Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Vláda podpořila obnovení odvodů, týkat se budou i žen

Armáda by mohla obnovit odvody, které by se nově týkaly i žen. Počítá s tím návrh novely branného zákona, který schválila vláda. Změna neznamená obnovení základní vojenské služby. Novela také umožňuje vyslání členů aktivních záloh do zahraničních misí. Finanční náklady na zajišťování pravidelných odvodů ministerstvo odhaduje na 230 milionů korun ročně.

"Pravidelné odvody osmnáctiletých umožní armádě získat objektivní přehled o zdravotním stavu populace a ochotě lidí podílet se v případě ohrožení na obraně země," uvedl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Od novely si armáda slibuje, že bude mít v případě napadení Česka rychlou možnost povolat zálohy. Branci budou mít možnost službu ve vojsku odmítnout. V případě válečného stavu by byli zařazeni do civilní služby třeba v nemocnicích. Novinkou bude i to, že bývalí vojáci z povolání budou po skončení své služby v armádě zařazeni na pět let do takzvané povinné zálohy.

Nový zákon má dát více peněz členům aktivních záloh armády

Příslušníci armádních aktivních záloh by měli dostávat více peněz. Počítá s tím návrh zákona o službě vojáků v záloze, který schválila vláda. Armáda si od změny slibuje více nových členů aktivních záloh. "Záložáci" by také mohli být nově vysíláni do zahraničních misí, kam dosud jezdí pouze vojáci z povolání.

V současné době "záložáci" dostávají odměnu 500 korun měsíčně, při cvičení dále náhradu mzdy a zanedbatelné "kapesné", které je v průměru 25 korun za den cvičení. Nově by měsíční odměna měla být 1000 korun. Za každý den nasazení při cvičení by "záložáci" dostávali plat odpovídající průměrnému tarifu profesionálního vojáka na stejné pozici. Armáda chce do řad aktivních záloh lákat především vysokoškolské studenty. Nově by měli dostávat příspěvek i zaměstnavatelé.

Premiér: Není vhodné zablokovat Zemanovu cestu do Moskvy

Předseda vlády a ČSSD Bohuslav Sobotka nepokládá za vhodné, aby vláda zablokovala prezidentovi Miloši Zemanovi cestu do Moskvy. Řekl to poslancům v rámci interpelací. Uvedl mimo jiné, že neschválení cesty na květnové oslavy výročí konce druhé světové války by způsobilo "určitý skandál", který by mimo jiné poškodil vnímání ČR navenek. Premiér tak reagoval na dotaz někdejší předsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové (ODS), která poukázala na to, že Zeman se oslav zúčastní po boku zástupců "totalitářských vražedných režimů" typu severokorejského vůdce Kim Čong-una.

Vláda ve středu schvalování Zemanovy cesty přerušila s tím, že na příštím zasedání má ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) předložit podrobnější informace o programu prezidentovy cesty. Lidovci už předem hrozili, že ji nepodpoří, bude-li v prezidentově programu účast na vojenské přehlídce 9. května.

Monacký kníže přijal pozvání na oslavy výročí narození Karla IV.

Monacký kníže Albert II. přijede příští rok v květnu na 700. výročí narození krále a císaře Karla IV. Po setkání s Albertem II. to na Pražském hradě řekl prezident Miloš Zeman. Pozvání na oslavy podle něj přijal i španělský král Felipe VI. nebo lucemburský velkovévoda Henri. Albert II. je spřízněný s potomky Karla IV. a dnes obdržel jako dar od Zemana rodokmen, který tuto příbuznost dokládá.

Kníže je v Česku od středy, je to první oficiální návštěva hlavy monackého státu v Praze. Kníže byl však v České republice několikrát soukromě. Na Hradě ho před polednem Zeman přivítal s vojenskými poctami. Do Prahy s sebou podle prezidenta přivezl početnou podnikatelskou delegaci. Po jednání s prezidentem si na Hradě prohlédl výstavu o proměnách severočeských uhelných oblastí a svatovítskou katedrálu.

