Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Zeman chce vyměnit šéfa generálního štábu na konci dubna

Prezident Miloš Zeman chce jmenovat nového náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře koncem dubna. Bečvář ve funkci nahradí Petra Pavla, který odchází do Vojenského výboru NATO. Pavel chtěl skončit o měsíc později, ministr obrany Martin Stropnický (ANO) naopak podle Zemana navrhoval jeho konec ve funkci o měsíc dříve. Podle Stropnického bude hlavním Bečvářovým úkolem dokončení koncepčního materiálu, který by měl rozhodnout o budoucnosti české armády. Bečvář se chce zaměřit rovněž na nákup služeb a vybavení pro armádu.

Plzeňský rodák Bečvář (56) vystudoval Vojenskou vysokou školu pozemního vojska ve Vyškově. Dále studoval také na Vojenské akademii v Brně, Právnické fakultě Univerzity Karlovy, v zahraničí pak navštěvoval v letech 1998 až 1999 Vševojskovou školu obrany v Paříži. V minulosti byl mimo jiné náčelníkem Vojenské policie a přidělencem obrany ČR ve Francii.

Sněmovna podpořila rozšíření pravomocí zpravodajských služeb

Pravomoci zpravodajských služeb se možná rozšíří. Prolomí se daňové tajemství, zpravodajci budou moci žádat informace od telekomunikačních operátorů a zruší se omezení u údajů chráněných bankovním tajemstvím. Zůstane povinnost mít svolení soudce. Předpokládá to vládní novela, kterou v úvodním kole podpořila Sněmovna. Předloha míří k posouzení do bezpečnostního, branného a rozpočtového výboru.

CVVM: V Česku se cítí bezpečně 77 pct. lidí, mírně jich přibylo

V Česku se cítí bezpečně tři čtvrtiny (77 procent) lidí. Od posledního měření v listopadu jejich podíl vzrostl o šest procentních bodů. Vyplývá to z únorového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Největší pocit bezpečí mají Pražané a Středočeši, nejmenší lidé ze severozápadních Čech. Za velkou hrozbu pro bezpečnost Češi nejčastěji označili terorismus a mezinárodní organizovaný zločin. V místě svého bydliště se nejbezpečněji cítí vesničané, v průzkumu jich tak odpovědělo 93 procent.

Firma VAOS prý dělá vše pro osvobození lidí pohřešovaných v Libyi

Firma VAOS, jejíž zaměstnanci byli minulý týden uneseni v Libyi, v prohlášení ujistila, že dělá vše pro osvobození svých pracovníků. O prohlášení informoval filipínský server GMA News. Ve skupině je Čech, Rakušan, čtyři Filipínci, dva Bangladéšané a Ghaňan. Do oblasti už dorazil druhý český diplomat, aby se podílel na pátrání. Podle rakouského listu Der Standard chystala firma VAOS právě na den útoku, tedy na minulý pátek, evakuaci svého personálu ze dvou ropných polí. Podařilo se jí však prý zachránit již jen 51člennou osádku ropného pole Zilá. Evakuaci pracovníků z Ghaní zabránil právě útok radikálů. Před hrozícím nebezpečím únosu prý však firma nedostala žádné varování, ani od Libyjské národní ropné společnosti.

Vyřešení situace okolo Čecha pohřešovaného od minulého pátku v Libyi bude záviset především na práci tajných služeb, a to nejen českých. V rozhovoru s ČTK to řekl prezident Miloš Zeman. Případ pohřešovaného Čecha v Libyi jinak nechtěl příliš komentovat.

Obranu a armádu budou stát Vrbětice 80 milionů, požádá o ně vládu

Ministerstvo obrany a armáda budou mít roční náklady spojené s hlídáním muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku a zprovozněním muničního skladu v Květné 80 milionů korun. Úřad je bude požadovat po vládě. ČTK to řekl mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Vojáci jsou ve Vrbětících od listopadu. O proplacení dosavadních nákladů s ostrahou nebo očistou areálu od munice po dvou loňských výbuších již požádalo ministerstvo vnitra. Pro policisty a hasiče vláda v pondělí schválila zvýšení rozpočtu na první pololetí o 47 milionů korun.

