Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Sobotka: Energetická unie přinese ČR větší bezpečnost dodávek

Energetická unie přinese České republice větší bezpečnost a spolehlivost dodávek i větší propojení a kapacitu sítí. Po jednáním s místopředsedou Evropské komise odpovědným za energetickou unii Marošem Šefčovičem to v tiskovém prohlášení uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Projekt energetické unie schválil v březnu summit Evropské unie. Má zajistit bezpečnou a levnou energii pro občany i firmy, snížit evropskou závislost na dovozech plynu z Ruska a posílit evropskou pozici při sjednávání energetických kontraktů.

Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza na Pražském evropském energetickém fóru řekl, že projekt společné energetické unie nemůže uspět, pokud nebudou platit stejná pravidla pro všechny. Poukázal na příklad Bulharska, které podle něj do své energetické infrastruktury v posledních letech prakticky neinvestovalo.

Sněmovna po odkladech podpořila dohodu o přidružení Ukrajiny k EU

Sněmovna po měsících odkladů podpořila v prvním kole dohodu o přidružení mezi EU a Ukrajinou. Poslanci Úsvitu a KSČM neprosadili její zamítnutí. Smlouvu tak budou před závěrečným schvalováním projednávat sněmovní výbory zahraniční a pro evropské záležitosti. Senát smlouvu schválil už koncem loňského roku. I závěrečný díl úvodního kola projednávání asociační dohody tvořila obsáhlá debata poslanců o tom, kdo nese větší vinu na současném dění na Ukrajině a na rusko-ukrajinském konfliktu. Kritici upozorňovali mimo jiné na mnohamiliardové náklady, které bude muset EU na Ukrajině vynaložit. Varovali před rizikem, že peníze skončí v kapsách oligarchů.

MF nechce poslance a senátory jako zástupce ve státních firmách

Stát by v budoucnu neměli v řídících a kontrolních orgánech nebo dozorčích radách firem ovládaných státem zastupovat poslanci ani senátoři. Zákonodárci by do těchto funkcí nemohli být jmenováni ještě čtyři roky po skončení mandátu. Vyplývá to z návrhu věcného záměru zákona, který poslalo ministerstvo financí k připomínkám. Cílem normy je podle úřadu Andreje Babiše (ANO) změnit výběr zástupců státu tak, aby zajistil odborné řízení státních a polostátních společností. Předloha má omezit přidělování takzvaných politických trafik, kandidáty do dozorčích rad či představenstev státních podniků by proto vybírala speciální komise.

V České republice je podle materiálu 102 státních a národních podniků a obchodních společností s majetkovou účastí státu s ročním obratem přes 563 miliard korun. Tyto firmy jen za rok 2013 zadaly veřejné zakázky za více než 80 miliard korun.

Lesy ČR zvedly odhad škod z větru na 350.000 m3 poničeného dřeva

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) zvýšil odhad škod po silném větru, deštích a sněžení až na 350.000 metrů krychlových poničeného dřeva. ČTK tento údaj poskytla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Ještě ve středu podnik odhadoval škody na 150.000 metrů krychlových. Lesníci lidem stále nedoporučují vstupovat do lesů. Lesům ČR patří asi polovina lesů v zemi. "Přestože se vítr uklidňuje, na mnoha místech je mlha a silně sněží. Zatím tedy škody v lesních porostech pouze odhadujeme," uvedl výrobně-technický ředitel LČR Václav Lidický. Nejvíce stromů tento týden zatím spadlo v Beskydech, v Krušných horách, na Šumavě, ve středních a východních Čechách.

Sněmovna neodmítla komunistickou novelu proti přeběhlictví

Sněmovna v prvním kole neodmítla komunistickou novelu ústavy, podle níž by přeběhlictví nebo odsouzení za úmyslný trestný čin znamenalo ztrátu mandátu zákonodárce. Zamítnutí v souladu s postojem vlády navrhovali zástupci ČSSD a ODS, k prosazení jim ale chybělo deset hlasů. Předlohou se tak před dalším kolem projednávání bude zabývat sněmovní ústavně právní výbor.

