Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Ukázka techniky amerického konvoje v Praze přilákala tisíce lidí

Ukázka vojenské techniky amerického konvoje, který projíždí Českou republikou, navzdory zprvu nevlídnému počasí do ruzyňských kasáren v Praze přilákala 15.000 až 20.000 lidí. Vzhledem k mimořádnému zájmu byla kasárna otevřena o hodinu déle, než se původně plánovalo. Především děti nastupovaly do transportérů, vojáci je vysazovali i na korby aut. Návštěvníci americkým vojákům nosili pivo v plechovkách, koláče, tatranky i pardubický perník. Odpoledne Američané dostali celý kamion českého piva od Česko-německé hospodářské komory. Návštěvníci si zblízka prohlíželi osmnáctitunové obrněné transportéry Stryker a terénní auta Humvee. S americkými vojáky se setkal i premiér Bohuslav Sobotka, techniku si prohlédli ministr obrany Martin Stropnický, ministr kultury Daniel Herman nebo americký velvyslanec v ČR Andrew Schapiro.

Setkání s americkými vojáky považuje ministr obrany Martin Stropnický za satisfakci. "Masivní propaganda na sociálních sítích i jinde vyprodukovala něco opačného, než chtěla. Spoustu lidí to naštvalo a aktivizovalo, naprosto spontánně v tomto příšerném počasí sem jedou lán světa, aby si tu udělali pár fotek a popovídali si s vojáky. Mám z toho dobrý pocit," řekl. Premiér Sobotka si myslí, že i pro samotné vojáky je tento přesun výjimečný. "Oni jsou zvyklí se s technikou přesouvat vlakem nebo na kamionech, toto je mimořádná příležitost, projet několik zemí a dostat se do kontaktu s lidmi v zemích, kde jinak znají jenom výcvikové prostory," řekl.

Přes 1000 lidí v Plzni vítalo velení konvoje amerických vojáků. U pomníku Díky, Ameriko velitel konvoje a místí politici položili věnce a květiny k uctění památky amerických a belgických vojáků, kteří padli při osvobozování Československa. Do Plzně přijelo 15 zástupců velení konvoje.

Spojenecká základna v Česku naši bezpečnost nezvýší, míní Pavel

Vybudování stálé základny NATO na českém území by nezvýšilo bezpečnost České republiky. Náčelník generálního štábu Petr Pavel to řekl novinářům během návštěvy amerického konvoje. Preferuje spíš flexibilní, pohyblivé síly, které mohou být v krátké době přesunuty tam, kde jsou právě potřeba. Dodal, že zapojení naší armády v těchto silách je i signálem pro spojence, že je ČR ochotna pomoci v případě nouze. O stálou vojenskou přítomnost amerických vojáků usilují především pobaltské státy a Polsko, které se obávají agrese ze strany Ruska. Pavel na konci dubna končí ve funkci náčelníka generálního štábu české armády. Od června stane v čele vojenského výboru Severoatlantické aliance.

Zeman se znovu vyslovil pro společnou evropskou armádu

Prezident Miloš Zeman je zastáncem vzniku společné evropské armády. Měla by čelit hrozbám současného světa, navíc by podle něj byla levnější i efektivnější než současný stav. Novinářům to řekl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Evropská armáda by podle Zemana měla pomoct Spojeným státům tak, aby nemuselo být řešení krizových situací ve světě pouze na nich. "Není nadále možné, aby všechny problémy, které Evropu sužují, hasily jen Spojené státy americké... Společná evropská armáda by pomohla lépe čelit agresi, ať by přišla odkudkoliv," uvedl mluvčí.

Sníh a vítr způsobují škody a ztěžují dopravu, hrozí i ve středu

Dopravu na silnicích i na železnici komplikují také dnes od rána zejména v Čechách sníh a silný vítr. Působí rovněž škody na majetku. Počasí je také příčinou výpadků dodávek proudu. Kvůli hustému sněžení musela policie na několik hodin uzavřít dálnici D8 od Ústí nad Labem směrem na Německo, provoz už tam ale byl obnoven. Podařilo se také otevřít silnici 10 z Tanvaldu na Harrachov a hraniční přechod do Polska, kam od rána kvůli sněhu nemohly kamiony. Na Vysočině znovu zesílil vítr. Hasiči nejčastěji odstraňovali stromy vyvrácené do vozovek. V Náměšti nad Oslavou a v Pelhřimově museli upevnit uvolněné plechy na střechách domů. Všechny zásahy se zatím obešly bez zranění.

Vítr může v nárazech dosáhnout rychlosti až 110 kilometrů v hodině a na horách až 125 kilometrů v hodině. V celé republice ho ale doprovodí od dnešního odpoledne a ve středu sněžení. Na šumavském Churáňově už zaznamenali náraz o síle 112 kilometrů v hodině. Šumavský národní park varuje návštěvníky před možnými pády stromů. V Královéhradeckém kraji dnes místy napadlo až 15 centimetrů sněhu. Kvůli větru ani na jednom úseku nejezdila lanovka na Sněžku.

