Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Zeman: Nevyčerpané dotace z EU mohou jít na opravy památek

Dotace z Evropské unie, které se v Česku nepodaří vyčerpat v jednotlivých operačních programech, by mohly jít na opravy památek. Při dnešní návštěvě Karlovarského kraje to řekl prezident Miloš Zeman. Dodal, že tuto informaci má od bývalé i současné ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové (ANO) a Karly Šlechtové. "Existuje možnost převést některé dotace, které by se jinak nevyčerpaly, právě na záchranu kulturních památek, a to nikoli jen památek UNESCO nebo národních kulturních památek," řekl Zeman. Podle prezidenta jsou to velké částky. "Podle nejoptimističtějšího odhadu se nevyčerpá devět miliard, podle nejpesimističtějšího až 80 miliard. I když se mezi operačními programy peníze nedají převádět, tak existuje výjimka právě na kulturní památky. Já sám jsem byl překvapen, ale jak jsem koupil, tak prodávám," uvedl Zeman.

Peroutka psal i horší věci o Hitlerovi, řekl prezident Zeman

Článek "Hitler je gentleman", který Miloš Zeman připsal Ferdinandu Peroutkovi, prezident stále nemá, ačkoli jeho mluvčí Jiří Ovčáček po něm pátrá už několik týdnů. Prezident Zeman při návštěvě Mariánských Lázní řekl, že pokud se článek nenajde, omluví se. "Přestože jsem ho skutečně četl," uvedl a dodal, že Peroutka napsal v době okupace ještě horší věci. Podle Zemana při hledání inkriminovaného článku narazil jeho mluvčí na texty, kde například mluví o Hitlerovi jako o největším z Němců. Kromě toho v jiné stati Peroutka údajně píše, že Češi nemohou očekávat pomoc z Ruska nebo od exilové vlády, ale že "výnos vůdce o zřízení protektorátu je naší novou ústavou," uvedl Zeman.

Prezident v lednu ve svém projevu na pražském fóru k holokaustu hovořil mimo jiné o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakým byl nástup nacismu, a o jejich fascinaci nacismem. "Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem 'Hitler je gentleman'. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: 'Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky'," řekl tehdy Zeman. Existenci takového článku následně zpochybnil jak historik Petr Zídek, tak Společnost Ferdinanda Peroutky. Prezident ale trvá na svém. Sdružení Ferdinanda Peroutky otevřeným dopisem vyzvalo prezidenta, aby svá tvrzení buď doložil, nebo se veřejně omluvil.

ČR chce se Slovinskem spolupracovat při zavádění evidence tržeb

Česko si bude se Slovinskem vyměňovat zkušenosti se zaváděním elektronické evidence tržeb. Po setkání se svým protějškem Mirem Cerarem na úvod dvoudenní návštěvy Slovinska to prohlásil premiér Bohuslav Sobotka. České firmy by se podle něj mohly zapojit také do probíhající slovinské privatizace. Premiéři hovořili i o situaci na Ukrajině a na západním Balkánu. Sobotka se následně sešel i se slovinským prezidentem Borutem Pahorem a předsedou parlamentu Miranem Brglezem. Na závěr programu promluvil na česko-slovinském podnikatelském fóru.

MPO: Nová surovinová politika státu počítá s těžbou kovů i zlata

Nová surovinová politika státu, kterou připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu, počítá v Česku s obnovením těžby kovů včetně zlata. Podmínkou ale je, že se taková těžba musí ekonomicky vyplatit, řekl novinářům ve Zlatých Horách na Jesenicku ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Mezi zvažované těžební lokality patří právě Zlaté Hory, v jejichž okolí jsou podle odhadů několikatunové zásoby zlata. Obnovená těžba zlata by v regionu sužovaném vysokou nezaměstnaností mohla v následujících letech dát práci možná i stovkám lidí.

MfD: Armáda by podle návrhu měla mít za deset let 24.000 vojáků

Počet vojáků české armády by se měl do deseti let zvýšit z nynějších 16.600 na nejméně 24.000, uvedla dnešní Mladá fronta Dnes (MfD) s odvoláním na návrh koncepce rozvoje armády do roku 2025. K nim by mělo být ještě 5000 aktivních záložníků, vycvičených a připravených vojákům kdykoli pomoci. "U profíků je dokonce možné, že by jich bylo více, i 27.000, ale stále se ještě dohadujeme o tom nejdůležitějším, což je filozofie armády, její zaměření," řekl deníku ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Podle něj o materiálu hovoří s experty a "pokud bude koncepce dobrá, není nereálné, že ji do června schválíme".

