Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Sobotka jednal ve Slovinsku o prodeji papírny Vipap v Kršku

Premiér Bohuslav Sobotka ve Slovinsku hovořil s představiteli papírny Vipap Videm v Kršku. Jednal s nimi mimo jiné o průběhu příprav na prodej firmy do soukromých rukou. Česká republika vlastní téměř stoprocentní podíl ve firmě od roku 2008. Získala ho v rámci restrukturalizace bankovního sektoru v roce 2008 od České konsolidační agentury.

Před odletem do Prahy Sobotka ještě zahájí v obci Pivka výstavu fotografií českých vojáků, kteří na území Slovinska bojovali během první světové války.

Vnitro chystá novou úpravu trvalého a přechodného pobytu

Stále rostoucí počet lidí, kteří jsou k trvalému bydlišti hlášeni na radnicích, podle ministerstva vnitra výrazně komplikuje práci státním úřadům, samosprávě či exekutorům. Chystá proto právní úpravu, která by zavedla povinnost občanů hlásit se k trvalému pobytu podle toho, kde skutečně pobývají. Obnoven má být institut přechodného pobytu pro ty, kteří déle než 90 dnů žijí jinde než v místě trvalého pobytu.

K 1. lednu letošního roku bylo na obecních úřadech evidováno 375.198 občanů, počet takzvaných úředních bezdomovců přitom každým rokem stoupá. Vnitro navrhuje, aby občan už nemusel jako dosud dokládat vlastnictví nemovitosti, aby se mohl přihlásit k trvalému pobytu. Hlásit druhou adresu takzvaného přechodného pobytu by podle České televize měli například studenti na kolejích, lidé na dlouhodobých pracovních cestách, ale třeba i chataři a chalupáři, kteří ve svých rekreačních objektech tráví několik měsíců.

O nákupu nových letadel CASA podle armády ještě není rozhodnuto

Armáda zatím nerozhodla o tom, jakým způsobem nahradí dvě dosluhující dopravní letadla Jak-40. Jednou, nikoliv však jedinou možností je nákup strojů CASA. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí generálního štábu armády Jana Růžičková. Reagovala tím na informace deníku E15, podle něhož chce armáda ke čtyřem stávajícím letounům CASA pořídit další dva. O řešení situace se podle Růžičkové zatím ještě diskutuje, konečné rozhodnutí by mělo padnout do konce roku. Ve hře jsou dvě možnosti - buď se zastaralé stroje zmodernizují, nebo se koupí nová letadla. Modernizace by ale podle Růžičkové byla s ohledem na stáří letounů nákladná a neefektivní.

Pět Čechů odletělo s pomocí IOM z neklidného Jemenu do Súdánu

Pět českých občanů odletělo v neděli z jemenské metropole Saná do súdánského hlavního města Chartúmu s pomocí charterového letu Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). ČTK o to informovalo české ministerstvo zahraničí. Organizaci se v neděli podařilo evakuovat 143 cizinců a další jsou na řadě. Na záchranu podle IOM čeká v Jemenu zasaženém vojenským konfliktem ještě zhruba 16.000 cizinců.

Vláda nejspíš na druhý pokus schválí Zemanovu cestu do Moskvy

Vláda ve středu pravděpodobně schválí květnovou cestu prezidenta Miloše Zemana do Moskvy na oslavy 70. výročí konce druhé světové války, jejíž projednávání minulý týden přerušila. Prezident se totiž nakonec nezúčastní kontroverzní vojenské přehlídky na Rudém náměstí, kvůli čemuž Zemanovu cestu kritizovala nejen pravicová opozice, ale i část koalice. Lidovci dokonce hrozili, že ji ve vládě nepodpoří. Ve středu pro ni ruku zvednou, potvrdil ČTK šéf strany a vicepremiér Pavel Bělobrádek.

Zeman vyznamená studenta ze Žďáru za hrdinství, ocení i Kriegela

Prezident Miloš Zeman udělí ve státní svátek 28. října Medaili za hrdinství in memoriam studentu Petru Vejvodovi, který loni přišel o život, když bránil spolužačku před útokem psychicky nemocné ženy ve škole ve Žďáru nad Sázavou. Zeman to řekl při návštěvě Karlovarského kraje. Řád Tomáše Garrigua Masaryka dostane František Kriegel, jenž v roce 1968 jako jediný odmítl podepsat Moskevský protokol, který legitimizoval srpnovou okupaci.