Silný vítr zasáhl celou zemi už v pondělí. Hasiči zaznamenali 771 výjezdů, které nesouvisely s požáry, což je pětkrát více než obvyklý denní průměr. Nejčastěji od pondělí rozřezávají a odstraňují stromy, které popadaly na silnice, a brání tak plynulému provozu. Stromy ale padaly také na střechy domů, chatky, automobily nebo zdi budov. V některých místech přerušily elektrické vedení. Provoz vlaků zastavily či omezily zhruba na 14 tratích, převážně v Čechách. Bez elektřiny byly podle ČEZ od pondělí tisíce odběratelů. Počasí ale nedělalo potíže jen v Čechách, také v Olomouckém kraji zkomplikovalo dopravu husté sněžení, kvůli němuž byly některé silnice neprůjezdné. Už v pondělí odnesl vichr část střechy v Domově pro seniory Anavita v Šanově na Znojemsku. Hasiči museli evakuovat 40 lidí. Dnes tam komplikuje situaci déšť, do budovy zatéká, a škoda tak asi bude větší než původně odhadované dva miliony.

Při zásahu v U. Brodu podle šetření chyboval operační důstojník

Při zásahu policie u tragédie v Uherském Brodu chyboval operační důstojník, který dostal informaci o plánu provést zákrok proti střelci. Policejní zákrok zpochybnil kvůli lidem uvnitř restaurace, aby se nestalo "ještě něco horšího". Policie jinak během celého zásahu postupovala správně, mohla ale lépe komunikovat s mužem, jenž se skrýval na toaletě. Na tiskové konferenci to řekla a Michaela Hýbnerová z odboru vnitřní kontroly policejního prezidia. Policie také vidí rezervy například v komunikaci s vedením města nebo médii.

Tragédie se stala 24. února v uherskobrodské restauraci Družba, kde třiašedesátiletý muž zastřelil osm lidí a pak i sebe. Policie čelila kritice kvůli tomu, že údajně proti střelci zasáhla příliš pozdě. Zásahem se zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů. Její vyšetřování ale potrvá déle. Výsledky by mohly být známé zhruba v řádu měsíců.

Zásahové jednotky ve všech krajích nejsou potřeba, míní Tuhý

Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého není potřeba, aby každý tuzemský kraj měl svoji vlastní zásahovou jednotku. Po nedávné tragédii v Uherském Brodu ale chce posílit takzvané prvosledové hlídky, které by při podobných situacích byly na místě do deseti až patnácti minut. Zásahové jednotky jsou v osmi krajích. Nejsou například ve Zlínském kraji, kam při tragédii v restauraci Družba přijela pomáhat brněnská "zásahovka". Policejní prezident chce, aby měl každý územní odbor policie dvě prvosledové hlídky. Ministr vnitra Milan Chovanec doplnil, že je potřeba, aby hlídky byly vybaveny neprůstřelnými vestami a dlouhými zbraněmi, jako jsou samopaly a brokovnice. Vyjít by to mělo na několik milionů korun. Podle Chovance se také bude dál řešit komunikace s obcemi a kraji při krizových situacích.

Výbor proti mučení ohodnotil ČR v zásadě pozitivně

Čeští policisté by měli přestat s připoutáváním zadržených k pevně umístěným objektům, upozorňuje Evropský výbor pro zabránění mučení a nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání při Radě Evropy. Jeho zástupci zemi navštívili loni v dubnu a jejich zpráva vyznívá pro ČR v zásadě pozitivně. Výbor také vyzval českou stranu, aby upustila od kastrací při léčbě sexuálních delikventů. Uznal ovšem, že nová právní úprava v posledních letech výrazně počty těchto zákroků snížila. Otazníky u zástupců výboru vyvolává také praxe, kdy jsou zadržení rutinně podrobeni prohlídkám, při nichž se musí svlékat.

Mezi další výtky ze zprávy, kterou má ČTK k dispozici, patří například mizivá jazyková vybavenost personálu zařízení pro zajištění cizinců v Bělé-Jezové a jejich nízká schopnost práce v vícenárodnostním prostředí. Připomíná se v ní také, že zařízení nijak nezohledňuje potřeby dětí, které se v něm nacházejí spolu s rodiči. Podmínky v navštívených věznicích v Litoměřicích a ve Valdicích pokládá zpráva za přijatelné, zmiňuje jen špatnou úroveň přirozeného světla v mnoha z cel. Režim ve Valdicích zpráva hodnotí jako dobrý, věznici oceňuje za mnohá zlepšení podmínek pro doživotně odsouzené. Dokument však kritizuje praxi jejich systematického poutání a hlídání s využitím služebního psa při cestách mimo věznici. Litoměřické věznici výbor vytýká chybějící pravidelné aktivity pro vězně mimo jejich cely, kromě hodinové vycházky. Zpráva zmiňuje také psychiatrická zařízení, z nichž si zástupci výboru odnesli "celkově pozitivní dojem".

