Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Zemřel bývalý premiér Stanislav Gross, bylo mu 45 let

Po těžké nemoci zemřel bývalý premiér a sociální demokrat Stanislav Gross. Bylo mu 45 let. ČTK to řekl zdroj blízký jeho rodině. Informaci potvrdila i mluvčí ČSSD Eva Gregorová. Podle médií trpěl amyotrofickou laterální sklerózou, při níž nemocní postupně ztrácí buňky ovládající svalové pohyby. Gross, který byl v minulosti také ministrem vnitra, stál v čele vlády od července 2004 do dubna 2005. Gross se v poslední době vůbec neobjevoval na veřejnosti a léčil se v soukromí. O své nemoci nechtěli on ani jeho rodina hovořit. Jeho zdravotní stav postupně výrazně zhoršoval. Podle informací ČTK zemřel doma. Nedávno Grosse navštívil současný premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), o návštěvě ale nechtěl mluvit, označil ji za soukromou.

Někdejší kandidát na strojvedoucího se v 90. letech stal nadějí sociálních demokratů. Od roku 1992 byl poslancem, o osm let později ministrem vnitra a ve svých 34 letech se stal nejmladším premiérem v historii ČR. Jeho politickou kariéru zastavila aféra kolem pořízení bytu, kvůli které přišel o premiérské křeslo po pouhých osmi měsících ve funkci. Po odchodu z politiky se věnoval advokacii. Gross je prvním porevolučním premiérem, který zemřel. O aféře s pořízením bytu na pražském Barrandově Gross dlouho mlčel, pravdu odkryl až před rokem. "Kdybych se býval nebál přiznat, že jsem byt financoval z poslaneckých náhrad, tak jsem se vyhnul tomu, že jsem se zamotal do polopravd a lží," řekl v dubnu 2014 v České televizi Gross, který již v té době bojoval s vážnou nemocí.

Sobotka: Gross byl výraznou postavou celostátní politiky

Za výraznou postavu celostátní politiky považuje premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) někdejšího ministerského předsedu Stanislava Grosse, který zemřel po těžké nemoci. V prohlášení zaslaném ČTK vyjádřil Sobotka upřímnou soustrast rodině politika a také lítost nad tím, že Gross zemřel v pouhých 45 letech. Sobotka připomněl, že Gross byl před 25 lety u obnovení české sociální demokracie. "Patnáct let byl výraznou postavou celostátní politiky jako předseda poslaneckého klubu ČSSD, ministr vnitra a nakonec předseda vlády," uvedl premiér.

Expremiér Stanislav Gross si podle bývalého prezidenta Václava Klause uvědomoval, že jeho jmenování do funkce ministerského předsedy je předčasné. Klaus, podle něhož si Gross nezaslouží zjednodušená a zploštělá hodnocení, to uvedl v reakci na Grossovo úmrtí. Smrt tak mladého člověka je podle Klause tragédií. Jeho v mnoha směrech tragického osudu je mu líto. "Byl nejmladším českým premiérem. Je také jediným z dvanácti premiérů novodobé České republiky, který zemřel. Když jsem ho jako prezident republiky do této funkce jmenoval, věděl jsem, že je to předčasné, a chci dnes veřejně sdělit, že on to věděl také," uvedl Klaus, který Grosse do funkce jmenoval v roce 2004. "Byl to mnohem složitější člověk i politik, než jaký je obraz, který se o něm v médiích dochoval. V mnoha ohledech o sobě pochyboval - a to je vždy znakem hlubší osobnosti," napsal také bývalý prezident.

Část politiků v reakci na úmrtí bývalého ministerského předsedy Stanislava Grosse vyjádřila přesvědčení, že jeho politická hvězda vyletěla možná až příliš rychle. Jeho někdejší vládní kolegové na něj vzpomínají v dobrém. Soustrast jeho rodině vyjádřila prakticky celá politická špička včetně prezidenta Miloše Zemana. "Zpráva o smrti Standy Grosse mě nemile zaskočila. Zažil jsem s ním mnoho let v dobrém i ve zlém. Vždy držel slovo a hodně se věnoval své rodině. Život není spravedlivý. Měl jsem ho, kluka, svým způsobem rád. Věřím, že najde klid v tom politickém nebi," napsal na Facebooku místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD), který byl v Grossově vládě jejím prvním místopředsedou a ministrem práce a sociálních věcí. Podle senátora Františka Bublana (ČSSD), který byl za Grosse ministrem vnitra, je škoda, že expremiérova politická kariéra skončila tak brzy. "Měl na to, aby politiku dělal i nadále a dělal ji dobře - možná ještě lépe," řekl ČTK Bublan, který byl prý s těžce nemocným bývalým kolegou v občasném telefonickém kontaktu.