MMR chce u některých tendrů zakázat soutěžit na nejnižší cenu

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chce u některých typů zakázek zakázat soutěžit pouze podle nejnižší ceny. Šlo by například o práce projektantů či advokátní služby, řekl na Fóru českého stavebnictví náměstek ministryně pro místní rozvoj Ondřej Votruba. Změna má být součástí připravovaného zákona o zadávacích řízeních, který v příštím roce nahradí současný zákon o zadávání veřejných zakázek. Ministerstvo tím reaguje na sílící kritiku současného stavu, kdy veřejné instituce vybírají vítěze tendrů v drtivé většině případů pouze podle nabídnuté ceny. Například stavaři však upozorňují, že to vede k poklesu kvality staveb, některé ceny prý neumožňují jejich bezpečnou realizaci.

Evropský parlament vyzval k rychlému odstranění diskriminace žen

Evropský parlament odsoudil údajně příliš pomalý pokrok v úsilí o rovnost žen a mužů v Evropské unii. Přes pokrok v některých oblastech je stále potřebné úsilí k odstranění rozdílů v platech či kariérním postupu mezi muži a ženami, posílení ekonomické nezávislosti žen, vyváženosti pracovního a soukromého života, včetně rodičovské dovolené, a k ochraně práv žen na přístup k antikoncepci a na potrat.

Také míra zaměstnanosti žen se podle Evropského parlamentu stále zvyšuje jen pomalu. Od roku 2002 vzrostla ze zhruba 58 procent jen na 63 procent a evropští muži mají v průměru o 16,4 procenta vyšší příjmy než ženy. Pokud bude současná tendence pokračovat, budou ženy a muži dostávat rovnocenný plat až v roce 2084. Evropský parlament dále trvá na tom, že je zapotřebí naléhavě řešit chudobu mezi ženami, zvláště staršími ženami a osamělými matkami. Důchody žen jsou v průměru o 39 procent nižší než důchody mužů a více než třetina starších žen v Evropě nepobírá žádný důchod, upozorňuje Evropský parlament.

ČSSD na sjezdu zvolí nové vedení a schválí úpravu stanov

Semknutí kolem premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, volbu nového vedení strany i změnu stanov by měl přinést sjezd sociální demokracie, který se uskuteční v pátek a v sobotu v Praze. Sjezdu nejsilnější vládní strany se zúčastní rekordní počet více než 750 delegátů i řada zahraničních hostů. Prezident Miloš Zeman ani další čeští politici na něj ale pozváni nejsou. Očekává se, že i vzhledem k silné konkurenci v podobě vládního hnutí ANO, se sociální demokraté jasně postaví za Sobotku i většinu politiků, které si přeje mít ve vedení strany. Sobotka nebude mít protikandidáta a v krajích získal všech 14 nominací.

Prezident Miloš Zeman by od ČSSD uvítal sebereflexi neúspěchu v posledních parlamentních volbách, kterou postrádá. K ní by vyzval i nadcházející sjezd nejsilnější vládní strany, pokud by ho na něj ČSSD pozvala, řekl Zeman v rozhovoru s ČTK. V parlamentních volbách v roce 2013 se ČSSD dostala těsně nad 20 procent hlasů. Za volební neúspěch Zeman označil i výsledek sociálních demokratů v loňských komunálních volbách, kdy strana získala o zhruba 800 mandátů méně než o čtyři roky dříve. Sobotka uvedl, že v době, kdy byl Zeman šéfem ČSSD a premiérem, dopadla strana v senátních volbách hůře než nyní.

