Denní souhrn zpráv

Premiér: Zemanova reakce na velvyslance USA nebyla adekvátní

Reakce prezidenta Miloše Zemana na poznámky velvyslance USA Andrewa Schapira kvůli cestě hlavy českého státu do Moskvy nebyla adekvátní, řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zeman na Schapirovy výhrady k cestě do Moskvy reagoval slovy, že má velvyslanec "dveře na Hrad zavřené". Sobotka by uvítal, kdyby přístup prezidenta k zahraniční politice obecně byl profesionálnější. "Prezident mohl reagovat neveřejně, jak je v diplomacii zvykem. Jeho vyjádření poškozuje naše vztahy se Spojenými státy, které jsou klíčovým spojencem České republiky. Incident navíc potvrzuje pověst českého prezidenta jako jednoho z hlavních obhájců Kremlu a jeho politiky," uvedl bývalý eurokomisař a nyní europoslanec Pavel Telička (ANO).

Schapiro koncem března v pořadu České televize Události, komentáře upozornil, že Zeman by mohl být v Moskvě jediným vůdčím představitelem státu Evropské unie, což označil za "poněkud prekérní". Zároveň ale podotkl, že není jeho úlohou říkat českému prezidentovi, co má nebo nemá dělat. Zeman na to v rozhovoru pro Parlamentní listy uvedl, že si nedovede představit, že by český velvyslanec ve Washingtonu radil americkému prezidentovi, kam má cestovat. "Obávám se, že po tomto prohlášení má naopak velvyslanec Schapiro dveře na Hrad zavřené," uvedl Zeman. Schapiro pak prohlásil, že rozumí přání prezidenta vzdát hold obětem druhé světové války. Nicméně by bylo podle něho nešťastné, kdyby se prezident Zeman zřejmě jako jediná hlava státu z EU zúčastnil vojenské přehlídky v době, kdy ruská vojska v rozporu s mezinárodním právem destabilizují sousední zemi.

Roztržku mezi Zemanem a Schapirem řeší americká i německá média. Der Spiegel například ve svém článku naznačil, že Zemanovy cestovní plány poškodily vztahy mezi Českou republikou a Spojenými státy. Roztržku zaznamenala prakticky všechna hlavní ruská média. Podle ruského ministerstva zahraničí dělá Zemanovi jeho stanovisko čest.

Desítky akcí připomenou 70. výročí konce druhé světové války

Desítky akcí od konce dubna připomenou 70. výročí konce druhé světové války. Konat se bude koncert v Kongresovém centru v Praze pro téměř 1800 hostů, pieta na Vítkově nebo oslavy osvobození Plzně. Za účasti vrcholných politiků se má také uskutečnit tryzna v Terezíně nebo připomenutí bojů o rozhlas v Praze. Vyplývá to z dokumentu, který bude ve středu schvalovat vláda a který má ČTK k dispozici.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) již před měsícem řekl, že hlavním gestorem vzpomínkových akcí je ministerstvo obrany. To do seznamu akcí zařadilo více než 90 událostí. Za hlavní bod oslav je ve vládním materiálu označen koncert v Kongresovém centru, který je naplánován na 5. května. Počítá se s účastí více něž 1700 lidí, přes polovinu jich budou tvořit vojáci a váleční veteráni. Pozváni jsou i vrcholní politici včetně prezidenta Miloše Zemana a premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Ti by měli mít, společně se Stropnickým, během slavnosti projevy.

Náklady na úroky ze státního dluhu loni klesly na 56 mld. Kč

Náklady na úroky ze státního dluhu loni klesly o 1,8 miliardy na 55,7 miliardy korun. Dostaly se tak zhruba na úroveň roku 2011. Od předkrizového roku 2007 roční náklady na úroky stouply o téměř 22 miliard korun. Vyplývá to z informací, které na internetu zveřejnilo ministerstvo financí.

