Denní souhrn zpráv

V ČR jsou další krajané z Ukrajiny, přiletěli armádním speciálem

Do Prahy přiletělo dalších 35 krajanů z Ukrajiny, kteří se kvůli obavám z bezpečnostní situace v zemi rozhodli přestěhovat do Česka a získali tu povolení k trvalému pobytu. Krajané z jihu a východu Ukrajiny přiletěli armádním speciálem a na ruzyňském letišti je přivítali prezident Miloš Zeman, ministr vnitra Milan Chovanec a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (oba ČSSD). Podle Zemana by nakonec z Ukrajiny mohlo přijet celkem až 500 krajanů.

Spciálem přeletělo 13 rodin převážně z Oděsy a okolí. Dvě rodiny jsou z Čechohradu a jedna z Doněcku. Někteří z krajanů mají v Česku příbuzné, kteří se do vlasti vrátili už v minulosti. Většinou šlo o mladší lidi. Jsou mezi nimi lékaři nebo policisté. V projevu Zeman připomněl, že loni dostal několik dopisů od krajanů z Ukrajiny, kteří ho žádali o pomoc s repatriací. Za to, že se nakonec tito a další dostali do Česka, veřejně poděkoval ministru vnitra Chovancovi a jeho spolupracovníkům.

První skupina 44 lidí z Čechohradu na východě Ukrajiny přijela na počátku března autobusem. Někteří další se pak přesunuli automobilem. Celkem už je v Česku 87 krajanů. Ostatní držitelé povolení k trvalému pobytu mají přijíždět průběžně po vlastní ose. Toto povolení udělily české úřady ve zrychleném řízení 150 krajanům hlavně z jihu a východu Ukrajiny, kteří byli nejvíce ohroženi boji mezi vládními a separatistickými silami na Donbasu. Úřady jsou v kontaktu také s volyňskými Čechy ze Žytomyru a dalších měst na západě Ukrajiny. Až do Česka přijede celá první vlna krajanů, úřady podle Zaorálka zhodnotí výsledek jejich přesídlení a rozhodnou, zda nabídnou přesun i dalším Ukrajincům českého původu. "Zhodnotíme, jestli třeba v těch ohrožených částech Ukrajiny nejsou ještě další krajané, kterým by se mělo pomoci," řekl novinářům ministr zahraničí. Po přivítání na letišti nasedli krajané do připravených autobusů, které je odvezly do Červené nad Vltavou v jižních Čechách, kde budou stejně jako ostatní přesídlenci dočasně ubytováni.

Zeman: Jednobarevné vedení strany nese veškerou odpovědnost

Jednobarevné vedení ČSSD přejímá veškerou odpovědnost za budoucí volební výsledky strany a nemá se na koho vymlouvat, řekl prezident Miloš Zeman ke sjezdu sociální demokracie. Na něm šéf ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka prosadil do vedení strany přesně ty politiky, které chtěl. V pořadu Partie televize Prima také Zeman za urážku označil kvóty pro ženy, které si ČSSD na sjezdu schválila. Sobotkovi se podle Zemana zatím daří držet koalici pohromadě. Nárůst napětí mezi koaličními stranami je přirozený a před krajskými volbami v příštím roce ještě poroste.

Zeman: ČR by z technického hlediska mohla mít euro za dva roky

Česká republika by z čistě technického hlediska mohla přijmout euro za dva až tři roky, míní prezident Miloš Zeman. Česko už splňuje všechna tři maastrichtská kritéria, nicméně kvůli určitému koaličnímu napětí očekává hlava státu vstup do eurozóny o něco později. Podle sociální demokracie by ČR měla euro přijmout kolem roku 2020. Zeman vyjádřil lítost, že do eurozóny vstoupilo dříve Slovensko nebo Baltské země. Člen bankovní rady České národní banky Jiří Rusnok nedávno odhadl, že Česko do roku 2020 do eurozóny nevstoupí.

Vláda bude jednat o přejezdu amerického konvoje přes Česko

Vláda bude v pondělí jednat o průjezdu amerického vojenského konvoje přes české území, který pojede z Pobaltí do Německa. Novinářům to ekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Konvoj projede šesti zeměmi střední a východní Evropy a podle Zaorálka má ukázat jednotu NATO a připravenost aliance pomoci členům, kteří by se ocitli v ohrožení. Jednotky a armádní technika se budou vracet ze cvičení v rámci operace Atlantic Resolve (Atlantické odhodlání).