Průměrná mzda ve 4. čtvrtletí 2014 vzrostla o 609 Kč na 27.200 Kč

Průměrná mzda v Česku ve 4. čtvrtletí loňského roku vzrostla meziročně o 609 Kč na 27.200 korun, tedy o 2,3 procenta. Spotřebitelské ceny se ovšem ve stejném období zvýšily o 0,5 procenta, reálně tak mzda rostla o 1,8 procenta. Uvedl to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Za celý loňský rok se pak průměrná mzda zvýšila o 608 korun na 25.686 Kč, což je reálný růst o dvě procenta. "Růst reálných mezd byl vloni nejrychlejší od roku 2009. A právě růst reálných mezd je významným faktorem přispívajícím k lepší náladě domácností a jejich vyšší ochotě spotřebovávat," uvedl analytik Komerční banky Jiří Škop. Podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka bylo však zvyšování mezd relativně mírné a umožnilo udržení či zvýšení konkurenceschopnosti firem. "Produktivita práce totiž rostla rychleji než mzdy," upozornil.

Celková čísla v loňském 4. čtvrtletí podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška částečně zachraňoval stát, který zvýšil zaměstnancům platy. "Co tedy domácnostem zvyšovalo koncem loňského roku kupní sílu, nebyla výrazně vyšší čísla na výplatních páskách, ale nové pracovní příležitosti a velmi nízká inflace," uvedl. V letošním roce růst mezd podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera dále mírně zrychlí a dosáhne díky zlepšující se ekonomice zhruba tří procent. "Pokud bychom srovnávali tuzemské mzdy v eurech s okolními zeměmi, devalvací z roku 2013 jsme si jednoznačně znovu pohoršili," upozornil analytik ČSOB Petr Dufek. Zatímco ještě v roce 2012 dosahovala průměrná mzda v ČR téměř 1000 eur, nyní je na 933 eur.

Vyšší platy soudců napadla nová žaloba člena NKÚ

Zvýšení platů soudců se snaží zabránit Petr Neuvirt z Nejvyššího kontrolního úřadu. Podal žalobu na upravený výpočet platů, o kterém rozhodl Ústavní soud. Podle něho se zvýšily mzdy v justici, ale současně stát musí zpětně doplatit rozdíl celkem zhruba 1,2 miliardy. Platy za leden už soudci dostali vypočítané podle nových pravidel, a proto mohl NKÚ žalobu podat, uvedla Česká televize.

Soudcům se zvýšila mzdová základna, a to na trojnásobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. Podle šéfa NKÚ Miloslava Kaly by se platy soudců mohly vymknout reálným společenským měřítkům, protože by se neudržitelně zvyšovaly oproti průměrnému platu.

Zástupci českých firem odletěli na podnikatelskou misi do Srbska

Do Srbska odletěla podnikatelská delegace 20 zástupců tuzemských firem z dopravní infrastruktury, energetiky, stavebnictví, zemědělství a potravinářství. Podnikatelé doprovázejí náměstka ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Bärtla na 8. zasedání Smíšeného výboru pro hospodářskou spolupráci mezi Srbskem a Českou republikou. Do Srbska měl s podnikateli původně letět ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Ten ale ve Sněmovně hájil v mnohahodinové debatě vládní novelu energetického zákona. Srbská ekonomika patří k nejrychleji rostoucím ekonomikám v regionu a Česko je pro tuto zemi z hlediska obratu 18. nejvýznamnější obchodní partner. Nejvíce se z ČR vyváží auta, elektrická energie a rozhlasové přijímače.

Ministr Ťok: Na silnicích by se mělo pracovat sedm dní v týdnu i v noci

Skluz při výstavbě silnic a dálnic chce ministerstvo dopravy řešit nařízením prací i v noci a sedm dní v týdnu. Dalším řešením by mělo být zapojení privátního kapitálu do výstavby dopravní infrastruktury, takzvaných PPP projektů. Na setkání s novináři u příležitosti sta dní ve funkci to řekl ministr dopravy Dan Ťok. Vhodné komunikace pro financování ze soukromých peněz jsou podle Ťoka rychlostní silnice z Prahy do Příbrami a Strakonic a rovněž z Prahy na Chomutov. Jde o komunikace, které nejsou v evropské prioritní síti (TEN - T) a je možné na jejich stavbu použít pouze národní zdroje, nikoliv evropské dotace.

