Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Zaorálek: Čech v Libyi byl zřejmě unesen, nelze to ale potvrdit

Čech, který je od pátku pohřešován v Libyi, byl pravděpodobně unesen. Stoprocentně to ale zatím nelze potvrdit, řekl novinářům ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Rakouská diplomacie vydala zprávu, že skupina zahraničních pracovníků včetně českého občana z ropného pole Ghaní padla v pátek do rukou radikálů z hnutí Islámský stát. Česko zatím nemá o stavu Čecha, ani místě, kde se nachází, žádné informace. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na tiskové konferenci po jednání vlády sice hovořil o "nedávno uneseném Čechovi", Zaorálek ale novinářům řekl, že i když Česko považuje variantu únosu za nejpravděpodobnější, nemůže ji zcela potvrdit. "Nemyslím si, že bychom měli dramaticky jiné informace," uvedl Zaorálek k rozdílu mezi vyjádřením českých a rakouských úřadů.

V pátek podle něj asi 30 vozidel vtrhlo do prostoru ropného pole Ghaní. "Ve vozidlech byli černí, černě odění ozbrojenci, kteří měli údajně vlajku Islámského státu. A rakouská strana vychází, předpokládám, z toho, že ti zaměstnanci byli vehnání do vozů a odvezeni," je přesvědčen Zaorálek. Ujistil rodinu Čecha o tom, že vláda dělá vše proto, aby našla cestu, jak mu pomoci. Ministr zahraničí o situaci informoval vládu. Česko do oblasti vysílá dva diplomaty. První je již na místě a seznamuje se se situací, druhý by měl být na místě do 48 hodin. Mají navázat kontakty s lidmi, kteří mají nejvíce informací, co se v Libyi odehrává. "Je to doplněk k informacím, které získáváme jiným způsobem," řekl Zaorálek s odkazem na spolupráci zpravodajských služeb. Dodal, že v Rakousku vznikn krizový štáb, kde má Česko svého zástupce.

Vláda poslala 47 milionů na práce v muničním areálu ve Vrběticích

Vláda rozhodla o uvolnění 47 milionů korun na práce v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku, kde loni vybuchly dva sklady munice. Novinářům to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO), kterého o nutnosti dalších financí přesvědčila víkendová návštěva místa. "Byl jsem překvapen tím počtem vojáků a policistů a hasičů, ale je to skutečně nevídaná katastrofa," komentoval Babiš svůj dojem z Vrbětic. Původně se přitom proti požadavku ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) postavil a požadoval podrobnou analýzu financování. Navýšení o 47 milionů korun v prvním pololetí má podle Babiše jít především na proplacení přesčasů policistů a hasičů. Pokrýt má například také náklady na pohonné hmoty nebo jídlo.

Pardubický kraj chce vyšší bezpečnost civilních muničních skladů

Pardubický kraj navrhuje po nálezu nenahlášené munice ve Slatině na Orlickoústecku změnu zákonů a opatření pro bezpečnost civilních muničních skladů. S návrhy se obrátí na Bezpečnostní radu státu. Dosavadní výsledky kontroly skladu munice firmy Multiagro ve Slatině u Vysokého Mýta ukázaly, že areál nesplňuje bezpečnostní podmínky, řekl novinářům po jednání Bezpečnostní rady kraje hejtman Martin Netolický. "Těžko si dovedu představit, že by veřejná správa mohla připustit, aby chlév a zkolaudovaná zemědělská výroba mohla být do budoucna bez splnění dalších podmínek civilní muniční sklad," uvedl Netolický. Areál ve Slatině podle něj disponuje jen kamerovým systémem bez ostrahy, bez vnějšího a vnitřního perimetru, leží v obci a donedávna byl volně přístupný. Do kontrastu s tím dal Netolický podmínky skladování munice ve vlastnictví státu, které podléhá mimořádně přísným pravidlům. Ze skladu společnosti Multiagro ve Slatině policie odvezla osm nákladních aut zbrojního materiálu.

Vláda schválila prodej letounů L-159 do Iráku

Vláda schválila prodej letounů L-159 do Iráku. Za 15 nepotřebných strojů Česko má dostat 750 milionů korun. Obchod má přinést práci až pro 100 lidí při sestavování letadel. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Na dodávce 15 strojů pro iráckou armádu za 750 milionů korun se ministerstvo dohodlo se společností Aero Vodochody na konci loňského srpna. Firma letouny koupí od armády a poté je prodá do Iráku. Takový postup vyžaduje zákon. Aero Vodochody zajistí uvedení letounů do provozuschopného stavu, jejich doplnění další výzbrojí a municí. Zabezpečí také výcvik pilotů a pozemního personálu.

Zástupci armády a církve založili Vojenský fond solidarity

Zástupci armády a Charity České republiky v Arcibiskupském paláci na Pražském hradě založili Vojenský fond solidarity. Bude z něj hrazena pomoc vojákům a rodinám vojáků, kteří se ze zdravotních nebo sociálních důvodů a kvůli živelným pohromám ocitli ve finanční tísni. Novinářům to řekl náčelník armádního generálního štábu Petr Pavel. Fond vznikl jako reakce na loňskou sbírku pro rodiny vojáků, kteří padli v Afghánistánu. Tehdy se podařilo vybrat 5,23 milionu korun. První příspěvky by se ve fondu měly objevit po reprezentačním plese armády, který se uskuteční 13. března na Pražském hradě.