Německo povolilo vývoz 280 transportérů BVP z Česka do Iráku

Německo udělilo povolení zbrojařské Excalibur Group k vývozu 280 bojových vozidel pěchoty (BVP) do Iráku. Transportéry pravděpodobně vyrobené v bývalém Československu patřily armádě někdejší NDR, do Česka se dostaly přes Švédsko. ČTK to řekl mluvčí společnosti Excalibur Army Andrej Čírtek. Německá vláda už dříve dala najevo, že s tímto obchodem nemá problém, protože podporuje vládu v Bagdádu v boji proti islámským radikálům. Excalibur nyní k vývozu potřebuje získat licenci českého ministerstva průmyslu a obchodu. Zakázka podle tiskové zprávy firmy znamená práci pro 350 zaměstnanců zbrojovky Excalibur Army ve Šternberku na několik let.

Chrudimští vojáci nacvičují rychlé nasazení v silách NATO

Z chrudimského letiště odjelo 150 vojáků místního 43. výsadkového praporu. Byli vyčleněni pro Síly velmi rychlé reakce NATO a absolvují cvičení Alert. Trénují přípravu a přesun po železnici a letadlem. Obdobné manévry se konají i v Nizozemsku. Vojenský plánovač NATO Mariusz Lewicki podle agentury DPA prohlásil, že aliance je s dosavadními výsledky nácviku spokojená a že první jednotky byly připraveny za méně než osm hodin od vyhlášení cvičného poplachu.

STEM: Volby by vyhrálo ANO, ČSSD ztrácí 12 procent. Podle agentury Median mají shodý počet hlasů

Sněmovní volby by nyní podle agentury STEM jednoznačně vyhrálo hnutí ANO se ziskem 30,3 procenta hlasů. Druhou ČSSD by volilo 18,7 procenta lidí. Volební model STEM tak nepotvrdil prognózy jiných průzkumů veřejného mínění, podle nichž se pozice dvou nejsilnějších stran v poslední době sbližují. ČSSD podle sociologů STEM doplácí na vlažnější podporu svých voličů. Do Sněmovny by se v březnu dostalo celkem šest stran. Vedle ANO a ČSSD ještě KSČM (14,6 procenta hlasů), TOP 09 (10,5 procenta), KDU-ČSL (7,7 procenta) a ODS (6,3 procenta). Hnutí Úsvit by teď pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny nepřekročilo.

Podle nejnovějšího volebního modelu agentury Median by volby dopadly jinak - ČSSD a ANO by dostaly shodně 21,5 procenta hlasů. Třetí příčku by v případných březnových volbách obsadili komunisté s 15 procenty a čtvrtou TOP 09 s 10,5 procenta. Do poslaneckých lavic by se dostala ještě ODS s osmi procenty a KDU-ČSL s šesti procenty.

Sobotka a Zeman chtějí větší debatu o euru a termín jeho přijetí

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a prezident Miloš Zeman se při schůzce na Pražském hradě shodli na potřebě zintenzivnit debatu o přijetí eura a vhodnosti stanovení termínu vstupu Česka do eurozóny. Opětovně se přitom vyslovil pro rok 2020 jako nejbližší možný termín. Na stanovení takového termínu ale podle premiéra v koalici neexistuje shoda.

Zavedení eura v Česku není v současnosti tématem dne. V rozhovoru pro server Roklen24.cz to řekl viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl. "Mám pocit, že euro v tuto chvíli není tématem dne. Pro mne určitě není a byl bych rád, kdyby euro nebylo tématem pro tuto ekonomiku ještě řadu let, možná napořád," uvedl Hampl.

