Denní souhrn zpráv

Českem budou znít sirény na památku obětí útoku v Uherském Brodě

Českem budou znít ve čtvrtek v poledne sirény na památku obětí útoku v Uherském Brodě. Sirény se rozezní na dobu dvou minut a dvaceti sekund, aby symbolicky připomněly tragickou událost, při níž minulý týden třiašedesátiletý muž v uherskobrodské restauraci Družba zastřelili osm lidí a poté i sebe. O způsobu uctění obětí rozhodla vláda. ČTK o tom informoval její mluvčí Martin Ayrer. Kabinet také doporučil, aby se ve čtvrtek v poledne rozezněly i zvony.

Ministr vnitra je pro větší pravomoci obcí ve vydávání zbrojních průkazů

Obce by mohly podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) dostat širší pravomoc ve vydávání a prodlužování platnosti zbrojních průkazů. Policejní zásahové jednotky asi budou posíleny technikou k přesunům, řekl novinářům Chovanec při zasedání sněmovního bezpečnostního výboru, který se zabýval tragédií v Uherském Brodu. V jedné z tamních restaurací zastřelil minulý týden třiašedesátiletý muž osm lidí a pak i sebe. "Nechceme trestat poctivé držitele zbrojích průkazů," zdůraznil Chovanec. Soudí, že obce by měly dostat větší právo vyjádřit se k tomu, kdo na jejich území drží zbraň i vzhledem k tomu, že bude mít registr přestupků. "Obec by se měla ze zákona vyjadřovat k tomu, kdo zbrojní průkaz dostane, případně komu se prodlužuje," řekl ministr.

Stát by měl dát podle Zemana víc peněz na opravy krajských silnic

Podle prezidenta Miloše Zemana by měly kraje dostat více peněz ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na opravy svých silnic druhých a třetích tříd. Zeman to řekl při návštěvě Plzeňského kraje na dotaz zastupitelů, jaké by měly být priority státu v dopravě. V SFDI je podle Zemana 90 miliard korun. Ministrovi financí Andreji Babišovi prý říkal, že když nejsou hotové projektové přípravy dálnic a koridorů, měla by se část peněz z fondu dát krajům, které mají projekty a často i vykoupené pozemky na stavby. "Těch 90 miliard korun čeká na účtu a místo toho, aby byly převedeny na kraje, i když se tak částečně teď děje, ale to jsou asi jen čtyři miliardy z 90, tak tam leží a čekají, až jednou konečně bude projektová příprava dálnic a koridorů," řekl Zeman. Podotkl, že v ČR se za poslední rok nepostavil ani kilometr nové dálnice. "A bohužel tady se už vláda nemůže vymlouvat na své předchůdce," řekl. Vládu kritizoval i při hodnocení vývoje rozpočtu. "V roce 2014 byl v lednu přebytek 40 miliard korun, teď je jenom 20 miliard, protože klesl jednak výběr DPH a jednak ještě výrazněji klesl výnos ze spotřebních daní," uvedl Zeman. Babiš tento pokles zdůvodňuje vratkami daní a předzásobením tabákovými výrobky. "Uvidíme, jaké budou výsledky v únoru, březnu či dubnu, kdy už tato argumentace těžko bude platit," řekl Zeman.

Česko pošle na západ Afriky dalších 10 milionů Kč na boj s ebolou

Česko dá dalších deset milionů korun na pomoc západní Africe zasažené epidemií eboly. Schválila to vláda. Polovina této částky půjde Organizaci spojených národů (OSN) na boj s touto smrtelnou nemocí a druhá Dětskému fondu OSN (UNICEF) na léky, zdravotnický materiál, hygienická opatření a pomoc rodinám a sirotkům. Peníze budou uvolněny z vládní rozpočtové rezervy.