Pavilon ČR na Expu je netradiční laboratoří s obřím ptákem v čele

Do netradičních laboratoří zavede návštěvníky český pavilon na světové výstavě Expo 2015 v Miláně, který dnes, měsíc před zahájením, navštívil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Laboratoř ticha v podobě interaktivní expozice lesa odkryje pomocí vyspělých technologií tajemství světa rostlin a Laboratoř života zase přiblíží prostřednictvím uměleckých děl současné české patenty a úspěchy na poli vědy. Největší zájem ale už nyní vyvolává obří skulptura ptáka kříženého s automobilem, která vévodí vstupu do českého pavilonu. "Je to jakási metafora křižovatky. Z jedné strany reprezentuje civilizaci a vědeckotechnický rozvoj a z druhé strany je to o otevření se přírodnímu světu," řekl ČTK a Českému rozhlasu její autor Lukáš Rittstein. Kromě toho, že má přilákat návštěvníky do pavilonu, bude fungovat i jako fontána, z jejíchž otvorů bude chrlit voda. "Ta bude vytvářet duhu a mlhovinu, a bude v tom tak obsažena jak Šumava, tak deštný prales," popsal netradiční sochu s hlavou velkého kolibříka.

Jedním z hlavních lákadel má být 12 metrů čtverečních živého lesa s miniaturními kamerami, snímači pohybu a projekcemi. Interaktivnost projektu spočívá v detekci přítomnosti návštěvníka - čím déle se v expozici zdrží, tím kamera rostliny snímá blíže a může se dostat až na buněčnou úroveň. Národní pavilon návštěvníkům ale také představí samotnou Českou republiku a její regiony. Některé známé památky jsou přizpůsobené pro nevidomé a bude možné si je doslova osahat.

Zeman chystá schůzku se zástupci vlády a ČNB o přijetí eura

Prezident Miloš Zeman se příští týden setká s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), na níž hodlá navrhnout uspořádání debaty o přijetí eura v České republice. Schůzka vrcholných představitelů státu a centrální banky by se měla uskutečnit během jara na zámku v Lánech, řekl na tiskové konferenci mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Debaty by se měl kromě prezidenta a předsedy vlády zúčastnit ministr financí Andrej Babiš (ANO), guvernér ČNB Miroslav Singer a člen bankovní rady ČNB Jiří Rusnok. Zeman už dříve řekl, že příští rok hodlá nahradit Singera právě Rusnokem. Ministerstvo financí i Česká národní banka ke konci loňského roku opět doporučily vládě zatím nestanovovat cílové datum vstupu ČR do eurozóny. Zeman i Sobotka jsou příznivci přijetí eura.

ČSÚ mírně zhoršil údaje o růstu HDP, ve 4. čtvrtletí rostl o 1,4 pct.

Česká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vzrostla meziročně o 1,4 procenta, uvedl Český statistický úřad. Proti odhadu z konce února je to zhoršení o desetinu procentního bodu. Loňský dvouprocentní růst HDP statistici potvrdili, stejně jako mezičtvrtletní růst o 0,4 procenta v posledním čtvrtletí. Ze zvýšené domácí i zahraniční poptávky těžila podle ČSÚ většina odvětví, zejména zpracovatelský průmysl, informační a komunikační činnosti, profesní a administrativní činnosti, obchod a doprava. Letos by měla česká ekonomika růst rychleji než loni. Ministerstvo financí očekává růst o 2,7 procenta, centrální banka o 2,6 procenta a Evropská komise o 2,5 procenta.

"Tuzemská ekonomika je stále pevněji opřená o domácí zdroje růstu, o spotřebu a investice, a nikoli již tak dominantně o cizí zdroje, totiž právě o zahraniční obchod. To signalizuje poměrně příznivý vývoj," uvedl hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda. "I když se můžeme radovat, že česká ekonomika růste, na sousedy nemáme. Polsko, Maďarsko i Slovensko rostou rychleji. Ačkoliv tyto země nejspíš v rychlosti nepředstihneme, mělo by se nám letos podařit růst rychleji než Německu a průměru Evropy," upozornila hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Travel Service dokončil koupi 34 procent akcií ČSA

Travel Service se stal druhým největším akcionářem Českých aerolinií. Dokončil odkup 34 procent akcií v rámci opce od Korean Air Lines. Spolu s pětinovým podílem státního Českého aeroholdingu bude mít v ČSA většinu. Korean Air vlastní 44 procent akcií. Vyplývá to z informací firem.

Travel Service je největší českou leteckou společností, která od svého vzniku v roce 1997 výrazně expandovala a dnes působí v České republice, na Slovensku, v Maďarsku a Polsku. Travel Service provozuje charterové lety, pravidelné linky pod obchodní značkou SmartWings a privátní lety kategorie Business Jet.

