Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Vláda napodruhé schválila květnovou cestu Zemana do Moskvy

Vláda napodruhé schválila květnovou cestu prezidenta Miloše Zemana do Moskvy na oslavy 70. výročí konce druhé světové války. Minulý týden vláda projednávání tohoto bodu přerušila kvůli sporům okolo možné účasti Zemana na kontroverzní vojenské přehlídce na Rudém náměstí. Prezident se jí ale nakonec nezúčastní. Jeho návštěva Moskvy bude o den kratší než se původně plánovalo. "Vláda schvalovala cestu, která by měla být od 8. do 9. května, takže se cesta zkrátila," informoval novináře ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), podle něhož bylo rozhodnutí vlády "takřka jednomyslné". První den své návštěvy se má Zeman sejít s veterány, druhý den začne oficiální program. "Začíná v devět hodin ráno v Kremlu setkáním představitelů asi 30 zemí s prezidentem Putinem. Pak v desátou hodinu začíná vojenská přehlídka, která trvá asi hodinu a půl, které se prezident účastnit nebude," uvedl také Zaorálek. Právě účast na přehlídce ruských ozbrojených sil, kterou kvůli ruské anexi Krymu a podpoře povstalců na Ukrajině většina západních státníků bojkotuje, vadila některým členům kabinetu. Kromě ministrů za KDU-ČSL ji nejvíce odmítali vicepremiér Andrej Babiš a ministr spravedlnosti Robert Pelikán za hnutí ANO. Pouze ČSSD ústy premiéra Bohuslava Sobotky deklarovala, že prezidentovu cestu blokovat nebude.

Vláda schválila uzemní rozvoj ČR, který počítá s novými plynovody

Česko vymezí koridory pro dva nové plynovody. Počítá s tím aktualizace Politiky územního rozvoje České republiky, kterou schválila vláda. Materiál dále počítá například s rozvojem přístavů na Labi napojených na logistická centra. "Aktualizace se týká nejvíce rozvojových záměrů dopravní a technické infrastruktury, které lépe odpovídají národní i evropské strategii regionálního rozvoje a dalším klíčovým dokumentům," uvedl David Hořínek z odboru komunikace ministerstva pro místní rozvoj (MMR), které materiál připravilo. Strategický dokument vymezuje například koridor pro rychlostní silnici R48, plochy pro vnitrozemské přístavy a rozvojové záměry technické infrastruktury, plochy pro podzemní zásobníky plynu či koridory pro nové plynovody a dálkovody.

ČR a Polsko podepíšou při vládních konzultacích dohodu o vodách

Dohodu o spolupráci na hraničních vodách v oblasti vodního hospodářství podepíšou český a polský ministr životního prostředí během společného zasedání vlád Česka a Polska, které se v pondělí uskuteční v Praze. ČTK o tom informoval tiskový odbor vlády. Kromě ochrany životního prostředí budou účastníci třetích česko-polských mezivládních konzultacích mluvit také o energetické unii EU, spolupráci v zemědělství, dopravě či obraně a o dalším fungování Visegrádské skupiny, jejíž předsednictví Česko na konci roku předá právě Polsku. Vedle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a jeho polské kolegyně Ewy Kopaczové se v Praze sejdou ministři obrany, vnitra, dopravy a životního prostředí a náměstci ministrů průmyslu a zemědělství. Naposledy obě vlády v tomto formátu společně jednaly v květnu 2013 ve Varšavě.

Stropnický v Brazílii jednal o spolupráci při výcviku pilotů

Ministr obrany Martin Stropnický v Brazílii hovořil se svým protějškem Jaquesem Wagnerem o chystané spolupráci při výcviku brazilských pilotů vrtulníků Mi a při výcviku pilotů stíhaček Gripen a letounů CASA. Informovalo o tom české ministerstvo obrany. Stropnický se s brazilským ministrem setkal při návštěvě zbrojního veletrhu LAAD v Rio de Janeiru. Výcvik se má odehrávat ve specializovaném simulačním centru české armády. Příležitost pro výměnu zkušeností s provozem letounů Gripen, které využívá česká armáda, vyplývá ze skutečnosti, že Brazílie se rozhodla pořídit si 36 stíhaček této značky. Ministři jednali také o případném společném postupu při modernizaci letounů CASA a pořizování náhradních dílů.