Český soudní systém je v průměru Evropské unie, míní Jourová

Česká republika je, pokud se týká efektivity i rychlosti soudního systému, v průměru Evropské unie, řekla evropská komisařka pro spravedlnost Věra Jourová. Aktuální výsledky evropského srovnávacího přehledu v této oblasti ukazují, že ve většině členských zemí se kvalita soudnictví zlepšuje. Jourová ovšem před novináři připomněla také stále existující velké rozdíly v počtech soudců a soudkyň. Výsledky podle ní ukazují především stále nízké počty soudkyň u soudů vyšších stupňů, u soudů nižších instancí je nyní zastoupení vyrovnanější.

Vyřízení občanského či obchodního sporu v první instanci v roce 2013 trvalo v Lucembursku v průměru jen 53 dní, v Česku 187 dní a na Maltě dokonce 750 dní. Česko má přitom podle údajů Evropské komise šestý nejvyšší počet soudců v přepočtu na 100.000 obyvatel. ČR by podle Jourové měla více a lépe využívat a zavádět do soudnictví výpočetní a datové systémy, a to jak ve vnitřní práci soudů, tak při komunikaci s občany.

Krajané si v Červené nad Vltavou zvykají na nové prostředí

První kontakty s novým prostředím, poznávání češtiny nebo vyřizování potřebné administrativy. To vše zažívají v těchto dnech čtyři desítky krajanů z východoukrajinského Čechohradu v Červené nad Vltavou na Písecku. V místním zařízení ministerstva vnitra mohou strávit až rok a adaptovat se na novou zemi. "Když jsme měli takovou šanci, neváhali jsme. Rozhodli jsme se, že z Ukrajiny odejdeme. Já už se tam vrátit nechci, do konce života zůstanu v Česku," řekla ČTK Lena Chalupniková. Ta na rozdíl od dalších krajanů mluví jazykem svých předků. Jejímu synovi je 24 let a v případě války by hrozilo, že by musel jít bojovat.

První skupina krajanů do Červené nad Vltavou přicestovala před necelým týdnem. Dnes šly ukrajinské děti poprvé do školy do nedalekého Milevska. "Říkaly, že jsou příjemně překvapeny z toho, jak je tam prostředí pěkné," řekla ČTK ředitelka střediska migrace z pražské charity Světlana Porche. Krajané prý zatím většinu času tráví v hotelu a přilehlém okolí. Sami se však začínají zajímat o práci, kterou by zde mohli v těchto dnech dělat.

Nezaměstnanost v únoru klesla na 7,5 pct., přibylo volných míst

Nezaměstnanost v únoru meziměsíčně klesla na 7,5 procenta z lednových 7,7 procenta. Bez práce je 548.117 lidí, o 8074 méně než v lednu. Počet volných pracovních míst vzrostl o 6700 na 68.971. Uvedl to Úřad práce ČR. Nezaměstnanost by navíc měla klesat i v dalších měsících. Před rokem v únoru činila míra nezaměstnanosti 8,6 procenta. "V řadě krajů jsme zaznamenali nejnižší únorovou hodnotu za posledních několik let. Důvodů je hned několik - mírná zima, stále rostoucí počet volných pracovních míst, proaktivní komunikace ÚP ČR se zaměstnavateli a samozřejmě oživující ekonomika," uvedla Kateřina Sadílková, která je pověřena řízením Úřadu práce ČR. Podle analytiků jsou důvodem nižší nezaměstnanosti především klimatické podmínky spolu s dobrým výkonem ekonomiky.

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo 76 regionů. Nejvíce to bylo v okrese Rychnov nad Kněžnou (5,6 procenta), Jičín (4,9 procenta) a Plzeň-sever (4,6 procenta). Naopak růst nezaměstnanosti zaznamenal úřad práce jen v okrese Jeseník, a to o 0,2 procenta. Trend snižování nezaměstnanosti by měl pokračovat i dále, protože s příchodem teplejšího počasí se rozjedou sezonní práce a zaměstnavatelé začnou nabírat další pracovníky. Už nyní roste počet volných pracovních míst například v lázeňství nebo turismu. Nejvyšší nezaměstnanost zůstává v Ústeckém kraji, a to 10,7 procenta. V Praze pak je podíl nezaměstnaných 5,1 procenta, což je nejméně v ČR. Pokud jde jednotlivé okresy, nejnižší nezaměstnanost byla v lednu tradičně na Praze-východ, kde činila 3,3 procenta, na druhém místě bylo Mladoboleslavsko s 4,3 procenta. Nejvyšší míru nezaměstnanosti hlásilo opět Bruntálsko, a to 13,4 procenta, na Mostecku dosáhla 12,7 procenta.