Rodiče Petra Vejvody vnímají udělení medaile jako významné ocenění činu svého syna. "Velmi si toho vážíme, je to velká pocta. Určitě by pro nás bylo lepší, kdyby bylo možné vrátit čas a měli jsme syna zpátky, ale to bohužel nejde," řekl ČTK studentův otec Kamil Vejvoda. Střední škola ve Žďáru nad Sázavou odhalí pamětní desku připomínající hrdinství svého studenta na den Petrových narozenin 20. května.

Švejnar získal výroční cenu německého ekonomického institutu IZA

Český ekonom Jan Švejnar získal letošní cenu bonnského Institutu pro budoucnost práce (IZA). Ocenění dotované částkou 50.000 eur (1,4 milionu Kč) je každoročně udělováno za vědecký přínos na poli ekonomie práce. Švejnar cenu převezme v červnu v Bonnu. Institut ocenil Švejnara za jeho výzkum věnovaný přechodu od centrálně plánovaného hospodářství k tržní ekonomice. Institut IZA byl založen v roce 1998. Pracuje pro něj na 1300 ekonomů z 45 zemí, kteří se zaměřují na analýzu světových pracovních trhů.

Pražské TOP 09 a ODS se nepodařilo odvolat primátorku Krnáčovou

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (za ANO) zůstává ve funkci. Opozičním zastupitelům TOP 09 a ODS se nepodařilo na mimořádném jednání zastupitelstva prosadit návrh na její odvolání. Ke svolání mimořádného zastupitelstva část opozice přimělo to, že Krnáčová s majiteli Škodova paláce, firmou Copa Retail, tajně řešila právní zastoupení Prahy ve sporu o nájemné, které s majitelem paláce město vede. Praha si měla najmout některou z doporučených právních kanceláří, což se nakonec stalo. Krnáčová své pochybení odmítla a radním předložila materiál, kterým město před dvěma týdny rozvázalo smlouvu s vybranou advokátní kanceláří. "Není normální, když si od protistrany nechá doporučit právní zastoupení města, jeho zaplacení a následně to zamlčí radním, když dojde na hlasování na radě," řekl předseda klubu TOP 09 Václav Novotný. Nevyloučil, že se opozice pokusí vyvolat další mimořádné jednání.

Krnáčová diskusi nekomentovala a pouze v úvodu zasedání odmítla samotný důvod svolání jednání. Sama by se prý nikdy nedopustila ničeho nezákonného. "Nicméně chápu, že opozice musí vždy za každou cenu zpochybňovat koaliční jednání," uvedla Krnáčová.

Odbory ze Škody Auto: Firma hrozí postihem za demonstraci

Odbory Kovo ze Škody Auto tvrdí, že automobilka hrozí zaměstnancům postihem za účast na středeční demonstraci na podporu růstu mezd. ČTK o tom informoval právník odborů Jiří Hašek. Vedení firmy to podle mluvčí Jany Bahníkové popírá. Podle ní firma respektuje právo zaměstnanců na tlumočení svých názorů a poskytuje plnou součinnost při zajištění akce. "Zaměstnanci byli instruováni dopisem o tom, jak mají postupovat v případě, že se chtějí tohoto shromáždění zúčastnit," dodala.

Odbory se s firmou nemohou dohodnout na růstu mezd i přesto, že dosavadní kolektivní smlouva vypršela na konci března. K prvnímu protestu se mají zaměstnanci sejít 15. dubna ve 13:45, stávkující budou pracovat o hodinu méně. Protestovat se bude v Mladé Boleslavi, Kvasinách i Vrchlabí.