Advokát: Nečas potvrdil, že podnět k akci rozvědky vzešel od něj

Bývalý premiér Petr Nečas při výpovědi v kauze Jany Nagyové a rozvědky potvrdil dřívější spekulace o tom, že impuls, který vedl k akci tajné služby ohledně jeho bývalé manželky Radky, vzešel od něj. Výpovědí se prý přitom nesnažil svou nynější manželku Janu zbavit případné viny, jak tvrdí státní zástupce. Novinářům to řekl obhájce Nagyové, nyní Nečasové, Eduard Bruna. Nečas při odchodu ze soudu, který ho vyslechl v režimu utajení, novinářům řekl, jeho tehdejší manželku Radku vojenská rozvědka v roce 2012 nesledovala.

Armáda počítá, že při odvodech odvede ročně až 70.000 Čechů

Armáda předpokládá, že by ročně při obnovených odvodech mohla odvést 50.000 až 70.000 lidí. Počítá zároveň i s tím, že by zákonodárci při projednávání novely branného zákona mohli normu "přitvrdit" a dobrovolná cvičení změnit na povinná. Na tiskové konferenci to řekli náměstek ministra obrany Daniel Koštoval a zástupce náčelníka generálního štábu František Malenínský. Vláda na počátku dubna schválila novelu branného zákona, která počítá s obnovením povinných odvodů v době míru pro muže i ženy. Pomocí nich chce armáda reagovat na zhoršující se bezpečnostní situaci ve světě, získat přehled o zdravotním stavu populace a ochotě lidí podílet se v případě ohrožení země na její obraně. Nejde o obnovení povinné vojenské služby, zdůraznili zástupci obrany.

Ministerstvo kvůli Růžičkově kauze prověří financování hokeje

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy kvůli kauze trenéra hokejové reprezentace Vladimíra Růžičky prověří financování hokeje za roky 2012 až 2014. Novinářům to řekl ministr školství Marcel Chládek. Kontrola by podle něj mohla začít v řádu dní. Případ Růžičky, který čelí trestnímu oznámení kvůli podezření z korupce, podle ministra výrazně poškozuje český hokej i sport obecně.

Šéf hokeje Růžičku neodvolá, trenérův advokát chystá protiútok

Prezident hokejového svazu Tomáš Král neplánuje odvolat reprezentačního trenéra Vladimíra Růžičku podezřelého z korupce. Pražská policie posuzuje podané trestní oznámení a ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy prověří financování hokeje za tři předchozí roky. Trenérův advokát naopak považuje svého klienta nikoli za viníka, ale za poškozenou stranu, a chystá trestní oznámení pro pomluvu.

Kauzu rozpoutalo video z Růžičkova jednání s podnikatelem Miroslavem Palaščákem, jenž se snažil synu Davidovi zajistit místo v sestavě Slavie, kterou trenér tehdy vedl. Růžička potvrdil, že od muže přijal prostřednictvím kamaráda dvakrát 250 tisíc korun, nejednalo se však podle něj o úplatek, ale o sponzorský příspěvek, z kterého se pak kvůli chybějící dokumentaci stala půjčka. Na konci minulého roku na Palaščákovu výzvu peníze vrátil. Král na tiskové konferenci zdůraznil, že ctí presumpci neviny a nařčení Růžičky ani podání trestního oznámení nepovažuje za důvod, aby úspěšného kouče odvolal. "Živím se trestním právem. Kdybych čtrnáct dní před mistrovstvím světa odvolal trenéra, byl bych za šaška. Třeba bych se pak musel omlouvat nebo odškodňovat poškozenou stranu, kdyby se ukázalo, že obvinění jsou lichá," poukázal Král na skutečnost, že momentálně není jasné, jak celá kauza dopadne.

Firem s vlastníkem v daňovém ráji letos přibylo 23 na 13.270

O 23 na 13.270 se v letošním 1. čtvrtletí zvýšil počet českých společností, které mají vlastníka se sídlem v daňovém ráji. Největší zájem byl o Seychely, Belize a Marschallovy ostrovy, které podnikatelům nabízejí relativně vysokou úroveň anonymity. Vyplývá to ze statistiky poradenské společnosti Bisnode.