Nezaměstnanost v březnu klesla na 7,2 pct, volných míst je 76.000

Nezaměstnanost v březnu klesla na 7,2 procenta z únorových 7,5 procenta. Bez práce bylo 525.315 lidí, téměř o 23.000 méně než v únoru. Snižování nezaměstnanosti pomáhá začátek sezónních prací, klesat by měla i v dalších měsících. Počet volných pracovních míst vzrostl zhruba o sedm tisíc na 76.050. Uvedl to Úřad práce ČR. V březnu zaznamenalo meziměsíční pokles nezaměstnanosti všech 77 regionů. Nejvíce to bylo v okresech Jindřichův Hradec (o 10,3 procenta), Klatovy (o 10,2 procenta) a Chrudim (o 9,7 procenta). Zaměstnavatelé měli největší zájem o řidiče nákladních automobilů, autobusů a tramvají, pomocné pracovníky ve výrobě, kováře a nástrojáře, montážní dělníky a pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy.

Nejvyšší nezaměstnanost zůstává v Ústeckém kraji, a to 10,4 procenta. V Praze je pět procent nezaměstnaných, což je nejméně v Česku. Pokud jde o jednotlivé okresy, nejnižší nezaměstnanost byla tradičně v Praze-východ, kde činila 3,2 procenta. Na druhém místě byly shodně Rychnovsko a Mladoboleslavsko s 4,1 procenta. Nejvyšší míru nezaměstnanosti vykázalo opět Bruntálsko, a to 12,9 procenta, následovalo Mostecko s 12,7 procenta. Na jedno volné pracovní místo připadá 6,9 uchazeče.

Meziroční inflace zrychlila po třech měsících na 0,2 procenta

Spotřebitelské ceny v Česku v březnu zrychlily meziroční růst na 0,2 procenta, v předchozích třech měsících byla inflace o desetinu bodu nižší. Tempo růstu bylo ovlivněno hlavně zdražením alkoholu a tabáku. Proti únoru se ceny zvýšily o 0,1 procenta kvůli vyšším cenám pohonných hmot. Analytici očekávali vyšší inflaci. Ceny alkoholických nápojů a tabáku vzrostly meziročně o 8,4 procenta. Meziroční inflaci ovlivnily i ceny za bydlení. Elektřina byla meziročně levnější. Dál zlevňovala doprava, potraviny a nealkoholické nápoje.

Prezident Zeman v Karlovarském kraji navštíví zadlužené obce

Návštěva zadlužených obcí, tří firem, střední školy a tradiční setkání s občany budou součástí třídenního programu prezidenta Miloše Zemana v Karlovarském kraji. Přijede v pondělí 13. dubna a zdrží se do středy 15. dubna.

V programu prezidentské návštěvy se objevily dvě nejzadluženější obce v kraji, Bublava na Sokolovsku a Prameny na Chebsku. Bublava s 320 obyvateli se před lety dostala do problémů nikdy nedokončeným akvaparkem, který stavěla za dotační peníze od státu. Nakonec je musela vracet a po více než deseti letech ještě stále dluží státu zhruba 20 milionů. Ještě hůře jsou na tom Prameny se 150 obyvateli. Obec doplatila před lety na nerealizované plány vybudovat v obci stáčírnu minerální vody. Milionové dluhy, které po projektu zbyly, nebyla obec schopna splácet. Přišla o všechen majetek a skončila s dluhem přes 100 milionů. Zeman zavítá ale také do Mariánských Lázní, Chodova, Kraslic nebo Aše. Ve všech se kromě představitelů měst setká s občany.

V Ralsku skončila likvidace ekologické zátěže za téměř půl mld Kč

V oblasti Ralska, které využívala v minulosti sovětská armáda, skončila po více než 20 letech likvidace ekologické zátěže. Stát a EU stála skoro půl miliardy korun. Nyní ještě pokračuje monitoring na zhruba 30 vrtech, zejména v okolí letiště Hradčany. Měl by potvrdit názor odborníků, že zásadní část znečištění je odstraněna. Novinářům to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Někdejší vojenský prostor Ralsko o rozloze 250 kilometrů čtverečních využívala do počátku 90. let sovětská armáda. K vojenským účelům ale sloužil už zhruba od poloviny minulého století.