Náklady na úroky jsou tak vyšší než například letošní plánované výdaje ministerstva vnitra (55,1 mld. Kč) a obrany (43,8 mld. Kč). Celkové výdaje na obsluhu státního dluhu jsou letos naplánovány na 64,5 miliardy korun. Státní dluh Česka loni poprvé od roku 1995 klesl meziročně o zhruba 20 miliard na 1,66 bilionu korun. V roce 1993 činil státní dluh 159 miliard korun, v roce 2007 byl 892 miliard korun a v roce 2010 již 1,34 bilionu korun.

Únosci v Libyi propustili rukojmího ze skupiny, kde je i Čech

Ze zajetí v Libyi byl koncem března společně se dvěma Bangladéšany propuštěn i jeden občan Ghany. Informovala o tom dnes rakouská společnost VAOS, která unesené muže zaměstnávala na ropném poli Ghaní. O osudu zbylých šesti rukojmích, mezi nimiž je jeden Čech, jeden Rakušan a čtyři Filipínci, nejsou žádné nové zprávy. "Tito tři nyní propuštění pracovníci byli odděleni od svých šesti kolegů už druhý den svého zajetí, a proto nemohou poskytnout žádné další informace o tom, kde se nyní jejich kolegové nacházejí a jak se jim daří," uvedla dále společnost VAOS.

Syřané, kteří se snažili utéct do Německa, zůstanou zatím v Bělé

Všech 15 syrských uprchlíků, které v pátek večer zadrželi celníci u Rozvadova na Tachovsku, skončilo dočasně v zařízení pro zajištění cizinců v Bělé Jezové. Tam počkají na předání slovenské straně, přes niž směřovala dodávka maďarského převaděče, zjistila ČTK. Řidiče policie po výslechu propustila. Syřany ve věku do 25 let bez dokladů objevili plzeňští celníci v pátek při kontrole maďarské dodávky u Rozvadova. Směřovali po dálnici D5 do Německa.

Důchodový systém skončil loni s deficitem 43,4 miliardy korun

Důchodový systém v Česku skončil loni s menším deficitem než v předchozích dvou letech, stále ale zůstává v dluzích. Výdaje na penze byly totiž v minulém roce o 43,4 miliardy vyšší než příjmy z důchodového pojištění. Vyplývá to ze statistik České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Důchodový systém v Česku byl v deficitu i v 90. letech či po roce 2000. Tehdejší vláda problém v roce 2004 řešila zvýšením odvodů. Sociální pojistné zvedla o dva procentní body na 28 procent. V posledních letech situaci zhoršila krize. Výdělky totiž nerostly a přibývalo lidí bez práce, což se podepsalo na odvedených sumách.

V Praze byl slavnostně zahájen provoz nové části metra A

V Praze byl slavnostně zahájen provoz nové části metra na trase A. Šestikilometrové prodloužení metra do Motola společně otevřeli premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou (za ANO) a vedením dopravního podniku v nové stanici Nádraží Veleslavín. Od úterý se lidé musí připravit na změny v jízdních řádech autobusů a tramvají navazujících na prodloužení metra. Premiér při otevření slíbil, že stát pomůže hlavnímu městu se zlepšováním dopravní infrastruktury, včetně výstavby dalších stanic metra, a s využíváním prostředků z Evropské unie.

Stavba začala v roce 2009 a vyjde na zhruba 20 miliard korun. V novém úseku metra vznikly čtyři zastávky. Kritici tvrdí, že nasměrování metra do motolské nemocnice nebylo šťastnou volbou, zvlášť v situaci, kdy chybí přímé spojení na letiště. Cestující na letiště poprvé poveze autobusová linka číslo 119 ze stanice metra Nádraží Veleslavín, kde budou lidem kvůli chybějícím eskalátorům zdarma se zavazadly pomáhat portýři. Také další autobusy budou místo v zastávce Dejvická začínat a končit jízdu na Veleslavíně, popřípadě na Bořislavce.