Politolog: Gross byl pro ČSSD důležitým hráčem, otevřel ji mladým

Do povědomí mnohých Čechů se bývalý premiér a sociální demokrat Stanislav Gross zřejmě zapsal tím, jak se ke konci své politické kariéry zamotával do vysvětlování financování koupě svého bytu. ČTK to řekl politolog Petr Just. Současně ale připomněl, že pro ČSSD byl Gross důležitým hráčem. Pomohl straně dostat se na pozici jedné z nejsilnějších stran v české politice a Zemanovi do čela strany. Politolog Jan Outlý vyzdvihl, že Grossovi se v době, kdy vedl Mladé sociální demokraty, podařilo otevřít ČSSD mladým lidem.

Jourová: Za islámské radikály odjel bojovat první člověk z ČR. Podle ministra zahraničí není informace pravdivá

Za islámské radikály odjel bojovat z České republiky první člověk. Českému rozhlasu to řekla evropská komisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost pohlaví Věra Jourová. Před dvěma dny jí o tom prý informovali kolegové, kteří mají na starost oblast bezpečnosti a trestního práva. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) ale uvedl, že informace není pravdivá. "Šíří se celá řada spekulací, že se měl první český občan připojit k islámským radikálům, musím konstatovat, že jsme to prověřovali a není to pravda," napsal na Twitteru. V pozdějším tweetu uvedl, že informaci nelze rozhodně potvrdit. Ani podle ministerstva vnitra se zatím informace nepotvrdila.

Tuzemské bezpečnostní složky podle ředitelky tiskového oddělení ministerstva vnitra Lucie Novákové situaci kolem případného zapojení občanů Česka do bojů na straně Islámského státu dlouhodobě a pečlivě sledují. "Už v minulosti se objevila podobná podezření, zatím se však nikdy nepotvrdila," sdělila ČTK Nováková.

AP: NATO má čelit hrozbám aktivněji, řekl generál Pavel

Ruská intervence na Ukrajině NATO překvapila a aliance nyní musí ujistit veřejnost, že má prostředky a vůli Moskvě čelit. V rozhovoru pro agenturu AP to řekl náčelník generálního štábu české armády Petr Pavel, kterého čeká v brzké době nástup do funkce předsedy Vojenského výboru NATO. Rusové podle generála Pavla "používají velmi dovedně informační a psychologickou válku jak doma, tak v zahraničí". "Ruskému vedení se podařilo, možná překvapivě, výrazně sjednotit veřejné mínění v názoru, že všechno zlé, co se děje v Rusku, je poháněno Západem v čele se Spojenými státy, a že Rusko je opět v pozici, kdy se musí bránit," řekl Petr Pavel. Členové NATO by podle něho měli věnovat více prostředků na obranu, provádět další společná vojenská cvičení a pevně čelit ruským krokům. Generál Pavel k tomu dodal, že spojenci musejí být připraveni na to, aby se vypořádali s nekonvenčním válčením, které ilustruje ruská podpora separatistů na východě Ukrajiny.

Sobotka: Sankce EU vůči Rusku budou prodlouženy do konce roku 2015

Sankce Evropské unie vůči Rusku budou podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) prodlouženy do konce letošního roku. Sobotka to řekl na Exportním fóru v Mladých Bukách na Trutnovsku. Situace na Ukrajině podle Sobotky destabilizuje část českého exportu. Exportérům slíbil, že pokud nastane politické uvolnění, bude se vláda snažit, aby exportéři pozice na ruském trhu zbytečně neztratili. Místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk připomněl, že loni se export českých firem do Ruska propadl o asi tři miliardy korun, ale jen za první dva měsíce letošního roku činil meziroční výpadek sedm miliard korun. Hlavním důvodem letošního poklesu však podle Daňka nejsou sankce, ale devalvace rublu a pád cen ropy.