Kritici komunistickému návrhu vytýkali, že ztráta mandátu kvůli přeběhlictví je v rozporu s jinými částmi ústavy. Píše se v ní mimo jiné, že zákonodárci vykonávají mandát v souladu se svým slibem a nejsou při tom vázáni žádnými příkazy. Ztráta mandátu pro odsouzení za úmyslný trestný čin by pak podle Jana Chvojky (ČSSD) mohla být zneužívána vůči opozici v případě, že by se k moci dostala vláda, která by ovládala policii a soudy.

Novela zákona navrhuje, aby nad financováním stran bděl nový úřad

Politické strany a hnutí při kampani ve volbách do Sněmovny nebudou moct utratit více než 80 milionů korun. Budou si muset zřídit transparentní účet a na jejich hospodaření bude dohlížet nový úřad. Navrhuje to ministerstvo vnitra v novelách zákonů, které se týkají politických stran. Materiál byl zveřejněn na webových stránkách vlády, na vládu by se mohl dostat již na konci dubna.

Česko-německý fond podpoří přes 200 projektů více než 25 mil. Kč

Přes 200 nových projektů z oblasti česko-německé spolupráce podpořila správní rada Česko-německého fondu budoucnosti (ČNFB) částkou 25,3 milionu korun. ČTK o tom informoval mluvčí fondu Petr Janoušek. Fond například přispěl 110.000 eur (zhruba tři miliony korun) na 24. ročník Festivalu uprostřed Evropy - Mitte Europa, do něhož se zapojí 60 měst z Česka, Saska a Bavorska. Festival návštěvníkům nabídne klasickou hudbu, jazz, výtvarné umění, literaturu nebo umělecké dílny.

Bavorsko přispěje šesti mil. eur na rozšíření spojení do Mnichova

Bavorsko přispěje na rozšíření a zrychlení železničního spojení z Prahy do Mnichova přes Plzeň, Domažlice a Furth im Wald. Bavorský zemský sněm na přípravné práce uvolnil šest milionů eur (165 milionů korun). Na setkání s novináři po jednání s českým ministrem dopravy Danem Ťokem to řekl bavorský ministr dopravy, výstavby a vnitra Joachim Herrmann. Trať mezi Prahou a Mnichovem je nyní jednokolejná a neelektrifikovaná.

Ministři se podle Herrmanna dohodli, že celý záměr přihlásí do Bruselu jako společný projekt. "Chceme, aby Evropská unie finančně podporovala jak plánovací práce, tak i realizaci tohoto projektu," uvedl Herrmann. Železnice mezi Prahou a Mnichovem je podle něj významná, a proto bude německá strana prosazovat její plnou elektrifikaci. Trať musí nejpozději do roku 2030 splňovat standardy pro evropsky významné komunikace. Spojení vlakem z Prahy do Mnichova trvá zhruba šest hodin. Po modernizaci by podle bavorského ministra mělo být možné je zkrátit na čtyři a půl hodiny, pokud by byly využity soupravy s naklápěcí skříní, jako jsou například známá pendolina.

Prolomte limity na dole Bílina, radí studie zadaná Babišem

Studie, kterou si nechal zpracovat vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO), doporučuje, aby byly prolomeny takzvané těžební limity na dole Bílina. O studii, kterou vypracovala společnost Carbounion Bohemia, Babiš informoval na svém twitterovém účtu. Babiš dosud prolomení limitů odmítal. V lednu ČTK řekl, že prolomení limitů není potřeba, protože většina uhlí se v Česku mění na elektřinu, která se vyváží. Nyní na twitteru svůj postoj nekomentoval. Autor studie, společnost Carbounion Bohemia, obchoduje s energiemi i s černým a hnědým uhlím. Na dole Bílina těží Severočeské doly, které patří společnosti ČEZ. Tamní případné prolomení limitů by neohrozilo žádná lidská sídla.

Studie dále uvádí, že aktuální stav spotřeby hnědého uhlí ani energetická bilance ČR nevyžaduje prolomit limity v dole ČSA, což by znamenalo mimo jiné zbourání části Horního Jiřetína. V dole těží společnost Severní energetická. Nezávislou studii, která má určit, zda se těžba za limity stanovenými v roce 1991 vyplatí, si nyní nechává zpracovávat i ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).