Průzkum: Čechům chybí na internetu nejvíc nabídka potravin

V nabídce zboží českých internetových obchodů postrádají lidé nejvíc sortiment potravin, chybí pětině lidí. Vyplynulo to z průzkum výrobce a provozovatele e-shopů NetDirect. Kromě potravinářských výrobků Čechům v e-shopech chybí nábytek a bytové doplňky, stavebniny či léky. S šíří nabídky tuzemských internetových obchodů je bez výhrad spokojena necelá polovina Čechů, nějakou výhradu k šíři sortimentu má 52 procent lidí. Nejnáročnější jsou v tomto směru mladí lidé do 26 let. Minimálně jednu z hlavních kategorií zboží postrádá v nabídce českých internetových obchodů skoro 70 procent z nich. S rostoucím věkem nároky Čechů klesají.

Do ČR se stále dováží ze zahraničí více vína

Do Česka se stále dováží ze zahraničí výrazně více vína, než čeští vinaři vyvezou. Za poslední vinařský rok 2013 až 2014 tento rozdíl činil 3,3 miliardy korun, což je téměř stejná suma jako o rok dříve. Vyplývá to ze statistiky Svazu vinařů ČR.

Roste ale dál export českého a moravského vína. Loni se zvýšil o 12 procent na 750 milionů korun. Ze zahraničí ale firmy do Česka dovezly víno za rekordní více než čtyři miliardy korun. Tempo růstu dovozu za poslední vinařský rok výrazně pokleslo. Dovoz stoupl jen o 67 milionů korun. Stát aktuálně připravuje novelu vinařského zákona, která má regulovat trh v Česku. Změny se budou týkat zejména obchodníků, cílem je postihnout černý trh. Podle analýz stát přijde kvůli černému trhu s vínem ročně o 2,5 miliardy korun. Nezdaněno skončí zhruba 100 milionů litrů vína ročně.

Prodeje nových bytů v Praze táhnou vzhůru hlavně Pražáci

Prodeje nových bytů v Praze táhnou hlavně lidé, kteří bydlí v hlavním městě a okolí. Ti loni tvořili většinu kupujících. Zhruba pětina zájemců jsou cizinci, hlavně Slováci a lidé ze zemí bývalého Sovětského svazu. Typickým kupcem byl loni muž české národnosti do 40 let, výrazný vliv na výběr bydlení měly však ženy. Vyplývá to ze statistik pěti největších developerů oslovených ČTK. Loni se v Praze prodalo 5950 nových bytů.

Dovoz ojetin do ČR do března stoupl o čtvrtinu na 33.916 aut

Dovoz ojetých osobních aut od ledna do března vzrostl o 24 procent na 33.916 vozů. Nejčastěji se do Česka dováží ojetiny staré deset až 15 let. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů. V loňském roce dovoz ojetých aut o čtyři procent klesl. Vedle nárůstu je podle tajemníka svazu Pavla Tunkla alarmující věkové složení ojetin. "Vozy starší deseti let už tvoří 45 procent dovozu," podotkl s tím, že před dvěma roky to byla jen třetina. Starší vozy představují výrazně vyšší ekologickou zátěž.

Při požáru domu v Kralupech se šest lidí nadýchalo zplodin

Při požáru v bytovém domě v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku se nadýchalo zplodin šest lidí, z toho tři děti. Zdravotníci je převezli do nemocnice. Hasiči ze zakouřené budovy vyvedli celkem 15 lidí. Škodu vyčíslili na 300.000 korun, příčinu požáru vyšetřují. Jedné z postižených rodin muselo město zajistit náhradní ubytování. Zhruba po hodině se hasičům podařilo dostat plameny pod kontrolu a po další hodině je zcela uhasili.

V úterý zazní první rozsudky v Rathově kauze; exposlanec nepřijde

Středočeský krajský soud v úterý vynese první část rozsudku ve tři roky trvající kauze bývalého poslance ČSSD a hejtmana Davida Ratha obžalovaného s dalšími deseti lidmi z korupce při veřejných zakázkách. Žalobce navrhuje dvouleté až devítileté vězení a dva podmíněné tresty. Nejpřísnější tresty podle něj mají dostat manželé Kateřina a Petr Kottovi, kteří údajně korupci s Rathovým vědomím organizovali. Trojice lékařů obvinění od začátku odmítá. Podle exposlance byly zakázky pod vícenásobnou kontrolou a nebylo možné je ovlivnit. Hlavní líčení označuje jako politický proces. Rathovi hrozí až 12 let vězení. Jednání týkající se jeho a Novanské bude pokračovat v dubnu a květnu.

