami zvítězila kapela Chinaski. Objevem roku se stala skupina Jelen, která uspěla s albem Světlo ve tmě. Do Síně slávy byla na cenách akademie slavnostně uvedena osmašedesátiletá zpěvačka Hana Zagorová. O nominacích v hlavních kategoriích letos rozhodlo 94 akademiků z řad novinářů, rozhlasových a televizních dramaturgů, promotérů, nezávislých hudebních odborníků či obchodníků. Do prvního kola hlasování bylo zařazeno 222 alb a 217 videoklipů.

V Českém lese se otevírá naučná stezka věnovaná sklářství

Naučnou stezku o přírodě Českého lesa a historii sklářství v okolí Lesné a zaniklé Staré Knížecí Huti na Tachovsku otevře o víkendu správa Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Český les. Šestikilometrový okruh nabízí 12 zastavení na místech se zajímavou přírodou nebo s připomínkami sklářské tradice. Turisté si prohlédnou třeba unikátní technickou památku - dochovaný mohutný stroj na leštění skla bývalé Arnoštovy leštírny, řekl ČTK vedoucí CHKO Český les Tomáš Peckert.

Lemberk má opět pamětní desku, připomíná 1100 padlých vojáků

Na vstupní bránu zámku Lemberk na Liberecku se vrátila pamětní deska, která je věnovaná 1100 padlým pruským a rakouským vojákům ze sedmileté války. Zemřeli na následky zranění v polním lazaretu, který byl po bitvě u Hochkirku nedaleko Budyšína v říjnu 1758 zřízen přímo na zámku. Novinářům to při slavnostním odhalení řekla zámecká průvodkyně Šárka Procházková. Vojáci jsou pohřbeni v nedalekém lese, což připomíná velký pamětní kříž a deska. Přímo na zámku byla pamětní deska s německým textem od roku 1901, v pátek ji nahradila kopie. "Původní se nedochovala, zmizela během generální rekonstrukce zámku v 70. a 80. letech minulého století," uvedla Procházková.

Sport

Lucie Šafářová zahájí boj českých tenistek o postup do dalšího finále Fed Cupu. Dvojka obhájkyň titulu se v semifinále s Francií v úvodní sobotní dvouhře střetne s Caroline Garciaovou. Zápas začne ve 12:00. K druhému utkání v ostravské ČEZ Areně nastoupí dvojnásobná wimbledonská vítězka Petra Kvitová a Kristina Mladenovicová.

Počasí v sobotu

Proměnlivá oblačnost, místy s přeháňkami. Teploty 7 až 11 stupňů Celsia.