České a slovenské osobnosti požadují větší podporu Ukrajině

Zhruba 130 českých a slovenských osobností veřejného života se otevřeným dopisem obrátilo na lídry nejdůležitějších západoevropských zemí, evropských institucí a Spojených států amerických. Požadují, aby poskytli větší podporu Ukrajině v boji proti ruské agresi. ČTK to sdělil aktivista John Bok. Otevřený dopis podepsali například publicista Fedor Gál, politolog Bohumil Doležal, režiséři Jan Hřebejk či Jiří Menzel, hudebník a bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb, bývalý ministr vnitra Jan Ruml nebo publicistka Petruška Šustrová.

Úřady budou potřebovat víc peněz na platy zaměstnanců, kvůli služebnímu zákonu

České úřady budou posílat více peněz na mzdy státních zaměstnanců. Každý vedoucí pracovník musí mít nově konkrétního zástupce. Ten pak za vedení dostane příplatek. Organizační struktura úřadů se mění kvůli služebnímu zákonu. Podle zastánců ale nový systém vnese do výkonu státní správy řád. Až zákon začne v červenci platit naplno, nebude už možné, aby na vedoucích pozicích zaskakoval někdo nahodile. Také první resorty potvrzují, že jim kvůli služebnímu zákonu stoupnou náklady na platy úředníků. Na některých úřadech dokonce zvažují, že vybrané pozice zruší nebo změní. Přijetím služebního zákona mimo jiné podmiňovala Evropská komise čerpání dotací pro roky 2014 až 2020.

Ťok se saským ministrem jednal o vysokorychlostní železnici

Vysokorychlostní železniční spojení Prahy a Drážďan patřilo k hlavním tématům schůzky saského ministra hospodářství, práce a dopravy Martina Duliga s českým ministrem dopravy Danem Ťokem. Věnovali se tématu Labské vodní cesty nebo chystanému zpoplatnění dálnic v Německu. Dulig dostal rovněž pozvánku na zprovoznění dálnice D8, které ministerstvo plánuje do konce příštího roku, řekl ČTK ministr dopravy Ťok.

Železniční spojení Berlín - Drážďany - Praha má podle Ťoka na německé straně velkou podporu. V příštím týdnu by měl v Praze i Drážďanech jednat člověk zodpovědný na unijní úrovni za celou trasu z Berlína do Vídně a dalších měst. Ministři se shodli, že na jednání budou prosazovat trasu právě přes Drážďany a Ústí nad Labem. V úvahu přichází varianta nové cesty údolím Labe při využití tunelu.

Obecní volby vyhrála místní sdružení, účast byla vysoká

V sobotních komunálních volbách odevzdali lidé jako obyčejně nejvíce hlasů místním sdružením nezávislých kandidátů. Nové zastupitele volili obyvatelé čtyř desítek obcí. Hlasovalo se tam, kde se loni vybraná zastupitelstva kvůli rezignaci části svých členů buď vůbec nesešla, nebo rozpadla. O volby projevilo zájem značné množství občanů, v šesti obcích přesáhla účast osmdesátiprocentní hranici. Nejvíce voličů dorazilo k urnám v Drahoňovicích na Benešovsku, volit přišlo přes 89 procent lidí.

České lázeňství by se letos mělo dostat na úroveň před škrty

České lázeňství by se v počtech pacientů léčených na účet zdravotní pojišťovny mělo letos dostat na úroveň před drastickými škrty z roku 2012. Po krocích na podporu lázní přibylo už loni pacientů v komplexní péči o 41 procent, letos za první dva měsíce roku o 64 procent. Ve zprávě pro pondělní jednání tripartity to uvádí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Letos by příjmy lázní mohly díky změně legislativy a novému indikačnímu seznamu narůst celkem o půl miliardy korun a dosáhnout původních dvou miliard.

Pro české lázeňství byl nejkritičtější rok 2013, pobyty v lázních se zkrátily ze čtyř na tři týdny a omezily se počty hrazených nemocí. Počty dospělých pacientů na pojišťovnu klesly na 64.000 ze 113.000 léčených v roce 2009. Příjmy lázní se snížily na polovinu. Pojišťovny pak vyzvaly lékaře, ať poukazy píšou, protože jim na účtech zůstaly peníze, které pro lázně vyčlenily. Úhradová vyhláška v roce 2014 lázním přidala peníze. Od ledna 2015 se pobyty prodloužily na čtyři týdny, seznam nemocí se rozšířil, obnovila se i možnost opakovaných pobytů.