Přebytek zahraničního obchodu v lednu vzrostl na 17,3 mld. Kč

Zahraniční obchod Česka v lednu skončil podle předběžných výsledků v přebytku 17,3 miliardy korun, meziročně tak byl vyšší o 1,8 miliardy korun. Výsledek příznivě ovlivnil především obchod s minerálními surovinami, u kterého se meziročně snížil deficit o 7,2 miliardy Kč. Vývoz tuzemských firem se v lednu v meziročním srovnání zvýšil o 4,9 procenta a dovoz o 4,5 procenta. Zahraniční obchod se státy Evropské unie skončila přebytkem 63,8 miliardy Kč, což bylo meziročně o 8,9 miliardy více. Schodek obchodu se státy mimo unii se zvětšil o 6,5 miliardy na 44,9 miliardy korun.

Podle analytiků ale výsledek zahraničního obchodu zaostal za očekáváním. Podle analytika Komerční banky Viktora Zeisela si prozatím čeští exportéři s krizí v Rusku a na Ukrajině celkově poradili dobře. "Problémy mají jednotlivé podniky, které se v Rusku výrazně angažovaly. Rizikem je, že tamní recese bude silnější, než předpokládáme a promítne se i do horší exportní výkonnosti Německa, pro nějž je Česko subdodavatelem," dodal.

Meziroční inflace v Česku se třetí měsíc drží na 0,1 procenta

Spotřebitelské ceny v České republice v únoru stouply meziročně stejně jako v předchozích dvou měsících o 0,1 procenta. Růst byl dán hlavně zdražením tabákových výrobků a plynu. Proti lednu ceny pro spotřebitele vzrostly o 0,2 procenta. Inflace zůstane podle analytiků oslovených ČTK i v dalších měsících blízko nulových hodnot. Větší nárůst cen ekonomové očekávají až s koncem roku. Analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský i analytik ČSOB Petr Dufek upozornili, že únor byl prozatím posledním měsícem, kdy inflaci brzdily pohonné hmoty. Dufek dodal, že inflace rozhodně není a ani nebude problémem české ekonomiky v letošním a nejspíše ani v příštím roce.

Tabákové výrobky zdražily také proti lednu, a to o čtyři procenta, což zřejmě souvisí se zvýšením spotřební daně. Ceny zimních dovolených vzrostly o 3,7 procenta, stejným tempem se zvýšily ceny poštovních služeb. O téměř procento zdražily lihoviny. Pohonné hmoty proti lednu zlevnily o 3,8 procenta, klesly také ceny oděvů a obuvi, vína a piva. Z potravin zlevnilo vepřové maso, oleje, jogurty a čokoláda.

IHNED.cz: Singer se neobává útoků spekulantů na korunu

Guvernér České národní banky (ČNB) Miroslav Singer se neobává útoků spekulantů na korunu poté, co švýcarská centrální banka v lednu překvapivě uvolnila kurz franku vůči euru. Uvedl to v rozhovoru, který zveřejnil server IHNED.cz. Podle Singera je na trhu řada subjektů, které spekulují, že Česko v budoucnu svou měnovou politiku ještě více uvolní přes vyšší kurz. "To nás odlišuje od Švýcarska, které narýsovalo jasnou čáru a řeklo - toto je ta hranice, " podotkl s tím, že švýcarský přístup usnadňuje práci spekulantům. "U nás všichni vědí, že se může kurz pohnout i opačným směrem," poznamenal. Česká koruna na rozdíl od švýcarského franku navíc není a zřejmě ani nikdy nebude světovou rezervní měnou.

Podíl úvěrů v cizí měně, které poskytly banky a další subjekty na českém finančním trhu, aktuálně činí téměř 19 procent a je nejvyšší v historii. Podle šéfa centrální banky je však podíl stále hluboko pod číslem, které by začínalo být dramatické. Vzhledem k exportnímu zaměření české ekonomiky je podíl stále nízký. Obchodů s korunou vůči euru od poloviny roku 2012 stále ubývá, podle Singra za to může tvrdá regulace i intervence ČNB.

Babiš chce, aby úřady zveřejňovaly i všechny platné smlouvy

Místopředseda vlády Andrej Babiš (ANO) navrhuje, aby státní úřady zveřejňovaly nejenom nové smlouvy, ale i platné smlouvy uzavřené v minulosti. Řekl to novinářům před jednáním koaliční rady, která se tématem zabývá. Návrh zákona o registru smluv státu, krajů, obcí a jejich organizací chce poslat do legislativního procesu v dubnu. Podle návrhu by měly mít úřady povinnost zveřejňovat nově uzavřené smlouvy v hodnotě nad 50.000 korun. Pokud by se tak nestalo, nenabyly by účinnosti. Mají se zveřejňovat i některé faktury. Povinnost by měla dopadnout taky třeba na státní, krajské a obecní firmy.

