Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Zeman: Vojáci z amerického konvoje nejsou okupační armáda

Prezident Miloš Zeman nesouhlasí s tím, aby byli vojáci amerického konvoje označováni za okupační armádu. Řekl to při návštěvě Libereckého kraje. Poznamenal, že v souvislosti s konvojem musí bojovat s "antiamerickými blázny". Blížící se průjezd konvoje v posledních dnech vyvolal kontroverze, nesouhlasí s ním zejména komunisté a aktivisté názorově blízcí Rusku. Plánují proti němu protesty. Jejich odpůrci naopak chtějí vojáky vítat.

Spory v Úsvitu vyústily ve vyloučení Okamury a Fialy z klubu

Vnitrostranické spory například ohledně hospodaření hnutí Úsvit vyústily ve vyloučení předsedy a hlavní tváře Tomia Okamury a poslance Radima Fialy ze sněmovní frakce tohoto opozičního uskupení. Obě křídla se obviňují ze zbytečného utrácení, nebo dokonce z vyvádění peněz Úsvitu. Ve hře jsou údajně desítky milionů korun. Část poslanců navíc pokračuje v zakládání zcela nové strany, Úsvit podle nich není demokratický.

Bělobrádek: Česko má potenciál se stát lídrem v nanotechnologiích

Česká republika má nakročeno k tomu, aby se stala světovým lídrem v nanotechnologiích. Na konferenci Česko je nano to řekl vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek. Připomněl, že ČR patří řada "nanopatentů", veřejnost ale o nich málo ví, zahraniční výrobky prý bývají mnohdy známější než české. "Nanotechnologie jsou tím, co má obrovský potenciál. Máme velké štěstí, že se tomuto odvětví věnuje řada českých firem a výzkumníků," uvedl Bělobrádek. ČR je jedním ze světových inkubátorů nanotechnologií, pracují s nimi podle Asociace nanotechnologického průmyslu ČR již zhruba čtyři desítky firem a několik vědeckých pracovišť.

CzechInvest loni zprostředkoval investice za 87 mld. Kč

Agentura CzechInvest zprostředkovala loni v Česku 147 domácích a zahraničních investic v hodnotě 87 miliard korun. Je to téměř dvakrát více než v roce 2013. Investice by měly vytvořit 16.700 nových pracovních příležitostí, nejvíce v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Největší část investic mířila do automobilového průmyslu. Zástupci CzechInvestu to oznámili na tiskové konferenci.

Linka Praha-Peking by podle Sobotky mohla létat od začátku října

Pravidelná přímá letecká linka mezi Prahou a Pekingem by mohla létat od 1. října. Na úterní schůzce o tom premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) informovala čínská velvyslankyně v ČR Ma Kche-čching. Podle premiéra nyní jedná její plánovaný provozovatel, společnost Hainan s Českým Aeroholdingem o technických podmínkách provozu. Spuštění linky by Česko a Čína mohly podle Sobotky slavnostně potvrdit v červnu při návštěvě čínské vicepremiérky Liou Jen-tung v Praze.

Ministerstvo jedná s kraji o prodloužení železničního memoranda

Ministerstvo dopravy jedná s kraji o prodloužení železničního memoranda. Současná dohoda, která vznikla za vlády premiéra Jana Fischera, představovala závazek vlády přispět krajům částkou 2,6 miliardy ročně na financování regionálních železničních spojů. Na sjezdu Odborového sdružení železničářů (OSŽ) to řekl ministr dopravy Dan Ťok (ANO). Parametry nové dohody zatím dojednané nejsou. Kromě podpory osobní dopravy v krajích jedná úřad i o úlevách pro nákladní železniční dopravu. "Memorandum pokládám za velice užitečné. Desetiletá spolupráce, která probíhala a teď bude dobíhat ve nejbližším období, poprvé zajistila spolehlivou dopravní obslužnost v regionech," řekl předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Desetileté období Českým drahám přineslo stabilitu a poskytlo prostor a peníze na obnovu vozidlového parku národního dopravce. Zlepšení kvality přepravy na železnici podle premiéra poznali i cestující.