Stavba dopravní infrastruktury se dle ministerstva opět zpožďuje

Harmonogram výstavby dopravní infrastruktury se opět zpožďuje. Letos se nestihnou zahájit stavby za 60 miliard korun, vyplývá z materiálu, který ve středu vládě předloží ministr dopravy Dan Ťok. Předkládat pravidelně harmonogram stavby silnic, železnic a infrastrukturních projektů na řekách nařídil kabinet loni Ťokovu předchůdci Antonínu Prachařovi. Mezi nejčastější příčiny přesunu patří podle ministerstva dopravy problémy při výběrovém řízení, včetně odvolání neúspěšných uchazečů k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, a problémy při výkupu pozemků. Místo původně avizovaných staveb za 114 miliard korun se tak letos začne s výstavbou projektů za necelých 54 miliard korun.

Osoblažsko chce 123 mil. na místa, z dávek žije až 80 pct. lidí

Čtyři obce Osoblažska žádají po státu 123 milionů korun na projekty podporující vznik pracovních míst. Region trápí extrémní nezaměstnanost. ČTK to řekl starosta Osoblahy na Bruntálsku Antonín Rous (SNK). V některých obcích žije z dávek až 80 procent lidí, nezaměstnaní se pak zadlužují a prohlubují se problémy v sociálně vyloučených lokalitách. Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) ČTK řekl, že takové regiony by mohly získat až desítky miliard z EU.

Bruntálsko je v čele celorepublikového žebříčku okresů s největší nezaměstnaností. Na konci března tam podíl nezaměstnaných činil 12,9 procenta a práci nemělo téměř 8300 lidí mezi 15 a 64 lety, kteří mohli hned nastoupit do zaměstnání. "Osoblaha samotná a její okolí je jedna velká sociálně vyloučená lokalita. Dlouhodobě nezaměstnaní lidé ztrácí pracovní návyky a jsou pak ještě hůř uplatitelní na trhu práce," řekl Rous. Dodal, že jediným větším zaměstnavatelem v Osoblaze je obecní úřad. Lidem dává práci formou veřejně prospěšných prací.

Čeští potravináři míří na podnikatelskou misi do Běloruska

Dvacítka zástupců zejména českých zemědělských a potravinářských firem odlétá na třídenní podnikatelskou misi do Běloruska. Tamním partnerům chtějí nabídnout české potraviny, technologie pro obchodní řetězce i zařízení pro potravinářský průmysl. Podnikatelská mise se koná v rámci pracovní cesty náměstkyně ministra zemědělství Jaroslavy Beneš Špalkové, která se zúčastní pravidelného zasedání česko-běloruské pracovní skupiny pro otázky zemědělství. České firmy vyvezly do Běloruska v roce 2013 zboží za 9,5 miliardy korun. Hodnota dovozu dosáhla 2,4 miliardy korun.

Rekordní podíl německých firem by si pro investice opět vybral ČR

Rekordních 92 procent německých firem podnikajících v ČR by si pro své investice opět vybralo Česko. Vyhlídky českého hospodářství hodnotí jako stabilní, vývoj vlastní ekonomické situace vidí optimisticky. Plánují zvýšení investic a přijímání nových zaměstnanců. Vyplývá z letošního konjunkturálního průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory mezi více než 140 firmami působícími v ČR.

CVVM: Zločin je pro většinu důvodem rezignace politika, nevěra ne

Velká většina lidí míní, že politik má odstoupit, pokud byl usvědčen z trestného činu nebo z něj byl obviněn. Manželskou nevěru pokládá za pádný důvod pro rezignaci jen čtvrtina dotázaných. Vyplývá to z březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Za nejzávažnější důvod k odchodu z funkce pokládá veřejnost případ, kdy byl politik usvědčen z trestného činu v souvislosti s výkonem funkce. Na 97 procent lidí se domnívá, že takový člověk musí rezignovat.

Pohřešovanou dívku z Liberce našla odpoledne policie mrtvou

Policie potvrdila, že našla pohřešovanou třináctiletou dívku z Liberce mrtvou. Nestala se obětí trestného činu, ale spáchala zřejmě sebevraždu. Přivolána lékařka na těle dívky nezjistila stopy násilí. Podle všeho si dívka ublížila sama. V jejích osobních věcech byly nalezeny doklady a také dopis na rozloučenou, sdělila ČTK krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Matka viděla dceru naposledy v pondělí, když ji kolem 07:30 vysadila před Základní školou Lesní v Liberci, kde děvče chodilo do sedmé třídy. Pak s ní byla odpoledne v telefonickém kontaktu. Šest desítek policistů, profesionálních i dobrovolných hasičů pátralo po dívce v místech, kde byl naposledy lokalizován její telefon. V nejbližších dnech bude nařízena soudní pitva, která zjistí přesnou příčinu smrti dívky.