Vláda podle Sobotky hledá možnosti, jak firmám, které se orientovaly na původně perspektivní ruský trh, pomoci proniknout na alternativní trhy a nahradit tak výpadek ruského trhu. "Proto jsme zvýšili počet ekonomických ambasadorů a snažíme se posílit personálně některé ambasády v některých rychle rostoucích ekonomikách," řekl Sobotka. Ministerstvo zahraničí například chystá otevření ambasád v Kolumbii a Senegalu a plánuje se otevření kanceláří CzechTrade v Indii a Singapuru.

Vývoz zboží z České republiky do zahraničí by mohl letos vzrůst přibližně o pět procent zhruba na 3,3 bilionu korun z loňských 3,14 bilionu korun. Představovalo by to nový rekord ve vývozu zboží z ČR, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Hlavním tahounem dynamiky českého exportu by měl být letos vývoz do Německa.

Německý ministr financí podpořil budoucí členství ČR v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble by uvítal vstup České republiky a Polska do eurozóny. Ve středu to Schäuble prohlásil v panelové diskuzi na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Tématem rokování, které vedl mimo jiné i český ekonom Jan Švejnar, byla Evropa a otázky společné evropské měny. Praha a Varšava prozatím nemají pevně stanovený termín, kdy euro přijmou. Předpokládá se, že se tak stane nejdříve v roce 2020.

Analýza: Platební morálka českých firem se letos výrazně zlepšila

Platební morálka českých firem se od začátku roku výrazně zlepšila. Zatímco v lednu propláceli odběratelé své závazky v průměru za 88 dní, v březnu to bylo již za 68 dní. Ze sledovaných odvětví je na tom nejlépe autodoprava, kde je průměrná doba splatnosti pohledávek financovaných factoringem 54 dní. Vyplývá to z údajů společnosti Bibby Financial Services, která se zabývá provozním financováním.

Sociální výdaje loni činily téměř 479 mld Kč, meziročně o 6,4 mld víc

Ministerstvo práce loni na všechny dávky, nemocenské, důchody, podpory v nezaměstnanosti a příspěvky pro postižené vydalo celkem 478,9 miliardy korun. Sociální výdaje se tak proti roku 2013 zvedly zhruba o 6,4 miliardy korun, tedy o necelé 1,4 procenta. Vyplývá to z údajů ministerstva. Schválený rozpočet počítal původně s částkou 488,6 miliardy.

Přes tři čtvrtiny peněz putovaly do důchodů. Na penze se vyplatilo 376,41 miliardy. Proti roku 2013 se suma zvedla o 0,8 procenta, tedy přibližně o tři miliardy. Důvodem je lednové zvýšení důchodů a také mírný přírůstek počtu důchodců. Na konci loňska pobíralo starobní, invalidní a pozůstalostní penzi celkem 2,86 milionu lidí, o 5300 víc než před rokem.

Rada seniorů žádá pro příští rok vyšší růst penzí, a to o 3 pct

Rada seniorů žádá pro příští rok vyšší valorizaci penzí, než stanoví zákon. Odhaduje, že by důchody mohly růst o procento, chce ale tříprocentní přidání jako náhradu za škrty v penzích z minulých let. Místo odhadovaného průměrného přidání o 113 korun tak bude usilovat o 339 korun. Novinářům to řekl předseda rady Zdeněk Pernes. Seniorská rada navíc vyzvala ministerstvo práce, aby nechalo výpočet výše důchodů přezkoumat. Podle rady by se totiž penzí mohla týkat stejná pravidla jako platů soudců, kteří pak zpětně žádali doplacení. Na konci loňska průměrný starobní důchod dosáhl 11.075 korun. Starobní penze od České správy sociálního zabezpečení pobíralo 1,74 milionu seniorek a seniorů. Celkem dostávalo starobní, invalidní a pozůstalostní penze 2,86 milionu lidí. Podle Pernese v minulých letech kupní síla penzí klesala, a to každý rok.

Němeček navrhuje zvýšení měsíčních odvodů státu z 845 na 904 Kč

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) navrhuje od příštího roku zvýšit odvody státu do zdravotního pojištění z nynějších měsíčně 845 korun na 904 korun za jednoho státního pojištěnce. Celkem to systému přinese ročně navíc 4,3 miliardy korun, řekl Němeček novinářům s tím, že nárůst by měl být využit na růst platů zdravotníků. S pravidelnou valorizací počítá od roku 2017.