Vláda schválila novelu zákona o významné tržní síle

Vláda schválila novelu zákona o významné tržní síle, která má chránit dodavatele zemědělských a potravinářských produktů před nekalými praktikami některých obchodních řetězců. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Novela má nahradit pojem potravinářské a zemědělské produkty, který není nikde definován, pojmem potravina, který se používá v evropských předpisech. Také vymezení samotného pojmu významné tržní síly dává podle úřadu možnost minimálně dvojího výkladu. Šest příloh zákona, kde je uvedeno asi 80 skutkových podstat, způsobuje nepřehlednost a špatnou orientaci v zákoně. Zákon od února 2010 ukládá především obchodním řetězcům, aby poskytovaly dodavatelům své všeobecné obchodní podmínky, které musejí obsahovat cenové podmínky i údaje o snižování cen. Norma stanovuje, že za zboží musí být zaplaceno nejpozději do 30 dnů od dodání. Řetězce také nemohou prodávat zboží za nižší cenu, než za jakou ho koupily, což se ale nemá vztahovat na rychle se kazící či sezonní výrobky. Řetězcům hrozí za zneužití tržní síly pokuta až deset milionů korun nebo trest v hodnotě deseti procent z obratu.

Soud vyslechl svědky z Úřadu vlády v kauze Nečasové a rozvědky

Soud vyslechl pracovníky Úřadu vlády v kauze exšéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, a údajného zneužití Vojenského zpravodajství (VZ). Nagyové asistentka Eva Štánská prý sama dostala úkol sledovat dva pracovníky úřadu podezřelé ze zneužívání služebního auta. Vypovídal také řidič tehdejšího premiéra Petra Nečase Petr Nagy, který například popsal, jak v roce 2012 jednou na podzim zaznamenal, že ho možná někdo fotí z auta. Podle obžaloby nechala Nagyová sledovat kromě pracovníků hlavně tehdejší Nečasovu manželku Radku.

LN: ČR brzdí dohodu Gruzie a EU kvůli soukromé firmě Energo-Pro

Ministerstvo zahraničí využilo asociační dohodu mezi Gruzií a EU k tlaku na gruzínský stát, aby tak chránilo investice české firmy Energo-Pro v zemi. Napsaly to Lidové noviny (LN) a dodaly, že jim to potvrdil ministr Lubomír Zaorálek. Jeho ministerstvo podle LN opakovaně stáhlo dohodu z programu schůze Sněmovny, odkladem jejího schválení chtělo přispět ke změně postojů gruzínských úřadů, které české firmě vyměřily mimořádnou daň v přepočtu údajně až 1,5 miliardy Kč. Energo-Pro částku odmítla zaplatit a rozporuje oprávněnost platby, uvedly LN. Podle nich si také ministerstvo nechalo udělat analýzu sporu a dospělo k závěru, že požadavek gruzínské finanční správy vůči Energo-Pro nemá oporu ve smlouvě a firma je zcela v právu.

Jiří Krušina, čtvrtinový majitel Energo-Pro, však LN řekl, že jejich informace "nejsou aktuální ani správné". Podle deníku se ale už gruzínská finanční správa vzdala 70 až 80 procent svých požadavků a nyní se vyjednává o poslední části požadované částky. LN také uvádějí, že podle Zaorálka šlo v tomto případě i o ohrožení státních prostředků. "Přes Českou exportní banku a pojišťovnu Egap jsou napadeny naše peníze, řádově jde o stovky milionů korun," řekl LN ministr. Energo-Pro vlastní v Gruzii 15 vodních elektráren, distribuční společnosti a se zhruba milionem zákazníků je největším zahraničním investorem v zemi, dodávají LN. Asociační dohodu zatím podle deníku schválila asi polovina států EU, Česko je však prý jedinou postkomunistickou zemí EU, kde ratifikace smlouvy narazila.

Kárný senát kvůli průtahům odvolal z funkce žalobce z Plzně-jihu

Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) odvolal z funkce žalobce Olivera Pece z Okresního státního zastupitelství Plzeň-jih. Důvodem jsou průtahy v řádu měsíců i let, ale i další porušení povinností. V jedné záležitosti byl Pec nečinný více než sedm let. Podobnou délku průtahů nelze tolerovat ani omluvit, řekl při vyhlášení verdiktu předseda kárného senátu Jiří Palla. Pec s novináři nemluvil. Má ještě teoretickou možnost podat ústavní stížnost, ta však nemá odkladný účinek. Pec připustil, že je pomalejší, že mu práce déle trvá. Většinu vytýkaných chyb přiznal. "Chápal jsem, že průtahy jsou závažné, ale nebyl jsem schopen to vyřídit," řekl kárnému senátu.

Na Ukrajině našli mrtvé tělo pohřešovaného českého turisty

Záchranáři našli v ukrajinských Karpatech mrtvé tělo českého turisty, po němž pátrali od počátku minulého týdne. S odvoláním na horskou službu Zakarpatské oblasti to oznámil server Holos Karpat. Pět jeho druhů dopravili ukrajinské záchranné týmy už minulé úterý do bezpečí. Šestice Čechů minulé pondělí ve špatném počasí ztratila orientaci v horách ukrajinské Zakarpatské oblasti nedaleko rumunských hranic. Nepřízeň počasí skupinu zaskočila u hory Drahobrat. Turisté svou túru předem neoznámili horské službě a v horském terénu zabloudili. Jeden z nich se údajně zřítil do rokliny, pět ostatních přečkalo noc ve stanu.

Při požáru boudy v Chrasti u Chrudimi hasiči našli mrtvou ženu

Při požáru dřevěné boudy v Chrasti na Chrudimsku našli hasiči v neděli večer mrtvou ženu. Další člověk byl se zraněními převezen na popáleninové centrum pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. ČTK o tom informovala mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. Podle předběžného zjištění policie v boudě zřejmě pobývala trojice lidí bez domova. K požáru se sjely čtyři hasičské jednotky.