Obžalovaný z vraždy dívky z Klášterce před soudem nevypovídal

Ústecký krajský soud začal projednávat případ znásilnění a vraždy devítileté dívky z Klášterce nad Ohří. Státní zástupce obžaloval z brutálního činu pětadvacetiletého muže, který patří k širšímu okruhu příbuzných oběti. K činu se přiznal, před soudem se omluvil, ale vypovídat odmítl. Z přípravného řízení vyplývá, že muž trpí agresivním sadismem. Dívka se ztratila loni v září cestou ze školy. Druhý den byla nalezena mrtvá.

Za ohrožení bezpečnosti letadla soud uložil 2,5 roku vězení

Za ohrožení bezpečnosti letadla pražský městský soud cizinci uložil 2,5 roku vězení. Rus Jevgenij Rotshtein se podle obžaloby v roce 2006 pokusil o únos letadla, což ale soud překvalifikoval na trestný čin s mírnějším trestem. Letadlo tehdy mířilo z Moskvy do Ženevy a po incidentu na palubě muselo nouzově přistát v Praze. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat.

Rotshtein, jenž se dříve jmenoval Dogajev, se podle spisu pokusil zhruba nad Varšavou ohrozit let po požití velkého množství alkoholu, hrozil také výbuchem letadla. Tehdy dvaatřicetiletý bankéř a bývalý fotbalista Dynama Moskva letěl s rodinou na silvestrovské oslavy do Švýcarska. Domáhal se prý přistání v Káhiře, chtěl se dostat do pilotní kabiny a vyvolal rvačku. Muž naopak odmítal, že by chtěl stroj ovládnout. Příčinou nestandardního chování bylo to, že si před letem vzal léky na bolest a ještě pil alkohol, což ukázaly dva znalecké posudky. Podle znalců sice byl příčetný, ale zároveň byl ve stavu komplikované opilosti, kvůli níž byl agresivní a měl zlost. Měl také značně snížené rozpoznávací schopnosti.

V metru spadl muž pod přijíždějící metro, na místě zemřel

Ve stanici Budějovická na trase C pražského metra zemřel muž po pádu pod přijíždějící soupravu. Proč muž do kolejiště spadl, zatím není jasné. ČTK to řekla mluvčí pražské policie Jana Rösslerová. Protože na místě nejsou kamery, nemůžeme v tuto chvíli přesně určit ani příčiny pádu," uvedla Rösslerová.

NWR vytěžila ve čtvrtletí meziročně o pětinu méně uhlí

Těžební společnost New World Resources (NWR), která je majitelem černouhelné firmy OKD, vytěžila v prvním čtvrtletí 1778 tisíc tun uhlí, meziročně o pětinu méně. Nižší byly také prodeje a ceny, za které společnost uhlí průměrně prodávala. Ještě před zveřejněním výsledků za čtvrtletí čeká společnost valná hromada, která se uskuteční 23. dubna. Na ní odstoupí z vedení firmy podnikatel a investor Zdeněk Bakala, což NWR oznámila již v březnu.

Z areálu ve Vrběticích na Zlínsku odjelo již 118 kamionů s municí

Celkem 118 kamionů se zkontrolovanou municí a výzbrojním materiálem odjelo do dneška z areálu ve Vlachovicích - Vrběticích na Zlínsku. Novinářům to řekl policejní prezident Tomáš Tuhý, který předal pyrotechnikům a zlínské policii ve Vrběticích dvě nová terénní vozidla. Automobily jim usnadní práci v areálu, kde loni vybuchly dva muniční sklady. Vyskladňování začalo 2. února, policie odhaduje počet kamionů, které by měly odjet, zhruba na 400. Na konci března začali pyrotechnici také asanovat vnější okraj stanoveného bezpečnostního perimetru.

