Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Sobotka se Zemanem budou ve středu jednat o zahraniční politice

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se ve středu dopoledne na Pražském hradě setká s prezidentem Milošem Zemanem. Jednat budou především o zahraniční a bezpečnostní politice. ČTK to řekl mluvčí vlády Martin Ayrer. Dá se čekat, že se dvojice čelních politiků dotkne i nedávného sjezdu sociální demokracie nebo vzájemných neshod z posledních týdnů. "Schůzku si vyžádal pan premiér. Původní formát měl být setkání nejvyšších ústavních činitelů. Na žádost pana premiéra se ten formát změnil," uvedl k setkání mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Na schůzkách nejvyšších ústavních činitelů se Sobotka se Zemanem dohodli kvůli lepší koordinací zahraniční politiky Česka. Právě ta by podle Ayrera měla být jedním z hlavních témat středečního jednání. Oba politici se po něm zúčastní setkání držitelů klíčů od Korunní komory svatovítské katedrály. Odpoledne ministerský předseda zamíří do Bruselu na summit Evropské unie.

Babiš podpoří dřívější odchody do důchodu pro část horníků

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) podpoří návrh na dřívější odchody do důchodu pro asi 80 horníků, jichž se netýká dosavadní nařízení vlády. Řekl to po jednání se zástupci těžební společnosti OKD a hornických odborářů v Karviné. Stát by to mělo přijít asi na 100 milionů korun. Dosud mohli do předčasného důchodu odcházet horníci, kteří začali fárat před rokem 1993 a stanovený počet směn odpracovali do konce roku 2008. Nové nařízení se bude týkat i horníků, kteří určený počet směn v dole odpracovali po roce 2008. "Podpoříme odchod do předčasného důchodu horníků, kteří nastoupili do roku 1993. Tam jsme se domluvili, že by to mělo proběhnout rychle," řekl Babiš. Vláda by po změně nařízení měla jednat 25. března. Podle ministra je problém, že odboráři chtějí předčasné odchody do důchodu pro všechny horníky. O tom chce Babiš s odboráři jednat. "Domluvili jsme se, že nás navštíví v Praze ekonomičtí experti odborářů, že se potkáme nejpozději do konce března a budeme hledat nějaké řešení," řekl Babiš.

Babiš je nespokojený se stavem sanace ropných lagun v Ostravě

Ministerstvo financí chce převzít do své kompetence likvidaci ropných lagun po chemičce Ostramo v Ostravě, jež má dosud na starosti ministerstvo průmyslu a státní podnik Diamo. Vůči dosavadnímu postupu při sanaci lagun má ministerstvo financí výhrady, řekl při návštěvě Ostravy ministr financí Andrej Babiš (ANO). Podle něho existuje vážné podezření, že Diamo nepostupuje s péčí řádného hospodáře. Podle ministerstva průmyslu by ale převod zakázky na odstranění kalů pod rezort financí znamenal změnu zadavatele, a tudíž nutnost opětovného vyhlášení veřejné soutěže a v důsledku toho zdržení nejméně o jeden rok. "Tento postup je za nás s ohledem na nutnost bezodkladného řešení problému neakceptovatelný," řekl ČTK mluvčí MPO František Kotrba. Laguny jsou jednou z největších ekologických zátěží v Česku a jejich čištění provázejí neustálé problémy. Termín jejich vyčištění se stále posouvá. Obyvatelé v okolí obtěžují kaly zejména zápachem. Sanaci dosud provádělo pro podnik Diamo sdružení Čistá Ostrava vedené firmou Geosan, které za to od státu dostalo zhruba 2,6 miliardy korun. Po odtěžení 200.000 tun kalů se ale ukázalo, že v lagunách jsou další desítky tisíc tun kalů, se kterými se nepočítalo.