O Velikonocích zemřelo na silnicích 10 lidí, nejvíce od roku 2011

O prodlouženém velikonočním víkendu zemřelo na silnicích deset lidí. Je to dvakrát více než loni a jde o nejvyšší počet mrtvých od roku 2011, kdy při nehodách zahynulo 13 lidí. Vyplývá to z informací ČTK a policie. Podle mluvčího policie Jozefa Bocána stála za většinou nehod vysoká rychlost. Dlouhé jízdy za příbuznými a známými či na dovolené, řada svátečních řidičů na cestách, pití alkoholu a mnohdy ještě špatné počasí - to vše dělá z Velikonoc jedno z nejtragičtějších období roku. Výjimkou není ani letošní rok.

V pátek zemřel na silnicích jeden člověk, v sobotu tři, a v neděli dokonce pět. Dnes se počet úmrtí ještě rozšířil po ranní čelní srážce dvou aut na Opavsku, při které jeden člověk zemřel a dalších pět bylo zraněno.

Satira o nacistech vzniklá v Terezíně vyšla francouzsky

Francouzská doktorandka v oboru divadla Claire Audhuyová přeložila divadelní hru, kterou v terezínském ghettu napsal mladý Čech Hanuš Hachenburg. Zemřel těsně před svými 15. narozeninami v nacistickém vyhlazovacím táboře, ale v Terezíně stačil napsat několik básní a také divadelní hru Hledáme strašidlo, v níž zesměšnil nacisty. Audhuyová na text narazila náhodou v terezínském archivu a hra v jejím překladu nyní vyšla francouzsky.

Hachenburg se do Terezína dostal jako třináctiletý a hru o sedmi aktech napsal pro loutkové divadlo. Přispíval do časopisu Vedem, který v terezínském táboře vycházel. Po válce se v Terezíně našlo asi 800 stránek tohoto časopisu, které byly uloženy do archivu. Za Hachenburgova života se kus nehrál, autor jej pouze sám předčítal.

Oprava jízdárny v Tachově přišla na 60 mil. Kč, potřebuje ještě 90

Přes 60 milionů korun již stála 14 let trvající oprava monumentální jízdárny ve Světcích v Tachově, která je národní kulturní památkou. Aby se dostala do využitelné podoby, potřebovala by ale ještě až 90 milionů, řekl ČTK starosta Jiří Struček (ČSSD). Jízdárnu loni navštívilo 3500 lidí, zájem o ni mají i filmaři. Po španělské jízdárně ve Vídni je tachovská druhou největší ve střední Evropě.

Město chce mít v jízdárně muzeum bylinkářství a ve sklepích velkou restauraci. Zatím se areál využívá od jara do podzimu na koncerty, výstavy či svatby a v létě slouží jako kinokavárna. Po předchozí domluvě na infocentru jsou možné i turistické prohlíky, které mohou trvat až 1,5 hodiny. Mezi návštěvníky jsou často turisté z Německa a velký zájem mají také zahraniční filmové štáby. Zajímavou kulisou jsou okolní ruiny nedostavěného romantického zámku.

Stále více Čechů létá na prodloužené víkendy mimo Evropu

Stále více Čechů létá na krátkodobé dovolené mimo Evropu. Největší růst prodaných letenek na velikonoční prodloužený víkend zaznamenal prodejce leteckých dokladů, společnost Letuška.cz, u vietnamské Hanoje. Zájem o strávení Velikonoc v této východoasijské zemi se proti loňsku zvýšil čtyřnásobně, uvedl ředitel portálu Letuška.cz Josef Trejbal.