Sobotka vyzval ministry, aby zveřejňovali smlouvy nad 50.000 Kč

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dopisem vyzval ministerstva a centrální úřady, aby začaly ihned zveřejňovat všechny nově uzavřené smlouvy nad 50.000 korun a nečekaly na přijetí zákona o registru smluv. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dnes novinářům řekl, že již dříve svým ministrům uložil, aby do konce března začali zveřejňovat všechny smlouvy. Úřad vlády podle něj smlouvy nezveřejňuje dostatečně. Postup jednotlivých úřadů se podle úřadu vlády dosud značně lišil; některé smlouvy nezveřejňují vůbec, jiné je uveřejňují v rozdílné formě i rozsahu. Právě na možnost přetrvání tohoto stavu upozornili experti ze sdružení Rekonstrukce státu, byť premiérovu výzvu přivítali.

Babiš: Sobotka nesouhlasí se záměrem na snížení DPH u restaurací

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zatím nesouhlasí se záměrem ministerstva financí snížit DPH restauracím z 21 na 15 procent. Novinářům to po jednání vlády řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Premiér po následné koaliční schůzce uvedl, že ČSSD snížení DPH nechce podpořit, dokud nebude vědět, jak bude vypadat návrh státního rozpočtu na příští rok, aby vláda měla na tento krok peníze. Poslední koaliční strana KDU-ČSL se snížení DPH restauracím nebrání.

Němeček chce umožnit obcím zakázat kouření například u škol

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) chce umožnit obcím, aby mohl zakázaly kouření v místech, kde se pro to rozhodnou. Němeček to řekl novinářům po jednání vlády. K takzvanému protikuřáckému zákonu, který řeší i zneužívání alkoholu a nelegálních drog, vypořádává nyní ministerstvo připomínky. To by podle ministra mělo být hotové do konce týdne. Pak materiál půjde do vlády a Němeček věří, že se rychle dostane i do Sněmovny. Platit by měl od roku 2016.

Ťok má do 14 dnů předložit návrh na vyhlášení mýtného tendru

Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) má do 14 dnů vládě předložit návrh dalšího postupu vyhlášení tendru na výběr kamionového mýtného po roce 2016. Po jednání koaliční rady o situaci na ministerstvu dopravy to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Příprava vyhlášení obřího tendru nabrala v poslední době výrazné zpoždění. Současnému provozovateli, společnosti Kapsch, smlouva skončí na konci roku 2016.

Podle nadace se ročně odebírá až 3000 dětí, podle MPSV asi tisíc

Kolem 2000 až 3000 dětí ročně odebírají podle Nadace Naše dítě úřady v Česku z jejich rodin. Důvodem je týrání, zanedbávání a zneužívání, ale i zadluženost a špatná sociální situace. Na tiskové konferenci to řekla ředitelka nadace Monika Šimůnková. Podle výkazu ministerstva práce o ochraně dětí ale u příbuzných, pěstounů či v ústavech skončilo v roce 2013 kvůli problémům doma 1015 dětí. O dětech mají rozhodovat opatrovničtí soudci, ti bývají podle šéfky jejich sdružení Libuše Kantůrkové ale často zahlceni.

Ministerstvo práce chce tvrdší pravidla agenturního zaměstnávání

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) chce od příštího roku zpřísnit pravidla agenturního zaměstnávání. Chtělo by stanovit patnáctiprocentní kvótu pro podíl agenturních zaměstnanců v podniku. Kmenoví a agenturní zaměstnanci by také měli mít podle návrhu srovnatelné mzdové a pracovní podmínky. Na konferenci Jak dál s agenturním zaměstnáváním na českém trhu práce to uvedl ředitel odboru trhu práce na ministerstvu Jiří Vaňásek. Návrh projedná tripartita. Upraven má být podle Vaňáska zákon o zaměstnanosti a zákoník práce. Agentury podnikají podle odborů často na hraně zákona. Ministerstvo práce chce předložit návrh změn agenturního zaměstnávání vládě do konce června, účinnost by měl nabýt v lednu 2016.