Zaměstnanci Škody chtějí 15. dubna protestovat před sídlem firmy

Zaměstnanci Škody Auto chtějí 15. dubna protestovat před sídlem společnosti v Mladé Boleslavi. Odbory se s firmou nedohodly na růstu mezd. Automobilka při kolektivním vyjednávání navrhla růst mezd o tři procenta na následujících 12 měsíců. V úterý vypršela dosavadní kolektivní smlouva, odbory na návrh nepřistoupily. Odboráři na začátku kolektivního vyjednávání požadovali nárůst tarifních mezd o 6,5 procenta, poté požadavek o něco snížili, ale neuvedli o kolik. Škoda Auto zaměstnává v ČR bez agenturních pracovníků a učňů téměř 24.000 lidí, průměrná hrubá mzda v dělnických pozicích je kolem 34.000 korun.

Ani ve druhé středočeské automobilce TPCA v Ovčárech u Kolína se zatím odbory s vedením firmy nedohodly, kolektivní smlouva tam také vypršela na konci března. V TPCA je průměrná mzda kolem 30.000 korun. Vedení firmy podle posledních informací nabídlo růst mezd asi o 500 korun, odbory požadují přibližně 1340 korun.

Sobotka je připraven debatovat o snížení DPH u restaurací

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je připraven debatovat v souvislosti s plánovaným zavedením elektronické evidence tržeb o snížení daně z přidané hodnoty u restauračních služeb. Při sněmovních interpelacích uvedl, že příjmy z DPH by se snížily o půl miliardy až o miliardu korun ročně, a dopad by tedy podle něj nebyl dramatický. Snížení daně z 21 na 15 procent navrhne se zavedením evidence ministerstvo financí. Podle dřívějšího vyjádření ministra financí Andreje Babiše (ANO) není logické, aby restaurace platila za potraviny DPH 15 procent a za prodej jídla 21 procent.

Elektronická evidence tržeb se podle Sobotky dotkne všech plátců DPH, kteří přijímají peníze v hotovosti a zejména ve svých provozovnách. Diskuse se povede o řemeslnících, kteří nemají stálou provozovnu. Řekl také, že cílem vlády je i zapojení veřejnosti formou účtenkové loterie.

Stát slíbil 100 milionů na opravu karlovarských Císařských lázní

Stát přislíbil 100 milionů korun na opravu Císařských lázní v Karlových Varech. O rekonstrukci cenné historické památky se už roky snaží město i Karlovarský kraj. Teprve nyní se podařilo dojednat i státní účast na financování rekonstrukce. Podle karlovarského primátora Petra Kulhánka (KOA) jde o zlom v přístupu státu.

Kraj i město se snažily získat peníze na opravu národní kulturní památky, která je jednou z nejvýznamnějších v Karlových Varech, různými cestami. Původní projekt počítal s náklady kolem 900 milionů Kč. Nyní je ve hře redukovaná verze projektu, která by měla stát kolem 600 milionů korun. Naděje na zapojení státních peněz svitla po lednové návštěvě ministra financí Andreje Babiše (ANO) v Karlových Varech. Tehdy řekl, že by si objekt opravu zasloužil, pokud se podaří zajistit jeho celoroční provoz.

V Praze se zavřely zimní noclehárny pro bezdomovce

V Praze se zavřely zimní noclehárny pro bezdomovce, znovu se otevřou zase v prosinci. Z odhadovaných až 1000 lidí bez domova je využívá asi 80 procent, ostatní zůstávají na ulici, třeba kvůli psům nebo alkoholu, vysvětlil v rozhovoru s ČTK ředitel Centra sociálních služeb Praha (CSSP) Tomáš Ján. Podle meteorologů mají noční teploty o Velikonocích ještě klesat pod nulu, bezdomovci mohou využít celoroční noclehárny s 345 lůžky. Největší z celoročních je loď Hermes kotvící u Štefánikova mostu, která může přijmout 233 klientů. V současné době jich tam je v průměru kolem 110. Letošní zimu podobně jako loňskou hodnotí Ján z pohledu péče o lidi bez domova jako lehkou a bezproblémovou.