Vláda asi kývne na úpravu skládání jistiny u veřejných dražeb

Dražební jistinu při veřejných dražbách asi bude možné skládat v hotovosti jen do částky, kterou jako limit stanoví zákon o omezení plateb v hotovosti, tedy do 270.000 korun. Počítá s tím poslanecká novela zákona o veřejných dražbách, kterou v pondělí podle předběžného stanoviska podpoří vláda.

Norma byla přijata loni a nově stanoví limit pro placení právě na úrovni 270.000 korun. Z novely však zmizelo ustanovení, které říkalo, že nad stanovený limit je možné platit v hotovosti, pokud to vyžaduje zvláštní zákon. V souvislosti s dražebním zákonem, v němž nyní činí hranice 15.000 eur (asi 410.000 korun), to vyvolává nejasnosti. Zrušení ustanovení ztížilo podle poslanců situaci všem dražebníkům, hlavně krajům, obcím i státu.

Domácnostem loni začaly růst příjmy, měsíčně se zvýšily o 369 Kč

Domácnostem loni začaly růst příjmy, měsíčně si polepšily o 369 korun na osobu. Rodinám s dětmi přibylo zhruba 600 korun na jednoho člena, mírně vyšší růst vykázaly i domácnosti důchodců. Vyplývá to ze statistiky rodinných účtů zveřejněných Českým statistickým úřadem. Výdaje domácností loni také rostly, avšak pomaleji než příjmy. Průměrná domácnost loni hospodařila s příjmy 12.912 korun měsíčně v přepočtu na jednoho člena. Rodiny s dětmi mohly počítat s 11.471 korunami, což bylo meziročně o 607 korun více. Domácnosti důchodců si polepšily o 71 korun, což odpovídá měsíčním příjmům 12.197 korun na osobu.

Pětinu peněz domácnosti utratily za jídlo a pití. Další pětinu výdajů spolkly náklady spojené s bydlením, zejména nájemné, energie, teplo a voda. Desetina výdajů připadla na dopravu, další desetina na dovolenou a kulturu. Například důchodcům z rodinného rozpočtu ukrojily náklady na bydlení 28 procent financí a potraviny 24 procent. U rodin s dětmi šlo na jídlo a pití 19,5 procenta financí a na bydlení 17,6 procenta.

Češi letos utratí v e-shopech 77 mld. Kč, meziročně o 15 pct víc

Tržby českých internetových obchodů za zboží letos stoupnou o 15 procent na 77 miliard korun. Výrazný nárůst čeká on-line prodej potravin. Češi také objednají přes internet služby za 26 miliard korun, meziročně o téměř čtvrtinu víc. Vyplývá to z odhadu Asociace pro elektronickou komerci (APEK) a srovnávače cen Heureka.cz.

V Českých Budějovicích protestovalo proti islámu pár stovek lidí

Zhruba dvě až tři stovky lidí podle policie v Českých Budějovicích demonstrovaly proti islámu. Účastníci shromáždění, které se konalo na náměstí Přemysla Otakara II., poslouchali vystoupení několika řečníků. Akci pořádala iniciativa Islám v ČR nechceme. Jen o pár desítek metrů dál se ve stejnou dobu konala akce proti islamofobii. Účastnilo se jí několik desítek lidí.

Ke čtvrtečnímu útoku v metru se přiznal jednadvacetiletý muž

Policisté dopadli díky spolupráci s veřejností muže, který ve čtvrtek ve stanici Invalidovna pražského metra údajně pořezal devětatřicetiletého cestujícího na krku. "Jedná se o jednadvacetiletého slovensky hovořícího mladíka," řekl ČTK mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Podle serveru iDnes.cz útočil zcela náhodně. Napadený utrpěl hlubokou řeznou ránu na krku a záchranáři ho odvezli do nemocnice Na Bulovce. Mladík se při výslechu k činu doznal.

Grand designérem roku 2014 je sklářské studio Dechem

Vítězem cen Akademie designu a držitelem titulu Grand designér roku 2014 se stalo studio Dechem. Tvoří je architektka Michaela Tomišková a sklář Jakub Janďourek. Sklo letošnímu ročníku designových cen dominovalo - Dechem se svými vázami a svítidly zvítězili i v kategorii Designér roku a jejich kolekce Laboratory Lights, kterou vyrábí Kavalierglass, přinesla této sklárně titul Výrobce roku. Dalším sklářským výtvarníkům patří i Cena veřejnosti a ocenění pro jednoho z laureátů v kategorii Objev roku.