Platforma: Koncepce sociálního bydlení může ukončit bezdomovectví

Koncepce sociálního bydlení, kterou by měla v dubnu projednávat vláda, směřuje správným směrem a může vést k ukončení bezdomovectví. Lidé, kteří se ocitnou v bytové nouzi, budou mít šanci vrátit se do běžného života. Na tiskové konferenci k hodnocení koncepce to uvedl předseda Platformy pro sociální bydlení Štěpán Ripka. Zákon by měl platit od roku 2017, sociální bydlení by podle Ripky mohlo fungovat v roce 2025. Podle Ripky je ještě potřeba posoudit jednotlivé strategie a zrychlit přípravu návazných dokumentů. Chybí také jasný časový rámec pro náběh systému. Návrh koncepce, která počítá se třemi stupni bydlení pro potřebné, by měla vláda projednat nejspíš v dubnu. Krizové bydlení by byla sociální služba pro lidi bez přístřeší či v ohrožení zdraví a života. Sociální byt představuje jednodušší bydlení, a to hlavně pro rodiny a lidi bez domova. Dostupný byt je běžné bydlení, má být hlavně pro seniory, postižené, rodiny s dětmi, oběti domácího násilí či mladé po odchodu z dětských domovů. Ve městech a vsích by sociální byty měly představovat určité procento, zvažuje se pět. Pomoc by mohli dostat lidé či rodiny, jimž na přiměřené bydlení nestačí 40 procent příjmu.

Polovina lidí si umí představit, že by si vzala do péče cizí dítě

Více než polovina dospělých si umí představit, že by se starali o cizí dítě. Vážně o pěstounství či náhradním rodičovství uvažuje 28 procent Čechů a Češek. Postižené děti či děti z menšin by ale případní zájemci většinou nepřijali. Ukázaly to výsledky březnového průzkumu, který pro Nadační fond J&T provedla agentura STEM/MARK. Průzkum je součástí kampaně Hledáme rodiče, která začala v roce 2012. Jejím cílem je získat tisícovku nových pěstounů pro děti z ústavů. "Před třemi lety bylo víc lidí ochotno přijmout cizí dítě. Nyní je ale výrazně víc vážných zájemců o péči," řekla na tiskové konferenci Jana Rydlová z nadačního fondu. V roce 2012 mělo vážný zájem o pěstounskou péči či adopci 11 procent dotázaných, teď 28 procent. Podle Rydlové jsou výsledky tedy "poměrně optimistické". Při přepočítání podílu možných zájemců na počet dospělých v zemi by tak o pomoci cizím dětem někdy uvažovalo zhruba 3,7 milionu Čechů a Češek, uvedl fond. Na dotazy odpovídala tisícovka lidí od 18 do 65 let.

CVVM: Nejpalčivějšími problémy ČR jsou korupce a nezaměstnanost

Nejnaléhavější je řešení korupce a nezaměstnanosti, soudí 93 procent Čechů. Za palčivý problém České republiky považuje zhruba 90 procent lidí také sociální jistoty a hospodářskou kriminalitu. Vyplývá to z aktuálního průzkumu, jehož výsledky ČTK poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Naléhavé naopak není podle většiny dotázaných zabývat se kulturou či nabídkou zboží a služeb. Oproti průzkumu z loňského února se v očích veřejnosti významně zvýšila naléhavost řešit bezpečnostní situaci ČR, přistěhovalectví či vztahy se zahraničím. Analytici CVVM to přičítají nárůstu terorismu, diskusím kolem přistěhovalectví z islámských zemí či situaci na Ukrajině.

Zájem o Tunisko klesl, 300 klientů požádalo CK o změnu destinace

Zájem Čechů o zájezdy do Tuniska po teroristickém útoku v Tunisu minulou středu klesl. Zatímco do středy 18. března podíl země na prodejích dosahoval pěti procent, po útoku klesl na 1,7 procenta, ukazují statistiky cestovní agentury Invia.cz. O změnu destinace požádalo podle Asociace cestovních kanceláří asi 300 klientů, kteří si zájezd do Tuniska koupili v předprodejích. Zájezdy do africké země by v létě také mohly zlevnit.

Bratranci dostali za útok na Hrůzu tři roky vězení a podmínku

Ostravský krajský soud poslal Patrika Kaifáše, který v létě uhodil pěstí zpěváka Michala Hrůzu, na tři roky do vězení. Hrůzovi, jenž byl po incidetu několik dní v bezvědomí, musí podle rozsudku také zaplatit skoro půl milionu korun. Kaifášův bratranec Nikolas Agoratsios, další účastník konfliktu, dostal roční podmínku s odkladem na 2,5 roku. Incident se stal loni v červenci před jedním klubů ve Stodolní ulici. Po Kaifášově ráně zpěvák upadl a utrpěl vážné zranění hlavy. Podstoupil náročnou operaci a teprve v tyto dny začal zase vystupovat. Kaifášovi hrozilo vězení od čtyř do 12 let. Podle dnešního rozhodnutí soudu má zaplatit zpěvákovi bezmála 500.000 korun. Zbytek Hrůzových finančních nároků ve výši zhruba 2,1 milionu korun bude řešit civilní soud.