Ťok bude od Kapsche požadovat slevu za výběr mýta další dva roky

Ministerstvo dopravy bude po provozovateli mýtného, společnosti Kapsch, požadovat slevu, pokud mu prodlouží smlouvu až o další dva roky. Na dnešním setkání s novináři to řekl ministr dopravy Dan Ťok. Zároveň uvedl, že ministerstvo bude součinnost společnosti potřebovat už pro správné vypsání výběrového řízení. Věří ale, že se mu s dosavadním dodavatelem podaří spolupráci domluvit. "Potřebujeme poskytnout do nové soutěže informace o tom mýtu tak, aby se noví soutěžící mohli rozhodnout, zdali to (mýtné brány mikrovlnného systému) využijí, nebo nevyužijí," uvedl Ťok. Ministerstvo hodlá vypsat výběrové řízení na technologicky neutrální tendr na desetileté období, kdy nebude podmínkou používat současný systém, pokud bude dodavatel schopný poskytnout lacinější variantu.

Jurečka nebude proti Bělobrádkovi kandidovat na předsedu KDU-ČSL

Ministr zemědělství Marian Jurečka nebude na květnovém sjezdu KDU-ČSL ve Zlíně kandidovat do funkce stranického předsedy strany. Potvrdil to v úterním prohlášení a na pozdější tiskové konferenci. Jurečka uvedl, že bude chtít zůstat prvním místopředsedou lidovců. Jediným kandidátem do čela KDU-ČSL tedy nejspíš bude nynější předseda, vicepremiér Pavel Bělobrádek. Obhajobu pozice oznámil už v prosinci.

Babišův Agrofert si stěžuje na ČT, politici to ostře kritizují

Firma Agrofert vlastněná ministrem financí a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem si stěžuje na několik reportáží České televize (ČT), kde podle stížnosti ČT tvrdí, že Babiš je ve střetu zájmů a že podnik díky jeho vlivu získal postavení, které by jinak neměl. Ani jedno není podle Agrofertu pravda. Babiš řekl, že Agrofert má na stížnost právo. Autoři reportáží si za nimi stojí. Stížnost Babišovy firmy tvrdě kritizují členové opozičních i vládních stran. Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka míní, že ČT by se stížností Agrofertu neměla nechat vyvést z míry. Ředitel ČT Petr Dvořák uvedl, že televize reportáže standardní cestou prověří a konečné slovo bude mít Rada ČT. Babiš uvedl, že "snad každý ví", že v ČT jsou někdy manipulované reportáže.

MF: Čínská China Construction Bank plánuje vstup na český trh

Jedna z největších čínských bank China Construction Bank (CCB) má v blízké době zájem o vstup na český trh a otevření pobočky banky v Praze. ČTK to sdělilo ministerstvo financí. "Podle představitelů CCB poskytne otevření pobočky prostor pro zintenzivnění vzájemné obchodní spolupráce mezi ČR a Čínou, přilákání čínských investic do ČR a podporu českých exportérů v Číně," uvedlo MF. Banka plánuje nabízet své služby českým klientům, financovat velké infrastrukturní projekty i provádět operace v juanech. CCB je druhou velkou čínskou bankou, která projevila zájem o vstup na český trh, otevření pobočky v Praze v současnosti chystá Bank of China. Obě banky mají svá zastoupení v Evropské unii a na český trh plánují vstoupit v souvislosti s pronikáním na trhy střední a východní Evropy.

ČSSZ: V Česku loni ubylo 5000 podnikatelů, bylo jich 972.000

Počet podnikatelů, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, klesl v roce 2014 v Česku o 5000 na 972.000. ČTK to zjistila z evidence České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Předloni počet podnikatelů, tedy například soukromých lékařů, umělců nebo zemědělců, klesl o 17.000 na 977.000. Nejvíce podnikatelů je evidováno v Praze (164.000) a v krajích Středočeském (131.000) a v Moravskoslezském (88.000). Ze všech OSVČ klesl o 16.000 na 586.000 počet těch, kteří mají samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní. Naopak počet těch, kteří ji mají jako vedlejší, tedy pro ně podnikání není hlavním zdrojem příjmů, stoupl o 11.000 na 386.000.