Ocenění si ze Stavovského divadla odnesli autoři nejlepších loňských projektů v celkem 11 kategoriích. Tomiškové s Janďourkem náleží vedle prestižního titulu odměna 100.000 korun určená na ztvárnění ceny pro vítěze příštího, desátého ročníku oborových cen. Letošní vítězové dnes dostali kimona navržená loňským Grand designérem roku, návrhářkou Monikou Drápalovou. O udílení cen rozhoduje početná Akademie designu složená z teoretiků, kurátorů, novinářů a designérů.

Výstavu památek z hradů a zámků vidělo 78.000 lidí

Výstavu s názvem Hrady a zámky objevované a opěvované navštívilo 78.222 lidí. ČTK to řekla mluvčí Národního památkového ústavu Jana Tichá. Expozice se tak stala nejpopulárnějším výstavním počinem v novodobé historii Pražského hradu. Expozice představila významné movité památky z českých státních hradů a zámků. Mezi šesti stovkami exponátů byly i relikviář sv. Maura, Budyšínský rukopis Kosmovy kroniky, křišťálové žezlo Albrechta z Valdštejna, Máchův deník či Plečnikovo křeslo.

Herečka a dabérka Aťka Janoušková slaví pětaosmdesátiny

Včelce Máje, Broučkům, Včelím medvídkům a dalším postavičkám propůjčila svůj nezaměnitelný hlas jedna z nejmenších českých hereček Aťka Janoušková, která 16. března oslaví pětaosmdesátiny. V roce 2009 obdržela Cenu Františka Filipovského za celoživotní přínos domácímu dabingu. Jejího hlasového umění hojně využívali i tvůrci televizních reklam. Pražská rodačka (vlastním jménem Vlasta Janoušková) se hraní věnovala už od dětství. Během druhé světové války účinkovala v Národním divadle, odkud ale dostala vyhazov, protože její rodiče zatklo gestapo. Nějaký čas se živila jako cizojazyčná korespondentka, zpět na divadelní prkna ji přivedl až později E. F. Burian.

Ve Žďárských vrších je líp vidět Bílá skála, odkryty budou další skalní vrcholy

Ve Žďárských vrších začali letos ochránci přírody uskutečňovat svůj dlouhodobý plán na odkrytí výhledů na skalní vrcholy. První přišla na řadu Bílá skála nedaleko Křižánek, u níž byly z jedné strany vykáceny smrky, které ji překrývaly. Na podzim by měla být odkryta také Malinská skála u Blatin. V dalších letech postupně dojde i na další skály v této chráněné krajinné oblasti. ČTK to řekl vedoucí Správy CHKO Žďárské vrchy Václav Hlaváč. Záměr na odkrytí skalních vrcholů ochránci nejdřív probrali s odborníky i s veřejností.

Skalní vrcholy patří k hlavním přírodním fenoménům Žďárských vrchů. Kdysi byly vidět, ale pak je přerostly převážně smrkové lesy. Viditelné skály zvýší atraktivitu krajiny, jejich odkrytí by mělo prospět i některým živočichům. "Na Bílé skále se hned po tom zásahu uhnízdili krkavci, sedí na snůšce," podotkl Hlaváč. U Bílé skály byly vykáceny smrky asi z půl hektaru pozemků. Postupně tam budou na řídko vysazovány jedle a buky, aby byla obnovena původní skladba porostů.

Cenu Břitva pro metalové album roku dostali Master´s Hammer

Blackmetalová skupina Master´s Hammer získala cenu Břitva pro nejlepší tvrdě rockové či metalové album minulého roku. Do galerie legend vstoupila rocková skupina Stromboli, dále punková kapela Plexis a metalový Debustrol. Odborní publicisté udělují ocenění Břitva v mnoha kategoriích už 14 let. Doplňují a přitvrzují tak žánrový záběr ostatních hudebních cen. Objevem roku je punková Hanba.

Sport

Biatlonista Ondřej Moravec vybojoval na mistrovství světa v Kontiolahti stříbrnou medaili v závodu s hromadným startem. S jednou střeleckou chybou nestačil jen na Slovince Jakova Faka, s nímž prohrál ve finiši v cílové rovince. Další Čech Michal Šlesingr dojel i s třemi chybami pátý, Jaroslav Soukup byl osmadvacátý. Moravcovi ani Šlesingrovi přitom vstup do závodu nevyšel a po chybě na první střelbě byli až ve třetí desítce. Jenže pak začali velkou stíhací jízdu. Po bezchybné druhé střelbě ztráceli už jen 15 vteřin na čelo a střelba vestoje skvěla vyšla Moravcovi.