Čistý zisk bank loni stoupl o 2,4 miliardy na 63,5 miliardy Kč

Bankám a spořitelnám v Česku stoupl v roce 2014 souhrnný čistý zisk meziročně o 2,41 miliardy na 63,46 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Na českém finančním trhu působilo 45 bank, poboček zahraničních bank a stavebních spořitelen.

Čepro by podle Jurečky nemělo spadat pod Babišův resort

Státní distributor paliv Čepro by měl spadat pod jiný resort, než ministerstvo financí (MF) vedené Andrejem Babišem (ANO). Na setkání s novináři to řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). MF je jediným akcionářem Čepra, které je největším distributorem pohonných hmot a odběratelem biopaliv. Babišovy firmy jsou významnými dodavateli bionafty do Čepra. Babiš i Jurečka v souvislosti s návrhem daňové podpory biopaliv čelí kritice politických oponentů i některých médií.

ÚOHS: Unipetrol může ovládnout Českou rafinérskou

Petrochemický holding Unipetrol se může stát výlučným vlastníkem České rafinérské. Transakci schválil napodruhé Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), když zamítl odvolání jednoho z účastníků řízení. ČTK to řekl mluvčí úřadu Martin Švanda. Po dokončení transakce, které se očekává v letošním druhém čtvrtletí, se společnost Unipetrol stane jediným akcionářem České rafinérské. Unipetrol je součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.

iHNed.cz: Na bankovní trh vstoupí francouzská BNP Paribas

Na tuzemský bankovní trh vstoupí největší francouzská bankovní skupina BNP Paribas prostřednictvím fúze s dceřinou firmou Cetelem. Ta je největší úvěrovou společností v Česku. Stejný proces chystá skupina BNP Paribas i na Slovensku, napsal server iHNed.cz. "Spojení s Cetelemem proběhne do konce června. Nová banka se bude držet naší specializace, kterou jsou hlavně úvěry a pojištění s tím související. Zaznamenáváme ale také poptávku klientů i po běžných a spořicích účtech a je to něco, s čím v následujících letech počítáme," řekl v rozhovoru s HN místopředseda představenstva Cetelem ČR Emmanuel Bourg.

Cetelem je největší nebankovní poskytovatel úvěrových produktů na českém trhu se specializací na půjčky a spotřebitelské úvěry. Mezi jeho hlavní konkurenty patří například společnosti Home Credit, Cofidis, Essox a Profi Credit.

MŽP: Na dotace z Nové zelené úsporám dosáhne širší okruh žadatelů

Program Nová zelená úsporám bude letos podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) jednodušší a otevřený širšímu okruhu žadatelů. Zaměří se i na ty, kteří budou mít zájem o menší opatření a nemají tolik peněz na to, aby mohli zateplit celý dům. Brabec to řekl na tiskové konferenci. Další novinkou například je, že žadatelé nebudou muset používat předepsané seznamy výrobků a firem. Celkem bude k dispozici zhruba 1,1 miliardy korun, z toho 600 milionů by mělo jít na rodinné domy a půl miliardy na "bytovky". Žádosti začne fond přijímat elektronicky od 15. května. Výše dotace může u rodinných domů vzrůst až na 50 procent nákladů, u bytových domů až 20 procent z výdajů. Rodinné domy mohou dostat maximálně pět milionů korun, "bytovky" desetimilionovou dotaci. Brabec řekl, že 1,1 miliardy korun je méně než loni, což vychází z toho, kolik má Česko k dispozici z aukcí emisních povolenek.

ÚHKT transplantoval poprvé dřeň od dárce shodného jen napůl

V pražském Ústavu hematologie a krevní transfúze (ÚHKT) transplantovali poprvé ženě s leukémií dřeň od dárce shodného jen napůl.Pro sedmadvacetiletou ženu nebyl vhodný dárce v registrech nalezen. Krvetvorné buňky dostala od matky, od níž má polovinu genů, tedy poloviční shodu, řekl novinářům ředitel ÚHKT profesor Petr Cetkovský. Nový postup označil za průlom v transplantacích, který umožní najít svého dárce prakticky každému. ÚHKT použil metodu, která umožňuje transplantaci i u pacientů, u nichž donedávna nepřicházela do úvahy, uvedl Cetkovský. Nový postup objevili lékaři v USA, nyní se rozšiřuje do Evropy. Spočívá v tom, že pacient dostává po transplantaci cytostatikum, které se dosud používalo jen před transplantací. "Zcela klíčový je objev, že dávku musí pacient dostat přesně mezi třetím a pátým dnem po zákroku. Jen tak se totiž podaří zabránit imunitní reakci a organismus kostní dřeň neodmítne," řekl.

Profesor Cetkovský připomněl, že dosud při vyšetřování transplantačních antigenů HLA mezi dárcem a příjemcem byla požadována shoda aspoň osmi z deseti znaků. Nyní mohou lékaři využít dárce jen napůl shodné, což jsou rodiče, děti a někteří ze sourozenců nemocného. První česká pacientka podstoupila tuto léčbu loni v červnu. Lékaři s oznámením čekali, až si budou jisti, že léčení zabralo a žena je v dobrém zdravotním stavu. Pravidelně ji kontrolují, může pracovat na částečný úvazek z domova a žije podle nich běžným životem.