Ralsko patří v zemi k nejzatíženějším lokalitám po pobytu sovětských vojsk. Největším problémem je letiště Hradčany, kde byla podzemní voda i zemina kontaminována pohonnými hmotami. Odborníci území čistili od roku 1993. V Ralsku zůstaly stovky starých objektů, které jsou nebezpečné a potřebují demolici.

Sněmovna asi rozšíří seznam věcí, které exekutor nesmí zabavit

Sněmovna možná rozšíří a zpřesní seznam věcí, které by exekutor nemohl dlužníkovi doma zabavit. Omezí asi taky úhradu dluhů nuceným prodejem nemovitostí. Úpravy občanského soudního řádu míří po druhém čtení do závěrečného schvalování. Uskuteční se nejdříve na schůzi, která začne koncem dubna. Dluhy se mají platit, ale někdy až divoký způsob exekucí si žádá úpravy, uvedl předseda ústavně právního výboru Jeroným Tejc (ČSSD). Zákon by měl stanovit postup exekuce, kdy exekutor bude muset nejprve obstavit účet dlužníka a nucený prodej nemovitosti bude až na posledním místě. Z exekucí v bytech se bude podle předlohy povinně pořizovat obrazový a zvukový záznam.

Zatímco nyní exekutoři nesmějí zajistit například běžné oděvní součásti a obvyklé vybavení domácnosti, novela by jasně stanovila, že za vybavení se pokládá postel, stůl, židle, kuchyňská linka, kuchyňské nářadí a nádobí, lednička, sporák, vařič, pračka, vytápěcí těleso, palivo a ložní prádlo, pokud jejich hodnota zjevně nepřesahuje cenu obvyklého vybavení. Exekutor by taky nově nesměl zabavit studijní a náboženskou literaturu a dětské hračky. Ke snubním prstenům a podobným předmětům by norma výslovně přidala písemností osobní povahy a obrazové a zvukové záznamy, které se týkají dlužníka nebo jeho rodiny.

Z letiště Líně u Plzně má být rozvojová zóna evropského významu

Z armádního letiště Líně u Plzně, 340hektarové plochy, má být do osmi až 12 let významná rozvojová zóna. Měla by tam být sofistikovaná výroba, vývojová a technologická centra, lehká logistika a průmysl, vzdělávací centrum i obchodní centra, řekli při první prezentaci studie využití plochy ředitel developerské firmy Panattoni Europe ČR Pavel Sovička a náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Ivo Grüner (ČSSD). Podle nich budou jen přípravy zóny trvat tři až pět let. "Chceme tam udržet malé mezinárodní neveřejné letiště, které se nebude dále rozšiřovat. Prioritou je zachovat provoz Letecké záchranné služby," uvedl Grüner.

Český Aeroholding se bude chtít zbavit akcií ČSA

Státní Český Aeroholding se bude chtít zbavit zbytku akcií Českých aerolinií. Informaci internetových deníků E15.cz a iDnes ČTK potvrdil předseda představenstva Českého Aeroholdingu Václav Řehoř. Aeroholding drží v ČSA po nedávném převzetí 34 procent akcií soukromou společností Travel Service zhruba 19procentní podíl. Prodej by muselo schválit ministerstvo financí, které stát v aeroholdingu zastupuje. Odprodej státního podílu podle Řehoře nebude jednoduchý. "Nejvhodnější kupec by byl Travel Service. Musíme si ale uvědomit, že existuje akcionářská smlouva a že by to muselo být se souhlasem Korejců," řekl ČTK. Korejský dopravce Korean Air je nyní s 44procentním podílem největším akcionářem ČSA. Důvodem prodeje zbytku ČSA je podle Řehoře to, že stát by neměl podnikat v tak konkurenčních oborech, jako je letecká doprava.