Sněmovna podpořila nižší kauce pro menší distributory benzinu

Sněmovna v úvodním kole podpořila vládní novelu zákona o spotřebních daních, která kromě jiného umožní snížit kauce pro menší distributory pohonných hmot. Také plošně zavádí spotřební daň na surový tabák. Novelou se nyní bude zabývat sněmovní rozpočtový a taky hospodářský výbor. Kauce pro prodejce pohonných hmot by mohla klesnout z 20 milionů na deset milionů korun. Zavedení kaucí bylo jedním z opatření proti daňovým únikům.

Novela energetického zákona míří k závěrečnému schvalování

Poslanci po mnohahodinové debatě propustili do závěrečného čtení kontroverzní vládní novelu energetického zákona. V souladu s novými sněmovními pravidly se nad ní ještě jednou sejde hospodářský výbor, aby posoudil všechny pozměňovací návrhy. Sešlo se jich zhruba 350, řada z nich se ale překrývá. Novelu kritizuje především opoziční hnutí Úsvit, před jejím přijetím varuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Regulačnímu úřadu se nelíbí především jeden z pozměňovacích návrhů, který umožní, aby se solární elektrárny vyhnuly povinnosti platit solární daň. Zůstal by jim ale nárok na podporu. Stát by tak mohl přijít celkem až o 35 miliard korun. Ministr Mládek řekl novinářům, že ministerstvo už připravuje řešení, které tomu má zamezit. Poslanci by ji mohli schvalovat v dubnu.

Novela mimo jiné stanoví, že poplatek za obnovitelné zdroje se má nově platit podle kapacity jističe, a nikoli jako dosud podle spotřeby. Ministerstvo průmyslu ujišťuje, že žádný odběratel nově nezaplatí víc než dosud, někteří by údajně naopak mohli ušetřit. Novela má také umožnit rozvoj střešních fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem do deseti kW. Pro jejich instalaci už nebudou domácnosti potřebovat licence.

Obchodníci připouštějí zlevnění díky snížení karetních poplatků

Tuzemští obchodníci připouštějí velmi mírné zlevnění zboží v důsledku snížení poplatků, které si banky účtují za platbu kartou. Jejich vydavatelé, banky i experti jsou ale v tomto ohledu skeptičtí. Vyplývá to z ankety ČTK. Evropský parlament schválil směrnici omezující tyto poplatky. U transakcí prováděných debetními kartami bude strop nově činit 0,2 procenta z placené částky, u transakcí kreditními kartami pak 0,3 procenta. Strop se přitom bude týkat jak přeshraničních, tak domácích plateb kartou. Omezení poplatků má podle Bruselu přinést roční úsporu 730 milionů eur (20 miliard Kč) na straně spotřebitelů a šest miliard eur (163,6 miliardy Kč) na straně obchodníků.

Produkce máku loni vzrostla, plochy se letos dál rozšíří

Produkce máku v Česku loni vzrostla téměř o 80 procent na 24.665 tun, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Podle Pavla Cihláře ze sdružení Český mák se plochy s mákem letos dál rozšíří a dosáhnou zhruba 35.000 hektarů. Česko je největším pěstitelem potravinářského máku na světě a Češi jsou jeho největšími jedlíky. Domácí pěstitelé však čelí dovozům levných technických máků, které někteří překupníci přimíchávají do makových směsí. Zhruba 80 procent máku se vyváží. Největším odběratelem českého máku je Rusko před Rakouskem, Ukrajinou, Polskem a Slovenskem.