Česká společnost získala mezinárodní cenu za výrobu bioplastu

Česká společnost Nafigate Corporation získala prestižní mezinárodní cenu Frost & Sullivan za to, že uvedla na trh inovativní biotechnologii, pomocí které z použitého fritovacího oleje vyrábí bioplast. ČTK o tom v tiskové zprávě informoval předseda představenstva Nafigate Ladislav Mareš. Technologie byla patentována na brněnském Vysokém učení technickém (VUT). Agentura Frost & Sullivan uděluje cenu za technologické inovace již 50 let a její ocenění je někdy ve světě vědy a byznysu srovnáváno s Oscary ve filmu. Cenu agentura dává na základě hodnocení více než 14.000 expertů, kteří posuzují technologický a komerční potenciál inovací.

Biotechnologie s názvem Hydal využívá použitý fritovací olej pro výrobu biopolymeru, ze kterého se vyrábí bioplast. Technologie využívá živých organismů, které zkrmí olej a vyrobí přirozeným procesem surovinu pro plast. Hydal je současně první biotechnologií na světě, která dokáže v průmyslovém měřítku vyrábět biopolymer z odpadu a neodebírat potravinové zdroje jako například cukr, škrob nebo kukuřici.

Soudce Jirsa podal ústavní stížnost kvůli platům soudců

Předseda Okresního soudu Brno-venkov Petr Jirsa podal k Ústavnímu soudu (ÚS) stížnost proti loňskému průlomovému rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS) o platech soudců. "Chci, aby se celá věc definitivně uzavřela," řekl ČTK Jirsa. Měl těžké rozhodování, protože jako předseda soudu zastupuje zájmy státu, na druhé straně souhlasí s argumenty soudců.

NS loni v pilotním případu přiznal soudkyni z Brněnska dorovnání platu jednak kvůli nesprávně vypočítané platové základně, jednak kvůli dlouhodobě sníženému koeficientu pro určení soudcovských mezd. Verdikt vyvolal značnou pozornost, vládě se nakonec podařilo dohodnout s většinou soudců na kompromisním dorovnání platů, a výrazně tak omezit rozpočtové výdaje, které by si jinak průlomový verdikt vyžádal. Vláda ale i po dohodě usilovala o to, aby Jirsa stížnost k ústavnímu soudu podal.

Ťok: Z rychlostních silnic se od příštího roku stanou dálnice

Rychlostní silnice označené písmenem R by měly z Česka zmizet od příštího roku. Stanou se z nich dálnice, prohlásil ministr dopravy Dan Ťok. Změnu přináší novela zákona o pozemních komunikacích, kterou nyní schvalují poslanci. Ministerstvo se podle Ťoka snaží, aby byla účinná od 1. ledna 2016. Dálniční síť se tím rozšíří ze současných 750 kilometrů na zhruba 1200 kilometrů.

Kromě administrativního rozšíření dálniční sítě chce ministerstvo také na některých silnicích I. třídy zvýšit rychlost na 110 km/h. Týkat by se to mělo celkem 150 kilometrů.

Na Žďársku narazil autobus do stromu, zraněno bylo osm lidí

U Poděšína na Žďársku narazil autobus do stromu. Zraněno bylo osm lidí, sedm dospělých a jedno dítě. Utrpěli lehčí poranění, především zhmožděniny. Jeden člověk má zlomenou klíční kost, řekla ČTK ředitelka krajské záchranky Vladislava Filová. Na Vysočině po ránu hustě sněžilo, jízdu po silnicích ztěžoval rozbředlý sníh. Nehoda se stala mezi obcemi Poděšín a Sirákov. Podle mluvčí krajských hasičů Petry Musilové tam zasahovaly dvě jednotky hasičů a tři sanitky.

Pražská TOP 09 podá trestní oznámení na primátorku Krnáčovou

Opoziční klub zastupitelů TOP 09 a nezávislých podá trestní oznámení na pražskou primátorku Adrianu Krnáčovou (ANO). Důvodem je způsob výběru právníků, kteří mají zastupovat Prahu ve sporu o nájem Škodova paláce. ČTK to řekl předseda klubu Václav Novotný (TOP 09). Krnáčová podle něj mohla porušit zákon a poškodit zájmy Prahy, když vybírala právníky na doporučení protistrany, firmy Copa Retail. Krnáčová v pondělí kritiku odmítla. Uvedla, že do výběru právníků prý nezasahovala a ani nemohla. Trestní oznámení podá Petr Prchal, jemu totiž primátorka omylem přeposlala svou emailovou konverzaci s jednatelkou Copa Retail Abigail Schaeffer. Zaměnila jeho adresu s mailem svého poradce, právníka Petra Prchala. Pražští radní smlouvu s právní kanceláří zrušili.