Vláda schválila návrh umožňující vyplatit venkovu až 53 mld Kč

Vláda schválila čtyři nařízení, která mají umožnit, aby čeští zemědělci v následujícím programovém období do roku 2020 získali v rámci Programu rozvoje venkova na dotacích z EU a národních zdrojů více než 53 miliard korun. Největší část peněz, téměř 25 miliard korun, má směřovat na podporu zemědělských postupů vedoucích ke zvyšování úrodnosti půdy, její ochraně před erozí a vysycháním. Zejména eroze představuje v Česku velký problém, podle některých vědců je jí především kvůli špatnému hospodaření na polích ohrožena téměř polovina zemědělské půdy v zemi.

Dotace pro méně příznivé oblasti mají zabránit tomu, aby zemědělci opouštěli půdu zejména v příhraničních horských regionech. V následujícím období by na ně z evropských fondů mělo jít přes 18 miliard korun. Zhruba devět miliard korun má jít na podporu ekologického zemědělství. Chovatelé prasat a skotu budou moci získat více než 1,8 miliardy korun na opatření, která zlepšují podmínky chovu zvířat.

Odbory Škody Auto vyhlásily stávkovou pohotovost kvůli mzdám

Odbory mladoboleslavské automobilky Škoda Auto vyhlásily stávkovou pohotovost, nemohou se stále dohodnout s firmou na růstu mezd. K prvnímu protestu se sejdou 15. dubna, stávkující zaměstnanci budou pracovat o hodinu méně. Protestovat se bude v Mladé Boleslavi, v Kvasinách i ve Vrchlabí. Automobilka při kolektivním vyjednávání navrhla podle posledních informací růst mezd o tři procenta na následujících 12 měsíců. Na konci března vypršela dosavadní kolektivní smlouva, odbory na návrh nepřistoupily. Odboráři na začátku kolektivního vyjednávání požadovali růst tarifních mezd o 6,5 procenta, poté požadavek o něco snížili, ale neuvedli o kolik. Odbory v týdeníku uvedly, že v záloze mají také časově neomezenou stávku. Škoda Auto zaměstnává v České republice bez agenturních pracovníků a učňů téměř 24.000 lidí, průměrná hrubá mzda v dělnických pozicích je kolem 34.000 korun.

Ani ve druhé středočeské automobilce TPCA v Ovčárech u Kolína se zatím odbory s vedením firmy nedohodly, kolektivní smlouva tam také vypršela na konci března. V TPCA je průměrná mzda kolem 30.000 korun. Vedení firmy podle posledních informací nabídlo růst mezd o 500 až 600 korun podle dané pozice, odbory nyní požadují přibližně 1200 korun.

ČSOB: Na 61 procent podniků nesouhlasí s povinnou evidencí tržeb

Na 61 procent tuzemských podniků nesouhlasí se zavedením povinné elektronické evidence tržeb. Velký nárůst administrativy očekává 31 procent firem, menší nárůst pak dalších 34 procent. Vyplývá to z průzkumu mezi více než 500 podniky, který uskutečnila ČSOB. Častěji se zavedením elektronické evidence souhlasí větší firmy, méně živnostníci (například řemeslníci), jejichž část ale bude z této povinnosti vyjmuta.

Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) se elektronická evidence tržeb nebude týkat drobných řemeslníků a zřejmě ani občasných prodejců na trzích. Vztahovat se tak má na zhruba 300.000 živnostníků, mezi ně patří zejména majitelé restaurací, hotelů a maloobchodníci. Možnost připojení k internetu by velkou překážku v zavedení evidence představovat nemělo. Přístup k internetu v rámci svého podnikání má 79 procent firem, dalších 18 procent jej má většinou. Pouze tři procenta nemají přístup k internetu během dne nikdy. Největší podíl firem (27 procent) nechce do zavedení evidence investovat vůbec. Mezi odpověďmi se objevoval názor, že by změnu měl financovat stát.