Adresné zvaní přispělo k poklesu úmrtí na rakovinu v Česku

Adresné zvaní na tři screeningové programy zvýšilo zájem Češek a Čechů o prevenci rakoviny a přispělo k poklesu počtu úmrtí na zhoubné nádory prsu, děložního čípku i tlustého střeva a konečníku. Na tiskové konferenci to sdělil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) a přední čeští lékaři, kteří se na organizaci screeningu podílejí. V rámci OECD bylo Česko vyhlášeno skokanem desetiletí v poklesu počtu úmrtí na rakovinu prsu a tlustého střeva a konečníku. "Ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami bylo adresně pozváno zhruba na dva miliony obyvatel ČR, více než 15 procent zareagovalo na pozvánku a nechalo se vyšetřit. A já jsem velmi rád, že toto opatření pomohlo zachránit lidské životy," řekl ministr.

Povinné přijímačky na SŠ budou schváleny do září, věří ministr

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) je přesvědčen, že povinné přijímačky na maturitní obory středních škol budou uzákoněny pro rok 2016. Věří, že příslušná novela školského zákona bude schválena nejpozději v září. ČTK a MfDnes to řekl při návštěvě pilotního testování přijímacích zkoušek na Gymnáziu Karla Sladkovského v Praze 3. Testy pro přijímací zkoušky nebudou v první fázi jednotné. Vyhláška upraví základní standardy pro jejich podobu, například délku trvání nebo typ otázek. Ředitelé škol s maturitními obory je na rozdíl od současné praxe budou muset konat, ale vedle státních testů si budou moci vybrat i vlastní písemky nebo testy od soukromých společností.

CVVM: Většina lidí míní, že politiky nejvíc ovlivňují úplatky

Největší vliv na rozhodování politiků mají podle většiny veřejnosti úplatky, korupce a různé lobby, nejmenší naopak občané. Vyplývá to z březnového výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), jehož výsledky má ČTK k dispozici. Takový názor přitom podle CVVM zastávají Češi už mnoho let.

Po úplatcích a korupci a zájmových skupinách mají třetí největší vliv na politiky podle veřejnosti média, následují voliči vlastní strany, pak odbory, po nich stávky a demonstrace, průzkumy veřejného mínění, za nimi vědci a odborníci, pak sociální sítě, předposlední jsou církve a faktorem, který podle veřejnosti ovlivňuje politiky nejméně, jsou občané. Výčet těchto možností nabídli autoři výzkumu v březnu zhruba tisícovce lidí starších patnácti let.

Policie obvinila kvůli úplatkům tři úředníky ROP Střední Morava

Policie kvůli úplatkům obvinila tři pracovníky Regionálního operačního programu (ROP) Střední Morava a dva lidi z podnikatelské sféry. Hrozí jim pět až 12 let vězení. "Detektivové kladou pracovníkům ROP za vinu, že poskytovali za úplatek ve výši cca dvě procenta z celkové dotace žadatelům nadstandardní služby a informace spojené s přípravou a následnou realizací projektů několika penzionů a hotelů na Střední Moravě," uvedl mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták.

ROP Střední Morava měl v letech 2007 až 2013 k dispozici více než 18 miliard korun. Podpořil zhruba 1200 projektů obcí, měst, krajů, podnikatelů a neziskových organizací. O rozdělování evropských dotací a úřady, které to mají v popisu práce, se policie v tuzemsku zajímala už několikrát.

Soud potrestal vraždu dívky z Klášterce 20 roky vězení a léčbou

Ústecký krajský soud poslal na 20 let do věznice se zvýšenou ostrahou pětadvacetiletého muže, který loni znásilnil a zavraždil devítiletou dívku z Klášterce nad Ohří. Nařídil mu i ochrannou sexuologickou léčbu. Muž, který patří k širšímu okruhu příbuzných oběti, trpí podle znalců útočným sadismem. Babička, u které zavražděná dívky žila, má nárok na 450.000 Kč odškodného. Matce dítěte soud odškodnění nepřiznal. Dívka se ztratila loni v září cestou ze školy. Druhý den ji policie našla mrtvou. Obžalovaný přiznal, že dívku usmrtil, znásilnění ale popíral.