Sněmovna: Ministři mají vysvětlit postup v případu Svobody (ODS)

Sněmovna požádala ministry spravedlnosti a vnitra Roberta Pelikána (ANO) a Milana Chovance (ČSSD) o to, aby vysvětlili postup státního zastupitelství a policie ohledně žádosti o vydání bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) k trestního stíhání. Poslance pobouřilo to, že policie žádost stáhla. Stalo se tak potom, co mandátový a imunitní výbor Svobodovo vydání nedoporučil. Pelikán uvedl, že v případu zafungovaly kontrolní mechanismy. Předseda poslanců opozičních TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek chtěl vědět, kdo za záležitost ponese odpovědnost. Samotná policejní žádost je mimořádné poškození a někdy i zastavení politické kariéry, uvedl. Člen výboru Martin Plíšek (TOP 09 a Starostové) navíc upozornil na to, že vyšetřování zastaveno nebylo a je možné, že policie pošle žádost o Svobodovo vydání znovu. Policie ho chtěla stíhat pro podezření z nedbalostního porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Policie zadržela na Václavském náměstí muže s nabitým samopalem

Pražská policejní hlídka zadržela v sobotu na Václavském náměstí čtyřicetiletého cizince s nabitým samopalem. Při kontrole spolykal kokain za několik tisíc korun a musel do nemocnice na výplach žaludku. Podle policie měl již dříve problémy se zákonem kvůli drogám. Hrozí mu až pětileté vězení. O případu v úterý informoval policejní mluvčí Tomáš Hulan. Francouzsky hovořící muž byl podle vyšetřovatelů v ČR v minulosti třikrát odsouzen a celkem strávil ve vězení téměř deset let.

První tunely metra budou mít mobilní signál nejdřív v létě

Operátoři pokryjí první tunely pražského metra mobilním signálem nejdříve v létě, půjde o novou trasu metra A z Dejvické do stanice Nemocnice Motol. Nyní operátoři dokončují smlouvu s dopravním podnikem a po jejím podpisu budou mít zhruba čtyři měsíce na umístění vyzařovacích kabelů mezi novými stanicemi metra A. Veškeré náklady na umístění technologií uhradí sdružení operátorů. Dopravní podnik bude dostávat nájem 40.000 Kč za umístění technologií ve stanici a 80.000 mimo stanici za rok, uvedl generální ředitel DPP Jaroslav Ďuriš. V budoucnu chtějí operátoři pokrýt všechny tunely metra.

Česko zatím nepřispělo na globální banku semen

Česká republika zatím finančně nepřispěla na projekt zabezpečeného Globálního úložiště semen plodin na Špicberkách. V Bruselu to ČTK a Českému rozhlasu řekl Michael Koch, finanční ředitel nadace Crop Trust, která projekt pod hlavičkou OSN organizuje. Kvůli této záležitosti se setkal s českým ministrem zemědělství Marianem Jurečkou. Český europoslanec Pavel Poc (ČSSD) je po této schůzce optimistický a myslí si, že Praha nakonec peníze poskytne. Pro ČR by příspěvek, počítaný podle velikosti ekonomiky země, činil 810.000 dolarů, tedy asi 20 milionů korun. Celkem by měl fond, zřízený v roce 2004, od států získat asi 500 milionů dolarů. Ředitel Koch přitom zdůraznil, že Praha není zdaleka jediná, která zatím nezaplatila.

Úložiště je zabezpečený prostor, otevřený v roce 2008 za polárním kruhem na norském souostroví Špicberky. Výstavbu prostor v trvale zmrzlé pískovcové skále platila norská vláda. V halách úložiště jsou v teplotách až minus 20 stupňů Celsia uchovávány stovky tisíc vzorků semen nejrůznějších plodin. "V zásadě je to Noemova archa pro semena rostlin," poznamenal europoslanec Poc. Česko by podle něj mohlo možnosti banky využívat více než dosud, například tam uložit některé plodiny, jež jsou pro ČR specifické.

Dodnes mohou příslušníci technických praporů žádat o odškodnění

Dnes je poslední termín, dokdy mohou bývalí příslušníci vojenských táborů nucených prací požádat ministerstvo vnitra o odškodnění. Jde o jednorázový příspěvek ke zmírnění křivd, jež jim způsobil komunistický režim. Podle novely, kterou loni schválila vláda, by náklady na odškodnění neměly převýšit 25 milionů korun. Příspěvky se vyplatí z rozpočtové rezervy. Novela přiznává jednorázový příspěvek bývalým příslušníkům vojenských táborů nucených prací i za dobu, kdy byli zařazeni v technických praporech. Příspěvek dostanou v případě, že v nich působili bezprostředně po zařazení ve vojenském táboře nucených prací. O odškodnění mohou žádat i vdovy po mužích, kteří již zemřeli.