Firmy Jerry Fabrics a Bino Europe nesmí prodávat věci s Krtečkem

Firma Jerry Fabrics nesmí prodávat ložní prádlo a ručníky s populární postavou Krtečka, stejně tak nesmí prodávat hračky s Krtečkem firma Bino Europe. Ústavní soud totiž vyhověl stížnostem výrobců Zdeňka Matějovského a DETOA Albrechtice ve sporu o licence na Krtečka a zrušil výrok Vrchního soudu v Praze, který musí spor řešit znovu. Tentokrát se jím musí zabývat senát specializovaný na autorské právo. Firmy, které podaly stížnost, získaly v minulosti licenci od autora Krtečka Zdeňka Milera. Druhé firmy ji koupily později od společnosti Little Mole reprezentované Milerovou vnučkou Karolínou.

Pro generace dětí patří Krteček a jeho přátelé k nejoblíbenějším hrdinům, což se projevuje nejen na prodeji knih a vysílacích práv, ale také řady dalších výrobků, od hraček přes domácí potřeby až k textilu. Postava Krtka mohla podle odhadu českých vydavatelů Milerovi (1921 až 2011) vydělat až 200 milionů korun, i dnes Milerovo dílo vydělává ročně miliony.

Humanitární organizace žádají přijetí více uprchlíků ze Sýrie

Za ostudné považují české humanitární organizace působící na Blízkém východě rozhodnutí vlády přijmout do Česka asi jen 70 uprchlíků ze Sýrie. Organizace to uvedly ve společném prohlášení vydaném ke čtvrtému výročí rozpoutání konfliktu v Sýrii. Česko má podle nich kapacity na přijetí mnohem více uprchlíků; za optimální by považovaly zhruba 1000 lidí. Současně vyzvaly ke zvýšení české pomoci pro Sýrii i okolní státy, kam se uchýlily téměř čtyři miliony utečenců. Připustily, že ani přijetí většího množství uprchlíků ze Sýrie tamní konflikt nevyřeší. "Považujeme je však za projev solidarity ze strany země, která sama během své historie vyslala do světa statisíce uprchlíků," tvrdí organizace. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v minulosti přijetí jen 15 rodin syrských uprchlíků vysvětlil bezpečnostními důvody.

Asi 300 lidí před čínskou ambasádou podpořilo svobodu Tibetu

Proti porušování lidských práv v Tibetu i celé Číně před čínskou ambasádou v pražské Bubenči podle pořadatelů demonstrovalo asi 300 lidí. Ekonomická spolupráce s Čínou je podle nich třeba, nesmí se ale opomíjet lidská práva. Vadí jim i loňská vyjádření českých představitelů týkající se vztahů Česka s Čínou. Protest byl součástí akce Vlajka pro Tibet, která je symbolickým připomenutím protičínského povstání z roku 1959, kdy zahynulo nejméně 80.000 Tibeťanů.

V Rakousku neznámý lyžař vážně zranil českého chlapce

Zřejmě vážné zranění utrpěl šestiletý chlapec z České republiky, kterého srazil neznámý lyžař na sjezdovce v rakouském Bad Kleinkirchheimu. Informovala o tom agentura APA s odvoláním na sdělení policie. Hoch zůstal po střetu ležet na dráze, zatímco lyžař, který ho porazil, ujel. Zraněného přepravil vrtulník záchranné služby do nemocnice v Klagenfurtu.

Žena postřelená v U. Brodě byla převezena k další léčbě do Prahy

Žena, kterou před dvěma týdny postřelil v uherskobrodské restauraci třiašedesátiletý muž, byla převezena k další léčbě na oddělení neurochirurgie do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Žena byla postřelena do hrudníku, na rozdíl od osmi dalších lidí ale střelbu přežila, podařilo se jí dostat z restaurace ven. Hned v den útoku ji lékaři operovali, do následujícího dne ji udržovali v umělém spánku. Tragédie v Uherském Brodě se stala 24. února. Třiašedesátiletý muž vešel do restaurace Družba a zastřelil osm lidí ve věku 27 až 66 let a poté i sebe.