Picek: O sledování nebo ohrožení Nečasovy rodiny jsem nevěděl

Bývalý ministr obrany Vlastimil Picek dnes soudu v kauze někdejší šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, a údajného zneužití vojenské tajné služby řekl, že v roce 2012 nevěděl o možném ohrožení rodiny tehdejšího premiéra Petra Nečase. Pokyn k údajnému sledování tehdejší Nečasovy manželky Radky ani pracovníků úřadu vlády nepodepsal. Nagyová podle obžaloby zařídila z osobních důvodů sledování Radky Nečasové Vojenským zpravodajstvím, podle obhajoby rozvědka prověřovala informace o nebezpečí hrozícím rodině premiéra. Hlavní líčení bude pokračovat 18. května.

Automotodrom Brno odmítl smlouvu s krajem, GP je dál ohrožena

Automotodrom Brno nepodepíše smlouvu o spolupráci při pořádání motocyklové Grand Prix s Jihomoravským krajem a promotérem mistrovství světa Dornou, protože navrhovaná dohoda neřeší vypořádání dluhu za část zalistovacího poplatku za loňský rok. Nad letošním ročníkem tradičního závodu, který se má konat 16. srpna, se proto dál vznáší otazník. Podle zástupců okruhu obsahuje smlouva také řadu nesrovnalostí.

Smlouvu o trojstranné spolupráci schválili minulý týden zastupitelé Jihomoravského kraje, který má na letošní Velkou cenu přispět 20 miliony korun. Dalšími 30 miliony má závod podpořit stát. Stále však není vyřešen loňský dluh ve výši 30 milionů korun. Kraj sice stejnou částku od vlády již v únoru obdržel, ukázalo se však, že tuto dotaci nelze použít na minulý ročník. Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) doufá, že Automotodrom nabídku kraje ještě zváží. Automotodrom považuje za klíčové vyřešit loňský dluh. "Dorna očekává platbu, která stále nepřichází. V lednu se k úhradě zavázal hejtman Michal Hašek. Jsme tak postaveni před novou situaci, kterou musíme řešit," řekla výkonná ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová.

České dráhy spustily web s nabídkou nepotřebných budov a pozemků

České dráhy spustily nový web s nabídkou nepotřebných budov a pozemků ze svého majetku. Nabízejí na něm také pronájmy svých prostor. Firma hodlá prodejem zbytného majetku snížit náklady na jeho údržbu, zbavit se chce zhruba 3700 budov a asi 20 milionů metrů čtverečních pozemků. ČTK to sdělil mluvčí Českých drah Radek Joklík. Dráhy nyní nabízejí převážně menší budovy jako sklady, dílny, kůlny nebo garáže a předpokládají, že zájem o ně budou mít spíš drobní kupci, třeba živnostníci nebo zahrádkáři.

Ministerstvo chce zahájit první PPP projekt na R4 do konce roku

Ministerstvo dopravy chce první z plánovaných projektů se zapojením soukromého kapitálu (PPP) spustit ještě letos. Nejvíce připravená je výstavba zbývajících 32 kilometrů rychlostní silnice R4 směřující z Prahy do Příbrami a dále do Strakonic. Na konferenci věnované PPP projektům to řekl ministr dopravy Dan Ťok. Jedním z důvodů, proč se chce úřad do projektů PPP nyní pustit, je skutečnost, že hlavní tok dotací z EU v roce 2023 vyschne. Do té doby je potřeba, aby se stát naučil při výstavbě využívat i jiné prostředky.

Výroba aut za čtvrtletí stoupla o šest procent na 342.516 vozů

Výroba osobních aut v Česku vzrostla v prvním čtvrtletí o 5,7 procenta na rekordních 342.516 vozů. Tuzemský prodej aut, které byly v Česku vyrobené, se zvýšil o 28 procent, a export stoupl o sedm procent. Oznámilo to Sdružení automobilového průmyslu. Největší automobilka Škoda Auto zvýšila výrobu o tři procenta na 202.180 vozů. Připadalo tak na ni 59 procent produkce automobilek. Následuje Hyundai se růstem výroby o tři procenta na 80.850 vozů a třetí je kolínská TPCA se zvýšením výroby o pětinu na 59.486 aut. "Výsledky českých automobilek za první čtvrtletí naznačují, že nás čeká další rekordní rok," uvedl Vojtěch Opleštil z Automobilové expertní skupiny PwC ČR.