Odbory Škody Auto hrozí kvůli mzdám stávkou

Odbory automobilky Škoda Auto hrozí třídenní nebo pětidenní stávkou, pokud firma nezvýší mzdy o více než tři procenta. Předseda odborů Jaroslav Povšík řekl, že ve hře je také časově neomezená stávka. Další jednání odborů a firmy bude ve čtvrtek. Za vyšší mzdy demonstrovaly před budovou vedení automobilky v Boleslavi tisíce zaměstnanců. Asi 2000 lidí demonstrovaly podle místních odborářů v závodě Kvasiny a protestní mítink byl i v nejmenším závodě ve Vrchlabí. Odbory se s firmou na růstu mezd dosud nedohodly, i když kolektivní smlouva vypršela na konci března. Škoda při kolektivním vyjednávání navrhla růst mezd o tři procenta na následujících 12 měsíců. Odboráři nyní žádají pět procent.

Policie bude kvůli hokeji potřebovat 65 milionů Kč navíc

Kvůli zajištění bezpečnosti na hokejovém šampionátu v Praze a Ostravě bude policie potřebovat zhruba 65 milionů korun navíc. Na fanoušky bude každý den dohlížet několik set policistů, kteří se zaměří hlavně na veřejný pořádek. Novinářům to řekl policejní prezident Tomáš Tuhý. Premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) požadavek policie překvapil. Podle Tuhého jde o peníze, které jdou nad rámec běžné práce policie. "Jsou to vícenáklady s tím spojené," řekl Tuhý. "Mě překvapuje, že tato informace se objevuje až nyní, protože přeci jenom už všichni tušíme řadu měsíců, že se tady mistrovství světa uskuteční a myslím si, že policie s tím měla kalkulovat, když se připravoval rozpočet na rok 2015," řekl Sobotka na tiskové konferenci po jednání kabinetu. Vláda bude nicméně o požadavku diskutovat.

Úřady práce přijmou 300 nových úředníků na kontrolu dávek

Úřady práce posílí tři stovky nových úředníků. Přijímáni budou od 1. května a jejich úkolem bude kontrola sociálních dávek. Na tiskové konferenci po zasedání vlády to řekl premiér Bohuslav Sobotka. "Ukázalo se, poté, co jsme v loňském roce už o něco navýšili počet zaměstnanců, že tady řada vyplácených dávek vůbec nebyla kontrolována," řekl Sobotka. Někteří příjemci je tak dostávali neoprávněně. Sobotka dodal, že po posílení kontrol v loňském roce se na vyplacených dávkách uspořilo. Z těchto úspor budou noví úřednici v letošním roce placeni.

Drtivá většina studentů UJAK nesplňuje podmínky pro státnice

Akreditační komise prodloužila Univerzitě Jana Amose Komenského (UJAK) akreditaci učitelského i neučitelského oboru speciální pedagogika na dostudování stávajících studentů do 30. září. ČTK to sdělila předsedkyně komise Vladimíra Dvořáková. Ze zprávy hodnotící skupiny ale vyplývá, že drtivá většina ze 400 studentů zatím nesplňuje podmínky pro připuštění ke státním závěrečným zkouškám. Odpovídající praxi a diplomovou práci má nyní jen 59 studentů.

Alej v Novém Veselí nese jméno zavražděného studenta

Dubová alej na hrázi Veselského rybníka v Novém Veselí na Žďársku nese oficiálně jméno Petra Vejvody. Šestnáctiletého studenta žďárské střední školy loni na podzim zavraždila psychicky nemocná žena, když bránil spolužačku a zachránil jí tím život. Žena při tom zranila několik dalších osob. Alej Petra Vejvody byla vysazená loni 17. října prezidentem republiky Milošem Zemanem, hejtmany krajů České republiky a majitelem pozemků Constantinem Kinským.

Na školy by se mohly vrátit preventivní lékařské prohlídky

Do škol se možná vrátí preventivní lékařské prohlídky dětí. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) novinářům řekl, že o tom jedná s ministrem školství Marcelem Chládkem (ČSSD). Rodiče podle něj často nemají na preventivní prohlídky svých dětí čas. Legislativa by se mohla změnit ještě letos, ale termín znovuzavedení prohlídek není podle Němečka zatím možné odhadnout.