Vondra se u soudu zastal úředníků obžalovaných v kauze Promopro

Někdejší místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS) se u soudu zastal úředníků, kteří čelí obžalobě v kauze kontroverzní zakázky pro společnost Promopro z dob českého předsednictví EU. Podle něj se dostali "pro dobrotu na žebrotu". Zároveň ale opakovaně zdůraznil, že jeho role při přípravě předsednictví byla pouze koordinační a že neměl žádný důvod pochybovat o tom, že vše bylo právně v pořádku. Promopro získalo v roce 2008 od úřadu vlády bez výběrového řízení zakázku na zajištění audiovizuální techniky na konferencích v době českého předsednictví EU. Stát, jako poškozený, škodu vyčíslil na 938 milionů korun. Obžalovaných je 12 lidí, z toho tři bývalí vysoce postavení státní úředníci.

Praha podá kvůli stavbě Blanky žalobu na firmu ČKD Praha DIZ

Praha podá žalobu na firmu ČKD Praha DIZ, která dodávala technologii do tunelu Blanka. Firma dodala kabely, které nevydržely přívalový déšť, řekl novinářům náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Kvůli poničeným kabelům bylo odloženo plánované zprovoznění tunelu na přelomu března a dubna. Tunel vyjde Prahu na asi 37 miliard korun. Firma ČKD Praha DIZ se k situaci nechce vyjadřovat.

Bakala v dubnu odejde z představenstva NWR

Podnikatel Zdeněk Bakala odstoupí na dubnové valné hromadě z představenstva těžební společnosti New World Resources (NWR), která je majitelem černouhelné firmy OKD. Oznámila to NWR na své webové stránce.

Cukrovka hrozí během života každému třetímu člověku v ČR

Diabetiků v Česku podle předního českého diabetologa profesora Štěpána Svačiny dramaticky přibývá. Zhruba 850.000 lidí se léčí s cukrovkou, až půl milionu dalších o své nemoci neví a další tisíce mají takzvaný prediabetes, kdy je hladina cukru v krvi zvýšená jen mírně. Z hlediska infarktu či mrtvice je to však stejné riziko jako cukrovka. Svačina to řekl novinářům a upozornil, že pokud se životní styl v Česku zásadně neozdraví, onemocní cukrovkou druhého typu během svého života každý třetí člověk.

Studie: 70 pct lidí upřednostňuje nákup v kamenných obchodech

Většina zákazníků (70 pct) stále upřednostňuje nákup v kamenných obchodech před e-shopy. Jako hlavní důvod uvádějí možnost si zboží vyzkoušet nebo to, že ho po zaplacení mají hned k dispozici. Vyplývá to z výsledků studie Total Retail 2015 společnosti PwC. Přibývá také zákazníků, kteří si našli zboží na internetu, ale nakonec si ho koupili v kamenné prodejně. Z 19.000 respondentů z celého světa se takto vyslovilo 70 procent. Naopak 68 procent přiznalo, že si v kamenné prodejně vyhlédli zboží, které ale následně koupili přes internet. Studie jednoznačně ukazuje, že role tradičních obchodů se mění. Jsou nejen pod tlakem konkurence mezi sebou, ale právě i ze strany e-shopů. Samotná návštěva tradičního obchodu tak musí zákazníkovi přinést dodatečnou přidanou hodnotu.