Při transplantaci si vymění ledviny lidé s různou krevní skupinou

Lékaři v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) provedou během dvou dnů při příležitosti čtvrtečního Světového dne ledvin unikátní párovou transplantaci ledvin. Poprvé v Česku při ní budou někteří ze čtyř dárců a čtyř příjemců mít odlišnou krevní skupinu. Jejich krev tak musí být před transplantací speciálně upravena, sdělil ČTK přednosta kliniky transplantační chirurgie Jiří Froněk, který bude odebírat všech osm ledvin. Párové transplantace ledvin mezi lidmi s rozdílnou krevní skupinou jsou podle přednosty kliniky nefrologie profesora Ondřeje Viklického ve světě ojedinělé, provádí je Rakousko, Austrálie a USA. Loni v IKEM transplantovali 282 ledvin, z nich 51 bylo od žijících dárců.

Vinaři z ČR vezou z Paříže 30 medailí z toho šest zlatých

Vinaři z České republiky vezou z jedné z nejprestižnějších světových soutěží Vinalies Internationales z Paříže 30 medailí. Je to o čtyři více než loni. Šest medailí je zlatých, zbytek stříbrné. Vyplývá to z tiskové zprávy Národního vinařského centra. Letos soutěžilo více než 3500 vín, z toho 107 z ČR.

Mendelova polární stanice v Antarktidě je technickým unikátem

Mendelova polární stanice, kterou deset let provozuje brněnská Masarykova univerzita v Antarktidě, patří podle odborníků k nejekologičtějším a technicky nejpokročilejším základnám na ledovém kontinentu. S vylepšeními pomáhají vědcům, zkoumajícím v Antarktidě hlavně změnu klimatu, české vysoké školy a také firmy. ČTK to řekl vedoucí expedice, která se nyní vrátila ze stanice, Pavel Kapler. Stanici tvoří hlavní budova, určená pro sezonní pobyt 15 až 20 vědců, a deset dalších menších objektů, v nichž jsou většinou sklady. "Za dobrého počasí využíváme obnovitelné zdroje energie průměrně ze 60 procent a za velmi pěkného počasí jsme téměř na sto procentech," uvedl Kapler. Ostatní antarktické stanice využívají obnovitelné zdroje energie zhruba z deseti procent. Nyní je stanice opět opuštěná. Solární panely ale zásobují energií přístroje, které pro vědce zaznamenávají informace o počasí.

Armádní výstava připomíná první světovou válku v roce 1915

S průběhem bojů na frontách první světové války v roce 1915 nebo s tím, jak vypadala situace v zázemí českých zemí, se mohou lidé seznámit na nové výstavě před generálním štábem v Praze. Její autor se na 20 panelech věnuje zásadním bojům nebo roli vědy a techniky. Výstavu s názvem "…jiná válka, než jsme čekali" zahájil náčelník generálního štábu Petr Pavel. Výstava je součástí řady připomínek 100. výročí první světové války. Pavel podotkl, že je zajímavé také sledovat přístup tehdejších médií v dobové karikatuře, která znázorňuje, jakým způsobem už tehdy probíhala manipulace veřejným míněním.

V poslanecké sněmovně instalovali bustu písničkáře Karla Kryla

Při příležitosti 21. výročí úmrtí Karla Kryla v prostorách poslaneckého klubu KDU-ČSL v Praze instalovali bustu legendárního písničkáře. Umístění již dříve odhalené bronzové busty z dílny Pavla Monharta doprovodily reprodukované Krylovy písně Bratříčku, zavírej vrátka a Děkuji. Realistická bronzová busta s daty 1944 - 1994 nese nápis 'Demokracie bez kritiky a opozice nemůže existovat'.