Spotřeba biopotravin v ČR stoupla předloni o desetinu na 2 mld.Kč

Lidé v Česku utratili v roce 2013 za biopotraviny bezmála dvě miliardy korun, v meziročním porovnání s rokem 2012 o 9,5 procenta více. Navzdory pokračujícímu oživení trhu podíl biopotravin na celkové spotřebě potravin a nápojů zůstává stále nízký a činí 0,71 procenta. Údaje zveřejnilo ministerstvo zemědělství (MZe).

Knihou roku je Reinerův Básník

Knihou roku 2015 se celkovým vítězstvím v soutěži Magnesia Litera stala publikace Martina Reinera s názvem Básník a podtitulem Román o Ivanu Blatném. Vydalo ji nakladatelství Torst. Kniha, která je výsledkem třicetileté Reinerovy práce, již nasbírala několik významných cen. V nejsledovanější kategorii próza zvítězil román Petra Stančíka Mlýn na mumie. Vítězové 14. ročníku výročních knižních cen byli vyhlášeni na Nové scéně Národního divadla.

Cenu za poezii si odnáší editorka a literární kritička Olga Stehlíková se svým básnickým debutem Týdny. Literu za literaturu faktu dostala kniha Heřman Jakub Černín na cestě za Alpy a Pyreneje, kterou sestavil Zdeněk Hojda se svými kolegy a jíž porota charakterizuje jako jednu z vrcholných českých publikací věnovaných dějinám cestování. Nakladatelským činem roku se stal Akademický atlas českých dějin, který je výsledkem práce kolektivu pod vedením Evy Semotanové a Jiřího Cajthamla. Rozměrná kniha nabízí téměř půlmetrové mapy a doplňující texty, které zachycují nejen dějinné události, ale pokrývají i každodenní podobu toho kterého období, autoři také často vyvracejí mýty či zažité představy. Objevem roku se stal Matěj Hořava s prvotinou Pálenka s podtitulem Prózy z Banátu. Ve 42 drobných prózách se střídají dvě roviny: poetické, ale zároveň až dokumentárně přesné obrazy z míst, kde se zastavil čas, a střípky příběhu mladého českého učitele, který utíká do drsného prostředí krajanské vesnice v rumunských horách, aby se zbavil trýznivých vzpomínek. Letošní novinka, cena Magnesia blog roku, připadla na základě hlasování veřejnosti mladé herečce Marii Doležalové za její blog Kafe a cigárko. Vítěz získá 50.000 na knižní publikování blogu.

Osvobození připomínají v Ostravě dvě výstavy

Radost ze znovunabyté svobody i hrůzy války přibližují v Ostravě dvě tematické výstavy. U příležitosti 70. výročí osvobození moravskoslezské metropole a konce druhé světové války je připravil Archiv města Ostravy a Ostravské muzeum, řekla novinářům mluvčí radnice Andrea Vojkovská. Výstavu Archivu města Ostravy nazvanou Dobojováno!!! si zájemci mohou prohlédnout ve vestibulu Nové radnice. "Hlavními taháky expozice v Ostravském muzeu s názvem I pro muzeum válka skončila, budou věcné exponáty. Lze na ní vidět třeba předměty z vybavení tanku T-34 Mikuláše Končického, velitele tanku v sestavě 1. československé samostatné tankové brigády v SSSR podílející se na osvobození Moravské Ostravy, dobové řády a vyznamenání," řekla mluvčí. K zajímavým exponátům bude podle ní patřit i maršálská uniforma velitele čtvrtého ukrajinského frontu Andreje Ivanoviče Jeremenka. "Vedle dobových fotografií budou na výstavě dokumenty přibližující válečnou historii samotného Ostravského muzea, o jehož zuboženém stavu po 30. dubnu 1945 vypovídá kopie přihlášky válečných škod," doplnila mluvčí. Obě výstavy potrvají do 30. května.

Česko podle meteorologů zažilo první letní den

Česko podle meteorologů zažilo první letní den, kdy teplota vzduchu dosáhne či překročí 25 stupňů Celsia. Na řadě stanic padly teplotní rekordy. Např. v Telči bylo 21,7 stupně C. Padl tím teplotní rekord z roku 1961, kdy bylo 20,6 stupně.

Počasí ve čtvrtek

Jasno až polojasno, později přibývání oblačnosti. Teploty 20 až 24 stupňů Celsia.