Z evropských metropolí, odkud takzvané eurovíkendy získaly svůj název, se zájem turistů více přiklání k méně okoukaným městům. Dříve velice populární Paříž nebo Řím tak začínají nahrazovat jiné destinace. "Zájem o Velikonoce v Barceloně je oproti loňsku několikanásobný. Klienty naší CK lákají především jarní slunné počasí, gurmánské speciality a pestrá procesí během Svatého týdne Semana Santa ve Španělsku," řekla obchodní ředitelka cestovní kanceláře Blue Style Lenka Berberi.

V Českém Švýcarsku si turisté mohou nasadit chytré brýle

Zajímavý pohled na krajinu nabízejí chytré brýle, které si mohou turisté vyzkoušet v Národním parku České Švýcarsko. Po jejich nasazení se rázem propojí skutečnost s digitálním světem. Mají v sobě navigaci, popis tras i zajímavosti. ČTK novinku představila mluvčí národního parku Dana Štefáčková. Brýle vypadají jako klasické dioptrické. Mají jen o něco silnější skla a také rámeček. Navíc je k nim šňůrka s ovladačem.

Přes brýle je možné se podívat na jízdní řády, pustit si videoklip nebo přečíst zajímavosti třeba o Pravčické bráně. Slouží i jako fotoaparát, kamera či navigace. Je možné je propojit také s mobilem. V parku teď připravují seznam výšlapů, při kterých budou brýle půjčovat.

Víno a cykloturistika lákají na jih Moravy více turistů

Víno a cykloturistika lákají na jih Moravy stále více turistů. Vinaři ve Velkých Bílovicích letos čekají růst počtu návštěvníků ve srovnání s loňskem o víc než pětinu. Jihomoravský kraj je po Praze druhým nejnavštěvovanějším regionem Česka. "Hlavní sezóna v naší oblasti je od dubna a dle rezervací ubytování zřejmě letos vzroste počet až na 60.000, navíc očekáváme až 40.000 cykloturistů. Ti všichni také navštíví naše sklípky," uvedl Stanislav Hrabal ze spolku Velkobílovičtí vinaři. V regionu roste i počet turistů z Rakouska.

Podjavořičan pořádal tradiční Velikonoční jízdu

Na tradiční velikonoční jízdu městem se vydali členové folklorního souboru Podjavořičan v Telči na Jihlavsku. Kroje na nich obdivovali i turisté, kteří směřovali do velikonočně vyzdobeného zámku. Lidové tradice Podjavořičan ve městě zapsaném na seznam světového dědictví UNESCO udržuje už 26. rokem. Na Vysočině jde o výjimečnou událost. Počasí svátky jara ale přiliš nepřipomínalo, ráno poletoval sníh a byly dva stupně nad nulou. Soubor Podjavořičan byl založen v roce 1989. Ve svých řadách sdružuje mladé lidi se zájmem o folklor a zvyky z oblasti Horácka, především z Telče a okolí.

Na Vltavě v Praze v červnu zakotví loď Cargo Gallery

U vltavského nábřeží Edvarda Beneše v Praze 7 bude od června kotvit loď s názvem Cargo Gallery, která je téměř 70 metrů dlouhá. Na bývalé nákladní lodi vznikne multikulturní centrum, řekl v rozhovoru s ČTK autor projektu Dan Adam. Organizátoři chytají koncerty i jiné akce.

Sport

Hokejisté Českých Budějovic zvítězili v 6. kole baráže o extraligu na ledě Slavie 3:1 a po druhé výhře za sebou se přiblížili vedoucím Pražanům na rozdíl tří bodů. Hokejisté Chomutova zvítězili v 6. kole baráže na ledě Olomouce 5:2 a po polovině baráže jsou druzí o jediný bod za vedoucí Slavií. Severočeši rozhodli hned v úvodu, když ve 13. minutě vedli již 3:0.

Tomáš Berdych se po semifinálové účasti v Miami posunul v žebříčku ATP na 8. místo. Jeho přemožitel Andy Murray si polepšil na 3. příčku.

Počasí

Polojasno, přes den při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky, nad 500 m smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty +1 až -3 °C. Nejvyšší denní teploty 6 až 10 °C.