Biatlonistka Gabriela Soukalová přišla na mistrovství světa ve Finsku poslední střelou o medaili ze závodu s hromadným startem. S jedním trestným okruhem nakonec doběhla pátá. Vyhrála Ukrajinka Valj Semerenková, která ani jednou neminula. Veronika Vítková obsadila s šesti chybami předposlední 29. místo. Soukalová trefila prvních 19 střel a držela se největších favoritek. Pokud by zasáhla i poslední terč, vyrazila by do závěrečného okruhu na druhém místě a mohla se poprat se Semerenkovou o vítězství. Jenže minula a musela na trestný okruh.

Snowboardista Petr Horák byl čtvrtý ve finálovém závodu Světového poháru ve slopestylu ve Špindlerově Mlýně. Domácí adeptka na stupně vítězů Šárka Pančochová skončila devátá, neboť se jí nevydařilo semifinále. Závody vyhráli Cheryl Maasová z Nizozemska a Švýcar Lucien Koch. Maasová zároveň ovládla konečné pořadí slopestylu a dostala také velký křišťálový glóbus za celkové hodnocení freestylu. Nejlepším slopestylistou i freestylistou sezony je Fin Janne Korpi, druhý muž krkonošského finále.

Běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová obsadila v posledním závodě sezony SP na 30 km v Oslu 13. místo. Vyhrála Norka Marit Björgenová.

Běžec na lyžích Martin Jakš obsadil v závěrečném podniku sezony Světového poháru na 50 km volně 18. místo. Pro první vítězství v individuálním závodě v kariéře si v Oslu dojel Nor Sjur Röthe, který ve fotofiniši porazil Daria Colognu ze Švýcarska. Jakš se sice v úvodu závodu držel v popředí, po první výměně lyží se však pořadím propadl a nakonec do cíle dorazil s dvouminutovou ztrátou na Rötheho. Druhý český reprezentant na startu a stříbrný medailista z klasické padesátky na letošním mistrovství světa Lukáš Bauer skončil s devítiminutovým mankem na 45. příčce.

Cyklista Roman Kreuziger dojel šestý ve tvrté etapě závodu Tirreno-Adriatico a celkově se posunul na páté místo. Díky sólovému úniku několik kilometrů před cílem vyhrál Nizozemec Wouter Poels a je novým průběžným lídrem. Celkově ztrácí Kreuziger na Nizozemce 27 sekund. Druhý český vrchař Leopold König se v čele neudržel a dojel do cíle 39. Třetí muž z páteční etapy Zdeněk Štybar byl s osmiminutovým odstupem sedmdesátý. Závod skončí úterní časovkou.

Hokejisté Litvínova porazili ve druhém čtvrtfinálovém zápase play off extraligy Pardubice 4:1 a v sérii hrané na čtyři výhry vedou 2:0. Dvěma brankami se na výhře Vervy podílel útočník Jakub Petružálek, tři body za gól a dvě asistence zaznamenal Martin Ručinský. Čtvrtfinále pokračuje v úterý a ve středu v Pardubicích.

Třinečtí hokejisté porazili i ve druhém čtvrtfinálovém utkání Mladou Boleslav o gól a po výhře 3:2 vedou v sérii 2:0 na zápasy. Favorit ztratil během úvodní třetiny dvoubrankový náskok, ale v čase 19:25 zařídil Ocelářům druhý bod v sérii obránce Josef Hrabal, který se v pátek nevešel do základní sestavy.

Hokejisté Komety Brno zvítězili ve třetím utkání čtvrtfinále play off extraligy ve Zlíně 2:1 a stejným poměrem vedou i v sérii hraní na čtyři výhry. O výsledku rozhodla druhá třetina, v níž Brňané v rozmezí čtyř minut zásluhou Františka Ptáčka a Antonína Honejska otočili výsledek. Čtvrtý zápas je na programu v pondělí opět ve Zlíně.

Česká tenistka Klára Koukalová vypadla z turnaje v Indian Wells v druhém kole. Po úvodní výhře nad dvojnásobnou vítězkou turnaje Danielou Hantuchovou nestačila na Američanku Madison Keysovou a šestnácté nasazené hráčce podlehla 3:6, 2:6.

Počasí

Polojasno až jasno, ojediněle, na Českomoravské vrchovině místy zataženo nízkou oblačností. Nejvyšší denní teploty 10 až 14 °C.