Siemens v Česku zaměstná vybrané bezdomovce

Elektrotechnická firma Siemens bude v rámci programu Restart vybírat lidi, kteří o svůj domov přišli bez vlastního zavinění, a nabídne jim roční pracovní smlouvu. Siemens to oznámil spolu s ministerstvem práce a sociálních věcí. Firma v Česku ročně zaměstná 15 až 20 lidí bez domova. Sociální poradenství programu poskytnou neziskové organizace. Vedle pracovní smlouvy bude Siemens po dobu jednoho roku účastníkům programu hradit náklady na ubytování a také jim budou náležet stejné benefity, jako ostatním zaměstnancům v daných lokalitách.

Lidovci přišli s modelem dostupného bydlení, chtějí zapojit lidi

S vlastním návrhem dostupného bydlení pro mladé rodiny či seniory, kteří si sami nemohou dovolit byt koupit či pronajmout na trhu, přišli dnes vládní lidovci. Pokud by podle nich lidé složili určitou sumu, obec by jim pronajala výhodně za nižší cenu byt. Po letech by ho nájemníci získali do vlastnictví. Radnice by na úpravu svých nemovitostí na toto bydlení využila dotace a úvěry. Novinářům to řekli lídři KDU-ČSL.

Vláda by měla brzy projednávat koncepci sociálního bydlení, kterou sepsalo ve spolupráci s dalšími resorty a experty ministerstvo práce. Materiál počítá s krizovým bydlením pro okamžité ubytování, s jednodušším přechodným sociálním bydlením a s levnějšími dostupnými byty. Z nich by se lidé přestěhovali do běžného bydlení, až by se jejich situace zlepšila. Někteří by v nich zůstali. Návrh KDU-ČSL není podle jejího předsedy a vicepremiéra Pavla Bělobrádka konkurenčním projektem. Uvedl, že lidovecký model není určen těm, kteří se nedokážou sami o bydlení postarat. Je pro lidi, kteří nějaké peníze mají, ale třeba nedosáhnou na úvěr. Podle nejmenší vládní strany je model výhodný pro všechny - pro stát, obce i obyvatele.

V Kladně hořel rodinný dům, uvnitř hasiči našli mrtvého

V kladenské části Rozdělov hořel rodinný dům, hasiči v něm našli mrtvého muže. Co bylo příčinnou jeho smrti, prošetří policie. ČTK to řekl mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík. Škoda zatím není vyčíslena. Zda člověk zemřel před vypuknutím požáru, nebo při něm, musí vyšetřit policie. Na místě byl ještě starší muž, který se nadýchal kouře.

MF Dnes: Věřitelé táborské zoo chtějí prodat zvířata a pozemky

Věřitelé zadlužené táborské zoo se dohodli na prodeji zvířat i pozemků pod areálem. Nesouhlasili s návrhem, že by zoologickou zahradu odkoupil jiný majitel. Domnívají se, že tím by získali méně peněz. Zoologická zahrada tak zanikne ke 30. dubnu. Píše o tom vydání jihočeské přílohy MF Dnes. Zoo ukončila provoz v únoru, ale stále v jejím areálu zůstávají zvířata. Věřitelé na svém setkání odmítli dvě konkrétní nabídky na odkoupení kompletního objektu. Developer Evžen Korec z Prahy nabídl sedm milionů korun. Táborský hoteliér Jiří Jeníček původně dával 9,5 milionu a ve středu nabídku zvedl na 15 milionů korun. Oba dva chtěli zachovat provoz zoo, napsala MfD.

Táborská zoo dluží různým subjektům desítky milionů korun. Majitel komplexu Libor Hrubý už před časem uvedl, že za současnou situací stojí chybná rozhodnutí stavebních úřadů v Táboře a na jihočeském krajském úřadě, které odmítly zoo schválit dodatečné stavební povolení.

Premiér Sobotka podpoří Velký pátek jako státní svátek

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka podpoří uzákonění Velkého pátku jako státního svátku. Uvedl to ve Sněmovně při interpelacích. Podle něj nelze argumentovat tím, že by nový svátek měl nějaké závažné ekonomické důsledky. Povýšení Velkého pátku, který je součástí Velikonoc, na státní svátek chtějí navrhnout lidovečtí poslanci. Dosavadní snahy zákonodárců o zařazení Velkého pátku mezi státní svátky úspěšné nebyly. Sobotka připomenul, že Česko má jen 13 státních svátků, což je pod průměrem Evropy, a že Velký pátek je svátkem v řadě evropských zemí.