Kapacita závodu Lego v Kladně stoupne o třetinu

Kapacita závodu Lego v Kladně stoupne o třetinu. Společnost v nové kladenské průmyslové zóně Kladno - Jih otevřela třetí výrobní halu. Vzniklo v ní 600 nových pracovních míst, z nich už je obsazeno 340. Je to součást investice do rozšiřování závodu v hodnotě více než 1,7 miliardy korun, výši investice do haly společnost nesdělila. Lego patří mezi významné zaměstnavatele na Kladensku, v závodě pracuje přes 2000 lidí. Společnost Lego působí v Česku 15 let.

V Kladně se figurky dekorují, kompletují se zde menší díly a také se balí. V provozu je tu více než 70 výrobních linek. Kladenský závod má celkovou rozlohu odpovídající zhruba 22 fotbalovým hřištím. Vylisované kostky putují do Kladna především z továrny v dánském Billundu.

Solárníci: Energetický zákon zvedne zájem o malou fotovoltaiku

Energetický zákon, který minulý pátek schválila Poslanecká sněmovna, zvýší zájem o malé fotovoltaické systémy. ČTK to řekl mluvčí České fotovoltaické průmyslové asociace Miloš Cihelka. Novela mimo jiné umožňuje rozvoj střešních fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem do deseti kilowattů (kW). Pro jejich instalaci už nebudou domácnosti potřebovat licence, Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ) pouze doloží platnou revizi svého zařízení. Cihelka uvedl, že ceny malých fotovoltaických systémů se pohybují kolem 35 tisíc korun za kW pro instalace mezi 20 až 30 kW a ke 40 tisícům za kW pro instalace do deseti kW.

Požadavky na instalaci měřidel tepla v domech se zmírní

Požadavky na plošnou instalaci měřidel a indikátorů spotřeby tepla v bytových domech se zmírní. Měřidla se nebudou muset montovat v případech, pokud se nevyplatí. Novelu zákona o hospodaření energií, která novinku přinese, podepsal prezident Miloš Zeman. Účinná bude od července.

Vládní novela počítá s tím, že při prodeji nebo pronájmu staveb postavených před rokem 1947, u nichž nebyla od té doby žádná větší změna, nebude muset vlastník po dohodě s druhou stranou předkládat průkaz energetické náročnosti, tzv. energetický štítek. Nyní musí mít průkaz energetické náročnosti všechny prodávané nebo pronajímané budovy. Změna má ulehčit prodej těchto budov.

Stovky lidí demonstrovaly proti stavbě u Anežského kláštera

Na chodníku před Úřadem městské části Praha 1 protestovali odpůrci výstavby kontroverzní budovy plánované v blízkosti Anežského kláštera. Podle policie sešlo přes 500 lidí. Organizátoři sdělili, že protestní petici na internetu podpořilo přibližně 1200 odpůrců stavby označované jako 'maršmeloun'. Aktivistům vyjádřili sympatie zástupci Strany zelených v čele s náměstkem primátorky Matějem Stropnickým. Na setkání se objevil i pražský radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL).

Protestujícím vadí, že developeři chtějí vedle památky z první poloviny 13. století v Pražské památkové rezervaci na Starém Městě postavit bytový dům se šesti nadzemními podlažími, plochou střechou a podzemními garážemi.

Cenu za nejlepší záchranářský čin dostali hrdinové ze Žďáru

Cenu za nejlepší záchranářský čin v roce 2014 dostal in memoriam student Petr Vejvoda, který loni zahynul, když bránil spolužačku před psychicky nemocnou ženou ve Žďáru nad Sázavou, policejní vyjednávač Petr Gruber, který při žďárském útoku zasahoval, nebo učitelka Martina Zbytková, která zachránila dva chlapce spadlé do studny. Zlatý záchranářský kříž jim a dalším oceněným na Pražském hradě předal prezident Miloš Zeman. Za Petra Vejvodu ocenění převzali rodiče. Čestné uznání získali velitel zásahu při výbuchu muničního skladu ve Vrběticích Jiří Ovesný a pracovník Vězeňské služby Jan Andrš, který zachránil pětiletou dívku, která se topila v Úpě.