Tejc se obává úniku majetku do ciziny kvůli církevním restitucím

Poslanec Jeroným Tejc (ČSSD) chce navrhnout změnu zákona o církevních restitucích, který by zamezil případnému vyvedení navráceného majetku do ciziny prostřednictvím církví, jež tvoří cizinci. Existuje totiž důvodná obava, že tyto církve nebudou s majetkem od státu vždy nakládat ve prospěch českých občanů, řekl novinářům v Brně Tejc. Pokud nebude zástupcem církve občan České republiky, určilo by mu podle Tejcova návrhu ministerstvo kultury někoho, kdo by nakládání s majetkem kontroloval. Tejc návrh nejprve projedná se sociálními demokraty. Na konci května ho chce předložit Poslanecké sněmovně. Platit by mohl od začátku příštího roku.

Syrské uprchlíky Česko přijme nejdříve v polovině roku

Syrští uprchlíci, o jejichž přijetí v lednu rozhodla vláda, přijedou do Česka nejdříve v polovině letošního roku. Konkrétní lidé ale ještě nebyli vybráni. ČTK o tom informoval Josef Holek z tiskového odboru ministerstva vnitra. Ministerstvo organizuje i program MEDEVAC, v jehož rámci bylo podle Holka dosud ošetřeno 14 Syřanů.

Bývalá manželka premiéra Nečasová: O sledování nic nevím

Bývalá manželka expremiéra Petra Nečase Radka nevěděla o tom, že byla sledována. Řekla to u soudu ve výpovědi v kauze nynější Nečasovy manželky Jany, dříve Nagyové, která je obžalována ze zneužití vojenské tajné služby ke sledování mimo jiné právě Radky Nečasové na podzim roku 2012. Případ projednává Obvodní soud pro Prahu 1. Zbylé výslechy tento týden budou s vyloučením veřejnosti kvůli utajovaným informacím. Týká se to mimo jiné také plánované výpovědi Nečase ve středu. Radka Nečasová uvedla, že neví nic o sledování ani o případné hrozbě, která by se týkala její rodiny a kvůli níž by měla být pod dohledem tajné služby. Nagyovou prý osobně nezná a nikdy se s ní nepotkala.

Soud zrušil 18 let vězení pro lékaře Bartáka za plánování vražd

Trest 18 let vězení za plánování tří vražd a vydírání dalších tří lidí pro lékaře Jaroslava Bartáka neplatí. Rozsudek v neveřejném jednání zrušil pražský vrchní soud, který případ vrátil Krajskému soudu v Liberci k novému projednání. ČTK to zjistila z justiční databáze. Barták si nyní odpykává 12 let vězení za sexuální obtěžování asistentek, tento trest platí.

Obžaloba Bartáka viní z toho, že na podzim 2013 v liberecké vazební věznici plánoval násilnou smrt bývalého šéfa vojenské tajné služby Andora Šándora, advokáta Oldřicha Choděry a kněze Eugena Freimanna. Vraždy měl zařídit recidivista, který si v Liberci odpykává trest za ozbrojenou loupež. Vězeň to ale nahlásil. Vydíráním dalších tří lidí chtěl Barták podle spisu získat přes 80 milionů korun, které hodlal využít k útěku z vězení za pomoci vrtulníku a vycestování do ciziny, konkrétně přes Polsko do Běloruska.

Počet aut v polopřevodu neklesá, přihlásit je lze do konce června

Počet vozidel v takzvaném polopřevodu, kdy původní majitel vůz odhlásil a nový dosud nepřihlásil, je zhruba 700 tisíc. Jejich počet příliš neklesá i přes to, že přihlášení je možné pouze do 30. června, pak tato auta ztratí technické oprávnění. Na setkání s novináři to řekl ministr dopravy Dan Ťok. Podle něj jsou úřady na nápor žádostí připravené, přestože žádný velký ministerstvo nepředpokládá. Pro řidiče ministerstvo připravilo na internetovéstránce dokonceteregistraci.cz, kde si na základě vložení čísla malého technického průkazu mohou ověřit, zdali jejich vozidlo nespadá mezi ta nepřehlášená. Pokud majitel vozu zjistí, že v polopřevodu je, měl by co nejdříve navštívit úřad.