Ke 30. březnu evidovalo ministerstvo vnitra 1492 žádostí, z toho od 190 vdov. Nárok budou mít na jednorázový příspěvek 1800 korun za každý započatý měsíc, který u technických praporů strávili.

Portál propojuje archivy s dokumenty o holokaustu

Rozsáhlý portál s databází archivních fondů a sbírek týkajících se holokaustu je výsledkem pětiletého projektu, na kterém mezi 20 institucemi ze 14 zemí pracovalo i Židovské muzeum v Praze. Jeho cílem je propojovat a zpřístupňovat informace o rozptýlených archivních materiálech o holokaustu. Portál Evropská infrastruktura pro výzkum holokaustu (EHRI) nabízí informace o 1828 archivech v 51 zemích, sdělila ČTK Kateřina Honskusová z Židovského muzea v Praze.

Skauti v ČR se vracejí k staronovému názvu Junák - český skaut

Junák, největší česká skautská organizace, se od 1. dubna vrací ke svému staronovému názvu Junák - český skaut. Dosud zněl oficiální název Junák - svaz skautů a skautek ČR. ČTK o tom informovala mluvčí Junáka Jitka Taussiková. Zkrácený název si skauti a skautky odhlasovali již na loňském Valném sněmu v Litomyšli. Vracejí se tak k názvu, který organizace nesla už v době svého vzniku v roce 1914. Junák - český skaut má přes 53.000 členů sdružených ve více než 2000 oddílech. Skauting je největší hnutí pro děti a mládež na světě - hlásí se k němu okolo 50 milionů dětí a mladých lidí ve 216 zemích světa.

V českých zemích se o propagaci ideálů skautingu zasloužil pedagog Antonín Benjamin Svojsík, který v roce 1912 vydal knihu Základy junáctví. V létě téhož roku se pod Svojsíkovým vedením vydalo 13 českých skautů na Vysočinu, kde si na dohled od hradu Lipnice zřídili svůj první tábor.

Český a německý projekt připomenou vysídlenou obec na Tachovsku

V zaniklé obci Výškovice na Tachovsku v česko-německém pohraničí se uskuteční dva projekty, které mají místu vrátit alespoň symbolicky život. Český a německý projekt vybrala mezinárodní porota mezi 15 návrhy, které architekti a experti na krajinu navrhli na oživení někdejší sudetské vesnice. Němečtí autoři chtějí v dubnu zatáhnout lidi z okolí zaniklé obce do rozhodování o budoucím osudu místa. Čeští architekti symbolicky oživí jeden z bývalých statků, řekla novinářům Klára Salzmann, která spolu se společností Plzeň 2015 patří ke garantům projektu.

Výškovice byla živá a zabydlená obec ještě po druhé světové válce, kdy tam ve 33 domech bydlelo 170 lidí. V roce 1965 klesl počet lidí na 12, v roce 1970 byly strženy domy až na jeden a o čtyři roky později obec oficiálně zanikla. Dnes je tu jen jeden dům, polorozpadlá kaplička a ještě viditelné rozvaliny bývalých staveb.

Lidovci brzy předloží návrh, aby byl Velký pátek státním svátkem

Lidovci chtějí přijít brzy s návrhem, aby se Velký pátek stal státním svátkem. Pro svůj záměr chtějí získat podporu všech stran ve Sněmovně. Vedení dolní komory se dohodlo, že letos v tento den poslanci jednat nebudou. Novinářům to řekl šéf lidoveckého klubu Jiří Mihola. Zákonodárci o zařazení dne ukřižování Krista mezi státní svátky jednali už několikrát, zatím bez výsledku. Podle lidovců ministerstvo financí spočítalo, že by den volna ekonomiku připravil o 0,4 procenta ročního reálného hrubého domácího produktu. Mihola ale míní, že by dopad v praxi byl menší. Podotkl, že v ČR připadá řada svátků na víkend, země má tak prý volných dní o něco méně než jiné státy. Velký pátek je státní svátek například v Německu, Rakousku, na Slovensku či ve Skandinávii.

V Olomouci se lidé pustili do čtení bible, potrvá 24 hodin

Boxeři, hokejisté, ale i školáci či senioři se letos zapojili do čtyřiadvacetihodinového čtení bible, které začalo v pondělí vpodvečer v kapli svatého Jeronýma olomoucké radnice. Do úterního podvečera se u bible vystřídá na 240 lidí všech generací, jako první zazněly texty z Matoušova evangelia. Čtecí maraton z bible se v Olomouci pořádá již potřetí. Je součástí kulturního projektu s názvem Paschalia Olomucensia.

Ve Frýdlantu připravují na květen tradiční Valdštejnské slavnosti

Ve Frýdlantu na Liberecku připravují na květen Valdštejnské slavnosti. Oblíbená akce, která se ve městě koná každý druhý rok v květnu, pravidelně přiláká kolem 25.000 návštěvníků nejen z Česka, ale i z Polska a Německa. V posledních letech jsou slavnosti třídenní, začínají v pátek multižánrovým koncertem. Hlavní hvězdou toho letošního bude skupina MIG 21, řekl novinářům starosta Dan Ramzer (ODS).