Pojišťovny odhalily letos tisíce podvodů za stovky milionů Kč

Detektivové pojišťoven odhalili v prvním čtvrtletí několik tisíc pojistných podvodů za celkem stovky milionů korun. Meziročně jde o mírný růst. Nejvíce případů bylo tradičně v Praze. Vyplývá to z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami. Dále dominují podvody v pojištění aut, stále více jich je v životním pojištění. Rostou i náklady na jejich odhalování. Podle světových statistik patří mezi podvody zhruba každý sedmý případ, který klient pojišťovnám ohlásí. Pojistný podvod je trestný čin, za který soudy v ČR každým rokem odsoudí stovky pachatelů.

Brabec: Díky bezhotovostnímu výkupu kovů ubývá jejich krádeží

Nová vyhláška, která od začátku března nařizuje jen bezhotovostní platby za odevzdaný kovový odpad, už podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) nese první pozitivní výsledky. Policejní statistiky podle něj ukazují, že ve srovnání s loňským rokem klesla letos v prvním čtvrtletí škoda z krádeží kovů přibližně o 60 procent. Brabec to řekl na neformálním setkání s novináři. Majitelům výkupen kovového šrotu klesaly podle nedávného zjištění ČTK od začátku března příjmy až o polovinu. Shodují se, že předpis poškozuje jejich byznys.

Výroba piva v ČR loni díky rostoucímu vývozu vzrostla o 2,3 pct

Pivovary v Česku loni uvařily 19,65 milionu hektolitrů piva, což bylo o 2,3 procenta meziročně více. Zatímco domácí spotřeba zlatavého moku stagnovala, jeho vývoz vzrostl o osm procent. Výsledky zveřejnil Český svaz pivovarů a sladoven.

Každý obyvatel České republiky tak stejně jako předloni vypil v průměru 144 litrů piva za rok. Jak uvedl předseda Českého svazu pivovarů a sladoven František Šámal, postupně se mění životní styl a preference českých spotřebitelů. "Díky tomu dlouhodobě roste spotřeba ležáků a v posledních letech i speciálů a pivních mixů," poznamenal. "Český konzument i nadále bedlivě zvažuje, jestli zajít do restaurace, nebo si koupit levnější pivo v supermarketu," dodal Šámal.

Začala stavba poslední plavební komory na Vltavě na jihu Čech

Ředitelství vodních cest ČR zahájilo stavbu poslední chybějící plavební komory na jihočeské Vltavě v Hněvkovicích u Týna nad Vltavou. V létě příštího roku se po deseti letech práce propojí Orlická přehradní nádrž s Českými Budějovicemi a bude možné nerušeně plout po 98 kilometrů dlouhé vodní cestě, uvedl ředitel Ředitelství vodních cest ČR Lubomír Fojtů. "Propojení Českých Budějovic s Orlickou přehradní nádrží vodní cestou bylo snem mnoha fandů lodí poté, co definitivně utichla v polovině minulého století tradiční voroplavba. V roce 2006 začaly práce na nové vodní cestě v Českých Budějovicích a dnes nám zbývá dokončit posledních chybějících pět kilometrů," uvedl ředitel.

V létě 2016 se tak otevře pro rekreační plavbu malých člunů, jachet, hausbótů i osobních lodí brázdících vody Orlické přehrady dalších 33 kilometrů nové vodní cesty. Na 98 kilometrech od přehradní hráze Orlík až do centra Českých Budějovic tak turisté budou moci navštívit mnoho atraktivních míst, od zámku Hluboká až po romantická údolí řeky.

Ministerstvo žádá vládu o další posílení úřadů práce, a to o 600 lidí

Ministerstvo práce žádá vládu o další posílení úřadů práce, a to stejně jako loni o 600 míst. Podle vedení ministerstva v úřadech stále ještě chybějí pracovníci, ti nynější nestíhají s klienty pracovat a vyplácení dávek kontrolovat. Kabinet by se požadavkem měl zabývat ve středu. Zatím se zdá, že by ministerstvo financí mohlo souhlasit s náborem 300 lidí. Podle podkladů pro vládu se díky lepší kontrole a práci s klienty podařily ušetřit desítky milionů korun.