Končí pražská část festivalu filmů o lidských právech Jeden svět

Pražská část letošního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět končí. Sedmnáctý ročník přehlídky v metropoli divákům nabídl 114 snímků, které přiblížily situaci v 59 zemích světa. Nejlepším filmem se stal dokument Podoba ticha amerického režiséra Joshuy Oppenheimera, který se vrací ke genocidě v Indonésii. Z Prahy se přehlídka stěhuje do dalších 33 měst v republice a také do Bruselu. Poroty na festivalu udělily celkem osm cen.

Na potíže samoživitelek a samoživitelů upozorní dokument Samoživy

Situaci rodičů, kteří zůstali se svými dětmi sami bez partnerů, zachycuje nový dokument Samoživy. Osm matek a jeden otec v něm popisují svou situaci, kdy musejí se svými potomky vyjít s málem a uživit je bez alimentů od neplatících otců či matky. Některé hrdinky z dokumentu mají víc zaměstnání, aby své potomky uživily. Podle režisérky Olgy Sommerové by měl dětem samoživitelek a samoživitelů pomoci stát a poskytovat náhradní výživné. Podle statistiků v neúplné rodině s dětmi ročně na člena připadá průměrně 86.300 korun. V úplných rodinách s dětmi je to 121.600 korun a v rodinách bez dětí 217.800 korun. V Česku žije celkem kolem 570.800 neúplných rodin.

V Českých Budějovicích začaly oslavy 750 let od založení města

Velká multimediální show k 750 letům založení Českých Budějovic přilákala na jedno z největších náměstí v Evropě zhruba 15.000 lidí. Po koncertu Lucie Bílé je čekalo pětačtyřicetiminutové představení Magické Budějovice. Začalo působivým tlukotem srdce města a ve světelné a projekční show pak ožily sochy na radnici, Samsonova kašna i Černá věž. Lidé viděli vzdušný tanec i performance. Oslavy oficiálně začaly ráno na radnici zápisem do kroniky, představením pamětní mince a otevřením výstavy pohřebních insignií zakladatele města Přemysla Otakara II. Pokračovat budou celý rok.

Dny evropského filmu budou v Praze od 9. do 16. dubna

To nejlepší, co v evropské kinematografii za poslední dva roky vzniklo, představí prostřednictvím čtyř desítek titulů Dny evropského filmu. V Praze budou místem jejich 22. ročníku od 9. do 16. dubna kina Světozor a Lucerna. Pokračovat budou od 17. do 20. dubna v brněnském kině Royal. Mluvčí přehlídky Michaela Dvořáková ČTK řekla, že ozvěny pak uvedou kinosály v Boskovicích, Jablonci nad Nisou, Hradci Králové, Havířově a Plzni. "Přehlídku zahájí nový německý snímek ´Jsme mladí. Jsme silní´, který je druhým celovečerním počinem režiséra Burhana Qurbaniho. Ten ho na pozvání Goethova institutu představí v Praze osobně. Jde o strhující drama zachycující rasové nepokoje, které před více než dvaceti lety zachvátily Německo. Neodráží však jen staré události, ale i přetrvávající problém xenofobie, který zmítá Evropou se stále rostoucí intenzitou," uvedla Dvořáková.

Do Třebíče se po 30 letech vrací festival Nezvalova Třebíč

Do Třebíče se po 30 letech vrací festival oslavující poezii a slovesnou tvorbu Nezvalova Třebíč. Městská knihovna festival pořádá ke 130. výročí svého založení a 115. výročí narození Vítězslava Nezvala. Jeho součástí budou čtení literárních děl, koncerty, výstavy i odborná konference. Novinářům to řekla ředitelka městské knihovny Marie Dočkalová. Festival potrvá od 20. března do 2. dubna. Na zahajovací Noci s Vítězslavem Nezvalem se návštěvníci mimo jiné dozvědí výsledky celostátní literární soutěže. Festival Nezvalova Třebíč se bude podle Dočkalové pořádat v pětiletých intervalech.