Slavnostmi, které se letos uskuteční od 15. do 17. května, startuje ve Frýdlantu letní turistická sezona. Hlavní sobotní program začíná na zámku snídaní Valdštejna a jeho družiny. Odtud tradičně vyráží průvod, který končí před radnicí. Velký zájem je vždy o bitvy, na válečném poli se utká kolem 500 vojáků v historických kostýmech.

Cheb se pyšní památkou roku, je jí Schirndingerův dům na náměstí

Schirndingerův dům na chebském náměstí se stal památkou roku 2014. Pochází ze 13. století a byl několikrát přestavován. Porota v celostátní soutěži pořádané Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska ocenila obnovu jeho fasády, kterou město loni dokončilo. Přišla na zhruba 700.000 korun a domu vrátila její původní podobu, s nezvykle černým nátěrem. "Podoba fasády vzbudila diskusi a někomu se líbí, někomu ne. Vycházelo se ale z nálezů při průzkumu budovy," řekl starosty Chebu Petr Navrátil. Měšťanský dům č.p. 508 v Chebu na náměstí, nazývaný též Schirndingerův dům, je významnou stavbou, která si jako jedna z mála ve městě zachovala své pozdně středověké vzezření.

V Pardubicích začalo turné idolů české popmusic 60. let

Úvodním koncertem v Pardubicích dnes začalo turné Evergreen Tour 2015. Spojilo se pro ně sedm známých zpěváků a zpěvaček, kteří působí v české popmusic už několik desítek let. Kromě Yvetty Simonové, Josefa Zímy, Evy Pilarové, Karla Štědrého, Pavlíny Filipovské, Karla Kahovce a Viktora Sodomy vystoupily i tři hudební skupiny. Turné pokračuje dalšími devíti koncerty v českých a moravských městech. Skončí 6. května v Českých Budějovicích.

Vznik aprílové žertovné tradice se datuje asi do 17. století

Pro bublinky do vodováhy, mezery do žebříku či komáří sádlo se už dnes 1. dubna neposílá, přesto je první aprílový den potřeba být ve střehu a nevypínat moc mozkové závity. Tento den je totiž od nepaměti dnem všelijakých žertů a šprýmů. V anglosaském světě je nazýván "dnem všech bláznů" a v Itálii či Francii se mu říká "aprílová ryba". Ve Španělsku ale pozor, tam se podobné taškařiny obyčejně dělají 28. prosince na Den svatých neviňátek. Aprílová žertovná tradice je rozšířena v řadě zemí světa a datuje se asi do 17. století. První známá písemná zmínka o vyvádění aprílem v českých zemích je z roku 1690 a pochází z pera Bartoloměje Chrystellia z Prahy. Na konci 18. století jsou v české literatuře zprávy o prvodubnovém vtipkování již poměrně časté.

Sport

Hokejisté Litvínova zvítězili ve třetím utkání semifinále play off extraligy na ledě Brna 3:0 a v sérii na čtyři výhry vedou stejným poměrem i na zápasy. Jediný úspěch dělí Severočechy od postupu do finále, které hráli naposledy v roce 1996. Góly vstřelili Jakub Petružálek, František Gerhát a Viktor Hübl, čisté konto vychytal Pavel Francouz.

Tenistka Karolína Plíšková postoupila na turnaji v Miami do čtvrtfinále. Rusku Darju Gavrilovovou, přemožitelku Marie Šarapovové z druhého kola, porazila ve čtvrtém kole za necelou hodinu 6:3 a 6:2. Turnajová čtrnáctka Plíšková měla zápas s bývalou juniorskou světovou jedničkou Gavrilovovou pod kontrolou. Jistá byla především při vlastním servisu, kdy čelila prvnímu brejkbolu až za stavu 5:1 v druhém setu.

Tenista Tomáš Berdych postoupil do čtvrtfinále turnaje v Miami. Francouz Gaël Monfils zápas 4. kola za stavu 3:6, 2:3 kvůli zranění vzdal.

Tenista Lukáš Rosol prohrál na turnaji v Miami ve třetím kole se šestým nasazeným Davidem Ferrerem 4:6, 5:7. Španělovi podlehl i ve čtvrtém vzájemném utkání v kariéře.

Česká fotbalová reprezentace do 19 let zakončila kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy debaklem 0:6 s domácím Německem a na šampionát nepostoupila. Na turnaji si zahraje její soupeř, který nakonec skupinu vyhrál s dvoubodovým náskokem před Slovenskem.

Počasí

Proměnlivá oblačnost, četné smíšené nebo sněhové přeháňky, místy intenzivní s bouřkou. Nejvyšší teploty 4 až 8 °C, v 1000 m na horách kolem 0 °C. Čerstvý západní vítr 7 až 12 m/s s nárazy 15 až 25 m/s, na horách kolem 30 m/s (110 km/h), bude večer slábnout.