Letošní epidemie chřipky v Česku skončila, hlášeno 41 úmrtí

Letošní chřipková epidemie v Česku skončila. Na kontě má 41 úmrtí na vážné komplikace chřipky, intenzivní péči v nemocnici potřebovalo 174 pacientů. V desátém kalendářním týdnu klesly počty nemocných s akutní respirační infekcí o 12,7 procenta a s chřipkou o 40,5 procenta, informuje ministerstvo zdravotnictví na svém webu.

O dotace na silnice nižších tříd se přihlásily jen dva kraje

O dotace na opravy silnic druhé a třetí třídy se přihlásily pouze Středočeský a Liberecký kraj. Na setkání s novináři to řekl ministr dopravy Dan Ťok. Program na obnovu poškozených krajských komunikací úřad vyhlásil loni v listopadu, je v něm celkem 4,4 miliardy korun. Podle krajů je ale program náročný na administrativu a dlouho nebyla zřejmá konečná výše dotace. Podle Ťoka se kraje nakonec o peníze přihlásí. Kdyby ale nečekaly až na poslední chvíli, mohly se opravy rozeběhnout na začátku stavební sezony a ne až ve druhé polovině roku, kdy se prací na silnicích nakumuluje větší množství najednou, což zkomplikuje dopravu, uvedl. Dotace krajům na opravy silnic rozděluje ministerstvo dopravy letos poprvé a zatím není jasné, zda se bude podobná dotace opakovat i napřesrok. Podle Ťoka se o tom rozhodne ve druhé polovině letošního roku podle toho, jak bude dopravní resort hospodařit.

Škoda Auto zvýšila v únoru prodej o osm procent na 76.000 vozů

Automobilka Škoda Auto zvýšila v únoru prodej o osm procent na 76.000 vozů. Je to nejlepší únorový výsledek v historii značky. Na největším trhu v Číně posílila odbyt o 24 procent na 17.700 aut. V západní Evropě zvýšila Škoda v únoru prodej o 2,4 procenta na 29.600 vozů, z toho v Německu odbyt klesl o 300 aut na 10.800 vozů. Výrazně rostla ve Španělsku, Švýcarsku nebo v Itálii. Dobře se dařilo nové Fabii, kterou Škoda uvádí postupně na trhy od konce minulého roku. Nový Superb měl premiéru na ženevském autosalonu a na trh se dostane v červnu. Škoda Auto loni zvýšila prodej o 13 procent na 1,04 milionu vozů.

Cena cigaret podle návrhu MF následující tři roky poroste

Cena jedné krabičky cigaret by se měla příští rok zvýšit o tři až čtyři koruny. V dalších dvou letech by cena měla růst o jednu až dvě koruny. Počítá s tím novela zákona o spotřebních daních, kterou na počátku měsíce poslalo k připomínkám ministerstvo financí. Důvodem zvyšování spotřební daně je slabší kurz koruny a snaha ministerstva mít jasnější představu o budoucím inkasu této daně. ČR musí splnit směrnici EU, která požaduje spotřební daň 90 euro na 1000 kusů cigaret. A slabší koruna by bez pohybu daňových sazeb při přepočtu způsobila, že by Česko svůj závazek nedodrželo a podle návrhu by zemi hrozily sankce. Ministerstvo v návrhu počítá s tím, že by rozpočet touto změnou mohl získat v roce 2016 až 3,3 miliardy korun, v roce 2017 až 1,1 miliardy korun a v roce 2018 až 1,4 miliardy korun.

Michaláková by se měla v březnu v Norsku vidět s odebranými syny

Česká matka Eva Michaláková se nejspíš ještě v březnu setká se svými syny, které jí odebraly norské úřady. Přesný termín schůzky či to, jak dlouho by měla trvat, nejsou zatím jasné. ČTK to sdělila mluvčí podporovatelů rodiny Kateřina Jurigová. Podle Michalákové za brzký termín setkání s dětmi může tlak z Česka. Podle lednové dohody s norskými sociálními pracovníky matka měla vidět oba syny spolu dvakrát ročně po 15 minutách. S chlapci se ale zřejmě nakonec bude moci teď sejít jen odděleně. Norští sociální pracovníci rozdělení schůzek s dětmi zdůvodnili podle Jurigové tím, že by starší bratr mohl mít na mladšího špatný vliv. Michaláková se o schůzce dozvěděla o víkendu od své norské advokátky.

Podle právníka rodiny Pavla Hasenkopfa by bez mezinárodního tlaku na Norsko nejspíš norská sociální služba termín schůzky matky s dětmi odsouvala na neurčito. Chystané setkání považuje právník za drobný posun v případu, i když organizace prý připomíná spíš "konspiračních schůzku". "Paní Michaláková se prostě v den D má dostavit na určité místo, kde si ji zaměstnankyně sociální služby vyzvednou a odvezou za dětmi," popsal právník.

Zhruba stovka lidí protestovala proti povinnému očkování dětí

Proti povinnému očkování dětí demonstrovala před budovou ministerstva zdravotnictví zhruba stovka lidí. Kritizovali sankce, které za neočkování hrozí rodičům i lékařům. Zpochybňovali to, že pořadatelům dětských akcí a provozovatelům dětských skupin hrozí pokuty, pokud přijmou neočkované dítě. Účastníci protestu podepisovali také petici. Za tři týdny jsou pod ní podpisy 14.000 lidí. Novelu upravující očkování má projednat v úterý Sněmovna. Podle kritiků omezí přístup neočkovaných dětí ke vzdělávání i mimoškolním aktivitám. Sankce pro lékaře za neočkování naruší podle nich důvěru mezi rodiči a lékaři. Na demonstraci přijely vyjádřit svůj názor hlavně mladé rodiny s dětmi v kočárcích.

V Česku jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem. Lékový ústav má ročně hlášeno do 600 mírných vedlejších účinků a u čtyř až pěti dětí vážné následky. Ministerstvo zdravotnictví po výzvě Ústavního soudu už na zákonné úpravě odškodňování začalo pracovat. Povinnost očkování a vysokou míru očkování dětí vysvětluje ministerstvo ochranou zdraví celé společnosti. Proti infekci jsou tak chráněni i ti, kteří ze zdravotních důvodů očkováni být nemohou.

Přemyslovské insignie byly převezeny do Českých Budějovic

Originály pohřebních insignií Přemysla Otakara II. byly převezeny z Pražského hradu na českobudějovickou radnici. Zájemci si budou moci klenoty nevyčíslitelné hodnoty prohlédnout od úterý 10. března. Vernisáž bude součástí zahájení oslav 750. výročí od založení města. Svou historii píše od roku 1265, kdy ho založil právě český král Přemysl Otakar II. jako oporu své moci proti rozvětvenému a vlivnému šlechtickému rodu Vítkovců. Pohřební insignie - královská koruna, žezlo a jablko, byly vyrobeny na příkaz českého krále Václava II., syna Přemysla Otakara II., v roce 1296, nejspíše ve zlatnické dílně benediktýnského kláštera v Praze-Břevnově pro účely slavnostního církevního pohřbu krále železného a zlatého v bazilice svatého Víta na Pražském hradě.

Oslavy výročí města začnou v úterý v 10:00 slavnostním zápisem do kroniky, pokračovat budou představením pamětní mince, kterou k výročí vydala Česká národní banka. Po zahájení výstavy insignií přijde na řadu koncert Lucie Bílé na náměstí Přemysla Otakara II. a v 19:00 vypukne multimediální show. Oživí symboly města - radnici, náměstí se Samsonovou kašnou a Černou věž. K výročí organizátoři chystají během roku desítky akcí.

Socha na nádraží Bubny připomíná transporty

Na pražském nádraží Bubny byla odhalena socha Aleše Veselého nazvaná Brána nenávratna. Rozměrná plastika slouží jako pomyslný základní kámen příštího Památníku ticha. Na místě židovských transportů by se měl stát nejen místem připomínání tragické historie, ale také centrem diskusí o holokaustu a jeho odkazu pro dnešek. Veselého socha má podobu koleje směřující k nebi. Ředitel společnosti Památník Šoa Pavel Štingl řekl, že projekt přestavby nádraží již má stavební povolení.

Loosovy interiéry v Plzni mohou být v seznamu Evropského dědictví

Loosovy interiéry v Plzni by mohly být v příštím roce zapsány na seznam Evropského dědictví (European Heritage Label). V národním kole o jejich nominaci za ČR rozhodla odborná porota, řekla ČTK Helena Prokopová z městské příspěvkové organizace Plzeň - TURISMUS. Interiéry se prosadily v konkurenci hradu Karlštejn a Arcidiecézního muzea v Olomouci. Národní porota, která rozhodla jednohlasně, ocenila kvalitu zpracování přihlášky, která představila interiéry nejen jako turistický produkt, ale zároveň jako místo vhodné pro využití v oblasti vzdělávání a kultury. Porota zároveň čtyřmi z pěti hlasů doporučila předat k vyhodnocení evropskému panelu přihlášku Arcidiecézního muzea v Olomouci. O tom, zda některé ze dvou nominovaných míst za ČR označení Evropské dědictví opravdu získá, rozhodne v Bruselu na přelomu roku 13 nezávislých odborníků jmenovaných Evropským parlamentem, Evropskou radou, Evropskou komisí a Výborem regionů roku.

Po 15 letech se do Dolních Životic vrátili dva ukradení andělé

Po 15 letech se do Dolních Životic na Opavsku vrátili dva barokní andělé ukradení z tamní kaple v roce 2000. V Rakousku je před časem našla tamní policie. Díky tomu, že šedesáticentimetrové sošky z období kolem roku 1769, byly v mezinárodním systému ukradených památek, podařilo se najít jejich původního majitele. ČTK to řekl mluvčí Ostravsko-opavské diecéze Pavel Siuda. Zloději se v roce 2000 vloupali do poutní kaple svatého Salvatora na okraji obce. Vypáčili dveře a odnesli téměř veškeré vybavení. Zmizeli i dvě dřevěné sochy andělů, které podpíraly obraz nad oltářem. "Jejich cena se pohybuje v hodnotě několika desítek tisíc korun," řekl ČTK Rudolf Kopecký, který má v diecézi péči o památky na starost. Podle něj byly sochy součástí dědictví. Nový majitel se je pokusil prodat. Pak si jich všimla policie. Z Česka mizely sakrální památky ve velké míře především během 90. let. Často mířily k překupníkům do Německa a Rakouska.

Jovan Dezort se stal osobností české fotografie

Cenu Osobnost české fotografie za rok 2014 dnes dostal fotograf Jovan Dezort. Udělila mu ji Asociace profesionálních fotografů, která cenu udílí od roku 2003. Jovan Dezort se fotografii věnuje šest desítek let a 15 let byl fotoreportérem České tiskové kanceláře. Na sklonku loňského roku oslavil 80. narozeniny. Charakteristickým rysem jeho záběrů je přirozenost a bezprostřednost při zachycování života lidí, což mu vyneslo řadu cen a uznání v domácích i mezinárodních soutěžích. Získal třeba Zlatou pečeť na World Press Photo v Haagu v roce 1970 a úspěchem byla v roce 1973 také hlavní cena v celosvětové soutěži vyhlášené Mezinárodní organizací novinářů (MON) a nazvané Mír Vietnamu. Rozsáhlý cyklus fotografií zachycuje život Vietnamců v době války.

Kvůli roli Lídy Baarové studuje Pauhofová dobové prameny

Slovenská herečka Tatiana Pauhofová studuje kvůli hlavní roli v celovečerním snímku o Lídě Baarové historické dokumenty. "Chci co nejvíce pochopit její komplikovaný osud," řekla Pauhofová ČTK. Film režiséra Filipa Renče se má začít točit koncem března. Zachycuje předválečnou dobu i konec druhé světové války, období, jež se výrazně podepsalo na kariéře i soukromí prvorepublikové filmové hvězdy. Ta byla před válkou milenkou říšského ministra propagandy Josepha Goebbelse. Pauhofová byla loni nominována na Českého lva za výkon ve filmu Agnieszky Hollandové Hořící keř. Film se má točit v češtině a v Česku. Rakouští herci Karl Markovics, který se objeví v roli Goebbelse, a Gedeon Burkhard, ztvárňující dalšího partnera Baarové, německého herce Gustava Frölicha, budou točit v němčině. Zatím zveřejněný anglický název pro mezinárodní distribuci zní Devil's Mistress neboli Ďáblova milenka.

V ČR je 19 krytých dřevěných mostů, jednomu hrozí zánik

V Česku je podle dostupných informací už jen 19 dřevěných mostů krytých střechou a většina z nich díky provedeným opravám stále slouží veřejnosti. Hrozí však, že se počet těchto unikátních lávek sníží. Most v Bystré nad Jizerou na Semilsku je totiž v havarijním stavu a obec není schopna ho z vlastních zdrojů zachránit. Ještě nedávno to platilo i pro historický most v Lenoře, obec ale získala dotaci a zrekonstruovala ho. Některé ze stávajících dřevěných lávek v minulosti zničilo bombardování za druhé světové války, požár nebo povodeň a obce je poté nahradily kopiemi. Zcela obnoven byl mimo jiné most, který od 14. století stál v Radošově na Karlovarsku a v minulém století ho zničil požár.

Zřejmě nejstarší dochované dřevěné mosty se střechou jsou na Brněnsku a Chrudimsku. Most přes Svratku v Černvíru leží nedaleko hradu Pernštejn a byl vyroben v roce 1718 z jedlového dřeva. Obec nechala technickou památku před pěti lety s pomocí kraje opravit. Most v obci Kočí byl postaven v roce 1721 a vede k dřevěnému gotickému kostelu, který nechala postavit na konci 14. století královna Žofie.

Atrakcí Karlovy Studánky je několikametrový zamrzlý vodotrysk

Každoroční zimní atrakcí lázeňské obce Karlova Studánka na Bruntálsku v Jeseníkách je několik metrů vysoká ledová homole uprostřed jezírka u obecního úřadu. Jde o zamrzlý vodotrysk. V tyto dny je homole vysoká okolo osmi metrů a je vyhledávaným objektem fotoaparátů turistů i lázeňských hostů. Podle pracovníků lázní se neobvyklý výtvor zrodil před lety neúmyslně: někdo zapomněl vodotrysk v zimě vypnout. Na jezírku se tak vytvořil velký rampouch a stále rostl. Vzhledem k nečekanému pozitivnímu ohlasu v dalších letech začali homoli vytvářet záměrně.

Koncert Paula Simona a Stinga se 14. března v Praze neuskuteční

Koncert Paula Simona a Stinga, který se měl uskutečnit v rámci jejich společného turné On Stage Together 14. března v pražské O2 areně, je odložen. ČTK to oznámil Petr Novák ze společnosti Live Nation. Důvodem je podle něj Stingovo náhlé onemocnění. Současně odpadá i koncert v Krakově, plánovaný rovněž na tento týden.

Sport

Rychlobruslařka Martina Sáblíková je po pěti letech znovu mistryní světa ve víceboji. Česká reprezentantka na šampionátu v Calgary získala zlato před Nizozemkou Ireen Wüstovou a Norkou Idou Njaatunovou. O zopakování triumfů z let 2009 a 2010 rozhodla Sáblíková suverénním vítězstvím v závěrečném závodě na 5000 metrů. Sáblíková do něj po pátém místě na patnáctistovce za čas 1:54,55 šla ze druhé příčky. Zaostávala však jen za americkou specialistkou na krátké tratě Heather Richardsonovou. Největší konkurentku Wüstovou, která ji v lednu porazila na evropském vícebojařském šampionátu, udržela před závěrečnou disciplínou za sebou. Pro Sáblíkovou bylo vícebojařské zlato třetím světovým titulem v této sezoně. Na šampionátu na jednotlivých tratích totiž podobně jako v Calgary ovládla závody na 3000 a 5000 metrů.

Prohra s Austrálií v úvodním kole Davisova poháru odsoudila české tenisty po čtyřech letech k boji o udržení ve Světové skupině. Podle nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila měl však i tým bez opor Tomáše Berdycha a Radka Štěpánka na to, aby v neúplném složení soupeře porazil. "Přiznám se, že jsem zklamaný. I v téhle sestavě jsme měli na to, abychom je porazili," řekl Navrátil na tiskové konferenci. Bez letitých opor svěřil roli lídra Lukáši Rosolovi, který i jako 31. hráč světa doplatil na pokles formy v úvodu kalendářního roku a podlehl v obou svých singlech. Víkendový neúspěch zarmoutil Navrátila o to víc, že jeho tým mohl v případě postupu v dalším kole přivítat na domácí půdě schůdný Kazachstán.

Tomáš Dvořák je náročný šéftrenér, často a rád nachází nějaké nedostatky, ale po halovém mistrovství Evropy v atletice na domácí půdě v Praze zářil spokojeností. Sám byl jako závodník na pěti kontinentálních šampionátech, z nichž jeden vyhrál a má dvě stříbra. "Ale co se dělo tady, to jsem nikde nezažil," prohlásil bývalý vícebojař. Měl na mysli atmosféru i partu v jeho týmu, který nakonec co do medailí byl druhý nejúspěšnější v samostatné historii. Dvořák čekal medaile, ale v odhadech byl skromnější. Nepřekvapil ho zlatý Maslák, bronzová mužská štafeta, bronzový koulař Prášil. Příjemně ho překvapil stříbrný dálkař Juška. Líbila se mu bojovnost Elišky Klučinové, ale doslova ho dostal zlatý mílař Jakub Holuša. Ve zlato nevěřil, ale viděl, že Holuša je v pohodě a skvěle připraven. "Když jsem viděl Brita, jak si nese vločky s mlékem, a Kuba se na snídani ládoval lívancema s marmeládou... Říkal jsem si, že to je přesně ono, že nemá žádný stres, je naprosto v pohodě," konstatoval. Dvořák věřil i dalším, ale výpadky jsou prý povoleny. Medaile se očekávala od vícebojaře Adama Sebastiana Helceleta, ale ten dva týdny před HME nemohl kvůli bolavé achillovce ladit formu, podobný problém s patou v přípravě řešil tyčkař Jan Kudlička. Čtyřstovkařka Denisa Rosolová skvěle běžela semifinále, ale ve finále takticky propadla. "S tím se musí počítat, že se to někdy přihodí," uvedl Dvořák.

Hokejisté Pardubic porazili ve čtvrtém utkání předkola play off extraligy Vítkovice vysoko 5:0 a ovládli sérii 3:1 na zápasy. Ve čtvrtfinále narazí Východočeši buď na Třinec, nebo Litvínov, o čemž rozhodne výsledek série mezi Mladou Boleslaví a Plzní. Pokud postoupí Mladá Boleslav půjdou Východočeši na Litvínov, v opačném případě na Třinec.

Fotbalisté Sparty porazili v 19. kole první ligy v malém pražském derby Duklu 3:0. Za výhrou domácí nasměroval vlastní gól stopera Lukáše Štetiny, další zásahy přidali Bořek Dočkal z penalty a Ladislav Krejčí. Obhájce titulu se tak bodově dotáhl na vedoucí Plzeň, která má však odložený zápas se Slavií k dobru. Letenští navíc odskočili na rozdíl čtyř bodů třetímu Jablonci, kde hrají za týden.

David Navara vybojoval stříbro na evropském šampionátu šachistů v Jeruzalémě. Nečekaným mistrem Evropy je Rus Jevgenij Najer, který hraje českou extraligu za Lysou nad Labem a ve světovém žebříčku je až v polovině druhé stovky. Nejlepší šachisté v čele s mistrem světa Norem Magnusem Carlsenem však evropské šampionáty nehrají. V Jeruzalémě byl Navara nejvýše nasazeným hráčem, přestože v únorovém žebříčku FIDE byl na 19. místě. Z jedenácti partií šestkrát vyhrál a čtyřikrát si připsal půl bodu za remízu.

Počasí

Jasno až polojasno. Nejvyšší teploty 11 až 15 °C, v 1000 m na horách kolem 7 °C.