V Izraeli našli knihu o českých Židech ukradenou před osmi lety

Izraelská policie oznámila, že našla cenný doklad o dějinách Židů v Čechách. Jde o knihu, která byla ukradena v roce 2007 z pražského Židovského muzea. V souvislosti s případem bylo zadrženo několik lidí. Kniha je záznamem života židovské komunity v Čechách. Byla sepsána v letech 1835 až 1860 a ukradena byla ze synagogy, která je součástí muzea. Podle listu The Jerusalem Post se podařilo knihu nalézt díky spolupráci české policie a izraelské tajné služby. Češi prý Izraelce požádali o pomoc, když zjistili, že jsou do případu zapleteny osoby žijící v Izraeli.

Kvůli výměně výhybek bude zastaven provoz na trase metra C

Cestující pražskou hromadnou dopravou se musí připravit o Velikonocích na komplikace. Kvůli výměně výhybek bude totiž zastaven provoz na trase metra C mezi stanicemi Muzeum a Roztyly. V úseku Roztyly-Háje budou jezdit kyvadlově dva vlaky, které by měly mít zhruba v osmiminutové intervaly. Výluka začne v pátek 3. dubna v 19:45 a skončí v pondělí 6. dubna. Místo metra vyjedou náhradní autobusy XC od Hlavního nádraží přes Muzeum a Pankrác na Roztyly. Mezi stanicemi Letňany - Muzeum bude jezdit metro jako obvykle.

Cestujícím se o Velikonočním pondělí otevřou nové stanice metra A

Cestujícím v Praze se o Velikonočním pondělí otevře nový úsek linky metra A se čtyřmi stanicemi. Výstavba začala v roce 2009 a Praha za nový úsek prostřednictvím dopravního podniku zaplatí kolem 20 miliard korun. Na dostavbu může získat z EU více než sedm miliard korun, s čerpáním evropských peněz ale zatím nezačala. Kritici tvrdí, že nasměrování metra do motolské nemocnice nebylo šťastnou volbou, zvlášť v situaci, kdy Praze chybí přímé spojení na ruzyňské letiště. Podobně v minulosti vyvolalo kritiku prodloužení metra C do Letňan. Kvůli vysokým nákladům a nízké obsazenosti sem dosud jezdí soupravy v omezeném režimu. Také do nových stanic metra A pojede v některé časy jen polovina souprav. Změny nastanou i v povrchové dopravě, což vyvolalo odpor cestujících i městských částí.

Cestující ve směru na letiště budou na autobusy od pondělí přestupovat ve stanici Veleslavín. Ze stanice metra jsou ale eskalátory pouze do vestibulu a chybí z vestibulu na nástupiště autobusu číslo 119. Lidem proto budou s kufry do schodů zdarma pomáhat portýři, kteří budou pracovat ve třísměnném provozu denně od 5:00 do 22:00. Letiště za ně zaplatí desítky tisíc měsíčně, řekl mluvčí Michal Řehořek.

Průzkum: Na Velikonoce má doma kraslice 8 z 10 českých rodin

Takřka 80 procent českých domácností si obstarává na Velikonoce tradiční malovaná vajíčka. Většina lidí zdobí kraslice doma. Z velikonočního pečiva preferují Češi mazanec před beránkem, naopak jidáše jsou rozšířené výrazně méně. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila společnost KPMG. Malování kraslic dodržuje 65 procent domácností, 13 procent lidí si je koupí či dostane. V průměru každá pátá domácnost si kraslice neobstarává. Z průzkumu je patrné, že tradice více dodržují lidé na vesnici. Například vejce zde nebarví pouze v každé desáté domácnosti. Jídelníček většiny rodin na Boží hod velikonoční a velikonoční pondělí se neliší od běžné neděle. Pokud se v domácnostech připravuje nějaký tradiční pokrm, téměř 30 procent z nich peče velikonoční nádivku. Pouze čtyři procenta lidí jí na Velikonoce králičí, jehněčí či skopové, mezi druhy masa převládá drůbeží. Jídelníček svátku přizpůsobují spíše starší generace a lidé žijící na venkově. Velikonoční výzdobu si před jarními svátky pořizuje 78 procent rodin.