Policie zadržela bývalého sekretáře obrany Jana Vylitu

Policie zadržela bývalého generálního sekretáře ministerstva obrany Jana Vylitu. ČTK to řekl jeho advokát Petr Kočí. Zatčení se týká kauzy nezákonného převodu majetku ministerstva na jiné subjekty, v níž byli v úterý obviněni čtyři lidé. Policie kvůli případu provedla několik domovních prohlídek, a to i u majitele firmy Excalibur Group Jaroslava Strnada. Z této společnosti dosud nikdo obviněn nebyl. Policie případ vyšetřuje údajně kvůli prodeji vojenského materiálu či náhradních dílů. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová ČTK sdělila, že žalobci ve středu k případu nebudou poskytovat nové informace.

Žalobce navrhl v Rathově kauze Kottovým až devět let vězení

Žalobce Petr Jirát navrhl Krajskému soudu v Praze v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) manželům Petrovi a Kateřině Kottovým oběma osm až devět let vězení a propadnutí majetku. Podle něj exšéfka kladenské nemocnice a náměstek krajských nemocnic organizovali korupci ve Středočeském kraji týkající se veřejných zakázek ve stavebnictví a zdravotnictví. Podnikatelce Ivaně Salačové navrhl podmínku za spolupráci při vyšetřování. Pro ostatních šest obžalovanýchchce dva až šest let vězení, nebo podmínky. Středeční jednání se týká devíti z 11 obžalovaných - případ Ratha a organizátorky údajně podezřelých tendrů Lucie Novanské je vyloučen do jiných termínů.

Policie navrhla obžalovat Parkanovou a Staňka v kauze CASA

Protikorupční policie navrhla podat obžalobu v kauze nákupu letadel CASA pro českou armádu. Informoval o tom mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej. V případu figuruje exministryně obrany Vlasta Parkanová (TOP 09, dříve KDU-ČSL) a bývalý šéf ministerské sekce vyzbrojování Jiří Staněk. Vyšetřovatelé je viní z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Nákupem letounů údajně vznikla státu škoda 818,8 milionu korun. Obviněným hrozí až deset let vězení.

Munice z Vrbětic by se mohla začít odvážet do Květné tento týden

Munice soukromých firem by se mohla začít v sobotu odvážet z areálu u Vrbětic na Zlínsku do armádního skladu v Květné na Svitavsku. Náklady bude zatím hradit stát, řekl novinářům ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) při zasedání sněmovního bezpečnostního výboru a vlády. O Vrběticích, kde loni explodovaly dva sklady s municí, rozhodoval ve středu kabinet. "Vláda rozhodla o tom, že firmy buď mají šanci si odvézt materiál, své zboží, munici na základě své iniciativy do vlastních skladů. Pokud tak neučiní, tak my pravděpodobně od soboty otvíráme Květnou a tento materiál tam převezeme případně i bez souhlasu těch firem," řekl Chovanec novinářům během jednání vlády.

NPÚ letos připomene historii 25 let, po které se stará o památky

Národní památkový ústav (NPÚ) letos připomene historii 25 let, po které má tato instituce v Česku na starosti památkovou péči. Pochlubit se chce úspěšnými obnovami objektů, některé ukáže v původním stavu na srovnávacích fotografiích nebo při speciálních rozšířených prohlídkách. Projekt Velká hradozámecká inventura, který začal výstavou vzácných exponátů z hradů a zámků na Pražském hradě, chce nalákat návštěvníky také do regionů, odkud tyto předměty pocházejí. Plány pro letošní návštěvnickou sezonu představilo vedení ústavu na tiskové konferenci. Centrem projektu letos bude renesanční zámek Kratochvíle, který v posledních letech prodělal rozsáhlou obnovou. Vrcholem projektu pak bude návštěvníky oblíbená Hradozámecká noc o posledním prázdninovém víkendu.

Počasí ve čtvrtek

Proměnlivá oblačnost s dešťovými nebo sněhovými přeháňkami. Teploty 3 až 7 stupňů Celsia.