Průměrný věk lékařů záchranky stoupá, chybí jim nástupci

Průměrný věk lékařů záchranné služby stoupá, chybí jim nástupci. Záchranné služby bojují s nedostatkem lékařů, příčinou je především to, že urgentní medicínu nemohou lékaři rovnou vystudovat, ale musí si nejprve splnit atestaci z jiných, ministerstvem zdravotnictví schválených oborů. Změnu, aby si první atestaci mohli lékaři dělat i z urgentní medicíny, přislíbilo ministerstvo, ale už řadu měsíců trvá nejistota, kdy to bude. Mezi mediky je přitom o obor obrovský zájem, řekl ČTK náměstek ředitele Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Jiří Knor. Záchranná služba v ČR přitom podle Knora patří navzdory nedostatku lékařů mezi nejlepší v rámci vyspělých zemí.

Profesor František Dvořák přibližuje památky široké veřejnosti

Poutavě vyprávět o památkách a umělcích, z nichž mnohé dobře znal i osobně, dokáže významný český historik umění František Dvořák, který se 17. dubna dožívá pětadevadesáti let. Je autorem více než pětatřiceti monografií, z nichž řada byla přeložena do cizích jazyků, včetně japonštiny. Do širšího povědomí se profesor Dvořák zapsal svými pořady o historii Prahy, zejména o Karlově mostě. Napsal ale třeba i průvodce pařížskou galerií Louvre a italskými Benátkami. S mnoha umělci, o nichž psal, jej pojilo i osobní přátelství, například s Františkem Tichým, Janem Zrzavým, Kamilem Lhotákem a Václavem Špálou. Své vzpomínky nejen na ně zaznamenal v knihách Můj život s uměním a Okamžiky s umělci. Oba synové jdou v otcových stopách - mladší Daniel (61) je scénografem a působil též jako ředitel Národního divadla v Praze a Národního divadla v Brně a starší Jan (64) je divadelním teoretikem.

Nejlepší webové stránky mají město Bruntál a obec Chuderov

Nejlepší webové stránky mezi městy má Bruntál, z obcí Chuderov v okrese Ústí nad Labem. Nejlepší elektronickou službu nabízí rodinný web města Příbor. Výsledky letošního ročníku soutěže Zlatý erb vyhlásili organizátoři na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě (ISSS), která začala v Hradci Králové.

Na druhém místě mezi městskými weby skončil Broumov na Náchodsku a třetí místo získala Jihlava. Mezi obcemi patří druhé místo webové stránce obce Okříšky na Třebíčsku, třetí místo vybojovaly Lovčice na Královéhradecku. Mezi elektronickými službami druhé místo patří Praze 2 za oficiální mapový portál městské části, třetí skončil Jičín se svým projektem GIS města Jičína. Do soutěže Zlatý erb se letos přihlásilo 335 soutěžících.

Oslavy 1210 let první zmínky o Ohři začnou u pramene

Po celé délce toku se budou letos konat oslavy 1210 let od první písemné zmínky o řece Ohři. Zahájí je v sobotu svěcení pramenů v Německu a vyvrcholí slavnostmi v červnu v Kadani na Chomutovsku. Historik Petr Hlaváček připravuje k vydání knihu Řeka Ohře v bájích a pověstech.

Výstava ukazuje fotografické dílo Karla Čapka

Fotografickému dílu spisovatele Karla Čapka se věnuje výstava v Národním technickém muzeu. Nejznámějším Čapkovým fotografickým dílem je knížka o psovi Dášeňce - návštěvníci ji uvidí v 25 různých vydáních včetně originálních fotografií, které byly pro knížku použity. Výstava se koná u příležitosti 125. výročí Čapkova narození a potrvá do 26. července. Čapek se věnoval převážně fotografování věcí, které ho obklopovaly, ať již se jednalo o rostliny, psací stůl nebo o různé kuchyňské náčiní. Fotografie pořizoval také při svých cestách. Negativy třídil do tematických celků. Na výstavě jsou také dva fotoaparáty, které Čapek používal.