V IKEM použili jako první dočasnou srdeční pumpu na 72 hodin

Lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) použili k záchraně pacienta s akutním selháním srdce jako první centrum na světě dočasnou srdeční pumpu PHP HeartMate. Zavádí se přímo do srdce přes cévy v třísle. Na 72 hodin může nahradit funkci srdce a lékařům tak dává čas pro přesnější rozhodnutí o další léčbě. Od ledna tímto způsobem v IKEM pomohli čtyřem pacientům. ČTK o tom dnes informovala mluvčí IKEM Veronika Velcová. Na vývoji pumpy PHP se lékaři z IKEM přímo podíleli.

Neznámý pachatel vypouští v Praze vysoce znečištěnou vodu

Neznámý pachatel vypouští do pražské kanalizace vysoce znečištěnou vodu a Ústřední čistírna odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově má problém s jejím čištěním. Po pachateli město pátrá a chystá se na něj podat trestní oznámení. ČTK to sdělila mluvčí magistrátu Petra Hrubá. Pražské vodovody a kanalizace (PVK) společně s Prahou vyhlásily havárii první kategorie.

Průměrné koncentrace všech důležitých ukazatelů znečištění na přítoku do čistírny jsou nejvyšší za posledních šest let. Přestože provozní systémy ÚČOV pracují na plný výkon a do technologické linky je dávkováno maximální možné množství speciálních chemikálií, není čistírna schopna se s tímto zvýšeným zatížením dlouhodobě vyrovnat. Samotné Pražany havárie v tuto chvíli neohrožuje.

V masokombinátu v Krahulčí hořelo, škoda je dva miliony korun

V masokombinátu v Krahulčí na Jihlavsku hořelo. Oheň zasáhl linku mytí beden, zplodiny hoření poškodily sklad obalů a hotových výrobků. Z třetího nadzemního podlaží objektu hasiči evakuovali tři zaměstnance, všichni skončili v péči zdravotníků. Hasiči brzy dostali oheň pod kontrolu. Škoda byla předběžně vyčíslena na dva miliony korun, příčiny vzniku požáru se stále vyšetřují. Firma Krahulík patří k tradičním producentům uzenin v České republice. S výrobou uzeniny začala už v roce 1928. Patří do skupiny Agrofert.

Kárný senát kvůli průtahům odvolal pražskou soudkyni Hoškovou

Kárný senát Nejvyššího správního soudu kvůli mnoha průtahům odvolal z funkce soudkyni Jarmilu Hoškovou. Působila u Obvodního soudu pro Prahu 5. Průtahů se dopustila přibližně ve 270 kauzách. Ve většině případů nečinnost trvala několik měsíců, v pěti desítkách kauz přesáhla rok.

"Toto je ocenění dvacetileté dřiny u soudu, která mě málem připravila o život," reagovala na verdikt Hošková. Jiní soudci se podle ní provinili hůře než ona, a přesto je kárný senát taláru nezbavil. Hošková si stěžovala na špatnou práci soudní kanceláře, která pro ni zajišťovala administrativu. Poukazovala také na údajné potíže s nadřízenými.

Výuka romštiny v ZŠ má zelenou

Výuka romštiny by se měla v základních školách v budoucnu rozšířit. Ministerstvo školství by mělo podporovat vývoj učebnic a pomůcek pro její výuku i zajistit učitele. Vyplývá to ze schválené strategie romské integrace do roku 2020. "Výuka romštiny by měla být ve školách zajištěna stejně jako u jiných méně vyučovaných jazyků - jako doplňující volitelný nebo nepovinný předmět. Měla by záviset na poptávce žáků a jejich rodičů," uvádí strategie. Romštinu při sčítání lidu jako svůj mateřský jazyk uvedlo 41.100 lidí.