Před 120 lety se narodil cestovatel a spisovatel Otakar Batlička

Před 120 lety, 12. března 1895, se v Praze narodil cestovatel a spisovatel Otakar Batlička. Na svých mnohaletých toulkách po světě byl prý plavčíkem, honákem, boxerem, zlatokopem i policistou. Po návratu do Prahy se živil jako řidič tramvají, psal povídky, byl činný v odbojové skupině Obrana národa a zemřel v únoru 1942 za nevyjasněných okolností v nacistickém koncentračním táboře Mauthausen. V patnácti letech se ocitl s kamarádem v Jižní Americe, prošel džunglí i pampami. Do Prahy se definitivně vrátil v roce 1920. Oženil se. Založil boxerskou školu, jezdil na ploché dráze, dělal průvodce cizinců a řidiče tramvají. Ze všeho nejradši se ale věnoval radiotelegrafii. Byl prvním vysílajícím radioamatérem u nás a v roce 1928 se prý spojil s polární výpravou Umberta Nobileho. Koncem 30. let začal psát povídky (napsal jich údajně 150) a v době okupace se zapojil jako radiotelegrafista do odbojové skupiny Obrana národa - východ. Za odbojovou činnost byl vyznamenán válečným křížem in memoriam (1946).

Vysoká pec v Dolních Vítkovicích bude mít novou atrakci

Součástí vysoké pece v ostravské Dolní oblasti Vítkovice bude od května nová atrakce. Právě nyní se tam dokončuje více než dvacetimetrová prosklená válcová nástavba, jejíž součástí bude vyhlídková terasa, klub či kavárna. Jedna z hlavních dominant Ostravy tak bude nejvyšším geografickým bodem ve městě a návštěvníci se po okolí budou moci rozhlédnout z výšky téměř 80 metrů, řekla dnes ČTK Karolína Rycková ze sdružení Dolní oblast Vítkovice.

K nedožitým "75" Miloslava Šimka vydává Supraphon desítku CD

K nedožitým pětasedmdesátinám komika Miloslava Šimka (1940-2004) vydal Supraphon soubor desítky CD s názvem Šimek & Sobota & Nárožný (komplet 1971-1977). Připomíná nejlepší léta komického tria v nahrávkách neznámých, nově objevených i těch, které publikum léta miluje. Dnes je představilo v Praze. Box začíná záznamem představení Návštěvní den V, připravovaného ještě za života Jiřího Grossmanna. Když Grossmann zemřel a Šimek uvažoval o tom, že skončí s divadlem a vrátí se k původní profesi učitele, tak ho režisér Ján Roháč přemluvil k pokračování na prknech Semaforu. Brzy objevil Šimek skvělého improvizátora Luďka Sobotu, vzápětí je doplnil třetí komik, cholerický "inspicient" Petr Nárožný. Humorná trojice si okamžitě získala publikum.

Na Bílou věž v H. Králové se o Velikonocích vrátí odbíjení hodin

Na téměř opravenou Bílou věž v historickém centru Hradce Králové se o Velikonocích první dubnovou neděli vrátí odbíjení hodin. Dvouzvonový hodinový cimbál bude na věži, která je symbolem města, odbíjet každou čtvrthodinu a v celou i počet hodin. Režim odbíjení tak bude stejný, jako před začátkem rekonstrukce památky na podzim 2013. V minulosti odbíjení hodin na Bílé věži ve městě vzbudilo velké diskuse. Zvonění na Bílé věži je doložené v druhé polovině 16. století.

Sport

Větrem poznamenaný jednokolový závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve finském Kuopiu vyhrál Němec Severin Freund. Nejlepším Čechem byl na dvaadvacátém místě Jakub Janda. Nedařilo se Romanu Koudelkovi, který byl klasifikován na 38. místě a zaznamenal jasně nejhorší výsledek sezony.

Počasí

Proměnlivá oblačnost, zejména na horách místy sněhové přeháňky, v polohách pod 500 m srážky dešťové. Nejvyšší teploty 4 až 8 °C, v 1000 m na horách kolem -2 °C.