ČRo: Čeští manželé za války zachránili Židovku, Izrael je ocenil

Do České republiky míří další ocenění Spravedlivý mezi národy. Od Izraele jej in memoriam dostali manželé z řad volyňských Čechů, kteří za druhé světové války na Ukrajině ukrývali židovskou dívku, a tím jí zachránili život. Informoval o tom Český rozhlas, podle kterého ocenění předal potomkům manželů izraelský velvyslanec v Praze.

Nejnovější Spravedlivou mezi národy je podle veřejnoprávního rozhlasu Anna Bohatá, která spolu s manželem za války ukrývala židovskou dívku Mindlu Švarcovou nejen před německými vojáky, ale i před oddíly banderovců. Rodina Bohatých patřila mezi volyňské Čechy a po válce se z Ukrajiny vrátila do Československa. Titulem Spravedlivý mezi národy bylo podle rozhlasu oceněno celkem 115 Čechů.

Historickým městem roku 2014 je Cheb

Historickým městem roku 2014 se stal Cheb. Cenu udílenou za příkladnou péči o památky a spojenou s odměnou milion korun na Pražském hradě převzala místostarostka Daniela Seifertová. Oceněna byla ještě města Jičín a městská část Praha 1, jejichž zástupci si odnesli odměnu 100.000 korun. Zvláštní uznání dostaly Prachatice, Polná a Nový Jičín, které se již dříve Historickými městy roku staly a podle pořadatelů soutěže o své památky stále s pomocí státního příspěvku vzorně pečují.

Cheb loni vložil do obnovy kulturních památek 29 milionů korun. Podnikatelům třeba přispívá na výrobu vývěsních štítů, které se snaží mít v jednotné podobě. Z ministerského programu regenerace, za jehož využití se cena udílí, město loni dostalo 1,2 milionu korun a použilo je na obnovu osmi památek.

Unikátní atlas představuje archeologii od pravěku po 20. století

Představit archeologické památky nejen z pohledu historie, ale jako součást dnešní krajiny chce nově vydaný Archeologický atlas Čech. Širokou veřejnost i odborníky zavede do lokalit pomocí moderních technologií, jako jsou QR kódy, mapy se souřadnicemi nebo laserové letecké snímky. Průvodce po 105 archeologických místech na území Čech ukazuje vybrané památky z období pravěku a nově až po 20. století. Unikátní knihu vydal Archeologický ústav Akademie věd ČR.

Řada míst ukazuje také středověká sídla v různých podobách, ať už jde o vesnice, tvrze, hrady a zaniklá města, jako například středověkou vesnice Svídna na katastru Drnek u Kladna. Autoři provázali knihu s webem, kde jsou další zajímavosti, které se do tištěné podoby nevešly. Autoři chystají také anglickou verzi stránek, má se spustit v polovině roku.

DOX vystavuje nový vůz odkazující k ikoně designu i automobilismu

Inspirován dvěma oblíbenými modely škodovek, které se vyráběly v tehdejším Československu, navrhl designér a milovník aut Petr Novague nový automobil. Prototyp spolu s příběhem jeho vzniku vystavuje centrum DOX. Instalaci nazvanou R200 non-fiction doplňují černobílé fotografie Antonína Kratochvíla z průběhu výroby.

Kupé Škoda 110 R patří dodnes k nejobdivovanějším modelům celé historie mladoboleslavské automobilky a jeho závodní verze 130 RS posbírala i mnohé ceny a patří k ikonám tuzemského designu. Protože jako mnoha jeho příznivcům podobný model chyběl i Petru Novaquovi, rozhodl se nové auto navrhnout. Říká mu Erko a jako technický základ pro stavbu použil Audi R8 s manuální převodovkou, z něhož byl zachován osmiválcový motor, podvozek a okenní skla. Většina komponentů pochází od koncernu Volkswagen. Počítá se s jeho malosériovou výrobou, řekl novinářům Marek Hoffmann, ředitel společnosti Kovovýroba Hoffmann, kde prototyp auta vznikal.