V pražské Lucerně bude mít premiéru dokument o Myslivečkovi

V pražském kině Lucerna se uskuteční premiéra dokumentárního filmu Zpověď zapomenutého, který je portrétem a prvním filmovým připomenutím skladatele Josefa Myslivečka (1737 - 1781). Snímek režíroval Petr Václav, jehož hraný film Cesta ven byl nedávno oceněn Českými lvy a Cenami české filmové kritiky. Zpověď zapomenutého ukazuje divákovi osobnost a osud českého skladatele, který se proslavil v Itálii. Režiséra Václava zajímalo, jak se úspěšný skladatel, ke konci života zasažený nemocí, dovedl dostat k obrovským uměleckým výkonům.

Ostravská zoo otevřela moderní Pavilon evoluce

Ostravská zoologická zahrada otevřela nový Pavilon evoluce. Moderní expozice zatím poskytla zázemí pro celkem 194 zvířat 22 druhů. Největším lákadlem pro návštěvníky zřejmě budou šimpanzi a také vzácní kočkodani Dianini, jimž ve volné přírodě hrozí vyhubení. Podle ošetřovatelů si primáti, kteří se do pavilonu stěhovali několik měsíců před jeho otevřením, na nové prostředí zcela bez problémů zvykli. Podle ředitele zoo Petra Čolase jsou součástí Pavilonu evoluce kromě prostorných venkovních a vnitřních prostor pro primáty také tři velké nádrže s nejrůznějšími rybami, nechybí ani voliéra pro ptáky a spousta menších doplňkových terárií pro ostatní zvířata.

Sport

Hokejisté Sparty porazili ve třetím semifinále play off extraligy Třinec 4:1 a snížili stav série na 1:2 na zápasy. V dramatickém duelu před druhou nejvyšší návštěvou sezony (10.281 diváků) obstarali góly vítězů Jaroslav Hlinka a Robert Sabolič, kteří se trefili dvakrát. Za hosty snížil Jakub Klepiš.

Tomáš Berdych postoupil stejně jako loni do semifinále turnaje série Masters v Miami. Osmý nasazený tenista porazil ve čtvrtfinále Juana Mónaca z Argentiny 6:3, 6:4 a v boji o finále se utká s Britem Andym Murraym. Mónaca porazil devětadvacetiletý Berdych i v sedmém vzájemném zápase v kariéře.

Alexander Choupenitch se jako první český šermíř v historii kvalifikoval na Turnaj mistrů pro osm nejlepších fleretistů světa. Dvacetiletý závodník běloruského původu se v pátek zúčastní sedmého ročníku prestižní akce ve francouzském městě Melun nedaleko Paříže.

Kordista Jakub Jurka získal stříbrnou medaili na mistrovství světa šermířů do 17 let v Taškentu. V semifinále zvítězil nad Kanaďanem Loicem Beaulieauem 15:14. V souboji o zlato českého reprezentanta porazil Korejec Kim Mjong-ki rovněž nejtěsnějším rozdílem 15:14. Jurka je vnukem nejslavnějšího českého šermíře minulého století Jaroslava Jurky, který v roce 1985 vybojoval stříbro na světovém šampionátu v Barceloně.

Dvojnásobným českým triumfem skončil na zimní deaflympiádě v Rusku sjezd žen. Už potřetí v kariéře zvítězila na akci sluchově postižených sportovců Tereza Kmochová a získala celkem šestou medaili. Čtyřiadvacetiletá lyžařka vyhrála v Magnitogorsku před Veronikou Grygarovou, která vystoupila na stupně vítězů poprvé.

Počasí

Proměnlivá oblačnost, zpočátku místy, postupně jen ojediněle sněhové, v polohách pod 400 m i dešťové přeháňky. Nejvyšší teploty 4 až 8 °C, v 1000 m na horách kolem 0 °C.

V Jeseníkách platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Důvodem je nový sníh, na horách napadlo v uplynulých dnech až 30 centimetrů sněhu. Ukládal se za silného větru na staré vrstvy, a hrozí tak uvolnění deskových lavin. V Jeseníkách stále sněží.