K usnadnění komunikace v češtině s cizinci chce přispět kampaň

K usnadnění komunikace s lidmi ze zahraničí, kteří se učí česky, chce přispět nová kampaň s názvem "Češi a cizinci - mluvme spolu!". Obsahuje tři spoty, které ukazují tři nejčastější prohřešky vůči migrantům - odmítnutí konverzace v českém jazyce a přechod do angličtiny, zvyšování hlasu a tykání. Kampaň představili její autoři z Centra pro integraci cizinců (CIC). Podle šéfa CIC Vladislava Güntera mají cizinci o češtinu zájem. Loni kurzy v centru prošla tisícovka lidí ze všech částí světa. V hodinách se učili třeba to, co znamenají různé nápisy a zkratky, jak se má jednat s opraváři, při pronajímání bytu či na úřadu.

Poplatky za odpad se asi nebudou týkat dětí a seniorů z domovů

Děti z dětských domovů a obdobných zařízení asi budou osvobozeny od poplatků za komunální odpad. Stejně na tom mají být obyvatelé domovů pro zdravotně postižené a pro seniory. Vyplývá to doporučených úprav novely o místních poplatcích, kterou Sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování. Předloha počítá také s tím, že odpovědnost za hrazení plateb za děti by nesli rodiče. Nemohlo by se tak už stát, že by děti po dovršení 18 let věku čelily kvůli dluhům za odpad exekuci.

Jihomoravský kraj dá na letošní GP 50 mil., loňský dluh nevyřešil

Zastupitelé Jihomoravského kraje schválili dotaci ve výši 50 milionů korun na letošní plánovanou Grand Prix. Z toho 30 milionů pokryje dotace od vlády, 20 milionů dá kraj. Závody jsou však v ohrožení, protože promotér mistrovství světa silničních motocyklů, společnost Dorna, čeká na úhradu dluhu 30 milionů korun za loňský ročník, kdy závody pořádal Automotodrom Brno. Původně měly na dluh směřovat peníze z vlády. K jejich přijetí se přihlásil Jihomoravský kraj a hejtman Michal Hašek (ČSSD) sliboval, že je po jejich obdržení Dorně přepošle. To se ale nestalo, přestože má kraj peníze zhruba měsíc na účtu. Později se totiž ukázalo, že dotaci od vlády nelze použít na minulý ročník. Podle mluvčího Automotodromu Brno Jiřího Smetany je klíčové vyřešit loňský dluh, aby se mohlo pokračovat v jednáních o následujících ročnících.

Ve věku 75 let zemřel 2. dubna dokumentarista Martin Skyba

Ve věku 75 let zemřel 2. dubna filmový a televizní dokumentarista Martin Skyba. Zajímal se o dějiny, zvláště o historii 2. světové války, například v dokumentu Ukradená země. Točil medailony umělců, věnoval se sociálním či zdravotním tématům. Podílel se na pořadu Ta naše povaha česká, byl například autorem dokumentů Schillerové, lékaři z Vlašimi či Paměť vody.

V Č. Budějovicích obnovili snahu o výstavbu Kaplického Rejnoka

Jihočeská společnost přátel hudby (JSPH) obnovila myšlenku na stavbu Koncertního a kongresového centra Antonína Dvořáka, takzvaného Rejnoka. Projekt loni na podzim před volbami zastavila českobudějovická radnice. Předseda JSPH Antonín Kazil uvedl, že od nového vedení magistrátu cítí větší podporu. Stavbu za přibližně dvě miliardy korun navrhl zesnulý architekt Jan Kaplický. Při tvorbě studie se radil s významnými hudebníky, navštívil obdobná zařízení v Evropě. Se svým týmem Future Systems navrhl černý zvlněný objekt připomínající rejnoka.