Na festivalu v Cannes bude zastoupena tvorba FAMU

Česko bude na letošním filmovém festivalu v Cannes (13.-24. května) opět reprezentováno tvorbou studentů pražské Filmové a televizní fakulty (FAMU). Krátký film Retriever postoupil do prestižní soutěže v sekci Cinéfondation, film Out jako první český snímek získal podporu v projektu L'Atelier. Úspěch ve výběru do jedné z prestižních soutěží, jejímž cílem je vyhledávat mladé filmové talenty z celého světa, znamená pro Györgyho Kristófa a Tomáše Kleina otevřené dveře do světové filmové distribuce.

Ochránci ze stanice Pavlov vracejí do přírody desítky netopýrů

Ochránci přírody tento týden vracejí do přírody netopýry, kteří strávili zimní spánek v náhradních boxech záchranné stanice Pavlov, protože přišli o původní úkryt. Polovina ze zhruba 60 netopýrů se vrátila do vsi Mírovka u Havlíčkova Brodu. Kolonii netopýrů rezavých tam koncem minulého roku lidé našli při přestavbě bývalé školy ve starém okně. Zbývající netopýři budou vypuštěni v Jihlavě, řekl ČTK ředitel stanice Zbyšek Karafiát. V Česku žije 26 druhů netopýrů, všechny jsou chráněny, uvedl ředitel. "Jeden netopýr dokáže za sezonu spořádat až 60.000 komárů," podotkl.

Sport

Hokejisté Třince zvítězili ve třetím utkání finále play off extraligy na ledě Litvínova gólem útočníka Štefana Ružičky 1:0 ze šesté minuty a v sérii snížili na 1:2 na zápasy. Čisté konto vychytal Peter Hamerlík. Čtvrtý duel je na programu ve čtvrtek, hrát se bude opět v Litvínově od 17:20.

Fotbalisté Teplic jsou posledním semifinalistou Poháru FAČR. Severočeši ve čtvrtfinálové odvetě v Plzni vyhráli penaltový rozstřel 4:3, poté co v základní hrací době skončil zápas opět 2:1 pro domácí. Po neúspěšném obhájci Spartě tak ve čtvrtfinále skončil i loňský finalista. Mezi nejlepší čtyřku už ve středu postoupily Mladá Boleslav, Jablonec a Liberec. Semifinálové dvojice určí páteční los. Hrát by se mělo 29. dubna, odvety pak 13. května.

Tenista Tomáš Berdych porazil ve třetím kole antukového turnaje v Monte Carlu 7:6 a 6:4 Španěla Roberta Bautistu. Ve čtvrtfinále bude hrát s Kanaďanem Milosem Raonicem.

Vedení fotbalové Sparty Praha odvolalo kouče Vítězslava Lavičku. Mužstvo minimálně do konce sezony povede Zdeněk Ščasný, který naposledy trénoval Teplice. Letenští o tom informovali v tiskové zprávě.

Aféra kolem údajného úplatku pro Vladimíra Růžičku zaujala ruské novináře, kteří připomínají, že kouč českých hokejistů byl donedávna kandidátem na trenéra Omsku v Kontinentální lize. Podle regionálního serveru Archangelsk-INFO v Evropě nazrává další hlučný skandál spojený s velkými úplatky ve sportu. Případ, jenž se provalil jen dva týdny před mistrovstvím světa v ČR, zaujal i všechna slovenská média. K Růžičkovi, který jako mladý hráč působil během vojenské služby v Trenčíně a z československé reprezentace se zná s řadou Slováků, většinou nezaujímají podobně rázný postoj jako ruská média. Server pluska.sk napsal, že video "má Růžičku očernit z přijímání úplatků" a komplikuje českému týmu přípravu na MS. Nejčtenější slovenský deník Nový čas se pozastavil nad tím, že aféra nepřipravila Růžičku o post reprezentačního trenéra.

Počasí

Na mnoha místech Česka padaly teplotní rekordy. Nejtepleji bylo na jižní Moravě v Dyjákovicích, kde naměřili 26,9 stupně Celsia. Na dalších šesti jihomoravských stanicích zaznamenali teploty 25 stupňů a vyšší, což meteorologové označují za letní den. Od severozápadu už ale začal pronikat chladnější vzduch a v pátek se citelně ochladí. Teploty se budou pohybovat jen kolem deseti stupňů a v noci mohou spadnout i pod nulu, řekl ČTK mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák.