Denní souhrn zpráv

První skupina amerických vojáků dorazila do kasáren v Liberci

První část konvoje amerických vojáků, který přijel do České republiky z Polska přes hraniční přechod Harrachov na Semilsku, dorazila kolem 18:15 do Liberce. Před kasárnami, v nichž Američané přenocují, na ně čekaly tisíce lidí. V kasárnách stráví noc 180 vojáků a skoro 40 obrněných transportérů Stryker a terénních vozidel Humvee. V pondělí ráno budou pokračovat do Prahy. Přes hraniční přechod v Harrachově projela první skupina této části konvoje až krátce před 17:00. Američané, které tam vítaly desítky lidí, měli původně překročit hranici už dopoledne. Mnozí lidé, kteří chtěli vojáky s technikou vidět, čekání přes den vzdali. Nakonec jich zbyla podle odhadů asi polovina.

Na konvoj USA se v Náchodě přišly podívat tisíce lidí

Průjezd konvoje americké armády přes Náchod vzbudil velký zájem veřejnosti. Na Američany se přišly podívat tisíce lidí. Na hraniční čáře na konvoj čekalo i několik odpůrců USA, kteří křičeli heslo Američané jděte domů. Od ostatních lidí je oddělily policejní těžkooděnci. Hranice konvoj na přechodu v Náchodě překročil ve třech skupinách mezi 10:36 a 13:20. Nejvíce lidí pozdravilo prostřední část konvoje, která do Náchoda vjela ve 12:30. Náchodský konvoj vojáků jedoucích z Pobaltí do Německa nocuje v Pardubicích. První část konvoje jedoucí přes Náchod se skládala z devíti transportérů Stryker a čtyř doprovodných vozidel. Techniku americké armády si také v Pardubicích přišly prohlédnout tisíce lidí.

Do Vyškova dorazili američtí vojáci, přišli příznivci i odpůrci

Tisíce lidí vítaly v neděli ve Vyškově při příjezdu americký armádní konvoj, který projíždí Českou republikou na cestě z cvičení v Pobaltí na základnu v bavorském Vilsecku. Lidé Američany vítali také v Moravskoslezském kraji, kudy projížděl, hranice překročili vojáci u Bohumína. Protestovat proti americkým vojákům přišly i desítky odpůrců. Přes 160 vojáků tráví noc ve vyškovském vojenském areálu, řekla ČTK jeho mluvčí Monika Nováková. V pondělí budou pokračovat do Prahy. Američtí vojáci dorazili do Vyškova ve třech skupinách. První z nich přijela v 15:00, druhá kolem 16:30 a třetí před 18:00. Celkem dorazilo skoro 40 armádních amerických vozidel, mezi které patří například osmnáctitunové transportéry Stryker.

Zeman se s propuštěnými dívkami nesejde, podle něj ČR neprospěly

Prezident Miloš Zeman se nesetká s propuštěnými Češkami, které se vrátily do vlasti. Podle něj jednaly neprozřetelně a neprospěly České republice. Naopak se nejspíš v utajení sejde s těmi, kteří k propuštění unesených mladých žen přispěli. Zeman to řekl v pořadu Pressklub na Frekvenci 1. Uvedl, že o záchraně obou mladých žen věděl už před několika dny.

Bělobrádek: Češky byly v rukou kriminálníků, šlo jim o výkupné

Češky unesené před dvěma lety v Pákistánu byly v rukou kriminálníků, jimž se jednalo o výkupné, řekl v Otázkách Václava Moravce České televize vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Proto podle něho měly v jistém smyslu štěstí. Obě ženy se dostaly v minulých dnech na svobodu a v sobotu ráno se vrátily do České republiky. "Tady bylo velké štěstí, že v podstatě po tom únosu se obě dívky dostaly do rukou kriminálních živlů. Těm lidem šlo o výkupné, to znamená, že jim nešlo o to ta děvčata někde zavléci natrvalo nebo je zbavit života, což je svým způsobem vždycky pozitivní," řekl Bělobrádek. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v sobotu naznačil, že Česko za propuštění Hany Humpálové a Antonie Chrástecké nic nezaplatilo. "Platí ovšem, že český stát nevyjednává s teroristy, ani neplatí výkupné," řekl. Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) v České televizi podotkl, že Česká republika trvá na tom, aby se výkupné v takových případech nedávalo, uvedl ale taky, že mnoho evropských států peníze tajně dává. Ohledně zprostředkování případného výkupného v případě dvou Češek Schwarzenberg uvedl, že o tom vědět nechce. Propuštění Češek zprostředkovala turecká humanitární organizace IHH.

Armáda ČR střídá vojáky v Afghánistánu, rozloučil se s nimi Pavel

Česká armáda střídá vojáky střežící spojeneckou základnu Bagrám v Afghánistánu. Do země již odletěla větší část nové jednotky, kterou tvoří především vojáci 42. mechanizovaného praporu z Tábora. Část vojáků na základnu o tomto víkendu doprovodil dosluhující náčelník generálního štábu Petr Pavel, který v červnu nastoupí do čela Vojenského výboru NATO. Byla to jeho poslední návštěva v Afghánistánu v současné funkci. První táborští vojáci do země odletěli před týdnem. Nyní se seznamují se situací v Bagrámu a jeho okolí, postupně se také zapojují do hlídkování. Ostrahu základny od svých kolegů převezmou během dubna.

Poslanci rozhodnou o energetice, dětské skupině a o exekucích

Rozsáhlou novelu energetického zákona, návrh na dobrovolnou registraci dětských skupin a předlohu o vyšší ochraně nezadluženého manžela při exekuci budou schvalovat na nadcházející schůzi poslanci. V úvodním kole by měli projednat například zvýšení pravomocí veřejného ochránce práv. Schůze Sněmovny bude pokračovat po dvoutýdenní přestávce na jednání výborů v úterý odpoledne. Poslanci by se také měli vrátit k případu českých sourozenců, které norské úřady odebraly jejich matce Evě Michalákové. Informaci o dosavadních krocích českých úřadů si Sněmovna vyžádala už dřív. Uskuteční se taky další kolo dosud neúspěšné volby předsedy vyšetřovací komise k výstavbě dálnice D47 u Ostravy.

Zemřel Miroslav Ondříček, kameraman oscarového Amadea

Zemřel kameraman Miroslav Ondříček. Partnerka jeho syna Davida Martha Issová ČTK řekla, že osmdesátiletý umělec umřel v sobotu večer. Ondříček je v České republice i v zahraničí známý hlavně filmy natočenými s režisérem Milošem Formanem včetně Hoří, má panenko a oscarového Amadea. Ondříček stál za kamerou u čtyřiceti filmů: sedmi Formanových, několika Jana Němce nebo George Roye Hilla, Lindsaye Andersona. Mezi nejslavnější tituly jeho filmografie patří také Konkurs, Intimní osvětlení nebo Vlasy. Za Formanovy filmy Ragtime a Amadeus byl Ondříček nominován na kameramanského Oscara. V roce 2004 dostal od Americké unie kameramanů Mezinárodní cenu za životní dílo. Jeho poslední filmy vznikaly v USA pod taktovkou režisérky Penny Mashallové. Čas probuzení s Robertem de Nirem měl velký ohlas a ve druhém snímku, Velké vítězství, byla hvězdou zpěvačka Madonna.

Obrana chce koupit vyprošťovací vozidla pro Pandury od VTÚ

Ministerstvo obrany chce koupit vyprošťovací vozidla pro Pandury od státního podniku Vojenský technický ústav (VTÚ). Informace o zakázce na pět strojů za 197 milionů korun bez DPH dostane v pondělí vláda, sdělil ČTK mluvčí ministerstva obrany Petr Medek. Armáda chce pořídit pět strojů, podobná technika jí dosud chybí. "Jde o podpůrnou techniku pro zabezpečení provozu a používání kolových bojových vozidel a kolových obrněných transportérů Pandur 8x8 při bojové činnosti jednotek v zahraničních operacích, zabezpečení plnění úkolů Armády ČR na území Česka, případně pro zabezpečení výcviku v polních podmínkách," uvedl Medek.

Hudeček v OVM: Kabely v Blance se měnily v roce 2013 za 22 milionů

Kabely poškozené přívalovými dešti se měnily už v roce 2013, stály 22 milionů korun. V Otázkách Václava Moravce to řekl bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček (bezp., dříve TOP 09). Primátorka Adriana Krnáčová (za ANO) podle svých slov udělá všechno proto, aby byl tunel ve zkušebním provozu otevřený ještě letos. Podle Hudečka se vědělo už v době, kdy byl primátorem Bohuslav Svoboda (ODS), tedy v letech 2010 až 2013, že vlhkost může v tunelu Blanka dělat problémy. Informaci o tom, že se kabely v roce 2013 měnily obsahuje podle něj i zpráva současného náměstka primátorky pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD). Podle dřívějších vyjádření Krnáčové Praha už nechce dát za tunel Blanka ani korunu. Hudeček tvrdí, že by ale bylo rozumnější výměnu kabelů, jejíž cena se odhaduje na desítky milionů korun, zaplatit a pak se o peníze soudit.

Vědci mapují úhyny včelstev, aby mohli včelařům lépe poradit

Úhyny včelstev a jejich příčiny mapují vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kteří se zapojili do mezinárodního průzkumu COLOSS. Odborníci pak díky tomu budou moci včelařům poradit, jak mohou lépe chránit včelstva před záhubou. Letos se tuzemští včelaři potýkají s masivními úhyny, sdělil ČTK Jiří Danihlík z přírodovědecké fakulty. Včelaři do konce května vyplní dotazník se zhruba 20 otázkami. "Data sesbíráme a vyhodnotíme. Můžeme z nich zjistit úhyny včelstev v celé České republice, jednotlivých krajích, případně okresech a charakterizovat klíčové léčebné zásahy v sezoně. Cílem je sledovat i rizikové faktory, které mohou mít na úhyn včelstev vliv," uvedl biochemik a včelař Danihlík. Mezinárodní projekt byl zahájen v roce 2007 a Česká republika se do něj zapojila poprvé loni.

Personální agentury: Sehnat brigádu bude letos snazší

Sehnat brigádu bude letos pro studenty díky oživení na trhu práce snazší než v předchozích letech. Vyplývá to z ankety ČTK mezi personálními agenturami, které přesto doporučují hledat místo již v květnu. Nejčastěji lze najít brigádní místa ve službách, obchodu, cestovním ruchu, zemědělství, lesnictví a ve výrobních firmách.

Thálii za činoherní mistrovství dostala Blanka Bohdanová

Blanka Bohdanová převzala v sobotu prestižní Cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství. Stalo se tak na jevišti Národního divadla v Praze, které bylo její domácí scénou čtyřiačtyřicet let, a za bouřlivého potlesku vestoje zaplněného hlediště. V letech 1966 až 2010 tu ztvárnila více než osmdesát rolí. Zvláštní cenou Kolegia Cen Thálie byla poctěna tanečnice, pedagožka, choreografka a teoretička Eva Kröschlová, která se na jevišti naposled objevila v roce 1952. Tehdy také začala působit na pražské DAMU, kde učí dodnes. Ocenění za celoživotní operní a taneční mistrovství převzaly Zdenka Kareninová a Dagmar Ledecká Šebková. Cenu Thálie za celoživotní operetně-muzikálové mistrovství převzal herec, zpěvák a moderátor Josef Zíma. Zpěvu se učil soukromě a po absolutoriu DAMU ho ve druhé polovině 50. let pozval do svého Divadla satiry a pak Divadla ABC Jan Werich. Cena Thálie za celoživotní mistrovství v oboru loutkového divadla byla udělena Blance Josephové Luňákové z plzeňského Divadla Alfa. Je herečkou i autorkou divadelních her, rozhlasových a televizních scénářů a písňových textů, šansoniérkou, pedagožkou a arteterapeutkou.

Thálii určenou činoherci do 33 let převzal člen Divadla Petra Bezruče z Ostravy Lukáš Melnik. Činoherní ceny Thálie za mimořádný jevištní výkon převzali Vilma Cibulková za roli Leni ve stejnojmenné inscenaci v pražském Divadle v Řeznické a Michal Isteník za roli Čičikova v Mrtvých duších v Městském divadle v Brně. V operním oboru zazářili Ivana Veberová rolí Mařenky v Prodané nevěstě v Divadle Josefa Kajetána Tyla v Plzni a nepřítomný Aleš Briscein za roli Jaroměra v Pádu Arkuna v Národním divadle (ND). V baletním oboru získali cenu Tereza Podařilová za roli markýzy de Merteuil ve Valmontovi v ND a Richard Ševčík za titulní roli v baletu Spartakus v Plzni. Muzikálová porota ocenila umělce z Národního divadla moravskoslezského - Hanu Fialovou za Edith Piaf a Tomáše Savku za roli Che v Evitě.

V Ostravě vyvrcholil závěrečným koncertem Irský festival

Šestihodinovým koncertem irské hudby v Ostravě vyvrcholil týden irské kultury. Do Trojhalí Karolina zavítalo přes 4000 lidí. Hlavní hvězdou sobotního večera byla kapela Tae Lane, která přiletěla z Irska a hraje směsici rokenrolu, blues a folku. ČTK to řekl pořadatel akce Jason Fitzgerald. Irský kulturní festival se v krajském městě konal pojedenácté. Kromě hudby nabídl i tanec, divadlo či gastronomické zážitky.

Českou Miss 2015 se stala Nikol Švantnerová z Českých Budějovic

Českou Miss 2015 se stala Nikol Švantnerová z Českých Budějovic. Z deseti finalistek ji letos vybrala porota, diváci volili druhé a třetí místo. Své hlasy dali Andree Kalousové a Karolíně Mališové. Korunku vítězce předala ve Fóru Karlín v Praze nová ředitelka soutěže Marcela Krplová. Dvaadvacetiletá tmavovláska bude Českou republiku reprezentovat v mezinárodní soutěži Miss Universe. Vedle hlavního ocenění Švantnerová, která byla se 180 centimetry nejvyšší z finalistek, získala i titul Miss Bikini.

Sport

David Lafata byl zvolen českým Fotbalistou roku 2014. Útočník Sparty ukončil šestileté panování Petra Čecha v anketě pořádané Fotbalovou asociací ČR a zároveň se stal prvním vítězem z české ligy od roku 1995. Od té doby vyhrávali jen krajánci. Druhý skončil s výrazným odstupem další hráč Sparty Pavel Kadeřábek a třetí byl Tomáš Rosický z Arsenalu. Mezi trenéry popáté za sebou vyhrál reprezentační kouč Pavel Vrba. Talentem roku je obránce Jan Baránek.

Počasí v neděli

Oblačno, na většině území přeháňky. Teploty 6 až 10 stupňů Celsia.