U Obrataně se srazil vlak s kamionem, po nehodě je 11 zraněných

Na trati u Obrataně mezi Táborem a Pelhřimovem se dnes ráno srazil osobní vlak s kamionem. Vlak po srážce vykolejil. Policie uvedla, že nehoda si vyžádala 11 zraněných ve vlaku, v němž bylo 18 lidí. Mezi zraněnými je i strojvedoucí, který byl s těžkým zraněním letecky přepraven do českobudějovické nemocnice.

Zemřel podnikatel a producent Peter Kovarčík

Ve věku 61 let zemřel podnikatel a producent Peter Kovarčík, který se v současné době podílel na přípravě filmu o Lídě Baarové. Informaci o Kovarčíkově úmrtí ČTK potvrdil prezident Herecké asociace Jiří Hromada. Podle serveru Blesk.cz, který na Kovarčíkovo úmrtí upozornil, producent zemřel nešťastnou náhodou.

V Hradištku začala výstavba nového depozitáře filmového archivu

V Hradištku u Prahy začala výstavba nového depozitáře Národního filmového archivu (NFA) určeného až pro 100 milionů metrů filmu. Bezpečné uložení má poskytnout hlavně nehořlavým barevným snímkům, které jsou vzácné a časem by mohly podlehnout zkáze. Budovu staví za 116,5 milionu korun bez DPH společnost Hochtief CZ v areálu nynějších depozitářů ze 70. a 90. let. Dokončena bude za necelý rok, stěhování obrovského množství filmových materiálů však kvůli nutné aklimatizaci potrvá celé desetiletí. Na základní kámen stavby financované z programu ministerstva kultury určeného na péči o národní kulturní poklad poklepal ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Připomněl, že ČR je jednou z filmařských velmocí a má od konce 19. století filmové materiály, které je potřeba uchovávat s náležitou péčí. "Pevně věřím, že tady vznikne dílo, které bude schopné archivovat veliký poklad, který česká kinematografie obsahuje," řekl.

Slavného rodáka, designéra Sutnara přiblíží v Plzni tři výstavy

Plzeň si letos připomene třemi výstavami rodáka, světově uznávaného průmyslového návrháře, grafika, designéra a malíře Ladislava Sutnara (1897-1976). Pod souhrnným názvem Ladislav Sutnar - návrat je ukázka jeho tvorby jedním ze stěžejních bodů projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015. Sutnara v Plzni představí výstavy zaměřené na jeho knižní tvorbu, na užitou tvorbu a na cyklus jeho maleb ženských aktů Venuše. Novinářům to řekl děkan Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara na Západočeské univerzitě Josef Mištera.

Dřevěná monstrance z kostela ze Špiček se dočkala rozsáhlé opravy

Unikátní monstrance ze Špiček na Přerovsku, která je podle odborníků zřejmě nejstarší dřevěnou monstrancí v zemi, se dočkala rozsáhlé opravy. Ozdobná schránka na noze z 15. století určená pro vystavování a uctívání hostie pochází z kostela svatého Šimona a Judy a je vyrobena z lipového dřeva. Od konce 19. století nebyla kvůli svému stavu vystavena veřejnosti. Restaurátor Radomír Surma na ní pracoval tři měsíce, řekli novinářům zástupci Vlastivědného muzea v Olomouci. Monstrance bývá zhotovena z ušlechtilých kovů, nejčastěji ze zlaceného stříbra, a je součástí vybavení katolických chrámů. Od vrcholného středověku sloužila k uchovávání a uctívání proměněné hostie v katolickém kostele. "Mimořádné v tomto případě je, že jde o dřevěnou monstranci, existují totiž také kovové monstrance. Dostáváme se tak poměrně blízko k době, kdy se rozvinula v církvi úcta k eucharistii, kdy začaly průvody," uvedl olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Počasí ve středu

Jasno až polojasno. Teploty 13 až 17 stupňů Celsia.