Osobnosti festivalu AFO letos přitahují obrovský zájem diváků

Rekordní počet návštěvníků očekávají letos organizátoři mezinárodní přehlídky populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO). Důvodem obrovského zájmu jsou podle pořadatelů především dvě osobnosti festivalu, světově uznávaní vědci Richard Dawkins a Lawrence M. Krauss, kteří se v Olomouci sejdou i na společné debatě. Jubilejní 50. ročník festivalu se bude konat příští týden. Akreditovalo se na něj už přes 3000 návštěvníků, řekl ČTK mluvčí festivalu Ondřej Čížek. Světově uznávaný teoretický fyzik a kosmolog Lawrence M. Krauss navštívil AFO již loni a podle pořadatelů se mu ve městě velmi líbilo.

Academia film Olomouc se letos uskuteční od 14. do 19. dubna. Kromě tří desítek nejzajímavějších populárně-vědeckých filmů současnosti nabídne návštěvníkům také rozsáhlý doprovodný program.

Čeští kuchaři na Expu v Miláně nabídnou zvěřinu i utopence

Zvěřinové speciality, ale i utopence, zavináče nebo smažený sýr nabídnou gastronomické provozy v českém pavilonu na světové výstavě Expo 2015 v Miláně. Hostům budou vařit šéfkuchaři významných českých hotelů a restaurací, a to z českých surovin dopravovaných z tuzemska. Provozovatelé se ozhodli vsadit na starodávnou mysliveckou kuchyni zahrnující pokrmy ze srnčího, kančího, daňčího, zaječího masa i pernaté zvěře.

FRESH festival Plzeň nabídne k jídlu krajtu, zebru, štíry a šváby

Krajtu královskou, krokodýla, zebru, ale také cvrčka na banánovém másle a štíra na rukolovém salátě budou moci ochutnat návštěvníci pátého ročníku gurmánské akce FRESH Festival v Plzni (dříve Apetit Festival). Letos bude v nabídce téměř stovka degustačních jídel a stejný počet piv a akce se letos rozšíří ze dvou na tři dny, řekl ČTK organizátor Petr Jirásek. Předpokládá, že počet návštěvníku překročí 40.000. Fresh Festival bude ještě letos poprvé 6. a 7. června v Praze a 20. a 21. června v Pardubicích.

Sameček Tano z Prahy bude žít s dospělými gorilami v Mnichově

Gorilí sameček Tano původem ze Zoo Praha, jehož se před více než třemi lety ujalo specializované zařízení pro malé gorily v německém Stuttgartu, se v úterý přestěhoval do zoologické zahrady v Mnichově. Mládě, které matka krátce po porodu opustila, tak poprvé bude mít možnost žít s dospělou gorilí rodinou. "Mezi ostatními gorilími mláďaty navíc při řešení různých úkolů jednoznačně vynikal inteligencí," dodal kurátor primátů pražské zoo Vít Lukáš. Tano se podle něj třeba snadno dostane do plastové dózy uzavřené víčkem nebo otevře dveře zajištěné plastovými šrouby.

Sport

Tenista Radek Štěpánek se po sedmiměsíční pauze zaviněné zraněním chystá zpět do akce. Příští týden zahájí jeden z dalších návratů a první test ho čeká na challengeru v Sarasotě. K soutěžnímu utkání nastoupí šestatřicetiletý Štěpánek poprvé od zářijového semifinále Davisova poháru s Francií, v němž si ve čtyřhře poranil záda a předčasně ukončil sezonu. Pak léčil bolavou nohu a do hry se vrací až nyní. Kvůli pauze klesl Štěpánek v žebříčku z 39. místa na aktuálně 110.

Tenista Jiří Veselý oslavil na okruhu ATP první vítězství po téměř třech měsících a na turnaji v Casablance postoupil do čtvrtfinále. Třetí nasazený český hráč, jenž měl v úvodním kole volný los, porazil Michaila Južného z Ruska 7:6, 6:3.

České házenkářky se v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy v roce 2016 utkají se Srbskem, Ukrajinou a Itálií. Rozhodl o tom los.

Počasí

Jasno až polojasno, ráno ojediněle mlhy. Nejvyšší teploty 16 až 20 °C, v 1000 m na horách kolem 10 °C.