Vojenský ústřední archiv sídlí místo Invalidovny nově v Ruzyni

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) slavnostně otevřel novou budovu Vojenského ústředního archivu v Praze. Do zrekonstruovaného objektu v areálu kasáren v Praze-Ruzyni se archiv přestěhoval z historické budovy Invalidovny v Karlíně, kterou v roce 2002 poničily povodně a poškodily tam velkou část sbírek. Právě po záplavách před 13 lety, které v Invalidovně zatopily na 30.000 kartonů archiválií, bylo rozhodnuto o přesunu archivu do bývalého vojenského gymnázia v areálu kasáren 17. listopadu. Jeho rekonstrukce pro potřeby skladování archivních materiálů vyšla podle ministerstva obrany na zhruba 393 milionů korun. Samotné stěhování sbírek loni stálo asi 18 milionů korun. Podle ředitele archivu Josefa Žikeše bude nová budova poskytovat badatelům veškerý komfort jako jiné moderní archivy. Historici tu mají k dispozici 24 kilometrů archivních materiálů k celým československým a českým vojenským dějinám od první světové války až po současnou dobu. Mezi archiváliemi je podle Žikeše i mnoho z těch, které byly v roce 2002 zatopeny. Žikeš představil také čtyři nové archivní národní kulturní památky, které byly podle něj naposledy vyhlášeny před 50 lety. Nově odborná komise mezi výjimečné historické materiály zařadila dokumenty týkající se operace Anthropoid, jejíž účastníci v roce 1942 provedli v Praze atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, či roty Nazdar a České družiny za první světové války. Nová budova Vojenského ústředního archivu nese jméno významného vojenského archiváře Vojtěcha Fejlka, který archiv vedl od konce 50. let do začátku 70. let minulého století. Připomíná ho i pamětní deska, kterou na budově Stropnický odhalil.

Divadlo v Dlouhé uvede Klímovu Lidskou tragikomedii

Lidskou tragikomedii Ladislava Klímy v úpravě režisérky Hany Burešové a dramaturga Štěpána Otčenáška připravuje pražské Divadlo v Dlouhé. Inscenace bude mít premiéru už 21. března. V hlavních rolích se objeví Marek Němec, Jan Vondráček, Martin Matejka, Miroslav Táborský a Miroslav Hanuš.

Činohra Národního divadla uvede Audienci u královny s Janžurovou

Pohledem na politiku z jiného úhlu je hra britského dramatika Petera Morgana Audience u královny. Alžběta II. v ní přijímá své premiéry ke konzultacím, výsledkem je jakási pohádka o monarchii v moderním světě, i když jsou v ní prakticky všichni konkrétní premiéři od Winstona Churchilla, přes Margaret Thatcherovou po Davida Camerona. Česká premiéra bude 19. března ve Stavovském divadle. "Byli bychom rádi, kdyby ta pohádka inspirovala naše politiky, aby povedli dění na naší politické scéně," řekla na setkání s novináři Iva Janžurová, která ztvárnila britskou královnu Alžbětu II. "Už jen ta zdrženlivost a volba slov by stála za úvahu," dodala režisérka inscenace Alice Nellis.

V sobotu na den poezie půjde v některých kavárnách platit básní

V několika kavárnách v Česku budou moci hosté v sobotu zaplatit za kávu básní. Poprvé se tím připojí k celosvětové akci, která je spojená s oslavou dne poezie. Verše se stanou platidlem na 12 místech v republice, uvedla společnost Julius Meinl Coffee v tiskové zprávě. Cílem je přivést postupně poezii zpět k životu. K iniciativě nazvané Zaplať básní se 21. března připojí kavárny z Prahy, Brna, Plzně, Mladé Boleslavi, Blanska, Svitav, Litomyšle, Kroměříže, Uherského Hradiště či Valašského Meziříčí.

Rožnovský skanzen vystaví restaurovaný mozaikový Boží hrob

Restaurovaný transparentní mozaikový Boží hrob původem z Nového Hrozenkova bude o Velikonocích vystaven v rožnovském skanzenu. Lidé si jej poprvé po restauraci budou moci prohlédnout v kostele svaté Anny v areálu Dřevěného městečka na Květnou neděli, tedy 29. března. Jde o unikátní mistrovskou práci olomoucké sklenářské dílny rodiny Zbitků z druhé poloviny 19. století, řekla ČTK mluvčí Valašského muzea v přírodě Petra Valíčková.

Sport

Šestinásobný mistr světa v cyklistice Jiří Bouška se stal nejlepším handicapovaným sportovcem za rok 2014. Anketu vyhrál po hlasování padesátky odborníků před dalším cyklistou Jiřím Ježkem a stolním tenistou Ivanem Karabcem.

Počasí ve středu

Jasno nebo skoro jasno, teploty 11 až 15 stupňů Celsia.