ČT uvede retrospektivní výstavu Večerníček slaví 50 let

Česká televize v létě uvede retrospektivní výstavu Večerníček slaví 50 let. Ve Valdštejnské jízdárně a Museum Kampa představí to nejzajímavější, co Večerníček divákům přinesl. V rámci oslav ČT připravuje i nové pohádky, jako například loutkové Povídání o mamince a tatínkovi či vánoční příběhy o malém Ježíškovi. Řada starších večerníčků se dočká moderní digitalizované podoby, uvedli na tiskové konferenci zástupci České televize. Retrospektivní výstava bude zahájena 30. května a potrvá do poloviny září. Museum Kampa bude zaměřeno spíše galerijně, kromě nejznámějších večerníčků představí výtvarníky, vypravěče a hudební skladatele. Součástí budou tvůrčí dílny s dabingovým studiem, kurzy animace a setkání s tvůrci večerníčků. Děti uvidí také skleněné bludiště Maxipsa Fíka, Rákosníčkův dětský kolotoč nebo pohádkový les.

Sport

Trenér hokejové reprezentace Vladimír Růžička čelí trestnímu oznámení kvůli podezření z korupce. Podle serveru tn.cz jej podal podnikatel Jiří Jehlička. Podle něj je možné, že Růžička spáchal trestné činy přijímání úplatku, podvod a poškozování cizích práv v kauze s částkou 500.000 korun, kterou trenérovi údajně dal Miroslav Palaščák za to, aby jeho syn mohl působit ve Slavii. Případ rozpoutalo v minulých dnech video z Růžičkova jednání s otcem hráče. Současný reprezentační kouč v pondělí v prohlášení potvrdil, že od muže přijal prostřednictvím svého kamaráda Jiřího Moučky dvakrát 250 tisíc korun, nejednalo se však podle něj o úplatek, ale o sponzorský příspěvek. "O vývoji jednání i přijetí hotovosti jsem v obou případech bezodkladně informoval tehdejší předsedy představenstva klubu, s nimiž jsem také průběžně konzultoval další postup tak, aby nebyl poškozen klub," uvedl Růžička, podle něhož se následně ze sponzorského příspěvku kvůli chybějící dokumentaci stala půjčka. Bývalý dlouholetý trenér i generální manažer Slavie kategoricky odmítl, že by se na úkor klubu obohatil, jednal jakkoliv nestandardně či dokonce nezákonně.

Hokejová reprezentace se bude muset na mistrovství světa v Praze a Ostravě obejít bez pomoci útočníků Aleše Hemského z Dallasu a zřejmě i bez Davida Pastrňáka z Bostonu. Hemskému brání ve startu na turnaji zdravotní problémy, Pastrňák bude muset podle vyjádření trenéra národního týmu Vladimíra Růžičky po skončení základní části NHL působit na farmě v nižší zámořské soutěži AHL. Růžička potvrdil příjezd Jaromíra Jágra, hvězdný útočník by se k týmu měl připojit v průběhu příštího týdne. Třiačtyřicetiletý hráč se ale teprve rozhodne, zda bude na světovém šampionátu hrát.

Tenista Radek Štěpánek prohrál svůj první zápas při návratu na kurty po sedmiměsíční pauze. Český daviscupový reprezentant nestačil v 1. kole challengeru v americké Sarasotě na domácího osmnáctiletého Jareda Donaldsona a 179. hráči světového žebříčku podlehl po setech 3:6 a 6:7. "Z malých porážek se prý rodí velká vítězství, a tak jedeme dál," napsal Štěpánek na sociální síti. Ze Sarasoty se přesune do Evropy a od 27. dubna se představí v Mnichově.

Fotbalisté druholigového Žižkova podle serveru Týden.cz nedostali už čtyři měsíce zaplaceno a zvažují bojkot nedělního domácího utkání s Mostem. Hráčům pátého celku tabulky prý výplaty přišly naposled za říjen a chtějí na svou situaci upozornit. Pouze hráčům, kteří jsou ve Viktorii na hostování, hradí výplaty jejich mateřské kluby.

Počasí

Jasno až polojasno, na severovýchodě ráno a dopoledne oblačno. Nejvyšší teploty 20 až 23 °C, v 1000 m na horách kolem 14 °C.