Na Letiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově začaly jezdit vlaky

Na Letiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku mohou od pondělí cestující přijet vlakem. První spoj, který vyjel z Bohumína na Karvinsku, zastavil ve stanici pojmenované Mošnov, Ostrava Airport před 04:30. Ostravské letiště je prvním v zemi, na které jezdí pravidelné vlakové spoje. Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) řekl, že napojení letiště na železnici bude mít význam nejen pro cestující osobní dopravy, ale hlavně pro mošnovskou průmyslovou zónu a nákladní leteckou přepravu.

Zlínský kraj přijal 118 žádostí o náhradu škod kvůli Vrběticím

Zlínský krajský úřad přijal již 118 žádostí o náhradu škod v souvislosti s výbuchy muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku. Sto jich podaly fyzické osoby, 18 právnické osoby, řekla ČTK mluvčí hejtmanství Renata Škrobálková. Obsah žádostí kraj sdělovat nebude.

Konec druhé světové války připomenou v Česku desítky akcí

Desítky akcí připomenou od konce dubna 70. výročí konce druhé světové války. Hlavními budou koncert v Kongresovém centru v Praze pro téměř 1800 hostů, pieta na Vítkově nebo oslavy osvobození Plzně. Za účasti vrcholných politiků se má také uskutečnit tryzna v Terezíně nebo připomenutí bojů o rozhlas v Praze. Vyplývá to z dokumentu, který bude ve středu schvalovat vláda a ČTK ho má k dispozici. Hlavním gestorem vzpomínkových akcí je ministerstvo obrany. Do seznamu akcí zařadilo více než 90 událostí, které se budou konat od posledního dubnového týdne. Symbolickým koncem bude slavnostní koncert v Rudolfinu konaný 27. října, v předvečer výročí vzniku Československa.

V muzeu fotografie v J. Hradci začne výstava věnovaná K.Čapkovi

Muzeum fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci zahájí v sobotu 18. dubna letošní sezónu výstavou Karel Čapek fotograf. Výstava je připomenutím 125. výročí Čapkova narození, jeho vztahu k místnímu regionu a též připomenutím 70. výročí konce druhé světové války, řekla ČTK ředitelka muzea Eva Florová. "Výstava představí dramatika, spisovatele a novináře Karla Čapka jako fotografa - je autorem snímků nejen štěněte Dášeňky, jež ilustrují jeho známou knížku pro děti, ale i rostlin, zátiší či portrétů řady osobností včetně prezidenta T. G. Masaryka, se kterým ho pojilo přátelství," uvedla Florová. Ke zhlédnutí budou vedle snímků pořízených Karlem Čapkem také jeho knihy, novinové články, plakáty nebo filmy vztahující se k jeho životu a dílu. Návštěvníci uvidí i fotografie rudolfovské restaurace u Jindřichova Hradce, projektované stavitelem Josefem Zítkem, kde Čapek dopisoval román Krakatit.

Hlídky v Beskydech v února zaznamenaly devět rysů a tři vlky

Vlčí hlídky v Beskydech v únoru zaznamenaly devět rysů a tři vlky. Stopy medvěda nenašly. V horách šelmy už pojedenácté stopovalo osm desítek dobrovolníků. ČTK to řekla Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny, která akci organizovala společně s Chráněnou krajinnou oblastí (CHKO) Beskydy. Beskydské šelmy jsou podle Šůlové velmi zranitelné. Ačkoliv rysové a medvědi žijí v Beskydech od 70. let minulého století a vlci od roku 1994, nikdy se jim nepodařilo vytvořit trvale prosperující populace. "Náhlá a trvalá zmizení pravidelně pozorovaných jedinců z míst, kde se předtím trvale vyskytovali, svědčí o tom, že i v současné době představuje největší hrozbu pro rysa, vlka a medvěda pytláctví," řekla. "Jejich budoucnost ve zdejším regionu proto podle ochránců přírody závisí na respektování ochrany jednotlivých zvířat ze strany myslivců, na důsledné ochraně beskydské přírody a na zachování migračních tras velkých savců mezi Beskydami a slovenskou a polskou částí Karpat, uvedla Dana Bartošová z CHKO Beskydy.

Počasí v úterý

Oblačno až zataženo, teploty 13 až 17 stupňů Celsia.